De visscherij op Texel Rook TRIUMPH w prebihbeurten de 1 cent sigaret die blijft triomfeeren! Agenda VEEL GELD Tweede Blad De visscher leeft er om te visschen en laai geen aar onbenut Texelaars willen graag in Den Helder markten! Helders Kath. Gemengd Koor Bevorderingen aan de Zeevaartschool Zwemwedstrijden afgelast Faillissement P.FX. Lafère Bij fiets- en wandeltochten Bevorderingen aan de Vakschool voor Meisjes voor Den Helder en Omstreken Het voormalig R.K» Militair Tehuis De reis van de „O 12" Burgerlijke Stand van Den Helder Zondag 25 Juli 1937 bad yourtenzUo&L JUWELIER BEEMSTERBOER Attentie Beidt uw tijd Gevaarlijke vondst Een lichtpunt minder Dat was geen garage 9n de, ackr&Uefiüe- Wwnmm I Na de beschouwingen over de Hel dersche visscherij, laten we hieronder i een artikel volgen over de visscherij op Texel, om dagrna nog eenige con- clusies te trekken uit de verschillende meeningen die we de laatste weken over de visscherij en de mogelijkheden in dit opzicht voor onze stad, hebben j gehoord. De Texelaars verkeeren, wat betreft I de afsluiting van de Zuiderzee in de- zelfde omstandigheden als de Helder- sche visschers. Zij hebben echter bijtijds i de bakens verzet en er is geen Texelaar i die zijn nood klaagt. Allen hebben een i behoorlijke boterham. In Den Helder I is van onze overburen nog iets te leeren. j De toestand van de Heldersche en Texelsche visschers heeft in bepaald opzicht veel over eenstemming. Zij verkeeren ten opzichte van de afsluiting van de Zuiderzee in dezelfde positie. Is voor de Heldersche visschers daar door het vischterrein in eigen omgeving ver loren gegaan, voor de Texelaars is dat even eens het geval. Toch is er een merkwaardig verschil. Bij de Heldersche visscherlieden treffen we er velen aan, die tot armoede zijn vervallen en van de steun moeten leven. Bij de Texelaars is nog in het geheel geen pessimis me. Er is niemand die geen boterham kan verdienen, terwijl door velen nog een behoor lijke besomming wordt gemaakt. We hebben daarom ons oor ook eens te luisteren gelegd in Oudeschild en geven alereerst het oordeel van iemand, die ter zake zeer deskundig is en die we gevraagd hebben naar zijn meening omtrent de oorza ken van het zeer bevredigende resultaat, dat de Texelaars nog steeds boeken. Bemanning door den besten kern der Texelsche visschers. De heer Joh. Parlevliet Nzn., zoon van den bekenden reeder, gewezen wethouder van Texel, die een levend contact onder houdt met de Texelsche visschers en ze in hun leven en streven kent, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de Texelsche mo- torkotters bemand worden door de beste kern van de Texelsche visschers. Toen Oosterend en Oost als visschersdorp in beteekenis achteruitging en velen een andere werkkring zochten, is de kern van die visschers de zee *rouw gebleven, met gevolg dat men eerste klas visscherslieden op de schepen kreeg. Het waren menschen die durf hadden en die door hun sobere levenswijze wat overgespaard hebben. Zij hebben hun schepen op moderne wijze uitgerust en ha len uit de visscherij wat er inzit. Zoo ongeveer luidde het oordeel van den heer Parlevliet. De nestor van de Texeslche vis schers aan het woord. We zullen ook een paar van de Texelsche visschers zelf aan het woord laten. Allereerst de nestor van de Texelsche vloot, de heer B. Vlaming van Oosterend. „De Texelsche visscherman leeft om te visschen", zoo zei ons deze oude rot, die ver grijsd is in zijn werk. Een werk dat een groot deel van zijn leven gevraagd heeft, maar waarvan het resultaat geweest is, dat hij thans twee eigen kotters in de vaart heeft. Wij laten geen uur onbenut, hebben ook een zorgelijke tijd gekend, maar zijn er weer bovenuit gekomen. Van 1894 tot 1927 heb ik gevaren met een botter van dezelfde capaciteit als de Helder sche botters en toen heb ik me een kotter aangeschaft. In de vette jaren hebben we rekening gehouden met de magere jaren en hebben toen zuinig, maar toch goed geleefd. Te Texelsche kotters zijn wat zwaarder dan de Heldersche