Ons Lyceum Het V ierdaagsche leger rukt uit fansert II op dit Mad ESGNA vaart weer Ernstige aanrijding op den Rijksweg ailedagen(ookZondag) ViöAchcüj, Agenda Het weer werkte mee Woensdag 28 Juli 1937' Tweede Blad Benoeming rector en leeraren Belangrijke uitbreiding van vischwater voor H.S.V. Het R*K. Gemengd Koor zingt in het Julianapark Dc Indische mail PASSAGIERS Nieuwe zeesleepboot voor Bureau Wijsmuller Aanrijding in dc Keizerstraat Prins Bernhard naar de Vierdaagsche Beiaardconcert Wederom Nederlandsche ruiters naar het buitenland Opheffing cursus in Stenografie. Gisterenavond werden in de Raadsvergade ring aan het Lyceum benoemd: I. in vasten dienst: tot rector: K. Bouma, thans directeur der Hoogere Handelsschool. tot leeraren(es)G. P. Berkhouwer, Drs. J. de Graaf, J. P. Klapmeijer, A. M. Kloos, J. A. Nijkamp, C. van Rossem, Dr. J. Suijs, Drs. L. C. Veldsema, J. W. van Vendeloo, J. de Vries en Mevr. J. C. A. van ZijlCornelissen, thans allen in vasten dienst als leeraar(es) aan de hoogere handelsschool. II. in tijdelijken dienst voor het cursus jaar 1937/1938: tot leeraren(es): Mej. J. Bijvoet, Drs. D. B. A. Franken en P. Uipkes, thans allen in tijde lijken dienst als leeraar(es) aan de hoogere handelsschool. B. en W. teekenen hierbij aan, dat het vak stenografie, waarin les wordt gegeven door den leeraar Uipkes, aan de hoogere handels school gedurende één uur per week werd on derwezen aan de leerlingen van het derde en vierde leerjaar. Aan het lyceum behoort dit vak niet tot de verplichte vakken, waarom zij van oordeel zijn, dat dit t.z.t. van den les rooster kan worden geschrapt. Voor de leer lingen, thans in het derde leerjaar geplaatst, zou de plotselinge schrapping echter een ver lies beteekenen, omdat zij dan ook weinig, profijt hebben van de lessen in stenografie, welke zij reeds ontvingen. Met het oog daarop is het gewenscht, dat gedurende het cursus jaar 1937/1938 aan de leerlingen, welke dan deel uitmaken van het vierde leerjaar, nog één uur per week les in genoemd vak wordt ge geven. Het volgend jaar zal de heer Uipkes dan niet meer worden herbenoemd. Evenals verleden jaar, gaf ook nu weer bij het teneinde loopen van de Juli-maand ons R.-K. Gemengd Koor een zanguitvoering. Ge lukkig werkte het weer dezen dag voor het eerst weer een beetje mee, zoodat de tevo ren gekoesterde vrees, dat de uitvoering let terlijk „in het water" zou vallen, niet bewaar heid is geworden. De niet overtalrijke toehoorders hebben een uurtje kunnen genieten van een fijn stukje zang, aangeboden in een programma, dat met zorg was samengesteld. Geopend werd met het „Bondslied" van den Hollandsche Bond, woorden en compositie van Th. v. d. Bijl. Met dit 4-stemmige koor kon men zich even „inzingen", want wij hoorden forsche forto's en teere pianissimo's in de ijle ruimte, de direct daaropvolgende „Ave verum Corpus" van Mozart, werd best gezon gen, maar werd o.i. toch weer overtroffen door het daarna komende „Du Hirte Israels" van Dimitri Bortnianski, hetwelk voor een groot deel piano werd gezongen, en waarin de kwaliteit van het materiaal bijzonder goed uitkwam. Het nu volgende „Die Windjie", een Afri- kaansch liedje van Th. Wassenaar, getoonzet door J. P. J. Wierts, moest, het kon wel niet anders, vlot vertolkt worden. Immers, men had met dit nummer de vorige maand een eersten prijs behaald. Het werd dan ook frisch uitgezongen. Van de beide nummers voor het mannen koor, het oude stemmige „Avondlied" van Joh. Verhulst en het sterk-genuanceerde „Vrede des Gemoeds", van C. C. A. de Vliegh, vonden wij het tweede verreweg het mooist gezongen. Het klonk, voor een uiteraard niet sterke bezetting, ongemeen fraai. Hierna gaf het gemengd koor nog „Belofte", van Ol. Koop, en „De Winter" van