De Japansche troepen vallen Peiping aan Restauratie van Alkmaar's Kerk kost f 520.000 Beperking bloembollenteelt gehandhaafd Hetreuzenkampfeest te Vogelenzang DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vierdaagsche leger rukt uit Een laatste waarschuwing Buitenlanders bergen zich Nationalisten veroveren „Niemandsland" Muiterij in een Roe- meensche gevangenis De Johan Maurits van Nassau" redt de „Rambon" WOENSDAG 28 JULI 1937 SPANJE Afschaffing bindende minimumprijzen Dit nummer bevat 8 pagina's id/EERBERICHT DE BILT SEINTj HELDERSCHE COURANT UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 ó5e JAARG. No. 8063 Zooals wij gisteren in een gedeelte onzer oplaag nog konden melden, heeit de Japansche regeering beslo ten het leger in Noord China de vrije hand te geven bij de verdedi ging der Japansche belangen in China. Te verwachten was dat de vijan delijkheden niet lang zouden uit blijven, temeer daar generaal Soeng Tsje Joean de Japansche eischen heeft verworpen. Inderdaad heeft de actie der Ja- panneezen niet lang op zich laten wachten. Zij zijn gisteren tot den aanval op Peiping overgegaan en ontwikkelen een groote activiteit. De Japansche strafexpeditie heeft zich uitgestrekt tot ten zuiden van Na Joean bij Tanho. Tegen de 132ste divisie schijnt een hevig vuurge vecht te worden- geleverd op een breed front tusschen Tientsin, Pei ping en Toengtsjau. Het Chineesche hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat gistermiddag de strijd bij Nanan Joean, nabij Peiping, ontbrand is en uit Peiping Chineesche troepen zijn gezon den om hun landgenooten te helpen. Naar'verluidt heeft de Centrale Regeering besloten Soeng Tse Joean tot het uiterste te steunen in zijn strijd tegen de Japanners. De Chineesche militaire autoriteiten con- centreeren zooveel mogelijk treinen en vrachtauto's en hebben de regeeringstroe- pen, welke zich reeds in Hopei bevinden, last gegeven zich onder bevel van Soeng jse Joean te stellen. Vijfhonderd Chineezen gedood en gewond. Ut Tientsin wordt gemeld, dat de Japan sche troepen met medewerking hunner luchtstrijdkrachten een eenheid van het 29ste Chineesche leger hebben omsingeld en vernietigd op 25 K.M. ten Oosten van Pe king. Naar gemeld wordt zouden 500 Chi- neez-en gedood en gewond zijn, terwijl een tiental Japanners gedood of gewond is. Laatste waarschuwing. De Japansche generale staf heeft medegedeeld, dat een vertegen woordiger van 't Japansche hoofd kwartier te Peiping te midder nacht een laatste waarschuwing heeft gericht tot generaal Soeng Tsje Joean, waarin verklaard wordt dat het Japansche leger het inci dent, dat zich bij de poorten van Peiping heeft voorgedaan beschouwt als een daad van uiterste provoca tie en beleediging van het keizer lijke leger. De Japansche generale staf is voornemens een „beslissende actie" in te zetten, tenzij de troepen der 37ste Chineesche divisie onmiddellijk met de ontruiming van Peking be ginnen. De waarschuwing preciseert nader dat een terugtrekken te meer dringt, daar een Japansche actie het leven der Chineesche en buiten- landsche inwoners van Peiping zou bedreigen. Buitenlanders naar de diplo matenwijk. De Fransche ambassade heeft heden een nota gepubliceerd, waarin den Franschen onderdanen en beschermelingen te Peiping wordt aangeraden, zich vandaag vóór zes uur des middag naar de diplomatieke wijk te begeven. De nota noodigt speciaal vrouwen en kin deren uit dezen raad te volgen en voegt eraan toe. dat. zoo de toestand mocht ver ergeren, alarm ze' worden "-"mankt en dat dan alle onderdanen verplicht zijn in de diplomatieke wijk te vluchten of zich te verzamelen op bepaalde punten, welke door troepen-detachementen zullen worden be waakt. De alarmsignalen zullen bestaan uit kanonschoten en witte vlaggen met roodc strepen, welke in de diplomatieke wijk zullen worden geheschen en bij nacht ver licht zullen zijn. Engelschen en Amerikanen hebben soort