Het bezoek van de Zwitsersche jongens Brand in oude Boerenhoeve Texel AKKERTJES Agenda Zij beleven hier een sensatie Geen van hen had ooit een onderzeeboot gezien VrUAcfieüjr £e^£A^~eAicMeri Vrijdag 6 Augustus 1937 Tweede Blad Bezoek aan de Marinewerf Nerveuze slapeloosheid De eerste van dit jaar Verdacht van mishandeling Burgerlijke Stand van Den Helder Nieuwe Telefoonaansluitingen Den Burg Evangelisatie-samenkomst in het park De Koog Er heerscht een ongekende drukte in onze Gemeente In dienststelling nieuwe mijnenvegers Dc G 16 in Den Helder teruggekeerd Haven van Nieuwediep Vischafslag Den Helder De toenadering tusschen Engeland en Italië 120 Zwitsersche jongens hebben hier gister morgen een sensatie van den eersten rang beleefd. Zij zagen voor de eerste keer in hun leven eenonderzeeboot! Dat is natuurlijk geen wonder, men behoeft niet bepaald sterk in aardrijkskunde te zijn om te weten, dat ze een dergelijke boot in eigen land niet noodig hebben, of beter gezegd, niet gebruiken kunnen. Maar dat neemt niet weg, dat ze toch wel interesse hebben voor deze oorlogs booten, zooals we gisteren hebben kunnen zien bij hun bezoek aan den Onderzeedienst. Eerst dat was omstreeks kwart over tien waren zij aan de kazerne ontvangen door een drietal officieren, die belast waren met het rondleiden van de jonge gasten. Twee onderzeebooten lagen daar in het bassin al blakend in het zonnetje te wachten, waaronder de O 15, die zooals men weet on langs uit de Spaansche wateren is terugge keerd. Geboeid en zeer geïnteresseerd keken de boys naar dit slechts 60 meter lange schip, dat zulk een reis had gemaakt en nog wel met zulk een belanglijke bestemming. Unaniem verklaarden zij, dat ze nog nooit een onderzeer gezien hadden, waardoor deze ontmoeting dus wel in een bijzonder daglicht kwam te staan. In kleine ploegen mochten de jongens de booten van binnen bezichtigen en zij stonden versteld van het mechanisme, dat zij daarbinnen vonden. Vooral de periscoop had de aandacht, maar ook de mitrailleurs, waarmede door enkele opvarenden het in- en uitdraaien werd gedemonstreerd. Nadat „de eerste kijk er af was" (zooals een onver- valschte marine-uitdrukking luidt), lieten de jongens de gelegenheid niet voorbij gaan om op de brug te klimmen. De eerste die dat presteerde, een gezonde dikke Zwitser, zong van zijn hooge plaats af het bekende kamp vuurlied: „Hallo, hallo, hallo!", waarmede hij zijn makkers als het ware uitnoodigde bij hem te komen. Hij greep zich vast aan de periscoop, welke wat uitgedraaid was, waar door hij tot groot vermaak van zijn vrinden, onder het vet kwam te zitten. Het bezoek aan de onderzeeërs duurde ruim een half uur, waarna nog langs de overblijf selen van de eerste Nederlandsche onder zeeër geloopen werd. Toen werden de bussen weer opgezocht. Even voor zij vertrokken zou den de jongens hun vriendelijken gastheeren echter nog op hun wijze dank brengen voor hun bereidwilligheid. Op initiatief van hun leider hieven zij toch gezamenlijk hun „yell" aan voor „die hollandische Marine-offiziere". Daarna zochten zij hun vrienden op, die een bezoek aan de Werf hadden gebracht. Dat bezoek aan de Marinewerf was al een even groote verrassing voor de jongens. Een verrassing, die hun bezorgd was door de Zwitsersche regeering, want van deze was het verzoek gekomen, den jongens de maritieme instellingen te laten zien. Het was jammer, dat de rondgang wat oppervlakkig moest zijn, De tijd, die ze in Den Helder zouden door brengen, was beperkt en het uur van aan komst was