Na de vleeschvergiftiging te Harenkarspel Pefroleumvergasser ontploft De proeftocht van de „Piet Hein'' Verlaging restitutie eieren-export Brand verstoorde de pret Lewanefski gehoord Nog steeds ontevredenheid in Zuid-Slavië Melktentoonsfelling te Berlijn geopend De fout ligt niet bij de Vleeschkeurings- wet» maar bij den keuringsambtenaar Het systeem der wet dient veranderdB Zweefmolen ingestort Heffing op boter Prijs consumptiemelk verhoogd Jongetje door paard doodgetrapt Het gevaarlijk snijden" Ernstig arbeidsongeval te Utrecht De godsdienststrijd in Duitschland Italianen winnen luchtrace De boerenstaking in Polen In het Hsbld. treilen wij een be- schenwing aan van den beer R. H. Veenstra, plaatsvervangend directeur van den Vleeschkeuringsdienst Am sterdam, over het gebeurde te Ha renkarspel, waarin deze deskundige zegt, dat als men leest, wat de Rijks inspecteur, belast met het toezicht op de uitvoering der Vleeschkeurings- wet in Noordholland, aan de bladen hieromtrent heelt medegedeeld, wel vast staat, dat de dierenarts, belast met de keuring der geslachte dieren te Harenkarspel, een zeer grove lout heelt begaan en in strijd met elemen taire wettelijke keuringsvoorschrif ten heeft gehandeld door 't dier bij de keuring na de slachting goed te keuren, zonder het voor deze nood- slachting imperatief voorge schreven bacteriologisch onderzoek te verrichten. Dit onderzoek is de eenig beschikbare methode om de aanwezigheid der pa- ratyphus-smetstof in de organen of het vleesch van een dier vast te stel len, resp. uit te sluiten. Het is geen deskundige, hoe ervaren ook, gege ven om bedoelde uitspraak te doen zonder dit onderzoek, dus enkel op grond van den bij de sectie ('keu ring) van het geslachte dier waarge nomen toestand van de organen en het vleesch. Het feit, dat de slager het dier haastig heeft moeten slachten en de keuring van het levende dier niet heeft kunnen afwachten ("van welke keuring de Wet in dergelijke dringende gevallen vrijstelling verleent) ver plichtte den keuringsveearts, om dit dier met den grootsten argwaan te onderzoeken. Rn de bewering, dat na de slachting geen ziekelijke afwijkingen aan de organen zou den zijn waar te nemen geweest, vergoelijkt het genoemde verzuim niet. Integendeel, juist ten opzichte van dergelijke dieren past groote voorzichtigheid, daar het iederen des kundige bekend moet zijn, dat aan paraty- phus lijdende dieren veelal geringe of geen afwijkingen na de slachting vertoonen, in te genstelling met het meestal belangrijk ziek zijn tijdens het leven. De desbetreffende keuringsvoorschriftcn wijzen hierop dan ook met nadruk en géén keuringsveearts, die zich zijn verantwoor delijkheid bewust is, zal dan ook nalaten, om èlk uit nood geslacht dier bacteriolo gisch te onderzoeken, tenzij hem met vol komen zekerheid door eigen waarneming en onderzoek is gebleken, dat het een dier betreft, waarbij andere, onschadelijke, oor zaken dan ziekte tot de noodslachting aan leiding hebben gegeven. Laatstgenoemde ge vallen zijn in de wet scherp omschreven; daarvan was in dit geval geen sprake. In verschillende dagbladen is dan ook een onjuiste voorstelling van zaken gege ven door het feit, dat de slager omtrent den toestand van het veulen tijdens het leven aan den keuringsveearts onjuiste mededeelingen zou hebben verstrekt, als verzachtende omstandigheid voor zijn nala tigheid naar voren te brengen. De keuringsamibtenaar mag niet af gaan op mededeelingen van hen, die bij de keuring van het dier be lang hebben en in het bijzonder niet, wanneer het een wrakvee- slachter betreft van niet gunstige reputatie, zooals in dit geval en de inspecteur vermeldt, dat hij meer malen heeft gewaarschuwd. Dr. Veenstra komt dan op tegen de be tooging van enkele bladen, die hebben be weerd. dat de wrakveeslager of „knors" kan worden