Texel's Flora, Fauna en Landschapschoon Vertrek mijnenleggers Abonneert U op dit blad NU VAREN Rijkdom voor nu en later per E.S.O.N.A. Dinsdag 24 Augustus 1937 Tweede Blad Afscheid met een lach en een traan Frans Zoons derde te Edam Het arme dier Bekendmaking V erkeersovertreding Reisplan voor Hr. Ms. Jan van Amstel, Pieter de Bitter, Abraham Crijnssen en Eland Dubois Actie voor een garnizoen te Amsterdam Groentehal „Het Centrum" geopend Groentehal „De Kroon" geopend Burgerlijke Stand van Den Helder De laatste Ford - Schiphol excursie Zomerconcert Oranje Harmoniekapel Dr. Jac. P. Thijsse over: Een stukje Texelsch schoon: het „Doolhof', een oud boschje met beukenboomen bij Oudeschild naar Schoorldam, Alkmaar en Amsterdam Retours vanaf f 0.55 Russische invloed in het wereldgebeuren Een zomersche avond. Langs de Buiten haven heerscht een gezellige drukte. De vier mijnenleggers A, B, C, D, n.1. Hr. Ms. „Jan van Amstel", „Pieter de Bitter", „Abraham Crtjnssen en „Eland Dubois", zullen straks naar Vlissingen vertrekken, vanwaar de lange reis naar tropisch Nederland wordt aanvaard. Vijf minuten voor negenOp het Wacht schip wordt Taptoe geblazen. D« vier sierlijke schepen liggen nog rustig langs de vlotten voor het gebouw van den Krijgsraad, twee aan twee naast elkaar. De bemanning hangt over de railing en een paar jongens spelen nog op het vlotje voor de „Jan van Amstel". Een leuk joch van een jaar of tien ziet nog even kans tegen het boord op te klauteren en krijgt een laatste omhelzing van Vader. Dit tafereeltje trekt de aandacht van het publiek en hier en daar gaat een juichkreet op. Drie minuten voor negenBootsmans fluitjes klinken. Het wordt nu „meenens", het „Voor en achter" klinkt door de avondstilte. Zware rookwolken komen uit de schoor- ateenen; reflectors worden aangestoken, over tollige trossen reeds losgegooid en ingehaald. Negen uurOp de „Eland Dubois" klin ken commando's. De telegraaf rinkeltde laatste trossen worden losgegooid. Drie stooten op de fluitik vaar achter uit! Het sohip schiet achteruit de haven in. Met enkele minuten tusschenpoozen maken achtereenvolgens de drie andere schepen los, vlót en handig manoeuvreerend. Het is nu doodtij. De „Jan van Amstel" gaat het laatst van den kant. Als de vier scheepjes alle midden in de haven zijn aan geland, worden seinen gewisseld en stoomen zij in kielzog de haven uit. Hr. Ms. „Pieter de Bitter" voorop, onder commando van den luitenant ter zee le kl. Jhr. Van Beek en Donk, den divisie-commandant. Dan volgt Hr. Ms. „Jan van Amstel", onder commando van den luitenant ter zee 2e kl. G. B. Fortuyn. Als derde volgt Hr. Ms. „Eland Dubois", on der bevel van. den luitenant ter zee 2e kl. E. J. C. van der Horst, terwijl Hr. Ms. „Abraham Crijnssen", onder commando van den luitenant ter zee le kl. J. R. L. Lebeau, de rij sluit. Op het laatst wordt nog menige afscheids groet gewisseld en terwijl we de silhouetten van de sierlijke scheepjes de haven uit zien varen, herinneren we ons nog dien laatsten afscheidswensch van de „Van Amstel" ko mend: „Ajuu, Jan'k zal een leeuw voor je meebrengen Gisteren is de Ronde van Edam over een afstand van ongeveer 65 km verreden. Bij de nieuwelingen was onze jonge stadgenoot Frans Zoons weer van de partrj. Na een goede course gelukte het hem als derde binnen te komen. Hij won daarmede den fraaien „Jansenbeker". Een bewoner van de Vijzelstraat deed aan gifte dat z(jn hond is mishandeld. In verband met het afsteken van vuurwerk op Koninginnedag, wat in vele gevallen niet zonder gevaar voor den naaste gebeurt, ves tigt de vervangend commissaris van politie er de aandacht op, dat ingevolge art. 168bis der algemeene politieverordening het verboden is vuurwerk of ontplofbare stoffen te verkoopen aan personen beneden 21 jaar. Een automobilist, die den vluchtheuvel op het Koningsplein