Nieuw ontwerp onderwijzers-opleiding De vleeschvergiftiging te Ksrenkarspe Raad Anna Paulowna Een paar beenen bengelden uit het raam Treinbotsing op het Centraal Station te Amsterdam Nieuw Japansch offensief hedenmorgen ingezet Duitsche geheime politie in Zweden Venlverbod voor groenten te Amsterdam De «Van Galen" Tarakan gepasseerd Nederlandsche zeeheld geëerd Eden haastig naar Londen MARKTBERICHTEN t Beroeps- en intellectueel# vor ming kunnen niet gelijktijdig plaats hebben. Katholiek Paeda- gogische Vereeniging vergadert. De Katholieke Paedagogische Vereenigine hield Maandag te Tilburg haar tweede al gemeene vergadering, tevens paedagogi- schen studiedag, waarop de voorzitter, de heer Jos. Aarts uit Eindhoven een inleiding hield over: „De beroepsvorming van den onderwij'er pacdagogisch beschouwd." Zooals elke beroepsvorming, aldus spr., moet ook de onderwijzersopleiding ten allen' tijde vooruitstrevend zijn, m.a.w. zij moet wijzen in de richting, waarin zich het be roep en de praktische beroepsuitoefening zal moeten ontwikkelen. De vooruitgang der cultuur, waardoor het beroep van paedagoog zich tot steeds grootere zelfstandigheid ont wikkelde, alsmede de vooruitgang der des betreffende wetenschappen, stellen hoogere eischen aan de correcte uitoefening van dit beroep en eischen derhalve regelmatig een langeren duur der beroepsvorming. Na een korte uiteenzetting over algemee- ne vorming en beroepsvorming, kwam spr. tot een toepassing op de onderhavige kwes- tie. Hij bepleitte als voorbereidende vorming een school van voortgezet onderwijs van vijf a zes jarigen duur, met als naaste doel een algemeene vorming der leerlingen, overeenko mend met die van den beschaafden Nederlander en als verwijderd doel het verzorgen der noodzakelijke voor waarden zonder welke de beroeps vorming niet tot zijn recht kan ko men. Vervolgens behandelde spr. de noodzakelijkheid eener zelfstandige beroepsvorming. De essentieele be roepseigenschappen maken het on mogelijk, dat de beroepsvorming te gelijkertijd met de algemeene intel- lectueele vorming waaraan de opgroeiende jongen of meisje zijn handen reeds meer dan vol heeft kan verzorgd worden. Deze wetenschappelijk gefundeerde be roepsvorming van den onderwijzer dient te geschieden op daartoe speciaal in te rich ten instellingen: paedagogium, paedagogi- sche academie of hoogere kweekschool ge naamd. De beroepsvorming op deze inrich tingen omvat de volgende deelen: De weten- schappelijk-paedagogische vorming, om vattend in hoofdzaak de studie van paeda- gogiek en ps chologie, de practisch-pae- dagogische, waarin de a.s. onderwijzer door waarneming en oefening op de .practijk wordt voorbereid en de aesthetisch-technische vorming, waarin naar keuze minstens twee der vaardigheden muziek, teekenen, han denarbeid of lichamelijke oefening worden aangeleerd. Wil deze beroepsvorming aan haar ver wachtingen beantwoorden, dan zal deze den tijd van drie jaar moeten omvatten. Een tweede inleiding werd gehouden door don heer W. Estapert uit Nijmegen, over: „De algemeene vorming van den volkson derwijzer." De algemeene vorming van den Nederland schen onderwijzer is dezelfde als die van den Nederlandschèn burger. Met het oog op de steeds voortschrijdende ontwikkeling der maatschappij moet de onderwijzersop leiding steeds afgestemd blijven op het om ringende maatschappelijke leven. Een beroep is een meer beperkte kern, waar rondom heen de algeheele vorming van den mensch zich kristalliseert. Een louter algemeene