Vogelenzang in gloed! Mussolini schrijft aan Chamberlain China's luchtmacht treedt op DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Drie „Flaminqo"- slachtoffers begraven Viermogendheden- conferentie te Londen UL/EERBERICHT N.V. WACO - Hoorn 3 AUGUSTUS 1937 65e JAARG. No. 8068 Verzoeningspoging tusschen Engeland en Italië 1 Nanking offensief verwacht Sabotage op Hr. Ms. „De Ruyter Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTt De visscherij in 1936 Tienduizenden om het kampvuur HE LDERSCHE COURANT UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.f KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 DINSDAG Antwoord op een brief van den Britschen Minister-president. Grandi, de Italiaansche ambassa deur te Londen, heeft volgens Ste- fani, om drie uur gistermiddag aan den Britschen premier Neville Cham berlain een persoonlijk schrijven van den Duce overhandigd. Men meent te weten, dat de brief van den Duce in hartelijke termen is gesteld en van gelijke gevoelens blijk geeft, als het schrijven van Chamberlain aan Mussolini. Chamberlain is gisteravond naar Schotland vertrokken, waar hij eeni- ge weken vacantie zal nemen. Naar Havas uit Rome meldt, heeft de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Ciano, gistermor gen den Britschen ambassadeur, sir Eric Drummond, ontvangen. In welingelichte kringen verzekert men, 'dat dit onderhoud, waarom Ciano had ver zocht, geen verband houdt met de bood schap, die Chamberlain tot den duce heeft gericht. Het onderhoud zou slechts ten doel hebben gehad, den Italiaansehen minister in staat te stellen, over de gebeurtenissen der laatste dagen van gedachten te wisselen met den vertegenwoordiger van Groot-Brittannië die te Rome teruggekeerd is uit Weenen, waar hij eenige dagen om persoonlijke re denen heeft doorgebracht. Wat die boodschap van Chamberlain aan Mussolini betreft, ontleent de „Times" aan de fascistische pers, dat inderdaad de Brit- sche premier eenige dagen geleden aan den Italiaansehen regeeringschef een schrij ven heeft gericht, hetwelk den Duce ver moedelijk te Rimini, waar hij zijn vacan tie doorbracht, is overhandigd. De inhoud van Chamberlain's brief is niet bekend, maar in welinge lichte kringen te Rome meent men te weten, dat de Britsche minister president hierin opnieuw heeft ver zekerd, dat Engeland geenerlei agressieve bedoelingen heeft ten op zichte van Italië en dat de Britsche regeering oprecht wenscht, de Britsch-Italiaansche betrekkingen opnieuw te fundeeren op de vriend schappelijke basis van vóór den Abessijnschen oorlog en de hinder palen uit den weg te ruimen, die de politieke betrekkingen thans ver troebelen. Naar erkenning van de ver overing in Abessinië? De brief van Chamberlain heeft in Italië een uitstekenden indruk gemaakt. De fas cistische pers onthield zich weliswaar tot dusver van ieder commentaar, doch dit zwi^en vond blijkbaar zijn oorzaak in het verlangen van de Italiaansche autoriteiten den diplomatieken besprekingen, welke thans' in gang zijn, een normaal verloop te verzekeren. Men venvacht overigens dat deze besprekingen niet al te lang zullen duren. De voornaamste kwestie, die een hinderpaal vormt voor een eventueele Britsch-Itali aansche toenadering, is de erkenning van Italië's keizerrijk in Oost-Afrika. Men hoopt echter, dat deze kwestie in de Septemher- zitting van den Volkenbond op bevredi gende wijze zal worden geregeld. Het D.N.B. meldt, dat de Romeinsche avondbladen van gister de ontwikkeling der Italiaansch-Engelsche betrekkingen uit voerig bespreken. Wat de erkenning van het Italiaansche imperium betreft, aldus de „Giornale d'Italia", „wijst, men er in offi cieuze kringen te Rome op. dat de beslis sing niet van Londen maar van Genève afhangt. Van zeer betrouwbare zijde ver luidt echter, dat de Engelsche premier de Engelsche delegatie te Genève geheel ande re en veel stricter instructies zal geven, dan zij naar de Mei-zitting van den Vol kenhond meekreeg". Gezagvoerder Steensma, werk tuigkundige Wapperon en ste wardess mej. v. d. Laan naar hun laatste rustplaats geleid. Drie slachtoffers van de ontzettende „Fla- mingo"-ramp zijn gisteren door familie, col lega's en vrienden ten grave gedragen. Op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam werd het stoffelijk