Televisie in het leger n SPORTNIEUWS Meulenberg wereldkampioen op den weg Tang sluit zich om Santander Triomphale intocht van v. d. Vijver De melk-show te Berlijn Centrum van Den Haag in opschudding Nieuw wereldrecord kogelslingeren Boksen SPAN|E Stuyts staakt in de eerste ronde den strijd Scheepsramp bij Alexandrië Wegwedstrijd Milaan-Miinchen Ned» record op de Zweedsche estafette CASTRO URDIALES VEROVERD. Franco's noordelijke leger heeft wederom vorderingen gemaakt voor Santander. De plaats Castro Urdiales, de voor- naamste vesting tusschen Bilbao en Santander, is door rechtsche troepen bezet. Naar uit Santander wordt gemeld hebben vliegtuigen der opstandelin gen de plaatsen Torrelaveja en Arenas de Iguna gebombardeerd. Van beide steden zijn slechts puin- hoopen overgebleven. Het bombarde ment heeft bovendien een groot aan tal slachtoffers gemaakt. De rechtsche troepen zijn thans verdeeld in twee groote afdeeiingen, waarvan er een voorbij Valmaseda voortschrijdt in de rich ting Ramales de la Victoria zonder op veel tegenstand te stuiten. De andere afdeeling is in drie sterke colonnes gesplitst. Een co lonne rukt op langs den weg BurgosSan tander en heeft Puente Viesgo nagenoeg be reikt. Links daarvan opereert een colonne bij de plaals Los Corrales, die omsingeld wordt. De rechtsche colonne beweegt zich langs den weg die van Vega leidt naar Santan der. Vega is bezet. De afstand lot Torrelavega bedraagt nog 12 K.M. Bommenwerpers en jachtvliegtuigen on dersteunen de actie der troepen door ver sterkingen en belangrijke kruispunten te bestoken en troepenconcentraties achter het front te beschieten. Door de bezetting der dorpen Villanueva, Barrosa en Iruz, is do straatweg Bilbao— Burgos volkomen in de handen van Fran co's troepen gekomen, wat van groote be- teekenis is voor de ravitailleering. Ook bij Madrid valt Franco aan. Gistermorgen vroeg hebben de troepen van Franco aan het front van Casa del Campo een aanval ondernomen. De republi- keinsche troepen die op hun hoede waren, drongen den vijand evenwel terug, zoodat deze naar zijn linies moest terugkeeren, zon der resultaten te hebben behaald. Ook in den sector van de brug der Fran- schen hebben de rechtschen vanmorgen, voorafgegaan door tanks, een aanval ge daan op de linksche stellingen, welke echter gemakkelijk werd afgeslagen. Overal aan het front van Casa del Campo is de rust thans weergekeerd. Berichtgeving in enkele secon den. Sneller en geheimer dan radio-telegrafie en -telefonie. In „La France militaire" heeft gene raal Niessel, aldus de N.R.Crt., een artikel geschreven over de toepas sing der televisie voor militaire doeleinden, nu deze het domein der proefnemingen heeft verlaten en reeds hier en daar practisch wordt gebruikt Aangezien de televisie zich evenwel nog slechts in het beginstadium van haar ont wikkeling bevindt, zullen, om tijdverlies te voorkomen, belangrijke subsidies noodig zijn, om de bestudeering der televisie te bevorderen, evenals dit bij de luchtvaart en het draadloos seinen is geschied. Op dit oogenblik is men met de televisie zoover gekomen, dat men op een scherm van 30 cm duidelijke beelden krijgt van personen en voor werpen, welke door electrische gol ven zijn overgebracht. Voor mili taire doeleinden zou dit met tele visie bereikte resultaat dienstbaar gemaakt kunnen worden voor het overzenden van geschreven berich ten bevelen en schetsen. Is de tekst kort en stelt men zich tevre den met het enkel lezen van deze tekst dan kan de tijdsduur van overbrenging al heel kort zijn. Doch ook wanneer men het verzondene fotografeert