Nankau in vlammen Padvindersdéfilé voor het Prinselijk Paar Als Duitschland de „Times"- correspondent uitwijst Militair vliegtuig in brand geraakt en neergestort DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japansch offensief begonnen Het militaire leven is de basis van onze leer Ons Prinselijk Paar N.V. WACO - Hoorn DONDERDAG Spaaning bij Sjanghai DE NANKAU PAS Turkije wijst Duitsche Joden uit Italiaansche levensmiddelen voor Duitsche kolen Mussolini De beide inzittenden verbrand Dit nummer bevat 8 pagina's O^EERBERICHT Protestresolutie aangenomen HELDERSCHE COURANT UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 8076 12 AUGUSTUS 1937 I Laatste Opname. Het agentschap Domei meldt, dat de sinds lang verwachte gevechten tusschen de Japansche troepen en strijdkrachten van het Centrale Chi- neesche leger in het zuiden van den Nankaupas, op 50 K.M. ten noorden van Peiping aan de spoorlijn Pei- pingSoeijoean, begonnen zijn. De Chineesche troepen, die daar in hevig gevecht zijn met de Japan- neezen, maken deel uit van de 89ste divisie van Wang Tsjoeng Lien. De Japansche troepen gaan over tot den aanval op de stad Nankau. Deze plaats is door artillerie beschoten en is geheel in vlammen gehuld. De Nankaupas ligt in zeer moeilijk bergterrein. Hij vormt strategisch het belangrijkste punt voor de bescher ming van Peiping en voor operaties tegen Kalgan. Reuter meldt nader, dat de Japansche troepen een aanval op Nankau hebben ge daan, doch onmiddellijk feilen tegenstand ontmoetten. Zij gingen toen over tot een bombardement met granaten van groote ontploffingskracht en brandgranaten, waar door te Nankau brand ontstond. De Japan- neezen melden, dat zij gevorderd zijn en stellingen hebben bezet in de onmiddellijke nabijheid der stad. De bemanning van een Japansch vliegtuig deelde mede, dat de Chi neezen den spoorweg Peiping-Soeijoean op drie plaatsen bij Nankau in de lucht hebben doen vliegen. Aan dezen strijd wordt niet door troepen van het 29ste leger deelgeno men. De Chineesche strijdkrachten bij Nan kau beschikken over een aanzienlijke hoe veelheid geschut en loopgraafgeschut. De Chineezen hebben zich onlangs ten noord oosten van Nankau verschanst: Zij hebben er loopgraven aangelegd en voorzorgsmaat- regelen tegen een eventueclen tankaanval Benomen. Uittocht uit Peiping. Zoodra bekend werd, dat het tusschen de Japansche troepen en afdcelingen van het centrale Chineesche leger bij Nankau tot Bevechten was gekomen, begon een ware Exodus van de Chineezen uit Peiping. Een reusachtige menigte Chineesche vluchtelin- ben belegert op het oogenblik het station van Peiping, vanwaar dagelijks slechts één personentrein naar Tientsin vertrekt. De trein, die gister vertrok, was met duizen den Chineezen letterlijk tot barstens toe gevuld, terwijl honderden in wanhopigen toestand op het station moesten ahcterblij- ven. Zij kampeeren nu op het stationsem placement, teneinde er zeker van te kun nen zijn, dat zij den trein van heden halen. Peiping is vrijwel geheel van de buiten wereld afgesloten. De eenige verbinding daarmede wordt nog door het radiostation gehandhaafd. De telegraaf- en telefoon diensten zijn gestaakt, terwijl tengevolge van de desorganisatie van de posterijen, de bestellingen zeer onvolledig zijn. OMGEVING B-INNEN V VSJahAi soeijoeakTn MONGOLI KWEIHWATIN6 jsoejoe/w) "j§35<ALGAN v FENGTSJEMHSJEbl Sjanghai gelijkt een Japansche oorlogshaven. De haven van Sjanghai gelijkt op het oogenblik een Japansche vlootbasis. In de haven liggen vier Japansche kruisers en acht torpedojagers, terwijl