aan de linkerzijde voorbijreed, werd door middel van het 3.of 2 dagen systeem aan het verstand gebracht, dat dit niet is toegestaan. Vertr. Vlissingen: Maandag 30 Aug. '37. Aank. Gibraltar: Zaterdag 4 Sept. Vertr. Gibraltar: Vrijdag 10 Sept. Aank. Napels: Dinsdag 14 Sept. Vertr. Napels: Zaterdag 18 Sept. Aank. Alexandria: Vrijdag 24 Sept. Vertr. Alexandria: Woensdag 29 Sept. Aank. Port Said: Donderdag 30 Sept. Vertr. Port Said: Donderdag 30 Sept. Aank. Suez: Donderdag 30 Sept. of Vrijdag 1 October. Vertr. Suez: Vrijdag 1 October. Aank. Aden: Woensdag 6 October. Vertr. Aden: Dinsdag 12 October. Aank. Bombay: Woensdag 20 October. Vertr. Bombay: Maandag 25 October. Aank. Colombo: Vrijdag 29 October. Vertr. Colombo: Dinsdag 2 November. Aank. Sabang: Zaterdag 6 November. Indien de weerberichten omtrent de Golf van Biskaye ongunstig lulden, wordt op 1 September 1937 Brest aan gedaan. Amsterdam, 21 Aug. Het uitvoerend comit étot verkrijging van een garnizoen te Amsterdam heeft aan Zijne Excellentie den Minister van Defensie een request gezonden, waaraan wij het volgende ontleenen: „Op aandrang van verschillende zijden heb ben ondergeteekenden zich gevormd tot een comité, dat uiting wil geven aan een reeds lang gekoesterden wensch van vele Amster dammers om wederom te geraken tot de' ves tiging van een garnizoen van beteekenis in de hoofdstad. De betuigingen van adhaesie ge werden ons in overstelpende mate Jan in 't Veltstraat No. 120. Reeds vorige week Vrijdag heeft de opening plaats gevonden van een nieuwe groentenhal in de Jan in 't Veltstraat, luisterende naar den naam van „Het Centrum", een filiaal alzoo van de gelijknamige hal in de Koning dwarsstraat. Het nieuwe bedrijf (van een oude zaak!) maakt een properen indruk, terwijl als voornaamste waren verkocht worden groen ten, fruit en aardappelen. In het bijzonder zij vermeld blikgroenten en gekookte bieten, ter wijl aardappelen en worteltjes op wensch van U geschrapt worden. Kroonstraat No. 40. Zaterdag heeft de heer G. van Os in het pand Kroonstraat No. 40 een hal geopend voor den verkoop van groenten en fruit. Deze zaak is een filiaal van den winkel aan de Spoor- gracht en maakt een zeer netten indruk. Diverse bloemstukken waren op dezen eer sten dag aanwezig en waren even zooveel bewijzen van een tevreden cliëntele. Wat de te verkoopen artikelen betreft, als voornaamste zijn hiervan genoemd alle soor ten vruchten (in een groote verscheidenheid van kwaliteit en prijs), groenten en bus groenten. Het geheel is, zooals wij reeds schreven, keurig ingericht. van 23 Augustus 1937. BEVALLEN: M. Stam—Veer, d.; G. Ma- chielseKneifer, d.; N. SchoonhedenMooij, z.; A. BeekLandman, z.; M. NabbenWe zelman, z. ONDERTROUWD: J. van der Hoek en M. M. Leen. OVERLEDEN: E. C. M. Lutzke, (m.), 1 dag; S. Kruk (v.), 31 jaar. Bijna vjjftig procent van de deel nemers maakt een luchtreisje. De regenjassen, die gisterenmorgen meege nomen waren, toen we onze laatste Ford- Schiphol-excursie maakten, konden in de bus blijven hangen. Het bleef droog, den heelen dag en dus werkte het weer mee om de stem ming op peil te houen, terwijl de radio, in de bus van v. Scheyen, daartoe ook een handje meehielp en de jongelui, achter in de bus hun steentje bijdroegen. Er werd gebabbeld en gezongen en voordat we in Amsterdam wa ren was het gezelschap als 't ware een groote familie, die een dagje met elkaar op stap was. 