vrij wat later dan men verwacht had, dus ging het in een run. Een twintigtal bussen stopte bij de werfpoort en daaruit stapten ruim vier honderd jongens. Stevige sporttypen, kleine bleekneuzen. De jongste van de deelne mers was dertien jaar en door de ouderen werd met vaderlijke teederheid over hem gewaakt. „Hoe vinden jullie Holland?" zoo vroegen we. „O, zeer schoon, maar alles zoo vlak, zoo heel anders dan bij ons". „Ik vind het hier mooier dan langs den Rijn", zoo verzekerde ons een enthousiaste ling. „Het is hier zoo mooi met al die boomen- groepen". De jongens hadden de reis van Basel, waar het verzamelpunt voor alle Zwitsersche pad vinders was geweest, langs den Rijn naar Holland gemaakt en daarbij twee dagen in Keulen vertoefd. „En hoe vinden jullie het kamp?" zoo wil den wij weten. „Fijn, maar erg groot, we hebben nog lang niet alles gezien. Ja, gisteren uit de lucht, met een Douglas, hebben verschillenden van ons het kamp gezien. Dat was wonderbaar". De wandeling over d§ werf ging langs het groote dok. De jongens waren bij de poort ontvangen door den officier van politie, kapitein der mariniers Michaelis, en daar eveneens begroet door den bur gemeester, die zich gezellig aansloot en explicatie gaf waar de jongens die vroe gen. In het groote dok lagen een tweetal onder zeebooten. De jongens toonden de grootste interesse voor de vreemde vaartuigen en ze wilden weten hoe oud ze waren, of ze nog „meegevochten hadden in den grooten oorlog" en hok of ze op de marinewerf gebouwd waren. Het was zeker niet overbodig geweest als de jongens vooruit een korte toelichting had den gekregen van wat ze te zien zouden krij gen. De meesten wisten niet eens waar ze zich bevonden. De tocht was n.1. als een ver rassing bedoeld. Van het groote dok ging de wandeling naar Hr. Ms. „Gelderland". De jongens verdrongen zich om het afweergeschut en waren vol be wondering, dat uit de twee loopen twaalf honderd schoten per minuut gelost konden worden. Adj.-konstabel v. d. Meer gaf de noodige toelichting. Via het kleine dok en de mijnenbergplaats Werd naar den uitgang gewandeld, waar «enige ijsco-wagens bestormd werden en leeg gegeten, terwijl ook de firma Bos goede zaken deed. De jongens waren onverzadigbaar. Een gezond teeken voor de jongens van dertien tot twintig. De tijd liet niet toe, dat de jongens nog lang in Den Helder zouden vertoeven en na een rit langs het „Monument voor hen die vielen", werd gereden naar het Helden der Zee-Monument op het Helden der Zee-plein. Met het oog op den tijd werd hier niet uitge stapt. De stadsbeiaardier bespeelde het carillon en liet behalve het Zwitsersche volkslied verschil lende vaderlandsche- en padvindersliederen hooren. De jongens wisten deze attentie wel te waardeeren. Namens het gemeentebestuur werd hun een aardig foldertje overhandigd, waarin eenige aardige plekjes van Den Helder zjjn vastgelegd. Om half een reden de bussen in de richtng van den Rijksweg en behoorde het bezoek van de 500 Zwitserschen weer tot het verleden. Een boerderij in de stad. Hooibroei maakt een einde aan haar bestaan. Een oude boerenhoeve, hoeve „Konijns- berg", Oude Kerkstraat 27, is gisteren het slachtoffer geworden van hooibroei, Al dagenlang hadden omwonenden de zware hooilucht geroken, doch de boer, D. Bonselaar, die z'n hooivoorraad regel matig controleerde, had geen enkel ver dacht spoor gevonden, tot dat hij gisteren morgen, om ongeveer elf uur door om wonenden gewaarschuwd werd, dat rook uit het dak kwam. Hij begreep, dat de zaak niet in orde was