Ph. Loots, en, toen het publiek een dankbaar applaus gaf, liet de heer Leewens nog eens het „Die Windjie' als extratje zingen. Wij hebben maar één aanmerking: dat wij maar eens per ja,ar dit koortje kunnen hoo- ren in de tent; het verdient de publieke be langstelling ten volle De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het dd. 28 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip „Baloeran za.1 Donderdag 29 Juli om 6.16 uur te Roosendaal, 7.12 uur te Rotterdam D.P. en 7.38 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. naar Schoorl—Alkmaar- Zaanstreek— Amsterdam. Dank zij een uitspraak van den j Kantonrechter. Zooals wij eenige weken geleden ge- meld hebben, hadden twee prominente j figuren van de plaatselijke Hengelsport- i vereeniging „H.S.V.", n.1. de heeren G. j Timmens en D. den Brasem, zich laten bekeuren terzake van het visschen in de Zandvaart en in den Krommen Tocht, j De heeren wilden hiermede ten behoeve van hun vischvereeniging een uitspraak uitlokken of de genoemde wateren al of J niet ressorteerden onder „bevaarbare en i bevlotbare wateren". De kantonrechter deed in eerste instantie geen uitspraak, j omdat hij j^rsoonlijk de situatie ter plaatse wilae onderzoeken. Dit onder- j j zoek heeft Mr. Siokenga ingesteld en toen de beide genoemde heeren gister- middag weer voor het bekende hekje verschenen, vernamen zij, dat ze in ver- boden water gevischt hadden en dat ze elk een boete van 1.hadden te be- talen. Nu zal het velen raar in de ooren klinken, maar bij het hooren van deze uitspraak konden de „verdachten" wel juichen! Immers, zij hadden niets liever gewild dan een uitspraak als deze, waar- door n.1. de bedoelde vaarwaters voor eiken loozen visscher verboden terrein werden. Maarniet voor de Hel- dersche Sport Vereeniging, welke im- mers zoo juist... de beide waters ge- pacht heeft, d.w.z. voor het bevisschen j ervan! Aldus hebben Den Brasem c.s. een groot succes behaald en hun vereeniging een belangrijken dienst bewezen, dank zij een uitermate handige opzet, welke zeer zeker geslaagd mag heeten. Wij wenschen de H.S.V. geluk met haar J nieuwe domein en hopen, dat haar leden vele jaren naar hartelust de brasems en wat dies meer zij uit het zoo eervol verkregen water mogen slaan! Naar wij vernemen, worden nog meer- dere pogingen in het werk gesteld om uitbreiding van vischwater te verkrijgen, doch hierover moeten wij voorloopig het stilzwijgen bewaren. Op de scheepswerf der firma Jan Smit Czn. te Alblasserdam, is de kiel gelegd van de nieuwe zeesleepboot voor de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden. Door deze werf zal alleen het casco worden gebouwd, terwijl de machine, ter sterkte van 1400 ipk. alsmede de met olie te stoken ketels, geleverd worden door de Arnhemsche Stoomsleephelling Mij. te Arnhem. De afmetingen van de nieuwe boot zullen 45 bij 8.35 bij 5 meter bedragen, terwijl het schip voorzien wordt van een brand- bluschpomp, een electrisch gedreven bergings- pomp, draadlooze telegrafie en telefonie, zoek lichten, alsmede een richtingzoeker. Het nieuwe schip zal aldus een up to date ingerichte zeesleepboot worden en een belangrijke aanwinst zijn voor de hulpverleening aan de Noordzeekust. Garnalenvisscherij om den Zuid. De garnalenvisschers te Ouddorp hebben verleden week vier dagen kunnen visschen. Ze mochten per dag 60 kilo aanbrengen, maar wegens windstilte konden ze de vangst slechts opvoeren tot 30 kilo. De motorvaartuigen profiteerden hiervan en konden ruim 190 tot 130 kilo aanbrengen. Te Stellendam werden aangevoerd 12.000 kilo consumptiegarnalen en 20.000 kilo drogerijgarnalen, resp. tegen 12 en 2 cent per kilo. Levende garnalen. Voor het tweede kwartaal van dit jaar is als steun aan de tongvisscherij uitgetrokken een bedrag van maximaal 8.292.61. De steun bedraagt 0.0147 per kilo. Steun voor tong beneden 23 cm wordt niet verleend. Hieruit blijkt weer, dat men tong van beneden deze maat eigenlijk graag voor aanvoer ver boden ziet. Wanneee zal men definitief weten, hoe het in de toekomst te dien opzichte zal worden? Vischprjjzen. Dinsdag waren de vischprijzen aan den af slag te Imuiden in stijgende lijn. Tarbot deed van 0.72 tot 0.98; tong van 1.30 tot 1.70 per kilo. Griet van 18.