II WOENSDAGSCHE MIJMERIJ I 20 Heerencostuums Amerikaansche ambtenaren communist gestolen Een pseudo-soldaat van Franco Slachtoffers van hun beroep Lof voor Oxford-beweging De graannood in Duitschland NecL kampioenschappen op de baan Laatste ronde Vierkamp ingegaan Amerika wint de Davis-cup Louis 'Farr om den wereldtitel Kwaadaardige bijen Personeelsuitbreiding jn NecL-Indië Zijn patroon voor 600»- benadeeld Demonstratie van de Indische padvinders voor de Koningin Gooi oude rijwiel plaatjes niet weg! aanbestedingsnieuws. De jacht op een baan. De tijd, dat iemand die werken wou en werken kon, ook werk kréég, schijnt defi nitief voorbij. De knappe koppen, die de wereld regeeren, hebben het hoe dan ook weten klaar te spelen, dat de wereld nog slechts uit twee legers schijnt te be staan: het leger met uniformen aan, en het ongeüniformeerde leger der leegloopers. Men kan ook zeggen: de ééne helft der menschheid loopt met de handen in zijn zakken, de andere helft met zijn handen in andermans zakken. Onder deze omstandigheden is het geen wonder, dat de methoden, van werkgever zoowel als werknemer, veranderd zijn. De werkgever hoeft niet meer den eerste den beste te nemen. Hij kan zich de weelde veroorloven,, vijf pooten aan één schaap te verlangen. Wat de schapen betreft daar komen we straks op. Een werkgever in Duitschland het geval wordt voor waar verteld, maar ik ben principieel tegen wedden had een accuraten en eerlijken boekhouder noodig. Uit de zevenhonderd sollicitanten kiest hij er drie uit, die tot een onderhoud worden uitgenoodigd. De eerste wordt binnen gelaten en na een gesprek van een paar minuten wordt de directeur even uit de kamer weggeroepen. De sollicitant is alleen en ziet plotseling op den grond een 5-ponds- biljet liggen. Hij neemt het op en steeks het vlug in zijn zak. De directeur komt terug en zegt: „U kunt, tegen overhandi ging van het bankbiljet, uw getuigschriften bij de kas terugkrijgen". Nummer 2 wordt binnengeroepen. Na een paar minuten verdwijnt de directeur uit de kamer. De sollicitant ziet het 5-pondsbiljet liggen. Hij neemt het op, steekt het bij zich, haalt het weer te voor schijn, aarzelt, strijkt het ten slotte glad en legt het op het bureau neer. De direc teur komt binnen en zegt: ,,Ik kan geen boekhouder gebruiken, die, geplaatst voor de vraag, of hij eerlijk of oneerlijk zal zijn, zich ook maar een oogenblik moet beden ken. Ik dank u voor uw sollicitatie, en laat dit een les geweest zijn". Nummer 3 verschijnt, en wordt ook alleen gelaten met het 5-pondsbiljet en zijn geweten. De directeur komt na enkele minuten binnen en de sollicitant overhan digt hem met een glimlach een briefje, waarop geschreven staat: ,,In dank ont vangen £5, als voorschot op eerste maand salaris". Is dit reeds een illustratie van de kapriolen, die van een fatsoenlijk mensch gevergd worden, indien hij aan den slag wil komen, een sterker stuk wordt nog verteld uit Melbourne. Daar plaatste kort geleden een werklooze in wanhoop de vol gende advertentie: „Jonge man, lui, oppervlakkig, vergeet achtig en dom, zou zijn geluk willen be proeven als kantoor-employé. Offerten onder motto: „Nonchalant" aan het bureau van dit blad". De steller van deze verrassende annonce heette Charles Norton. Hij had maanden lang geadverteerd en steeds, op de gebrui kelijke manier, daarbij zijn goede kwali teiten aangeprezen. Hij deelde mede, dat vlijtig, accuraat, algemeen ontwikkeld en van de schitterendste getuigschriften voor zien was. Het resultaat was nihil: daar iedereen hetzelfde van zichzelf zei, werd niemand door zijn advertenties geïmponeerd. Nu hij echter zichzelf als een luie, opper vlakkige domoor voorstelde, zeiden een heeleboel menschen (net als Buziau)„Daar zit wat in!!" Hij kon den volgenden dag kiezen uit verschillende betrekkingen De moraal van de geschiedenis is: Voor werknemers: Bankbiljetten plegen in directiekamers niet onbespied op den grond te liggen. Voor werkgevers: Niet alleen menschen, die zich, om de aandacht te trekken, als een halven idioot voorstellen, kunnen goede arbeidskrachten zijn. Het is overigens te hopen, dat Holland- sche werkloozen niet in massa het voor beeld van Norton gaan volgen. Onze advertentiekolommen zouden een wat é.1 te carnavalesk uiterlijk krijgen! R; INDUSTRIE IN HET ZUIDEN MET VERNIETIGING BEDREIGD. Het comité voor industrieele or ganisatie heeft besloten al haar aandacht te wijden aan de verwe zenlijking der doeleinden, welke beoogd zijn bij het uitroepen der staking bij de Republic Steel Cor poration op 26 Mei j.1. en voorloopig af te zien van haar actie tot het verkrijgen van overeenkomsten met andere onafhankelijke staalonder- nemingen. In Cumberland zijn gisteren dertien per sonen in arrest gesteld, onder wie een lid van het Huis van Afgevaardigden, van Maryland en een propagandist van het comité voor industrieele organisatie, we gens verboden posten voor een fabriek der Republic Steel Corporation. Een ernstig in cident beeft zich weer voorgedaan te Cle- veland in Ohio, waar voor de poorten der fabrieken van de Republic Steel een vecht partij ontstond, en een staalarbeider om het leven kwam. De sta'-ing der vrachtrijders te Buffalo in den staat New-York is nog niet bijge legd. De chauffeurs en pakhuisiieden heb ben de lijst met 12 voorstellen, welke gros siers aan de stakers hadden voorgelegd, om het conflict te doen beëindigen, van de hand gewezen. De staking duurt nu reeds zes dagen en het wordt steeds moeilijker voor een behoorlijken aanvoer van levens middelen te zorgen. De democratische afgevaardigde John Rankin, één van president Roosevelt's intiemste raadgevers in kwesties verhand houdende met de „New Deal" heeft in het Huis van Afgevaardigden te Washington een scherpen aanval gedaan op de ambtenaren van de National Labour Relations Board, die hij beschuldig- digde van samengaan met de com munisten teneinde de industrie in het Zuiden Rankin zelf is afge vaardigde voor den staat Mississippi naar den ondergang te brengen. Rankin zeide, te zullen eischen, dat de ambtenaren worden afgezet. Hij zeide er naar te zullen streven, dat geen nieuwe toewijzing van gelden voor deze commissie zal plaats vinden, zoolang in de leiding geen wijziging is gekomen. „Er is m.i. geen twijfel aan. aldus Rankin, dat zij met som mige communistische kringen samengaan, om de industrieën in het Zuiden te ver nietigen en op deze manier de arbeiders in bet Zuiden te herooven van een gele genheid om een behoorlijk middel van bestaan te hebben". Rankin noemde geen namen van ambtenaren die hij van com munistische actie beschuldigde. Hij zeide, dat zij op onverantwoordelijke wijze ge handeld hadden, door er aan mede te wer ken. dat een katoenfabrirk te Tupclo in Mississinni tot stilstand is gebracht. Boven dien zride hij bewijzen te bezitten, dat de ambtenaren er prat on gaan alle fabrieken in dit district te zullen doen sluiten. „Als dat geen communisme is. weet ik niet hoe gij dat noemt", zoo besloot Rankin zijn be toog. TREINONGELUK IN MEXICO. Volgens een mededeeling van de spoor wegdirectie zijn zeven personen gedood en zpvention gewond, toen een locomotief tus schen Tampico en Cardenas (Mexico) op een spoorwegovergang inreed op een auto bus. Vrouwelijke persfotograaf ge dood aan het front van Brunete Maandagavond is de Fransche vrouwelij ke persfotograaf Gerda Taro, aan het front voor Brunete ernstig gewond, terwijl de speciale