Het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden Stadsnieuws Een opwekking in vacantie-tijd Agenda Maandag 2 Augustus 1937 Tweede Blad Glorieuze intocht van de 4-dagen tippelaars Burgerlijke Stand van Den Helder £e^eAJbeAicMeti Adelborsten maakten goeden indruk Aanrijding in de Spoorstraat Vischafslag Den Helder Reisplan voor Hr» Ms. Jan van Amstel, Pieter de Bitter, Abraham Grijnssen en Elan Dubois 9/i de adu-eAtenüeA imn ueuidaaq. itaat qoed nieuwA De levende doode W e geven toe, dat het opschrift boven dit overzicht meer geschikt is voor een filmtitel dan voor een ernstig onderwerp, dat een bui- tenlandsch overzicht toch behoort te behan delen. Toch is het volkomen verantwoord. Met de levende doode bedoelen wij denon interventie. Theoretisch leeft ze nog, maar practisch is ze dood, morsdood. Hr. Ms. Java 10 Augustus terug in Nieuwediep Vertrek mijnenveger naar Indië Dat liep goed af Een hartelyke ontvangst. j Den leden van de Wandelsportvereeni- j gingen „De Jutter" en „Zilvermeeuwen", die met zooveel succes deelgenomen heb- j ben aan de 4-daagsche afstandsmarschen, is Zaterdagavond bij hun terugkeer in onze stad een hartelijke ontvangst bereid. Aangekondigd was, dat zij met den trein van half zeven zouden arriveeren en reeds ver voor dien tijd haden velen zeker een paar honderd menschen zich stationwaarts begeven. De politie zorgde hier voor een af doende afzetting. Even later dan de dienstregeling vermeldt, rolde de trein het station binnen en kon wel dra den gelukkig lachenden tippelaars de eerste bloemenhulde gebracht worden. Op het perron werd een colonne geformeerd het vaandel voorop natuurlijk en toen ging het naar buiten, langs een haag van een keu- rigen indruk makende „Volharding"-adspiran- ten. Een luid gejuich steeg op, waarin we niet alleen een begroeting maar ook een spon tane hulde onderkenden. Voor het station wachtte het Stedelijk Muziekcorps o.l.v. Joh. Pala en met dit sportieve ensemble voorop werd een eere-ronde door de stad gemaakt langs Spoorstraat, Weststraat en Kanaalweg. Overal waar de vroolijke groep passeerde steeg een gejuich uit de toeschouwers op. In „Centraal". In de bovenzaal van Café „Centraal" werd daarop den wandelaars een meer officieele hulde gebracht. Hier immers zagen zij, dat plaatselijke autoriteiten als de burgemeester, de heer en mevrouw Maas, de heer Teune en de commissaris van politie persoonlijk geko men waren om van hun belangstelling blijk te geven. Nadat het vroolijke en luidruchtige ge zelschap gezeten was, werd het allereerst toegesproken door den voorzitter van „De Jutter", de heer A. v. d. Berg. Deze was natuurlijk best te spreken over het resultaat en het was jammer, dat het succes voor beide vereenigingen niet even groot was geweest. Nadat hij een overzicht had gegeven van de verrichtingen van zijn vereeniging op de 4-daagsche van de laat ste 4 jaar, bracht hij hulde aan den leider en verzorger van de Jutters, den heer Wil- lemse. En zoo deed hij ook ten aanzien van het viertal, dat thans het zilveren kruis (voor 5 succesvol beëindigde 4-daagschen) verkre- had, n.1. de heeren Willemse, Mol, Amiabel en Kooiman. De heer Krijnen ontving een pluim voor de wijze waarop hij de 40 km-tip- pelaars verzorgd had. De burgemeester spreekt. Nadat een korte pauze was gehouden, tij dens welke den tippelaars een consumptie aangeboden werd, verkreeg burgemeester Rit meester het woord. Het is bekend, dat onze burgervader een