overschot van mep van der Laan, de stewardess ter-aarde-besteld. Te Wageningen heeft gezagvoerder C. T. R. Steensma gisterenmiddag zijn laatste rustplaats gevonden, terwijl het stoffelijk overschot van de KLM werktuigkundige A. Wapperon op de Algemecne Begraaf plaats te Dordrecht aan de schoot der aarde werd toevertrouwd De laatste gang onzer Flamingo-slachtof fers werd door talloos velen gevolgd en een schat van bloemen bedekte de baren. Met groote ontroering werd aan de groeve het droevig verscheiden van deze jonge, Veelbelovende menschen herdacht- Gisterochtend heeft een Chineesch vliegtuig boven Tientsin gevlogen. De Japansche militaire autoriteiten veronderstellen, dat dit een toestel is van de luchtmacht van de centrale regeering en zij verwachten aanval len uit de lucht op Tientsin. Men gelooft, dat de basis van de lucht macht der Chineesche regeering te Pau Ting Foe is gevestigd, waar de Chineesche troepen zich krachtig hebben versterkt. De autoriteiten van de Chineesche provin cie Sjansi, bereiden zich met koortsachtige haast voor op het bieden van tegenstand. Het dertiende Chineesche leger is uit Ta- toeng in net noorden van Sjansi te Kalgan, de hoofdstad van Tsjahar, aangekomen, waar het zich gevoegd heeft bij de troepen van generaal Lioe Joean Ming, den gouver neur van Tsjahar, die tot nu toe doorging voor een vriend van Japan. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Koreaansche spoorwegen het trans port van particuliere goederen hebben ge staakt. In de afgeloopen twee weken zijn 22.000 Japansche artilleristen en luchtvaartdeskun digen naar Tientsin vertrokken. De zesde Japansche divisie houdt zich gereed om naar China te vertrekken en 130.000 reservisten houden zich bereid voor een eventueele mo bilisatie. Duizenden kisten handgranaten zijn naar Formesa gezonden. Strijd over een lang front ver wacht. Hooge Chineesche beambten van het door de Japanners verdreven be stuur, die een toevlucht hebben ge zocht in de Britsche concessie, heb ben tegenover een vertegenwoordiger der „United Press" de verwachting uitgesproken, dat Nanking binnen tien dagen in Noord-China tot het of fensief zal overgaan. Alle gevechten, welke tot nog toe in Noord- China geleverd zijn, hebben volgens hen niets met de militaire plannen van Nan king te maken gehad. Veeleer hebben de plaatselijke Chineesche autoriteiten met het aanbinden van den strijd tegen de Japan sche troepen in Tientsin gehandeld in strijd met de bevelen van de centrale regeering. Aan een dergelijk vergrijp tegen de disci pline heeft ook generaal Soeng Tsje Joean, de voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar en bevelhebber van het Chineesche 29ste leger, zich schuldig ge maakt, doordat hij veel te lang in Peiping en Tientsin is gebleven en tijd aan onder handelingen met de Japanners heeft ver spild. Het plan voor den Chineeschen veldtocht voorziet in de vorming van een lang strijd- front van Tsang Tsjau over Hopei naar Sji Tsja Tsjang en van daar naar de Ping-Han- lijn. Men hoopt met succes over een breed front te kunnen aanvallen, daar de Japan ners mogelijk niet over voldoende troepen beschikken, om zulk een front over de ge- heele lijn te bezetten. De Japansche militaire autoriteiten te Tientsin hebben gisterenavond bekend ge maakt, dat de zuiveringsactie in het gebied van Tientsin thans beëindigd is. De laatste maatregelen zijn getroffen in het stadsdeel Hsiau Lioe Tsjoeau aan het Zuid-einde van de volgende Duitsche con cessie, waar zich nog verspreide afdeelingen Chineesche troepen van het „corps tot hand having van der. vrede" ophielden. Toen de Japansche troepen verschenen, gaven zij zich zonder verzet over. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs Tsjang-Kai-Sjek zoekt hulp. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft zich gister per vliegtuig naar Koeling begeven, teneinde aldaar generaal Pai Tsjoeng Si uit de provincie Kwangsi te ontmoeten. De bijeenkomst dezer twee politieke te genstanders heeft ten doel, van gedachten te wisselen over den tegenwoordigen toe stand en klaarblijkelijk te trachten. een overeenstemming tusschen beiden tot stand te brengen. Generaal Soeng Tsje Joean be reidt tegenaanval voor. Volgens de Chineesche bladen hebben twee Chineesche journalisten, die uit Pao Ting Foe terug zijn gekomen verklaard, dat ge neraal Soeng Tsje Joean een tegenaanval op de Japansche strijdkrachten voorbereidt De journalisten wezen in het bijzonder op den strijdlustigen geest en het goede mo reel der Chineesche troepen. Verder ver klaarden zij. dat het vernielen van de te legraaflijnen door de luchtbombardementen de overbrenging van berichten bemoeilijkt. Zij bevestigden, dat het 29ste leger op zijn terugtocht ernstige verliezen heeft gele den. De bladen melden een groote bedrijvig heid der Japansche luchtmacht in geheel Noord-China. Japansche vliegtuigen hebben over Lo .Tang. Tsien Tsjau en An .Tang in Noord Honan gevlogen. Dertig vliegtuigen hebben Tientsin met onbekende bestem ming verlaten. Toengtsjau geisoleerd. Er zou den vele Japanners zijn gedood. In het Japansche lagerhuis heeft de mi nister van oorlog medegedeeld, dat de stad Toengtsjau. waar 29 Juli de Chineesche gendarmen in opstand zijn gekomen, geheel geisoleerd blijft. De Japansche luchtmacht kan tengevolge van het slechte weer en de Chineesche obstructie niet met het garni zoen. dat wordt belegerd, in verbinding komen. Het garnizoen antwoordt niet meer op draadlooze oproepen. De minister zei de verder, dat een van de lijfwachten van .Tin Joe Keng het initiatief nam tot den opstand van de Chineesche gen darmen, die tot dan toe met de Japansche troepen hadden samengewerkt. Het Japansche garnizoen van Tientsin heeft medegedeeld, dat slechts 69 Japan sche burgers, die te Toengtsjau wonen, zich onder de bescherming van het Japansche garnizoen bevinden. Men vreest, dat van de overige 200 Japansche bewoners velen door de opstandelingen zijn gedood. Volgens sommige geruchten zou Jin .Toe Keng zich bij de muitende gendarmen be vinden cn zou hij zelfs in de leiding van de beweging zitten. Rusland protesteert. De Japansche troepen hebben het Russi sche consulaat te Tientsin bezet cn tal van papieren in beslag genomen. Moskou heeft gisteren tegen deze schen ding geprotesteerd. Het Departement der Marine te Batavia deelt mede, dat zich aan boord van den krui ser „De Ruyter" een geval van sabotage heeft voorgedaan, waarbij twee sloep-takels, twee vanglijnen en eenige zeildoeksche kappen zijn beschadigd. Het onderzoek, dat reeds is ingezet, heeft nog voortgang. Besprekingen over een nieuw Locarno. Op weg naar de kalmeering van Europa. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph verneemt, dat Chamberlain hoopt een bijeenkomst der Locarnomogendheden Groot-Brit tannië, Frankrijk, Duitschland en Italië, te Londen in October a.s. tot stand te kunnen brengen. Eden, die in dezen in nauwe samenwer king met den minister-president optreedt, is reeds bezig met het nagaan der houding der Duitsche regeering en het is mogelijk, dat hij later een bezoek aan Rome zal brengen. Men gelooft, dat de premier dit be zoek voorstelt in het persoonlijke schrijven, dat hij aan Mussolini heeft gericht. Naar de diplomatieke correspondent ver der verneemt, heeft Chamberlain het ka binet er van in kennis gesteld, dat naar zijn meening de moeilijkheden in Europa het best geregeld kunnen worden, door het sluiten van een nieuw viermogendheden- pact op de basis van het oude Locarno- pact. Men hoopt, dat von Neurath en Ciano voor de voorgestelde conferentie naar Lon den zullen komen. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken zou echter niet kunnen komen zonder dat een regeling is getroffen voor de erkenning der Italiaansche souvereiniteit in Oost-Afrika. Chamberlain zou wenschen, dat deze kwestie volledig wordt opgehelderd in het najaar, teneinde een belangrijken hinderpaal op den weg naar een kalmee ring in Europa weg te nemen. Verwachting: zwakke tot matige noordelijke tot westelijke wind, half tot zwaar be wolkt, of betrokken, weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Verschenen is het verslag over de vis scherij gedurende het jaar 1936. Omtrent de visscherij in het IJsselmeer wordt gemeld, dat zij, evenals die in de Lau werzee, en den Dollart, over het geheel gel delijk meer opbracht dan in 1935. De gelde lijke uitkomsten van de visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee waren over het geheel minder dan in het vorige jaar. Moderne kinderkruistocht. Vogelenzang 2 Augustus. Ook heden is het hier weer een