De Jamboree plechtig geopend Rust bij Peiping en Tientsin DAGBLAD VOOR DEN HELDER N HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rechtschen 40 K.M. voorwaarts bij Teruel Het conflict met de Ortho doxe kerk in Zuid-Slavië Dc teruqkomst van RM. „Hertog Hendrik" te Den Helder UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KOESTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 2 AUGUSTUS 1937 65e JAARG. No. 8067 Broederschap tusschen alle rassen der aarde Ons volkslied klinkt uit vele internationale kelen hm- de koningin verwel komt de padvinders. 28.000 jongens ondernemen een rally op de eeretri bune. SPANJE CHINA Spanning in Zuid-China neemt toe Incident tusschen Japansche en Fransche troepen Dit nummer bevat 8 pagina's U^/EERBERICHT DE BILT SEINT: HELDERSC1E COURANT MAANDAG VOGELENZANG 31 Juli. Voge lenzang is zich zelf niet meer. Eigen lijk al sinds eenige dagen, maar van daag is nog een lecord aan belang stelling geboekt. Van alle kanten stroomen padvinders, genoodigden en andere bezoekers van het kamp toe. De treinen stoppen vandaag alle aan het station Vogelenzang en ze zijn tot berstens toe gevuld met kampeerders in khaki, hooggehoede heeren en lieden van eenvoudiger voorkomen. Maar ook tal van autobussen, par ticuliere auto's, taxi's en fietsers kwamen over de toegangswegen aan gereden. Klokslag 2 uur rijdt H.M. de Konin gin, vergezeld van een hofdame in een auto, waarvan de kap geopend was, het terrein op. Drie auto's met leden van de hofhouding volgen de koninklijke auto, waaraan een auto van de rijks veldwacht vooraf gaat. De tribunes zijn eivol als H. M. de Konin gin het terrein oprijdt. Op de genoodigden tribune ontdekken wij o.a. de ministers Slo- temaker de Bruine, Goseling, en Weiter, Jhr. Mr. Dr. II. A. van Karncbeek, oud-mi nister Deckers, de oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders en de burgemeester van Den Haag, Mr. de Monchy Als de koninklijke auto de groote arena, langs welker zijden de tribunes gebouwd zijn, binnen rijdt, klinkt een daverende wel komstgroet uit duizenden monden, gevolgd door het, gezang van ons volkslied. Dan bestijgt Hare Majesteit, die op den hoed dezelfde insignes draagt, welke vroeger door Prins Hendrik werden gedragen, de eere-tribune, waar de chief scout en zijn echt- genoote, alsmede eenige der voornaamste au toriteiten, aan haar worden voorgesteld. En hierna kan de plechtigheid een aan vang nemen. Hoort, zegt het voort! Onmiddellijk, nadat de Koningin den voor haar bestemden zetel heeft ingenomen, heffen de drieduizend op 't middenterrein opgestelde jongens het Nederandsche padvinderslied: „Hoort, zegt het voort", aan, welk lied getuigt van den vastberaden wil der Nederlandscne padvinders hun best te zullen doen door woord en daad den Nederlandschen naam hoog te houden en voorts het stre ven naar internationale verbroede ring te bevorderen. Défilé. Nadat het applaus, dat dezen zang onder streepte is verstomd, wordt het sein gege ven voor het défilé. Inmiddels is het half drie geworden, als de kop van den stoet de eeretribune nadert, en men tot de ontdekking komt, dat het geen bewoners van het kamp zijn, die het défilé openden, doch padvindsters, die tot het kampeeren op het alleen voor verken ners bestemde Jamboree-terrein niet zijn toe gelaten. Toch leven ook de meisjes van het Neder landsche padvindersgilde ten volle met de Jamboree mee, en daarom was het een hof felijke geste van den hoofdverkenner, dat hij de mannelijke kampbewoners aan vrou welijke colelga's de eer liet gunnen om hun délilé te openen. Na de meisjes volgen in alphabetische volgorde