D,irs'f AKKERTJES Stadsnieuws Jtyenda Aan de haven wordt gewerkt! c. Vrijdag 23 Juli 1937 Tweede Blad Uitreiking zilveren medaille voor trouwen dienst Een zeehond bezoekt ons strand Aanrijding Het bezoek van de West Indische padvinders aan onze stad Het college van Curatoren voor het Gemeentelijk Lyceum 70 Friesche burgemeesters en secretarissen bezoeken onze stad Een Edele Huidverzorging! Vischafslag Den Helder Zomerpostzegels nog verkrijgbaar Opening der jamboree door H. M. de Koningin Het nieuwe zonnescherm De stemming in Palestina Over de verdeelings-voorstellen D Burgerlijke Stand van Den Helder Afdoende verbetering van den toe gang der Zeedoksluis. Er wordt weer gewerkt aan de Buiten haven! Een groote baggermolen, zwart en ewaar, ligt iederen dag ratelend en kreu nend enorme hoeveelheden modder uit het groen-blauwe havenwater te schep pen. Roffelend en ratelend valt de sub stantie in lange schuiten. Er zijn scheefliggende lichters, die een waarschuwende roode vlag voeren en er zijn kleine, vinnige motorbootjes, die heen en weer kriskrassen. Aan de haven wordt gebouwd, vóór en bij de z.g. „Lange Brug", welke toegang geeft tot de zeedok-sluis. Hoewel de periodieke herstellingswerk zaamheden aan deze verbinding van Buiten haven met Rijkswerf met name ditmaal zeer dringend waren, was er nog een andere om standigheid, die tot dit groote karwei aan leiding gaf. Men acht het thans noodzakelijk, dat ook voor de grootere schepen van onze vloot, o.a. voor de over eenigen tjjd in dienst te brengen Hr. Ms. „Tromp", een gelegenheid bestaat de Marinewerf op te varen en dit v.as dan de belangrijkste factor, die leidde tot deze werkzaam heden, die uitgevoerd worden door het be kende aannemersbedrijf „van de firma J. de Vries, alhier. Men is momenteel circa 5 maanden aan den slag, en bij informatie deelde men ons mede, dat het werk naar alle waarschijnlijk- hceid zeker nog tot het einde van dit jaar zal duren. Men fis thans voornamelijk bezig met het verbeteren van den toegang: de twee hoofdjes, waarop men vele jaren de hengelaars heeft zien zitten „tukken" verdwijnen. Goeddeels zijn ze reeds ter ziele, doch over enkele dagen zullen door de baggermolen de laatste over blijfselen teniet gedaan worden. Aan de zijde van het Paleis wordt voorts een betonnen keermuur gebouwd, terwijl ten slotte de dieptelijn in en vóór den toegang tot de Zeedok-sluis gelijk wordt aan die van de haven: ongeveer 7 meter. Dat het werk zulk een langen tijd in beslag neemt is o.a. hieraan toe te schrijven, dat men alleen bij laag water de werkzaamheden in hun geheel kan voortzetten. Overigens zij nog opgemerkt, dat het aanzien van onze ha ven door deze verbouwing ongetwijfeld aan aspect winnen zal. Gistermorgen te 11.45 uur werd op Fort Erfprins voor het front van den troep, de medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uit gereikt aan den sergeant C. Geurts. Tot dat doel stond de le Schoolcompagnie van den kapitein A. H. Weijns op de binnen plaats van de kazerne opgesteld. De uitreiking had plaats door den majoor- hoofdinstructeur A. van der Waag, die den jubilaris op waardeerende wijze toesprak. Na de officieele plechtigheid kwamen de onder-officieren bijeen om de uitreiking kameraadschappelijk te vieren. Gisteren kreeg het strand bezoek van een zoogdier, dat zeker niet alledaags te noemen is. Enkele personen, wandelende ter hoogte van de Donkere Duinen, ontdekten een jonge zeehond, die zich op het droge bevond. Het jeugdige dier werd in bezit genomen door den exploitant van de tent bij den oprit, die zich evenwel eerst in verbinding stelde met Dr. Verwey van het Zoölogisch Station. Thans is de zeehond te bezichtigen in de consumptietent, alwaar hij verblijf houdt in cn groote teil met zeewater. Hij wordt ge voed met visch. Een inwoner van de Koningstraat deed aangifte, dat een bestuurder van een vracht auto zijn pas aangebracht zonnescherm ver hield had. KON HAAR BEEN NAUWELIJKS GEBRUIKEN DOOR RHEUMATISCHE PIJN IN DE KNIE. „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheu- matische pijnen. Eén knie was zóó pijnlijk, dat ik mijn been nauwelijks gebruiken kon. °P aanraden van een vriendin probeerde ik de kleine dagelijksche dosis Krusclien Saits en vond hierbij beslist baat. Ik voelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumatische pijn gehad. Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal ver oorzaakt door een overmaat van urinezuu in het organisme. De zes zouten in Krusche.n Salts zorgen er voor, dat dit gevaanijke Urinezuur, alsmede alle andere schade.ijke afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en volkomen worden verwijderd, zoodat de ooi zaak van Uw pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten h 0.40, en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket °P de flesch, zoowel als op de buitenverp, tóng de naam Rowntree Handels Mrj-, sterdam, voorkomt. mMmWmÊmm m HET JACHT VAN DEN TURKSCHEN STAATSPRESIDENT. Op een werf te Berlijn liep dezer dagen een jacht van stapel, dat voor den Turkschen Staatspresident Kemal Ataturk gebouwd werd. Het is een „luxe-kruiser", welke van alle moderne gemakken voorzien is. Zooals wij al medegedeeld hebben, wordt onze stad morgen en overmorgen bezocht door een groep padvinders, die West-Indië vertegenwoordigen op de a.s. Wereldjamboree. Uit het programma voor beide dagen tippen wij het volgende aan: Morgen, Zaterdag, worden door de jongens excursies gemaakt naar de „O 16" (2 uur), Zoölogisch Station (half vier) en Natuur Historisch Museum (half vijf). Bij gunstig weer wordt een avondoefening gehouden door de Heldersche padvinders, na afloop waarvan een kampvuur nabij paal 5 ontstoken zal worden. Met de boot van 10 uur wordt den volgen den dag, Zondag, naar Texel gevaren, waar om 2 uur een bezoek aan het Vliegkamp De Mok zal worden gebracht. Om 6 uur komen de gasten weer in Den Helder aan. Ter uitvoering van het in zijn vergadering van 30 Juni jl. genomen besluit, tot het in stellen van een gemeentelijk lyceum, hebben B W. den Raad de onderscheidene rege lingen doen toekomen,' welke dienen te worden vastgesteld. Over deze regelingen is overleg gepleegd met den Inspecteur, belast met het toezicht op de lycea in Nederland, met den leider van de nieuwe onderwijsinrichting, terwijl het advies is ingewonnen van de Commissie van Bijstand voor het onderwijs en van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Deze concept-verordeningen en reglementen worden in de Gemeenteraadsvergadering van a.s. Dinsdag behandeld. B. en W. geven den Raad de volgende aanbeveling voor het benoemen van een col lege van Curatoren: W. de Boer, wethouder. H. A. Enklaar, predikant. A. Koopman, pastoor. Mr. J. Mulder, advocaat en procureur. Mr. A. H. v. Ravesteyn, Griffier bij het Kantongerecht. S. G. Rensing, arts. Dr. J. Verwey, directeur van het Zoöl. Station der Ned. Dierk. Ver. VióMlflthljr Belangstelling voor het „Texelsch" kottertype. De aandacht in het buitenland voor het z.g. Texelsche kottertype schijnt al grooter te worden. Vermeldden we onlangs, dat er in België belangstelling voor deze kotters was en dat men gepoogd heeft een paar dezer vaartuigen te huren, om daarmee proef te visschen, in hoofdzaak voor de spansgewijze parajasvisscherij. Woensdag is er van IJmuiden een zelfde soort kotter vertrokken naar La Rochelle in Frankrijk, welke kotter was gebouwd op de werf van de firma Sijmonsbergen te Amster dam. Hieruit mag worden afgeleid, dat men ook in het buitenland overtuigd is, dat deze kot ters uitstekend voor de visscherij zijn te ge bruiken en dat de