vorming is onmogelijk. De onderwijzer en leeraar is psychologisch een type, dat gericht is op heit scheppen van geestelijke waarden, op den mensch en zijn cultuur. Het eigenaardige is, dat bij juist de algemeen-menschelijke vor ming tot zijn specifiek beroep heeft. Methodisch moet de vorming van eiken leerling verloopen langs zijn belangstel ling en zelfwerkzaamheid. Deze mondt ten slotte uit in zijn beroep. De arbeid eener Nederlandsche middelbare school in haar geheel moet gericht zijn óp en levendig contact onderhouden mèt het geheele so ciale leven. Het principe der zelfwerk zaamheid laat toe, dat de leerlingen, die onderwijzer wenschen te worden, reeds hier een zekere aangepaste vorming krij gen. De oriënteering op het gemeenschaps leven heeft naast de verrijking der samen leving tot doel, het inóige samengaan van zedelijke en intellectueele vorming in het individu. Deze inleidingen werden door besprekin gen in de vergadering gevolgd, welke vooral do gedachte eener splitsing der op leiding in voorbereidende algemeene vor ming op een Nederlandsche middelbare school en de eigenlijke beroepsopleiding op een paedagogische academie verduide lijkten. Burgemeester en Wethouders van Amster dam hebben afgekondigd de verordening tot wijziging der algemeene politieverordening, waarbij het verboden is aardappelen, groen- 'en en fruit op den openbaren weg of in het openbare water met zich mede te voe ren. ten einde deze elders binnen de gemeen te dan op een daartoe aangewezen markt aan wederverkoopers te verkoopen of te koop aan te bieden. Bedoelde verordening treedt 19 Augustus a.s. in werking. MOTORDIEVEN TE AMSTERDAM AANGEHOUDEN. Be Amstcrdamsche politic van het bureau Leidsche Plein, heeft twee mannen aange houden, respectievelijk 32 en 37 jaar oud, die m het bezit waren van een motorrijwiel, dat °P 9 April j.1. ton nadeele van een inwoner van de hoofdstad was ontvreemd. De beide mannen, die ervan verdacht worden dit motorrijwiel te hebben gestolen, "ijn in bewaring gesteld. BATAVIA, 18 Augustus. Het departement van Marine deelde mede, dat de „Van Ga len", op weg naar Shanghai, gisteravond te kwart voor negen te Tarakan arriveerde. Drie uur later, n.1. te kwart voor twaalf 's nachts, vertrok de „van Galen" naar Manilla. Admiraal van Kinsbergen peet vader van het nieuwe Marine instructie-schip. In verband met het feit, dat het nieuwe artillerie- instructieschip, dat ter vervan ging van Hr. Ms. „Gelderland" bij de Rot- terdamsche droogdokmaatschappij in aan bouw is „Van Kinsbergen" zal worden ge doopt, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de dienstsabel, die deze groote zeeheld jarenlang en in menig gevecht gedragen heeft, te zien is op de historische tentoon stelling, die in verband met het 700-jarig be staan van Doesburg als stad, aldaar wordt gehouden. Jan Hendrik van Kinsbergen, de peetva der van dit nieuwe oorlogsschip, werd n.1. op 1 Mei 1735 te Doesburg geboren, vandaar dat hij op deze tentoonstelling een voorna me plaats heeft gekregen. Behalve genoemde sabel zijn o.m. te zien een serie portretten, familiewapen, de ge denkpenning, geslagen op last van de Sta- ten-Generaal naar aanleiding van den slag bij Doggersbank (1781) in welken slag van Kinsbergen zich door groote dapperheid en veel beleid onderscheidde. Verder tal van andere herinneringen. Hoewel de feesten te Doesburg reeds zijn beëindigd, blijft deze interessante tentoon stelling wegens het drukke bezoek nog de geheele maand Augustus geopend. woning te