gemist en de boer zijn zieke Vee niet aan hem behoort te verkoopen. Zoolang niet alle boeren georganiseerd zijn, om hun zieke vee gezamenlijk te ver werken, zijn opkoopers van wrakvee een noodzakelijke schakel in den veehandel. Het risico, aan 'dezen handel verbonden, is veel grooter dan bij gezonde dieren en daar om zal deze handel steeds in handen van enkele geroutineerde „knorsen" blijven. Dat deert den keuringsambtenaar niet, al zijn het geen gemakkelijke klanten, hij heeft voldoende wettelijke middelen ter be schikking, om óók deze slagers binnen de perken te houden en hij heeft er bóven te staan. Het verzuim komt dus geheel voor rekening van den keuringsambte- De droeve ernst van dit verzuim spreekt voldoende uit de heftige en uitgebreide ziektegevallen, waarbij een gehecle streek is betrokken. Op grond van de ernstige gevol gen dezer nalatigheid, zoowel als van het feit. dat deze ambtenaar door dien In specteur reeds eerder uitdrukkelijk was gewaarschuwd, om de keuringsvoorschriften in het bijzonder bij dezen wrakveeslager, beter en nauwkeuriger op te volgen, heeft de Inspecteur, terecht, op de schorsing van dezen ambtenaar aangedrongen, nadat voor hem met zekerheid was komen vast te staan, dat hier grove nalatigheid in het spel was. Deze schorsing had van de zijde der Inspectie dan ook blijkbaar niet de beteekenis van een schorsing han gende het onderzoek over de schuldvraag, doch op grond van de overweging, dat aan dezen ambte naar de keuring niet langer zelf standig kon worden toevertrouwd. Het moet dan ook bevreemding wekken te vernemen, dat reeds twee dagen later, dus blijkbaar met den meesten spoed, een vergadering der gemeentebesturen Is belegd, waarin tot opheffing dezer schorsing is be sloten en dezen ambtenaar ook ove rigens geen andere strai dan een be risping is opgelegd. Tc meer wekt dit bevreemding, omdat wordt vermeld, dat wèl de betrokken ambte naar door deze vergadering is gehoord, al vorens dit zeer milde vonnis werd uitge sproken, doch over de desbetreffende mee ning van den Inspecteur niet wordt gespro ken. De schrijver komt tot de eindconclusie dat mocht de haastige beëindiging der schor sing zijn geschied in strijd met de bedoe ling van den inspecteur en zonder daarover zijn advies te hebben ingewonnen, een ad vies van den Hoofdinspecteur, belast met het toezicht op de uitvoering der Vleesch- keuringswet. aan den betrokken minister, mag worden verwacht om dit besluit der gczamelijke gemeentebesturen tot directe opheffing der schorsing buiten werking te stellen, althans de noodige maatregelen te Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur heeft de „Piet Hein" de werf van de firma G. de Vries Lentsch aan den Grasweg te Amsterdam verlaten en koers gezet naar Den Helder, waar het jacht 's avonds acht uur arriveerde, na een voorspoedigen tocht langs Enkhuizen en via Den Oever. In de marinestad, waar de nacht in de haven werd doorgebracht, toonde 't publiek groote belangstelling voor het prinselijk jacht. Zondagmorgen om half negen vertrok de „Piet Hein" naar den Texelstroom. Ver schillende snelheids-, draai- en stop-proeven werden genomen. De proeven hadden een buitengewoon gunstig verloop. Op den dooven Balg en het Kornwerderzand werden later de ankers geprobeerd. Op den terugtocht over het IJselmeer voer het vaartuig, bestuurd door den bouwer, den heer G. de Vries Lentsch Jr., gedurende vier uren op volle kracht. Een kruissnel heid van 13 mijl of 22 km werd hierbij be reikt. Bij aankomst van het jacht in de Oranje sluizen profiteerde een groote menigte van de gelegenheid reeds nu het sierlijke schip van nabij te beschouwen. De heer E. Crone, die ons het een en ander mededeelde, was vol lof over dezen tocht, waarop in totaal 200 km werd afge legd. Aan boord bevonden zich de leden der commissie, die het