sportief man is, maar ook dat hij de wandelsport een bijzonder warm hart toedraagt. En dat bleek ook wel uit zijn hartelijke, nu en dan geestige, en welgeko zen bewoordingen. Het is zeer tot zijn genoegen, dat de wan delsport hier ter plaatse in zulk een bloeien- den toestand verkeert, trouwens in het ge- heele land is dat zoo. Jammer, dat de autori teiten dezen tak van sport wel aanmoedigen, maar er minder goed voor zorgen, dat de wandelaars plaats wordt gelaten om zich aan hun liefhebberij over te geven. Spr. koestert volle bewondering voor hen, die 4 dagen ach ter elkaar 55 of 40 km geloopen hebben en vooral voor hen, die het voor de vijfde maal gepresteerd hebben. Als spr. daarna het nut van het wandelen uiteen gezet heeft, consta teert hij, dat lang niet alle leden van de beide verenigingen deelgenomen hebben aan deze vierdaagsche. Natuurlijk zijn er, die het van wege de financiën niet kunnen doen, maar toch kan het aantal deelnemers volgend jaar veel grooter zijn. Ook voor de gemeente is het van beteekenis, als daar ginds in Nijmegen een groote groep Heldersche wandelaars door haar successen goede propaganda voor Den Helder maakt. Spreker eindigde met bloemen te overhandigen aan de vier dames, die zulk een kranige prestatie hebben geleverd en aan de 4 mannen, die het zilveren kruis meege bracht hebben. Deze laatsten hadden boven dien nog een krachtig applaus van de aan wezigen in ontvangst te nemen. Er kwamen nog verschillende andere spre kers de 4-daagsche-tippelaars huldigen. Zoo de heer H. Lastdrager, die ondanks dat hij de eenige uitvaller was, een vurig propagan dist van de 4-daagsche is geworden. Want wie eerst recht de beteekenis daarvan naar waarde kan schatten is de... uitvaller. De heer Lastdrager, die voorzitter van de „Zil vermeeuw" is, schilderde verschillende aardige tafeltjes, zooals die tijdens de marschen en 's avonds in de tent voorgevallen waren. Daaruit werd het ons weer eens duidelijk, hoe samenwerking tusschen de beide clubs, en uitstekend de stemming was, hoe goed de hoe hartelijk ook de medewerking. Na hem sprak de heer J. N. E. Teune, die speciaal de aandacht vestigde op de prestatie van den oudsten Helderschen deelnemer, den heer Mol, die vanwege zijn leeftijd eigenlijk niet meer 4 X 55 km ma£ looP€n' maar. d!e het stiekum toch gedaan heeft, omdat hij de 4 V 40 km zoo'n peuleschilletje vindt Tot slot richtte de heer J. H. Lücker, plaat selijk consul van den Noord-Hollandschen Wandelbond, zich tot de wandelaars en dat hp best over hen te spreken was, sprak eigenlijk vanzelf. Hiermede was de huldiging afgeloopen en ging ieder zijns weegs. We twijfelen er me aan, of volgend jaar zal een nog grooter co - tingent onze stad waardig vertegenwoordigen te Nijmegen. BEVALLEN: A. C. WiChersKetjen, d. Luit. ter zee der 1ste klasse jhr. A. v. Foreest. kort geleden uit Indië terug gekeerd, wordt eerstdaags ge- plaats bij den afbouw van Hr. Ms. Tromp te Amster dam. Naar ons ter oore komt, zal kolonel H. Jolles binnen afzienbaren tijd afgelost worden als commandant van Hr. Ms. Hertog Hendrik en zal als zoodanig opgevolgd worden door overste L. F. Klaassen. chef van het tor pedo-atelier. Op zijn beurt zou overste Klaassen afgelost worden door overste J. Varkevisser van het Departement van Defensie. Luit. ter zee der le klasse H. A. v. Foreest wordt ge plaatst als leeraar aan de Hoogere Militaire Krijgsschool. Te Den Helder is een detachement van het Regiment