tfVerkoopactie Den Helder 100 procent zwendel AKKERTJES Op de cost volgde geen baet Vrijdag 30 Juli 1937 Tweede Blad 70 Heldersche winkeliers en een fotograaf het slachtoffer Contröle-bonnenboekjes Ongeorganiseerde Bouwarbeiders Boerderij te Anna Paulowna verbrand Reisplan voor Hr. Ms, Jan van Amstel, Pieter de Bitter, Abraham Grijnssen en Elan Dubois Li (k.U.1 dan. de. freite. ïd^jj^eA. lij. uwaAL namelijk ruw-it teïuqx^iiuuAd Dennen verbrand in de Donkere Duinen Aanrijding Geen belastingverlaging Zoo'n Kiespijn om het uit te schreeuwen Examens voor Scheeps-radiotelegrafist en telefonist Burgerlijke Stand van Den Helder De werkloosheid De order aan de Deensche j scheepsbouw Onze plaatselijke middenstand onder vindt nog dagelijks de gevolgen van een tot op heden niet geheel overwonnen periode van neergang, waardoor men genoodzaakt is op ingrijpende wijze te bezuinigen op tal van onderdeelen van het onkostenbudget. Uiteraard is ook de omvang der reclame zeer beknot, en is men verplicht, deze nog meer dan voorheen zoo econo misch mogelijk te verzorgen. In dit verband is het te betreuren, dat een gedeelte van onze plaatselijke mid denstanders gemeend heeft aan een bui ten Den Helder gevestigde onderneming, met welker reputatie men volkomen onbekend was, opdrachten te verstrekken, Thans blijkt, dat dit weggegooid geld is. De geheele opzet berust namelijk op zwendel en de leidende personen zjjn juist dezer dagen in Vlissingen gearresteerd. Wat men voorspiegelde. In het kort laten wij thans hieronder de toedracht van deze „reclamecampagne" volgen. Eenige maanden geleden vervoegden zich bij onze Heldersche middenstanders eenige heeren, die met het volgende voorstel op het tapijt kwamen: Men verzocht den winkelier toestemming tot het doen vervaardigen van een foto van zijn zaak, welke opname koste loos was. Van genoemde foto zou een cliché gemaakt worden en dit, gezamenlijk met de vele andere cliché's van andere winkeliers, in een speciaal te verschijnen krant worden afge drukt. De oplaag van de krant zou minstens 10.000 exemplaren bedragen, tweemaal ver schijnend. Men was evenwel verplicht tot een kleine tegemoetkoming in deze, als bui tengewoon aangeprezen campagne, name lijk tot het plaatsen van een advertentie. Het tarief was voor zulk een reclame al zéér billijknamelijk op de eerste pagina 15.en op de overige 10. (cliché inbegrepen). Wenschte men een grootere advertentie, dan bedroegen de kosten 25. Beide heeren dischten een en ander smake lijk op, zelfs zéér smakelijk, waarbij men ver nam, dat aan deze up to date reclame ook nogeen prijsvraag verbonden was, waar van de geldprijzen door het bureau uit eigen zak betaald werden. Waarlijk, het toppunt van altruïsmeEen 70-tal winkeliers liet zich overhalen een foto van hun zaak te laten maken en een advertentie te plaatsen. Zeventig winkeliers in afwachting Zoo was de geboorte van deze, zich noe mende „Verkoop-Actie Den Helder" tot stand gekomen. Inmiddels werden de advertenties betaald en wachtte men op de krant. Welnu, na enkele weken kregen de deelnemers inderdaad een krant thuisgestuurd waarin de plaatjes van hun zaak als haringen in een ton op elkaar gedrongen geplaatst bleken te zijn. Helaashet altruïsme van de heeren F. M. H. en C. S. bleek zeer bescheiden afme tingen te bezitten, aangezien... er noch van de twee maal 10.000 exemplaren oplaag, noch van de uitkeering van geldprijzen iets terecht kwam. Een enkele winkelier ontving een, overigens waardeloos, cliché. Men hoorde niets meer van de heeren, totdatwij gistermiddag op het hoofd bureau van politie vernamen, dat het edele duo in Vlissingen gearresteerd was in verband met gepleegde oplichting. 