't Zijn niet alleen de jongelui, die over een groot aanpassingsvermogen beschikken. Ook de ouderen weten zich gemakkelijk en vlot aan te sluiten, waardoor de geest gezel liger wordt. Natuurlijk wekte de Fordfabriek de noo- dige bewondering, èn om zijn properheid èn om zijn geraffineerde wijze van werken. Voor de luchttochtjes op Schiphol meldden zich bijna vijftig procent van de deelnemers aan, die het voorrecht hadden, hun luchtdoop met de Citroenvlinder, een luchttaxi van de K.L.M., te mogen maken. En natuurlijk wa ren allen weer even enthousiast, toen ze den beganen grond onder de voeten hadden. De thuisreis werd weer gemaakt over Haar lem, Bloemendaal, Bergen en Schoorl. In Bergen werd „aangelegd" bij het Lunapark en daar waren in het bizonder de jeugdige deelnemers van onzen tocht niet weg te ha len. De gezellige ruime speeltuin, met de uit stekende speelwerktuigen, is altijd weer een attractie en zelfs de ouderen voelen zich hier weer jong. Om kwart voor acht stapten we weer in de bussen en om even half negen arriveerden we veilig in Den Helder, waar mee we voor dit jaar onze Ford-Schiphol excursies afsloten. Morgen naar „Artis". Morgen heeft onze laatste excursie van dit jaar plaats. Een tocht voor jongeren en oude ren naar Artis. Wij verzoeken de deelnemers ervoor, om vijf minuten voor acht present te zijn. Om acht uur precies wordt van ons kantoor vertrokken. Het is wenschelijk, dat men brood mee neemt. 3e Zomerconcert te geven door de „Oranje Harmoniekapel", dir. Jac. J. W, Hertsworm, in het plantsoen op hedenavond. Programma 1. Psalm 138. 2. Marsch. Sous of the Brave, J. Bidgood. 3. Ouvert. Poête et Paysan, F. v. Suppé. 4. Kleine Concert Polka voor Piccolo, Jac. J. W. Hertsworm. Solist de heer A. ten Klooster. 5. Oud-Hollandsche Boerendansen, W. F. Siep. 6. Frühlingserwachen. Romanze, E. Bach. 7. Luisa di Montfort. Solo voor clarinet. M. Bergsen. Solist de heer H. Beije, 8. Potpourri Verdiana. H. Kliment. 9. Marsch Jamboree. Jac. J. W. Hertsworm. Texel is in de mode. We zijn nu „omgeroe pen" ook. Maar het belangrijkste teeken des tflds is de opening van het vliegveld met op iederen Zaterdag zes diensten heen en weer: Eierland—Schiphol! En de T.E.S.O., Texel's eigen stoombootonderneming vaart iederen dag extra diensten, vervoert iedere week dui zenden passagiers Aldus schrijft dr. Jac. P. Thijsse in de „Groene" van j.1. Zaterdag. Het is vooral te doen om de vrijheid, de ruime duinen, de breede stranden, de frissche lucht Alleen bij Oude Schild stinkt het nog al eens door de vischmeelfabriek en zuivelin- richting, wat heel jammer is en daar moeten we dat op zien te vinden. Want we mogen geen vlekje dulden op ons juweel. De belangstelling in Texel is begonnen om de flora. Toen ik nu bijna vijftig jaar geleden op Texel ging wonen, kreeg ik van mijn vriend en oud-leeraar Dr. C. Kerbert een nogal zeldzaam boekje mee: „De Plantengroei van de Noordzee-eilanden", door Franciscus Hol- kema, in leven doctorandus in de Wis- en Natuurkundgie Wetenschappen. Dat boek was Holkema's dissertatie, maar hij heeft zijn promotie niet mogen beleven. ..op li jurli 1870, toen hij nog zoo even, schijnbaar in welstand, een drukproef had nagezien, werd hij door een geweldige bloed spuwing overvallen, die, binnen een uur tijds, aa n zijn veelbelovend leven plotseling een einde maakte". Inderdaad een veelbelovend leven. Deze ..Plantengroei" is nu nog altijd onontbeerlijk voor ieder, die een degelijke studie wil maken van de belangwekkende flora van onze Noord zee-eilanden. Wanneer wij denken aan Hol kema's tragisch lot, dan komt ons voor den geest ook het heengaan van een ander jong, groot geleerde in onze dagen: Dr. J. W. van bieren, die ons verrijkt heeft met zjjn beroem de studie over de duinen van Terschelling, rhj heeft voor ons de duinen gemaakt tot figuren vol leven en bedrijf, met een eigen bestaan, dat wij liefst zoo weinig mogelijk zullen verstoren. Zij beloonen ons dan door telkens nieuwe schoonheid. Het is in hoofdzaak om de flora en om de duinvormen, dat het Staatsboschbeheer in overleg met de Staatscommissie voor Natuurbescherming haast alle Texelsche duinen en een groot deel van die van Vlieland en Terschelling tot Natuurmonu ment heeft verheven. De vogels. Na de