Hevige gevechten bij Woesoeng DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ook in het Noorden wint Japan Schaarschte in het varkenskot Jamboree-diefstallen Geen Volk sfaat op zichzelf Zonder pauze gaat Franco door Franco en Mussolini feliciteeren elkaar Twee Britsche schepen onder vuur SPANJE Het rapport van Duim wordt bestudeerd Duitsche inbreker in Rotterdam opgepikt N.V. WACO - Hoorn UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 65e JAARG.No. 8090 CHINA Dc Japanners krijgen vasten grond onder de voeten De gestolen geldzending Non-interventie Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Alles wel aan boord van Hr* Ms. „Van Galen' PUBLICATIE. HELDERSCHE COURANT De woordvoerder van het Chinee- sche hoofdkwartier heeft voor de pers verklaard, dat gevechten hebben plaats gevonden te Woe soeng, waar bij het aanbreken van den dag nieuwe Japansche verster kingen zijn ontscheept. Het meeren- deel hiervan werd teruggedrongen, doch een gedeelte wist zich in de omgeving te verspreiden. De her haalde aanvallen der Japanners in het gebied van Lotzen wijzen op het vaste voornemen, zich op dit punt vasten voet te versohaffen. De in dit gebied ontscheepte troepen zijn ten hoogste 1500 man sterk. De Chineesche autoriteiten schatten het totaal der Japansche troepen, die aan den mond der Jangtse zijn aangekomen, op 15 a 16.000 man. Inh et gebied van Taitsjong en Joegsjan, aan den spoorweg SjanghaiNanking, zijn sterke Chineesche troepen-afdeelingen waar genomen, die naar den westelijken vleugel van de Japansche stellingen oprukken. De Japanners hebben gisteren voor het eerst van legervliegtuigen gebruik gemaakt, ter wijl zij tot dusverre slechts met marine vliegtuigen geopereerd hadden. De Chineezen houden dapper stand. Langzaam maar zeker rukken de Japan ners voorwaarts, maar het gaat zoo voetje voor voetje, dat er op deze wijze jaren en jaren noodig zouden zijn om China op de knieën te brengen. De Chineezen geven geen kamp en hou den onder het hevige vuur der moderne Japansche legerkorpsen dapper stand. Dit is wel het meest opmerkelijke verschijnsel in dezen oorlog. Vroeger bestond een Chi neesche oorlog meestal uit omkoopen en vluchten, thans vechten ze als ware helden. In den Nankau-sector. De Japanneezen hebben in den Nankau- sector den grooten muur ten Z.O. van Hwailai overschreden en de Chineesche frontlinie over een breedte van 15 K.M. doorbroken. De stelling werd door vijf der heste Chineesche divisies verdedigd. De Chineezen trekken zich in allerijl terug in de richting van Hwailai. De Japansche legerleiding kent aan het doorbreken der Chineesche stellingen aan den Grooten Muur groote strategische beteekenis toe. daar Binnen-Mongolië hier door voor de aanrukkende Japanshe strijd krachten geheel open is komen te liggen. Chineesche tegenaanval afgesla- gen. Uit Japansche bron wordt van het front ten N.W. van Peiping gemeld, dat de Ja panneezen, komende uit Nankau en op rukkende langs de spoorlijn PeipingSoeij- oean gisterenmorgen een krachtigen tegen aanval hebben ondergaan van een Chinee sche divisie, die uit het Zuiden kwam om den Japanschen opmarsch te stuiten. Den gebeelen middag duurde de felle strijd in de bergen op 15 K.M. ten Z.W. van Nan kau. Voorafgaande telegrammen meldden, dat de Japanneezen Joelinpoc hebben bezet en Kangtsjoeang aan de spoorlijn naa(( Soeijoean op een twintigtal K.M. voorbij den Grooten Muur in de vlakte van Wailai. Optreden van de luchtmacht. De Japansche admiraliteit heeft medege deeld, dat vliegtuigen van de Japansche marine gisterochtend drie keer Nanking hebben gebombardeerd, waardoor verschei dene branden zijn ontstaan. Een Japansch vliegtuig is hierbij verloren gegaan. Chineesche vliegtuigen hebben gisteroch tend bommen geworpen op het Jangtsepoe district, doch aan Japansche zijde werden Reen verliezen geleden. In den middag heben Japansche vliegtui- Ren bommen geworpen op Matajang aan den spoorweg Tientsin-Poekau, waardoor ern stige schade werd toegebracht aan de Chi- heesehe kazernes, Ook de Chineesche kazei- nes te Wang Tsiau Kan ten Westen van Tsjinghai werden bestookt. Verder werden Risterochtend twee Chineesche munitictrei- hen bij Lioeliho in brand geschoten. Verplichte teeltuitbreiding ge vreesd. Hoe is het toch te verklaren, dat er zooveel biggenmerken ongebruikt worden gelaten door de boeren, ter