correspondent van de Federale Press, en van het blad „Clarion" uit To- ronto, Ted Allan, een gebroken voet be kwam. De beide buitenlandsche persverte genwoordigers stonden te -praten bij hun auto, toen deze aangereden werd door een tank der regeeringstroepen, die in groote vaart naderde. Mevr. Taro is in het zieken huis, waarheen zij vervoerd werd, overle den.. Ten slotte is dr. Randolph Sallenberger, lid van de Britsche medische missie in Spanje, aan het front van Brunete gedood. In een te Wolverhampton gehouden toe spraak verklaarde Ernest Brown, de minis ter van arbeid: Doctor Frank Buchman en de leden van de Oxford-groep bewijzen den volken den grootsten dienst, dien eenige man of beweging de volken kan geven in deze critieke tijden. Zij dringen aan op de noodzakelijkheid naar God te luisteren om zijne plannon te leeren kennen voor ons zelf en voor de wereld. De vindingrijkheid der menschen en het menschelijk verstand hebben geen oplossing gevonden voor de enorme vraagstukken, die voortspruiten uit de hotsingen van belangen en hartstochten waartegenover de staatslieden van heden zich bevinden. Er zijn tegenwoordig ernsti ger en ingewikkelder problemen dan menschen ooit tegenover zich vonden. De eenige mogelijkheid voor een oplossing daarvan is een vraag uit de stilte tot God, De rijksminister voor voeding en land bouw heeft ter voorziening in de behoefte aan broodgraan een verordening uitge vaardigd waarin bepaald wordt, dat ieder producent van binnenlandsoh broodgraan verplicht is al het door hem geoogste brood graan, met uitzondering van hetgeen hij voor eigen behoefte noodig heeft, af te leveren. Het is een ieder verboden brood graan, rogge en tarwe als veevoer te ge bruiken. ENGELAND WERKT AAN ZIJN NA TIONALE DEFENSIE Credielen voor de landsverdedi- ging. 't Engelscho Lagerhuis heeft met alle stem men op elf na vóór goedkeuring gehecht aan de credieten voor de landsverdediging. Tégen hebben gestemd de communist Gal- Ingher, vier leden der onafhankelijke arbei derspartij en zeven leden van Labour. Men herinnert er in verband hiermede aan, dat de laboiirpartij eenige dagen gele den met een meerderheid van 45 tegen 39 stemmen besloten heeft zich in dezen van stemming te onthouden. De leden der partij verheugen zich er nu over, dat de meerderheid zicli aan de partij discipline gehouden heeft. PARIJSCHE PAABDENSLACHTERS LEG GEN HET WERK NEER. Gisterenmorgen is een stakingsbeweging uitgebroken op de abattoirs van Parijs. De paardenslachters hebben het werk bijna ge heel neergelegd. De arbeiders in de werk plaatsen waar de geslachte dieren gereinigd worden, hebben voor twee derde gedeelte het werk gestaakt. Wieltenrieri Ooms, van Rossum en van Vliet sprintkam pioenen. Drie nieuwe Nederlandsche kam pioenen hebben de finales der sprint wedstrijden, welke gisteravond op de stadionbaan onder groote belang stelling werden verreden, opgele: verd Ooms won den titel bij de ama teurs, van Rossum zegevierde bij de onafhankelijken en van Vliet bij de profs. Uitslagen: Finale amateurs: le rit: 1. Ooms, 12,4 sec.: 2. Kropman; 2e rit: 1. Ooms 13,2 sec., 2. Kropman. Einduitslag kampioen van Nederland: Ooms; 2. Kropman; 3. van der Vijver; 4. Peperkamp. Finale onafhankelijken; le rit: 1. van Rossum 13,6 sec.; 2. Beukers. 2e rit; 1. van Rossum 13,2 sec.; 2. Beukers. Einduitslag kampioen van Nederland; van Rossum; 2. Beukers; 3. Jazet. Finale professionals: le rit: 1. v. Vliet 13,4 sec.; 2. v. Egmond. 