buitengaats nog twaalf Japansche oorlogsbodems voor anker liggen. De oorlogsschepen, welke kort geleden zijn aangekomen, hebben een ge weldige hoeveelheid munitie en levensmid delen gelost. Het schijnt, dat de Japansche troepen geweld zullen gebruiken, wanneer de Chineezen blijven weigeren hun troepen uit Sjanghai terug te trekken en de ver sterkingen te slechten. De Japansche strijdmacht te Sjanghai be staat uit ongeveer 4000 mariniers. Een Japansch vliegtuigmoederschip is op ongeveer 50 k.m. van Woesoeng voor anker gegaan en men verwacht, dat bij een eventueelen Japanschen aanval vooral ge bruik zal worden gemaakt van de lucht macht. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat deze stad thans omsingeld is door 100.000 man Chi neesche troepen terwijl 10000 Chineezen sa mengetrokken zijn binnen het gebied, waarvoor de wapenstilstandsovereenkomst van 1932 geldt. Zij zijn uitgerust met ma chinegeweren, veldgeschut en loopgraaf mortieren, hetgeen in strijd is met deze overeenkomst. Het bericht maakt melding van de oor logsvoorbereidingen en van de anti-Japan- sche stemming. Reeds 150.000 personen uitgewe ken uit Noord-Oost Sjanghai. Het aantal personen, dat uit Noordoost Sjanghai de wijk heeft genomen naar de havens aan de Zuid-Chineesche kust, wordt geschat op 150.000. Het blad Takoengpau maakt melding van krachtige Japansche troepenbewegin gen in dep rovincie Jehol. Deze troepen zouden bestemd zijn voor deelneming aan den strijd om den Nankau-pas. Uit Istanboel wordt gemeld, dat een tiental uit Duitschland uitgeweken Joden, die sedert een paar jaar leidende functies bekleedden bij vooraanstaande firma's, het land hebben moeten verlaten, teneinde plaats te maken voor Turksche onderda nen. Voor eenige hunner, die zich bereid hadden verklaard, zich tot Turk te laten naturaliseeren en den Mohammedaanschen godsdienst aan te nemen, is het uitwijzi- gingsbevel ingetrokken. De St. Gothani-spoorlijn heeft een tot dusverre nog niet geëvenaard verkeer te verwerken, bijna uitsluitend tengevolge van de zendingen levensmiddelen uit Italië naar Duitschland en de Noordelijke landen, in ruil waarvoor het hoofdzakelijk steen kool ontvangt. Alleen op 26 Juli zijn 232 wagens levensmiddelen uit Italië langs de ze lijn verzonden. Mussolini heeft te Catania op Sicilië, waar hij de manoeuvres bijwoont, een groote me nigte toegesproken, waarbij hij o.a. zeide: „Ik vestig uw aandacht op het feit, dat de -voorbereiding van het geheele Italiaansche volk op het militaire leven de basis is van onze leer." De Duce besloot: „Een nieuwe pe riode in de geschiedenis vangt aan. Er is een beslissend element van onberekenbare draagwijdte, dat wij in de volgende eeuw ontwerpen: het is de stichting van het Ita liaansche keizerrijk." MUSSOLINL Toch heeft de Duce volgens de N.R.C. ook gesproken over de kracht van het imperium in dienst van den vrede, waarbij hij Ita- lië's verlangen naar rust in de Middcl- landsche Zee uiteenzette. Men maakt daar te Rome uit op, dat de redevoering van den Duce te Palermo voor een goed deel gericht zal zijn tot de buitenlandsche mo gendheden en dat zij van uitnemend belang zal zijn. Zonder iwijfel zal Mussolini, steeds volgens Romeinsche voorspellingen, de kracht en de noodzaak van de as Ro- me-Berlijn in het licht stellen, doch hoogst waarschijnlijk zal hij evenzeer spreken over de voorwaarden van een blijvend even wicht met en een definitieve toenadering tot Groot-Brittannië en mogelijk tot Frank rijk* Op het vliegveld van de lucht- vaartafdeeling Soesterberg heeft zich gisterenmiddag omstreeks