Franco-troepen Ernstig incident bij Shanghai Toeslag op melk verlaagd Daverend slot van de Jamboree DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER bedreigen Fransch mailschip N.V. WACO - Hoorn Duitsche represaille maatregel tegen Engeland Japansche soldaten trachten het vliegveld te bereiken Lord Baden Powell spreekt UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 10 AUGUSTUS 1937 65e JAARG. No. 8074 3 Spaansche passagiers van boord gehaald Bemanning met kolf- stooten bijeen gedreven Correspondent van de „Times" moet worden vervangen tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs Japanneezen rukken Peiping binnen Dit nummer bevat 8 pagina's t=: EERBERICHT DE BILT SEINT* Het Prinselijk Paar bij het laatste kampvuur HELDERSCHE COURANT DINSDAG Aan boord van den Franschen mailstoomer „Marechal Lyautey" heeft zich een incident voorgedaan, terwijl het schip aanlegde in de ha- yen van Las Palmas. Het schip, dat van Dakar kwam, had drie Spaansche passagiers aan boord, die volgens de Spaansche au toriteiten overeenkomstig de huidige wetten militairen dienst moesten doen. De bemanning van het Fran- sche schip weigerde de Spanjaarden aan land te doen gaan, niettegen staande de gezagvoerder van het schip en de Fransche consul den raad gaven hen te laten gaan. Hierop werd het schip omsingeld door een aantal kanonneerbooten, die hun mitrailleurs op het Fransche schip richtten en eenige honderden soldaten begaven zich met de wa pens in de vuist aan boord. Met kolfstooten en vuistslagen werd de bemanning op het achterschip bijeen gedreven, waarna de soldaten het schip doorzochten naar de drie pas sagiers. Vervolgens kreeg de kapitein van de „Marechal Lyautey" opdracht het anker te lichten en hij werd gewaarschuwd, dat bij cte minste demonstratie van de bemanning Üe kustbatterijen het vaartuig tot zinken zou den brengen. In verband met dit incident zullen de Fransche schepen Las Palmas niet meer aandoen. Reuter meent te weten, dat de Duitsche autoriteiten hebben beslo ten de „Times" te verzoeken zijn voornaamsten correspondent te Ber lijn, Norman Ebbutt, binnen veer tien dagen terug te roepen. Indien zulks niet zou geschieden, zal zijn verblijfsvergunning worden inge trokken. De Times" zou verzocht zijn een anderen corespondent te zenden, die zijn taak zal öioeten vervullen op een wijze, welke aan hri regime minder aanstoot geeft. Nader vernemen wij over deze opzienba rende uitwijzing, dat de Berlijnsche cor respondent van de „Times", Norman Ebbutt, wiens terugroeping de Duitsche regeering heeft verzocht, als gevolg van de uitwijzing hit Engeland van drie Duitsche journalis- ten, zijn krant sedert 1925 te Berlijn heeft vertegenwoordigd. Onder collega's en in di plomatieke kringen genoot hij de meeste hoogachting. Hij is voorzitter en vice-voor- ntter van de buitenlandsche journalisten vereniging in de Duitsche hoofdstad ge feest. De nationaal-sociaiistische pers had Eb butt herhaalde malen aangevallen vooral jegens zijn telegramcn over den kerk strijd. Gematigd Duitsch protest te Londen. Gistermorgen heeft, naar Reuter meent te heten, de Duitsche zaakgelastigde Woer- mann op het Foreign Office een bespreking Jtehadn aar aanleiding van de uitwijzing ®er Duitsche journalisten. Omtrent de hou "'hg van Duitschland is echter nog niets bekend. Men meent te weten, dat Woer- Jpann bij zijn bezoek aan het ministerie han buitenlandsche zaken in gematigde .oorden tegen de verwijdering der Duitsche Journalisten geprotesteerd heeft. ^anaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en Op het vliegveld bij de stad Sjang hai heeft zich een ernstig incident voorgedaan. Een Japansch detachement tracht te zich toegang te verschaffen tot het