Britsch-ltaliaansche toenadering Brunete door de linkschen heroverd Tsjang-Kai-Sjek manoeuvreert voorzichtig Jamboree op een hoogtepunt DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Göring richt een schildersschool op Tweehonderd maal over den Oceaan Nog geeo oplossing der moeilijkheden Koningin en Prins in het kamp N.V. WACO - Hoorn UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 65e JAARG. No. 8070 SPANJE Gebrek aan kader Internationaal congres van vergelijkend recht KX+ML~records Non-interventie De sovjets weten van geen toegeven CHINA Hij hoopt op buitenlandsche hulp Hulde van het Indische contingent aan ons Vorstenhuis Dit nummer bevat 8 pagina's UL/eerbericht DE BILT SEINT: Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs HELDERSCHE COURANT „Nergens komen de belangen der beide Rijken met elkaar in bot sing." In een interview met een buiten- landschen journalist (van de Uni- versal News Service of America, dat door de Italiaansche ambassa de te Londen is gepubliceerd, heeft de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken Ciano, als zijn oor deel te kennen gegeven, dat een be langrijke stap voorwaarts is gedaan op den weg naar opklaring van de atmosfeer en het wegnemen van we- derzijdsche achterdocht en wantrou wen. CIANO. Hij zeide, dat de jongste redevoeringen van Eden en Duff Cooper het terrein geëf fend hadden voor een zeer belangrijke briefwisseling tusschen den Duce en den eersten minister Chamberlain. Er bestaat thans, aldus Ciano, de oprech te wensch tot overeenstemming te komen, te meer daar beide partijen eensgezind ble ken in de erkenning, dat de belangen van Engeland en Italië noch in den Middel- landsche Zee noch elders met elkaar in bot sing komen. Ciano was integendeel zelfs van meening, dat do belangen der beide landen elkaar aanvullen. De Britsche bladen melden, dat op de Ita liaansche ambassade verklaard werd, dat Italië vastbesloten is, oprecht te streven naar wederzijdse!) begrijpen, als bijdrage voor den Europeeschen vrede. Het was voorzeker niet de bedoeling van Italië, de nauwe vriendschappelijke betrekkingen tus schen Engeland en Frankrijk te belemme ren. Zulk een streven, aldus de woordvoer der van de ambassade, zou natuurlijk in strijd zijn met den geest waarin de poging om tot Britsch-ltaliaansche toenadering te komen, wordt gedaan. De verklaring van Ciano wordt algemeen te Londen beschouwd als een nieuw be wijs voor de verbetering in den toestand. Men is er zeer over voldaan, dat de meening van Ciano overeenstemt met de opvatting, die Eden in het lagerhuis heeft uiteengezet. Bovendien waardeert men het, dat Italië begrijpt, dat geen enkele ver betering in de Britsch-ltaliaansche betrek kingen ten koste van de verhouding tus schen Londen en Parijs zal tot stand ko men. Er is intusschen nog geen enkele maatregel getroffen voor een onderhoud tusschen Ciano en Eden. De Italiaansche pers zwaait om. In een commentaar op het onderhoud, dat Ciano aan de „Universal Service'' heeft ver leend, tracht de „Giornale d'Italia' middels een gedetailleerd exposé te bewijzen, dat er tusschen Italië en Engeland geen enkel in teressen-conflict bestaat: Beide mogendheden hebben er een zelf de belang bij. hun verbindingswegen te beschermen in de Middellandsche Zee en in de Roode Zee. De ontwikkeling van Ethiopië, verre van de Britsehe belangen te schaden, kan niet anders dan voordeelig zijn voor de na burige F.ngelsohe kolonies. Ook de andere landen hebben van de Fngelsch-Italiaansche samenwerking geen hinder te duchten. Immers die samenwer king wil zich uiten in een politiek van Euroneeschon en