geschenk namens het Nederlandsche volk, aanboden, alsmede de heer Stork, ontwerper der plannen en voorts extra personeel van de firma Stork, voor het controleeren van de machines. Woning te Amsterdam gedeeltelijk uitgebrand. Gisterenavond tegen zeven uur heeft een korte doch felle brand gewoed in de woning van de familie D. van Zweden, Ferd. Bol straat 84, derde étage, te Amsterdam. De vrouw, die met twee kinderen alleen thuis was, had te ruim half zeven de aard appelen op een petroleumvergasser in de voorkamer gezet. Zelf was zij naar het keukentje aan de achterzijde van de woning gegaan. De kinderen, een jongen van acht jaar en een meisje van tien speelden in de achterkamer, die door een andere familie wordt bewoond en waarvan ook alleen de vrouw thuis was. Ecnigc minuten nadat mevr. van Zwe den de kamer verlaten had kwam zij weer binnen. Het vertrek stond toen reeds in lichter laaie. Waarschijnlijk is de petroleumvergasser ontploft De vrouw zelf heeft daar niets van ge merkt, doch de benedenburen hadden kort voor het uitbreken van den brand een doffen knal gehoord. Mevrouw van Zweden rende met haar medebewoonster en de twee kindoren on middellijk den trap af. Aan blusschen was geen denken meer. Op het brandgeroep zijn ook de bewoners van de eerste en tweede élage gevlucht. De vlammen sloegen weldra naar buiten. De brandweer was spoedig ter plaatse. Met drie stalen bestreed zij het vuur. twee slangen werden binnendoor gelegd en de derde via den ladder. Honderden sloegen het werk van de brandweer in deze druk bevolkte buurt gade. Dank zij liet krachtig nemen om tot een in het algemeen belang meer gewenschte berechting of een betere regeling van de keuring in de betroffen ge meenten te geraken. In een tweede artikel onder den titel „Hoe vleeschvergiftigingen te voorkomen" signa leert Dr. Veenstra een ander euvel, dat aan leiding kan geven tot vleeschvergiftiging en wel het geval, dat zieke dieren aan de keuring worden onttrokken. Om dit te voorkomen is een doeltreffen de controle dringend noodig. Teekenend is echter, dat de veearts hierbij in het alge meen niet die medewerking ondervindt van de autoriteiten te plattelande, welke men eigenlijk zou mogen verwachten. Hierbij merkt de schrijver op, dat vele raadsleden of wethouders van dorpsgemeenten betrok ken zijn bij den veehandel en veehouderij, waardoor hun belangen dikwijls niet paral lel loopen met die der vleeschverbruikers. Na eenige opmerkingen over de „gemak kelijke ontduiking" door afgekeurd vleesch na de keuring in omloop te brengen, ein digt Dr. Veenstra dit tweede artikel met de conclusie dat naar zijn meening moet wor den gebroken met de bestaande structuur der Vleeschkeuringswet, waarbij het moge lijk is, dat de dierenartsen, die de platte lands-praktijk uitoefenen, als hoofd van een keuringsdienst en dus geheel zelfstandig optreden. Hierbij teeken ik, zegt de schrij ver, onmiddellijk aan, dat er vele prakti- seerende dierenartsen zijn, die hun taak als keuringsambtenaren op juiste wijze vervul len, doch het gaat' hier om het systeem, het- welk„ zpoals de practijk leert, niet tot vol doend bevredigende resultaten voert. Ook zijn er natiuilijk gemeenteraden op het platteland, wier leden een andere, be tere opvatting huldigen dan de hierboven weergegevene. Toen de Vleeschkeuringswet in 1922 in werking trad kon de hulp van den prakti- seerenden vee-arts niet worden gemist en velen van hen hebben in zeer moeilijke om standigheden baanbrekend werk verricht en niet geschroomd zonder naar rechts of links te zien hun plicht nauwgezet te ver vullen de financieele schade, die zij zelf in hun praktijk daardoor dikwijls toebrachten, aanvaardend. Alleen reeds daarom zou het tegen de borst stuiten, om te propageeren den prac ticus verondersteld dat dit überhaupt uitvoerbaar ware plotseling