wringen. Het boven lichaam was reeds binnen, de bee- nen van den man bengelden echter nog buiten het venster. Natuurlijk stapten de agenten van hun motor, trokken den man weer naar bui len en toen deze geen aannemelijke verkla ring kon geven voor zijn ongewoon gedrag, werd hij uitgenoodigd om mede te gaan naar het politiebureau, aan welk verzoek hij uileraard had te voldoen. Een nader onderzoek wees uit, dat de motoragenten een zeer goede vangst hadden gedaan. De man, die ten aanzien van zijn vreemd gedrag meedeelde, dat het raam had opengestaan en hij alleen uit nieuwsgierig heid even naar binnen bad gekeken(l), bleek een beruchte Rotterdamschc inbreker te zijn, n.1. de 37-jarige varensgezel M. H. v. d. V. Tien jaar reeds bracht deze man in de gevangenis door. Nauwelijks een maand geleden was hij weer uit de gevangenis ontslagen. Ook nu zal hij wegens poging tot inbraak voor den officier worden geleid. Haagsche politie doet een goede vangst. Inbreker was juist een maand uit de gevangenis. Speurend naar mogelijk onraad, gelijk dat een goed politieman betaamt, reden gis ternacht twee motoragenten door de stil le straten van de residentie. De stad sliep, alles was in diepe rust. In de Surinamestraat zag plot seling een van hen een man, die wanhopige pogingen deed zich door het opengeschoven raam van een OOK IN HET VLEESCH, DAT WETH. DUIJVIS IN HUIS HAD, PARATYPHUSBACIL- LEN AANWEZIG. De door ons geuite veronderstelling, dat de slagerij van Duin geheel zou zijn be smet, werd gisteren bevestigd door een me- dedeeling van de Centrale Laboratoria te Utrecht. Deze mededeeling hield nl. in, dat het door de politie bij wethouder Duljvis in beslag genomen vleesch, dat te samen met het stuk van de koe verzegeld ter onderzoek werd opgezonden, paratyphusbacillen bevat te. Hieruit blijkt dus, dat niet alleen de d.d. 8 Aug. door dr. Groenhart bij de Wed. Spaans in beslag genomen biefstuk besmet was, doch ook ai het andere vleesch. ANNA PAULOWNA KONINGINNEDAG. Dinsdagavond vergaderde het bestuur van de Oranjevereeniging te Kleine Sluis in „Veerburg". Besloten werd Dinsdag 31 Augustus des morgens kinderfeesten te or- ganiseeren en des avonds een Oranjefeest avond te houden waarvoor men de mede werking van verschillende vereenigingen hoopt te verkrijgen. Voor 31 Augustus kan men zich nog als lid van de Oranjever- tfeniging opgeven bij den secretaris, den Tneer C. Liefhebber. Do minimum-contribu tie bedraagt f 0.50 Vrijdag a.s. zal een alg. vergadering worden gehouden. Zie adv. Geen persoonlijke ongelukken. Ernstige materieele schade. Gistermiddag om kwart voor drie is op het Centraal Station te Am sterdam, op het derde perron aan de Oostzijde, een uit de richting Haar lem komende ledige electrische per sonentrein, door pen defect aan de k remmen, in botsing gekomen met een eveneens ledige personentrein, die enkele minuten tevoren uit Amers foort was aangekomen. Beide treinen werden resp. aan voor- en achterzijde zeer ernstig beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen evenwel niet voor. Bestuurder gaf noodseinen. Omtrent de treinbotsing op het Centraal Station vernemen wij nader, dat de wagen bestuurder van den eiectrischen trein, toen hij bemerkte, dat de luchtremmen niet werk ten, onmiddellijk met het fluitsignaal nood seinen heeft gegeven, teneinde de op het perron aanwezige personen te waarschu wen om uit den weg te gaan. De trein be vond zich toen al onder den kap van het station. Aangezien het sein nog op veilig stond, waren