De laatste duizend «S5Ê' AKKERTJES Filmbrand als oorzaak van vliegtuigrampen Vrijdag 13 Augustus 1937 Tweede Blad iP-tadinieuuM De Sabaneezen vinden dat Holland vette koeien heeft en veel boomen «Warme" ontvangst van de Polen Vii^efveMf Vischafslag Den Helder Jubileum Weer twee rijwielen ontvreemd KKER.CACHETS Faillissementen Burgerlijke Stand van Den Helder Nieuw zweefvliegveld Amerika en de strijd in het verre Oosten G. J. W. Putman Cramer Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen D e strijd in het Verre Oosten neemt een steeds scherper vorm aan en met groote be zorgdheid volgt Europa de ontwikkeling van den toestand tusschen China en Japan. Be halve Europa volgt ook Amerika met span ning het conflict tusschen beide landen. Ame rika heeft immers groote belangen in China. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Agenda éMsteren zijn de laatste duizend padvinders Den Helder binnengevallen. De belangstelling was even groot, zoo niet grooter, dan de vo rige dagen. Een haag van eenige duizenden menschen stond langs Stationsplein en P. H. Laan opgesteld. De padvinders bleken aan genaam verrast door zoo groote belangstel ling. De Polen, in hun lange mantels, waar door ze veel weg hadden van monniken, mar cheerden opgewekt zingend het Stationsplein op en het contact met het publiek was al heel gauw gelegd, want een paar kleine dreumes- sen zagen zoowaar kans tusschen de handen van de politie door te glippen en hun bloc note onder den eersten den hesten buitenlan der zijn neus te duwen. Een paar heel vrij- postigen stevenden zelfs op den burgemees ter af en... hadden succes. De Heldersche begeleiders werden tus schen de groepen verdeeld. De kleurige troep van de graalmeisjes fleurde het wat sombere bruin van de Poolsche man tels op. De padvindsters en driehoeken sloten zich eveneens aan en na eenige minuten stonden -allen ordelijk opgesteld en gaf de burgemeester opdracht aan den heer v. Baaren het Ned. volkslied te spelen. Stram in de houding groetten de jongens, de Polen met twee, de andere met drie vin gers aan den hoed. De heer Joh. Bakker, de algemeen leider, introduceerde daarna den burgemeester, die de jonglui in drie talen toesprak. Het groepje van Saba trok veel belangstel ling. De jongens vielen op door hun panama hoeden en hun gebruind uiterlijk. We spraken den leider, die vertelde dat de jongelui bizon der genoten van hun trip naar Holland. Ze blijven hier tot 1 October, om in dien tijd wat meer van Holland te leeren kennen. Aan een twaalftal steden in ons land zal een be zoek worden gebracht. De jongen; waren verbaasd geweest over de vette koeien van Holland en over het feit, dat hier zooveel boomen waren. De Polen vonden het hier ook fijn... maar warm. Ze hadden last van hun lange mantels. Als ze geweten hadden, beweerden er eeni- gen, dat de zon hier zoo scheen, dan hadden ze hun jassen thuis gelaten. Maar ja... ze flatteerden sommige jongens wel aardig en een Pool is tenslotte ook maar een mensch. Dat hadden de Heldersche meisjes spoedig in de gaten. Er waren er, die met echt Nieuwe- diepsch accent een mantel aftroggelden en een kapi van de Polen en die zich dan aan den arm van zoo'n Poolschen broeder lieten fotografeeren. Dezelfde tocht werd gemaakt en dezelfde inrichtingen werden bezocht. Aardig was het oponthoud weer op de Buitenhaven, waar heen zich honderden stadgenooten begaven. Tijdens den vaandelgroet, bij het monument, werd door den plaatsvervangend hoofleider van de Poolsche padvinders een bouquet bloe men aan den voet van het monument neer gelegd. Na het bezoek aan de maritieme instellin gen vereenigden de jongens zich om ongeveer kwart over vieren voor de Marinewerf en marcheerden langs de bekende route naar het Helden der Zee-monument. B(j het Helden der Zee-monument. Bij het monument stonden weer een aantal oudere en jonge redders opgesteld. In parade pas marcheerden de jongens langs de redders en brachten militair een groet. Toen allen rond het monument geschaard stonden speel de de stadsbeiaardier het Poolsche Volks lied. De Poolsche plaatsvervangend hoofd leider legde bij het monument een bou quet van roode en witte anjers. De bur gemeester, getroffen door deze hulde, bracht namens de redders een woord van hartelijken dank. De leiders begaven zich daarna naar het Stadhuis, waar ze door het plaatselijk comité werden ontvangen. Eerewijn werd rondge diend, doch de Polen hielden zich bijna una niem bij water. Sabaansche dank. De leider van de Sabanen, de heer v. d. Maarel, kon zijn dank niet langer onder zich houden en uitte die in eenige sympathieke woorden. „Het is me een genoegen, als leider van den groep van het kleinste der W.