van de keu ringsopdracht te ontheffen. De groote meerderheid der keuringsspe cialisten onder de dierenartsen acht dit ech ter ook niet noodig en niet gewenscht om tot een meer bevredigende uitvoering der wet te geraken. optreden wist men het vuur, dat reeds uit de drie ramen aan de voorzijde sloeg, te beperken tot de voorkamer. Het trappen huis en de zijkamer, de voor- en zijkamer brandden echter volkomen uit. Het vuur sloeg door naar den zolder en de vlammen kwamen ook daar naar buiten door het raam van den dakkapel. De achterkamer, de keuken en het alkoof bleven behouden. Een ruim half uur na het uitbreken was men den brand meester. De inboedel, die geheel verwoest is, was niet verzekerd.,.. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagavond elf uur heeft op het Luna park te Scheveningen een ongeval plaats gehad, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad, doch waarbij vrij belangrijke materieele schade werd veroorzaakt. Éen zweefmolen waarop zich 27 personen be vonden, is n.1. door het breken van een lasch, ingestort. Daar de molen reeds bijna stil stond toen de breuk plaats had, kwa men de inzittenden er vrijwel zonder kleer scheuren af. Vier personen liepen onbetee- kende verwondingen op. De zweefmolen, die vrijwel geheel werd vernield, bood plaats aan 44 personen. De schade wordt door ver zekering gedekt. Met ingang van heden. Gelijk bekend is, heeft de minister van Landbouw en Visscherij, toen met ingang van 5 en 25 April 1937 de monopolieprijs verschillen bij den invoer van voedergranen werden verlaagd, de restitutie van deze prijsverschillen, wélke bij den uitvoer van kippen- en eendeneieren wordt gegeven, niet met een overeenkomstig bedrag verlaagd, zulks wegens den zeer lagen eierprijs, waar door de pluimveehouderij in een moeilijken toestand verkeerde. Daar de eierprijzen de laatste weken gestegen zijn, heeft de minister van Economische Zaken thans aanleiding gevonden de desbetreffende verlaging toe te passen. Vandaar dat de restitu tie, welke bij den uitvoer van kippen en eendeneieren gegeven wordt, met ingang van 23 Augustus 1937 is vast gesteld op f 0.42)4 per 100 stuks kip peneieren en f 0.25 per 100 stuks eendeneieren. Voor eieren, welke in het tijdvak van 5 April 1937 tot 23 Augustus 1937 in de koelhuizen zijn ingelegd of zijn ingekalkt, blijft, dc restitutie vastgesteld resp. op f 0.75 en f 0.43 per 100 stuks. Het monopolieprijsverschil bij den invoer van kippen- en eendeneieren is verlaagd tot f 0.42)4 per 100 stuks. De restitutie bij den invoer van hoeveel heden van tenminste 25 kg niet meer in de schaal aanwezige bestanddeelen van kip pen- en of eendeneiere is met ingang van denzölfden datum verlaagd tot f 0.08)4 per kg netto. De heffing op boter is voor de' week van 22 tot en met 28 Augustus 1937, behoudens tusschentijdsche wijzigingen, vastgesteld op 70 cent per K.G. D« prijs van consumptiemelk af- boerderij is, naar het Hsb. meldt, met ingang van gisteren verhoogd met een halven cent per liter, nl. van 6)4 op 7 cents voor eerste qualiteit. De consumptieprijs van melk wordt echter niet verhoogd. De winstmarge van den melkhandel daalt daardoor dus met een hal ven cent. De regeerlngsminimumprljs is vastgesteld op 5.70 cent; de af dracht bij levering In consumptie van andere dan taxemelk is be paald op 2.50 cent. Tragisch ongeval te Staphorst. Toen Zaterdagmiddag twee zoontjes van den heer K. M. te Staphorst naar het land gingen om den drinkbak van de koeien te vullen, moesten zij een paard voorbij. Een der jongens, een ventje van vier jaar, kreeg van het dier een klap tegen het achterhoofd. De knaap werd bewusteloos opgenomen en naar de ouderlijke wpning gebracht, waar hij dadelijk na aankomst is overleden. Ernstig ongeluk te Bussum. De 20-jarige motorrijder H. K. uit Muider- berg, komende uit