Actie in de havenbedrijven Kostganger poogt weduwe van het leven te berooven Moejes wint de zware klasse Slachtoffers der „Flamingo- rampin Nederland Oude kist opgevischt Een N*S,B*-raai Twee mannen loen doodval Groote hooibrand Gevaar voor fietsers Chamberlain schrijft Mussolini een brief Oorlogsdooden geëerd Het publiek bezichtigt de „Piet Hein" Eeuwenoude menschenbeenderen opgegraven ia Noord-Holland Mattern's poolvlucht gaat door Dokters in staking Vijf dooden bij vliegongeluk Opzegging der arbeidsovereen komsten. De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en den Ned. R. K. Bond van Transportarbei ders „Sint Bonifacius" zijn sedert April van dit jaar in overleg met de besturen van de Scheepvaartvereenigingen Zuid en Noord over verbetering der arbeidsvoorwaarden voor de havenarbeiders van Rotterdam en Amsterdam. De besturen der arbeidersorganisaties heb ben zich na gepleegd overleg met hun leden aanvankelijk beperkt tot den eisch van het intrekken van tijdens de crisis genomen maatregelen en van in de crisisperiode tot stand gekomen wijzigingen in de arbeids voorwaarden. Zij hebben tevens verlangd wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden aan te brengen, waardoor de arbeiders grootere bestaansze kerheid konden verkrijgen en door beper king van overwerk de werkgelegenheid zou worden bevorderd. Door de besturen der werkgeversorgani saties is aan de arbeidersbonden medege deeld. dat men op enkele punten aan de gestelde verlangens wilde tegemoetkomen. De gedane toezeggingen worden door de besturen der werknemers organisaties echter absoluut onvol doende geacht. Zij vormen geen basis voor overeenstemming. Waar bovendien tijdens de gevoerde on derhandelingen de kosten van liet levenson derhoud steeds zijn gestegen en nog steeds een stijgende tendenz vertoonen, zijn de'he- sturen van oordeel, dat, nu vernieuwing der huidige overeenkomsten aan de orde is, ook herziening der loonen ter sprake moet wor den gebracht. De besturen hebben aan de beide scheepvaartvereenigingen medege deeld, dat zij met hun leden op kor ten termijn over het verder in te ne men standpunt moeten beraadsla gen. Daarbij zal de mede voor het bedrijf belangrijke vraag van opzeg ging der overeenkomsten, na het on bevredigend antwoord der werkge vers, aan de orde worden gesteld. Aan de werkgeversorganisaties is de vraag voorgelegd, of zij, voor met de leden over een en ander wordt beslist, op zeer korten termijn alsnog een bespreking gewenscht achten. De contracten kunnen met een maand opzegging direct worden beëindigd. 56-jarige vrouw ernstig gewond. Dader meldt zich bij politie. Zondagmiddag omstreeks half een heeft zich in een perceel aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage een drama afgespeeld, waarbij een vrouw zeer ernstig gewond is. De •40-jarige grondwerker van der M., die in genoemd perceel in de kost is bij de bewoonster, de 56-jarige weduwe W., heeft na een woordenwisseling, waarbij hij zich zeer opwond, met een revolver op de vrouw geschoten. De weduwe W. werd daarbij zeer ernstig gewond aan de linkerzijde van liet hoofd, Ten zeerste ontsteld over wat hij gedaan had, liep de dader het huis uit en de straat op. Zeer korten tijd later meldde hij zich bij de politie in de Prinsestraat, waar hij een relaas deed van wat er gebeurd was. On middellijk stelde de politie een onderzoek in en wérd de geneeskundige dienst gewaar schuwd. Men vond de gewonde vrouw die er met haar hoofdwonde ernstig aan toe bleek te zijn. In bewusteloozen toestand werd zij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Het schijnt, dat de grondwerker, die als kostganger bij de weduwe in huis woonde, voor de vrouw gevoelens koesterde, die door haar niet beantwoord werden en dat hij in opgewonden toestand tot zijn daad is gekomen. De politie stelt een onderzoek in en de dader zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Zeer vele belangstellenden hebben Zater dagmiddag gebruik gemaakt van de gele