en gaf oogen- blikkelijk de politie kennis van zijn ver moeden van hooibrand. De motorbrandspuit, met aanhangwagen was spoedig ter plaatse en het duurde niet lang of met twee slangen op de waterleiding werd de onzichtbare vuurhaard bestreden. Dat was een vrij onbegonnen werk. Niet alleen wist men niet waar de vuurhaard was, doch het bestrijden van een hooibrand met water, is het gevecht van een konijn tegen een olifant. Het water spuit tegen het hooi, doch dringt niet in den berg, waar het vuur zijn vernielend werk verricht. De brandweer-autoriteiten lieten dan ook een gat in het dak hakken, om daardoor bij het hooi te kunnen komen en dat, zoo moge lijk, uit te spuiten en tot den vuurhaard door te dringen. Het was geen aangenaam werkje op den zomerschen dag van gisteren. Ver stikkende rookwolken sloegen de spuitgasten in het gezicht, die pioenrood waren en trans pireerden alsof het lekke kraantjes waren. Een groote voorraad hooi in de boerderij. De boerderij zat van onder tot boven vol hooi. Op den ouden voorraad van het vorige jaar was juist eenige weken geleden de nieuwe oogst gestouwd en de eigenaar ver zekerde ons, dat er minstens 120.000 kg ge borgen was. Ook verschillende landbouwwerk tuigen waren in de schuur. Het woonhuis was niet bewoond. Hoeve „Konijnsberg" staat daar sedert 1840. Toen stond de plaats midden in het land, maar de stadsuitbreiding heeft de boerderij een plaatsje bezorgd midden in een druk bevolkte stadswijk. Een ongewenschte situatie. Dat heeft een ongewenschte situatie geschapen. Niet alleen, dat een boerderij met zijn brandbaren inhoud een gevaar is voor zijn omgeving, ook uit hygiënisch oogpunt is het een misstand en we ver wachten, dat deze gelegenheid aange grepen zal worden om daaraan een einde te maken. Bonselaar zal zeker geen ver gunning krijgen zijn pand op dezelfde plaats op te bouwen. In de bestaande situatie was moeilijk verandering te brengen. Op het terrein van den brand was als eerste ongeveer onze burgemeester, die de excursie met de Zwitsersche jongens daarvoor even had onderbroken, doch zich, nadat hij de situatie in oogenschouw had genomen, weer van zijn representatieve taak tegenover het Zwitsersche bezoek ging kwijten. Aanwezig waren voorts de opperbrandmeester, de heer Dokter, de commissaris, inspecteur en adj. inspecteur van politie. Wethouder Smits, de directeur van den geneeskundigen dienst, Dr. Rienks, de directeur van de Gas en Water leiding, de heer Teune, verschillende militaire autoriteiten, o.w. wij opmerkten den garni zoenscommandant, overste J. H. C. Bentz v. d. Berg, kapitein Kalkman en kapitein Door man. Een sectie kustartilleristen kwam nog hulp aanbieden, gewapend met gasmaskers en hooivorken. Brandend hooi in den nacht. Het vuur houdt tientallen menschen uit de slaap. Het is gisteravond en vannacht een onge wone drukte geweest in de omgeving van de boerderij van den heer Bonselaar. Werden in den vooravond heel wat nieuwsgierigen naar dit stadsdeel getrokken, hetzij door het ge rucht dat er brand was, hetzij afkomende op de rookpluimen, naar mate het later werd, werd het steeds levendiger. Den heelen avond Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" Volgens recept von Apotheker Dumorrt Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52cent. was men doorgegaan met het brengen van het hooi naar iiet landje aan den Koningsweg. Naarmate meer hooi uit de schuur gehaald werd, naderde men steeds dichter den vuur haard. En gedurende den avond en den nacht kon men door de Langestraat