flora en de duinen komen de vogels. Het groote publiek denkt, dat de vogels in de eerste plaats komen. Nu, dat doet er weinig toe. Inderdaad is er over de vogels het meest gesproken en geschreven en zijn ze het over- vloedigst in beeld gebracht. En op vogel- gebied heeft de Natuurbescherming op Texel haar schoonste resultaten bereikt, door dat de Mui nu wel voor goed een sterke bezetttng lepelaars heeft gekregen en de broedplaatsen van de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten gastvrijheid hebben kunnen ver leen aan de Steltkluut en de Middelste Zaag- bek. Het Staatsboschbeheer, de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten en voor Vogelbescherming houden zorgvuldig de wacht voor Texel's vogelbevolking en verschaffen meteen de gelegenheid, om kennis te maken met al die heerlijkheid. Het Oude Land. Tusschen de duinen aan de Westzijde en de moerassen en plassen langs den Oostkant ligt het Oude Land, met zijn kern van zand en keileem, dat zijn hoogste verheffing heeft in den Hoogen Berg met zijn zware beuken en ahorns. De polders in het Noorden, Eierland, Prins Hendrik en de Eendracht zouden we het Nieuwe Land kunnen noemen. In het Oude Land liggen de schilderachtige dorpen Burg, Waal, Oostereind, den Hoorn en de nog schilderachtiger buurtjes en afzonder lijke boerderijen. De oude Texelsche boerderq De oude Texelsche boerderij, het groote vierkante gebouw met zjjn hoog pyramidaal dak, riet met smallen dakpanzoom, verrast u overal door zijn eenvoudige en indrukwekken de schoonheid. Die „Stolpen" zijn verschillend van grootte, verschillend van welvaart, maar haast allemaal zijn ze mooi, doch enkele hebben reeds een gegolfd ijzeren dak en dat is minder aardig. Sommige staan boudweg open en bloot in het vrije veld, zonder eenige beschutting tegen (Foto J. Nauta, Den Burg.) wind of zon. Andere hebben zich een mantel verschaft van struiken en boomen, geschoren door den zuidwester. Dit houtgewas, met nog een paar eende- kooien, wat wegbeplanting en enkele ver strooid liggende boschjes vol „geriefhout", waren tot veertig jaar geleden zoowat alles was Texel aan „bosch" te vertoonen had. Thans is er een nieuwe trek In het landschap gekomen door de Staatsbos- schen, die beslag hebben gelegd op een deel van de duinen en op de indertijd In engen kring zoo beroemde Mient. Wij hebben van die bosschen goede verwach ting. Winst en verlies. Intusschen is het Oude Land ook sterk ver anderd. De dorpen hebben nieuwe wijken ge kregen en zijn ook innerlijk vernieuwd. Aan Den Burg zijn daardoor veel halfwilde tuinen |hiet weelderigen groei van vlier en lijsterbes verdwenen en daarmee gingen ook de spot vogeltjes heen, die vroeger bij dozijnen paren in en om het dorp broedden en de zomerdagen en nachten vervulden met hun blij gezang. Veel hooiland en weiland is omgezet in bol lenvelden en graanakkers. De beroemde polder Waalenburg heeft een bemaling gekregen, is daardoor geheel van karakter veranderd en heeft daarmee zijn fabelachtig rijke vogelbevol king ingeboet. Zoo staat er tegenover winst, die wij behaalden, ook weer groot verlies. Het Oude Land is bij de bezoekers van Texel nog lang niet genoeg bekend. Daar liggen rondom de dorpen en zelfs van dorp tot dorp alleraardigste wandelwegen en voetpaden. Men gaat in dezen tijd te veel op rolletjes. Gelukkig leeren de menschen nu ook hun voe ten wat meer en beter gebruiken. Texel is bij uitstek een land voor wandelaars, niet alleen over strand en duinen, maar ook door de weiden en langs de akkers. Ik ben er nog al bang voor, dat sommige van die paden in onbruik raken en dat men daardoor het gebruiksrecht verliest. En het zou ook niet kwaad zijn, wanneer nog nieuwe paden konden worden ingesteld. Nu de belangstelling in Texel zoo groot is geworden, gevoelen we de noodzakelijkheid, niet alleen om te