exploitatie, beschouwd uit een oogpunt van capaciteit, zuinig mag wor den genoemd. Zullen we dus zeer waarschijnlijk al meer dit type schip op de Noordzee gaan zien, dan ligt daar tevens in opgesloten, dat lang zamerhand andere type vaartuigen in aan tal zullen verminderen. Dit is een verschijnsel, dat zich in den loop der tijden al meer heeft voorgedaan. In veler geheugen ligt nog, dat bommen en sloepen in onverwegende mate de visscherij uitoefen den. Deze beide typen zijn verdwenen. Men heeft toen loggers en trawlers gekregen en nu, sedert eenige jaren, heeft de kotter zijn intrede gedaan. Dezer dagen hadden we ook hierover een bespreking te IJmuiden en men was het er over eens, dat deze kotters waarschijnlijk een groote uitbreiding zullen ondergaan, indien althans daarvoor gelden disponibel zullen zijn. Gemeend werd, dat beschikbaarstelling van gelden uit een credietfonds, van over heidswege ingesteld, deze uitbouw der vis- schersvloot zou moeten bevorderen. Men ontveinsde zich niet, dat daardoor nog meer trawlers buiten bedrijf zouden komen, maar men zag het ook zoo, dat een gezonde ontwikkeling der visscherij moet gaan boven iets kunstmatig in het leven te houden. Voor het aanvoeren van rondvisch zouden echter enkele groote vaartuigen noodig blij ven. In dit verband kwam ook ter sprake de aanschaffing door de V.E.M. van een groote trawler, die voorloopig op de versche haring vangst is uitgevaren, maar die tenslotte wel zijn emplooi zal moeten vinden op de vaart naar IJsland, Barentszee, etc. Dat men daarin ook eenig licht ziet, be wijst het op stapel doen zetten in Engeland van nog twee dergelijke vaartuigen. Maar daarnaast zal het kottertype in aantal gaan toenemen, omdat daarmee goede resul taten zijn te bereiken en deze, door de korte reizen, eerste kwaliteit visch aanbrengen. Visch van uitstekende kwaliteit hebben we noodig, zoo meende ook deze handelaar met wien we de zaak bespraken. Vraag naar goede schol is er nog wel en daarvoor heeft het pu bliek nog geld over. Met het kottertype zouden we dus op den goede weg zijn. Alleen blijft de moeilijkheid, hoe aan het benoodigde kapitaal te komen. Hartelijke dankwoorden van Leeu warden'» eersten magistraat. Gisteren heeft onze stad bezoek ontvangen van een 70-tal Friesche burgemeesters en secretarissen, deel uitmakend van de vereeni- ging van dien naam. Zooals we reeds schreven, werd alvorens men de Jutterstad binnenreed, een bezoek gebracht aan de Wieringermeer, waarna het gezelschap te ongeveer 1 uur in luxe auto's voor Hotel Den Burg arriveerde. Hier stond de lunch reeds geserveerd, terwijl behalve de gasten uit Friesland eveneens aanwezig waren burgemeester Ritmeester, de commandant van vlieg kamp „De Mok", overste H. Pitlo en de commandant van den onderzeedienst, overste J. G. van den Berg. Voorts een 3-tal toegevoegde officieren. Tijdens de lunch, die zich door een perfecte stemming kenmerkte werd het woord gevoerd door den burgemeester van Leeuwarden, voorzitter der vereeniging, Jhr. Mr. J. M. van Beijma, die zijn hartelijken dank uitsprak jegens burgemeester Ritmeester en de marine-autoriteiten. Een rede, die met een spontaan applaus der aanwezigen onder streept werd. Burgemeester Ritmeester Eveneens werd het woord gevoerd door onzen burgemeester; na enkele specifieke Heldersche kwinkslagen wees deze op de samenstelling van de plaatselijke bevolking; voornamelijk uit marinemenschen en visschers Voor elk van beide categoriën heeft Den Helder zijn monument. Op het Havenplein is dat het gedenkteeken „Voor hen die vielen", voor de andere groep op het Helden der Zee plein, het Reddingsmonument. Speciaal werd door burgemeester Ritmees ter genoemd de vereeniging Moed, Volharding en Zelfopoffering, bestaande uit mannen, voor wiens moedig werk in stormnachten men