Roosevelt lijdt een nederlaag Omsingeling bedreigt Volksfronten Belgen staken den strijd Een hoogepriester van twee jaar juper-kwaliteit! £cpiakeii c 10 CT. Muzikale betooging tegen Palestina-rapport De vierkamp in Duitschland U"b?rp,r",; 4 2 Spaansche socialisten en communisten zoeken toenadering Ernstige gevolgen van Mexicaansche olie-staking Een antwoord aan Oxford Vuurzee te Parijs SPANjE Rijden met gele trui levensgevaarlijk Nieuw rondenrecord van Rosemeyer BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Reïncarnatie van de Thibetaan- sche godheid gevonden. De Thibetanen gelooven, dat hun Boed dhistische godheid zich manifesteert in den hoogsten priester van het land, den Dalai Lama, die sedert de zeventiende eeuw ook de wereldlijke heerscher is van Thibet. Komt hij nu te overlijden, dan zijn de bewoners van meening dat de godheid zich reincarneert (opnieuw vorm aanneemt) in een klein kind. Geruimen tijd geleden is weer een Dalai Lama overleden, zoodat door de priesters ijverig gezocht werd naar zijn opvolger. Met succes naar het schijnt, want een tele gram uit Nanking meldt: Officieel is thans bevestiging ont vangen van het vinden der reincar- natie van den Dala Lama in de wei delanden van Koko Nor, waar men achttien maanden naar het kind ge zocht heeft. Het blijkt het tweejarig zoontje van een gezeten landeige naar te zijn. Het gelaat van het kind, de datum en de omstandigheden van zijn geboorte, zijn, naar verklaard wordt, in overeenstemming met de desbetreffende verkregen gegevens. Onder Chineeschen invloed. Sedert het midden der 18e eeuw staan Tibet en de Dalai Lama sterk onder Chi neeschen invloed en wordt de regeering eigenlijk door Chineesche mandarijnen ge voerd. Moet de reïncarnatie van den Dalai Lama worden gevonden, dan zorgt de Chi neesche regeering er wel voor, dat alleen een kind uit een haar welgezinde familie als Dalai Lama wordt erkend, wat natuurlijk soms de grootste knoeierij met de gods dienstige voorschriften ten gevolge heeft! Niet dc eenige. Ook geldt een nieuwe Dalai Lama niet als de eenige incarnatie van het hoogere wezen, maar het wordt voor mogelijk ge houden, dat er meer zulke incarnaties be slaan. Dikwijls heerscht dan naast den Dalai Lama den z.g. Tasji Lama, die denzelfden invloed uitoefent. Ruzie is dan in den regel aan de orde van den dag en wederkeerig probeeren zij elkaar de alleenheerschappij te ontfutselen, d.w.z. dat doen hun aanhan- ers, wanneer zij zelf nog onmondig zijn. 00 werd de Tasji Lama twaalf jaar geleden na een twist met den vorigen Dalai Lama verbannen. Sindsdien verbleef hij in China, maar thans heeft hij besloten naar Thibet terug te keeren. Het nationale comité der Spaansche socia listische partij heeft haar werkzaamheden geëindigd. Ten aanzien van de vereeniging met de communistische partij heeft men met name besloten het nationale verbindings comité de verwezenlijking van een gemeen schappelijke actie, geïnspireerd door do oorlogsconsignes, welke in het communis tisch voorstel zijn geformuleerd, aan te bevelen voor iederen keer. dat zij met de besluiten der partij zullen overeenkomen. Het comité heeft voorts besloten het natio nale verbindingscomilé op te dragen een plan inzake de vereeniging uit te werken om liet op een geschikt oogenblik ter goed keuring voor te leggen aan elk der beide partijen. Belangrijkste olielelding be dreigd. Uitbreiding der sta king mogelijk. De Mexican Eagle Oil Co. heeft medege deeld bereid te zijn de voornaamste geschil punten voor te leggen aan den officieelen raad voor arbitrage en verzoening. Er wordt nadrukkelijk gewezen op den -ernst van den toestand, indien de staking voortduurt. De olieleiding van