genheid door de Amsterdamsche scheeps werf G. de Vries Lentz Jr. geboden om het motorjacht „Piet Hein", dat als huwelijks geschenk aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.IL Prins Bernhard eerstdaags zal wor den aangeboden, te bezichtigen. Op de werf liepen de aanwezigen rondom het jacht, om dan op een steiger te klimmen vanwaar men de „Piet Hein", zeer goed kon overzien. Het interieur was nog lang niet voltooid en was daarom niet te bezichtigen: er werd daarom een druk gebruik gemaakt van de aanwezige plattegronden om ecnigs- zins een begrip te krijgen hoe de inrichting en de indeeling van het jacht zal zijn. Historische vondst te Gilze. Bij het graven van greppels bij het vlieg veld Nerhoven te Gilze (N.-Br.) zijn eenige grootendeels vergane menschenbeenderen gevonden. Nadat een onderzoek was in gesteld rees het vermoeden, dat er in de omgeving nog meer geraamten zouden liggen. In tegenwoordigheid van den offi cier van justitie uit Breda is het terrein door manschappen van de Koninklijke Ma rechaussee uit Rijen voorzichtig afgegra ven, waarna een tweede geraamte gevon- ïïlölcyMJooM. Het terreinkampioenschap der K.N.M.V. Dick Eysink uit gevallen. De K.N.M.V. had aan de motor club Assen en omstreken, ter gele genheid van haar jubileum, de orga nisatie opgedragen van de motor- wedstrijden om het terrein kampioen schap van Nederland. De wedstrij den werden gehouden op het prach tig gelegen sportterrein in de dui nen te Norg. Van heinde en verre waren motorenthousiasten naar dit typisch Drentsche dorp opgetrok ken. Enkele duizenden waren getui ge. van de massastart. Precies twee uur snelden de tien deelne mers van de 500 C.C. klasse het terrein in, twee minuten later gevolgd door tien deel nemers van de 350 C.C. klasse, terwijl om 2.04 uur elf deelnemers van de 250 CC. en 10 van de 125 CC tegelijk in een rookwolk verdwenen. In de 500 CC klasse nam Dick Eysink op het merk van zijn naam onmid- dellik den kop, op den voet gevolgd door Geert Timmer op New Imperial. Van de eerste ronde kwam Dick Eysink als eerste door op een 50 meter gevolgd door Jan Moe jes op B.W.M. en J. Bovee op Eysink. Met vrij grooten achterstand kwamen de overi ge deelnemers van deze klasse door, ge leid door Geert Timmer op New Imperial. De tweede ronde bracht echter groote ver andering. er had n.1. een valpartij plaats gehad, waarbij een vijftal rijders was betrok ken o.w.. Dick Eysink en Bovee. Wegens verbogen stuur moest Eysink opgeven, ter wijl Bovee moest repareeren in verband met een lekken voorband. Moejes nam daardoor de kop en draaide regelmatig zijn rondjes. Geert Timmer, die in de eerste ronde een valpartij tje had, wist zijn achter stand op Moejes geleidelijk in te ïoopen en begon een gevecht om de leiding waarbij de afstand steeds kleiner werd. Helaas moest de Assenaar in de tiende ronde den strijd staken, wegens een gebroken tuimelaar. Hierdoor kwam Bovee, zij het met grooten achterstand op Moejes, op de tweede plaats. Op de derde zat D. Renooy (B.M.W.) Met een grooten voorsprong eindigde Jan Moejes den wedstrijd als eerste met een totaal tijd over 16 ronden van 5.2 k.m. in 2 uur 50 3.5 sec. Tweede werd Bovee en derde D. Renooy den werd. De vergraving is thans stop ge zet om prof. Holwerda in de gelegenheid te stellen het terrein te onderzoeken. De been deren zijn vermoedelijk eenige honderden jaren oud. Met den Parijschen trein, die te 16.29 uur aan het station Hollandsche Spoor te Den Haag moet aankomen, is Zondagmiddag het stoffelijk overschot gearriveerd van de zeven slachtoffers van de ramp van de „Flamin go", die in Nederland ter aarde besteld of gecremeerd zullen worden. Achter den D-trein, die ruim twintig mi nuten te laat was, was een goederenwagon gekoppeld, welke te Brussel aan den trein was gehaakt en waarin de zeven kisten met de stoffelijke hulsels der slachtoffers stonden. Slechts in tegenwoordigheid van een K.L.M.