dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Geschutduel in Sjanghai Engelsch contingent plundert een trein N.V. WACO - Hoorn Dreigend conflict ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937 65e JAARG.No. 8078 De prachtige Joekong-Kade geheel verwoest Jamboree-souvenir BUITEN -MONGOLIË Dit nummer bevat 16 pagina's U^EERBERICHT DE BILT SEINT* in onze zeehavens Levensonderhoud wordt steeds duurder HELDERSCHE COURANT s UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 De toestand te Shanghai is gisteren middag nog verergerd. Van vier uur tot half zes en van zes uur tot ze ven uur dreunde de stad bij regel matige tusschenpoozen tengevolge van de donderende geschutssalvo's. De Chineezen zouden in een school aan den Setsjoean-straatweg, die met Japansche troepen was bezet, een voltreffer geplaatst hebben. Granaat-explosies hebben ten Noord-Oosten van het Noorderstati on, dat tusschen de Japansche con cessie in het Hongkioe-district en de Chineezenwijk Tsjapei is gelegen, een grooten brand veroorzaakt. De Japansche stellingen langs de Hongkioe-rivier liggen onder vuur. De Chineezen hebben drie bruggen in de lucht doen springen. Reeds komen de eerste gewonden van de gevechtsterreinen binnen. De Chineesche troepen worden door oorlogsschepen beschoten. Een Japansch oorlogsschip heeft met zijn geschut de Joekong-kade geleide lijk verwoest. Deze kade, die nog niet lang geleden was aangelegd en 5 millioen Chineesche dollars heeft gekost, is halverwege Shanghai en Woesoeng gelegen. Zij bood plaats voor de grootste mailbooten, die op het Verre Oosten varen. De toestand te Sjanghai. Terwijl de vlammen hoog opslaan uit de in brand geschoten g ebouwen en den he mel rood kleuren, wacht Sjanghai op de dageraad en men vraagt zich af, of de vliegtuigen van het Japansche vliegkamp- Schip, dat voor Woesoeng voor anker is gegaan, de Chineesche stellingen zullen aanvallen. Vrijdag hebben een Japansche torpedoja ger en een kanonneerboot door hun sper vuur den opmarsch van de Chineezen in de richting van de Japansche katoenspinne rijen belet. De Chineezen moesten naar hun eerste stellingen terugkeeren. De telefoondienst tusschen de Vereen. Staten en Sjanghai is voorloopig opgehe ven, in verband met de abnormale toestan den in China. Chineezen versperren de Wangpo. Volgens een üit Japansche bron afkomstig telegram uit Sjanghai hebben de Chineezen in den afgeloopen nacht twee Chineesche schepen van 3000 ton dwars over de rivier Wangpo, tot zinken gebracht op vijfhonderd meter voor de Japansche haven. Vervolgens brachten zij in den loop van den nacht een twintigtal jonken tot zinken en versperden zoodoende de rivier geheel. De schepen zijn tot zinken gebracht door de Chineesche ri vierpolitie op bevel van de bevelvoering van het Chineesche garnizoen te Sjanghai en Woesoeng. Nanking vastberaden. De Chineesche autoriteiten te Nanking zijn vastbesloten de stad en de rivier te verdedigen. De maatregelen tegen aanvallen uit de lucht zijn gereed en op vele plaat sen in de stad zijn loopgraven en versper ringen aangelegd. De permanente commissie van het Cen- traal-executief comité van de Kwomintang heeft een aantal bepalingen opgesteld, waar aan de leden moeten voldoen en welke voornamelijk betrekking hebben op het vergeten van de geschillen met ander groe pen zoolang de moeilijkheden duren en met deze groepen samen werken. Te Shanghai werd bij het krieken van den dageraad de artillerie weer aan het werk gezet. Tot nu toe is evenwel geen enkel vliegtuig verschenen, vermoedelijk tenge volge van het slechte weer. De buitenlandsche consuls hebljcn ver geefs getracht een wapenstilstand te be werken. Naar verluidt zouden zij hebben voorgesteld, dat de Chineesche troepen zich zouden terugtrekken uit do gedemilitaireseer de zone, welke is ingesteld na de vijande lijkheden