2e rit: 1. v. Vliet 12,6 sec.; 2. v. Egmond. Einduitslag kampioen van Nederland: van Vliet; 2. van Egmond; 3. van den Heu vel; 4. van der Linden. Algemeen kampioenschap van Nederland: 1. van Vliet, algemeen kampioen, 4 pt.; 2. Ooms 6 pt.; 3. van Rossum 8 pt. Finale. Achtervolging over max. 5 K.M.: 1. Sluats 6 min. 26 2/5 sec.; 2. Pijnen burg 6 min. 312/5 sec.; 3. Pellenaars. Klink (Wieringen) werd in den strijd om de derde plaats tweede achter Pelle naars. In den eindstrijd voor het clubkampioen schap, dat Donderdagavond verreden wordt hebben zich geplaatst Olvmpia (Amster dam) en de Kampioen (Haarlem). UoMal WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1938. Eindtournooi van i19 Juni. Dezer dagen is het organisatie-comité voor de wereldkampioenschappen voetbal te Parijs bijeengekomen. Aanwezig was o.a. het Llollandsche com missielid. de heer Karei Lotsy. Voornamelijk werden aangelegenheden van organisatorischen aard besproken. Vast staat, dat het Colombesstadion te Parijs niet vergroot zal worden, zoodat het maximaal 50.000 toeschouwers zal kunnen bevat ten. een capaciteit, welke men ruim vol doende acht. Het eindtournooi zal niet vervroegd wor den, doch vastgesteld blijven op de data van 419 Juni 1938. Schaken Dr. Euwe moet partij tegen Dr. Aljechin afbreken. - Onze land genoot nog vooraan. Gistermiddag is de laatste ronde van den internationalen schaakvierkamp te Mi misch Partenkirchen begonnen. Dr. Euwe, die met zwart tegen dr. Aljechin speelt, moest deze partij in een zeer gecompliceer de stelling afbreken. Ook de partij tusschen Bogoljubov en Samisch moest worden af gebroken in een gelijken stand. De stand in het tournooi is thans: 1. Dr Euwe 3A punt plus 1 afgebroken partij; 2. Bogoljubov 2'A punt plus 1 afge broken partij; 3. Dr. Aljechin 2 punten plus twee afgebroken partijen; 4. Samisch 1 punt plus twee afgebroken partijen. Parker en Badge winnen. Eindstand 4f. Door een 6—2, 6—4, 6—2 overwin ning van Parker op Hare en een 8—6, 3—6, 6—4, 6—3 zege van Budge op Austin zijn de Amerikanen er na een pogen van tien jaar in ge slaagd, den Davisbeker te herove ren. In 1927 nam Frankrijk door een 32 overwinning te Phila- delphia den beker mee naar Euro pa. Tien jaar later, in 1937, weten nu de Vereenigde Staten door een 4 1 overwinning op Engeland den beroemden beker weer naar de andere zijde van den Atlantischen Oceaan te brengen. BOKSEN Louis heeft het contract geteekend. Joe Louis, de wereldkampioen in het zwaargewicht, heeft het contract voor den wedstrijd om den titel met den Britschen kampioen Tom my Farr, geteekend. Het gevecht zal op 26 Augustus a.s. in het Yankee-Stadion te New York worden gehou den. Louis krijgt 40 pet. van de recette, Fan- heeft met 20 pet. genoegen genomen. NED. KAMPIOEN LICHTGEWICHT VECHT IN ENGELAND. Onbesliste strijd te Bristol. Voor ongeveer tweeduizend toeschouwers is gisteravond in de Colston-hall te Bristol een gevecht gehouden over tien ronden van drie minuten tusschen den Nederlandschen kampioen in het lichtgewicht, Robert Disch en George Reynolds, titelhouder van Wales. Na een zeer hard gevecht verklaarde de scheidsrechter de partij onbeslist. MATTERN TOCH OVER DE POOL? Zijn vlucht zou een wetenschap pelijke zijn. De vlieger Mattern heeft verklaard, dat het departement van handel voorloopig machtiging geweigerd heeft voor een vlucht over de pool. Het zal echter toestemming geven, wanneer de tocht wetenschappelijk belang heeft. Mattern zal nu vanavond naar Washington gaan om zijn aanvraag op nieuw in te dienen en te bewijzen dat zijn tocht wetenschappelijk van belang is. AMERIKA BESTELT BOMMENWERPERS. Volgens een mededeeling van het depar tement van oorlog, heeft de Amerikaansche regeering tien groote bommenwerpers be steld, die een snelheid zullen kunnen berei ken van ongeveer 370 k.m. per uur. Zij worden voortbewogen door vier motoren, krijgen een bewapening van vijf machine geweren en een bemanning van 7 tot 9 personen aan