veld. waartegen Chineesche sol daten zich verzetten. Er onstond een vuurgevecht, waarbij een Japanner een een Chinees gedood zijn. Chineesche politietroepen hebben den toegang tot het vliegveld afge sloten, dat door niemand betreden mag worden. De politie van de in ternationale concessie heelt later, op den weg naar het vliegveld een auto aangetroffen, waarin twee ge wonde Japansche soldaten waren gezeten. De ongerustheid bij de Japansche ingezetenen te Sjanghai is zeer groot. Alle Japansche winkels zijn geslo ten. Havas meldt nader, dat eenige Japansche torpedobootjagers en kanonneerbooten te Sjanghai zijn aangekomen om hulp te ver- leenen bij de evacuatie der Japansche bur gers uit de steden in de Jangtse-vallei. Peiping binnengerukt. Volgens Reuter zijn Zondagmiddag 3000 man Japansche troepen onder commando van generaal-majoor Kawabe Peiping bin nengerukt. Het waren twee regimenten in fanterie, cavallerie, artillerie en een geme chaniseerde colonne. Na een marsch door de voornaamste straten, waarbij de solda ten door de Japansche ingezetenen van Pei ping luide werden toegejuicht de Chi neesche bevolking liet zich niet op straat zien hebben de Japanners in het Zuid- Westen van de stad hun bivak opgeslagen. De leden van de „commissie voor handha ving van den vrede" en van de Chinee sche kamer van koophandel waren ter be groeting van de troepen aanwezig. Strijd aan het front in Noord- China. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Nanking, dat aldaar van het front in Noord China bericht is ontvangen, dat de Japan neezen vandaag in den sector van Nankau de krijgsoperaties hebben geopend. De japansche troepen, die ter sterkte van 1000 man onder berscherming van geschut tot den aanval overgingen, zouden na een verwoeden strijd zijn teruggeslagen. Chineezen wegens hoogverraad terechtgesteld. Zes Chineezen, die geprobeerd hadden de spoorbrug over de Gele Rivier tusschen Pei ping en Hankou in de lucht te laten vlie gen, werden door Chineesche militairen te Sin Siang (Noord Honan) gearresteerd en wegens hoogverraad terechtgesteld. „China moet zijn dwalingen er kennen." De Japansche minister van oorlog, gene raal Soegijama, heeft tegenover persvertegen woordigers verklaard, dat Japan geen di plomatieke onderhandelingen met China kan voortzetten, tenzij de Chineezen hun dwa- lingenerkennen en hun oprechtheid betoo- nen. Hij zeide verder, dat het noodzakelijk is, dat Japan zich er op voorbereidt het hoofd te bieden aan de komende moeilijkheden. Japansche kringen zeggen, dat le ger en vloot het er thans over eens zijn, dat onderhandelingen met Nan king vergeefsch zullen zijn, zoolang de Chineesche troepen geen neder laag zal zijn toegebracht, doch dat de onderhandelingen na een overwin ning der Japanneezen op nuttige wijze zullen kunnen worden her vat. Chineesche troepen in Sjantoeng. De Japansche generale staf deelt mede, dat troepen van de centrale regeering in Sjantoeng oprukken in de richting van de kust. Van Japansche zijde heeft de pers ver nomen, dat een Chineesche opmarsch naar de kust het Japansche leger zou noodzaken tot het ontschepen van troepen en het bezet ten van Tsingtau, dat door de Japansche be woners is ontruimd. De Japanneezen verwachten gevechten langs den spoorweg PeipingHankau, doch gelooven niet aan groote krijgsverrichtingen langs de lijn TientsinPoekau. Niettemin moesten vrachtauto's, die uit Tientsin naar Tsjangtsjau waren vertrokken, gisterenmor gen terugkeeren, naar men gelooft, in ver band met het oprukken der Chineesche troe pen naar het noorden. Japansche troepenconcentratie bij Nankau. Volgens berichten uit Nanking hebben de Japanneezen in de buurt van Nankau, tus schen Peiping en Soei Yoean, ongeveer 25.000 