Is redding Slyenda van den kleinhandel mogelijk? PELI Wrijf- en Linoleumwas Tweede Blad Mudómeiuuió Het bandjirde in de Koningstraat Tweemaal in slaap gevallen Beiaardconcert Brengt zonneglans en dennengeur in huis! Het uJMcAeAij,-uAcia qAJUrfc Openbare vergadering van den Ned. Bond van kleinhandelaren te IJmniden Openbare aanbesteding Het rijwielplaatjes vraagstuk HeAJk en ^endiny Onze excursies naar Artis Leger des Heils Dat zou iemand wel ontnuchteren Daarvoor staan zij niet - De tegenstellingen in onze waanzinnige wereld r Het dak hield niet Want een waterkraan was gesprongen. Gistermorgen vloog van een straatkraan der waterleiding, zich bevindende vóór den banketbakkerij van den heer Elte in de Koningstraat, de even daarvoor opgezette schroef los, tengevolge waarvan genoemde kraan ging spuiten. Nu zou men wellicht meenen, dat dit niets bijzonders was en eigenlijk niet de moeite waard om over te schrijven, maar zoo is het toch niet. Want op het noodlottig moment stond binnen 5 seconden de heele Koning straat, die juist weggedut was in midzomer- sche morgenstemming, op haar kop en stroomden bakkersjongens, winkeliers, bar biers, groentenhandelaren, melkventers, en wat zich al niet meer in de city pleegt op te houden, Koningspleinwaarts, ter bijwoning en opluistering van dit niet alledaagsche evenement. In de achterhoede kwamen de hoogbejaarde gepensionneerden en minderjarigen en toen ook dezen aanwezig waren, v.-as de Koning straat leeg. Het spoot voor den winkel van den heer Elteen HOE spoot het! Een machtige straal, een schuimende fontein van zeker en gewis 4 meter hoog. Bruischend en loeiend ontsnapte het water uit de nauwe buis, als zijnde een stille demonstratie van het feit, duistere opgeslotenheid in de onderaardsche buizen reeds lang zat was. In een minuut was er een machtige plas ontstaan en kreeg het water, dat niet zoo vlug afgevoerd kon worden, de allures van een bandjir, tot... hoe spijt het ons dit te moeten constateeren... groot vermaak der aanwezigen. De oorzaak? Wel, men wilde de periodieke schoonmaak van het Koningspleinsche urinoir houden, waarvoor gemeentewerklieden een slang zetten op de kraan, om vandaar water te krijgen. Nu is de schroef die aan den slang zit door onbekende oorzaak van de kraan geschoten met het bovenvermelde noodlottige gevolg. Het bleef spuiten, wel 6 minuten lang en daar het een enorme straal was (de verge lijking van een geyser ging prachtig op!) was het geen senucre het lek te stoppen. Wel werden hiervoor naarstiglijk pogingen in het werk gesteld: eerst probeerde het een werkman (die hd&st had, omdat zijn pet bij het spuitgat (dobberde) en toen des werk- mans maat. Ze stelden heldhaftige pogingen in het werk, werden aandachtig door het overgroote en nog steeds aangroeiende audi torium gadegeslagen en aangesupporterd, maar het mocht niet baten. En wéér werd bewezen de kracht van het water, als dit de vrijheid krijgt. En zoo banjirde het water voort, het kolkte en sprong en huppelde over de goot en de straat totdat het eindelijk één van de menschen gelukte het gat te stoppen, waardoor de pret op hetzelfde oogenblik uit was. Toen vischte de man zijn pet op en gingen de Koningstraatsche winkeliers terug naar hun zaken. De menigte verspreidde zich, vooral toen een der politioneele autoriteiten tot „op schieten" aanmaande. Opschieten... hetgeen het gemeentelijk lei dingwater OOK gedaan had... Marinier die op wacht stond. Bevestiging van het vonnis van den Zeekrijgsraad gevraagd. Toen de marinier 3e