wijl het fokken op 't oogenblik toch loonend is en vele boeren graag méér merken zouden willen hebben. Vergeleken bij vorig jaar in dezelfde periode, zijn thans 15 pet. minder merken gebruikt, terwijl de teeltbeperking slechts 6 pet. bedraagt. Wij vermoeden, aldus het Hdbl., dat ge brek aan fokzeugen hierbij mede een be langrijke rol speelt.Men heeft, toen het maar niet wilde met de varkensprijzen, tiendui zenden moederdieren opgeruimd, zooals duidelijk blijkt uit de tellingcijfers. Vorig jaar Mei waren er 173.600 fokzeu gen, doch dit jaar nog slechts 143.700, een daling dus met rond 40.000 stuks of 23 pet! Het aantal dekrijpe beeren daalde van 5500 op 4500, dus met 18 pet. Bovendien daalde het aantal ïn Mei (tweede helft) aanwezige biggen beneden 6 weken van 401.000 op 313.000, dus met 22 pet.; dat van varkens van 6 weken tot 60 kilo van 649.000 op 574.000, dus met 12 pet.; varkens van 60 tot 100 kilo daalden van 240.000 op 190.000, dus met 21 pet.; var kens boven 100 kilo daalden van 210.000 op 181.000, dus met 13 pet. De Veehouderijcentrale poneerde in een communiqué onlangs de stel ling, dat de achterstand in 't eerste half jaar, wel zou worden ingehaald in de tweede jaarhelft. Tot dusver hebben de cijfers haar echter nog niet in het gelijk gesteld, want in de week van 2 tot 9 Augustus (de jongste gegevens) werden gebruikt 37.000 biggen merken, tegen 49.200 vorig jaar in dezelfe week, een daling dus van 24 pct.1 Het wordt er dus nog niet beter op. Toen de „ordening" niet lukte, om een teveel te voorkomen, was het vrij gemak kelijk, om in communiqué's de mislukking goed te praten, maar nu er een tekort is en de normale export in de knel komt, is het veel moeilijker! Men kon de boeren wél dwingen, om minder varkens te fokken, al kostte dat veel paperassen en controle Doch men kan hem niet dwingen tot dusver althans om het aantal, dat ze mogen fokken, ook inderdaad te produceeren! Om ook dézen klip te trachten tg ontzeilen, zal men zich dus nóg verder moeten vastbijten in de ordeningsorgie, en dus imperatief aan de boeren voorschrijven, niet hoeveel varkens zij mógen, doch hoeveel zij moeten produceeren. En dan nóg zal men er niet zijn. Misschien ware het verkieslijker, aldus het blad, om de heele ordening in het var kenskot, mitsgaders het exporteeren voor rekening van de gemeenschap maar geheel op te doekenMen probeere het eens met de oude wet van vraag en aanbod. Amsterdamsch postbeambte ge arresteerd. De recherche van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam heeft een postambtenaar gearresteerd, ver dacht van den diefstal van den aan- geteekenden brief met ruim 17.000 gulden, welke dezer dagen uit Zut- fen naar een bank in de hoofdstad was verzonden en die zijn bestem ming nooit bereikte. De gearresteerde, een besteller, was tij dens den diefstal werkzaam op het hoofd postkantoor. Hij onkent zich aan het mis drijf te hebben schuldig gemaakt, doch hij is in verzekerde bewaring gehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. Bij de zoeking is het geld niet gevonden. Eén ervan lek geschoten. En- gelsche torpedojagers snellen te hulp. De Britsche stoomschepen „Mari- an Moller" een „African Trader" zijn gisteren bij hun vertrek uit Gijon (Noordkust van Spanje) gebombar deerd. Een ervan zou, naar men gelooft, getroffen zijn en een lek hebben. Het Britsche oorlogsschip „Foresight" zou zich in de nabijheid bevinden. De Engelsche admiraliteit te Londen be vestigt, dat de African Trader is gebom bardeerd. Een door het ministerie uitgege ven communiqué meldt, dat het schip gis termorgen tusschen Gijon en Bordeaux ge bombardeerd is. Tengevolge hiervan is het schip dat naar Bordeau vaart, lek ge worden. Twee Britsche torpedojagers, de „Fearless" en de „Foresight" zijn het schip te hulp gezonden. Redevoering van Schuschnigg. Sohuschnigg heeft zijn vacantie onder broken om op den Hofburg de leden te ontvangen van een internationaal congres van katholieke priesters en oudstrijders, die hij toesprak in een rede. waarin hij o.m. zeide: „Wij zullen onze krachten aaneen sluiten in den dienst van den vooruitgang en de beschaving. Dan zullen wij het recht hebben te hopen, dat onze samenwerking vrucht zal afwerpen en dat wij zullen bij dragen tot redding van dit kostbare goed: den vrede. Voorts zeide hij: de katholieke godsdienst vraagt niemand