de buitenlandsche contingenten met een tusschenruimte van telkens onge veer 100 meter. Ieder contingent wordt voorafgegaan (i°0'* de nationale vlag van het land, gevolgd door de stafleiders van het contingent, ter wijl voorbij gemarcheerd wordt in rijen van twaalf. Bij de eeretribune wordt met de vlag den groet gebracht, terwijl ieder contingent op eigen wijze hulde brengt aan de Koningin, in welke hulde tevens de chief scout en de hoofdverkenner zijn begrepen. In bonte mengeling trekken de buiten landers voorbij, de Palesfijnen met hun wit te hoofddoeken, de Egvptenaren met hun helmen, de zeeverkenners met hun witte Petten, de gebruinde Oosterlingen met hun fez, uiterlijk in uniform verschillend, maar één door hun padvindersbelofte. LORD BADEN POWELL. Voorop ging Amerika; In dit contingent trok een groep Indiaansche padvinders met hun schitterende veerendos veel belang stelling. Bijzonder treffend was het voor bijtrekken van de z.g. Handicapped Boys, kreupelen, blinden, en met andere gebreken behepte padvin ders uit verschillende landen. Een schitterende gedachte heeft het groote Fransche contingent gehad. Dit mar cheerde in drie groepen, waarvan de eerste blauwe, de tweede witte en de laatste roo- de bloemen aan de stokken had gebonden, aldus weergevende de kleuren van de Fransche vlag. De Polen hebben hun eigen muziekkorps dat zich de laatste dagen reeds zoo vaak over het terrein had doen hooren meegebracht, dat zich Jijdens het voorbij trekken van dit kranige contingent voor de eeretribune opstelt en vroolijke mar- schen speelt. Tenslotte trekken de Nederlandsche ver kenners in keurige formatie langs de tri bunes. De rallij Na het défilé hebben alle 28000 padvin ders zich op het achter-terrein verzameld en nadat een cordon van verkenners en Voortrekkers zich voor de eeretribune heeft opgesteld, wordt het sein gegeven voor de rally en alle deelnemers komen in een stormloop op de eere tribune toegerend, daar mede en met hun yell's nogmaals hulde betuigend aan Koningin, Chief Scout en hoofdverkenner. jt is een prachtig gezicht, die golvende van duizenden padvinders over het tin. tot zij door het cordon tot staan «fen gebracht. kter de massa komen de vlaggen wel- k4o een kleurige afscheiding van het T?e| vormden. Ahet is ongeveer kwart voor vijf ge- woi, is het plechtigste moment van den mid' aangebroken: Hi Majesteit de Koningin verheft zich vanar Zetel en spreekt de jongens ach- tere^ijrpns in het Nederlandsch, Fransch en Arisch als volgt toe: advinders, jong en oud. padvin- <f van alle landen. heet U allen welkom in Mijn Bnkrijk en boon. Hut TT daardoor zi weten hoe zeer ik uw beweging Tydeer en er belang in stel. it is voor Mij een voldoening, te zi dat na jaren van vruchtbaar sten, deze prachtige organisatie e éve rel d beweging is geworden, die jo?ns omvat van alle klassen en va alle naties en die hen ertoe voiereid. goede burgers en goede mien te worden. 'ogt Gij immer, thans zoowel als Uw later leven, trouw blijven aaiden padvindersgeest, welke, om spreken met de woorden van ïïvthief, dien Wij hier heden met vrede welkom heeten, geken- stht wordt door zijn breeden en onzzuchtigen kijk, zijn oprechte vriflschap, zijn daadwerkelijke lief en zin om met vreugde te dien. Na ei specialen groet tot het Neder- landsch'dische contingent te hebben ge richt, buit H.M. Haar rede als volgt:. Men de dagen, dat gij hier bij een t, gekenmerkt worden dooi den aren padvindersgeest en mo gen, oor Gods zegen, de vriend- schaaanden, die ge hier aanknoopt verslkt en verdiept worden tot wa re eïrouwe broederschap, die zal blijv« bestaan lang nadat