de wissels automatisch afge sloten, zoodat het voor den treindienstgelei der, die van zijn hooge standplaats boven de perrons het treinverkeer regelt, niet moge lijk was den trein op een ander spoor te la ten loopen. Toen de wagenbestuurder zag, dat een botsing onvermijdelijk was, heeft hij zijn plaats verlaten en is hij naar achteren ge- loopen. Dit was zijn behoud, daar hij anders zeker op slag zou zijn gedood. Het voorste motorrijtuig van den eiectri schen trein tornde togen den zwaren locomo tief van den anderen trein op en kwam daar tegen in schuinen opwaartsen stand te staan. Zoowel het motorrijtuig als de loco motief zijn ernstig beschadigd. De electri sche trein had gelukkig reeds veel vaart verminderd, zoodat de botsing niet zoo hevig is geweest. Het treinverkeer heeft door het ongeluk geen stagnatie ondervonden. WERVELSTORM TEISTERT ITALIË. Tusschen Borgo Vecchio en Igea Marina (prov. Rimini in Italië) heeft een buitenge woon hevige wervelstorm gewoed. Zes huizen werden geheel verwoest vijftig beschadigd. Er zijn vier dooden cn 60 geonden, van wie 8 ernstig. De Secretaris is met vacantie. De heer van den Berg heelt zijn hand verbrand aan bollen-ont- smettingsvloeistof. Hoe langzaam de regeeriiigsmo- len werkt! Eén van 1872, die voor jongeren niet behoeft onder te doen. Is het uitbreidingsplan uitslui tend een zaak voor comitézit ting? De vraag van den heer Hooimeijer zou het bijna doen denken. Eén of tweemaal per dag stem pelen. Vergadering van den Raad op Dinsdag 17 Augustus 1937, des namiddags 3 uur. Voorzitter de héér G. J. Lovink, burge meester; waarn. secretaris de heer Jb. Ba ken. Afwezig met kennisgeving van verhinde ring de heer Van den Berg. Na opening volgt vaststelling der notulen. Mededeelingen. Van de mededeelingen vermelden we, dat na bekomen toestemming de jaarwedde van de schoonmaakster voor do openbare school I niet f 10.is verhoogd. De Minister van Binnenlandsche Zaken berichtte, dat hij bereid is de kosten van huurverlaging geheel ten laste van hot Rijk te brengen. In den regel betaalt het Rijk 3/1 van de verlaging en moet de gemeente 1/1 deel dei- verlaging dragen. B. en W. hadden gevraagd of het Rijk de geheele verlaging voor zijn rekening te nemen en op dit verzoek is gun stig beschikt. Van den Minister van Sociale Zaken kwam bericht, dat werkloozen uit deze gemeente geplaatst kunnen worden bij de Centrale Werkverschaffing in den Wieringermeerpol- der. Medegedeeld wordt, dat er op liet oogen- blik 6 in rle centrale werkverschaffing zijn, 10 in de steun. t Dc termijn verloopen. Wegens het verloopen van den termijn van 3 maanden, waarbinnen op de aanvra ge moet zijn beschikt, wordt de Gemeente raad geacht, medewerking te hebben ver leend op de aanvrage van liet Bestuur der R.K. school I tot het aanleggen van elec- trisch licht in twee lokalen en tot het aan schaffen van tien nieuwe schoolbanken. De Voorzitter deelt mede, dat de termijn verloopen is, doordat de aanvrage in dit ge val eerst bij Ged. Stalen moest worden in gediend. Spr. doet voorlezing van dc schrifturen. Bij opname door den gemeente-opzichter bleek dat voor de 10 nieuwe schoolbanken f200 noodig was, voor den aanlog van elcc- trisch licht zouden dc kosten f60 bedragen. Op 27 Mei deelden B. en W. aan Geel. Sta len mede, dat h.i. het verzoek voor inwilli ging vatbaar was. Op 7 Aug. kwam van het Ministerie bericht in, dat een bedrag van f260 voor genoemd doel mocht worden uit getrokken. Verzoek om ontheffing van aanslagen schoolgeld