man samengetrokken. Er zijn nog meer transporten onderweg, in het geheel ter sterkte van 50.000 man. Van Chineesche zijde verklaart men, dat deze troepenconcentraties verband houden met de voorbereidingen, welke worden ge troffen voor een inval in de provincie Tsja- har. De Chineezen zouden vastbesloten zijn hardnekkigen tegenstand te bieden. Van 2.16 tot 1,88 cent per kg. melk van 3.2% vetgehalte. Het bedrag, dat de melkveehouders voor de melk ontvangen, bestaat uit den prijs op de wereldmarkt en het daarop gegeven steunbedrag. Naarmate de prijs op de we reldmarkt stijgt, kan het steunbedrag wor den verlaagd zonder dat de inkomsten der veehouders geringer worden Het steunbe drag werd het laatst vastgesteld op den grondslag van een Leuwarder boternotee- ring van ongeveer 65 ets. per kg.. Sedert is deze noteering gestegen. Vandaar, dat de minister van eco nomische zaken aanleiding heeft ge vonden, het steunbedrag met ingang van Maandag 16 Augustus te ver lagen en wel tot 1.88 cent per Kg. melk van 3.2 pet. vetgehalte. Hierbij is nog overwogen, dat de stijging der Leeuwarder noteering met een daling van de heffing is gepaard gegaan, daar an ders de boterprijs voor den consument zou zijn gestegen. De inkomsten van het Land bouwcrisisfonds 1 oopen dientengevolge te rug, hetgeen een vermindering van het steunbedrag wettigt. Voorts is in aanmerking genomen, dat de veehouders op het oogenblik voor het rundvee betere prijzen ma ken dan eenigen tijd geleden, dat de hoeveelheid melk, welke de veehou- Verwachting: Meest zwakke Noordelijke tot Westelijke wind, licht tot half bewolkt droog, warm weer. Verdere vooi'uitzichten: Zonnig en droog warm weer. ders produceeren, toeneemt het geen eveneens gepaard gaat met een vermeerdering van inkomsten en ten slotte, dat het gewenscht is, iedere aanleiding tot verhooging der pacht prijzen te vermijden. In de verlaging van het steunbedrag van 2,16 tot 1.88 is de verhooging van den we- reldprijs van de boter slechts gedeeltelijk verdisconteerd. De minister heeft op verschillende gronden gemeend, het steunbedrag thans niet met het volle bedrag van de stijging der Leeuwarder notee ring te moeten verlagen. Op deze wijze worden te groote schokken ver meden en wordt voorkomen, dat het steunbedrag direct weer zou moeten worden verhoogd, indien de Leeuwarder noteering een dalen de richting zou volgen. Bovendien kon op deze wijze rekening worden gehouden met de ook na de vorige vaststelling van den melktoeslag vermoede lijk nog iets gestegen productiekosten, voor zoover althans deze stijging niet door ra tionalisatie werd geneutraliseerd Tenslotte is hierbij ook overwogen het feit, dat het peil van de inkomsten der melkveehouders gedurende de crisis herhaaldelijk relatief laag was. Wanneer een nieuwe verlaging of verüioo ging van het steunbedrag ter sprake mocht komen, zal rekening worden gehouden met het feit, dat de door de stijging der Leeuwar der noteering mogelijk geworden verlaging op de aangegeven gronden ditmaal niet geheel werd uitgeput. „Hallo, hallo, wij zijn blij je te zien!" Het groote padvindersgezin danst van vreugde. Koningskinderen heffen 'n yell aan. Gistermiddag heeft Lord Baden Po well de Wereldjamboree te Vogelen zang officieel gesloten. Des avonds had het laatste kampvuur plaats. Nadat alle contingenten voor den Chief Scout hadden gedefileerd, schreed Baden Powell onder luide toejuichingen naar de raadsrots en sprak de jongens toe. De Chief zeide, dat het hem voldeed, dat de padvinders tijdens deze Jamboree het grootste deel van hun tijd besteed hebben aan het sluiten van nieuwe vriendschappen. Dat is het doel der padvinderij. Als je veel vrienden hebt in andere landen aldus spr. zul je geen oorlog