dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Britsch koopvaardijschip gebombardeerd Het koude voorjaar benadeelde groententeelt Japansche successen bij Nankau Hitier trekt zijn gezant bij Franco terug Japan komt op zware lasten Hi\Ms+ „Van Galen" aangevaren Mandatcncommissie aanvaardt het plan Vlamingen betoogen voor Amnestie N.V. WACO - Hoorn UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 24 AUGUSTUS 1937 65e JAARG.No. 8086 Engeland krijgt weer Spaansch ijzererts Even voor de aankomst te Sjanghai Ontploffingsramp in Duitschland De verdeeling van Palestina Duitschland wil wel terug naar normaal betalingsverkeer Dit nummer bevat 8 pagina's QLÏEERBERICHT DE BILT SEINTj Studentenduels in Duitschland tot nader order verboden Nog geen doorbraak HET PEIPING TIENTSIN FRONT HELDERSCHE COURANT DINSDAG Vliegtuig met een doodskop als kenteeken. Het bericht van het bombardement van het Britsche s.s. „Noemijulia" heeft te Lon den groote beroering gewekt. Een bevesti ging ervan is bij de admiraliteit zelf ech ter nog niet binnengekomen. Op het kantoor van de reederij wist men slechts van het radiobericht, dat te Mar- seille is, opgevangen. Daar in het radio bericht geen melding gemaakt wordt van ernstige schade, neemt men ten kantore der reederij aan, dat de „Noemijulia", die met ijzererts en fosfaat geladen is, de reis yoortzet. Kapitein Glinsky, gezagvoerder van het Britsche vrachtschip „Noemijulia", dat gistermorgen door bombardementsvliegtui gen is aangevallen, verklaarde volgens Un. Press, gisternamiddag bij aankomst te Port Vendres het volgende: Ik verliet gisteren Marseille met een lading phosphaten. Wij voeren den gan- schen nacht door, zonder eenig incident. Vanmorgen om 8 uur 20 verscheen er ech ter een verkenningsvliegtuig, dat als ken teeken een doodskop droeg, en cirkelde rondom ons schip. Spoedig verscheen er een tweede vlieg tuig, dat eenzelfde kenteeken droeg. Beide machines kwamen zoo dichtbij, dat wij de inzittenden haast konden zien. Zij bestreken het schip met machinegeweren en zwenk ten na 17 minuten af. Om 9 uur 15 verscheen een bombarde mentsvliegtuig op 500 meter hoogte, kruiste boven het schip en wierp twee bommen naar beneden welke tien meter van het schip neerkwamen. Ik protesteer bij dezen tegen den aanval, die in strijd is met alle recht, daar ik onder Britsche vlag voer en twee beambten van de niet-inmengingscontröle een Neder lander en een Engelschman aan boord had en geen wapenlading vervoerde. De kapitein gaf de positie, waar de aan val plaats had, aan als: 42 gr. 22 min. N.B. en 3 gr. 5 min O.L. Führer wil beroepsdiplomaat aanstellen. Leiders van Duitschland overtuigd, dat Va- lencia al verloren heeft. Havas verneemt, dat Generaal Faupel, de ambassadeur van het Duitsche Rijk bij generaal Franco, is teruggeroepen. Officieele kringen verklaren, dat de generaal is afgetreden om „ge zondheidsredenen". Het aftreden van generaal Faupel als Duitsch ambassaleur bij generaal Franco heeft te Berlijn levendige verwondering ge wekt. Volgens geloofwaardig lijkende inlichtin gen echter schijnen zekere leidende Duit sche persoonlijkheden reeds thans van oor deel te zijn, dat de regeering van Valen- cia verloren heeft Daarom zou Hitier het oogenlblik gekomen achten om een be roepsdiplomaat te laten treden in de plaats van generaal Faupel, die beter thuis is in de krijgskunde dan in de- buitenland- sche politiek. De campagne in China milliarden. kost De „Asahi'.' meldt, dat de Japansche le ger- en vloot-autoriteiten voor de campagne in China een nieuw begrootingsontwerp ten bedrage van 2.000.000.000 jen, hebben uitge werkt, dat begin September, op de buiten gewone zitting van den Landdag zal wor den ingediend. Men wil n.1. voorkomen, dat het parle ment nog eens om een crediet gevraagd moet worden, voordat de gewone zitting begint. Het leger en de vloot willen over Voldoende