drukte van belang ge weest en er waren tal van momenten dat men op de breede Keslaan zich slechts schui felend in de richting van den hoofdingang van het terrein kon voortbewegen. Des middags lijkt het kamp wel een kennisterrein, maar dan dat van een ker mis uit den goeden ouden tijd en vooral op het centrale punt, het groote marktterrein, kan men elkaar soms nauwelijks passee- ren. Hedenavond is op de groote kampvuur plaats het eerste kampvuur gehouden, waar bij ook publiek was toegelaten. Naar schat ting waren ongeveer tienduizend belangstel lenden aanwezig, 't Is een ideale plaats jif>or een kampvuur, waarbij het publiek van glooiende hellingen alles kan gadeslaan. Nadat het vuur op Indiaansche wijze door middel van bogen op het podium was ge maakt, sprak de kampvuurleider als volgt: Roode gloed, roode gloed, Uw honger zal worden gevoed, Vergeet ons niet, heete gloed, Gij doet ons goed, Als het jaar ten einde spoedt, Verwarm ons met uwen gloed. Onderwijl was het vuur naar de brand plaats gebracht, waar het raadsvuur werd ontstoken, waarna de leider vervolgde: Witte gloed, witte gloed, Blinkend in den nacht, Van u wordt ons het heil verwacht. Zooals de vlam ten hemel stijgt, Zoo moge ons leven gericht zijn, Zooals de houtblokken in gloeihitte zijn, Zoo moge ons streven gericht zijn, Zooals 't vuur onzen kring verwarmt Zoo moge het de wereld verwarmen. Deze woorden geven duidelijk de beteeke- nis weer, welke aan een kampvuur moet worden gehecht en de deelnemers zijn daar van ook allen diep doordrongen. Men moet zoo'n kampvuur hebben meege maakt, om de eigenlijke stemming te kun nen aanvoelen. Met het opzeggen van de padvinderswet nam het eigenlijke kampvuur een aanvang, waarbij de kamvuurleider, van Voort huizen, zeer spoedig de meest geestdriftige stemming onder de duizenden wist te brengen. Op begeesterende wijze wist hij de massa te doen mee-yellen en zijn yell „Vogelen zang" op het slaan van den big-ben was een kostelijke vondst. Alle nummers van het programa, welke verder werden opgevoerd, stonden op hoog peil: we willen hiervan slechts' noemen de schitterende weergave door de Indische jongens van een vischvangst in de Moluk- sche Zee, welk nummer buitengewoon in den smaak viel. Hoe later het werd, des te fantastischer werd het kampvuur, waarvan de vlammen hoog oplaaiden en de aanwezigen in bree- den kring belichtten. Het was een mooie avond en ongetwij feld zullen velen opnieuw van de gelegen heid gebruik maken Woensdag en Zater dag eenzelfde kampvuur mee te maken. De jeugd wil vrede. Lord Baden Powell heeft gisteren aan de persvertegenwoordigers een bezoek op Tey- lingerbosch toegestaan, waarbij de Chief scout een inleiding heeft gehouden, waar aan het volgende is ontleend: Nog nooit sedert 1212 zijn er zooveel jon ge menschen der aarde bijeen geweest als thans. Toen was het, omdat zij ter kruis vaart meenden te moeten trekken naar het heilige land om het werk dat hun vaderen niet hadden kunnen volbrengen te vol tooien. Zij bereikten echter dit doel niet. Tusschen die kinderkruistocht en de Jamboree is volgens den Chief een zekere overeenkomst. Want ook nu tracht de jeugd van alle landen een doel te bereiken, waarin hun ouders jammerlijk te kort zijn ge schoten: de verbroedering der naties en de bevestiging van een wereld vrede. De eerste demonstratie in de arena. Gistermiddag heeft in de groote arena de eerste demonstratie plaats gehad, waarvan een gedeelte door den chief-scout werd bij gewoond. Tot de voornaamste nummers be hoorden volksdansen, die door duizend Schotten in witte blouses en kleurige rok ken, onder begeleiding van doedelzakmu- ziek, werden uitgevoerd. De Hollandsche vei-kenners kwamen ten getale van vijftien honderd, met een uitge breid programma, waarbij zij op keurige wijze en met groote behendigheid „rope- spinning", fietsacrobatiek, vendelzwaaien, enz. ten aanschouwe gaven. Prins Chichibu in het Japan sche kamp. De Japansche prins Chichibu, heeft gister middag het Japansche kamp op de Jamboree bezocht. De Prins, die vergezeld was van zijn gevolg en van den hem toegewezen kap. ter zee L. A. C. M. Doorman, inspec teerde het Japansche kampement, waarna twee der verkenners een Japansche draken- dans uitvoerden. X

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1