kl. J. B. J. S. op wacht stond voor de Marinierskazerne te Rotter dam, is hij in siaap gevallen in het schild wachthuisje. De marinier le klasse H. J. van Zeben trof S. slapende aan, maakte hem wakker en gaf hem den raad wat heen en weer te gaan loo- pen. S. is echter toch weer in het huisje gaan zitten en voor de tweede maal onder zeil gegaan. De Zeekrijgsraad te Willemsoord veroor deelde den slaperigen schildwacht tot een maand gevangenisstraf. De advocaat-fiscaal vond de straf niet te hoog en het plichtsverzuim ernstig. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Het hof zal later uitspraak doen. Concert te geven op het carillon van het Donderdag 19 Augustus 1937, van 89 u. n.m., door den Stadsbeiaardier, Tj. Joh. Dito. Monument Nederlandsch Reddingwezen op Programma: „Zeemans Loods", 2- „Praeludium", 3 a. ,,De Waldhoorn", h' „Te voet", c. „In 't Woud", 4- „Ased Tod", a- „Am Brunen vor dem Tore", Fr. Schubert h. „Sommer's letzte Rose", onbekend c. „Afscheid", onbekend 6. Fragmenten uit de ouverture „Wilhelm Teil", G. Rossini „An der Schónen Blauen Donau", Joh. Strauss. Petrie Boëly F. Silcher J. J. Viotta onbekend E. Grieg Vréagt Uw. vfinkelier om inlichtingen over de gratis wrijfdoek: Deze vergadering was belegd als een inlei ding tot de demonstratieve bijeenkomst, welke in Oct. a.s. in Den Haag zal wor den gehouden om uiting te geven aan den noodtoestand, die er heerscht in den visch- kleinhandel. Zooals eerder reeds bleek zijn de hoofd grieven te geringe vischaanvoeren, te dure bakolie, te veel venters (daarom uitreiking van ventvergunningen of herkenningskaar- ten aan bonafide venters). Afbakening van terrein voor groot- en kleinhandel acht men mede zeer gewenscht. De vergadaring was, waarschijnlijk door vacantie-omstandigheden, matig bezocht, het geen de voorzitter als teleurstellend ken schetste. Als sprekers traden op de heer Lammers, Bondsvoorzitter, de heer J. van Leeuwen, voorz. van de afd. Deventer. De voorzitter, de heer Smit, memoreert nog even den veranderden toestand sinds een jaar aan den afslag. Voorzitter zou het contact, hetwelk er nog bestaat tusschen groot- en kleinhandel, willen verbreken, om dat er absoluut geen succes met den groot handel valt te bereiken. De heer Van Leeuwen behandelt het onder werp.- Is redding van den kleinhandel nog mogelijk Zelfdoen acht spr. het eenige, dat resultaat zal afwerpen. Stevig georganiseerd zijn, is eerste vereischte. De opkomst dient grooter te zijn. Taak van den kleinhandel. De toestand in het kleinbedrijf is geen crisisverschijnsel, doch de mechaniseering der bedrijven, die vele menschen de straat op wierp, waardoor het aantal venters in ons bedrijf enorm toenam. Nogmaals: zelfhelpen kan uitredding bren gen! De kleinhandel heeft een groote taak, omdat deze de visch brengt in handen der consumenten. De kleinhandel is afhankelijk van den groothandel. De kleinhandel heeft te kampen met uitgebreider factoren. De regeering als concurrent. De regeering is, met de verstrekking van visch aan werkloozen, onze concurrent ge worden. Gecombineerd optreden met venters in andere artikelen is noodig. Koopkrachtig publiek hebben we noodig. Allerlei sociale toestanden moeten daarom ook de belangstelling hebben van de visch- venters. Groepsbelang werkt tenslotte funest; men moet de dingen in het algemeen belangen- verband zien. Wat is noodzakelijk? Voor ons venters, het hebben van een kapitaaltje, om daarmee handel te drijven. Regeeringscrediet zou noodig zijn. Bijsteunregeling zou echter