dan behoeven daar mede slechts eenige seconden heen te gaan. Bovendien kunnen deze foto's tegenwoordig zoo snel ontwikkeld- en gefixeerd worden, dat de geadresseerde op die wijze nog eer der in het bezit is van het verzondene dan langs radiotelegrafischen en radiotelefonie schen weg. Beide laatstgenoemde manieren van overbrenging laten trouwens het ver zenden van schetsen niet toe. Is de tekst lang, dan kost» het overzenden langs radio- grafischen wegaanzienlijken tijd, vooral, omdat hierbij vrijwel steeds gerekend moet worden met vercijferen en ontcijferen van het verzondene, wil het voor den vijand geheim blijven. Zou men er op den duur in slagen een bericht met televisie uit vlieg- Utielïenneri De wereldkampioen te Roozen- daal geestdriftig ontvangen. Jef van der Vijver, de nieuwe amateur wereldkampioen, is gisterenavond in de stad zijner inwoning, Roozcndaal, terugge keerd. VAN DER VIJVER. Men heeft hem een ontvangst bereid, die bij den titel paste, een ontvangst, die v. d. Vijver zich in dien omvang zeer zeker niet heeft gedacht en die hem daarom des te meer verraste. Vele duizenden hadden zich op het plein voor en in de straten nabij het station ver zameld en toen v. d. Vijver te kwart voor elf, omstuwd door familieleden, vrienden en le den van huldigingscomitè's en omhangen met kransen, den hoofdingang verliet, werd hij met een uitbundig hoera begroet. Foto grafen en filmoperateurs richtten hun ca mera's en een drietal muziekkorpsen speel den het Wilhelmus. Onder stijgende geestdrift werd de kam pioen, wien van alle kanten bloemen in de armen werden gedrukt, naar een groote open Chevrolet geleid en met zijn familie in een triomftocht naar het Marktplein gebracht, •waar opnieuw een talrijk publiek den we reldkampioen toen toejuichte. Staande op het hordes van het raadhuis, tusschen de leden van het gemeentebestuur en de diverse huldigingscomitè's, werd hij door de bevolking met vele hoera's verwel komd. Vervolgens heeft het gemeentebestuur v. d. Vijver en zijn familieleden in de groote raadszaal een zeer sympathieke ontvangst bereid. Dc burgemeester van Roosendaal, Mr. C. A. Prinsen, sprak vriendelijke woorden, waarin hij herinnerde aan de omstandighe den, onder welke v. d. Vijver zijn titel heeft veroverd. Verder spraken leden der huldi gingscomitè's en een vice-consul der Neder- landsche Wielren-Unie. Ook de oud-wereld kampioen Smout uit Bergen op Zoom en de ex-sprintkampioen Mazairac en andere Berg sche sportmannen waren aanwezig om den kampioen toe te spreken Het buiten wach tende publiek werd door middel van luid sprekers in de gelegenheid gesteld de ver schillende speeches te volgen. Het was reeds na middernacht toen het gezelschap het raadhuis verliet. Tenslotte werd onder groote geestdrift een tocht door dc stad gemaakt. Onze landgenoot van Amster dam zesde. Een eentonige koers door een sprinter gewon nen. Voor de elfde maal is gisteren onder auspiciën van de Union Cycliste Internatio nale te Kopenhagen het wereldkampioen schap op den weg voor-professionals verre den. ditmaal over een afstand van 297.5 K.M., liet langste parcours, dat ooit werd vastgesteld. Voor dc vijfde maal is de titel gewonnen door een Belg, George Ronsse won in 1928 voor de eerste maal den titel voor zijn land. het volgend jaar te Zürich zegevierde hij wederom, in 1934 won Karei Kaers te Leipzig en het was Acrts, die in 1935 op den omloop van Floreffe de eerste plaats bezette. En dit jaar wist Eloi Meulenberg, de jonge Vlaming, die twee maan den geleden zoo buitengewoon heelt uitgeblonken in de ronde van Frankrijk, dank