van 1932 terwijl do Japansche Versterkingen eveneens teruggetrokken zou den worden. Wil Japan onderhandelen. Een in de Japansche bladen gepubliceerd tolegram uit Sjanghai meldt, dat de vloot- ettaché bij de Japansche ambassade in China, schout bij nacht Honda, gisteren middag om zes uur verklaard heeft, dat hij um twee uur een bezoek heeft gebracht aan Kawagoe, den Japanschen ambassadeur en hem verzocht heeft pogingen te doen om te komen tot een vreedzame regeling van den toestand; In dezelfde verklaring wordt me degedeeld, dat Honda later een be zoek heeft gebracht aan een niet nader genoemden Chineeschen lei der, wien hij verzocht heeft de Chineesche regeering in kennis te stellen van Japans wensch om te komen tot een vreedzame regeling. Uit dit alles blijkt, zoo gaat de verklaring verder, hoezeer Japan voortdurend wenscht tot een vreedzame regeling te geraken, het geen echter van Chineeschen kant volkomen genegeerd wordt. Toen Honda terugkeerde van zijn onder houd met bovenbedoelden Chineeschen lei der, aldus de verklaring verder, bevond hij, dat de Chineesche troepen met loopgraaf mortieren en houwitsers om vier uur be gonnen waren te vuren, waarbij zij de Pat- zoejaubrug vernielden. De Japansche lan dingstroepen beantwoordden dit vuur. De verklaring eindigt met op te merken, dat de Chineezen de verantwoordelijkheid moeten dragen voor de verstoring van vrede en rust in Sjanghai. Bij Nankau blijven de Chinee zen ernstig weerstand bieden. Uit Peiping wordt gemeld, dat rondom Nankau nog steeds hevig gevochten wordt. Het schijnt, dat de Chineezen weerstand bieden en gebruik maken van het voordeel, dat het bergachtige terrein hen schenkt. Uit de omgeving van Peiping zijn aanzien lijke Japansche versterkingen naar Nankau vertrokken, waaruit men opmaakt, dat de Japanneezen vastbesloten zijn, zich van deze strategisch belangrijke streek meester te maken. Verder wordt gemeld, dat Tsjen-Tsjau- Tsoeng, de voorzitter van het comité tot behoud van den vrede, lid van den politie- ken raad is geworden. Tsji-Tsjoeng-Mo, de nieuwe chef van Oost-IIopei, heeft officieel zijn intrek genomen te Tangtsjan, de nieuwe hoofdstad. Volgens de Chineesche pers be vinden zich 60.000 vluchtelingen te Peiping. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs Waèr zijn de aschbakjes gebleven? De rij van schuldigen treedt aan BRIEVEN VAN EN NAAR HUIS. De deelnemers aan de Jamboree hebben een levendige correspondentie met hun verre familieleden en vrienden onderhouden, ge tuige de mededeelingen, die de heer Rogge veen, leider van het Jamboree-postkantoor aan een correspondent van de N.R.Crt. ge daan heeft. Het Jamboree-postkantoor heeft tijdens de kampdagen 600.000 aan gekomen stukken besteld en ruim 300.000 brieven en andere stukken ter verzending ontvangen. Deze cijfers overtreffen naar de heer Roggeveen vertelt, die van de jamboree te Gödöllö verreweg. De verkoop van de jam boree-postzegels heeft eveneens geweldige afmetingen aangenomen. Er zijn niet minder dan 210.000 zegels van VA cent, 150.000 van 6 ct, en 75.000 van 12'A cent verkocht. Hieruit kan men reeds opmaken, dat er veel brieven van wege de philatelie zijn ver zonden met overdadig hoog porto. De lief hebberij om de jamboreezegels compleet en met een jamboreestempel te verzenden is enorm geweest. Een groot succes heeft de P.T.T. gehad met haar idee 7% ets. brief kaarten te verkoopen met foto's van merk waardige gebouwen of landschappen in ons land. Er waren er van deze briefkaarten 21 vesrschenen. De jongens bleken er gek op te zijn, er zijn er 13.000 van verkocht. Aan de loketten voor postwissels is zoo goed als niets gestort, daarentegen des te meer uitbetaald, meest in kleine bedragen van f 1, f 1.50, en van f 2. Men kon daaraan wel merken, dat men niet met kapitalistische bezoekers te doen had. Zeer groot is het aantal expresse-brie ven geweest, dat het kantoor ter verzending heeft gekregen. Hierin heeft de verzamel- liefhebberij bepaald ook een rol gespeeld. 