worden ingewilligd. Commissie tot wering van schoolverzuim. Aan de orde komt de benoeming van twee leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Breezand, wegens bedan ken, van de heeren G. van den Berg en G. Vergaai,j. Benoemd worden de heeren Kolster en C. de Graaf. Van de stichting „Het Noordhollandsch Landschap" is het verzoek ingekomen om een bijdrage uit de gemeentekas. De Voorzitter noemt liet een zeer nuttige instelling, waar we hebben geen vrijheid om gelden ervoor beschikbaar te stellen. De heer Hooimeijer vraagt of het wel zeker is dat de Minister het geven van e"' :'drage niet goed zal vinden. Dc Voorzitter zegt dat dit wel zeker is. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen, Volgt hernieuwde vaststelling van de Ca- pitulantenverordening, in verhand met een paar redactioneelc wijzigingen. Het reglement van orde. Van den heer Dekker is ingekomen een schriftelijk voorstel tot wijziging van het Reglement van orde voor den Raad. De Voorzitter herinnert eraan, dat in de vergadering van 30 Mei 1.1. rle heer Dek ker aan B. en W. de vraag stelde of zij mot een voorstel tot wijziging van genoemd re glement wilden komen en spr. toen ge zegd hoeft dat het reglement weinig kee- ren gebruikt moest worden en nog wel vol deed. Door den heer Dekker is nu eén voorstel tot wijziging ingediend en spr. is wel "ebleken dat hii in de vergadering van 30 Mei ie boud heeft gesproken, want dat door vernummering van de artikels der gemeentewet wel wijziging van het regie ment van orde noodig was. Snr. dankt dus den heer Dekker voor het genomen initiatief. De heer Dekker deelt mede dat hem wel gebleken is dat liet uit 1872 dateerendc re glcmeni op niet heel veel punten afwijkt van jongere reglementen, cn overigens is spr. gebleken dat op veel punten B. en W een gunstig prae-advies hebben uitgchraelil Spr. merkt op dat hij t.a.v. de benoeming van een waarnemenden secretaris niet op de hoogte was en noemt dan enkele arti kelen waarover het prae-advies van B. en W. afwijkend is. Spr. heeft tegen die af wijkingen geen bezwaar. Waar noch van 't voorstel van den heer Dekker, noch van 't prae-advies van B. en W. lectuur wordt gegeven of afschrift aan de pers wordt verstrekt, volstaan wij met de mededeeling, dat. tot wijziging, behoudens de veranderingen die door B. en W. wor den voorgesteld, overeenkomstig het voor stel van den heer Dekker, wordt besloten. Vaststelling der rekeningen 1936. Volgt, voorloopige vaststelling van de gc- meenterekening 1936. De gewone dienst sluit met een batig saldo van f 5803.82; die van liet Burgerlijk Armbestuur sluit tot een be drag van f 43.835.37 (gemeentelijke subsidie f 38231.26); die van het grondbedrijf met een nadeelig saldo van f 5152.62. De heer Lubbert rapporteerde dat alles in de beste orde was bevonden. Dc rekeningen worden voorloopig vastge steld. Wijziging vindt plaats van de bcgrooting voor den dienst 1937. De rondvraag. Moet de vraag in comitézitting worden gedaan? De heer Hooimeijer weet niet of de vraag in comitézitting moet worden gedaan, maar spr. informeert hoe het staat met het uit breidingsplan en naar het resultaat van de bespreking die met het polderbestuur zou plaats vinden. De Voorzitter deelt mede, dat de beer Wiegcr Bruin klaar is, maar dat het beter geacht werd te wachten totdal de dijkgraaf en de secretaris weer thuis zijn. Is tweemaal per dag stempelen voorgeschreven? De heer Dekker zegt dat op 't moment een gedeelte van de werkloozen tweemaal per dag stempelt. Spr. vraagt