-vertegenwoordiger en enkele familie leden der slachtoffers, werden op het empla cement de zeven blank eikenhouten kisten uit den spoorwegwagon getild en in de lijk- auto's gedragen. Het waren de kisten van de vijf leden van het K.L.M.-personeel, n.1. van de bemanning der bestuurder Steensma, den tweeden bestuurder Geering, de stewardess mej. van der Laan, den radiotelegrafist van Ludekuize en den werktuigkundige Wappe ren, alsmede van de om het leven gekomen passagiers uen heer N. Nathans en den Mexi caan Trillo. Met korte tusschenpoozen reden de auto's met hun droeve last van het stationsemplace ment weg naar de Hooigracht, waar de kisten werden opgebaard totdat zij heden worden overgebracht naar de plaatsen van bestemming, waar de slachtoffers ter aarde worden besteld. Slechts de kist met het stofelijk overschot van den heer Nathans is per auto naar Am sterdam overgebracht, waar het is opgebaard in een tot rouw-kamcr ingericht vertrek van het gebouw de internationale transportarbei- ders-federalie, van welke organisatie de heer Nathans adjunct secretaris-generaal" was, om Dinsdag a.s. te Westerveld gecremeerd te worden. Ook het stoffelijk overschot van den heer Trillo zal te Westerveld gecremeerd worden waarna de asch naar Amerika zal worden overgebracht. Wapens uit de 16e of 17e eeuw. In de Deurloo (Zeel.) fs door de „Vli. 13"-schipper Jasperse een oude kist opgevischt, de kist had een afmeting van pl.m. 70 bij 40 bij 40 c.M. en bevatte tal van voorwer pen, die waarschijnlijk eenige eeuwen oud zijn. Het vermoeden bestaat dat deze kist afkomstig is van een oorlogsvaartuig uit de 16e of 17e eeuw. De inhoud bestond n.1. uit een strijdbijl, eenige dolken in leeren scheden, eenige kogelpotten. waarin kleine kogels, oude munten, kousen en leeren armbedekkingon en nog meerdere oude voorwerpen. De kist is van zwaar hout, hetgeen wel verweerd is. doch nog vrij goed intact is gebleven. De ijzeren handen, alsmede het slot is echter verdwenen. Aan Mussert's alleenheechappij moet een einde komen. Om aan de alleenheerschappijen den heer Mussert in de N.S.B., var- mede zoo weinig verkiezingssices werd bereikt, paal en perk testel len, zal, aldus „Het Volk", in dtoe- komst, een algemeene politiekeaad naast hem komen te staan, ge\rmd door de heeren Van GeelkerkenFar- werek, Koster, Bildei'beek, Rosvan Tonningen, Roskam, Mr. Rfdon, Plekker, Oosterbaan, ds. VanDuyl en Ter Poorten. Verschillende vooraanstaande LS.B.-ers hebben de beweging verlaten, of jn tenge volge van de wijzigingen in de loüng over boord gegooid. Onder hen zijn d heeren Vlekke, Bodde, die onder de ktholieken geen zieltjes hebben kunnen w:nen, en voorts o.a. de heeren Hogewind eiNieuwen- kamp. Ook de adjunct-gewestelij' commis saris voor Zuid-Holland, de heer ips en de Haagsche functionarissen, de he'en Plijte en Poolman zijn uitgetreden. De eer Nieu- wenkamp bereidt de vorming van,een nieu we partij" voor. Ook andere lech hebben het plan „voor zichzelf" te beginnn. Wat de gedragslijn der N.S.B. n de toe komst zal zijn, is nog niet bekeil. De hee ren mr. Westerman, dominee Etering en dominee Hoogerhuizen zouden ee: reorgani satieplan aan Mussert hebben vocgelegd. Kraanmachinist en bisschilder te Rotterdam tragisc. omgeko men. Zaterdagmorgen was de 40-jaige kraan machinist W. J. Tempelaars uit e persoon straat te Rotterdam, in dienst va: de Galak Condensed Mil Company aan de 'iekstraat, aldaar, in de kraanput van een ïlectrische transportkraan, die aan de achtrzijde van het bedrijf langs, de persoonshava gebruikt wordt, bezig met het- inschakelej van den electrischen stroom. De man hal evenwei verzuimd een opslaanbaar gedcete van de rails, waardoor een onderbrekitz in het spoor kan worden tot stand gebacht, neer te klappen, zoodat de kraan ploseling met beide voorwielen van de rails aflep. Het gevaarte bleef hangen op de achterste wielen, maar doo den schok werd de machinist uitde hut geslingerd en van 10 meter hoogte kwam de man terecht op eei in de Persoonshaven liggend motojscheep- je. De machinist kwam met zijn loofd