voorloopig noo dig zijn. Kan de groothandel geheel de taal- van den kleinhandel overnemen? Spr. meent van niet, want daaraan zit te veel risico. Ook de regeering zal de totale distributie niet tot zich kunnen trekken, omdat dat veel te duur zou uitkomen. De kleinhandel is een onmisbaar apparaat. Deze onmisbaarheid legt de regeering de plicht op de kleinhandelaren te steunen. Een inkoopcentrale noodzakelijk. Centralisatie zal het gevolg moeten hebben zich onafhankelijk te maken van den groot handel. Daarom inkoop-centrale. De heer Presser, de bondssecretaris, onder streept nog de uitspraak van den heer Van Leeuwen omtrent de moeilijkheden van den kleinhandel. Steun van overheidswege acht ook spr. noodig. Markt- en ventgelden in verschillende ge meenten zijn te hoog. Tal van klachten. Georganiseerd optreden is noodzakelijk. Het voorontwerp van de saneering van den staathandel ligt er. Komen onze wenschen in vervulling, dan zal er inderdaad verbetering in ons bedrijf komen. Beperking van het aan tal venters is noodig. Grooter aanvoer van visch is noodig. De dure bakolie knauwt den afzet van visch. De oneerlijke concurrentie, ontstaan door de steun uit het Zuiderzeefonds, wordt aan kritiek onderworpen. Het contact met den groothandel. Op aansporing van de Visscherij-Centrale hebben we getracht contact te krijgen met den groothandel. Dat contact is verkregen dank zij het inzicht van den heer Uitzinger. Echter is deze nu afgetreden als secretaris penningmeester van de groothandelsvereeni- ging. Zoo is het contact weder op losse schroeven komen te staan. Dit aftreden van den heer Uitzinger uit zijn functie is het gevolg van diens optreden in de protest-vergadering van den kleinhan del te Amsterdam, waarvan de Held. Crt. een uitvoerig verslag publiceerde. Het contact met den groothandel zal ver broken worden. Spr. staat echter achter den heer Uitzinger. Organiseeren blijft eisch. Er was geen discussie, zoodat voorzitter kon sluiten, na dank aan de beide sprekers gebracht te hebben. Door de Directie der Rijkswerf heeft gisteren de openbare aanbesteding plaatsgevonden van: het maken van een afscheiding, werkbanken, kasten en verdere binnenbetimmeringen in een gebouw van twee verdiepingen, nabij het Torpedomagazijn op de Rijkswerf (Perc. no. 4) Er was als volgt ingeschreven: Fa. Link, Den Haag 12.448.— Fa. Wassink, Garderen, 10.830.— A. C. van Oever, Middenmeer 10.280.— Fa. Donal, Raalte 9.873.— N.V. de Merwede, Tiel 9.359.— Bakker Koorn, Den Burg (T.) 9.015.— J. W. Bakker, Den Burg (T.) 8.935.— W. v. d. Katerienes, Bolsward 8.850.— P. Schram, Berlicum 8.180.— N.V. H. Doorn 7.900.— A. de Kloe 7.800.— P. Veenstra Fr. 7.800.— Doedend Schild, 't Zand 7.777.— J. Roomeyer 7.700.— M. C. v. d. Plas 7.677.— R. K. Koppen, Julianadorp 7.585.— Gebr. Smit 7.546.— Fa. Schuit, Alkmaar 7.500.— K. Venema 7.485.— Cj. v. d. Wal 7.450.— Vermeulen Ran 7.318.— Joh. F. v. Os 7.300.— Joh. Steeman 7.300.— C. Goes 7.195.— P. Tuin, 't Zand 7.187.— D. de Graaf, Koegras 7.100.— C. Bot 6.999.— G. Groot 6.975.— Gebr. Boot 6.969.— C. Quack 6.948.— G. v. d. Hoek Zn., Brielle 6.740.— P. Hendriks, Den Bosch 6.444.— Gebr. Bot, Amsterdam 6.300.— K. Duinker 6.195.