met hen willen maken." Dan weet je, dat een betere weg is tot oplossing van de conflicten: onderling overleg en vriendschappelijke regeling. De Chief Scout reikte vervolgens aan de leiders van ieder contingent een copie van de Jacobstaf uit en voegde hieraan toe: Laat deze totem voor ons een gids zijn om ons de richting te be palen naar den vrede. Onze totem is veelomvattend. Hij draagt een kruis en kan dus een gids zijn voor alle Christenen, maar hij draagt nog veel meer en kan dan ook alle landen en klassen omvatten. Vervolgens nam de grijze Lord afscheid van zijn boys met de woorden: Mijn bood schap aan jullie is vriendschap te versprei den en broederschap over de geheele we reld. Vaarwel en God zegene jullie allen Drie geestdriftige cheers volgden na een ontroerende stilte op deze indrukwekkende woorden, nog drie cheers voor den Neder- landschen hoofdverkenner en het laatste de- filé was ten einde. Diep onder den indruk verlieten de padvinders langzaam het ter rein. Het laatste kampvuur. Tot groote vreugde van de duizen den padvinders, die gisteravond om acht uur voor de laatste maal rond om het groote kampvuur zaten ge schaard, verschenen plotseling en zonder dat iemand hun komst had kunnen bevroeden, Prinses Juliana en Prins Bernhard met een klein gevolg, teneinde volkomen in den geest van dit kameraadschappelijke padvinderfeest eenvoudig onder de menigte knapen dit laatste en intieme kampvuur mede te maken. Er was tot dit laatste kampvuur geen pu bliek toegelaten. De padvinders wilden dit afscheidsfeest liever geheel onder elkander blijven. Het was heerlijk weer en vele pad vinders, die met dekens en wollen jakken gewapend naar het kampvuur opgetrokken waren, zullen er weinig gebruik van heb ben behoeven te maken. Op de rij uit boomstammen door padvinders zelf getimmerde eereze tels, namen achtereenvolgens plaats de Chief-Scout, Lord Baden Powell, gehuld in een pittoreske mantel, waarop alle teekenen der tot dusver gehouden wereldjamborees gebor duurd waren, Prins Gustaaf Adolf en tal van kampautoriteiten, bene vens de bisschop van Jarrow, die gisteren voor de Britten de gods dienstoefening had geleid. Pom van Voorthuizen had de leiding van deze vlammenfinale. Zooals gebruikelijk werd het vuur ont stoken door middel van Indiaansche vuur bogen. waarmede een rond stukje hout zeer snel in een soort tonder wordt rondgedraaid tot dit begint te smeulen. Met den gloeienden tonder wordt dan een viertal fakkels en daarmede het kampvuur ontstoken. Tijdens het vuurmaken werd een soort Indiaansche bezweringsformule uitge sproken: roode gloed, roode gloed, behoedt ons tegen de koude, laat de wereld zich aan onze idealen verwarmen, zooals wij ons warmen aan je vlammen. Vijf en twintig duizend jongens zingen het Wilhelmns. Vervolgens werd de Baden-Powel-yell uit gebracht en zouden de jongens be ginnen met het zingen van 't Jam- boree-iied in het Engelsch, Fransch en Nederlandsch. toen plotseling in een uithoek van den duinpan, langs welks hellingen de tienduizenden scouts gelegerd waren, groote be roering ontstond, die zich alle aan maningen van Pom ten spijt, al spoedig over de aanwezigen ver spreidde. Hoeden en mutsen werden in de lucht geworpen, heele groe pen stonden te dansen van opgeto genheid en plotseling begonnen on geveer vijf en twintigduizend fris- sche jongensstemmen spontaan het Wilhelmus te zingen, dat ontzaglijk en indrukwekkend over het stille duinlandschap, waar de avond al be gon te schemeren, weerklonk. Een oogenblik om nooit te ver geten. En toen wisten alle jongens het, zonder dat iemand het hun ge zegd had: Prinses Juliana en Prins Bernhard waren komen binnenval len in het groote padvindersgezin om gezamenlijk met de jongens