middelen beschikken om tot e'nd Januari 1938 voort te kunnen. Het zou, naar het Hsbl. meldt, in de be doeling liggen het geheele bedrag door ®en binnenlandsche leening te doen op brengen. Indien bovengenoemde cijfers juist zijn, *ulen de uitgaven van Japan voor het mopende begrootingsjaar 5.500.000.000 jen bedragen. Gisteravond werd vernomen, dat binncn- *°t"t de invoer van ijzererts in Wales uit Panje, die sinds den val Bilbao tot staan vas gekomen, hervat zal worden. In Wales v°rdt jaarlijks een milliocn ton erts, voor Pn groot deel uit Spanje, ingevoerd. .Tot aan cien val van Bilbao was dit jaar een °e\eelhpid van een half millioen ton ge ïmporteerd. Onbeteekenende averij. Hr. Ms. „van Galen" is gistermid dag om 15 uur in Shanghai aange komen. Wij vernemen nit marinekringen dat de „van Galen" vlak vóór zij de haven van Shanghai binnenliep in botsing is gekomen met een Engel- sche sleepboot. De Nederlandsche oorlogsbodem liep hierbij een deuk in de voorsteven op, doch men ver zekert ons, dat de averij van zeer geringen aard is. Deze aanvaring moet worden toe geschreven aan het zeer drukke en wel eenigszins ongeregelde scheeps verkeer, dat momenteel op de Wang- poe heerscht. Verdere evacuatie. Aneta verneemt nog, dat driehonderd Chi neezen, van Java afkomstig, alsmede eenige Nederlanders uit Sjanghai wenschen te vertrekken, waartoe de assistentie van de „Van Galen" zeer gewenscht zal zijn. Nadat de passagiers met assistentie van de „van Galen" zijn opgehaald, zullen zij door de JavaChinaJapan-lijn verder naar Java worden overgebracht. Hierom trent vinden nog besprekingen en ook te legrafische onderhandelingen plaats. Ten aanzien van het vervoer van een groot aantal Chineezen met de „Tjisaroea" uit Japan, waaromtrent eerder melding is ge maakt, kan worden medegedeeld dat uit Kobe bericht is ontvangen, dat dit trans port niet doorgaat. 12 Brandweerlieden gedood. Gisterenmiddag om kwart voor twee is in de nabijheid van Unterluess bij Celle een ontploffing ontstaan, waarbij eenige dooden en een aantal gewonden gevallen zijn. Naar het schijnt werd de ontploffing door een brand veroorzaakt. Nader meldt men ons, dat het ongeluk zich heeft voorgedaan in een kruitopslag- plaats in de nabijheid van het groote manoeuvrekamp bij Munster. De aangrenzende werkplaatsen werden onmiddellijk na de ontploffing ontruimd. Tijdens het blusschingswerk van de ter stond aan het werk gezette brandweeraf- deeling der fabriek deed zich een tweede ontploffing voor, die onder de brandweer mannen twaalf dooden maakte. Bovendien werden 67 arbeiders gewond ,de meesten slechts licht. De aangerichte schade blijkt niet belangrijk. Er is reeds een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. WORTELSTELSEL DER GEWASSEN SLECHT ONTWIKKELD. Westfriesland maakt een slecht figuur. Braaihartigheid in de kool. Volgens mededeelingen van de direc tie van den landbouw is. in ver band met de koude en vochtige weersgesteldheid in het voorjaar het wortelstelsel van verschillende groenten- en fruitteeltgewassen slecht ontwikkeld, waardoor zij tegen de droogte in de bovengenoem de periode minder goed bestand waren. Intusschen heeft de toegenomen regenval na 13 Augustus tot verbetering van den stand der gewassen bijgedragen. Koolsoorten lijden veel aan draaihartig- heid, terwijl bij verschillende gewassen in ernstige mate aantasting door luis voor komt. Andijvie staat er over het algemeen goed voor. Sla ontwikkelt dooreen genomen een goed gewas; plaatselijk is de stand goed tot matig. Peen geeft goede oogstvooruitzichten, be houdens in het Z.W. des lands, waar het gewas zich matig ontwikkelt. Bloemkool. De verwachtingen t.a.v. deze groente zijn over het algemeen matig tot slecht, met uitzondering voor Friesland, waar het gewas er goed voor staat. Roode, witte en savoyekool ont wikkelde zich aan den I.angendijk e.o., alsmede in Wesf-Friesland en