Pozarira naar Mexico City, de langste ter wereld, dreigt te worden stilgelegd. In de hoofdstad is men van meening, dat voor het einde van de maand geen brand stof meer beschikbaar zal zijn voor open bare vervoermiddelen. In vakvereenigingskringen geeft men te kennen, dat de stakingsbeweging zich mo gelijk zal uitbreiden. Benige opluchting merkbaar. Vreemde documenten aan het licht gekomen. In Joodsche en Arabische kringen is opluchting ontstaan in verband met het besluit der Britsche regee ring het Palestijnsche probleem op nieuw te zullen bezien na het rap port over de deeling van het land den Volkenbond te hebben doen behandelen. Men gelooft, dat dit tijd zal geven tot onderhandelingen en mogelijk ook de gelegenheid zal bieden tot het vinden van een nieuwe oplos sing, die voor beide partijen aan vaardbaar zou zijn. Vindingrijke Arabieren uit Aleppo in Noord-Syrie hebben aan de protestcampagne tegen het Britsche plan tot verdeeling van Palestina een muzikaal tintje weten te ge ven, zegt Reuter. Zij hebben nl. een lied ge toonzet, dat tot titel draagt „Geen verdee ling". Het schijnt nogal succes te hebben, want in de Arabische café's van Palestina worden de gasten thans onthaald op een gramofoon- nummer dat dezen nieuwsten politieken schlager tot groot genoegen van de Arabische bezoekers ettelijke malen afdraait. Intusschen zijn te Jeruzalem do cumenten gepubliceerd, die aantoo- nen dat Arabische leiders, van wie enkele thans hooge ambten bij de Syrische regeering bekleeden, vijf tien jaar geleden onderhandelingen gevoerd hebben met Joodsche afge vaardigden, ten einde tusschen bei de rassen een accoord tot s^and te brengen, waarbij dan de Joodsche rechten in Palestina erkend zouden testeerd tegen het verdeelingsplan voor Palestina en is de eisch naar voren ge bracht, dat het Arabische karakter van Palestina gehandhaafd zou blijven. Ook in de hoofdstad van Transjordanië, Am man, zijn betoogingen van gelijke strek king gehouden. De voorzitter van de Ara bische onafhankelijkheidspartij van Pa lestina is na besprekingen met den Sy- rischen premier en den minister van hui- tenlandsche zaken over hot Palestijnse he vraagstuk, per vliegtuig van Damascus naar Gencve vertrokken, ten einde in de zitting van de mandaatscommissie de be langen van de Palestijnsche Arabieren te 'bepleiten. Op de boodschap van de wereld conferentie der kerken te Oxford aan de Duitschers. Naar Reuter te Oxford vernomen heeft hebben bisschop Otto Melle, van de Duit- sche Methodistische Episcopale kerk en Paul Schmidt, voorzitter van den Bond van Duit- sche doopsgezinden, beiden te Berlijn, een brief gezonden aan den voorzitter van de bestuurscommissie van de wereldconferentie der kerken te Oxford, waarin zij te kennen geven hun steun aan de boodschap van 19 Juli aan de Duitsche kerken, welke, wij ver meld hebben, in te trekken. Zij zeggen, dat de boodschap aanleiding zal geven tot misverstand, wat vermeden had kunnen worden als de Duitsche verte- genwordigers in de voorbereiding ervan ge kend waren. Zij geven te kennen, dat hun kerken in Duitschland vrijheid van verkon diging van hun leer hebben en volle gele genheid om hun zending te vervullen. Wij zijn overtuigd, zeggen zij, dat de bood schap in zijn huidigen vorm zijn taak van bemiddeling niet zal kunnen vervullen, doch gelooven integendeel, dat zij er toe zal strekken de tegenstrijdige strekkingen te versterken en. te verscherpen, vooral omdat de Roomsch-Katholieke kerk ook in de boodschap begrepen wordt een feit, „dat ons ten zeerste verbaast" Plan voor hervorming van het Hooggerechtshof door juridische Senaatscommissie verworpen. Het wetsvoorstel, dat overeenkom stig de wenschen van