of dit voorschrift is van 't departement of dftt het een maat regel is van 't gemeentebestuur. De Voorzitter zegt dat er door het depar tement al vaker op aangedrongen is. niaar spr. zal straks (in comitézitting dus) wel antwoord op die vraag geven. Het is inder daad voorschrift van 't departement. De heer Dekker is 't bekend dat het geen algemeen voorschrift van 't departement is dat er tweemaal per dag gestempeld wordt; alleen als het gemeentebestuur het noodig vindt kan het worden voorgeschreven. Dc Voorzitter zal het doen onderzoeken. De heer Dekker zegt dat hij tweemaal per dag stempelen in 't algemeen niet noodig vindt. Als er bijzondere gevallen zijn wil spr. bet graag hooren, al behoeft dit hier niet; Tweemaal stempelen maakt den rnen- schen moeilijker werk te vinden. De Voorzitter zegt dat als 't vertrouwde mcnschcn zijn cn zij zeggen daar of daar heen te willen, wij wel zeggen dat het goed is. Wij willen wel medewerking verleencn op dit gebied. De heer Kuiken is 't roerend eens met den heer Dekker. Spr. is een groot voorstan der van eenmaal per dag stempelen. Dat is meer dan voldoende en de menschen moe ten allen vrijheid hebben om naar werk uit te kijken. Spr. weet niet waar 't voor noo dig is, door regen of wind hier tweemaal per dag naar toe te komen. De Voorzitter zegt. dat als het departe ment het voorschrijft of enkele menschen worden aangeschreven, dat zij tweemaal per dag moeten stempelen, dan hebben wij dat maar te doen. Als er sprake is van practisch cn tactisch optreden dan is dat hier 't geval. Dc heer Kuiken vertrouwt ook dat er geen misbruik van gemaakt zal worden. Bij tweemaal stempelen zijn de menschen niet vrij. De Voorzitter: Dat is ook de bedoeling. Als men uitkeering krijgt, moet men geen daghuur met bloemen venten kunnen ver dienen. Spr. denkt niet in dezen veel met den heer Kuiken \an mccning ie verschil len. Hierna sluiting. De Japanneezen hebben vanochtend bij hét aanbreken van den dag hun offensief hervat. Het vlaggeschip Izoemo en andere Ja- pansche oorlogsbodems hebben het bom bardement geopend. De Chineesche kanon nen beantwoorden het vuur. Japansche vliegtuigen hebben Tsjapei en Kiangwan gebombardeerd, waarbij zij eigenlijk geen tegenstand ondervonden, daar geen Chinee sche vliegtuigen in de lucht verschenen. De Chineesche batterijen te Kiang Wan schijnen in de huurt van de Japansche basis ten Noordoosten van Sjanghai op doeltreffende wijze te zijn opgetreden. Er zijn branden ontstaan, welke mijlen in den omtrek zichtbaar zijn. Tsjang Kai SJek meldt overwin- ning. Het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek meldt, dat de slag bij Nankau niet een overweldigende overwinning der Chineesche troepen is geëindigd. De Japanneezen heb ben volgens deze mededeeling vijfduizend dooden verloren. De Chineezen hebben 1500 dooden op het slagveld achtergelaten. Nog voortdurend komen Japansche ver^ sterkingen. Arrestatie te Göteborg. Volgens „Sozialdemocraten" zegt het Vsb., zou de Gestapo in samen werking met de Zweedsche nazi partij zich in Zweden, aan dezelfde ongeoorloofde handelingen, spion- nage enz. hebben schuldig gemaakt als in Engeland. Volgens dit blad zou de Duitsche Acade mie te Miinchen zoogenaamd voor het les geven in de Duitsche taal, verschillende spi onnen naar Zweden hebben gestuurd. Een dezer agenten, te Göteborg, is ontmaskerd. Hij maakte nazi-propaganda en bespiedde de Duitsche Joden en emigranten. Hij was zelfs zoo brutaal, zijn diensten bij de Zweed sche