wereldheropbouw en ze is dus in geen enkel opzicht in strijd met de as Rome—Berlijn, noch met de belangen van Frankrijk, welk land Italië geenszins tvil isoleeren. Wat Spanje betreft, kunnen Italië en Engeland slechts één belang hebben en da is. dat de Spaansche slaat sterk en gezond worde en zich te bevrijden weet van de communistische revolutionnaire besme ting". Regeeringsgeneraal Miaja is te vreden. Rechtschen dringen op in Cuenca. Te Madrid verzekert men dat het dorp Brunete gisteren door de Volks front-troepen is heroverd. Bevesti ging van deze bewering kon evenwel niet verkregen worden. Generaal Miaja heeft den journalisten mededeelingen gedaan over den strijd, die de laatste drie weken in den sector van de Siërra Guadarrama gevoerd is. Hij zeide dat de kracht van het offensief der linksche troepen bleek uit de bezetting van de dorpen Brunete, Quijorna, Villanueva de la Cana da en Villanueva del Pardillo. De linksche troepen rukten over een afstand van 16 km. breedte en 12 km. diepte op. De vijand ver loor meer dan 20.000 man, de linksche troe pen namen 2000 rechtschen gevangen en schoten een groot aantal vliegtuigen neer. Door dit offensief aldus Miaja, konden wij de luchtmacht en 't geschut van andere fronten naar Madrid verplaatsen en den opmarsch der rechtschen in het Noorden stuiten, zoodat de strijdkrachten daar gere organiseerd konden worden. Van Teruel naar Cuenca. Uit Vai de Cuenca aan het Teruel-front wordt gemeld: De manoeuvre, waarbij de troepen van Franco de provincie Cuenca zijn binnengedrongen wordt bier beschouwd als een der grootste door de rechtschen behaalde suc- cesen. Als men in aanmerking neemt, dat het uitgangspunt van het offensief het dorp Bronchales was, kan gezegd worden, dat de troepen in minder clan 20 dagen 45 kilometer zijn opgerukt. De vijand heeft zich teruggetrokken naar de Siërra Val de Maqueda in Cuenca. De Verdediging der regeeringstroepen is volgens de rechtschen gedesorganiseerd. Hier en daar bieden enkele groepen weerstand, doch hun is de terugweg afge sneden. Het instructie-bataljon opnieuw in het leven aeroepen? Naar de N.R.Crt. verneemt zou den bij het departement van de fensie in verband met het te ver wachten tekort aan kader bij de a. s. legerorganisatie plannen in voor bereiding zijn, het eenige jaren ge leden opgeheven instructiebataljon opnieuw in het leven te roepen. Zoo doende zou ook voor jongelui met een andere opleiding dan H.B.S. of gymnasium de mogelijkheid weer geschapen worden, tot beroepsoffi cier te worden opgeleid. Een internationale faculteit te 's-Gravenhage? Gistermiddag is het des morgens in het Kurhaus te Scheveningen geopende Inter nationaal Congres van Vergelijkend Recht voortgezet met een plenaire zitting in het Vredespaleis. Op voorstel van den President van het Per manente Hof van Internationale Justitie, Prof. Guerrero, werden telegrammen van hulde gezonden aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prinses Juliana. Prof. Wheale uit New York for muleerde een voorstel om te komen tot oprichting van een te 's-Graven hage gevestigde internationale facul teit voor vergelijkend recht. Het voorstel vond algemeene instemming en besloten werd, een commissie te benoemen, die op korten termijn rap port zal moeten uitbrengen over de mogelijkheden tot verwezenlijking van dit plan. Deze internationale fa culteit zou een te 's-Gravenhage ge vestigde permanente instelling moe ten worden. Des middags namen de vergaderingen in de verschillende secties een aanvang. Maximaal verkeer op de binnen- landsche lijnen. In de maand Juli vervoerde de K.L.M. 1121 passagiers van en naar