en op den Singel een paard eiu,wagen zien rennen, welke een hoeveelheid hooi met zich voerden, waar van een groot gedeelte in brand stond. Dit leverde een fantastisch schouwspel op; als ware vuurvreters zaten de mannen op den bok, met een laaiende vuurzee vlak achter zich. Gelukkig stond er vrijwel geen wind, want anders had aan deze wijze van vervoer groot risico gezeten! Vanzelfsprekend trok deze niet alledaagsche vertooning veel be langstelling en menigen bewoner van den Ouden Helder heeft er dan ook zijn nachtrust voor laten schieten of heeft zich te dien aan zien een niet onbelangrijke concessie gedaan. Het brandende hooi werd zooveel mogelijk uitgespreid, terwijl met de kleine spuit van den brandweer constant water gegeven werd. Wat niet wegnam, dat telkens weer de vlammen den kop opstaken en als geweldige vuurtongen de omgeving in een grilligen gloed zetten. Tntusschen kwam er maar geen eind aan den hooivoorraad in den'schuur. Om 11 uur 's avonds was de helft er pas uit! Af en toe moesten de mannen het opsteken staken, omdat de hitte ondragelijk werd en het vuur te hevig. Dan greep de brandweer in, welke de vlammen doofde, waarna de mannen hun benauwend werk met de hooi vorken weer konden hervatten. Geweldige rookmassa's traden door de gaten in het dak en de dakramen naar buiten, waardoor de atmosfeer in de huizen, welke ten opzichte van den wind ongunstig lagen, ondragelijk werd. Hedenmorgen was men nog druk bezig met het leeghalen van de schuur. Op het hoofdbureau werd aangifte gedaan van de vermissing van het eerste nieuwe be- lastingmerk. De fiets, waarvan dit merk werd afgehaald, had men onbeheerd bij de donkere duinen laten staan. Een persoon, die verdacht wordt van mis handeling is in het hoofdbureau in bewaring gesteld. van 5 Augustus 1937, GETROUWD: M. Verberne en Th. M. E. Kwak; J. P. van Dalen en W. M. Wezelman; H. F. Heesters en H. J. de Nijs; M. E. Ver horst en J. G. Bles; H. Vink en C. Wit; H. A. Wakker en J. Houppermans; H. G. Brug- geman en A. M. Zondervan. BEVALLEN: D. Scheenvan den Herik, z.; J. M. SlavenburgMinderhout, d.; A. KramerBakker, z. OVERLEDEN: J. de Bel (v.), 77 jaar. Opgaaf nieuwe telefoonaansluitingen over de maand Juli 1937. Tfnr. Naam en Adres. 701 W. Moll, Keizerstraat 33. 765 A. J. Quanjer, Timorlaan 18. 766 Bureau voor Belastingadviezen en Sociale Zaken B.B.S., Prins Hendrik laan 8. Vischprjjzen. Ook Donderdag waren de vischprijzen te IJmuiden zeer goed te noemen. De prijzen der fijnvisch waren uitstekend. Tarbot noteer de van 0.84—1.04. Tong deed van 1.24 tot 1.70 per kilo. Griet ging iets achteruit in prijs, maar deed toch nog van 1428. De scholprijzen waren hoog. Middel schol deed van 1734; zetschol van 13.50 25.50 en kleine schol van 3.9014. Schar noteerde van 3.709; bot van 5.60—14. Schelvisch en kabeljauw waren zeer goed aan de markt. Wijting deed van 1.602.90; makreel deed van 912 en haring van 2.95—4.10. Er waren elf trawlers aan de markt, die behoorlijke besommingen maakten. Een paar Deensche kotters hadden heel goede uitkomsten te boeken, Gisteravond werd in het Park te Den Burg een Evangelisatie-samenkomst gehouden, waaraan het Muziekgezelschap „Excelsior" van Oosterend medewerking verleende. Deze bijeenkomst viel een matig bezoek ten deel. Gesproken werd door Ds. v. d. Zee van Ah- sterdam over „Reislectuur", door den heer L. Brasser van Den Helder over „Onverwacht gezelschap", door Ds. v. d. Leer over Hooger Onderwijs langs den weg" en door Ds. Veld kamp van Sneek over „Wel thuis". De spre kers