half vijf een ernstig ongeluk voorge daan, dat twee personen het leven heeft gekost. Het militaire Koolho ven-vliegtuig F.K. 52, dat boven Soesterberg werd gedemonstreerd voor een aantal militaire autoritei ten, stortte door nog onbekende oor zaak brandend neer. In het toestel bevonden zich een invlieger en een mecanicien van de Koolhovenfabrie- ken, t.w. de Zwitser Boumann en de ongeveer 30-jarige Maan. Ver moedelijk waren zij reeds ver brand toen het toestel op het vlieg veld terecht kwam. Van het toestel bleef weinig ge spaard. Nadere bijzonderheden. Omtrent de toedracht van het ongeluk met de Koolhoven F.K. 52 vernemen we nog het volgende: Bouman had met goed gevolg eenige stunts uitgevoerd. Plotseling maakte hij een piqué (duikvlucht) waarbij tot groo te ontsteltenis der vele toeschouwers, en kele deelen van het kielvlak en richtings roer van het vliegtuig losscheurden. Nog even kwam het toestel recht, maakte een vlakke bocht, doch geraakte daarna op on geveer honderd meter hoogte in een vril le en sloeg te pletter tegen den grond. On middellijk sloegen de vlammen hoog op uit het wrak van het vliegtuig. Met behulp van schuimspuiten mocht het den leden van den hulpdienst van het vliegkamp, die dadelijk toesnelden, gelukken het vuur te blusschen. Naast het toestel vond men het geheel verkoolde lijk van den vlieger, die vermoedelijk bij den schok uit het vliegtuig was geslingerd. De mecanicien zat nog in zijn waarne mersplaats. Beide lijken werden vcrorloo- pig opgebaard in het hospitaal van het vliegveld. Rondom het vliegkamp hadden duizen den toeschouwers de verrichtingen van den vlieger gevolgd. Men was zeer orfder den indruk van het ongeluk. Het Koolhoven-vliegtuig F. K. 52 had een Pegasus-motor van 800 p.k. en een driebla- dige luchtschroef. De Prinses ontvangt kostbaar Poolsch geschenk. Gisterochtend hebben 850 Deensche, Engel- sche, Tsjechische, Joegoslavische, Noorsche, Poolsche en GrieTssche padvinders voor het prinselijk Paar gedéfileerd. Onder belangstelling van duizenden arri veerden de jongens te 12.45 op het paleis Soestdijk, waar H. K. II Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard met gevolg op het bordes hadden plaats genomen. Onder vroolijke muziek marcheerden de contingenten voorbij. De eerste groep, de Tsjechen, brachten bij het bordes een zwij genden groet, doch zoodra de Engelschen het bordes naderden, werd er luide geroepen en dit gejuich was niet eerder van de lucht dan toen de laatste Engelsche padvinder uit den paleistuin verdwenen was. Herinnering aan het Prinselijk verblijf te Krynica. Het contingent Polen overhandig de aan de Prinses een tweetal ca deaus, bestaande uit twee tafella kens en twaalf servetten van Pool sche kant, dat door boerinnen met de hand is Vervaardigd. Het geschenk was gebonden in een bui tengewoon fraai uitgevoerd omslag, waar op folkloristische inotieven. eveneens ver vaardigd door Poolsche boerinnen. De Prinses ontving voorts een uit twee deelen bestaand boekwerk, waarin een be langwekkende beschrijving wordt gegeven van de Poolsche kantkunst. Op de eerste bladzijde van dit boekwerk staat geschreven: „Aan H. K. H. Prinses Juliana van de Poolsche padvinders met hun diepe hoogachting ter herinnering aan haar verblijf in Krynira". De padvinders, die het geschenk aanbo den, waren zichtbaar verrast, toen de Prinses met enkele woorden in het Poolsch haar dank betuigde. De contingenten keerden met den trein van 6.11 uur uit Baarn naar Vogelenzang terug. i DE BILT SEINT: Verwachting: Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, vooral