boord. DE BUITENLANDSCHE PROPAGANDA IN AMERIKA Een onderzoek gewenscht. De democratische afgevaardigde Samuel Dickstein heeft Maandag in het Huis van Afgevaardigden gewezen op het bestaan van een georganiseerd spionnagestelsel in de Ver. Staten en er op aangedrongen een onderzoek naar de buitenlandsche propa ganda in Amerika te doen instellen. In de nabijheid van Hassfurt (Duitsch land) zijn twee slagerzoons, een knecht en twee paarden door een zwerm bijen over vallen en door tallooze steken ernstig ge wond. De slager werd zelfs levensgevaar lijk toegetakeld. Do paarden waren er zoo erg aan toe, dat zij enkele uren later stier ven. ONZE OOST Fusie tusschen K.L.M. en K. N. I.L.M. staat nog niet vast. In de gisteren gehouden vergadering van den Volksraad zeide de heer Ir. van Haef- ten, regeeringsgemachtigde voor verkeer en waterstaat, o.m. dat de regeering verheugd, is, thans te kunnen voorstellen, tot een matige uitbreiding van personeel over te gaan. Buiten den P.T.T.-dienst en de Banka tinwinning is aan middelbare technici geen behoefte. Na 1930 zijn, met één uitzondering geen buitenlanders meer aangenomen. Het luchtverkeer. De voltooiing van het nieuwe vliegveld te Batavia wordt 1 Juni 1938 en van dat te Semarang in April 1938 verwacht Plan nen zijn in studie voor den eventueelen aan leg van een nieuw vliegveld te Soerabaja. Sedert de instelling van het luchtverkeer hier te lande in 1928 heeft op de re gelmatig bevlogen lijnen geen enkel ern stig ongeval plaats gehad. Ten aanflion van een eventueele fusie tusschen K.N.I.L.M. en K.L.M. meent de regeering, zeide Ir. van Haeften, zich voor alsnog van een definitieve uitspraak te moeten onthouden. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Op een onbewaakten overweg bij Toulouse (Frankrijk) heeft een trein een autobus ge grepen. Vijftien personen werden gewond. De recherche te Amersfoort heeft daar ter stede een winkelbediende aangehouden, die verdacht wordt van verduistering van zeshonderd gulden, ten nadeele van zijn pa troon. De verduistering loopt over geruimen tijd. ILM* de Koningin heeft doen weten, dat H.M. niet aanwezig kan zijn bij de demon stratie van het Indische padvinderscontin gent op de Jamboree, doch dat de Indische padvinders in de gelegenheid zullen worden gesteld een speciale demonstratie voor H. M. te geven, kort na de Jamboree, in Den Haag.. Winkeldief stal te Emmer Com- pascuum. In den vorigen nacht is te Emmer Com- pascuum ingebroken in den manufacturen winkel van den heer G. Scholtens. Do dieven wisten zich door het open breken van een deur toegang tot den win kel te verschaffen en hebben vervolgens het slot uit een der groote winkelkasten ge zaagd, waarna zij zich in bet bezit konden stellen van een twintigtal heerencostuums ter waarde van ongeveer vijfhonderd gulden De eigenaar ontdekte gisterenmorgen wat er was gebeurd en deed aangifte bij de po litie. Van de daders ontbreekt elk spoor. Er valt wellicht een mensehen- leven mee te redden. Bezitters van rijwielen! Wij staan weer aan den vooravond van de eerste Augustus. Ongeveer drie millioen oude rijp wielplaatjes, vormende een totaal- gewicht van twaalf duizend kilo gram, zullen hun dienst weer heb ben gedaan, terwijl zij voor de be zitters van rijwielen waardeloos zijn geworden. 