Haamstede. Een hooger aantal werd tot nu toe op deze lijn in een maand nog niet bereikt. Bijna 1200 luchtreizigers in een maand beteekent een gemiddeld vervoer van 40 passagiers per dag. Dat het binnenlandsch vervoer zich sterk ontwikkelt moge voorts blijken uit het vervoersrecord van Zaterdag j.1. toen de K.L.M. op haar lijnen naar Vlissingen (Knocke), Eindhoven, Twente, Groningen en Texel 354 passagiers medenam. Van dit hooge aantal nam de Zeelandlijn 145 voor haar rekening, terwijl Texel, waarheen Zaterdag 6 extra toestellen vertrokken, in dit vervoer een aandeel van 134 reizigers had. Ten vervolge op de berichten over de „zui vering" der Duitsche kunst wordt thans aan de N.R. Crt. uit Berlijn gemeld dat te Kro nenburg in het Eifelgehergte minister-presi dent generaal Göring een schildersschool heeft opgericht, welke, naar is aangekondigd, onder zijn persoonlijk toezicht zal staan. Aldus voegt hij Duitsche kunst bij Duitsch ijzer als zaken welke thans zijn bijzondere aandacht hebben. Tot leider van den onderwijzenden staf hoeft Göring benoemd prof. Werner Peiner van de Pruisische Kunstacademie. „De Herma.nn Göring Schilderschool", ge lijk de officieele naam luidt, geeft, naar men in de door Goering opgestelde stauten leest, uitdrukking aan de levenswijze in de kunst. Göring wenscht dat deze Duitsche inrich ting den grondslag legt tot een Duitsche schilderschool, die de vroegere tradities van Duitsch schilderen zal voortzetten, en een waardevolle erfenis nalaten voor de komen de Duitsche generaties. De sub-commissie voor de niet-inmen- ging in den Spaanschen strijd zal heden middag te vier uur bijeenkomen. Maisky, de Russische ambassadeur te Londen, wiens eischen ter jongste zitting van het non-interventie-comité de onderhan delingen in een nieuwe impasse brachten, heelt gisteren een onderhoud gehad met lord Halifax die tijdelijk Eden vervangt. Men vermoedt, dat lord Halifax zich met den Rus heeft onderhouden over de nieuwe poging, welke heden zal worden onderno men, om de niet-inmengingsdiscussies weer op gang te brengen. Behalve Maisky hebben Halifax en Ply- mouth ook met Grandi en Corbin bespre kingen gevoerd, terwijl de Duitsche zaak gelastigde heden op het Foreign Office wordt verwacht. Londen was gisterenmiddag vol geruchten over een frontverandering van de sovjets. De diplomatieke correspondent van Reu ter constateerde teekenen van ontspanning die wellicht zou kunnen leiden tot een uit weg uit de huidige impasse in het non- interventie-vraagstuk. De sovjet-unie, zoö verneemt men, is bereid, haar weigering, de rechten van oorlogvoerende partij aan Franco te verleenen vóórdat alle vrijwilli gers, de Mooren inbegrepen, uit Spanje zijn teruggetrokken, te herzien. Nadere berichten melden, evenwel dat er geen sprake van is dat, Rusland zijn eisch tot onmiddellijke terugroeping der vrijwilli gers zal laten vallen. Met het oog op de moeilijke voorbespre kingen schijnt men er in Britsche regee- ringskringen naar over te hellen de bij eenkomst der sub-commissie uit te stellen tot Vrijdag a.s. Volgens persberichten uit Nanking en Sjanghai komen de Chineesche militaire leiders dagelijks te Nan king bijeen tot het bespreken van plannen om de Japansche troepen het hoofd te bieden langs den Pau- ting lijn. De correspondent van de Nitsji Nitsji Sjimboen te Sjanghai heeft be richt, dat de troepen van de Chinee sche centrale regeering steeds ver der noordwaarts rukken, doch maar schalk Tsjang Kai Sjek draagt zorg, dat de troepen slechts langzaam de Gele Rivier overschrijden. HET WILHELMUS OP BAMBOE FLUITEN. Prins Bernfcard en Lord Baden Powell door de