Genietroepen uit Utrecht aangeko men voor het houden van oefeningen. Ofschoon zij niet gehuldigd zijn, mogen we niet verzuimen hier melding te maken van den keurigen indruk, welke de adelborsten onder commando van kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen bij de vierdaagsche gemaakt hebben. Zij zijn zoo bescheiden huns weegs gegaan, maar wij hoorden van menschen, die hun dezer dagen van nabij gade geslagen hebben, dat zij uitstekend gemarcheerd hebben. Zonder uitvallers werd de tocht volbracht, wat zeker ook een groote voldoening is voor kapitein Roelofsen, die zelf voor de... dertiende maal met succes medeliep! Zaterdagmiddag, om ongeveer half vijf, heeft in de Spoorstraat een aanrijding plaats gehad, die gelukkig slechts materieele schade veroorzaakte. De H.B.S.er J. H. v. d. W. kwam met een V.8 uit de Koningstraat en reed in de richting van de Bierstraat. Voor den winkel van den heer Coltof stonden een tweetal auto's achter elkaar geparkeerd, aan den goeden kant van den weg. Aan den overkant echter, voor den winkel van den heer J. Graaff, had de loop jongen van de firma Harjer een handwagen neergezet. De chauffeur moest hier tusschen door manoeuvreeren en tengevolge van het feit, dat eenige kinderen op de rijstraat waren, is hij vermoedelijk even de kluts kwijt geraakt en raakte hij den handwagen, die dwars 't trot toir over schoot en in de groote winkelruit van het perceel van den heer Graaff terecht kwam. Het glasgerinkel was tot ver in den omtrek te hooren en het winkelend publiek vormde een groote haag van belangstellenden om het on geluk. Een juist passeerende agent van politie maakte van een en ander procesverbaal op. Naar de schuldoorzaak zal dus wel een onder zoek worden ingesteld. Gelukkig liepen op het moment van het ongeluk juist geen wande laars langs den winkel, anders had het zeker nog ernstige gevolgen gehad. Afzetting van uitgebreide gebieden in het IJselmeer nadeelig voor den aalstand in dat watergebied? Zooals bekend, zijn de gebieden waar met de kuil in het IJselmeer niet mag worden ge- vischt, van het voorjaar zeer uitgebreid. De bedoeling er van was om te trachten dezen aalstand te verbeteren, want men oordeelde, dat de daar aanwezige aal dan meer tot rust zou worden gelaten en dus beter gelegenheid had zich te ontwikkelen. De kuilvisschers, die zich door dezen maat regel benadeeld achtten, hebben gepoogd dit alles ongedaan te maken, maar de overheid heeft voet bij stuk gehouden, zoodat speciale afbakening der gebieden plaats had en het toe zicht daarin werd verscherpt. Hoek- en fuikvisschers hadden echter wel gelegenheid hun want uit te zetten en de alge- meene opinie was, dat deze visscherij meer baten daardoor zou afwerpen. Nu blijkt het echter, dat er, ook in deze wateren zeer weinig dikke aal wordt gevan gen en men vraagt zich af wat daarvan de oor zaak zal kunnen zijn. Emzet, iemand die een menschenleeftijd de visscherij in de Zuiderzee en daarna in het IJselmeer van nabij heeft gadegeslagen en vol komen op de hoogte der aalvisscherij kan wor den geacht, geeft nu een veronderstelling om trent de oorzaak dezer slechte visscherij weer, welke zeer aanvaardbaar schijnt. Het verschijnsel doet zich n.1. voor zooals Emzet in „Onze Zoetwatervisscherij" vermeldt dat er in de verboden zone veel bruinachtig vuil drijft en zich in het water bevindt. De kuilnetten zijn glad van deze slijmerige sub stantie, terwijl het hoekwant soms door de han den