gij terug zijt geerd naar uw landen over de gehee wereld. Hiermee verklaar ik de Jtboree voor geopend." De woden van de Koningin werden door allernet groote belangstelling aange hoord, enangrijpend is daarop het oogen- blik, als ngzaam de Nederlandsche vlag wordt geschen, waarbij alle verkenners het padvderssaluut brengen. De Jaroree is geopenden alle jon gens uite hun vreugde hierover door het gezamenl: zingen van het Wilhelmus. Nog nimer zal ons oude volkslied uit zooveel iernationale kelen hebben weer klonken cna het zingen barst dan ook een daverend langdurig applaus los. Vervolgis spreekt Lord Powell de jon gens toe, aarna Hare Majesteit de Koning in onder 2t spelen van tiet Wilhelmus en luide toeijuicht door padvinders en pu bliek, heterrein verlaat. Hiermei is de indrukwekkende plechtig heid ten nde, welke vooral voor de bui tenlandse) deelnemers een onvergetelijke herinnerir zal zijn. Grens TeruelCuenca overge trokken. Zestal dorpen ver overd. Zaterdag heeft den troepen van Franco veel succes gebracht. Op sommige plaatsen rukten zij op de zen eenen dag veertig kilometer op, terwijl het geheele veroverde terrein een oppervlakte van meer dan dui zend vierkante K.M. beslaat. Zes dor pen en zeer belangrijke stellingen zijn veroverd. De vijand, die in vol- ledigen terugtocht schijnt te zijn, bood slechts weinig tegenstand en heeft duizend man aan gevangenen verloren. Uit Albarracin wordt gemeld, dat de troe pen van franco op verscheidene plaatsen de grens tusschen Teruel en Cuenca zijn overgetrokken. Het dorp Val de Cuenca is bezet, nadat de linksche troepen het ont ruimd hadden. In dit dorp is het hoofdkwar tier der verdedigers in dezen sector geves tigd geweest. De rechtsche troepen blijven naar het 7uiden oprukken. Een van Ter- riente oprukkende afdeelingen heeft het dorp Toril bezet zonder een spoor van den vijand te ontdekken. Dit dorp is een knooppunt van de wegen tusschen Cuenca, Val de Cillo en Bezas. Op deze wegen werden vervolgens eenige afdeelingen linksche troepen versla gen en daarna werden de dorpen Va! de Cillo en Masegoso ten westen van Toril ver overd. Men verwachtte, dat Zondag Bezas zou worden bezet. Door een andere afdeeling werden de dor pen Villarejo en Arroyofria genomen. Strijd bij Brunete gestaakt. Aan het front van Brunete zijn de krijgs verrichtingen gestaakt. Men verzekert intus- schen, dat de regeeringstroepen de laatste dagen den vijand op verscheidene punten heeft kunnen terugdrijven, zoodat de streek van Brunete niemandsland,is geworden. Ten Oosten van Brunete, bij Castillo de Villa- franca en aan den linkeroever van de Gua- darrama hebben de regeeringstroepen hun stellingen gehandhaafd. De spanning tusschen Chineezen en Ja panners in Zuid-China neemt toe. De Ja pansche consul te Kanton heeft tot twee maal toe geëischt. dat het Chineesche gar nizoen uit Swatau teruggetrokken zal wor den. Volgens de Japansche opvatting heb ben de Chineesche troepen de weigering van de havenkoelios om de Japansche schepen te lossen, moreel gesteund. De militaire gouverneur van de provincie Kwantoeng heeft deze eiseh beide keeren van de hand gewezen. De Chineesche autoriteiten van Groot- Sianghai hebben alle optochten verboden, teneinde alle eventueele anti-.Tapansehe be toogingen te voorkomen. De toestand te Sjanghai is volkomen rustig. Incident tusschen Japansche en Fransche troepen. Het aan de Japansche troepen opgelegde verbod om de internationale brug bij Tientsin over te trekken, heeft geleid tot een vijandige houding van deze troepen tegenover de Fransche strijdkrachten. Bij het gevecht, dat zich twee dagen ereleden