100 Procent zwendel! Het is duidelijk, dat ook deze „Verkoop- Actie Den Helder" volkomen op zwendel be rustte en dat de adverteerders in letterlijke zin goed geld naar kwaad geld gesmeten hebben. HOOFDPIJN, LUSTELOOS EN ALTIJD MOE. Nu totaal veranderd. „Ongeveer acht jaar geleden voelde ik mij dikwijls niet goed, altijd moe en lusteloos, terwijl ik 's morgens maar het liefst in bed zou willen blijven liggen. Daarbij kwam nog een chronische hoofdpijn. Vanaf de eerste flacon Kruschen Salts, die ik probeerde, ben ik echter een andere vrouw geworden. Ik heem nu iederen morgen een beetje in mijn thee en kan Kruschen niet hoog genoeg roe men." Mevr. W. S. D. te P. Alle klachten, welke deze dame had, zijn Het typische gevolg van één en dezelfde oor zaak: verslapte werking der inwendige orga- hen, waardoor het bloed verontreinigd wordt en uien zich moe, oud en futloos voelt. Kru schen Salts spoort op geheel natuurlijke wijze de afvoerorganen aan tot actievere Werking, met als gevolg een hernieuwd ge voel van jeugd, levenslust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar 'Hij alle apothekers en erkende drogisten f 0.40, 0.75 en 1.60. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bu'ten- verpakking de naam Rowntree Handels Mij.( Amsterdam, voorkomt. (Adv.j, Ook voor den betrokken Helderschen fotograaf beteekent genoemde „Actie" een gevoeligen strop, daar hij nog geen cent vergoeding van de reclame-managers ontvangen heeft en ongetwijfeld ooit nooit zal innen, Men ziet uit het gebeurde, hoe gevaar lijk het is, het oor te leenen aan onder nemingen en bedrjjven met wier herkomst men onbekend is en die het doen voor komen alsof zij kunnen concurreeren met bonafide uitgevers, wier advertentie prijzen nu eenmaal in den loop van een reeks van jaren aan de praktijk getoetst zijn! Deze zoo listig opgezette campagne berustte voor 100 procent op zwendel! Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat in verband met de vele verzoeken de controle der bonnenboekjes van de ongeorganiseerde bouwarbeiders niet, zoo als vermeld, Zaterdag zal plaats vinden, doch hedenavond van 7.30 uur tot 8.30 uur in het gebouw Westgracht no. 70. Naar wij zoo juist vernemen, is heden ochtend te Anna Paulowna brand uit gebroken in de boerderij van den heer E. Romar aan den Schorweg te Anna Pau lowna. De boerderij brandde tot den grond toe af. Wel snelde de motorspuit van Anna Paulowna spoedig te hulp, doch de hofstede kan niet behouden wor den. De oorzaak moet gezocht worden in hooibroei. De boerderij was gedeeltelijk verzekerd. Na wij nader vernemen werd de brand door buren ondekt, die de fam. Romar, welke nog te bed lag, wekte, waarop deze overhaast de hoeve verliet. Omstreeks 8 uur was de brand gebluscht. Vertr. Vlissingen: Maandag 30 Aug. '37. Aank. Gibraltar: Zaterdag 4 Sept. Vertr. Gibraltar: Vrijdag 10 Sept. Aank. Napels: Dinsdag 14 Sept. Vertr. Napels: Zaterdag 18 Sept. Aank. Alexandria: Vrijdag 24 Sept. Vertr. Alexandria: Woensdag 29 Sept. Aank. Port Said: Donderdag 30 Sept. Vertr. Port Said: Donderdag 30 Sept. Aank. Suez: Donderdag 30 Sept. of Vrijdag 1 October. Vertr. Suez: Vrijdag 1 October. Aank. Aden: Woensdag 6 October. Vertr. Aden: Dinsdag 12 October. Aank. Bombay: Woensdag 20 October. Vertr. Bombay: Maandag 25 October. Aank. Colombo: Vrijdag 29 October. Vertr. Colombo: Dinsdag 2 November. Aank. Sabang: Zaterdag 6 November. Indien de weerberichten omtrent de Golf van Biskaye ongunstig luiden, wordt op 1 September 1937 Brest aan gedaan. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Barometerstand Den Helder 762.0 Temperatuur zeewater 14.1 Temperatuur lucht 16.6 Hoogste temperatuur lucht gisteren 17.0 Laagste temperatuur lucht gisteren 13.8 Hoogwater (heden) 12.15 0.55 Laagwater (heden) 6.10 11.55 Hoogwater (Zaterdag) 13.10 Laagwater (Zaterdag) 6.50 19.40 Licht op (heden) 21.26 Heeft iemand achteloos zijn sigaret of sigaar weggeworpen? Gistermiddag ongeveer 4 uur werd de po litie gealarmeerd voor een brand, welke in de Donkere Duinen uitgebroken zou zijn. Onmiddellijk werd met de groote spuit naar de gesignaleerde plaats vertrokken, waar het vuur reeds gebluscht bleek te zijn. De brand heeft niettemin schade aange bracht, want een 20-tal dennen is door het vuur verwoest. Genoemde dennen maken deel uit van het boschje, dat zich bevindt ter weerszijden van het bekende wandelpaadje, nabij de prise d'eau. Een werkman van den dienst der Gemeenteleiding was toevallig in de kweekerij werkzaam. Deze, een zekere Snijder, rook de brandlucht en snelde met zijn schop naar de plaats des onheils. Hij begon onmiddellijk met zand het vuur te dooven, in welk warm werkje hij weldra ter zijde gestaan werd door den heer lest, het Hoofd van de School voor B.L.O. De beide mannen mochten het genoegen smaken het vuur te dooven. Toevallig was de heer Maas, de di recteur van de gemeente-reiniging en die zooveel eer heeft van het werk, dat hij hier gewrocht heeft, eveneens in de Donkere Dui nen. Hij was het, die de brandweer waar schuwde en vervolgens, te zamen met den tuinman, den heer Hagen, met schoppen naar de brandende dennen snelde. Ook wandelaars hebben meegeholpen den brand te blusschen, zoodat, toen de brandweer kwam, deze geen dienst behoefte te doen. Een waarschuwing. De oorzaak van dit, gelukkig nog goed afgeloopen brandje, moet gezocht worden in de omstandigheid, dat een wandelaar een brandend sigaretten- of sigareneindje heeft weggeworpen, dan wel zijn bran dende pijp daar heeft leeggeklopt. De brandje illustreert nog eens over duidelijk, hoe groot het gevaar is, als men achteloos met brandende voorwerpen omgaat. Hoe gemakkelijk had hier niet een veel grootere verwoesting kunnen volgen! Met nadruk moeten wij het publiek er dan ook hier nog eens op wijzen, dat het niet voorzichtig genoeg met brandende sigaren enz. kan zijn. Of wil men, dat de overheid het rooken in ons fraaie natuur park verbiedt? Waarlijk, de Donkere Duinen zijn het waard, dat we er zuinig op zijn. Daarom roepen wij nogmaals aller medewerking in, zoodat ons park in ongerepten staat blijft! Een bewoner van de Gravenstraat deed aangifte, dat zijn 9-jarig zoontje door een paard en wagen was aangereden. Zijn rijwiel werd hierbij beschadigd. De regeeringspersdienst deelde dezer dagen mede, dat in de naaste toekomst niet op belas tingverlaging moet worden gerekend. Natuurlijk kan alleen de tandarts Uw zieke kies beter maken. Maar 's nachts, als de Ï)ijn door de warmte van Uw bed hoe anger hoe heftiger wordt, of als Ge door Uw werk niet naar hem toe kunt gaan: Neem dan één of twee van die onmiddellijk werkende "AKKERTJES", die U van Uw pijn verlossen. Ze nemen de zenuwprikke- ling weg, die de oorzaak van Uw lijden is. Heb dus steeds een buisje "AKKERTJES" bij de hand. In ontelbare gevallen zullen ze U en Uw huisgenooten onschatbare diensten bewijzen. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle pijnstillende werking bij allerlei aandoeningen als Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Lenden pijn, Rneumatische pijnen, Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid, Migraine en „Kater". Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS In September 1937 en voor zoover noodig in de daarop volgende maanden, zullen examens worden gehouden ter verkrijging van certifi caat als scheeps-radio-telegrafist en -telefo nist. Een overzicht van de bepalingen, die in acht moeten worden genomen, om tot de exa mens te worden toegelaten, zijn op aanvraag voor candidaten verkrijgbaar bij het hoofd bestuur der P.T.T. 5e afd. A. De verzoeken om toelating moeten vóór 25 Augustus a.s. tot den directeur-generaal der P.T.T. worden gericht. 29 uli 1937. GETROUWD: J. Gouwenberg en C. E. M Oud; P. Smak en M. Koster; P. J. Baars en R. Roodt; J. D. van der Blom en H. M. Caarls. BEVALLEN: F. E. BeszelzenRupert, z.; S. M. Hermans—Hamers, z.; G. Eelman— Smit, z. Volgens mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende het aan tal werkloozen, bedroeg het totaal aantal inge schreven geheel werkloozen eind Juni ruim 68.000 minder dan een jaar geleden. Sinds Mei bedroeg de daling bijna 18.000. Zooals men weet bestelde de Hollandj Amerikalijn, met voorbijgaan van de Hol- landsche scheepswerven, twee motorvracht- schepen bij een Deensche werf. „De Gelder- lander" (R.K.) schrijft hierover: „Wat het verlies van deze order voor ons land beteekent? Dat aan 1500 werklooze j metaalbewerkers twee jaar lang werk in ons land onthouden is. Dat ruim 1000 man twee jaar langer door rijk en gemeenten gesteund zullen moeten worden, dan anders noodig was geweest. Is er dan geen aanleiding om deze zaak j eens wat nader te onderzoeken?" ITALIAANSCH SLAGSCHIP VAN STAPEL GELOOPEN. In Triëst werd ten aanschouwe van het Italiaansche Koningspaar het nieuwste en grootste Italiaansche oorlogsschip te water gelaten. Het schip meet 35.000 ton en werd door een arbeidersvrouw „Vittorio Beneto" gedoopt Joego-Slavië. In Joego-Slavië is wel een zeer merkwaar dige kerkstrijd plotseling accuut geworden. De regeering van dit Orthodoxe land heeft n.1. een concordaat met de Roomsch-Katho- lieke kerk gesloten, dat door de Skoepsjina werd geratificeerd, doch door de regeering in den senaat niet werd doorgezet en dus nog niet afgedaan is, mogelijk ook nooit afgedaan wordt. De Orthodoxe geestelijkheid echter is zoo vertoornd geworden, dat de Servische bisschoppen een ex-communicatie-decreet te gen minister-president Stojadinowitsj en alle Orthodoxe leden der regeering, die voor de goedkeuring van het concordaat hebben ge ijverd, alsook tegen alle leden van het parle ment, die voor het concordaat hebben ge stemd, uitvaardigden. Dit decreet is Zondag in alle Orthodoxe kerken van Joego-Slavië voorgelezen. De prins-regent Paul vertoefde tot zijn geluk tijdens den kerkstrijd in Slo venië en valt buiten dezen maatregel, doch toen hij Zondag de kathedraal te Belgrado wilde bezoeken, werd hij ernstig gewaar schuwd zich in geen geval door leden der regeering te laten vergezellen. Slechts 2 mi nisters vallen buiten het decreet. Uiteraard is de Joego-Slavische bevolking door deze ker kelijke maatregelen in heftige beroering