-Indische eilanden, Saba, een woord van hartelijken dank te spreken, voor de wijze van ontvangst ih deze gemeente. Zij zal ons lang in herin nering blijven en ik hoop en vertrouw, dat de jongens ze door zullen geven aan de bewoners yan Saba, zoodat de band, tusschen Holland «n haar W.-Indische bezitting, nog steviger zal worden." De burgemeester spreekt de Polen toe. De burgemeester sprak daarna in h' Duitsch allereerst tot de Polen. „Het is niet teveel," aldus de burgemeester, .wanneer ik ^e8, dat u een zeer goede vacantie hebt ge- had. Daar was allereerst de jamboree en daarna de vele bezoeken die u hebt gebracht aan verschillende steden van ons land. De chief scout, Baden Powel, heeft gezegd, Burgemeester Ritmeester. dat gij zijt de vertegenwoordigers van een vredesleger. Ik verheug mij daarin, omdat wij het van de jongeren moeten hebben. Wij hebben nu ervaren, dat door de broederschap der volkeren alles te bereiken is. Ik verheug mij er in het bizonder over, dat gij zijt het jongste land der vrijheid. Ik hoop, dat u die vrijheid zult behouden, omdat die van zoo groote beteekenis is. Wij kunnen daarvan meespreken. Ons volksbestaan spreekt van een vrijheid van meer dan honderd jaren. Wij behooren dus bij elkaar, ook al zijn we door een afstand van eenige duizenden kilometers gescheiden. Ik hoop, dat Polen groeien en bloeien mag en dat u uw land liefhebt, zooals wij het onze liefhebben. De Polen hieven hierna spontaan een drie maal „Leve Holland" aan, waarna eveneens een hulde aan den burgemeester werd ge bracht. In het Fransch sprak de burgemeester daarna tot de Mexicaansche en Portugeesche leiders, waarin hij eveneens wees op de groote schat, die de vrijheid is. Dank aan de Sabanen. De leider van Saba werd door den burge meester in het Hollandsch beantwoord. Ik vind het buitengewoon gelukkig, dat de jon gens van Saba hier zijn. Wij wisten weinig van uw eiland, doch hebben er vandaag veel van gelezen in onze krant. Er zijn verschil lende banden, die ons binden en Wij verheu gen ons er in, dat u vandaag in ons midden zijt, dat u gelegenheid en geld hebt kunnen vinden om naar hier te komen. Wij hopen ook van harte, dat dit bezoek de bancj tus schen Saba en het moederland sterker zal maken. Tenslotte brengt de burgemeester een woord van dank aan de dames en heeren, die zich in deze dagen als leider hebben beschik baar gesteld, en die hun tijd en krachten heb ben gegeven om het comité bij te staan. „Ik hoop," aldus de burgemeester, „nog eens een beroep op u te mogen doen." Tot de oud-redders zegt spr., dat het hem vreugde gedaan heeft, dat zij op deze wijze door de jeugd van de wereld geëerd zijn. Poolsche dank. Uit naam van de Polen bracht een der lei ders een woord van hartelijken dank, voor de vriendelijke ontvangst. Daar de Polen in het bizonder het aandenken van uw helden eeren, hebben wij bij beide monpmenten een bloe menhulde gebracht. Wij zijn met groot enthou siasme voorbijgegaan aan hen, die honderden menschenlevens hebben gered. In Holland zijn wij zeer goed ontvangen, maar hier in uw stad zeer gemoedelijk en zeer hartelijk. Wil allen onzen grooten en har telijken dank brengen. Verbroedering. Toen maakten we een prachtig moment mee. Een Poolsch leider stapte spontaan op den leider van Saba toe, sloeg zijn arm om hem heen en zei: „Wat vind ik het fijn, Saba, dat ik jou hier ontmoet heb en dat we goede vrienden kunnen zijn. Veel groeten van Polen." Als de jamboree onder alle jongens zoo'n spontane echt hartelijke vriendschap heeft ge schapen, dan zal de tiendaagsche samenkomst vruchten dragen voor de toekomst. Om even voor zessen reed de trein weg, met duizend wuivende jongens. Een van de Hel dersche