ontwikkelde aan het Oostelijke station, werd het aldaar kraeMens het protocol van 1001 gestationneerde Fransche detachement door Japansche soldaten aangevallen en ontwapend. De Fransehen wisten zich echter te bevrijden en zih !n een der stafionsver- trekken te harricadeeren. waaro" de Ja panners dit beschoten en twee Fransche soldaten verwondden. Ondanks de protes ten welke ingediend zijn behielden de .Ta- nanners de Fransche wapenen en uitrus- tingssstukken van dit detachement De Fran sch'e autoriteiten te Tientsin hebben de Fransche mbassade van dit incident op de hoogte resteld. Verdere wrijving tusschen Ja panners en Franschen. De Japanshe militaire autoriteiten hebben niet willentoestaan. dat de Fransche ravi- tailieeringsragens van de buitenlandsche concessies laar het Fransche arsenaal re den en dammede de verbindingen met de in dit arsaaal gelegen Fransche troepen verbroken. De Japanners geven voor deze verbreking als verklaring op. dat de Fran sche autorieiten hun geweigerd hebben over de inhrnationale brug te trekken, ten einde bet Oostelijke station te bereiken, dat door Chinesche miiitietroepen werd bezet gehouden. Havas ioept hieraan toe. dat bet consu laire corrfc; en de commandanten der bui- tenlandscte troepen in Tipntsin de Fran sche autnijteiten hadden verzocht ervoor 4o zorgen, dat de internationale brug werd geëerblediod en voor de neutraliteit der cancessies Verd gewaakt. Bovendien beeft gener*"' Mafsneki. de commandant der -Ta- nansebe strijdkrachten, den Fransehen enn sul beloofd, in geval van viiandeliikbedey de internationale brug te zullen eerbied' digen. Thans bewaken de Japansche troe- nen de Chineesche ziide van de brug. na den nederlaag welke de C.hinpc.srhp militie "•einden heelt, en de Fransebe troepen blijvpn bun zijde bewaken, dms op den lin keroever van de rivier te TTaiho. Geen Chineesche troepen meer hij Tienlsin. Volgens' van het Japansche ministerie van oorlog ontvangen officieele berichten, beeft het Japansche leger gisteren ten Noorden van Peining 3000 soldaten van de 39e Chi- nn"="'-i" brigade ontwapend. Een deel van de 27e brigade bevindt zich nog binnen het versterkte deel van Pei ping. In de omgeving van Tientsin bevin den zich thans vrijwel geen Chineesche troe pen meer. Poorten van Peiping heropend. Volgens berichten uit Peiping heeft bet leven daar en te Tientsin zijn gewonen gang hernomen. De Kwanganpoort te Pei- pin" is weer heropend en wordt bewaakt door Japansche soldaten. De boeren bren gen weer groenten en landbouwproducten naar de markt, terwijl ook te Tientsin voor het eerst sinds 20 Juli groentemarkt is ge houden. De onrust te Peiping is verdwenen doch de gezantschapswijk wordt nog streng bewaakt. De treindienst tusschen Tientsin en Sjanhaikwan is hersteld. Op het oogenblik rijden militaire treinen tusschen Tientsin en Peiping en binnen en kele dagen zal ook het reizigersvervoer weer kunnen worden verzorgd. Het herstel der telefoon- en telegraafdiensten zal ech ter ongeveer een week eischen. Ando, de correspondent van Domei, die sedert de muiterij der Chineesche gendarme rie te Toengtsjau vermist werd, is te Pei ping aangekomen. Chineesche regeeringstroepen rukken op. Een brigade der Centrale Chineesche Re geering, afkomstig uit Soetsjau in Kiangsoe. rukt op naar Ifopei om het 29ste leger te hulp te komen. Soeng Tsje Joean heeft „we gens gezondheidsredenen" zijn ontslag als commandant van het 29ste leger gevraagd en verzocht te vervangen te worden door generaal Teng Tsji Han, commandant der 37ste divisie. Na het bombardement van de middelpunten van anti-Japansche actie en de