de richting Naarden, wil de Zaterdagmiddag om vijf uur voorbij de „Gooische Boer" te Bussum een auto „snij den", terwijl een auto uit de tegenovergestel de richting naderde. De motorrijder werd aangereden door den tegenligger en botste in volle vaart tegen den anderen auto, wel ke hem een eind meesleurde. De onvoorzich tige motorrijder bekwam een schedelbasis- fractuur en een zware hersenschudding en werd in ernstigen toestand naar de St. Ge- rardus Majella-stichting overgebracht. Een persoon gedood, twee gewond. Zaterdagmorgen heeft bij het gebouw van bet electriciteitsbedrijf aan de Pegus aan hei Merwedekanaal te Utrecht e>en ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een arbeider wend gedood en twee gewond. "ASh het bestaande gebouw iê een nieuw gedeelte aangebouwd. Rond cji.t nieuwe, ge deelte zijn steigers aangebracht, 'welke, door korte ladders met elkander zijn verbonden. De 53-jarige arbeider J. de Jong is, bij het naar boven klimmen, door nog onbekende oorzaak gevallen, Hij was op slag dood. Tiidens den val greep de man een van de kleine ladders vast en sleurde deze mede. Om niet door den vallenden man en den ladder te worden geraakt, moesten eenige arbeiders ijlings op zijde springen. Hierbij zijn sommigen van hen eveneens gevallen. Een hunner is met inwendige kneuzingen naar de Rijksklinieken ver voerd. Een ander kreeg lichte schrammen. De overigen kwamen met een hevigen schrik vrij. Casino te Boulogne-sur-Mer af gebrand. Tien minuten na middernacht is Zater dag brand uitgebroken in het Casino van Boulogne sur Mer in Frankrijk. Het vuur vond zijn oorsprong in de danszaal en greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd de hall en het hoofdgebouw in vlammen stonden. De kapelmeester brak onmiddellijk de muziek af en spoorde de aanwezigen aan snel en kalm het gebouw te verlaten. Deze raad werd opgevolgd en in groote orde ver lieten de aanwezigen het gebouw. Niettegenstaande het krachtig optreden van de brandweer laaide het vuur voort en vei moedelijk zal alleen de baccarat-zaal be houden blijven. De schade zal dan enkele millioenen franc bedragen. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door onvoorzichtigheid van een danser, die tijdens een storing van het electrisch licht met een sigarenaansteker licht wilde ma ken. Niemand werd hij den brand gewond Gisterenmorgen om 10 uur was men het vuur meester. De schouwburgzaal, het restaurant, de vestiaire en de groote ten toonstellingszaal, waar bijna vierhonderd doeken en beeldhouwwerken opgesteld wa ren, werden vernield. De schade wordt geraamd op verscheidene millioen francs volgens een ingesteld onderzoek zou de oor- zaak in kortsluiting gezocht moeten worden. Gisteren werd in do Evangelische kerken gebeden voor de predikanten die gevangen genomen zijn. Medegedeeld werd, dat zich 103 predikanten in hechtenis bevinden 31 is verboden te preken en 42 zijn uit hun parochies verdreven. Superintendant-generaal Vits heeft gisteren in de kerk van ds. Niemoeller gepreekt. Hij zeide o.a.. dat zonder twijfel een goed land moet gelooven in zijn leider en in zijn toe komst. Een land. dat niet meer in zijn toe komst gelooft, geeft zichzelf op Dit is evenwel een ibenschelijk en ceen christe lijk geloof. Zij, die denken dat het christen dom iets weeks is, kennen hun Bijbel niet. Cupini en Paradisi het eerst te Parijs. Onder groot enthousiasme zijn de Itaüa. nen Cupini en Paradisi Zaterdagmiddag te Parijs aangekomen als winnaars van de luchtrace Istris—Damascus—Parijs. Zij icg. den den afstand van 6190 K.M. af in den tijd van 17 uur 32 miniten 45 sec. Dit beteekent een gemiddelde snelheid van 352 K.M. 789 per uurl Na Cupini kwamen nog twee Italiaansche toestellen binnen, o.w. één bestuurd door Mussolini's zoon Bruno. Daarna kwamen binnen de Engelschnian Clouston en de