— (Waar geen plaatsnamen vermeid: Den Helder). Van een fiets, die in de Koningstraat even onbeheerd stond, werd het belastingmerk af gehaald. ZENDINGSKLINIEKEN. In de klinieken van de zending onder de Arabieren te Maalla en het kamp te Aden zijn het laatste jaar niet minder dan 19319 patiënten behandeld. ZEELIEDENZENDING. De Duitsche Evangelische zeelieden zending heeft 14 predikanten en 38 diakenen in dienst. De 23 zeemanshui zen van deze zending hebben het laatste jaar'meer dan 16.000 gasten gehad, en haar leeszalen zijn bezocht door 240000 zeelieden. Bij godsdienstoefeningen en bijeenkomsten zijn 420000 aanwezigen geweest. De 1000ste Het Britsch en buitenlandsch bijbel genootschap te Londen kan nu een zeer bijzonder jubileum vieren, dat wereld aandacht verdient. Het gaf namelijk de 1000ste bijbelvertaling in het licht; deze 1000ste is voor een deel van den Belgi schen Congo bestemd. BISSCHOPSWIJDING. Mgr. J. Pessers, vicaris apostolicus van Nederlandsch Timor, is naar Ne derland vertrokken om in zijn oude parochiekerk te Het Goirke-Tilburg door exc. mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, tot bisschop geconsa creerd te worden. Nog eenige plaatsen opengevallen. Voor onze excursie op Vrijdag a.s. naar Artis, waarheen we, in verband met de groote animo, met twee autobussen zullen gaan, zijn nog eenige plaatsen opengevallen. Het is dus nog mogelijk zich voor dit uitstapje op te ge ven. Het weer ziet er voor een Artis bezoek goed uit. Een al te zonnige dag maakt 't wan delen spoedig te vermoeiend en als we dus droog weer hebben kan het Vrijdag a.s. een geslaagde excursie worden, Zooals we reeds meedeelden gaat de heen reis over Schoori en Bergen, waar we pau zeeren in den prachtigen speeltuin aan den Bergerweg. Het is wenschelijk, dat men brood mee neemt, omdat een warme maaltijd of een broodmaaltijd in het Artis-restaurant wat kostbaar wordt. We hopen 's avonds bijtijds, pl.m. zeven uur, thuis te zijn. Wie dus nog wil profiteeren van het uit stapje kan zich nog opgeven aan ons kan toor. In verband echter met het geringe aan tal plaatsen, dat nog open is, verzoeken wij niet al te lang daarmee te wachten. Een bizondere samenkomst. Het Leger des Heils afd. Den Helder, zal a.s. Zondagavond in het gebouw aan de Palm straat een bijzondere Uitzendingsdienst hou den. Het Leger des Heils hier ter stede zal n.1. drie jonge menschen afstaan voor den wereldomvattenden arbeid van haar organi satie. Deze scheidende personen gaan in opleiding voor het officiersschap naar de Kweekschool te Amstelveen. Naar wij vernemen is deze Af scheidssamen komst voor ieder toegankelijk. Een persoon, zooals dat in vaktermen heet, in kennelijken staat van dronkenschap ver- keerende, werd ter ontnuchtering in het hoofdbureau opgesloten. Hier bleek, dat de man gesignaleerd stond voor 3.of 2 da gen. Het gevolg is, dat hij vanmorgen naar Alkmaar is overgebracht om twee dagen zon der borreltje in het huis van bewaring van Alkmaar te vertoeven. De directie van de gasfabriek deed aangifte, dat een lantaarnpaal van de Keizersgracht, bij de Keizersbrug door een auto is stukgereden. Bij onderzoek bleek, dat een auto uit Zuid-Hol land afkomstig, bij het achteruitrijden de lan taarnpaal omvergereden had. I n het Hbl. van gisterenavond vonden we een beschouwing over „het paradoxale der realiteit", waardoor we overal in de wereld van heden getroffen worden. In China wor den steden en havens met bommen bestookt., „ter bescherming van de Japansche belan gen"; schrijft het blad: honderden dooden zijn reeds gevallen en het kabinet te Tokio over weegt of het tot een oorlogsverklaring zal overgaan. In Spanje wordt een trage, moord dadige burgeroorlog gestreden en er vlak naast, even over de grens, in de Fransche Pyreneeën, gaan de jaarlijksche bedevaarten naar Lourdes rustig haar gang en bidt een godsvruchtige