meisjes, had op het laatste moment nog kans gezien, een blocnote in de coupé van een aantal jonge Polen te stoppen, na tuurlijk, om een handteekening. Toen de trein al reed werd de blocnote nog gauw terugge geven. Een daverend gelach. In zuiver Hol landsch stond er: „Dag liefie". „dag schat". Dat hebben de Polen in Holland geleerd. Vlschprtfzen. Donderdag waren de viachprrjzen te IJmui- den weer van bevredigenden aard. Alleen tarbot was iets omlaag gegaan en deed van 0.72 tot 0.74 per kilo. Tong daarentegen was weer iets gestegen en noteerde van 1.15 tot 1.65. Griet toonde den laatsten tijd een zeer goed beeld. Dezen dag deed ze van 14.50 tot 32.per 50 kilo. De scholprijzen blijven hun goeden prijs be houden. Zetschol deed 22.50; kleine schol van 5.50 tot 25. Ook schar was goed aan de markt en deed van 2.70 tot 10.—. Poon noteerde 5. Schelvisch- en kabeljauwprijzen waren zeer goed. Ook makreel toonde een goed prijsbeeld en deed van 8.tot 12.Wijting deed van 1.80 tot 2.80. Haring blijft gematigde prijzen opbrengen en deed van 3.40 tot 3.85. De hakeprijs schommelt nog steeds om de 40.per 125 kilo. De besommingen der trawlers waren goed te noemen en gerekend naar het prijsgemid- delde per mand kan men van goede prijsstel ling spreken. B.v. voor 75 manden werd 1290 gemaakt en voor 70 manden 1160. Er waren 8 traw lers aan den afslag en één motorlogger, welke 680.besomde. Levende garnalen. De prjjs der levende garnalen aan den af slag te Amsterdam was Donderdag van 1.50 tot 2.25 per lit van 15 kilo. Den Helder, 12 Aug. 1937. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.141.08 Slips 1.040.94 Schol le soort p. kist 6.705.50 Schol 2e soort 2.501.80 Schar 2.201.60 Het bezoek van de drieduizend jongens is een succes geweest. De organisatie was uit stekend, de reacties van het publiek spon taan en hartelijk, het weer boven verwach ting, de geest uitnemend en de leiding van de politie in goede handen. Onze burgemeester, van wien het ini tiatief tot dit bezoek is uitgegaan, mag met genoegen op deze drie dagen terug zien. Ze zjjn een goede propaganda voor onze stad geweest. Gisteren vierde de heer P. J. Isaksson, wo nende Brouwerstraat 36, zijn 25-jarig jubi leum. Hoewel de jubliaris er een andere reke ning op na hield was hij toch dien dag een kwart eeuw in Algemeenen Dienst van Ge meente-werken. Officieel was hij n.1. 1 Sep tember aangenomen, doch op 12 Augustus kon hij reeds aan het werk gaan aan de herstellingswerkzaamheden van de toenma lige Zeevaartschool. Bij de gemeente is dan ook 12 Augustus als datum van indiensttre ding geboekt en nu, na 25 jaar, is dat een jubileum-datum geworden, 's Morgens begon nen de bloemen al te komen. Veel bloemen waren er. De heeren Dokter en Visser kwa men namens de gemeente oi den jubilaris te feliciteeren en hem een envelop met inhoud, alsmede een oorkonde aan te bieden. De bloe men bleven binnenkomen en 's middags was er een behoorlijke collectie. Het trof, dat de familieleden ook bijna allen verlof hadden, zoodat alles er toe mede werkte om een echt feestelijke stemming te scheppen. Namens he t gemeenschappelijk personeel van gemeentewerken werd een fraaie, gemakkelijke stoel aangeboden. Vele anderen kwamen nog hun bewijzen van belangstelling toonen, zoodat gerust mag worden aangenomen, dat deze dag een onver getelijke voor den heer Isaksson is geworden. Vertellen wij tenslotte nog iets van de aardige „oorkonde". Deze geeft aan de voor zijde de afbeeldingen van de verschillende materialen en gereedschappen, waarmede de heer Isaksson in die 25 jaar is omgegaan. Zijn werkzaamheden bevinden zich n.1. hoofd zakelijk op het gebied van bestrating, riolee- ring en brandweer en in verschillende onder deden daarvan schijnt hij zoo langzamer hand een specialist te zijn geworden. Pagina 3 van deze oorkonde bevat de na men van Directeur, Opzichter, Ambtenaren, collega's enz. van Gemeentewerken. Iemand uit Nijmegen moest tot de minder prettige ervaring komen, dat fietsen in het middelpunt van de belangstelling van een aan tal onverlaten staan. Hij deed tenminste aan gifte, dat zijn rijwiel, dat hij in de Koning straat had neergezet, was ontvreemd. Verder werd nog aangifte