politie aan te bieden. De autoriteiten hebben aan deze activiteit een eind ge maakt en het huis van den spion onder zocht. Blijkens deze huiszoeking zou de man, halfmaandelijksche rapporten naar de „Academie" hebben gestuurd. Men was te München zoo tevreden, dat men zijn sala ris verdubbelde. Gebleken is, dat deze instel ling ook vertegenwoordigers heeft te Stockholm en een groot aantal plaatsen in het land, zooals Malmö, Sundsvall enz. Chineesch-Japansch conflict naar den Volkenbond? Toestand door Britsche regeering bespro ken. De JEngelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Eden, heeft zijn vacantie onder broken, om te Londen met zijn collega's den toestand in China te bespreken. Maatregelen zullen worden genomen om de veiligheid der Engelsche onderdanen te Shanghai te verzekeren. Ook de mogelijke gevolgen van het Chi- neesch-Japansche conflict werden bespro ken. Engeland maakt zich weinig illusies omtrent een vreedzame regeling en vreest, dat het conflict een zeer grooten omvang zal aannemen. In Britsche diplomatieke kringen herin nert men eraan, dat de Engelsche regee ring heeft aangeboden, iedere bijdrage tot oplossing van het geschil te doen, die de beide partijen zouden wenschen en dat de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten, waarmee Londen voortdurend over leg pleegt, dezelfde bereidheid toonen. In Chineesche kringen te Londen acht men het niet uitgesloten, dat het conflict door China voor den Volkenbond zal wor den gebracht. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Aug. Aanvoer: 14.000 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen 2.70, grooten 2.50—2.80. eigenh. 2.003.40, bi. dito 2.503. drielingen 2. uien 3.604drielingen 2.50, gelen ep 5.10 —5.30. 4800 Kg. sperrieboonen 4—7.10, 120 Kg. snijboonen f 44.60. 40Ó kg. tuinboonen 1.002.20; 70000 kg. roo- de knol 1.—1.70; 65000 kg. witte kool 1.10 1-30 18000 kg. gele kool 1.—2; 300 kg. an dijvie 0.90; 275 stuks bloemkool 10.20—10.70; dito 2e soort 4.4.60 NOORDSCHARWOITDE, 18 Augustus. Srhotsche muizen 3.10—3.30, grooten 2.60 —2.90. r. duken 33.20, «igen-h. 2.90, hl. dito 2.10—2.50. drielingen 1.60, uien 3.104.20, drielingen 2.40—2.80 gele nep 5—5.50. zil ver-drielingen 4.70. Zilvernep 13.30; spercieboonen 4.209.40; tuinboonen; kroten 2.20; roode kool 11.40; witte kool 1.10—1.30; gele kool 1.30—1.80. PURMEREND, 17 Augustus. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 75.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 22.50. Kleine boerenkaas f 11.50, Goudsche f 25.50. 1225 Kg. boter f 1.361.45, weiboter 1.35— 1.40 per kilo, handel goed. Runderen, totaal 610 stuks. 245 vette koeien 6278 ct. per kilo, vlug; 100 gelde koeien f 145—160 per stuk. matig; 121 melk koeien f 150280 ppr stuk, rnalig; 64 stie ren 5262 ct. per kilo, matig 19 paarden f 00—1S0 per stuk, stug; 86 vette kalveren 3060 ct. per kilo. vlug; 286 nuchtere kal veren voor de slacht f 8—16, voor de fok f 1017 per stuk, vlug; 228 vette varkens voor de slacht 58—60 ét. per kilo, vlug; 33 magere varkens f 18—33 per sluk. sfug; 281 biggen f 10—18 per stuk, stug; 586 schapen f 15—30 per stuk, matig: 62 bokken f 3—13 per stuk, matig; 418 lammeren f 11—16 per stuk, matig; kipeieren f 3.40—3.S0, eendeieren f 2.60 per 100 stuks, piepkuikens 70—75 ct. per kilo oude kippen en hanen 32M—42M ct. per kilo konijnen f 0.30—1.40 per stuk. eenden 20—60 ct. per stuk, dui ven 40 ct. per paar, jonge hanen 50—57% Pt

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7