el ders matig tot slecht. In het noor den des lands is de stand beter en zijn de verwachtingen goed. Spruitkool belooft met uitzondering voor Limburg, waar de vooruitzichten matig zijn, een goeden oogst te zullen geven. Pronkboonen vertoonen een goeden stand. Stok- en stamprincesseboonen ontwikkel den zich ongelijk. In het gebied van Maas en Waal zijn de vooruitzichten slecht, in Groningen, Friesland, de Venen en Zeeland matig, op de Zuid-Hollandsche eilanden zeer goed, elders goed. Snijboonen. Het onder glas geteelde pro duct belooft een goede opbrengst te zullen ge ven, behoudens in de Venen, waar de stand matig is. Van het vollegrondsproduct ver loopt de oogst matig. Spekboonen staan er dooreengenomen goed voor. Augurken geven een matig tot goeden oogst. Tomaten vertoonen over het algemeen een goeden stand, welke in de Venen matig is. Prei ontwikkelt zich in -Utrecht en Lim burg matig, elders goed. Schorseneeren geven een goed gewas. Uien. Met uitzondering voor West- Friesland, waar de oogstverwachtin- gen matig tot goed zijn, wordt een goede opbrengst verwacht. Witlof vertoont een goeden stand. TEGEN ONMIDDELLIJKE VOR MING VAN TWEE ONAFHAN KELIJKE STATEN. De Mandaten Commissie van den Volkenbond heeft een rapport uit gebracht over de verdeeling van Pa lestina, waarin wordt verklaard, dat men in principe het verdeelings- plan aanvaardt maar tegen de on middellijke vorming van twee on afhankelijke staten is. De commis sie beveelt daarvoor een overgangs periode aan tot het aanleeren van politieke vrijheden voor Joden en Arabieren. 0 Echter niet ten koste van bewa peningsbeperking. Rijksbankdirecteur, Ivarl Blessing, een der intiemste medewerkers van Dr. Schacht, schrijft in een voorwooi-d voor het zoo juist verschenen werk van Dr. Werner Fischer over „Deviezenclearing" o.m. het volgende: „Er kan geen sprake van zijn, dat wij eeni- gerlei belang hebben bij het thans bestaande systeem van de clearing en het bilatera- lisme. Wij streven er dan ook volstrekt naar aan de opheffing van dit systeem naar ver mogen mede te werken. Slechts één ding wij zen wij af en wel zoo beslist mogelijk: wij zullen voor de opheffing van het clearing- systeem nooit een prijs betalen, die nadeel zou opleveren voor ons werk ten behoeve van de beveiliging van de bestaansgrondsla gen van ons volk." Verwachting: Matige tot zwakke Noordelijke tot Noordweste lijke wind, gedeeltelijk be wolkt. weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Zondag zijn honderdduizenden uit Vlaan- derenland naar Dixmuiden ter jaarlijksche IJser-bedevaart getoogen, om hun dooden te te herdenken en getuigenis af te leggen van hun vertrouwen in de kracht der Vlaam- sche volksgemeenschap. Meer en meer komt deze jaarlijksche bedevaartsdag te staan in het teeken der politiek en uiten zich hier de nationaal Vlaamsche verlangens. Zoo stond ditmaal de amnestie-kwestie op den voorgrond en herhaaldelijk klonk de donderende kreet „Amnestie" over het vroe gere slagveld, als een wensch, ja een eisch der Vlamingen. De rijksstudentenleider heeft de „Men- sur", het studentenduel op den sabel of op den degen, tot nader order verboden, in af wachting van een principieele regeling. De onvoorwaardelijke genoegdoening met de wapens bestaat bij de Duitsche studenten sedert de invoering van de eerecode van Juni 1937. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs Landing van Japansche troepen slechts gedeeltelijk gelukt. De Japansche autoriteiten te Pei- ping hebben medegedeeld, dat het Kwantoengleger Kalgan en de linie van de Groote Muur bezet heeft. Te voren had dit leger den Chineeschen divisies, die uit Sjansi kwamen en naar Mandsjoerije oprukten, zware verliezen toegebracht cn genoodzaakt tot een terugtocht in groote wanorde. De Japansche troepen vergrooten hun druk in het gebied van Nankau. De stellingen waarin zich de Chineesche troepen hebben samengetrokken in het gebied van Nankau, worden door 't offensief van het Kwantoeng leger bedreigd. Nabij Mentoekioe op 25 kilo meter ten westen van Peiping worden ge vechten geleverd tusschen Japansche strijd krachten cn Chineesche ongeregelde troepen. De Japanneezen hebben het bestuur geheel in handen. Groot gevecht gaande bij Liangh Siang tusschen Japansche divisie en 30.000 Chineezen. Bij Liangh Siang wordt thans slag gele verd tusschen een peheele Japansche divisie en minstens 30.000 man Chineesche troepen. De Japansche militaire autoriteiten verkla ren, dat alle Chineesche aanvallen tot nu toe onder zware verliezen voor de Chineezen zijn afgeslagen. De Chineesche troepen, die een flankbewe ging uitvoeren, hebben nu de buurt van Tsangh Sin Tin bereikt, op zeven mijlen ten noorden van Liangh Siang, maar zij veer den, naar men meldt, teruggeslagen. Kalgan bezet. Het Kwantocng-leger meldt, dat Kalgan bezet is. Chineezen met afsnijding bedreigd. De Chineesche troepen te Pataling, een krachtig versterkte plaats op dertien mijl afstand van Nankau, zijn thans van hun mo gelijkheid tot terugtrekken afgesneden dooi de Japanneezen, die reeds Wantsjoean op 15 kilometer ten noordwesten van Kalgan bezet hebben, evenals Nankau naar gemeld wordt in een telegram uit laatstgenoemde plaats. De Japansche troepen worden thans sa mengetrokken voor een gezamcnlijken op- marsch in de richting van Pataling, met steun van de luchtstrijdkrachten, die reeds met succes Tsjoejoeng Kwan, of den Nan- kaupas, op vijf mijl van Nankau, en acht mijl van Pataling hebben bestookt. De Japansche troepenontsche pingen. Uit Chineesche bron wordt verklaard, dat Japansche versterkingen in den afgeloopen nacht gepoogd hebben aan land te gaan te Tsjanghoeapang en Wentsjaupang aan de Wangpoe nabij Woesoeng en bij het fort Szetheling aan de Jangtse op 10 K.M. ten Noordoosten van Woesoeng. Zij werden te- rtiggeslagen te Wentsjaupang en Szetheling Bij Tsjanhoeapang slaagden de Japannee zen er in een afdeeling aan land te zetten, die de Chineezen hopen terug te kunnen werpen. Tijdens den strijd zou de Chinee sche artillerie er in geslaagd zijn een Ja- pansch schip tot zinken te brengen. Onder dekking van het scheepsgeschut zijn de Japanners er later in geslaagd het gros hunner troepen ten oosten van Sjang hai te ontschepen, niettegenstaande de he vige aanvallen der Chineesche troepen. Aan de zijde der Japanneezen vielen tachtig dooden, terwijl naar Tokio meldt de Chinee zen grootere verliezen leden. Het staat echter wel vast, dat de verlie zen der Japanneezen grooter zijn, dan To kio wel wil erkennen. Van verschillende zijden komen berich-* ten binnen, die gewagen van het zinken van een Japansche torpedojager en van zware beschadiging welke zou zijn aange bracht aan een Japansche kanonneerboot. Landingsactie tegen Nanking ge richt? In Japansche kringen te Sjanghai wordt verklaard, dat het uiteindelijk doel van de geheele landingsactie gericht is tegen Nan king. Men moet ook verwachten, dat de krijgsverrichtingen in het gebied van de Jangtse verscheidene maanden zullen du ren. Op grond van deze verklaringen ver wacht men, dat de Japansche luchtstrijd krachten zullen overgaan tot een verscherpt optreden tegen Nanking in den eerstvolgen- den tijd. Bomontploffing te Sjanghai. Ongeveer 150 dooden. Het projectiel, dat gistermorgen het wa renhuis van de Sincere Company aan den Nankingroad heeft getroffen, heeft onge veer 150 personen gedood en een honderd tal gewond. Door granaatscherven werden voorts verscheidene personen in het aan de overzijde van de straat gelegen waren, huis gedood. Naar het D.N.B. meldt, zijn bij de ont ploffing ook verscheidene leden der Duit sche kolonie "edood. In het Duitsche Pau- lus-ziekenhuis zijn ruim honderdvijftig slachtoffers van verschillende nationaliteit opgenomen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1