gelijke maatregelen genomen. China heeft geen keus meer. Draadverbindingen met Peiping verbroken. Hoewel iedereen zich rekenschap ervan Reeft, dat China niet gereed is voor een strijd tegen Japan, is het Chineesche volk •Van oordeel, dat China sreen keus meer heeft. Indien China niet zou strijden, zoo zegt men, dan zal China het noordelijk deel van het land verliezen en zal er geen en kele garantie bestaan voor een grens van den Japanschen aanval. Wanneer China wel strijdt, zal het Noord-China eveneens verliezen, doch voor de eer van het Chinee sche volk moet tegenstand worden geboden en wel zoo krachtig mogelijk, voor China opnieuw gebied prijs geeft. Peiping is op het oogenblik alleen nog langs draadloozen weg te bereiken, alle tele foon- en telegraaflijnen zijn doorgesneden. In politieke kringen te Sjanghai is men van meening, dat de kansen om den vrede te bewaren steeds geringer worden. Velen zijn van oordeel, dat men op het oogenblik staat aan het begin van een oor lof, waarbij Sovjet-Unie vroeg of laat in zal grijpen. Strijd verplaatst naar Villa Nue- va de la Canada. Enkele regeeringssuccessen op andere fronten. Na de ontruiming van Brunete door de strijdkrachten van de Va- lenciaregeering concentreeren de nationalisten thans hun voornaam ste aanvalskrachten op het ongeveer zes kilometer ten Noorden van Bru nete gelegen plaatsje Villa Nueva de la Canada, dat zij als uitgangs basis willen benutten voor de voort zetting van hun offensief. De rechtschen schijnen hier, volgens Un. Press, voordeelige stellingen te bezetten, doordat zij op de heuvels zitten, terwijl de regeeringstroepen in de laagten daar bene den gelegerd zijn. Een bijzonder gunstige stelling hebben de nationalisten op heuvel no. 660, even ten westen van Villa Nueva de la Canada. Om het bezit van deze heuvel is gedu rende dit geheele offensief verwoed ge vochten. Een tijd lang was zij „niemands land", toen geen van beide partijen haar kon bezetten, maar nu is deze uiterst be langrijke stelling weer in handen gevallen van de nationalisten. Bij deze heuvel toch buigt zich het Madrileensche frorit juist naar Quijorna om, zoodat het gevaar be staat dat de Valencia-troepen bij een verder terugtrekken ten Zuiden en ten Westen van Villa Nueva de la Canada worden afge sneden. Het Madrileensche oppercomman do heeft in verband met dit drei gend gevaar alle beschikbare reser vestrijdkrachten naar Quijorna en Villa Nueva de Ia Canada gezon den. Het getal dezer reservisten is evenwel gering, aangezien ook op het Teruel-front waar de troepen van generaal Franco aan zienlijke successen hebben weten te boeken versterkingen zijn gerequireerd. Door de rechtschen worden de vijande lijke verliezen op ongeveer 30.000 man ge schat. 110 vliegtuigen en 50 tanks werden vernield. Meer dan 200 mitrailleurs werden veroverd. Succes voor de reqeeringstroepen De regeeringstroepen zijn er in geslaagd de hoogten rond Villa Franca Corboda op het Andujarfront te bezetten. De troepen van Franco leden aanzienlijke verliezen en moesten zich uit de plaats terugtrekken. De luchtmacht der regeeringstroepen heeft de vliegvelden van Avila en Salamanca ge bombardeerd en verschillende toestellen en installaties vernield. Geen enkel toestel der regeeringstroepen ging daarbij verloren. In een der grootste gevangenissen van Roemenië, die te Targoe-Ocna zijn gisteren de gedetineerden gaan muiten. Zij barika- deerden zich in een zaal en weigerden de bewakers te gehoorzamen. Aangezien de muiterij een grooteren omvang dreigde aan te nemen, werd de wacht in het geweer ge roepen, die, toen de houding van de mui ters steeds dreigender werd, eenige scho ten afvuurde. Hierbij werden eenige mui ters gedood en twee zwaar gewond. De overigen gaven hierna het verzet op en werden in eenpersoons cellen opgesloten, sloten. Omtrent de muiterij in de gevangenis van Targoe-Ocna wordt nader gemeld, dat bij het onderdrukken van de muiterij elf ge vangenen zijn gedood. De gevangenen kwa men in opstand omdat zij verbetering van hun lot verlangden. Het Rijk wil ruim de helft betalen. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan het gemeentebestuur van Alkmaar me degedeeld, dat de restauratiekosten van de Groote Kerk te Alkmaar geraamd kunnen worden op 520.000 gulden. De minister stelt voor, dat het Rijk daarvan zal betalen 52 procent, de provincie en de burger lijke gemeente ieder 22 nrocent en de kerk 4 procent. Men zal trachten het werkfonds in te schakelen om de gelden bij wijze van voor schot te verkrijgen. In een heenleidenden brief doet de minis ter uitkomen, dat deze kerk een der meest waardevolle monumenten van ons land is en dat daarom redding plicht kan worden genoemd van de Overheid. Men hoopt thans spoedig overeenstem- mine te b"''"iken. MINISTERIEELE BESLISSING SURPLUSFONDS BLIJFT Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de minister van Economische Zaken ter zake van de voortzetting der saneerins's- maatregelen voor de bloembollen, de volgende beslissing genomen. Met ingang van 1 Augustus a.s. zullen zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche minimumprijzen voor 1938 vervallen, daarentegen blijven de teeltbeperking en de werk zaamheid van het bloembollensur- plusfonds voor den opkoop en finan ciering van het surplus gehandhaafd. Met de afschaffing der bindende mini mumprijzen wordt tegemoet gekomen aan den algemeen in het vak tot uiting geko men drang om het bedrijf in zoo groot mogelijke vrijheid te kunnen voeren. Tegen het doen vervallen van bindende prijzen werden door den minister te min der bezwaren aanwezig geacht, nu in hef algemeen is gebleken, dat de prijsvoorschrif ten, welke men veelal tracht te ontduiken, zeer moeilijk te controleeren zijn. Opheffing teeltbeperking heeft groote bezwaren. Hoezeer de minister ook den wensch om ten aanzien van de teelt tot vriie bedrijfsvoering terug te keeren, begrijpelijk acht, is hij toch van oordeel, dat zich thans nog te groote bezwaren tegen het vrijlaten van de bloembollenteelt verzetten. Het valt immers te verwachten, mede aangezien zoowel de hoornen- en bloemen cultuur als de tuinbouw nog aan een Arc- aalbeperking gebonden moeten zijn, dat op heffing der teeltbeperking zou neerkomen op een aanzienlijke feeltuitbreiding. Daar de vooruitzichten voor den uitvoer nog niet voldoende zeker zijn. is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze teeltuitbreiding we derom tot een zoodanige ineenstorting /Ier prijzen zou leiden, dat beroep op de regee- ring noodzakelijk zou worden. De regee ring zou zich dan voor de zeer moeilijke taak geplaatst zien, opnieuw een juiste ba sis voor een teeltregeling te vinden. Zou als basis genomen worden de teelt na de uitbreiding, dan zouden zij die door uitbrei ding tot de nieuwe debacle hebben bijge dragen, daarvan voordeel trekken, terwijl, indien b.v. het huidige areaal als grond slag zou dienen, degenen die hun teelt zou den hebben uitgebreid groote schade zou den ondervinden. Bovendien houdt de teelt beperking de prijzen meer op peil, waardoor gerechtvaardigde klachten van den buiten- landschen producent over al te lage aanbie dingen worden voorkomen. Op grond dezer overwegingen heeft de minister besloten aan den aandrang om de teeltregeling in te trekken voorshands geen gehoor te geven. Voortzetting van de werkzaamheid van het bloembollensurplusfonds wordt daar naast gevvenscht geacht. Hoewel dit jaar door verschillende oorzaken de oogst van bloembollen niet groot zal zijn dient men niet uit het oog te verliezen, dat men hier met een steeds wisselenden en onzekoren factor te maken heeft. Zooals wel reeds is gebleken, is de werkzaamheid van het fonds, dat reeds geheel in handen van het vak is, bij een surplus aan bollen van groote bo- teekenis, omdat door de zekerheid van af koop van het surplus tegen een bepaald