in ongedwongen vreugde dit laatste feest van de Jamboree mede te vieren. Hunne Koninklijke Hoogheden wenschen geen eerezetels, doch vlijen zich in het zand neer. Prinses Juliana zocht lachend en ver heugd over de hartelijke ontvangst, een plaatsje in het zand. Zij wilde er niet van weten plaats te nemen op de eerezetels, van avond was zij evenals al die tallooze jon gens een jong en gelukkig menschenkind onder gelukkige jongens. Prins Bernhard zette zich eveneens in het zand neer, aan de voeten van Baden Powell en Prins Gustaaf Adolf van Zweden, de kleinzoon van den Zweedschen Koning, kwam naast hem zit ten. Onmiddellijk daarna werd het program ma voortgezet, nadat eerst- nog uiting aan de blijheid was gegeven door het uiten van den halloyell, luidende: „Wij zijn blij je te zien, wij zijn blij te verwelkomen, hallo, hallo, hallo"! Het Tsje- cho-Slowaaksche padvindersorkest zette toen een aantal Hollandsche liedjes in, die door allen, ook door de Koninklijke gasten lachend en verheugd werden meegezongen. We gaan nog niet naar huis! „Dat we toffe jongens zijn dat willen we weten en zoolang de lepel in den breipot staat, treuren we nog niet hallo hallo bij ons gaat alles zoo" en nog eenige andere roemruchte: „Laat de klok maar luiden, lata de klok maar slaan", niet te vergeten. Deze „recital" werd geëindigd met een en thousiast, maar helaas volkomen onwaar: „We gaan nog niet naar huis nog lang niet" Schuitje varen.. Er volgde toen een uitgebreid program ma van, opvoeringen, de een al aardiger dan de ander. Er werd een Hollandsche yell uitgebracht, waarin de prinses met vreugde instemde: rood, wit, blauw, oranje, Nederland, Nederland, Jemaintiendrai, leve de N.P.V., een charmant klein Oostenrijker- tje jodelde, dat het een lust was. Het bekende Varialied werd ge zongen, waarbij het geheele kamp aan het schuitjevaren sloeg, de rij van Prinses Juliana, Prins Bernhard en Gustaaf Adolf al even vroolijk meediende als ieder ander, uiter aard tot enorme en uitbundige vol doening van de padvinders, wier hart Prinses Juliana met dezen avond voor goed gestolen heeft. En zoo ging het den geheelen avond door Geen lied werd door de padvinders ge zongen, of Prinses Juliana stemde van harte in, geen yell werd uitgebracht of on ze jonge Prinses deed mee, ernstig en vol komen opgaande in haar streven het zoo goed mogelijk te doen. Het was voor de jongens om nooit te vergeten. De avond wordt steeds bonter... Achter elkaar volgden de Franschen de Polen, verschillende yells, o.a. een Hongaar- sche, waarbij de naam Vogelenzang niet werd uitgesproken, maar door vogelgefluit werd aangegeven, een clwon, het Piet Hein- lied, John Brown, het Poolsche orkest, te veel om allemaal op te noemen en eigenlijk te aardig om niet stuk voor stuk te bespre ken en nog eens op te halen. Een alleraar digst moment was, toen de verpleegsters, die in het kamphospitaal de enkele zieken be handeld hebben, op het podium verschenen en op de wijs van: "In 'n blauw geruiten kiel", een nieuw vervaardigd gedicht zon gen, dat stormen van gelach ontketende. De Syrirs zongen en dansten, een Hon gaar gaf een solo op een oud nationaal instrument, de Belgen gaven een aardig, op muziek gedanst kwajongensgevecht te zien, canons werden gezongen. Indianen lie ten een adelaarsdans zien en zoo verliep deze laatste avond van de Wereldjamboree in een feeststemming die door de anwezig- heid van Prinses Juliana, tot zoo'n hoogte punt gestegen was dat er wel niemand onder de padvinders zal zijn, die er niet mee zal instemmen, wanneer wij schrijven, dat het slot tevens het hoogtepunt geworden is van dit op zoo grootsche wijze geslaagde padvin- ders feest

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1