slechts groote bewondering kan koesteren. Spr. vestigde de aandacht op den gewijzig- den geest in den lande voor onze Marine en sprak de hoop uit, dat ook dit bezoek het noodige zou bijdragen tot het uitdragen van den naam van Nêerlands defensie ter zee. Burgemeester Ritmeester besloot zijn toe spraak met de gasten voor hun komst te danken en hun een hartelijk tot weerziens toe te roepen. Na de lunch verzamelde het gezelschap zich voor Den Burg, waarna het grootste gedeelte scheep ging op een der sleepdiensten teneinde vliegkamp de Mok een bezoek te brengen. De overigen spoedden zich ter zelfder tijd naar den Onderzeedienst. Te 4 uur in den middag kwam men weder bijeen en ging het via den Dijk naar het Helden der Zeeplein, waar het monument bezocht werd. Hier werd tevens van de gele genheid gebruikt gemaakt een foto van de Friesche magistraten te nemen. Het programma werd besloten met een rit naar de Donkere Duinen, waarna de gasten tot aan de Kooy weggebracht werden. Gezien de stemming bjj het gezelschap mogen wij zeker aannemen, dat ook dit bezoek ongetwijfeld zijn vruchten, ten aanzien van de bekendheid met onze stad in andere provincies, zal afwerpen. Gij kunt op reis niet buiten een lakdoosje met „AKKERTJES" want dan hebt U die snelle pijnstillers direct bij de hand tegen hoofdpijn, kiespijn, "wagenziekte", zenuwpijn. AKKIR-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Zaterdag Zit Juli. Casino, 8.15 u. Feestavond Marine Sana torium Fonds. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Barometerstand Den Helder 755.9 Temperatuur zeewater 17.1 Temperatuur lucht 15.1 Hoogste temperatuur lucht gisteren 17.4 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.3 Hoogwater (heden) 8.00 20.35 Laagwater (heden) 1.50 14.25 Hoogwater (Zaterdag) 8.35 21.10 Laagwater (Zaterdag) 2.20 15,05 Licht op: (heden) 21.37 VJ GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. J. Oldemans, te Bilthoven, slaagde voor Staatsexamen A. GESLAAGD: voor het Staatsexamen A Mej. A. Blom, leerlinge van den Gemeente lijken Curus in Oude talen. Gebruik overdag Witte Purol. Dit wrijft on zichtbaar uit, houdt de huid mooi en zuiver en' voorkomt en geneest tevens zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 22 Juli: Aangebracht door korders: Tongen per. kg 1.221.17 Slips 1.000.90 Tarbot 0.70 Schol le soort p. kist 7.406.50 Schol 2e soort 4.002.70 Schar 2.602.10 Het blijkt niet algemeen bekend te zijn, dat de termijn voor den verkoop van zomerpost zegels, welke aanvankelijk 17 Juli zou eindi gen, veertien dagen verlengd is. Tot en met 31 Juli bestaat dus nog de gelegenheid, zomer postzegels te koopen en daarmede het mooie doel, dat met deze zegels wordt beoogd, te bevorderen. BENOEMING LEERAREN AAN DE R.H.B.S. Bij Kon. besluit van 16 Juli zijn aan de R.H.B.S. in Den Helder benoemd tot leeraar in vasten dienst C. P. Koene, thans tijdelijk, terwijl wederom tijdelijk zijn benoemd tot leeraar J. A. Nijkamp en R. J. van Arum, en tot leerares mej. J. M. L. Bijvoet. Uitzending naar Ned. Oost-Indië via Phohi-zender P.H.I. Naar wij vernemen, zal de officieele ope ning der Jamboree door H. M. de -Koningin, welke in den middag van Zaterdag 31 Juli zal plaats vinden, naar Nederlandsch Oost- Indië worden uitgezonden via de Phohi-zen der P.H.I., op een golflengte van 16.88 m. De uitzending zal aanvangen te 16.00 uur Am- sterdamsche Zomertijd. Verder beschuldigde een bewoner van de Koningstraat den bestuurder van een vracht auto van het vernielen van zijn pas aange brachte zonnescherm. IN ELKE KAMERj IN IEDER KUIS HOORT VAN ONS S-EN PASSEND UOCWCBK T-HU|£> ifP~dsn Helder Horlogerie Suisse it keer zullen we onze aandacht wijden aan Palestina en aan de hand van hetgeen de correspondent van de N.R.Crt. te Tel-Aviv aan zijn blad mededeelt