— tot 28.—, groote schol 28.—, middelschol 20.—, zetschol van 17.tot 18.en kleine schol van 4.60 tot 15.10; schar van 4.60 tot 6. wijting van 2.50 tot 4.10. Ook de laatste vischsoort onderging dus een aardige prijs- verhooging. Er was slechts één trawler ter markt en één logger en één kotter. Veel aanvoer was er dus niet, waardoor de stijve prijs wordt verklaard. Gisteren is in de Keizerstraat een meisje door een personenauto aangereden. Het meisje, dat blijkbaar nog niet zoo goed met wielrijden op de hoogte was, reed zig-zag over den weg, zoodat den bestuurder van den auto geen schuld treft. Het meisje liep een gebroken dijbeen op, EEN NIEUW VLIEGTUIG VOOR GROOTE AFSTANDEN. In de Dornier-fabrieken te Friedrichshafen werd een vier-motorig vliegtuig gebouwd, dat een volgende ontwikkelingsphase vormt in den Dornier-vliegtuigbouw. Het model van dit enorme vliegtuig zal voor het eerst op de Internationale Luchtvaarttentoonstelling in Den Haag te zien zijn. De groote trek is begonnen; in den y' koelen ochtend is de Vierdaagsche leger schaar uitgetrokken. Het gaat door de bosschen bij Berg en Dal en Groesbeek, over de heuvels bij Piasmolen en door de malsche weiden van de Maasstreek. Het weer was gisteren geknipt voor wandelsport: een zwaar be dekte lucht en een koele bries. Geen won der, dat de wandelaars welgemoed zijn. Met kwieken pas gaat het voort. Steeds meer kilometers laten deze wandel maniakken achter hun bestofte hakken. Het eene dorp na het andere wordt zegevierend genomen en overal loopt de bevolking uit en geniet van het schouw spel van den grooten trek. Een paar getallen. 4511 inschrijvingen waren er binnengeko men voor de Vierdaagsche 1937. Hiervan zijn er 210 niet opgekomen, dus bleven 4301 wan delaars over. Hiervan zijn er acht vanmorgen niet gestart, zoodat de sterkte van het begin- leger 42S3 man bedroeg. Ons kan niets gebeuren. Een buiige hemel dreigde bij het vertrek, maar gelukkig heeft Pluvius vandaag zijn regenvoorraad nog even in petto gehouden. Het wandelen is een genot op dezen fris- schen zomerdag en het vierdaagsche leger marcheert in een stemming van „ons kan niets gebeuren". Zoo'n eerste dag gaat 't dan ook meestal wel. De spieren zijn nog soepel en de ver moeidheid van een vorigen dag laat zich nog niet gelden, maar dat wordt wel anders de komende dagen. Dan zullen we wel enkele minder glundere gezichten zien. Zoo'n Vier daagsche is en blijft nog altijd een sportpres tatie van den eersten rang. Bij een knooppunt. Een prachtig punt om het Vierdaagsche leger langs te zien trekken is de Molenhoek bij Mook, een knooppunt van de verschillende routes, waar alle deelnemers dus passeeren. De belangstelling is hier dan ook groot. Van heinde en verre zijn de Vierdaagsche enthou siasten naar hier gekomen en in dit anders zoo stille oord heerscht een drukte van be lang. Een groot aantal politiemannen is op de been en regelt het verkeer, dat vandaag echter kalm aandoet, want de Vierdaagsche passeert en hiervoor wijkt alles. Intermezzo. Onder de lommerrijke boomen van hotel „de Heumensche- Molen" blazen vele tippelaars even uit. Een schuur aan den achterkant lijkt wel een masseerlokaal. Want menigeen laat hier een stijve spier willig maken. Ook de ge neeskundige