op het gangbord terecht en moet, dar hij een zware schedelbreuk opliep, op iag zijn ge dood. Denzelfden morgen is op den hoek van den Visschersdijk en de Keuzeistr. te Rot terdam een jalouziestelling mej de pootun van den erker, waartegen de itelling was aangebracht, gegleden, daardoor kwam de stelling scheef te hangen. De 25-jarige schil der S. Vuisting gleed van het balkje, waar op hij stond. De man sloeg van ongeveer acht meter hoogte naar beneden Met een schedelbasisfractuur is hij per geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Ook schuren en stal in de om geving van Amsterdam uitge brand. Toen hedennacht omstreeks kwart voor twee een paar mannen uit de Klinkerstraat te Amsterdam, welke uit visschen gingen de Osdorpenveg passeerden, ontdekten zij, dat achter perceel 226, bewoond door de wd. Warmerdam en haar zoon, brand in een hooiberg woedde. Zij stelde onmiddel lijk de politie in kennis en spoedden zich naar het terrein van den brand om de be hulpzame hand te bieden. Het bleek dat een groote hooiberg staande op korten af stand van het huis en eenige schuren in brand stond en door den wind deelde het vuur zich ook mede aan twee kleinere hooi bergen welke daarachter stonden. Inmiddels was ook de brandweer uit Amsterdam gealarmeerd welke spoedig met de motorspuit ter plaatse was en het vuur bestreed met vier stralen op die spuit. Zij kon evenwel niet verhinderen dat met de drie hooibergen ook een paar schuurtjes alsmede de stal uitbrandde. De visschers hadden intusschen gezorgd, flat het paard en de kippen, welke zich in die stal bevonden in veiligheid weiden ge bracht. Onder leiding van den adjunct-brandmees ter van Wijngaarden zette de brandweer het blussingswerk voort en zij mocht er in slagen de woning, waarvan een gedeelte van het dak reeds vlam had gevat te be houden. Flet perceel en ,erf is eigendom van de visscherij maatschappij „IJmuiden" en is tegen brand verzekerd. Geen doornhagen langs rij- wielpaden. Langs de provinciale wegen in Noord-Holland worden rijweg en rijwielpad gescheiden door een berm, waarin een haag geplant is, welke dicht bij de rijwielpadver harding wordt aangebracht. Behal ve liguster worden ook doorndra- gende gewassen voor deze hagen gebezigd en daardoor is, na snoei ing, of wanneer om andere redenen takken op de paden liggen, de kans op lekke rijwielbanden groot, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat wielrijders zich pijnlijk verwonden wanneer zij van het rijwielpad af in den berm raken. Vooral op het pad langs den weg I-Iembrug-Limmen, dat op mooie zomerdagen een zeer intensief ver keer verwerken moet, is dit gevaar niet denkbeeldig. De A.N.W.B heeft daarom itot Gedeputeerde Staten van Noordhol land het verzoek gericht, niet te willen voortgaan niet het doen planten van doornhagen en de be staande hagen door minder gevaar lijke te doen vervangen. Naar een verbetering der trekkingen? be- ZWITSERSCHE VRIENDSCHAP VOOR ITALIö. Ter herdenking van den slak welke Ita- liaansch Zwitserland in 1178 de vrijheid bracht is een gedenkteeken onthuld. Bonds raad Motta hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij met name herinnerde aan de vrijwillige aansluiting van Tessino bij het overige Zwitserland. Hij wees er ver der op, dat Tessino thans, nu Italië zich meer en meer als groote mogendheid ont wikkelt een zeker pand is geworden dei- vriendschap, die den Zwilserschen bonds staat met Italië verbindt en eeuwig ver binden zal. Amerikaansche regeering ver leent toestemming. Het departement van Handel heeft den vlieger James Mattern toestemming ver leend, om een vlucht te ondernemen van de Verecnigde Staten naar Moskou via de Noordpool waaraan echter deze voorwaarde is verbonden, dat de tocht niet mag worden ondernomen vóór het volgend jaar, en dat de tusschentijd zal worden gebruikt tot het nemen van zoodanige maatregelen, dat de onderneming met de grootste mogelijke kan sen op succes kan worden ten uitvoer ge bracht. Amerikaansch monument