zij ook zijn sprint capaciteiten, beslag op den titel te leggen door in den tijd van 7 u. 59 min. 48 sec. als eerste over de eind- ZEVENTIG PELGRIMS VERDRONKEN. Twee zeilschepen met pelgrims, te- rugkeerend van een bedevaart, zijn dicht voor den haveningang van Alexandrië gezonken. Van de ruim 70 passagiers konden er slechts vier worden gered. De overigen werden door den sterken stroom meegesleurd en verdronken. tuigen te verzenden, dan zou een geweldige tijdwinst worden verkre gen. In hoeverre het nog eens zal gelukken uit een vliegtuig een bruikbaar beeld te zenden van het terrein, waarover het vliegtuig heenvliegt, zal de toekomst moeten leeren. De moeilijkheden zijn in dit geval zeker niet gering. De radiopeiling krijgt minder kansen. Een groot voordeel van het overzenden van berichten e.d. met televisie is de betere geheimhouding. Vercijferen is bij deze methode niet noodig. Bovendien krijgt de radiopeiling bij de televisie veel minder kansen, omdat de tijd noodig voor het over seinen van een bericht zoo kort is. En de radiopeiling behoeft nu eenmaal om goede resultaten te kunnen verkrijgen een tame lijk langen uitzendtijd der zendstations, hetgeen in het radiotelegrafisch verkeer het geval is. Daarenboven heeft een radio- post in dit verkeer om hem te kunnen her kennen een oproepsein noodig. Van een en ander was tijdens den wereldoorlog het gevolg, dat niet alleen de vijandelijke radionetten steeds goed bekend waren, maar zelfs de standplaatsen van de radio- zendposten. Het inschakelen van nieuwe oproepseinen verraadde de aankomst van versterkingen en zelfs van hun gevechts kracht, In geval van een televisie-uitzending zal deze gericht of verspreid kunnen zijn. Bij de gerichte uitzending zal slechts één post het bericht kunnen ontvangen, bij de verspreide alle posten gelegen in de strook, welke de uitzending vermag te overspannen. In beide gevallen zal echter, gezien den korten duur der uitzending de geheimhouding bewaard blijven. Al naar het gebruik dat van televisietoe stellen gemaakt zal worden, zullen deze aan bepaalde gewichten en afmetingen moe ten voldoen. Aan boord van oorlogsschepen of in de duurzame versterkingen kunnen krachtige toestellen worden geplaatst. Bij het leger te velde en vooral in vliegtuigen zullen slechts handige apparaten kunnen worden toegepast. Reeds worden in de groote rijken allerlei proeven met televisie ten behoeve van mili taire doeleinden genomen. De uitslag dezer proeven blijft uit den aard streng geheim. Het land dat er in slaagt in deze richting succes te behalen, zal een aanmerkelijke voorsprong op zijn tegenstander hebben. streep te gaan, de bijna 390 K.M. af leggend met een gemiddelde van ruim 37 K.M. per uur. Onze landgenoot van Amsterdam wist de beste plaats te bezetten. Stuyts was min der gelukkig. In de eerste ronde, toen alle renners nog bij elkaar lagen, kreeg Stuyts na 3 K.M. een lekke band. Hij verwisselde van band, doch kreeg direct daarna een mankement aan zijn deraillcur. Hij staakte toen ont moedigd don strijd, daar op een dergelijk klein, gesloten circuit een achterstand van 4, 5 minuten zeer moeilijk is op te halen. Wellicht had Stuyts beter gedaan, vooral omdat het in de eerste ronde was gebeurd, toch te trachten in de volgende ronden zijn achterstand in te halen. Meulenberg was na afloop van den wed strijd van meening, dat de koers zeer een voudig was geweest. En Van Amsterdam, die met zijn zesde plaats onmiddellijk door den voorzitter der Nederlandsche Wielren Unie, Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede werd gelukge- wenscht, zeide. dat door den langen af stand de rit zoo moeilijk was geweest. „Het gaat om de juiste verdeeling van de krach ten en een Hollandsche renner is geen ritten van 300 K.M. gewend", aldus de Leidenaar. „Vooral de eerste 100 K.M., welke met een gemiddelde van 40 K.M. waren gereden, waren zwaar geweest". De uitslag was: 1. Meulenberg (België) 7 uur 59 min. 48 sec.; 2. Kyewski (Duitschland) op 11/5 lengte. 