'Behoeft het nog feitelijk nader breedvoerig uiteen gezet te wor den, waan,'oor deze plaatjes worden ingezameld! De Stichting „Steunfonds van de Vereeniging tot bevordering der belangen van Tuberculose—patiën ten in Nederland", waarvan liet hoofdkantoor gevestigd is Breede- weg 17 te Amsterdam-Oost, die zich reeds een zestal jaren beijvert de oude rijwielplaatjes, en ander ko per, lood, tin, zink, capsules enz,, ten dienste te maken van de t.b.c. bestrijding en dank zij de mede werking van vele menschenvrien- den ook in het afgeloopen jaar hierdoor een aantal patiënten heeft kunnen helpen doet ook nu weer een ernstig beroep op Uw mede werking. Breng Uw oude rijwielplaatje en andere metalen daar, waar de raambiljetten der vereeniging hangen. In elke gemeente zijn men schen, die zich met dit mooie werk belasten. Door het verrichten van deze goede daad kan wellicht nog een menschenleven worden gered! Officier van justitie twijfelt aan zijn identiteit. Voor de vacantie-kamer van de Haagsche rechtbank moest zich gisterochtend een 27- jarige teekenaar verantwoorden, die opgaf W. H. te heeten en in Spanje uit Duitsche ouders geboren te zijn. Verdachte, die niet in het bezit van iden titeitspapieren was had bij de politie een fantastisch' verhaal opgehangen omtrent ziin levensloop, doch in het algemeen kon niet worden nagegaan, in hoeverre dit op waarheid berustte. H., wiens ware naam ook vermoe delijk anders luidt, zeide, geboren te zijn in Rio Bur, een gehucht nabij Madrid, dat echter op geen land kaart of atlas bleek voor te komen. In ieder geval was hij later naar Duitschland. gegaan, doch ten slotte weer in Spanje teruggekeerd, waar hij bij de troepen van generaal Franco had meegevochten. Hij was! gevangen genomen door de regee ring van Madrid, doch wist te ont vluchten, waarbij hij eindelijk in Rotterdam terecht kwam. Zijn verhaal klonk ook daarom onge loofwaardig, omdat hij slechts Duitsch sprak en geen woord Spaansch kende. In ons land heeft hij verschillende mis drijven gepleegd. Te Rotterdam kocht hij een fiets, welke van diefstal afkomstig bleek te zijn en waarmee hij zich naar Lichtenvoorde bij de Duitsche grens begaf. Eenige dagen later stal hij een auto van een dokter te Apeldoorn, terwijl hij het rij bewijs dat hij daarin vond, vervalschte. Den auto reed hij daarna bij Zeist tegen een boom, doch hij vervolede zijn weg op een fiets, welke hij voor deze gelegenheid ontvreemdde. De politie_ kreeg tenslotte argwaan tegen hem door zijn vreemde gedragingen. Hij deed n.1. alsof hij niet kon spreken op legitimeerde zich met het vervalschte rij bewijs van den dokter. Bij fouilleering werd pen groot aantal voorwerpen van den meest, verscheiden aard op hem gevonden, zooals een drukdoos, stempelkussens, stempels, cigarettenkokers, een nummer en rijbewijs, alsmede wegenbelastingkaart \an een ingezetene van Warmond en nog lal van andere zaken. Inderdaad had een graanhandelaar te w armond aangifte gedaan, dat in zijn wo ning dergelijke voorwerpen waren gesto en en op het politiebureau herkende de oestoleno zijn eigendommen. Een deel van i/„*°"t1vreern,de goederen had verdachte te katwijk onder het zand verstopt, waar ze door een kind werden gevonden. ri»„ P°ht'.e ontkende verdachte aan 'aadsten diefstal schuldig te zijn, doch gei afdrukken wezen zijn daderschap uit, ecn bekenSïr1"8 Iegde m 'dan °°k Nergens bekend! Asch van'w-T 1'usti,ie ttr. mr. van dat hii in 1';,ck zeu1e in zijn requisitoir, Eurona nl j sroote politiecentra van heeft '^entiteit van verdachte ken nog ni 5 dat diens vingerafdruk De v,J r£rens ond waren, een verkl •'eer- mr' H' A' Polak- trachtte van !prn lun! ,Voor het vreemde gedrag rechtbank t?" virukn- Hij verzocht de maat met J de b^all»? van de straf- daclife en n oms,ancli?heden van ver- ning te hoiid!.,JreVentleve hechtenis reke- ^onnis 10 Augustus. de^Nederi v~rnemo11 zei door de Directie Augustus a s Pa?HT?e- ,P Utrecht °p 3 worden nnnü^ .a'daar in het openbaar dubbele wonii-T '1Pf; breken van de van den snonrf "V* p nabij K.M. 34.365 te Heerhugowaard. Helder-Amsterdam,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2