welpen juichend ingehaald. De Jamboree heeft gisteren eer hoogtepunt bereikt. Des middags zou den immers H. M. de Koningin ci Z.K.H. Prins Bernhard arriveeren om de demonstraties in de groote arena gade te slaan en om geschen ken in ontvangst te nemen. Reeds des morgens om 9 uur stonden dich te drommen belangstellenden voor de ingan gen van het terrein en toen om 12 uur ein delijk toegang werd verleend, geleek het wel een zegevierende intocht van de vele duizen den, die tot zoolang mopperend dicht op el kaar gepakt in de brandende zon hadden moeten wachten. De geweldige drukte op Vogelenzang werd nog verhoogd door de aankomst van onge veer 6000 welpen. Toen liet tijdstip van aankomst der vorste lijke personen half drie was aangebro ken, was schier geen plaatsje op de tribunes onbezet. Onder donderende ovaties betraden H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard de eeretribune. Ook de Chief Scout en Lady Baden Powell waren hier aanwezig. Voorts bevonden zich onder de gasten Prins Gustaaf Adolf van Zweden en Minister Steenberghe. Het terrein bood een schitterenden aan blik met zijn overvolle tribunes en op den achtergrond aan groote masten de verschil lende nationale vlaggen en daarachter weer de tallooze vlaggen van de aan het défilé deelnemende contingenten, welke vlaggen, beschenen door de warme zonnestralen, door een licht briesje lustig wapperden. Het défilé. Het défilé ving aan en in keurige regel maat trokken ook heden weer de verschil lende contingenten langs de tribunes onder hartelijk applaus van de duizendkoppige me nigte. De geschenken. Oranje, met Oranje recht door zeel Na afloop van het défilé werden de ge schenken aangeboden. Het Indische geschenk voor het Prinselijk Paar, dat door hopman Ranneft aan den Prins werd overhandigd, bestaat uit een zil veren rookstel uit geciseleerd zilver van Kola Gedoh „Djokja". Voorts waren aan dit geschenk toegevoegd twee fraaie Indische schilderijen en verder albums met de handteekeningen van de In dische padvinders en padvindsters, die aan het geschenk hadden bijgedragen met eigen verdiend geld-. Het was een plechtig oogenblik toen de In dische padvinders, die zich in linie hadden opgesteld voor de eeretribune, op hun ham boefluiten de eerste regels van het Wilhel mus speelden. Na de aanbieding hieven de Indische jon gens vol vuur hun Yell aan: „Oranje met Oranje recht door zee", en onder het spelen van het Piet Hein-lied. marcheerden zij af. Inval der welpen. Na de aanbieding van de geschenken was het groote moment voor de welpen aan gebroken. Met duizenden stroomden zij het terrein op, begeleid door Akala's en Baloe's en toen allen zich hadden opgesteld, namen zij krachtig het „Leve de Koningin" van de luidsprekers over en terzelfder tijd gingen duizenden ballonnetjes in roode, witte en blauwe kleuren de lucht in. Het was een schoone hulde van de welpen aan onze Vorstin. Door tien welpjes werden de Chief Scout en Prins Bernhard van de tribune gehaald en glimlachend schreden zij, de Prins met een der kleinen aan de hand, naar den raadsrots, waarop beiden plaats»- namen. Onder luid gehuil van de jonge wolven bereikten de Chief en de Prins, beiden vroolijk glimlachend, en omstuwd door de welpen met de totempalen, daarna weder de tribune. Het was een grootsche en treffende hulde Schotsche en Fransche verkenners de monstreerden vervolgens met groot succes volksdansen. Naar schatting moeten er gisteren tegen de 100.000 bezoekers op de Jamboree zijn geweest. Des avonds genoten wederom duizenden van een groot kampvuur in de duinen, Verwachting: zwakke tot mati ge wind uit uiteenloopende