werden afgewisseld door gemeenschap pelijk gezang, uitstekend begeleid door de muziekvereeniging „Excelisor", Wij zijn in de laatste jaren gewoon, dat het vreemdelingenverkeer voortdurend vooruit gaat; dit jaar heeft evenwel deze vooruitgang ongetwijfeld een reuzensprong gemaakt, overal cp ons eiland heerscht een gezellige drukte. De wegen zijn steeds dicht bevolkt met fietsers etc., die tochtjes maken door deze gemeente en nu 't weder zoo fraai is gewor den trekken voortdurend honderden naar 't strand te de Koog en naar 't Westerslag, ook in het dorp de Koog zelf is 't zeer druk. Gisteravond gaf Texelsch Fanfarecorps (afgewisseld door gymnastiek-demonstraties van de gymnastiekvereeniging „Texel") een concert in een duinvallei te de Koog, heerlijk klonk de fraaie muziek in dezen stillen Zomeravond. Het concert werd door honder den bijgewoond. Eerst gaf Texelsch Fanfare corps een drietal nummers, waarna gymna stiekoefeningen werden gegeven door de gymnastiekvereeniging Texel, daarna werden weer muzieknummers gespeeld, de gymna stiekvereeniging gaf nog een paar nummertjes te zien en tot slot speelde het Fanfarecorps nog een wals, gevolgd door een vroolijken marsch. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. Vorming van een divisie. Hr. Ms. mijnenvegers „Jan van Gelder" en „Pieter Florisz" zullen omstreeks 15 Septem ber a.s. in dienst worden gesteld. Met Hr. Ms. „Willem van Ewijck" zullen deze nieuwe mijnenvegers vereenigd worden tot een divi sie, waaraan omstreeks 15 October a.s. Hr. Ms. „Abraham van der Hulst" zal worden toegevoegd. Hr. Ms. torpedoboot „G. 16", onder com mando van lt. ter zee 2e kl. J. J. Hogen- doorn is gistermorgen in onze haven terug gekeerd, nadat dit schip een aantal Duitsche oorlogsschepen heeft begeleid op hun tocht over den Nieuwen Waterweg en de Waal. Deze Duitsche schepen hebben ongeveer vier wegen in Duitschland vertoefd, naar wij mee- nen te weten, voor vlagvertoon. Op 30 Augustus a.s. zullen wederom eenige Duitsche oorlogsschepen door de Nederland sche wateren naar zee stoomen. Ook dan zal eere-escorte worden verleend door Hr. Ms. „G. 16". BU beschikking van den minister van Defensie is de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse D. J. Monté den 7en Augustus 1937 geplaatst bij het Kon. Instituut voor de Marine. Overplaatsing. De kapitein A. Eterman, werkzaam bij de Commissie van Proefneming te Den Haag, wordt op 1 October a.s. overgeplaatst bij het Regt. Kust-Artillerie te Den Helder. Aangekomen van Immingham met bestem ming Leeuwarden, de Ned. motorschoener „Java". Aangekomen van Londen met bestemming Harlingen, het Eng. s.s. „Leeuwarden". 6 Augustus 1937. Aangekomen uit de Noordzee Hr. Ms. poltievaartuig „Jan van Brakel". 5 Augustus: Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.281.15 Slips 1.080.96 Tarbot 0.65 Schoi le soort p. kist 7.005.60 Schol 2e soort 3.402.40 Schar 2.252.00 Sot - 4.50—4.00 Cr zijn in de wereld twee groote gebeurte nissen waarop de aandacht geconcentreerd is, n.1. de oorlog tusschen China en Japan en de verzoening tusschen Engeland en Italië. Beide gebeurtenissen zijn van wereldomvangrijke be teekenis. De toestand in het Verre Oosten ontwik kelt zich niet in gunstigen zin. China is vast besloten tot het laatste verzet te bieden, een z.g. uitputtingsoorlog te voeren, Japan dus financieel en militair uit te putten. Dat kan dus een langdurigen strijd worden. Hoopvoller ziet op het oogenblik de toe stand tusschen Engeland en Italië er uit. De positiebepaling der beide