glijdt tijdens het binnenhalen en ook aan de fuiken zet zich dit vuil vast. Emzet schrijft dat toe aan het niet meer om woelen van den zeebodem, zoodat er een ver vuiling plaats heeft, die tenslotte door de paling wordt gemeden. Ook vermeldt Emzet, dat er ontzaglijke hoe veelheden pos (een klein waardeloos vischje) in deze afgezette gebieden voorkomt, welke ook mede oorzaak kunnen zijn, dat de aal zich daar niet meer thuis gevoelt. In elk geval is het opvallend, dat de aalstand in deze gebieden alles te wenschen overlaat, zoodat het doel van de afzetting (verbetering in den aalstand) geenszins is bereikt. Emzet bepleit daarom opheffing van verbod van bevissching, zoodat de zeebodem weer, evenals vroeger, goed wordt omgewoeld, waar door veel ongerechtigs niet den boel kan ver pesten. Het komt ons voor, dat men goed zal doen aan deze veronderstelling van een z.g. leek aandacht te schenken, opdat er de juiste con clusie uit kan worden getrokken. In- en uitvoer van aal en paling. Uit de maandstatistiek blijkt, dat de invoer van aal en paling dit jaar minder is geweest dan gedurende dit tijdvak in het vorige jaar. In 1936 werd gedurende het eerste halfjaar ingevoerd 136.000 kilo tegen in 1937 104.000 kilo. De uitvoer bedroeg in deze zelfde periode in 1936 68.000 kilo en in 1937 90.000 kilo. Dit zijn voor de binnenvjsscherij sprekende cijfers, die haar toch eenigszins ten goede hebben moeten komen. In dezen tijd, nu de nationale gedachte her leeft en de belangstelling trekt, is er reden inzonderheid aandacht te schenken aan die instellingen die nationaal willen zijn, zoowel in opzet als doelstelling. Wat is nationaal? Op die vraag kunnen onderscheidene ant woorden worden gegeven. Een der antwoorden kan zijn: nationaal is die instelling, waarin alle volksgroepen, afgedacht van belijdenis en politiek inzicht vertegenwoordigd zijn en die haar arbeid eveneens over allen uitstrekt, die hiervan kunnen profiteeren, afgedacht van de vraag bij welke volksgroep ze behooren of zich scharen. We spreken op het terrein van de Staatkunde van een nationaal kabinet wanneer een ministerie wordt gevormd, waarin al de politieke partijen, die krachtens positie en getalsterkte daarvoor in aanmerking kunnen komen, daarin vertegenwoordigd zijn. Een nationale instelling op het terrein van de hulpverleening in den boven aangegeven zin is het Nationale Fonds voor voorziening in Bijzondere Nooden. Op 1 Mei 1936 is het Nationaal Crisis-Comité opgeheven. Aanstonds is gevoeld, dat daarmee de arbeid niet kon worden beëindigd. Voor hulp op beperkten schaal en vermoedelijk met het voornemen hieraan een permanent karakter te geven, is toen in de plaats daarvan bovengenoemd fonds in het leven geroepen. In dit fonds werken alle richtingen samen. Bij de hulpver leening worden personen van alle richtingen geholpen. Het fonds werkt nationaal. Het is een nationale instelling. Er is reden daarop thans de aandacht te vestigen. Het is vacantietijd. In de pers ver schijnen beschouwingen over het onderwerp: Nederland op reis. En inderdaad, wie een kijkje neemt op reisbureaux en kantoren van vereenigingen, constateert, dat er duizenden landgenooten zijn die het stof van eigen bodem afschudden, den reisstaf opnemen en naar de vacantieoorden in binnen- en buiten land trekken. Nederland gaat op reis. Alleen, daarbij mag nooit worden vergeten, dat deze vele Nedrlandsche toeristen toch nog maar een klein bevoorrecht deel van het