schepen. De motor is 150 p.k. sterk en in Den Helder 100 p.k. Wij verdienen een behoorlijke boterham en dat komt mis schien ook daardoor, dat we met eigen men schen werken. Het eigen belang spreekt dus een woordje mee en daardoor wordt ook zoo goed op de spullen gepast. In 1928 kwam de eerste kotter op Texel, nu zjjn er 11. Als er niet te veel beperkende bepalingen komen, redden wij het best. Die beperkingen komen van de landkrabben en die moet men nu maar eens opheffen. Er moet vrijheid voor de visscherij zün, dan behoeft de visscherman geen steun. Die steun maakt de echte visscherman dood. W'ü zouden ze niet willen. Voor de Texelsche botters is de toestand ook alles behalve rooskleurig, maar ze redden het toch nog. We willen wel in Nieuwediep markten. De Texelaars markten meestentijds te IJmuiden, maar wanneer in Nieuwediep de middelprijs van IJmuiden verzekerd zou wor den, gingen wij veel liever met onze visch naar den overkant. „Is het waar, dat de Texelaars zoo gemak- kelijk geld konden krijgen voor hun sche pen?" zoo vroegen we den heer Vlaming. Ja, dat is waar. De boerenleenbank had vertrouwen in de menschen en heeft dus ge holpen in de vaste overtuiging, dat we rente en aflossing zouden betalen en daarin is men niet beschaamd geworden. Er is gelukkig nog initiatief bjj de Texelaars en ook eenheid. Daardoor kon ook worden overgegaan tot de oprichting van een Coöp. inkoopcentrale en kon in het voorjaar worden besloten tot het Met hulp van deze tankboot zijn wij in staat zelf de ruwe olie in Amsterdam in te koopen, wat een zeer belangrijke be sparing oplevert. Waarom goede resultaten? De heer F. Krijnen, van Oudeschild, die op het oogenblik de grootste motorkotter in de vaart heeft, gaf ons zijn meening te kennen, dat het succes van de Texelaar in hoofdzaak te danken was aan het eigen belang dat men bij de uitkomsten van de visscherij had. Daar door wordt doorgezet en is men ook zuinig op de spulletjes. De Texelsche vloot heeft in de jaren 19341935 ook zware jaren gehad. Er was toen geen verdienste, maar omdat met eigen personeel gevaren werd, werd doorgezet. Na de devaluatie, of het eraan te danken is laat ik buiten be schouwing, aldus de heer Krijnen, zijn de prijzen beter geworden. Ook de heer Krijnen geeft als zijn meening te kennen, dat de Texelaars graag in Den Helder markten en bij weer, dat niet geschikt is voor de Heldersche visschers om er uit te gaan, komen de Texelaars vrij regelmatig naar Den Helder en maken dan goede prijzen. Zaterdags verkoopen de Texelaars veel in Den Helder. Ze hebben dan de 35 mijl lange reis naar IJmuien niet te maken, en kunnen daardoor tot Vrijdagnacht 3 uur visschen, ter wijl, als in IJmuiden gemarkt zou moeten worden, die nacht voor de visscherij zeker ver loren was. Binnen afzienbaren tijd hopen we een arti kel te brengen over de Coöperatie op Texel, die voor de visschers daar van groot belang is. Ze levert hun een belangrijk voordeel op bij het aanschaffen van hun bedrijfsbenoo- digdheden. Het is een voorbeeld van het geen door goede samenwerking tot stand kan worden gebracht en kan de Heldersche vis schers tot navolging strekken. Dir. A. J. Leewens. Met welwillende toestemming van B. en W. zal bovengenoemd koor op Dinsdag 27 Juli ten 8.30 's avond^, een openluchtconcert ge ven in de muziektent in het Julianapark alhier. Behalve door het Gemengd Koor zullen ook ook eenige nummers door het Mannenkoor worden vertolkt. Gezongen zal worden: 1. Bondslied" Tho v. d. Bijl 2 „Ave Verum" W. A. Mozart 3! Du Hirte Israëls" D. Bortniansky 4* „Die Windjie" J. P. J- Wierts 5! a. Avondlied" J. H. Verhulst b. „Vrede des gemoeds" C. A. de Vliegh (Door het Mannenkoor.) 