president Roo sevelt voorzag in een hervorming van het opperste gerechtshof is gis teren door de juridische commissie van den senaat definitief verwor pen. De kansen op een aanvaarding van het wetsvoorstel door het congres zijn daarmede volkomen verdwenen. De commissie aldus Un. Press zal onverwijld beginnen met het be spreken van een ontwerp ter ver vanging van het oorspronkelijke voorstel, waarmee men binnen tien dagen hoopt gereed te zijn. Tusschen de senaatsfracties zijn overeen komsten getroffen volgens welke de juri dische commissie gemachtigd wordt, een wet ter vervanging van 't oorspronkelijke ontwerp uit te werken, welk ontwerp ech ter alleen betrekking mag hebben op de lagere rechtscolleges en niet op het opper ste gerechtshof. Waarschijnlijk zal de nieuwe ontwerp- wet de volgende vier punten bevatten: 1. Onmiddellijk bijeenroeping van de la gere rechtscolleges bij kwesties, waarin de grondwettigheid van een wet wordt betwij feld. 2. Interventie van den attorney-generaal in dergelijke gevallen. 3. Nieuwe verdeeling der rechters over de districtsrechtbanken. 4. Benoeming van nieuwe rechters in de lagere rechtscolleges. Woensdag 11 uur is brand uitgebroken in een huizenblok van de Faubourg Saint An- toine tusschen de Reuilly en de Rue Claude Til lier, waar vele meubelindustrieën geves tigd zijn. De brand breidde zich uit over een aantal gebouwen en nam een fel karakter aan, doch eischte geen slachtoffers. In weerwil van de pogingen der brand weren van dertien kazernes te Parijs, die met 25 stralen het vuur aantastten, was de schade zeer aanzienlijk. Zij wordt gedekt door verzekering bij eenige maatschappijen. Tegen twee uur in den morgen waren de brandweerlieden den brand meester en be gonnen zij het puin onder water te zetten. ITALIAANSCHE TORPEDO OP DE SPAANSCHE KUST. Visschers hebben een niet-ontplofte tor pedo van Italiaansche constructie medege bracht naar het strand van Perello, op 10 K.M. ten Zuiden van Valencia. Men denkt hier te doen te hebben met een der torpedo's, welke onlangs werd ge lanceerd naar het stoomschip Sebastian del Cano, dat evenwel niet werd getroffen. worden. Genoemde documenten zijn afkomstig van een gewezen kapitein in het Fransche leger. Ascher Saphir, die kort na den wereldoorlog uitgever was van een Engelsch weekblad en een Joodsch dagblad, doch zich daarna uit de journalistiek terugtrok en zakenman werd. De documenten die Ascher Saphir nu gepubliceerd heeft vormen een deel van een memorandum, dat aan de koninklijke commissie van Pa lestina is voorgelegd. De heer Saphir doet het voorstel, dat de Volkenbond een internationale com missie zal instellen, die tot taak heeft te onderzoeken, waarom in 1922 de onderhandelingen tusschen Arabieren en Joden mislukt zijn. Hij hoopt dat deze onderhandelingen bij het dreigende gevaar van ver- deeling, thans hervat zullen wor den In een massabetooging, die in de univer siteit te Damascus is gehouden, is gepro- Nog geen beslissing aan het Madrileensche front. Het schijnt, dat de Volksfronters weinig plezier zullen hebben van hun verleden week bij Madrid zoo dapper begonnen of fensief, Zij zijn te voortvarend geweest. Als een wig hebben zij zich in Franco's linies bij Brunete gedreven, zijn kilometers voorwaarts gerukt en hebben nieuwe stellingen bezet. Thans dreigt zich echter het ver zuim, dat zij hun aanvalsfront niet breed genoeg namen, op tragische wijze te wreken. Franco is een hevig tegenoffensief op hun flankstellingen begonnen, heeft deze teruggedreven en wan neer hij kans ziet de tang om de „wig" te sluiten, is het mogelijk, dat hij de dapperen bij Bruneta afsnijdt van de overigen. Dit zou catastrofaal voor de regeerings- troepen zijn. Niet alleen zouden de ver overde stellingen, waarom zooveel bloed vergoten werd, totaal verloren gaan, maar ook zou de positie van het geheeie front weer veel ongunstiger worden. Inmiddels wordt de strijd verwoed voort gezet. Tanden opeen, erop of er onder. De dorpjes, die eens Bruneta, Villa Neava del Pardillo en Nilla Nuava de la Canada heetten, zijn nu rookende, met lijken bezaai de puinhoopen. Niemandsland. Op leven en dood gaat de strijd nu om een heuvel, „heuvel 110. 