Nederlandsche volk vormen. De groote melr- derheid blijft thuis: moet thuis blijven. De noodige financieele middelen ontbreken. Ja, wat erger is, velen moeten de vervulling van zeer noodzakelijke levensbehoeften ontberen. Er zijn tal van Nederlanders die voldoende voeding moeten missen en al is het waar. dat daarvan nu de gevolgen nog slechts uiterst Sporadisch worden waargenomen, dit mag niet den waan doen koesteren, dat de ge volgen uit zullen blijven. Wat nu wordt ont beerd, demonstreert zich eerst later in de minder goede gezondheid en in gebrek aan weerstandsvermogen tegen de gezondheid be dreigende invloeden. Aangenomen voor een oogenblik, dat de voeding voldoende is, dan treden direct andere behoeften naar voren, die om vervulling roepen en die niet vervuld worden. We denken aan kleeding en dekking. Toegegeven kan worden, dat levensgeluk niet komt met goede kleeding maar het is even zeker, dat in het Nederlandsche volk de ont wikkeling zoover is gevorderd, dat gebrek aan gode, nette, kleding als een om ver vulling roepende behoefte wordt gevoeld. En gelukkig! Voor wie zich op den bodem van de humanistische levensbeschouwing plaatst, voor dien moet ieder mensch een gelijk waardig wezen zijn, dat stellig aanspraak mag maken op een behoorlijke uiterlijke verzor ging. Daaraan ontbreekt veel. Niet alleen in slordige gezinnen, maar eveneens in vele, nette degelijke families. Komt de armoede nog niet naar buiten, dan weet ieder toch, die er kennis van neemt hoe het volk leeft, dat er in honderden, ja duizenden gezinnen gebrek is aan behoorlijke warme, draagbare onder- kleeding. Wie in den winter op een kouden avond zich de moeite getroost een bezoek te gaan brengen in de woningen van werkloozen en kleine neringdoenden, constateert een tekort aan dekking die doet schrikken. De uitgetrokken kleeding moet in veel gezinnen direct weer dienst doen voor dekking. In die nooden, in die bijzondere nooden wil het genoemde Nationale Fonds voorzien. De nooden zijn vele. De behoeften zijn groot. De daarvoor noodige gelden zijn belangrijk. We gaan combineeren. Nederland gaat op reis. Dat wil zeggen: het meest bevoorrechte deel van het volk. Nederland lijdt gebrek. Dat wil zeggen: het zwaarst getroffen deel der be volking. Wat is nu eisch van echt, gezonden, nationalen zin? Dit, dat de reizenden iets af zonderen van hetgeen zij voor levensverrijking uitgeven om anderen in de gelegenheid te stellen in de levensbehoeften te voorzien. De nationale zin moet in nationale hulpvaardig heid blijken. Vergissen we ons niet, dan kan dit door vóór dat de vacantiereis wordt ondernomen, uit dankbaarheid voor de geschonken voor rechten, een penning te offeren voor hen, die niet alleen minder bevoorrecht zijn, maar die tevens ontberen wat ze voor hun levens- bestaan noodig hebben. We weten uit de historie, dat Alva eischte de tiende penning. Hij is daardoor nog steeds berucht. Voor deze hulp wordt niet de tiende penning ge- eischt. Deze wordt gevraagd. Toeristen, toont te zijn in den goeden zin nationaal door deze nationale hulpverleening met uw tiende penning van datgene, wat ge voor levensverrijking in vacantietijd uitgeeft, te steunen. De daardoor geholpen volks- genooten wenschen u daarvoor een prettige vacantie! Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. MAANDAG 2 AUG. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Intermezzo" en „Een meisje met protectie". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Charlie Chan op de Olympische Spelen" en „Amor in het Warenhuis". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Vrouwen en Soldaten" met Hans Albers. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Barometerstand Den Helder 766.2 Temperatuur zeewater 17.0 Temperatuur lucht 15.7 Hoogste temperatuur lucht gisteren 17.2 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.4 Hoog water heden 3.15 15.45 Laag water heden 9.05 21.50 Hoog water Dinsdag 4.40 17.30 Laag water Dinsdag 4.40 17.30 Licht op: heden 21.24 Graag zou men den uitvoer meer zien opge voerd, maar als deze geleidelijke verbetering mag voortduren, kan de verbetering een sta bieler karakter aannemen. Vischprijzen. Zaterdag waren er aan de markt te IJmui- den twee trawlers en drie motorloggers, die, gezien de niet groote aanvoeren, toch behoor lijke besommingen maakten. De vischprijzen waren dan ook weer goed. Tarbot deed van 0.80 tot 0.95 per kilo en tong van 1.20 tot 1.65. Griet noteerde van 20.tot 27. Zetschol van 15.50 tot 18.en kleine schol van ƒ4.50 tot 17.Bot deed van 3.50 tot 7.30 en schar van 3.10 tot 4.90. Schelvisch en kabeljauw waren daarentegen gezakt, vooral kabeljauw deed laag in prijs. Wijting noteerde van 3.60 tot 4.50. De geheele week zijn de vischprijzen te IJmuiden goed geweest. Ook Rotterdam meldde uitstekende prijzen, zelfs nu en dan zóó hoog, dat vele kleine ven ters geen inkoopen durfden te doen. Maar er is altijd baas boven baas, want Scheveningen scheen nog hoogere markt te geven, zoodat verschillende kustvisschers daar hun vangsten brachten. Dit wordt toegeschre ven aan de goede bezetting met badgasten van Scheveningen, zoodat de hotels heel wat visch kunnen gebruiken. Als de badtijd weer ten einde is, verwacht men te Rotterdam weer grooter vischaanvoer. Levende garnalen. Zaterdag noteerden de levende garnalen te Amsterdam van 2.25 tot 2.75 per lit van 15 kilo. Wieringen krijgt een drijvende gar- nalendrogerij. Van Wieringen bereikt ons de mededeeling, dat de Visschersvereeniging D.E.T.V. aldaar een drijvende garnalendrogerij gehuurd heeft. Weliswaar is hier sprake van een voorloopige overeenkomst, maar dat neemt niet weg, dat hier van een aanzienlijke aanwinst gesproken kan worden. Waarmede wij de Wieringer vis schers geluk wenschen. DEN HELDER, 31 Juli. Aangebracht door Korders: Tongen per kg 1.401.28 Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Bot per kist 1.25—1.10 0.85—0.75 9.00—7.20 4.95—3.00 2.40—1.95 4.00—3.10 Vertr. Vlissingen: Maandag 30 Aug. '37. Aank. Gibraltar: Zaterdag 4 Sept. Vertr. Gibraltar: Vrijdag 10 Sept. Aank. Napels: Dinsdag 14 Sept. Vertr. Napels: Zaterdag 18 Sept. Aank. Alexandria: Vrijdag 24 Sept. Vertr. Alexandria: Woensdag 29 Sept. \ank. Port Said: Donderdag 30 Sept. 'ertr. Port Said: Donderdag 30 Sept. ank. Suez: Donderdag 30 Sept. of Vrijdag 1 October. ertr. Suez: Vrijdag 1 October. ank. Aden: Woensdag 6 October. ertr. Aden: Dinsdag 12 October. ank. Bombay: Woensdag 20 October. ertr. Bombay: Maandag 25 October. ank. Colombo: Vrijdag 29 October. ,'ertr. Colombo: Dinsdag 2 November. Aank. Sabang: Zaterdag 6 November. Indien de weerberichten omtrent de Golf van Biskaye ongunstig luiden, wordt op 1 September 1937 Brest aan gedaan. Men zal zich herinneren, dat we van het begin af pessimistisch gestemd waren ten opzichte van de resultaten van de niet-inmen- ging, temeer waar de strijd in Spanje, in diepsten grond, ging om twee