1000 telefoongesprekken per dag Het gemiddelde van de telegraaf was on geveer 200 telegrammen per dag, wat niet veel is. De telefoon had ongeveer een ge middelde van duizend gesprekken per dag gemaakt. Wat deden die Schotten daar op het dak? De jacht op souvenirs heeft wel eenige schade aangelicht aan den vlaggentooi van het kamp. Op verschillende plaatsen zijn de vlaggen weggehaald. Gisternacht ontdek te men op het marktplein dat er een paar Schotsche jongens op het dak van het res taurant zaten en aanstalten maakten om de wimpels, die daar wapperden, buit te ma ken. De kamppolitie heeft hen er vandaan moeten jagen cn dit is nogal een avontuur lijke jacht geworden, waarbij een van 'de stroopers in de sloot is terechtgekomen. De souvenirsport heeft hem dan tenminste een nat pak opgeleverd. Een „teveel" aan boord Bij het vertrek van het Engelsche contin gent speelde zich, na de inscheping op de verschillende booten, die de jongens naar hun vaderland terug zouden voeren, gister morgen te Hoek van Holland een merkwaar dig tooneeltje af. Toen alle scouts aan boord waren, de loopplank door de rijdende kraan zou worden weggehaald, de kabels losge maakt en het Wilhelmus ten gehoore zou worden gebracht, toen kwam er een ambtenaar aanrennen, alsof er een belang rijke passagier vergeten was. Maar het was een teveel aan boord dat de vertraging veroorzaakte. Dat bleek, toen door de luidspre kers, in plaats van het Wilhelmus, een mededeeling van den leider van deze groep schor schalde: „In den trein, dien wij zoo even hebben verlaten, ontbreken zes-en-twintig aschbakjes en nog het een en nader Wij zullen niet wegva ren voor deze aan den wal terug gebracht zijn". De leider bleek zijn mannetjes te kennen. Hijs preidde, alsof het de meest vanzelf sprekende zaak van de wereld was, dat alles nu ook weer direct in orde zou komen, een kleedje uit op de kade, bij den oprit van de loopbrug en wachtte.. Én daar kwamen ze een voor een inderdaad „over de brug" en deponeerden hun in studentikozen af- scheidsroes meegenomen voorwerpen. be- hoorende eigenlijk tot den onroerenden in ventaris van de spoorwegwagons op het kleed. Als er één schaapje over de brug is Toen de eersten dat eenmaal hadden ge daan, leek het wel of de geheele boot weer leeg liep: in een dichte file kwamen alle passagiers weer terug en leegden hun zak ken boven het kleed, waarop al gauw een kletterende en rinkelende stroom een berg deed ontstaan van bordjes met: Verboden te rooken, Niet spuwen, Noodrem-misbruik- wordt-gestraft, Dames, Gereserveerd. Ne pas se pencher dehors, W.Cja, geheele fo to's en reglementen met glas en al... TOESJETOE Noord-Cliina met de omliggende Japansche gebieden waar 't Japansch offensief verwacht wordt. Alles wijst er op, dat Ja pan vanuit Moekden (Mansjoekwo) en uit Toeloen (provincie Jehol) troepen dirigeert naar het Noorden van de provincie Ilopei. De strijd woedt momenteel aan de groote Chineesche Muur. Vanuit Korea of Kwantoeng (gebied ten Zuiden van Mandsjoekwo) verwacht men Japansche troepen welke te Fengtsjaufoe en Tsingtau in Sjantoeng trachten te landen. Vanuit Sjanghai verwacht men een opmarsch via Nanking naar den Loeng-Hai-spoorweg. De kaart geeft voornamelijk het Noordelijk spoorwegverkeer weer, eveneens van Korea en Mandsjoekwo, het voornaamste doel der Japanners zou zijn het spoorwegnet der Noordelijke provincies in China in handen te krijgen. Het nevenkaartje geeft een goed idéé van Ja- pan's ligging ten opzichte van China; Verwachting: Zwakke tot mati ge, Zuidelijke tot Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, later op klarend, iets1 koeler. Verdere vooruitzichten: Onzeker, Een oogenblik scheen het