Franschen Codos en Ar- noux, die voor dezn wedstrijd sterk favo riet waren. Ernstige ongelukken vonden niet plaats. Enkele toestellen moesten nooclludingen maken. De regeeringscommissie te Moskou heeft medegedeeld, dat radioteekens zijn opgevan gen welke afkomstig kunnen zijn van Le wanefski. Slechts enkele letters waren verstaan baar. In de veronderstelling, dat de ontvanger van het vliegtuig nog in orde is, zenden de radiopoolstations dagelijks mededeelingen voor de bemanning uit over de maatrege len, welke genomen zijn om naar hen te zoeken. Het vliegtuig van Wilkins is aan de mon ding van de Copperminerivier gedaald, Gra- zianski is bij Nordwik geland en Golowin is aan den benedenloop van de Ob aangeko men. Volgens berichten uit Fairbanks heeft het vliegtuig, dat Mattern in de lucht van ben zine zou voorzien, averij opgeloopen en moest het een noodlanding maken; de be manning bleef ongedeerd. De ijsbreker Krassin wist zich uit het ijs los te maken en richt zich naar de 71ste breedtegraad. Reeds twintig dooden, Bij onlusten in verband met de staking der boeren in Polen, welke Maandag j.1. is begonnen, en welke moet duren tot 25 Aug., zijn tot nu toe twintig personen gedood. De agitatie in het gebied Malapolska blijft voort duren. liet dorp Charta in het district Brzo- lof is gisteren door de politie geheel ont, ruimd, niemand mocht in de plaats blijven. Te Glazowa nabij Rzeszof, waar tiendui zend boeren waren samengeschoold, vrees den de autoriteiten moeilijkheden. Zij lieten 'derhalve dén leidér van'de volkspartij, die den vorigen dag gearresteerd was, vrij 'om zijn aanhangers te kaimeeren. Bisschop Simeon naar Chabatz teruggekeerd. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de bis schop van Chabatz, mgr. Simeon, die tijdens de ongeregeldheden voor de kathedraal van Belgrado werd gewond, naar Chabatz is teruggekeerd. Bij zijn aankomst werd hij door een menigte van meer dan twintigduizend per sonen begroet. Verscheidene redenaars hiel den toespraken, waarin zij zich fel tegen de regeering keerden. De orde werd even- wel niet verstoord en er déden zich geen incidentén voo:. Minister het spreken belet. V erder wordt uit Belgrado gemeld, dat de minister van bosch- en mijnbouw, Jan- Kowitsj, heden een rede zou houden in een lei gadenng van de regeeringspartij. De ver gaderden betoogden evenwel tegen de regee- ung en begonnen met eieren te gooien, terwijl ook tomaten en zelfs steenen als projectielen werden gebruikt zoodat de munster zijn rede niet kon houden en de stad moest verlaten. De ruiten van liet ,^'aann de vergadering zou worden gehouden, werden ingeworpen. De geweldige beteekenis der zui velindustrie op verrassende wijze gedemonstreerd. tentointLr de.eersfe Internationale Melk- tentoonstelling te Berlijn geopend. pnnr.r,eQXPi?Snie is ondergebracht in zeven oveivirtht 1n Reeft eon uitmuntend en vp™LiV-an es wat met de Productie Niet el! ,£r Tan melk in verband staat. m*iv .0°" a,lle soorten kaas, boter en toesei— slechts bekend zijn, kan de ldi n»nirLer bewonderen en keuren, maar aan;^ho!lwt tevens de buigzame vezels aUmou i ondermelk wordJen gemaakt, nn T tal van andere stoffen, teveel om vaardigd°emien' die uit me,1'k worden ver- nen'<),v<<!?a'a koe'en, moderne gereedschap- la n est pï m i f middelen worden den be- Cijfet-s oen i?nd' ,cnv'iiI statistieken en der ziiivpr !lk Keven van de beteekenis dan dip "i lp' ''ie b.v. veel grooter is s|ppn k'nipnt r ?"t°móbielpi'oductie of de nwoienwinning. tp 'lhr'ii'in 'i16,' de/-e tentoonstelling wordt congres ppn! i internationale meik in in gehouden, dat gisteren is geopend ge\ aardig,hl digheid Van meer dan 30.000 af- zullen niwp Hlan landen- Op het congres peliike ra, ,an Vlfirhondord wetenschap- rapporten worden behandeld.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2