3. Egli (Zwitserland) op lengte; 4. Maje- rus tLuxemburg); 5. Speicher (Frankrijk) al len in denzelfden tijd; 6. Van Amsterdam (Nederland) 8 uur 6 min. 50 sec.; 7. d' Hooge (België), op twee lengten; 8. Weckerling (Duitschland) in denzelfden tijd; Alle overi ge renners staakten den strijd. Hitlcr en Mussolini stellen wis- selprijzen beschikbaar. De wegwedstrijd MilaanMünchen, welke reeds in Juli zou worden gehouden, is thans na langdurige onderhandelingen van de be treffende bonden van Italië. Oostenrijk en Duitschland vastgesteld op 17, 18 en 19 September a.s. Deze drie landen vaardigen ieder acht hunner beste amateurs af, die dan om wisselprijzen, welke beschikbaar zijn gestold door Hitier en Mussolini, zullen strijden. De wedstrijd wordt in drie étappes ver reden, op 17 September van Milaan naar Triest, op 18 September van Triest over de Brcnnerpas naar Inssbrück en op '19 September van Innsbrück naar München. Het ligt in de bedoeling dezen wedstrijd iedeii jaar te doen verrijden, waarbij om de beurt Milaan en München startplaatsen zijn. Hollandsche watermolens draaien in de tentoonstellingshallen. Wie heeft de beste kaas? Origineele stands. Zooals bekend, nemen de Nederlanders op zeer active wijze deel aan de Internationale Zuiveltentoonstelling, welke dezer dagen te Berlijn geopend is. Nederland bezit op deze expositie volgens de Msb. een in alle opzich ten keurige en fleurige stand. Opschriften bij een groote kaart van Nederland, van wel ke metalen verlichte slingers uitgaan naar alle deelen der wereld, die onze zuivelpro ducten afnemen, wijzen er op, dat bodem, klimaat en geografische ligging de Lage Landen bij uitstek voor een pi'ima zuivel- producent geschikt maken. Het middenstuk van den stand wordt ingenomen door een panora ma van ons polderland, waarin de watermolens draaien en de weiden op den voorgrond treden. Dit polder land gaat dan over in een perspec- tiefkaart van Nederland, uitloopend in een wereldkaart. Kleinere voorstellingen verduidelijken den invloed van ligging en klimaat voor de mel kerij en de veeteelt. Er wordt op gewezen, welke beteekenis het weiland voor Neder land heeft, waar meer dan de helft van het ontgonnen land uit weiland bestaat. Regeeringsmaatregelen in beeld. Maar ook van de regeeringsmaatregelen ten bate van de melkerij wordt een zeer duidelijk overzicht gegeven, waarbij natuur lijk de rijkscontrolemeesters niet ontbreken, zonder welke onze producten op dit gebied niet uitgevoerd mogen worden. Een keur van melkerijproducten is op dezen grooten nationalen stand aanwezig en zeker zal het publiek ook gelegenheid gegeven worden zich van de perfectie van onze Hollandsche kaas, melk en boter te overtuigen. Onze nationale griesmeelpudding Daarnaast neemt Nederland natuurlijk ook deel aan de groote „Kaseplatte", het reu- zenassortiment van beroemde kaassoorten, waar Gouda en Edam geen slecht figuur maken naast Emmentaler, Gruyère, Chester, Filsiter, Bel-Pease, Camenbert, Erie en zooveel andere. En ook in den edelen, onbaatzuchtigen wedstrijd der internationa le bereiding van lekkere spijzen vinden we Nederland, dat als nationale specialiteiten