gedaan, dat een rijwiel, dat in het Julianapark onbeheerd was achtergelaten, bij terugkomst van den eige naar bleek vertrokken te zijn. Niet meer in staat nog iets te doen aan het vele werk, dat te wachten ligt? Dan zullen één of twee van die kleine "AKKERTJES" snel en zeker Uw 'HederJandsch nare hoofdpijn verdrijven en Product Uw geest weer helder maken! .V Onschadelijkl 'l Zijn ideale pijn stillers bij Zenuwpijn, Kiespijn, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Het zou niet de eerste keer zijn... Veronderstellingen rond de „Fla mingo". De ramp van de „Flamingo" is reeds aan verschillende oorzaken toegeschreven. Giste ren publiceerden wij de veronderstelling van een Belgisch blad, dat meende, dat er in één der olietanks van het vliegtuig brand is ontstaan; daartegenover blijft de K.L.M. haar „diagnose" handhaven: in de cabine heeft een ontploffing plaats gegrepen. De luchtvaartkundige medewerker van de Msb. opperde dezer dagen de mogelijkheid, dat de ramp van de „Flamingo" aan de zelf ontbranding van een film te wijten zou zijn. In verband hiermede kan het zijn nut heb ben, merkt de Msb. thans op, er op te wijzen, dat minstens genomen reeds éénmaal een vliegtuig aan een dergelijk ongeval ten gron de gegaan is. Een jaar geleden vloog n.1. een vliegma chine van de Lufthansa op de reis van Am sterdam riaar Berlijn in brand, maar geluk kig zóódanig, dat het nog behouden op een weide van het landgoed „Herinckhave" bij Albergen neer gezet kon worden. De redding van een tiental menschenle vens was in dit geval zeer waarschijnlijk aan de tegenwoordigheid van geest te danken van dien reiziger, die het eerst rook uit het bagageruim zag opstijgen. Deze man is toen als een luipaard op de openstaande vensters toege sprongen en is er in geslaagd deze dicht, te rukken. Eerst daarna waar schuwde hij den piloot, die het geluk had een geschikt, landingsterrein di- recht onder zich te ontdekken. Toen de machine ter aarde stond en de deur openging stond ze meteen in lichte laaie, maar hierbij liep toch slechts de pi loot een lichte knieverwonding op. Alle ove rigen kwamen met den schrik vrij, zij het dan, dat ze het verlies van al hun bagage te betreuren hadden. Na gedaan onderzoek kwam vast te staan dat deze brand inderdaad aan de zelfontbranding van een meegevoerde doos met filmband te wijten viel. Denkbeeldig zijn derge lijke ongevallen dus niet. Als curiositeit kan hier aan toegevoegd worden, dat de Lufthansa, zoodra zij van de schipbreuk hoorde, een eigen vliegtuig naar Albergen dirigeerde bemand met des kundigen niet alleen, maar ook met arbei ders. Deze laatsten moesten het wrak op ruimen. Geen Nederlandsche arbeider mocht het ook maar aanraken. En ook ging één beambte de gansche omgeving af om tegen goed geld de cliché's van genomen foto's op te koopen. Dit alles om aan de ramp zoo min mogelijk ruchtbaarheid te geven Deze opzet is volkomen naar wensch ge slaagd. Van de heele geschiedenis versche nen slechts twee of drie regels in de bla den. En daarbij had de Lufthansa veine, want niemand meer of minder dan de ver maarde Charley Chaplin had in de veron gelukte kist een plaats besproken. Hij was echter niet meegekomen. In het tegenge stelde geval zou het we! niet zoo gemakke lijk gevallen zijn, het ongeluk te vermoffe len. Uitgesproken: Pieter Hemke Jr., caféhouder, Den Helder. Curator Mr. J. Mulder, Geëindigd M. van Waesik te Koegras. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst. van 12 Augustus 1937. BEVALLEN, N. PrinsPlaatsman, d. ONDERTROUWD: A. C. Rommers en J. Maes. GETROUWD: F. J. Luider en O. Boltjes; C. J. Brouwer en M. Bakker. OVERLEDEN: wed. M. Lenards, geb. J. van der Tang. 82 jaar. Over het Y. Daar verschillende takken van luchtvaart o.m. zweefvliegen en sportvliegen voor het geregelde luchtverkeer op Schiphol een belemmering vormen, zal aan den overkant van het Y, grenzend aan het Oostzaantuin- dorp, een zweefvliegveld worden aangelegd, dat waarschijnlijk einde September gereed zal zijn. Treedt af als secretaris van den Ondernemersaad voor Nederl.