in Frankrijk. Roosevelt houdt radiotoespraak. Te Montfaucon in Frankrijk is gisteren het eerste der Amerikaansche oorlogsmonu menten, die op de Fransche en Belgische slagvelden, waar de Amerikaansche troepen zich tijdens den wereldoorlog onderschei den hehben, zijn opgericht, ingewijd. De plechtigheid werd bijgewoond door president Lebrun, de Fransche ministers Chautemps, Dclbos en Rivièrc, den Amerikaanschen am bassadeur, Bullitt, den commandant van het Amerikaansche hulpleger, generaal Pershing en den opperbevelhebber van het Fransche leger, maarschalk Pétain. Nadat Bullitt, Pershing en Pétain toe spraken hadden gehouden, luisterde men naar de pér radio overgebrachte woorden van president Rooseveit, die voor deze gele genheid zijn kruistocht aan boord van de „Potomac" had onderbroken, om van Quan- tico uit te spreken. De president zeide onder meer: „Wij geven thans opnieuw uiting aan ons geloof ift het democratische ideaal. Frankrijk noch Amerika zocht en zoekt ver overingen te maken. Zij hebben geen impe rialistische bedoelingen, zij willen in vrede leven met alle naties: zij willen de vriend schap van de vrienden der vrijheid." Vervolgens nam president Lebrun het woord. Hij gnf uiting aan zijn dankbaarheid jegens de Amerikanen en zeide verder: „De Amerikanen voelden, dat de beginselen, waarop iedere vrije beschaving gebouwd zijn, bedreigd werden en zij kwamen die be ginselen verdedigen." Zaterdagmiddag werd uil Rome vernomen, dat Mussolini een persoonlijk schrijven heeft ontvangen van den Britschen minis ter-president Neville Chamberlain, Een verklaring dienaangaande werd in officiee- le kringen niet afgelegd. Zij zeggen, dat de bespreking, welke de minister-president kort geleden geleden heeft gehad met den Italiaanschen ambassadeur een particulier karakter moet houden. In politieke kringen achtte men het Zater dagochtend vrijwel zeker, dat de brief ver zonden zou worden niet alleen, doch dat hierin zou worden geantwoord op 'n schrij ven dat van de Italiaansche regeering ont vangen-zou zijn. Men twijfelt er niet aan, of in beide brieven komt de wil tot uiting, de betrekkingen tusschen beide landen te verbeteren. Vijfhonderd-zeventig Fransche dokters zijn in staking gegaan uit protest tegen de nieuwe sociale regelingen, waardoor zij te veel administratief werk krijgen, dat niets met de behandeling te maken heeft. Door deze staking van de geneesheeren is men verplicht de zieken in de ziekenhuizen op te nemen. AANVARING BIJ HAVANNA Een toeristenscheepje, dat zich in de na bijheid bevond van het zoo juist van een reis naar de Europeesche wateren terugge keerde oorlogsschip „Cuba", is in de haven van Havanna in botsing gekomen met een ander vaartuig. Tien personen worden ver mist, terwijl dertig anderen meer of min der ernstig werden gewond. STAKERS BELEGEREN POLITIEBUREAU. Relletjes te New York. Voor het Robins droogdok in Brooklyn (New York) zijn botsingen ontstaan tus schen stakers, werkwilligen en de politie, waarbij 45 deelnemers gekwetst werden. De politie arresteerde tien personen. De me nigte trok toen naar het politiebureau en eischte dat de arrestanten zouden worden vrijgelaten. De politie grendelde de deuren en ruiten van het bureau om verder bloed vergieten te voorkomen. Des avonds sloegen de stakers het beleg voor het bureau. AMERIKAANSCHE ARBEIDSWETTEN GOEDGEKEURD. Na een debat van vijf dagen heeft de Amerikaansche senaat met 56 tegen 28 stem men, het door Roosevelt ingediende wets ontwerp inzake de arbeidsvoorwaarden aangenomen en teruggezonden naar het Huis van Afgevaardigden. olgens dit voorstel zullen door den pre sident vijf personen worden benoemd, die een raad zullen vormen, welke de macht zal hehben te beslissen over de minimumloonen en den maximum arbeidstijd. Een vliegtuig, dat was opgestegen om een vlucht boven Oslo te maken, is tenge volge van een ontploffing in zee gevallen. Vijf inzittenden zijn om het leven geko men.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2