griesmeelpudding, safraanrijst, rijst met vruchten, curarao-crème, en rijst met va nille zal voorzetten. De officieel catalogus vertelt het publiek wat het van de Hollandsche melkerij we ten moet, maar onze hier getoonde melk, kaas en boter zijn zeker de beste, nationale reclame, die trien zich denken kan. Doorgesneden koe. En toch is de Nederlandsche representatie maar een heel klein deel van deze wer- AulatrwMtUme. NEDERLANDERS VIERDE BIJ LUIK—ROME—LUIK. De buitengewoon moeilijke uithoudings wedstrijd LuikRomeLuik over een af stand van bijna 4500 K.M., is geëindigd in een groote Duitsche overwinning. De eerste drie plaatsen worden bezet door Duitsche écfuipes, maar minstens zoo bijzonder is de prestatie van de Nederlandsche équipe Gat- sonidesVan Hunt geweest, die van de 82 deelnemers als vierde achter de Duitschers aankwam. ^cheAnveti ITALIË KAMPIOEN BIJ HET FLORET-ÉQUIPE SCHERMEN. Gistermiddag zijn de academische wereld kampioenschappen floret équipe schermen te Parijs geëindigd. De Ital. equipe won den titel met drie overwinningen en 0 ne derlagen. Frankrijk werd tweede met twee overwinningen en een nederlaag; Duitsch land derde met een overwinning en twee ne derlagen en Egypte vierde met 0 overwin ningen en drie nederlagen. ONZE BOKSERS NAAR ZWITSERLAND. Op 1 September a.s. zullen te Zürich bokswedstrijden worden gehouden, waar van een drietal Nederlandsche boksers de hoofdprijzen zullen boksen. De halfzwaar- gewichtkampioen van Nederland, Rienus de Boer, zal dan tegen den kampioen van Zwitserland, van Buren, uitkomen in een gevecht over 10 ronden van 3 minuten. De Nederlandsche kampioen in het Welterge- wicht, Beb Donnars. zal tien ronden van 3 minuten boksen tegen den middenge- wichtkampioen van Zwitserland, Ulrich, terwijl de Rotterdammer Piet van Es 8x3 minuten in den ring zal komen tegen den vroegeren amateur-kampioen van Zwitsfer- land in het weltergewicht, Fred Flury. AiMeiieSc Tijdens den wedstrijd A.A.C Amsterdam- Trekvogels Den Haag—P.S.V. Eindhoven, welke op het terrein van Philips Sport- vereeniging te Eindhoven plaats vond, zijn de Trekvogels er opnieuw in geslaagd het Nedcrlandsch record op de Zweedsche estafette (400300-200100) te verbeteren. De Trekvogels-ploeg, bestaande uit K. Rnumgarten, Osendarp, II. Baumgarten en Balkan, legde dien afsfand af in 1 min. 58.2 sec. Dit record is gemaakt op een grasbaan. Een poging om dit record nog te verbeteren zal worden gedaan op de Nenijto-baan (een sintelbaan) te Rotterdam, tijdens de wed strijden op Koninginnedag. kelijk verrassend-groote tentoonstelling met tal van aardige attracties. Ten vermelden valt in de eerste plaats het doorgesneden model van een koe, door Amerika inge zonden, waarin men het ontstaan van de melk in het dierlijk lichaam volgen kan Aardig zijn de groote Emimentaler kazen van 1 meter doorsnee, waaruit men... wie len voor een wagen vervaardigd heeft Elk van die kazen weegt liefst 100 kg! Vele staten hebben getracht, elkander in origineele stands de loef af te steken. Een wondergeit is te zien, die per jaar 2000 liter melk geeft. En over geiten gesproken: Noorwegen is present met zijn overheer lijke, voedzame geitenkaas. Natuurlijk ontbreken ook de tallooy.e machines niet, die onafscheidelijk aan het melkerijbedrijf verbonden zijn. Maar dat is het terrein voor de vakmenschen. Hier zij slechts samenvattend gezegd, dat deze eerste „melk-show" ter wereld, dank zij ook het groote talent der Duitschers om zooiets ineen te zetten, als volkomen ge slaagd beschouwd mag worden. Dolle ren van op hol geslagen paarden. Twee paarden, die gisterochtend