dat allen hun plicht hadden gedaan. De stroom stokte 'n minuut. Maar de leider kent zijn mannetjes door en door. En nog eens door de luidsprekers: „Wil len jullie als 't je blieft, alle aschbakjes te ruggeven! Vooruit, de boot vertrekt niét eerder, vóórdat alles teruggeven is! Er wor den nog zéven aschbakjes vermist!" Die correcte Engelschen! En daar kwamen de laatste.Alle zeven! Er zit heusch geen kwaad bij, legde men ons verzoenend uit; het is die ruil- woede, dat „change'n", ziet u. Souvenirs', altijd maar souvenirs aan deze dagen, die dan toch ook immers het hoogtepunt zullen blijven vormen in de levens van vele van deze padvinders. Toen wij het eerste gerucht over het ont- breken van de zes-en-twintig-aschbakj es-en- de-rest hoorden, zeiden wij tegen een niet zoo heel jongen Engelschen padvinder, dat wij het niet konden gelooven: „Juist de En gelsche scouts staan hekend als zóó correct, en dan: die dingen haal je er toch ook. maar niet zóó af, die zijn toch wel heel so lide bevestigd" „Ja", antwoordde de scout, eenigszins na denkend en met iets van voldoening bij de herinnering: „Ja, ze zaten wèl erg vast!"..* Collectieve arbeidsovereenkomst opgezegd door Centralen Bond van Trasportarbeiders. Te Amsterdam en Rotterdam zijn Don derdagavond bijeenkomsten gehouden van de haven- en veemarbeiders. De vergaderin gen waren op beide plaatsen gewijd aan de bespreking van de actie tot verbetering der arbeidsvoorwaarden in de havens. Sinds April worden tusschen de werkge versorganisaties en de werknemersorgani saties onderhandelingen gevoerd over de verbetering van de arbeidsvoorwaarden op die punten, welke tijdens de crisis ver slechteringen hebben ondergaan, zooals de tarieven, de verlofregeling, enz. Op genoemde vergadering is besloten, dat de „Centrale Bond" naast de reeds ge stelde eischen tevens een actie voor loons- verhooging zal beginnen. In verband hier mede is op beide plaatsen besloten het hoofdbestuur te machtigen tegen 1 Sept. a.s. de collectieve arbeidsovereenkomst met de beide werkgeversorganisaties, de scheep- vaartvereeniging „Zuid" en „Noord", welke overeenkomst van maand tot maand loopt, op te zeggen. Verwacht wordt, dat de katholieke en de christelijke bond zich geheel naast den Centralen Bond zullen stellen en binnen kort soortgelijke vergaderingen voor de arbeiders zullen beleggen. Kosten van de voeding der ar beidersgezinnen sedert Septem ber 7,6 pet. hooger. Blijkens onderzoekingen van het gemeente lijk bureau der statistiek te Amsterdam, be droeg het indexcijfer der kosten van het le vensonderhoud voor arbeidersgezinnen in Juli jl. (op de basis van het peil der prijzen véfór den oorlog 100) 138,7 tegen 137,9 in Juni j.1 en 132.0 in September 1936, de maand der depreciatie. Het is derhalve 0.6 pet. hoo ger dan in Juni 1937 en 5.1 pet. hooger dan in September 1936. Voor de voeding alleen is de stijging 0.7 pet. sedert Juni 1937 en 7.6 pet. sedert September 1936. Een stijging vertoonen, aldus het Hsb., de posten melk, kaas, eieren, vleesoh, vet ten, ardappelen electriciteit, brandstof en ontspanning. Dé toeneming bij melk is het gevolg van de omstandigheid, dat de prijs- verhooging van 27 Juni j.1. welke ten be hoeve van 't Juni-Indexcijfer slechts voor de laatste dagen van dei maande was meegere kend, in het Juli-indexcijfer thans geheel tot uiting komt, Die bij electriciteit hangt samen met het jaargetijde en wel in dezen zin, dat het stroomverbruik in de zomer maanden gemiddeld iets duurder is dan in den winter, doordat de voordeelen van spe ciale tarieven minder tot hun recht komen. Die bij brandstof is het gevolg van prijsver- hooging zoowel van huisbrand als van pe troleum. Enkele posten vertoonen daarentegen een verlaging, met name groenten, fruit en, in geringere mate, visch.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1