vernietiging van het grootste deel der Chineesche militietroepen is de rust te Toengtsjau weergekeerd. Volgens Chineesche berichten zijn er bij het luchtbombardement van Paotingfoe veel slachtoffers gevallen: op verscheidene plaat sen brak brand uit. Van een in het station staanden trein werden verschillende wagens vernield, waardoor vijftig reizigers om het leven kwamen of gewond werden. Verwachting: zwakke tot mati ge meest noordelijke wind, half tot zw. bewolkt of be trokken, waarsch. droog weer, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Het conflict met de orthodoxe kerk in Zuid-Slavië. Ofschoon sommigen verwachtten, dat het vonnis der Heilige Svnode, waarbij negen regeeringsleden en 125 afgevaardigden van hun rechten in de orthodoxe kerk vervallen verklaard werden, gisteren in de kerken zou worden voorgelezen, is dit niet ge schied. De Heilige Svnode erkent thans, evenals men in orthodoxe kringen zulks doet, dat volgens de statuten der kerk de betrokkenen eerst gehoord moeten worden alvorens veroordeeld te kunnen woren, en dat er nog wel geruimen tijd zal verstrij ken, alvorens dit vonnis in het openbaar zal worden voorgelezen en tot uitvoering worden gebracht. Het oordeel van Stojadinovitsj. Bij de inwijding van een aluminium-fa- briek te Losovets heeft Stojadinovitsj een rede gehouden waarbij hij ook kwam te spreken over het conflict met de orthodoxe kerk. Het is een groote vergissing, aldus Stojadinovitsj. te meenen. dat het concor daat op welke wijze dan ook schade kan doen aan de orthodoxe Servische kerk. Ik zou dit nooit toelaten en 't is onmogelijk. De hartstochten van onze politieke vijan den, die zich hebben laten meesleepen door blinde haat jegens mijn regeering hebben den Tempel Gods tot een politieke arena gemaakt. Ik heb gedaan wat ik kon om de kerk tegen haar valsche vrienden te bescher men. Ik zal er naar blijven trachten dat geen enkele godsdienst hoven de andere geplaatst zal worden, doch ook dat geen enkele godsdienst boven den Staat worde geplaatst. Uit het zonnige Zuiden is hedenmorgen 9.45 uur Hr. Ms. „Hertog Hendrik" onze haven binnengeloopen. Het was, wat het weer betreft, geen vriendelijke ontvangst Een grauwe lucht hing over het Marsdiep. Een koude Noor denwind sneed door alles heen. De „Hertog Hendrik" lag somber in blauwgrijze kleur op de reede. Donkere rookwolken kringelden uit den breeden schoorsteen. Om 9 uur maakt de meerploeg van het schip zich los om de voorbereidende maat regelen in de haven te treifen. De barkas, die de sloep met matrozen trekt, danst pittig over het water naar de haven. Eenige vliegtuigen van de Mok cirkelen over het schip. Een marinesaluut. Op de haven is het druk. De verlate terugkomst van de Her tog Hendrik heeft de spanning thuis doen stijgen en men kan nu vader of zoon niet rustig afwachten. Heele families, baby's van 3 maanden tot grijsaards van 80 jaar zijn naar het havenhoofd gegaan. Zonnige menschen, die blij zijn met het weerzien. Een mandolinespeler, heeit deze goede stemming benut en tokkelt opgewekte wijs jes uit zijn instrument. IJle klanken, die iets vroolijks geven. Hij maakt goede zaken. 9.15 uur. De meersloep van H.M. Hertog Hendrik hijscht de witte vlag, ten teeken dat de zaken klaar zijn. Aan boord van het pantserdekschip gaat de blauwe vlag naar boven en op het meeThoofd hijscht men eveneens de blauwe wimpel. Het schip maakt zich dan gereed om de haven binnen te loopen en de menschen spoeden zich naar de plaats van aanleg. Na 10 minuten is hei schip in de haven en volgt een vlotte meering. /s

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1