dienst heeft hier een post. Het is een ongekende drukte in het landelijke hotel, waarop de Vierdaagsche volkomen haar be slag heeft gelegd. Vierdaagsche zang. Een zeldzame bigde en zonnige sfeer omgeeft de Vierdaagsche en zelfs de grootste nurks zou daar niet onberoerd over bljjven. Zij brengt vreugde en jolijt in stad en land en het is juist daarom, dat die duizenden zich maandenlang voor bereiden als op een feest, een feest, dat thans in vollen gang is. En dan die vierdaagsche zang, het is wer kelijk een origineel repertoire en voordat we de eerste maal aan de Vierdaagsche deelna men, hebben we nooit geweten, dat er zooveel variatie was op dit gebied. Er wordt gezon gen van Pinda, Pinda en van Amsterdam en terwijl Kovacs van de Radio, dank zij de twee Avro reportage wagens, die voortdurend langs het parcours rijden, ook weer in eere is her steld. „Er zijn nog zooveel lieve meisjes" is het clublied van den soldaat en we moeten dit volmondig beamen en „De Jutter", onze plaat- In een onderhoud, dat onze speciale verslaggever zoo juist met kapt. Breu- nesse had, verklaarde hg zich volkomen tevreden over het verloop van den eer sten dag. Tevens wist hij te melden, dat Z.K.H. j Prins Bernhard op den tweeden marsch- dag op het parcours aanwezig zal zjjn, teneinde de wandelaars op den weg gade te slaan. selijke vereeniging, blijkt een groote liefde te koesteren voor een zekeren Lodewijk. Kostelijk was des morgens het verwoede zanggevecht tusschen een twintigtal frissche soldatenkelen, voor deze gelegenheid aange voerd door den „Luit", een lawaaierige radio- gramofoon en een draaiorgel. Wie als winnaar uit den strijd kwam? Natuurlijk de gramo- foon, maar niet voordat de technicus de noo- dige knopjes omgedraaid had. Ideaal weer. We merkten het reeds eerder op; het weer op dezen eersten dag was ideaal voor de wandelsport en vooral in de ochtenduren heb ben de deelnemers daarvan geprofiteerd. Toen maakten de meesten een flinke ruk, om tegen den middag het grootste stuk achter den rug te hebben. Blaren In het algemeen was de conditie waarin de deelnemers binnenkwamen, vandaag dan ook puik, al zagen wij er heel wat pijnlijk hinken en al had de ambulance in de kazerne druk werk. Blaren en nog eens blaren. Dat is de verwachte oogst na een vierdaagschen dag, waarvan het parcours grootendeels over grintwegen voert. Daartegen schijnt nog geen kruid gewassen te zijn. Gelukkig dat de ambulance daar staat om de blaarloopers te cureeren. En die kwamen vanmiddag bij tien tallen. Iets ongewoons is dat echter niet, een blaar of geen blaar, men kan er zeker van zijn, dat op een enkele uitzondering na, mor gen allen weer van de partij zijn. Weer thuis. Bij de terugkomst in Nijmegen valt een enorme belangstelling de vierdaagsche loopers ten deel. In dichte rijen staan de duizenden toeschouwers langs de trottoirs geschaard en enthousiast worden de binnenkomende wande laars begroet; oude bekenden krijgen zelfs een extra hoeraatje. Op het kazerneterrein heerscht ook weer een drukte van belang. Duizenden toeschou wers en de deelnemers zelf krioelen hier door elkaar om het plechtige schouwspel gade te slaan, dat de nog binnen trekkende groepen en detachementen nog steeds biedt. Verschillende muziekcorpsen halen de ver schillende deelnemers een eind op en zoo wordt, met de muziek voorop, naar de kazerne gemarcheerd. Het is een zeldzaam interessant gezicht. De Helderschen maken 't goed. Reeds vroeg waren de Heldersche deel- meers, zoowel burgers als militairen, in de kazerne terug. De ploegen zijn nog in goede conditie, alléén hebben enkelen last van blaren, doch verontrustend is dit niet, daar „Ras Blarenprik", zooals de heeren van de Eerste Hulp genoemd worden, er wel weg mee zullen weten. 