6. „Belofte" O. Koop 7* „De Winter" Ph. Loots Met deze nummers behaalde het koor op het Bondsconcours, Juni '37, te Den Haag, in de le afd. een eersten prijs. Pracht Bimbam-Schoorstee"klok 12 dagen uurwerk f 1175. Bevorderd werden van den 2-jarigen cur sus van de opleiding tot stuurmansleerling E. Beels, J. Beynon, W. van Blijderveen, J. Buijs, IJ. P. van Egmont, C. van Eunen, R. P. de Haan, J. de Jong, C. A. Koekman, D. J. F. Kouwenhoven, K. P. Marlet, T. Menger, R. P. Overeem, A. W. Post, E. Timmer, A. C. Tol en C. J. Wennink. Aan een herexamen dienen zich te onder werpen 5 leerlingen, terwijl aan 7 leerlingen een taak is opgelegd. Afgewezen werden 9. Van de gedurende een jaar voorbereidende leerlingen gingen 7 over naar de le klasse, n.1. H. W. L. M. van Boxtel, J. G. W. K. van Dijk, K. Erdtsieck, K. Feenstra, C. W. P. Koningstem, S. H. de Meij en C. P. Rook. Het blauwtje op het strand. In verband met de slechte weersom standigheden, waardo'or het water te ruw is geworden, zijn de aangekondigde zwem wedstrijden tusschen de „Bruinvisschen" en „Zuiderbad", Groningen, afgelast tot nader order. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovengenoemd fail lissement. Deze lijst telt 19 crediteuren met een totaal passief van 40.268,29, waarvan preferent 19.919,08. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteur is: L. F. Lafère: geldleening en rente (2e hypo theek) preferent 26.185,58. zal Purol zonnebrand en een doorgezeten of stukgeloopen huid snel verzachten en genezen. 2-jarige voorbereidende cursus Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: H. Bakker, J. Bakker, T. Beers, E. Boerman, D. Bonselaar, T. Boon, H. van Brederode, C. Buis, E. v. d. Burg, N. v. d. Buusse, J. Buys, C. Dekker, A. Dol, T. Evers, Ct Geluk, A. Grade, E. Grommel, A. van Haaien, B. Hen- drikse, F. Hoelandt, A. Hoogerwerf, A. v. d. Horst, L. de Jong, M. de Klerk, M. Kramer, M. Kroeders, M. Labrujère, N. Landman, N. v. d. Linde, M. Lol, D. Maarssen, G. Mebius, D. van Meer, M. van Meer, A. Moens, M. Moor, C. Mud, E. Nukoop, A. Oorburg, W. Overduyn, H. van Pel, N. Rietmulder, A. Rooker, C. Rijkers, J. Scheurs, C. van Schie- veen, C. Thomas, E. v. d. Veen, J. Visser, C. Visser, I. Vlaming, A. de Waard, A. v. d. Werff, T. Wilmink, D. Wismeyer te Den Hel der, T. Dros, A. Griek, G. Uitgeest te Texel, A. v. d. Schaaf, S. van Wijck te Slootdorp, L. van Zandwijk te Breezand. Niet bevorderd: 4. Het getuigschrift verkregen: M. Bakker, J. van Bale, S. van Berkum, L. Blind, J. Bosdijk, T. Bruins, A. Buis, A. Bijl, N. Dolstra, C. v. d. Gulik, J. ter Haar, J. Hel der, T. de Jong, E. José,, J. Kabel, A. v. d. Kamp, D. Karsman, T. Klik, B. Kossen, D. Kwak, A. Lanser, D. Lemmens, M. Maat, A. Molijn, D. Nieuwdorp, T. Noot, H. Ouwerkerk, T. Pheiffer, P. van Poelje, F. v. d. Putte, R. Riteco, J. Roels, R. Roomeyer, J. Rooze, E. Schoen, S. Siegers, T. Smit, G. Tiel, L. de Vlieger, N. Westdijk, C. van Wolferen, T. van Wouw, J. v. d. Zee, R. Zoutman te Den Hel der, P. Duinker, A. Kees, T. Keyser, I. Vlas, N. Smidt, L. van Zeylen te Texel. Opleiding Huisnaaister. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: G. Bouwman, E. Dissel, T. Graafland, T. Har- tog, J. Kok, S. Koster, C. Schermer, M. Staal man, C. Verkerk, C. Wal, G. Wilckens, A. v. d. Zalm, F. Zegel te Den Helder, M. Bakker, F. Dekker te Texel, E. Buys, S. de Schipper te Anna Paulowna, T. Kuut te Wieringen. Opleiding Hulp in de Huishouding. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: N. Angel, E. Bos, M. Brusse, G. ten Cate, E. Gomes, C. de Haan, M. Huigen, E. Kruys, E. Lous, G. Munier, J. Plooy, J. Reynders, H. Schaafsma, W. Schaafsma, H. Schoeffelenber- ger, N. Verfaille, te Den Helder, M. Selman te Texel, A. v. d.- Goes te Anna Paulowna, M. van Lierop te Breezand. (rij atit gduxMe. cSdtikeLen koven. 5 gtd 'zenjaèk cAatu iWftefahd "tegen 7deiIie«,diefjbat,it)vJ^uicfüc^ en bescfwditjiriq. FIRMA 3 EEM5 TE.R3 OER, xe/zemT*. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Zaterdag 24 Juli. Casino, 8.15 u. Feestavond Marine Sana torium Fonds. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder Temperatuur zeewater V 752.6 17.1 Temperatuur lucht 15.1 Hoogste temperatuur lucht gisteren 16.9 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.2 Hoogwater (heden) 8.35 21.10 Laagwater (heden) 2.20 15.05 Hoogwater (Zondag) 8.10 21.45 Laagwater (Zondag) 2.55 15.45 Licht op (heden) 21.33 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hool- mans, Spoorstraat. Van Maandag 26 Juli tot 2 Augustus wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kin^ma, Kanaalweg. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zomertijd. Zon Juli op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 25 5.08 21.04 9.10 21.45 2.55 15.45 M 26 5.10 21.03 9.40 22.20 3.30 16.25 D 27 5.12 21.02 10.10 22.55 4.10 17.05 W 28 5.14 21.00 10.45 23.30 4.50 17.45 D 29 5.16 20.58 11.30 24.10 5.35 18.20 V 30 5.17 20.56 12.15 24.55 6.10 11.55 Z 31 5.18 20.54 13.10 6.50 19.40 GESLAAGD: B(j het op 28, 29 en 30 Juni j.1. gehouden examen in het Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen slaagde onze stadgenoot, de heer P. S. E. Galjé. Genoemde heer was leerling van den heer J Boon, Leeraar M.O. Boekhouden, alhier. GESLAAGD: voor het toelatingsexamen Middelbare Technische School afd. Bouw kunde te Amsterdam, onze stadgenoot, de heer S. J. G. Groot. GESLAAGD: op 17 Juli 1937 aan de Mid delbare Technische School te Haarlem voor Weg- en Waterbouwkunde, onze stadge noot, de heer J. F. Wiessner. GESLAAGD: bjj het laatst gehouden exa men te 's-Gavenhage voor 3en stuurman Gr. Stoomvaart den heer P.Blom. nr M«OI»TF FCTC PCRTPET ATELIER C~ JAC.DL BCER Naar wij vernemen, is het voormalig R.K. Militair Tehuis aan de Prins Hendriklaan eigendom geworden van de Noord-Hollandsohe Levensverzekering Mij. te Alkmaar. De direc tie van deze Mij. heeft haar belangen alhier in handen gesteld van den heer P. Luyckx alhier, die ons mededeelde, dat er nog geen bepaalde bestemming aan het pand wordt ge geven. Het gebouw zal wel door-verkocht worden. 's-Gravenhage, 23 Juli. Blijkens een bij het departement van defensie ingekomen bericht is Hr. Ms. onderzeeboot „O 12" op 21 Juli te Port of Spain in West-Indië aange komen. Van 23 Juli 1937. GETROUWD: J. Buisman en C. A. Schrij ver; J. Breed en K. Grasman; A. Leijnse en A.A. Buis; L. Bink en J. van Hoeke; C. Prin sen en A. A. Louman. BEVALLEN: J. L. Th. MollyBruininger, d.; A. J. EikelenboomFurtner, 2 z.R. van der WerfHollander, d.; G. J. Hoogschagen Hage, d. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 8.30 uur, Ds. Tollenaar 's Morgens 10.30 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 u. Ds. J. Meuleman van Den Ham (.O) Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur ,Ds- J. Meuleman 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kramp van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meinera Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens ïo uur, Ds. A. G. Hoogen. huyze van Amsterdam Gebouw Middenstraat 117. Zondagavond van 79 uur Openlucht samenkomst Oude Helder. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomat 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomat Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdjjkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 11 uur Ds. M. v. Wichen GEVEN WIJ VOOR Vermist wordt een bankbiljet van 10. gemerkt HR 093601, Amsterdam 23 April 1936. De commissaris van politie verzoekt hen, die hierover inlichtingen kunnen verstrekken, zich zoo spoedig mogelijk op het Politie bureau te Vervoegen. Verschillende personen werden bekeurd voor het plaatsen op den openbaren weg van beeremmers, voordat de wagen in zicht was. Op den dijk, bij den ringmuur werd een Engelsche vilegtuigbom gevonden, een z.g. rookbom. De politie heeft het gevaarlijke voorwerp afgegeven aan den chef van het torpedoatlelier. Gisterenavond reed een vrachtauto op de Javastraat tegen een lantaarnpaal aan, met het gevolg, dat dit nuttige instrument tegen den grond werd gereden. Tegen den eigenaar van een vrachtauto werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hij den openbaren weg, in dit geval de Midden straat, als garage gebruikte. De auto werd in beslag genomen. iKan mandaag u-uvdt U fuiit dat aktifcel iaat U moet (ïet&en,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5