mogendheden in de Middellandsche Zee, waarvan de vriendschap pelijke briefwisseling tusschen Chamberlain en Mussolini het uitgangspunt was, is in Rome gunstig ontvangen. Er zijn, volgens den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, geen fundamenteele hinderpalen of punten van ver schil, die den weg naar een EngelschIta- liaansche toenadering versperren. Die mededeeling klinkt hoopvol, omdat ze blijk geeft van den wil tot toenadering en waar die ernstige wil in de eerste plaats in Engeland aanwezig is, mag gehoopt worden, dat het contact tusschen beide mogendheden niet onvruchtbaar zal zijn. Londen en Rome onderzoeken thans samen het gebied van de Middellandsche Zee om te zien, in hoeverre zij tot een accoord kunnen komen, zoo schreef het Hbl. gisterenavond in een beschouwing, waaraan wij hieronder nog een en ander ontleenen. Zij gaan na, wat kan en dient te geschie den om het gentleman's agreement tot een levende letter te maken. Abessinië schijnt voor Engeland geen moeilijkheden meer te zullen opleveren: de historie is onwederleg- baar, en de Volkenbond zal, hoe hard het hem ook zal vallen, moeten constateeren, dat het land niet meer de voorwaarden biedt van een onafhankelijken en souvereinen staat, noodig om regelmatig lid te zijn. De groote moeilijkheid schuilt in Spanje. Kan de Spaansche burgeroorlog door samenwerking worden geliquideerd op zoodanige wijze, dat voor Engeland en Italië voor nu en voor de naaste toe komst practisch de territoriale status quo blijft voortbestaan? Italië kan niet gedoogen, dat Spanje bolsjewistisch wordt, Engeland niet dat Spanje bolsjewistisch of fascistisch wordt, j dat Italië, met steun van Duitschland, in Spanje zelf of rondom Spanje een strate- gische positie bezet houdt, die de posi- tie van Engeland in de Middellandsche Zee fundamenteel beïnvloedt. Het Engelsche compromis-voorstel in de non-interventie-commissie had ten doel, het Engelsche en het Italiaansche standpunt, met elkaar te verzoenen, en het is nog altijd de vraag, in hoeverre dat mogelijk is. Wellicht, dat het door generaal Franco naar voren ge brachte denkbeeld van restauratie van het koningschap, dat rechtsch en links Spanje met elkaar moet verzoenen, daarmede ver band houdt. Achter het Engelsche streven naar toena dering schuilt waarschijnlijk de stille wensch als uiteindelijk resultaat te komen tot een viermogendheden-verdrag. Een vrome illusie? Natuurhistorisch Museum. Elke week: elk« Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 8—10 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Maria Stuart" met Katherine Hepburn en Fredric March. Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Zaken zijn Zaken" en „Nancy Steele wordt vermist". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Schipbreuk" en „Regie". Julianadorp: Sport- en Volksfeesten op Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 Augustus. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Barometerstand Den Helder 765.0 Temperatuur zeewater 18.1 Temperatuur lucht 18.5 Hoogste temperatuur lucht gisteren 20.7 Laagste temperatuur lucht gisteren 15.7 Hoogwater (heden) 8.00 20.45 Laagwater (heden) 1.40 14.35 Hoogwater (Zaterdag) 8.45 21.35 Laagwater (Zaterdag) 8.45 21.35 Licht op (heden 21.14 GESLAAGD: Onze oud-stadgenoot, de heer F. C. Geus, slaagde 2 Aug. j.1., te Utrecht voor het Engelsch, l.o. GESLAAGD: Donderdag slaagde te Den Haag voor de acte Duitsch l.o. onze plaats genoot, de heer J. R. Noorman.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5