minimumbedrag aan de markt een steun gegeven wordt, welke inz.inking der prij zen tot een te laag niveau voorkomt. Dit laatste is vooral van beteekenis voor de po- citio vnn po talrijke kleine kweekers. Avontuur van Nederlandsch stoomschip in de Spaansche wa teren. „Bijdraaien en naar Ceuta!" Het Nederlandsche s.s. „Rambon" is voor de tweede maal in de Spaansche wateren aangehouden, teneinde naar Ceuta te worden opgebracht. Dit keer is de aan houding echter niet gelukt, daar de „Johan Maurits van Nassau" bijtijds op de plaats des onheils verscheen en konvooi verleende. Toen de „Rambon" op zekeren nacht op de „Johan Maurits van Nassau" lag te wachten, teneinde door de Straat van Gi braltar gekonvooieerd te worden aldus vertelt één der opvarenden aan een corres pondent van de Tel., scheerde plotse ling een watervliegtuig van Franco's lucht macht boven het schin, dat na even rond gecirkeld te hebben, verdween in de rich ting van Ceuta. Een uurt:" i",t verscheen een gewapende trawler, die de „Rambon" te kennen gaf, dat het schip naar Ceuta opgebracht zou worden. O" dat oogenblik kwam een dichte mist opzetten, waardoor het contact tusschen beide schepen verbroken werd. Terwijl de commandant van de Rambon in allerijl den commandant van de „Johan Maurits van Nassau" van den noodtoestand op de hoogte bracht, kwam een tweede trawler op de „Rambon" af en beval, kracht bijzettend door een schot voor den boeg van het Nederlandsche schip: „Bijdraaien en mee naar Ceuta." Nu begon een spannende race tus schen den Johan Maurits van Nas sau" en de gewapende Franco-fraw- lers om de „Rambon". De laatste was nog slechts een half uurtje van de Spaansche territoriale wateren verwijderd en eenmaal daargeko- men, zou de aanhouding niet meer ongedaan te maken zijn. De Hollandsche oorlogsbodem won. „Het Nederlandsche schip staat onder onze be scherming" seinde de commandant. Onmid dellijk trokken de trawlers zich terug en brachten keurig het militair saluut aan on ze oorlogsbodem, die daarop de „Rambon" veilig door de Straat van Gibraltar geleidde. Indrukken van de jamboree. Neerlands naam op ieders lippen Nog drie dagen en de groote dag Van de Wereldjamboree is daar! Drie dagen, waarin te Vogelenzang onder hooge spanning nog gewerkt moet worden, waarin de laatste voorbereidingen getroffen moeten worden, waarin tenten moeten wor- den opgericht, buitenlandsche con tingenten hun bivak zullen opslaan de verkenners hun stad van 30.000 menschen moeten opbouwen! Reeds zijn, zooals men weet de eerste buitenlandsche gasten gearriveerd; gister zijn, aldus het Hsbld.. ook de Engelsche voortrekkers gekomen, die de tenten reeds oprichten voor de verkenners om in den namiddag in de schaduw van het hooge geboomte rondom het hoofdkwartier ergens hun middag-thee gebruiken. Waar het hart van de Jamboree klopt. In het hoofdkwartier, aan het eind van de Bekslaan waar de kamppolitie angst vallig eiken nieuwsgierige beleefd doch beslist een halt toeroept rinkelen de te lefoons onophoudeliik; voortrekkers, leiders verkenners loopen in en uit; koeriers bren gen stapels brieven weg naar het postkan toor. op het secretariaat ratelen de schrijf machines haar eentonig lied, er wordt geroepen, geschreeuwd, getelefoneerd... hier "klopt het hart van de Jamboree! Het station Vogelenzang-Bennebroek is bijna onherkenbaar! Het is plotseling voor 3 weken tot een der belangrijkste stations van het net der Neder landsche Spoorwegen gebombardeerd! Een station met een capaciteit van tientallen treinen per dag en duizenden en nog eens duizenden passagiers. „Nog nooit is de naam van Nederland zoo sterk over de heele wereld verbreid als in deze dagen!" aldus baron Krayenhoff, de voorzitter van de pers- en propaganda- commissie, „we hebben een intensieve pro paganda van maandenlang gevoerd en de resultaten blijven niet uit." Niet alleen is de deelneming aan de Jam boree reusachtig groot het Engelsche