in het Zuiden kans op onweer, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. De berichten uit Berlijn, vol gens welke de Duitsche regeering zou overwegen nog andere Britsche journalisten uit het land te zenden, veroorzaken eenige opgewonden heid in Engelsche perskringen. Over het algemeen was men er van meening, dat geen enkele nieuwe ontwikkeling zich zou voor doen, tenminste tot op het oogen blik, waarop aan Ebbutt verzocht zou worden Duitschland te verla ten. In feite was er geen sprake van, dat voldaan zou worden aan de vervanging van de Times-correspondent door een an der, wiens rol beperkt zou worden tot lof spraak op de natioanal socialistische in stellingen. Overigens houdt men het voor onmogelijk, dat de beslissing der Brit sche regeering ten aanzien van de drie Duitsche journalisten herzien zou worden. De vraag is dus of de tegen Ebbutt ge richte maatregel zal worden uitgestrekt tot andere Britsche correspondenten en of een zoodanige maatregel den Engelschen auto riteiten aanleiding zou geven aan andere Duitsche journalisten te verzoeken Enge land te verlaten. Deze vraag zal eerst beantwoord worden, wanneer Duitschland zijn bedreiging ten uitvoer legt. Het is echter teekenend, dat reeds thans sommige diplomatieke corres pondenten meenen te moeten aankondigen, dat de regeering in een dusdanige eventua liteit de positie van de tachtig Duitsche journalisten, die in Engeland verblijf hou den, opnieuw in overweging zou nemen. Tegenover de tachtig Duitsche journalis ten in Engeland staan slechts vijftien En gelsche in Duitschland. Buitenlandsche persvereeniging te Berlijn vergadert. De Buitenlandsche persvereeniging te Berlijn is bijeengekomen in een spoedver gadering, welke door de correspondenten uit 23 landen werd bijgewoond. Er werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de vereeniging met leedwezen kennis heeft genomen van het voorstel tot uitwij zing van den Times-correspondent, en in beginsel protesteert tegen iedere uitwijzing, welke door een regeering, welke ook, zou kunnen worden gelast, alleen op grond van zuiver journalistieke werkzaamheid. De resolutie zal overhandigd worden aan de ministers von Neurath en Goebbels en aan het internationaal verbond van journa listen. In Duitsche politieke kringen wordt naar aanleiding van de resolutie der buitenland sche persvertegenwoordigers opgemerkt, dat de opvatting, dat geen dagbladcorrespon dent op grond van zijn journalistieke werk zaamheid zou mogen worden over de grens gezet in deze algemeenheid nauwelijks in een land zal worden gebillijkt. Voor de jour nalistieke werkzaamheid van persvertegen woordigers kan geen vrijbrief worden ver strekt, welke hun principieel zou veroor loven in plaats van een objectief een eenzij dig verwrongen beeld ten ongunste van hun rayon te geven. Tegenover dergelijke jour nalisten, die er uitsluitend naar streven in strijd met de waarheid en daarmede op een wijze, welke de betrekkingen der volken schaden, werkzaam te zijn, de noodige con sequenties te trekken, is volgens de Duit sche opvatting de plicht van iedere regee ring, welke haar verantwoordelijkheid be wust is en bezorgd is voor de internatio nale atmosfeer. Tenslotte wordt er in Berlijnsche poli tieke kijngen op gewezen, dat te Berlijn zekere buitenlandsche persvertegenwoordi gers zijn, die blijkbaar ook buiten hun be roepsplichten tegen de Duitsche belangen werken en dat men zich natuurlijk tegen over een dergelijke werkzaamheid maatre gelen moet voorbehouden. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1