660", een der be langrijkste punten en waarvan beide partijen voortdurend melden, dat zij haar hebben bezet. De regeeringstroepen waren er aanvanke lijk in geslaagd de heuvel te bezetten, maar zij moesten weer terug op bevel van het oppercommando. Maar ook de rebellen kon den deze positie toch niet betrekken. De heuvel blijft nu „niemandsland." De vijfde dag van Franco's geweldig te genoffensief werd opnieuw door de recht- schen ingezet met een feilen aanval, al leek toch, gisterochtend, hun stootkracht iets zwakker dan de vorige dagen. Intensief bombardeerde ook vandaag weer de rechtsche artillerie de regeeringsstclJifl- gen in den sector van Brunette en bij Villa Nueva del Pardillo en Villa Nueva Canada. Op verschillende punten stortten de linies der Valcnciatroepen onder den projectielen regen der aanvaller ineen. De luchtmacht greep herhaaldelijk in. DE TOUR DE FRANCE. Sylvère Maes c.s. gevoelen zich ernstig benadeeld. In ons no. van Woensdag reeds wezen wij er op, dat het niet tot de onmogelijkhe den moest worden gerekend, dat het te Bordeaux de woonplaats van Lapébie, welke renner, volgens de Fransche publieke opinie zoozeer gedupeerd is door een straf tijd van VA minuut tot incidenten zou komen. Helaas hebben we het bij het rechte eind gehad, al waren het dan niet de Franschen, maar de Belgische renners, die roet in het eten hebben gegooid. Uit Bordeaux meldt men ons, dat gistermorgen de Belgische ploeg, als mede de vier individueele renners, niet zijn gestart voor de zeventiende étappe van Bordeaux naar La Ro- chelel. Slechts 44 renners zijn ver trokken. De negen plocgrijders van België waren: Sylver Maes, die eerste in de algemeene rangschikking stond, Disseaux, die vijfde was, Lowie als achtste, Vervaecke als tien de, Kint als 28ste, Deltour als 34ste, Dan- neels als 37ste, Wierinckx als 41ste en Meu- lenberg als 44ste. Er waren verscheidene moeilijkheden ge rezen tusschen de leiders van de Tour, de Koerscommissarissen, de Belgische leiding en de Belgische renners. Hun grieven. De Belgen beklaagden zich, dat zij tijdens de étappe PanBordeaux op meer dan er gerlijke wijze door het publiek langs den weg bejegend waren. Sylver Maes verklaar de, dat het rijden met de gele trui op deze manier levensgevaarlijk werd. Bovendien waren de Belgen het niet eens met de indee ling van bet tijdrijden voor de étappe La Rochel IeLa Roche Suryon, waarin zij een bevoordeel ing van de Franschen zagen, in het bijzonder van Lapébie. De Belgische sport-journalisten hebben voorts geprotesteerd tegen de houding van de Fransche pers en het onsportieve Fransche publiek, ter- De Belg Sylvère Maes, die het veiliger vond de gele trui uit te trekken. wijl zij duidelijk lieten uitkomen, dat de straf die Lapébie had gekregen tij dens de étappe LuchronPau, veel te gering was geweest. Aan den anderen kant heeft Sylver Maes 15 seconden tijdverlies gekregen in verband met het feit, dat hij gisteren, toen hij band breuk kreeg, geholpen was door twee indi vidueele Belgische renners, waardoor zijn voorsprong van 40 seconden tot 25 seconden op Lapébie was gereduceerd. Zooals wij reeds schreven was de atmos feer gedurende de laatste dagen zeer broei