richtingen, ged. bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: verandering. weinig Hij doet dat ten eerste omdat de maar schalk buitenlandsche interventie wil ver krijgen door den toestand in Noord-China gecompliceerder te maken, zoodat het een in ternationale kwestie wordt, ten tweede om dat hij wacht op nieuwe vliegtuigen uit Eu ropa en Amerikaansche vliegeniers, ten der de omdat hij het Kwangsi-leger bij zijn troe pen wenscht in te lijven en ten vierde, om dat hij de medewerking verlangt van 90.000 communisten in den strijd tegen Japan. Men wijster in Japansche kringen op, dat de concentratie van Chineesche troe pen te Tsinan en de geleidelijke ontrui ming van Tsinan en Tsing Tau door de Chineesche autoriteiten en talrijke inwo ners erop wijzen, dat dit gebied zich daar- werkelijk voorbereidt op deelneming aan het verzet tegen Japan. De bewegingen der Chineesche troepen zouden er voorts op wijzen, dat het in de bedoeling ligt, de Japansche stellingen te Peiping en Tientsin te omsingelen door op te rukken langs de drie spoorlijnen, die er samenkomen. China moet op eigen kracht vertrouwen. Japan moet worden uitgeput. In een radiotoespraak heeft de voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsja- har, Wang Tsjing Wei o.a. verklaard: „Wij zullen ten strijde moeten trekken. Indien een sterk land een aanval doet en op een snelle overwinning hoopt, dan moet China, als zwak land, het heil zoeken in een oorlogs uitputting. China moet voorzien dat de strijd zal duren tot zijn tegenstanders uitgeput zullen zijn. Het kan de mogelijkheid van interventie van een derde mogendheid ver onderstellen, wanneer -na de onvermijdelij ke militaire actie, China erin zal zijn ge slaagd Japan financieel en militair 'uit te puiten." Wang Tsjing Wei besloot zijn rede met erop te wijzen dat China alleen op zichzelf moet rekenen in dezen verdedigingsoorlog. De overige mogendheden, zelfs de vrien den en zij, die hef recht willen verdedigen, zullen aarzelen op te treden, alleen om een mogendheid, welke wordt aangevallen, te helpen. Dienst eischte ruim honderd slachtoffers. In de afgeloopen week is de Fransche luchtvaart vrijwel onopgemerkt een mijl paal in haar geschiedenis gepasseerd. Het postvliegtuig van de Air France, dat op de gebruikelijke wijze, des morgens te half acht met de luchtpost van Dakar aan de Westkust van Afrika naar Natal in Bra zilië vertrok, maakte de tweehonderdste re gelmatige vlucht, die Air France sedert het instellen van dezen Transatlantischen lucht postdienst heeft volbracht. Er is reeds veel geschreven over deze lijn, de eerste regelmatige luchtlijn, die over den Atlantischen Oceaan tot stand kwam, zij het ook langs de Zuidelijke route en alleen voor postvervoer. Sedert de instelling ervan hebben ook de Duitschers een soortgelijke luchtlijn op een parallel loopend traject geopend en sedert dien vliegen Air France en Deutsche Lufthan sa afwisselend des Zaterdags en des Woen- dags over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan, waardoor twee maal per week brieven uit Europa binnen 3 dagen in Zd.- Amerika besteld kunnen worden en na tuurlijk ook omgekeerd. Alle drie trajecten van de Fransche lucht lijn hebben slachtoffers geëischt, in totaal 101, van wie echter 24 niet in de lucht maar op zee om het leven zijn gekomen. Het waren 47 piloten, 3 navigators, 11 mar conisten, 14 mecaniciens en 2 bedrijfsdirec teuren, alsmede 24 zeelieden, die de beman ning vormden van het adviesjacht „Aero- postale", dat tijdens een hevige storm op den Atlantischen Oeaan verging.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1