16 uitvallers. Ondanks 't feit, dat wij persoonlijk vonden, dat de eerste dag nog al mee viel, zijn voor vele deelnemers de vermoeidheden en de blaren zoo ernstig geweest, dat zij den strijd nu reeds gestaakt hebben. Hieronder bevinden zich zes dames. Ook mag nog verwacht worden, dat een aantal deelnemers morgen geen moed meer heeft den strijd voort te zetten, zoodat 't Vierdaagsche leger nu reeds aanzienlijke verliezen heeft geleden, Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Barometerstand Den Helder 760.0 Temperatuur zeewater 16.4 Temperatuur lucht 14.2 Hoogste temperatuur lucht gisteren 18.2 Laagste temperatuur lucht gisteren 13.9 Hoogwater (heden) 10.4523.30 Laagwater (heden) 4.5017.45 Hoogwater (Donderdag 11.3024.10 Laagwater (Donderdag) 5.3518.20 Licht op (heden) 21.30 Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den Hslder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen, te geven op Donderdag 29 Juli 1937, van 8 uur tot 9 uur n.m., door den Stasbeiaardier, Tj. Joh. Dito. Programma: 1. Een nieuw lied van Schipper 2. Marschliedje b. Morgenwandeling c. De Nacht 4. Melodie 5. Wals no. 15 6. Berceuse 7. Marche Funèbre 8. Grand Valse een Meisje en een H. J. den Hertog. R. Hol. Onbekend. Fr. Abt. A. Rubenstein. Joh. Brahms. Fr. Chopin. Fr. Chopin. Fr. Chopin. Naar het Concours Hippique te Brasschaet, in België. (Van onzen eigen medewerker.) Nog zijn de ruiters voor Dublin niet vertrokken, of een andere uitnoodiging ontving de Hippische Sportbond en wel om vier ruiters te zenden naar het Con cours Hippique International de Bras schaet op 7, 8, 9 en 10 Augustus e.k. Na rijp beraad is de Nederlandsche Hippi sche Sportbond er in geslaagd, ook deze equipe samen te stellen en wel als volgt: 1. Ritmeester der Huzaren C. F. Pahud da Mortanges uit Deventer met de beide paarden Madel wie Du (eigendom) en Ikarus (rijks- paard). 2. Kapitein der Rijdende Artillerie J. Port- heine uit Arnhem met de beide eigen paarden Lest Best en Bluf. 3. Eerste luitenant der Huzaren P. J. B. Ruys de Perez van de Rijschool met de eigen paarden Kestrelle en Peggy I. 4. Reserve tweede luitenant der Artillerie S. Gruppelaar met de beide eigen paarden Paccock en Peter Pan. Ritmeester Pahud de Mortanges zal tevens optreden als leider der equipe. Voor onze ruiters vangt het concours aan op 7 Augustus te 14 uur met het springen om den Prix du Centenaire, terwijl dien dag verder zal worden deelgenomen aan de Prix de 1'Avenir. Op 8 Augustus vermeldt het programma het springconcours om den Prix Eikelenberg, alsmede een dressuurproef en een concours schoonste rijpaard, terwijl om 15.30 een aan vang wordt gemaakt met den Grand Prix de Brasschaet. Op 9 Augustus wordt verreden de Prix d'Artillerie Beige en den Prix d'Osmael,. met als slot een concours voor jachtpaarden. Hedenmorgen om ongeveer 7 uur, had op den Rijksweg, ter hoogte van het vliegkamp „De Kooy", een ernstige aan rijding plaats tusschen een motor-drie wieler en een tweetal fietsers. De fietsers, twee burger-vliegtuigma kers, die uit de richting van Den Helder kwamen, reden geheel rechts van den weg, maar toch zag de bestuurder van den motor-driewieler, die uit tegengestel de richting kwam, kans boven op de fietsers te belanden. Het gevolg was, dat een der beide wielrijders een gebroken been had, ter wijl de ander beide beenen op verschil lende plaatsen had gebroken. Beide per sonen zjjn naar het Marine Hospitaal overgebracht. Een der fietsen werd to taal vernield. De bestuurder van den motordriewieler, een zekere E., van Wie- ringen, aan wien het ongeluk te wjjten is, had geen letsel bekomen. De namen der beide onfortuinlijke fiet sers zijn H. J. v. Horik en H. Wassink.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5