end, en thans is het tot een uitbarsting ge komen met het voor de organisatoren en de renners zeer noodlottige gevolg, dat de Bel gen den strijd hebben gestaakt. Het verloop van de zeventiende étappe. Lapébie nu aan den kop. Belgische individueelen starten toch. De Belgische individueelen, die aan vankelijk eveneens weigerden te starten, namen later een ander •standpunt in en vertroken gistermor gen om de laatste étappen uit te rij den. Zooals te voorzien was, is de zeventiende étappe met niet bijzonder veel animo gere den. De strijd Sylvère MaesLapébie was er niet meer, de aardigheid is er grootendeels af. Op alle drie gedeelten, waarin deze étap pe verdeeld was kwam het peleton gesloten aan, slechts de eindsprints brachten de be slissing. De uitslagen der verschillende gedeelten luidden: BordeauxRoyan 123 K.M.: 1. Bautz (Duitschland) 3 uur 5 min. 12 sec.; 2. La pébie (Frankrijk) op twee lengten; 3. Braeckeveldt (Blgische individueel). 5. O. m. Anton van Schendel. Royan—Saintes 37 K.M.: 1. en 2. Braeckeveldt en Wengler (Duitschland), beiden in 1 uur 27 sec. 7. O.m. Anton van Schendel, allen in demzelfden tijd. Saintes—La Rochelle, 67 kilometer: 1. Lapebie, 2 uur 25 min. 50 sec.; 2. Mar- tano (Italië), 3. Braeckeveldt, Algemeen klassement: 1. Lapébie (Frank rijk) 118 u. 22 min. 59 sec; 2. Vicini (Ita liaansch individueel) 118 uur 27 min. 53 sec. 3. Amberg (Zwitserland), 118 uur 48 min. 4 sec.; 4. Camusso (Italië) 118 uur 48 min. 5 sec.; 5. Vissers (Belgisch individueel), 118 uur 54 min. 8 sec. Landenklassement: 1. Frankrijk, 356 uur 44 min. 45 sec.; 2. Italië, 359 uur 43 min. 4 sec.; 3. Duitschland, 359 uur 43 min. 36 sec. Auiamalitume. fiO.1 k.m. per uur. Reeds vele coureurs hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om voor de eerste maal te oefenen voor de autoraces, welke Zondag a.s. op den Nuerburgring om den grooten prijs van Duitschland zullen worden gehouden. De favoriet, de Auto Uni- nj,on renner Bernd Rosemeyer, slaagde er in een nieuw rondere cord te vestigen door een ronde af te leggen in den tijd van 9 min. 46.2, sec., d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 140.1 k.m. per uur. Reeds langen tijd was het ronde-record van den Nuerburgring een tijd van 10 min. 30 sec., totdat Rosemeyer het vorige jaar een ronde onder de 10 minuten reed. En bij de onlangs gehouden Eifelraces vestigde de Europeesche kampioen een nieuw ronde- record met een tijd van 9 min. 58.4 sec. Men geloofde, dat deze tijd wel aan het absolute ronderecord grensde, een tijd van 9 minuten 50 sec. scheen het uiterste wat men zou mogen verwachten. Maar Rose- BERND ROSEMEYER. meyer spotte vandaag met deze verwach tingen. Nadat hij reeds vanmorgen enke le ronden gereden had, pakte hij de zaak vanmiddag stevig aan. Eerst reed hij een ronde in 9 min. 50 sec. (gemiddelde uur snelheid 139,2 k.m.) en even later reed hij in den, voor deze bochtige baan, fantastisch snellen tijd van 9 min. 4C.2 sec. en het moet niet onmogelijk geacht worden, dat de auto Union coureur nog wat van dezen tijd zal afdoen. Immers, de omstandigheden, een bewolkte hemel met een straffen Wes tenwind, waren geenszins gunstig. Ook de andere renners maakten uitste kende tijden. Bogoljubow wint van Aljechin. Euwe staat gunstig tegen S8- misch. In de vierde ronde van den vierkamp wum ,nbcmw met wit spelend van Al- ij- nam daarmede revanche voor leden nederfaaj6 r°"de A'ieChin wm-u Tfrt!' t,usschen Euwe en Siimisch oen Ln waarbij de wereldkampi- De stand t ?Lere ste,linc heeft- 1 ihrehmi 'S ans: h Aljechin, 2 pnt. en 0 afÏÏr :0I\ Porhj: 2' Euwe 11 9nt' eU 1 n f® Bogoliubouw W?. pnt. en

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2