eens nagaan hoe de stemming daar is ten aandien van de voor stellen der Koninklijke Commissie inzake de verdeeling van dat land onder de Arabièren en Joden. Er zal wel niemand geweest zijn, die ver wacht heeft, dat een der partijen zich zon der meer bij deze ongetwijfeld duidelijk om schreven en door beide partijen neutraal be vonden voorstellen zou weerleggen. Integen deel, men kan er van op aan, dat het rapport, waarin de voorstellen verwerkt zijn, einde- looze discussies, ontelbare onderhandelingen, conferenties, beraadslagingen enz. zal uit lokken. Om te beginnen zijn er al heel wat commentaren op gegeven en deze zijn 't, welke ons in staat stellen een idee te vor men, hoe men in het Heilige Land over .één en ander denkt. Over het algemeen is de stemming over het rapport niet ongunstig. Aan beide zijden voelt men niets voor verdeer ling van het land, maar men begrijpt, dat een andere oplossing moeilijk denk baar is, vooral nu Engeland blijkbaar vóór verdeeling is. Iets anders is het met de vraag, hóé het land verdeeld moet worden. Hierover zijn de partijen het noch onderling, noch met het rapport eens. Aan beide zijden hoopt en ver trouwt men, dat aan hun wenschen in deze tegemoet zal worden gekomen en daar een ieder begrijpt, dat dit onmogelijk is, is het duidelijk, dat op den duur één van beiden, maar zeer waarschijnlijk beiden, water bij den wijn zullen moeten doen. Wil tenminste de vrede daar bewaard blijvenDe Ara bieren hebben verschillende wenschen, ver schillend naarmate zij in Jeruzalem, in Syrië, in Transjordanië, in Jemen dan wel in Egypte of Irak wonen. Over het algemeen zijn ze van verdeelings-technischen aard. De Joden, niet alleen in Palestina, maar waar zij zich in de wereld ook bevinden, vor men één groote eenheid, welke duidelijk iti hun wenschen naar voren komt. „Géén ver deeling", zeggen zij unaniem. De vraag is nu, zijn wij tegen elke w ij z e van verdeeling zijn zij tegen elke w ij z e van verdeeling ling volgens de Koninklijke Commissie moet plaats hebben. Waf de Zionisten waarschijnlijk zullen voorstellen, is het volgende: 1. Bepaling van den kortsten termijn voor het tijdelijke mandaat over Haïfa, Akko, Safed en Tiberias. 2. Toevoeging van de nieuwe gedeel ten van Jeruzalem en hare Joodsche in gezetenen bij den Joodschen staat, even als van de kolonies aan de Noord-Ooste lijke grenzen (Dagania, enz.) en het Ru- toenbergsche hydro-electrische station. 3. Voortzetting van de Joodsche koloni satie in het Zuidelijke district onder Britsch mandaat. 4. Uitbreiding van den Joodschen staat in de Shephaleh (Zuidelijk district). 5. Speciale regelingen voor het over gangstijdperk, ten einde de vestiging van den Joodschen staat te vergemakkelijken. 6. Erkenning dat een jaarlijksche sub sidie door den Joodschen staat aan den Arabischen staat in den voorgestelden vorm niet rechtvaardig zou zijn en ver vanging daarvan door een Joodsche bij drage aan die Arabieren, die het Jood sche grondgebied wenschen te verlaten. Zij verwachten, dat deze wenschen door Genève en Washington bekrachtigd zullen worden. Waarop weer afgewacht dient te worden hoe de andere partij zal reageeren. Intusschen is het verdeelings-rapport naar den Volkenbond verwezen, hetgeen eenige op luchting bij beide partijen gebracht heeft. Seizoen-Opruiming in Herman Kypels Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. Van 22 Juli 1937. GETROUWD: P. Kraan en A. Schrage; A. A. van Berkel en A. van Oostrum; J. van Dam en F. W. Manson; G. J. A. Hoekmeijer en G. J. Sigtermans; J. P. Jansen en F. Ja cobs; A. A. de Langen en C. Arents. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Leeuwarden" Aang.ekom.en van Vliagingen en vertrokken naar'Stockholm het Ned. m.s. „Santa Lucia"

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5