menigte om geestelijke gena de en lichamelijke verlichting. En in Duitsch- land, dat zijn Joodsche „minderheid" het leven tot een zwaar te dragen last maakt, houdt de minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, een rede, waarin hij het opneemt voor de rechten der minderheden. De aandachtige lezer zal de dwaze tegen stellingen opvallen. Frick sprak in het Aus- land-Institut te Stuttgart en betoogde, dat de tijd rijp is voor een breed-opgevatte op lossing van het minderheden-probleem in Europa. De Oost-Europeesche naties moetent met Duitschland tot overeenstemming trach ten te komen over de Duitsch-sprekende minderheden in haar midden. Het on opgeloste probleem der minderheden vormt een constant gevaar voor Europa. Het be schermen der minderheden moet het doel zijn van alle staten, waarin zij leven. De eensklaps oplevende belangstelling in Duitschland wordt in verband gebracht met den naderenden nationaal-socialistischen par tijdag te Neurenberg, die immers „Parteitag der Einheit" is gedoopt en waarop het min derhedenvraagstuk zou worden besproken. Het heet dat de Sudete'n-Duitschers zich recht streeks tot „het buitenland" hebben gewend om recht te zoeken. Met „het buitenland" zou dan Duitschland worden bedoeld. 't Zou onjuist zijn te meenen dat de kwes tie der minderheden een na-oorlogsch ver schijnsel is in het internationaal recht. In Centraal- en Oost-Europa bestonden reeds vóór den oorlog minderheden en de diploma tieke geschiedenis bevat tal van voorbeelden van verdragen met clausules, waarbij den minderheden speciale waarborgen worden toe gezegd. Doch het Vredesverdrag van Versail- les met zijn talrijke annexen, dat geheel Europa dooreenschudde, maakte het minder hedenvraagstuk tot een der hachelijkste strijd vragen der internationale politiek. Van de vele subtiele problemen, welke de liquidatie van den wereldoorlog heeft opge worpen, is dat der minoriteiten een der sub tielste. De staten, die minderheden in hun midden hebben, willen eenerzijds deze mis schien de rechten geven, welke haar toeko men; anderzijds zien zij ongaarne zich een te sterk nationaal besef bij deze minderheden ontwikkelen, dat wel eens hun eigen eenheid zou kunnen schaden. HERMAN NIJPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Op het gebied van Overhemden, Dassen, Handschoenen, Hoeden enz. grote keuze, laag in prijs. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Badpaviljoen Huisduinen, 812 uur. Dansmuziek van Siem Spruit en z'n band. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „De laatste nacht" en „De lieveling der vrouwen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Oranje Hein" en „Sing baby sing". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Watt en Halfwatt als circusgasten" en „De held van Silver City". Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Hoogwater (heden) 4.45 17.35 Laagwater (heden) 10.55 23.25 Hoogwater (Donderdag) 5.55 18.40 Laagwater (Donderdag) 12.10 0.20 Licht op (heden) 20.35 Barometerstand Den Helder 706.0 Temperatuur zeewater 17.1 Temperatuur lucht 16.4 Hoogste temperatuur lucht gisteren 17.8 Laagste temperatuur lucht gisteren 16.2 AAN DE PRACHTIGE ADRIATISCHE ZEE. onder de zuidelijke zon, lichten de huizen van Dubronia over de zee. Een bewoner van de Koningstraat deed aan gifte, dat een jongen op het dak van zijn schuurtje is geklauterd, tengevolge waarvan het dak bezweek. 'De ouders van den bengel zullen de schade vergoeden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5