te onge veer 11 uur in de Kerkstraat te Den Haag op hol sloegen, hebben automobilisten, wiel rijders en voetgangers, die op dat tijdstip den Dcnneweg, het Lange oorhout en de Lange Houtstraat passeerden, eenige ang stige momenten bezorgd. De twee paarden waren gespannen voor een vleeschwagen, welke in de Kerkstraat voor een slagerij stil stond. De voerman, een jongeman van 16 jaar, stond op een gegeven moment ach ter den wagen, toen de paarden er eens klaps vandoor gingen. Blijkbaar waren zij ergens van geschrokken, doch dat is nog niet vastgsteld. In razende vaart renden de paarden door den drukken en smallen Dcnneweg, den zwaren vleeschwagen ach ter zich aan sleepende en het spreekt wel vanzelf, dat ongelukken niet konden uit blijven. Auto gekraakt, fiets in puin. Het eerste slachtoffer was een auto, welke langs het trottoir stond geparkeerd. Het linkervoorwiel en het spatbord, evenals de bumper, werden gekraakt. Het tweede slachtoffer was een fiets die langs den trottoirband stond. Er bleef niet veel van over. Voort holden de steigerende paarden met daarachter een slingerenden wagen. Rechercheurs op de vlucht, Op het Lange Voorhout stond o.m. een politieauto met twee rechercheurs. Toen deze de dolle paarden op zich zagen af komen, renden zij den wagen uit, paarden en wagen slingerden evenwel netjes om de auto heen. Dwars over het Tournooiveld kwamen de paarden nu in de Lange Houtstraat. Rakelings langs een ladder, Men zal zich de angst kunnen voorstellen van een glazcnwas- scher, die boven op een ladder zijn werk verrichtte en de paarden recht op den ladder zag aankomen. Het was een stom geluk, dat 'de wagen den ladder niet raakte, maar op nauwelijks 10 cm afstand er langs scheerde. De wagen van den glazenwasscher, die eenige meters verder stond werd wel ge raakt en beschadigd. Het vierde slacht offer was weer een personenauto, welks spatborden en bumpers in onzachte aan raking kwamen met den slingerenden vleeschwagen. Op het Plein bleven de paar den uit eigen beweging staan. Een van de beesten had een snijwond aan den hals ge kregen, het andere paard had den dolzin- nigen tocht er goed afgebracht. De vleesch wagen werd niet noemenswaardig bescha digd. Het tramverkeer in de Lange Hout- straat en op het Plein was gcruimen tijd gestagneerd. Het mag wel een wonder heeten, dat de op hol geslagen paarden in dit drukke stadsgedeelte geen persoonlijke ongelukken hebben veroorzaakt. Dr. Patrick O'CalIaghan brengt het op 59.74 M. Record wordt echter niet erkend. Do bekende Iersche athleet, dr. Patrick OCallaghan, die bij de Olympische spelen in 1936 te Berlijn het Olympisch kampioenschap kogelslingeren behaal de, is er te Cork in geslaagd, het wereldrecord op zijn naam te brengen Pi®, een phenomenalen worp van 59.74 m. Dr. O Callaghan verbeterde hiermede het 6 w®re'drecord en tevens oudste wereld record, dat nog bestond, dat op naam stond 1-r Araerikaan P. J. Rvan, gevestigd op 1, Augustus 1913 te New-York met een van 57.77 m. Gedurende bijna een fl„ 'ee.l,nv d"s is er niemand in geslaagd beteren e prestatie van R-van tc ver' dPDL±T® £'creIdrecordhouder verbeter- e tevens het Europeesch record, dat sedert stand va'n 56e90emnaam S,°nd mCt n-rÜl","'0'.''" evenwel geroeid, dat <i-> ?i a!1S record niet kan wor den eikend, omdat Ierland geen lid i^°°r wiTan cle int(>l'nationale Ama teur Athletiek Federatie (I.A.A.F.). een'^fj^j'"* Week- dat O'CalIaghan zelfs het i ,,an .60-75 M. haalde, waardoor 1 mitoi- wereldrecord dus met bijna 3 meter verbeterd werd

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2