ideologieën, fascisme of communisme. Van een nietinmen- ging met bevredigend resultaat, is dan ook geen sprake geweest. Ook toen men gemeen schappelijk, Duitschland en Italië inbegrepen, de controle uitoefende, sieperde door de gaatjes het oorlogsmateriaal en de soldaten, nog bij hoopjes binnen. Engeland, gesteund door Frankrijk, heeft ernstige pogingen aangewend om de non-interventie reëele waarde te doen krijgen. Het is alles zonder resultaat ge weest. De toekenning der oorlogsrechten aan beide partij en is nu weer het struikelblok der non interventie-commissie geworden. Weer is moeten blijken, dat het de Engelsche regeering niet gelukt is, op dit punt overeen stemming te bereiken, schrijft de „N. Rott. Crt." in een artikel. Ondanks de vele moeite, die zij er zich voor getroost heeft, blijkt zij niet bij machte de verschillende landen tot een gemeenschappelijke regeling te bewegen. Optimistisch kan men over den huidigen toestand allerminst zijn. De fagade van eensgezindheid, die men zoo lang mogelijk heeft gehandhaafd, wordt nu wel erg doorzichtig. Men schijnt van Engelsche zijde weinig hoop te hebben, dat het nog mogelijk zal zijn Rusland voor een andere oplossing te vinden. Maar wat dan? Men kan uiteraard den huidigen toestand laten voortbestaan, niet-inmenging dus, maar met gedeeltelijke controle. Wellicht heeft de practijk geleerd, dat dit niet zooveel verschil uitmaakt met een meer volledige controle, omdat er nog zooveel wegen open staan om oorlogsmateriaal naar Spanje te zenden, dat men waarlijk niet van de verboden wegen gé bruik behoeft te maken. Verwonderen zou ons deze ervaring geenszins. In dat geval is het begrijpelijk, dat Engeland maar geen haast meer toont. Want haast zou in het onder havige geval ook het thans nog overeind staande deel in gevaar kunnen brengen. En zoo leven we maar genoegelijk verder. De strijd gaat zijn gang. Brunette, bij Madrid, is thans een ruïne gelijk, zoo meldden de telegrammen. Vele lijken, aldus de corr. van de „Times" te Salamanca, liggen in de bran dende zon en de afschuwelijke stank is mijlen in den omtrek waarneembaar in den wind En alle mogendheden zijn niet in staat aan dit gruwelijk bedrijf een einde te maken. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazij'nen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. Naar wij vernemen wordt Hr. Ms. „Java" momenteel te Rotterdam in repa ratie den lOden ^ugustus in de haven van Nieuwediep terugverwacht. De divisie mijnenvegers, bestaande uit Hr. Ms. „Jan van Amstel", „Pieter de Bitter", „Abraham Crijnssen" en „Elan Dubois", zal 30 Augustus a.s. uit Vlissin gen naar Ned. O.-Indië vertrekken. Vanmorgen om ongeveer half acht reed een auto van Gemeentereiniging langs de Java- straat. Doordat de auto door een kuil reed, geraakte het bankje aan den achterkant van den wagen los, zoodat de beide mannen, die op schijnbaar niet voldoende bevestigde zetel hadden plaats genomen op de straat terecht kwamen. Wonder boven wonder liep dit ongeluk nog goed af. Een van de mannen klaagde over pijn in zijn rug, de ander had een geschaafde hand. Wij vernamen, dat dit reeds te tweede maal is, dat een dergelijk ongeval plaats vindt. O.i. zou het beter zijn wanneer men, voor dat er ernstiger ongelukken gebeuren, de be vestiging van deze zitplaatsen eens onder de loupe neemt. Het is nog steeds beter de put te dempen voor het kalf verdronken is.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5