behouden, wat wij tot nu toe heb ben geleerd te waardeeren, maar ook te be vorderen, alles wat tot nog hooger waardeering leiden kan. Het gemeentebestuur van Texel en de Texelsche bevolking vinden hier een schoone taak en mogen zich hierbij over tuigd achten van de dankbare belang stelling van alle kenners aan den vasten wal. Texel is een der belangrijkste factoren voor de bewoonbaarheid van Nederland ln de volgende jaren, in de volgende eeuwen. dagelijks (ook Zondags) H et spel, dat verschillende Europeesche mogendheden achter de schermen spelen, heeft vaak een zeer duister element. Wan neer we hier, naar aanleiding van een be schouwing in het „Hbl.", een en ander over het werk van Rusland schrijven, dan bedoelen wij daarmee niet te zeggen, dat de andere landen vrij uit gaan. De strijd in Spanje is een te duidelijk bewijs, dat van tal van kan ten die duistere politiek wordt gevoerd, doch in het bizonder door de communistische en fascistische staten. De invloed van Moskou op de internationale politiek der jongste jaren is even machtig als funest schrijft het „Hbl.". Als wij lezen, dat Sowjet-Rusland thans druk bezig is het verdeelde China tegen Japan op te zetten, dan kunnen wij ons best voorstellen, dat het tsaristische Rusland dit in vroeger jaren met hetzelfde animo zou hebben kunnen doen. In menging in de politiek van andere landen i3 geen verschijnsel van dezen tijd. Alleen geschiedt zij nu openlijker en direc ter, zooals de burgeroorlog in Spanje heeft getoond en zooals het conflict in China thans toont. Uit Engelsche bron verluidt, dat op het oogenblik op Sowjetgebied oorlogsvliegtuigen voor de regeering te Nanking worden gemon teerd en dat de Sowjet-Unie het geven van militairen steun overweegt. De Russische ge- neeraal Blücher geheimzinnige figuur uit het recent verleden zou in het geheim een bespreking met een der Chineesche legerbe velhebbers hebben gehad terzake van Russi sche hulp aan China. De Sowjet-Unie poogt met de gebrui kelijke intensiteit profijt te treken van haar reeds sedert tal van jaren in China gevoerde agitatie. Begin dezer maand reeds werd van Japansche zijde gemeld, dat de Komintern met de Chineesche communisten samenwerkt. Er zou een voortdurend contact bestaan tusschen Moskou en Tsjang kai-sjek. Officieel is door de Japansche autoriteiten zelfs medegedeeld, dat er in de provincie Tsjahar 200 Sowjet-officieren zijn aangeko men om de leiding van het Chineesche com munistische leger op zich te nemen. Hier zou dus hetzelfde geschieden als in Spanje, waar naast de Spanjaarden zelf buitenlanders daar echter aan beide kanten strijden. De Europeesche mogendheden, het is niet te verwonderen, slaan met eenige bezorgdheid de ontwikkeling der gebeurtenissen in China gade. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN, DEN HELDER Vraagt onze voorwaarden voor ABONNEMENTS-KLEDING. Practisch en in het bereik van iedereen. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elk< Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Saterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Ave Maria" en „The singing Kid". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Een droom van liefde" en „Een zeker jong meisje". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De verborgenheden van Parijs". Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Hoogwater heden 9.25 22.10 Laagwater heden 3.30 16.20 Hoogwater Woensdag 10.00 22.45 Laagwater Woensdag 4.05 16.50 Licht op heden 21.35 Barometerstand Den Helder 766.8 Temperatuur zeewater 17.3 Temperatuur lucht 15.0 Hoogste temperatuur lucht, gisteren 17.7 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.3 GESLAAGD: Te 's-Gravenhage slaagde Zaterdag 14 Augustus voor het examen Wis kunde L.O. de heer H. Korrelboom, alhier.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5