contingent moest zelfs in tweeën worden ge- «jnllfcf -pvonr f>r\V bh-znAl'ftrq ïiif IPH- Verwachting: matige tot zwak ke noordwestelijke tot wes telijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen re gen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: onzeker. den der aarde kan men in de komende we ken in Vogelenzang verwachten. Dat de Chicf Scout, Lord Baden Powell ondanks zijn hoogen leeftijd hij wordt dit jaar tachtig jaar! gedurende den ge- heelen Jamboree met Lady Baden Powell en hun dochter aanwezig zal zijn, is een maatstaf voor het enthousiasme, dat in het buitenland bestaat voor dit reuzen-kamp- feest. De belangstelling voor den ope ningsdag is uiteraard zeer groot. H.M. de Koningin zal door Haar aan wezigheid den dag luister bijzetten en het massale défilé van alle deel nemers gevolgd door een groote „ral ly" zal een onvergetelijk schouwspel worden. Een onbeperkt aantal bezoekers kan op de tribunes worden toegelaten en men ver wacht ook niet anders dan dat duizenden Nederlanders zoowel als buitenlanders in de komende weken naar Vogelenzang zul len trekken. De voedselvoorziening. Het Hsb. geeft eenige aardige cijfers over de geweldige hoeveelheden voedsel, die tij dens den korten duur van de Jamboree noo- dig zullen zijn. Zij geven een indruk van het werk van degenen, die met de culinaire zorgen der verkenners belast zijn. Naar ruwe schatting zullen worden ge bruikt: F.eieren:156.000 stuks Brood:187.200 kg. Aardappelen:227.500 kg. Bessensap: 6.500 flesschen Suiker: 373.750 kg. Melk: 188.500 liter Haringen: 52.000 stuks. Kaas: 13.000 kg. Uien: 5.200 kg. Zoo zouden we zegt het Hsb. door kun nen gaan met gebakken visch, hagelslag, kalfbiefstuk, krenten, marcaroni, maizena, bloem, cacao doperwten, slaolie runderpou- I et peper, tutti frutti vermicelli, wortelen,, rozijnen varkenslappen en wat dies meer zij. Maar wij staken deze opsomming om noch den verkenners, noch allen Nederland- schen huismoeders een nachtmerrie te be zorgen. Eerste dag een succes. In den vroegen ochtend lag er dichte ne vel over stad en omgeving. Maar de hemel was lichtend en kapitein Scholte, die de controle uitoefende op de militaire deelne mende groepen, keek om vier uur met ken nersblik naar boven en zeide: „Het wordt goed marschweer". De militaire deskundige had gelijk, het werd een goede dag voor de 4293 deelne mers. die vanaf vijf uur op marsch gingen. De marschroute was niet van de gemak kelijkste en ging over smalle, mulle wegen. Allen kwamen echer in den besten welstand aan den z.g. Molenhoek tusschen Malden en Mook aan. Via Overasselt en St. Anna ging he naar Nijmegen, waar langs den weg de traditioneele groote belangstelling getoond werd. Nu is de eerste dag nooit een van de meest enthousiaste. Het is precies of de menigte het eens wil aanzien hoe de wandelaars het er zullen afbrengen. De tippelaars, nog wat onwennig, en niet zeker van hun zaak, houden zich nog wat in, zoodat het weder- zijdsche contact nog niet tot dat enthou siasme leidt, dat een der kenmerken is van de vierdaagsche. Men mag over den eersten dag tevreden zijn. Het weder werd in den namiddag zelfs prachtig, het zonnetje even omzweefd door lichte wolken, brandde niet, maar gaf juist aan het landschap dien gezelügen zomer- schen toon. welke de natuurliefhebber op gewekt stemt. De buitenlanders hebben zich goed aangepast. Vooral de Denen, Oosten rijkers, en Zwitsers, die meer individueel ingesteld waren, wijl hun groepje zoo klein was, hebben een uitstekenden indruk ge maakt. De Franschen toonden meer stijl dan vo rig jaar en de Engelschen marcheerden cor rect als altijd. Naar wij vernamen, heeft de eerste dag ook weinig uitvallers geëischt. Volgens de officieele opgave bedroeg het aantal uit vallers in totaal zestien, waaronder zes dames. Heden zullen dus 4277 wandelaars met goeden moed aan den tweeden dag |vpo-:

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1