-Indië. De heer G. J. W. Putman Cramer, heeft besloten met ingang van 1 October a.s. zijn functie als secretaris van den Ondernemers- raad voor Ned. Indië, welke betrekking hij on geveer 15 jaar heeft bekleed, neer te leggen. De heer G. J. W. Putman Cramer, op 18 Juni 1870 te Bergen op Zoom geboren, is ook voorzitter van den Ondernemersaad in Suri name. Hij is zijn loopbaan begonnen bij de Marine. In 1922 nam hij als kapitein-luitenant ter zee zijn pensioen en werd toen benoemd tot secretaris van den Ondernemers Raad voor Nederlandsch-Indië. In 1926 werd hij tevens voorzitter van de vertegenwoordigers der Bergcultures en in datzelfde jaar is hjj be noemd tot secretaris van den Ondernemers Raad voor Suriname. De bizondere belangen, welke Amerika heeft in zoo menig deel van het Chinee- sche rijk, zijn van die zorgen van Wash ington niet de eenige reden, al werd To kio in menigvuldige verklaringen van Amerikaansche zijde op die belangen zeer nadrukkelijk gewezen, schreef „De Maas bode" gisterenavond in een beschouwing. Door een oorlog in Oost-Azië zou ook de bekende, na vele en zeer bewogen parlemen taire discussies einde April van dit jaar in een wet vastgestelde Amerikaansche neutrali teitspolitiek, voor het eerst, in contact tre den met de werkelijkheid. We hebben indertijd uitvoerig stilgestaan bij deze neutraliteitswet, waarvan het doel was, Amerika afzijdig te houden van iederen oorlog. Het leergeld, dat Amerika had be taald in den grooten oorlog, had het voor zichtig gemaakt en de steeds dreigender toe stand in Europa had het zijn houding doen bepalen. De neutraliteitswet bestaat in hoofdzaak uit twee fundamenteele clausules: de eerste verbiedt iedere levering van wapenen en mu nitie, aan de krijgvoerende partijen, van het oogenblik af, dat de p resident der Ver. Sta ten bij proclamatie zijn volk zal hebben kond gedaan, dat tusschen twee landen een oor logstoestand is ingetreden. De andere bepaling der onzijdigheidswet geldt de leveranties van grondstoffen, voor oorlogvoering van belang. Ze zou, volgens de wet, ten einde Amerika's handel geen te groote schade te betrokkenen, in het alge meen geoorloofd zijn. Met dien verstande evenwel, dat de president „in het belang van den vrede, èn van de neutraliteit" de leverin gen beperken kan tot goederen, welke tevo ren met klinkende munt zijn betaald en niet door Amerikaansche schepen worden ver voerd. Het merkwaardige geval zou zich reeds bfj de eerste proeve van neutraliteitspolitiek voordoen, schrijft „de Maasbode", in boven aangehaald artikel, dat zij den een begun- tigd, den andere schaadt: hetgeen juist tegen het wezen eener stricte neutraliteit indruischt; terwijl zij, toegepast in het Japansch-Chinee- sche conflict, juist Tokio, dat gebied be dreigt, waar Amerikaansche belangen liggen, zou bevoordeelen ten koste van China, het land, dat dit gebied te verdedigen heeft. In het licht van deze summiere uiteenzet ting van de mogelijke verwikkelingen, waarin Amerika's neutraliteitswet, gansch tegen haar opzet, het land zou kunnen verstrikken, zijn de onafgebroken pogingen verklaarbaar, welke Washington den laatsten tijd weer onder neemt, om den vrede een onderdak te geven, waar hij veilig is, zegt het blad. Gemaakte Heren- en Kinderkleding Moderne keuze in alle prijzen Natuurhistorisch Museum. Elke week: elkt Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 8—10 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „De laatste nacht" en „De lieveling der vrouwen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Mayerling". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Watt en Halfwatt als circusgasten" en „De held van Silver City". Maandag, 20 Augustus, 8.15 uur. Nieuwe Kerk, Wesstraat; Kerkconcert. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Hoogwater (heden) 12.05 0.40 Laagwater (heden) 6.00 18.35 Hoogwater (Zaterdag) 12.40 Laagwater (Zaterdag) 6.35 19.05 Licht op (heden) 21.02 Barometerstand Den Helder 758.8 Temperatuur zeewater ig,g Temperatuur lucht 17.7 Hoogste temperatuur lucht gisteren 21.3 Laagste temperatuur lucht gisteren 17.2 GESLAAGD: Voor het 11 en 12 Augustus te Haarlem gehouden examen Handenarbeid slaagde onze stadgenoot E. J. van Voorst, cursist van den heer Joh. W. Stevenson.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5