ge- bbracht. Reeds werden parlementsleden door de menigte aangevallen en één van hen zwaar gewond. Het conflict tusschen kerk en regeering valt samen met den dood van den patriarch Varnava. Een deel van het volk legt onbere deneerd verband tusschen het een en het an der en dit maakt de sfeer gevaarlijker. Het kies-college voor de verkiezing van een nieu wen patriarch moet spoedig bijeenkomen. Tot het kies-college behooren alle bisschoppen, enz., o.a. ook de Orthodoxe leden van de re geering, terwijl de regent tenslotte den geko zene benoemt. Men begrijpt in welke moeilijk heden men nu gekomen is door het ex-com municatie-besluit. Japan en China. De toestand in China is eigenlijk precies eender als verleden week. Af en toe zijn er gevechten. Troepenverplaatsingen gebeuren wederzijds op geweldige manier, soms met veel ophef en intusschen onderhandelt men voort. Voorloopig zijn alle militaire maatre gelen nog slechts hulpmiddelen bij de onder handelingen. Het schijnt, dat China in de noordelijke provincies al reeds heel wat aan Japan toegegeven heeft. Duitschland. Rijksminister Hermann Göring heeft als dictator voor het vier-jarenplan der voedsel- en grondstofvoorziening, de ijzermijnindustrie tot één staatsbedrijf gemaakt. Dit wordt nu een stukje staatssocialisme. Voorts is men in Duitschland zeer ontstemd over de wereldkerkenconferentie te Oxford. Deze conferentie heeft een zeer medegevoe lende boodschap aan de belijdenisbeweging, met name aan de belijdenisbeweging-Niemöller gezonden, een boodschap, die door een speci fieke delegatie zal worden overgebracht. Men vertoornt zich in Duitschland zeer over de formuleering der boodschap, als bestond er in Duitschland geloofsvervolging; hetgeen van Duitsche zijde ontkend wordt. Spanje. In de krijgsbedrijven in Spanje was ook nu weer weinig teekening. Aan het front bij Ma drid werd weer geweldig gevochten. Hier zijn grootere troepenmassa's tegen elkander in het veld. De laatste dagen was het succes voor Franco, zijn troepen heroverden o.a. Brunete. Niet onbelangrijk is voorts, dat bij Teruel, waar een stuk gebied van Franco diep naar de kust dringt, een wit leger met groo tere operaties begonnen is en een groote uit gestrektheid bezette. Worden deze operaties voortgezet, dan ontstaat hier een bedreiging voor de verbinding MadridValencia. Ook op zee waren Franco's schepen roerig. De non-interventie vordert nog niet. Er wordt natuurlijk druk onderhandeld en de Engelschen laten niet los; doch de verschillen bleven tot dusver onoverbrugbaar. België. Koning Leopold van België, heeft opnieuw op niet onbelangrijke wijze in den gang der historie ingegrepen. In een open brief aan den minister-president Van Zeeland komt de jonge koning op sympathieke wijze op voor goede internationale verstandhouding en soli dariteit en bepleit de oprichting van een in ternationaal lichaam voor economische stu diën, welk lichaam een universeel, permanent en onafhankelijk karakter zou moeten dragen. Dit voorstel van den koning staat in verband met de opdracht, die Engeland en Amerika aan minister-president Van Zeeland gaven om de internationale economische situatie te be- studeeren en daarover te rapporteeren. De brief van den koning vindt alom in de wereld een gunstige bespreking. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den Kelder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteer* daarvan:

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5