zijn volk te ver loochenen, maar leert ons aan den anderen kant, dat geen enkel volk. geen enkel land op zich zelf staat in deze wereld. De ka tholieke godsdienst leert ons elkaar beter begrijpen en draagt zoodoende bij tot het behoud ondanks alles van dit klassieke be grip: het ideaal der menschheid." THANS GIJON AAN DE BEURT. Zonder zich een oogenblik rust te gunnen, rukken Franco's legers thans op ten Westen van Santander, om de smalle kuststrook met de ha venstad Gijon, welke nog in handen der linkschen is, te bezetten. Volgens Havas ontmoeten zij over al weinig tegenstand. Overal worden zij als bevrijders verwelkomd. Zij staan thans voor de poorten van San Vincent de Barguera, welks val elk oogenblik kan verwacht worden Gijon gebombardeerd. Uit Gijon wordt gemeld, dat vliegtuigen der opstandelingen Gijon hebben gebombar deerd, waardoor drie huizen verwoest wer den en talrijke personen gedood of gewond. Nadat zij nog de haven van Musel hadden gebombardeerd, werden zij door jachtvlieg tuigen der regeering op de vlucht gedreven Aan wat eens het oostelijk front van de provincie Santander was. rukken de^gemoto riseerde colonnes der „Zwarte Pijlen" zonder strijd naar Santander op. Men verwacht, dat zij morgen de eenhe den zullen bereiken, die hun uit Santander tegemoet gezonden zijn. Nog slechts het binnenland zal bezet moe ten worden, waar het, volgens medcdeeling der luchtmacht, volkomen kalm is. Dit zal een kwestie van drie of vier dagen zijn. Alle linksche eenheden, die zich in dezen sector bevonden voor het meerendeel Bas- kische bataljons geven zich in massa over. Gisteren schatte men het totale aantal ge vangenen, dat sedert het begin van het 14 Augustus ingezette offensief gemaakt is, op 40.000. Men gelooft, dat niet meer dan 5000 man in de bergen of in de dorpen in het binnenland overgebleven zijn. Men raamt,, dat de miiitietroepen ruim 200 bruggen en wegwerken hebben doen springen in een omtrek van 10 K.M. rond Santander. Vlucht in een onderzeeër. Radio Espana heeft in zijn uitzending me degedeeld, dat uit Oviedo gemeld wordt, dat de militaire bevelvoerders der regeering te Santander zijn aangekomen in Gijon aan boord van een onderzeeër. De vroegere civiele gouverneur der pro- vincie, Roberto Alvarez, is gearresteerd. Regeeringsoffensief bij Saragossa tot staan gebracht. Het vier dagen geleden bij Saragossa ont ketende dubbele offensief der regeeringstroe- pen, is, naar men in officieele kringen ver klaart, volkomen tot staan gebracht. Tn den sector van Quinto, op 40 K.M. ten Z.O. van Saragossa, zijn de rechtschen tof een tegenoffensief overgegaan en hebben zij de regeeringstroepen met zware verliezen te ruggedrongen, evenals in den sector van .Tuera, op 25 K.M. ten Noorden van Sara gossa. In welingelichte kringen beschouwt men het linksche offensief in Aragon als een af leidingsmanoeuvre, om de moreele uitwer king van den val van Santander op de nog aan Valencia onderworpen bevolking teniet te doen. Het is mogelijk, dat dc operatics aan dit front, een omvang aannemen, dien de link schen niet hadden voorzien. Mussolini heeft van generaal Franco het volgende telegram ontvangen: „Op het oogenblik dat de dappere troepen der legionnairen Santander binnenrukken in nauwe samenwerking en broederschap met de nationale troepen, beiden uit naam van ■de westersche beschaving tegen de Aziati sche barbarij, en een der schitterendste en eclatantsche overwinningen van dezen oor log behaald, verheugt het mij zeer uwe Excellentie mijn trots te betuigen, dat ik ze onder mijn bevelen heb, alsmede mijn oprechte bewondering voor het vuur en de kunde welke zij getoond hebben bij dezen zoo snellen opmarsch". Mussolini antwoordde als volgt: „Ik ben bijzonder verheugd, dat de troepen der legionnairen in de tien dagen van een zwa- ren strijd een machtige bijdrage hebben geleverd tot de schitterende overwinning van Santander en dat deze bijdrage in uw telegram van heden erkenning vindt. Deze van nu af aan intieme wapenbroederschap is een waarborg voor de eindoverwinning, die Spanje en de Middellandsche Zee zal bevrijden van iedere bedreiging tegen onze gemeenschappelijke beschaving". Men acht het zeer geschikt de zaak nog eens tot 10 September uit te stellen. Slechte betalers hebben hun schulden voldaan. Gisterochtend is de subcommissie van het non-interventie-comité weer eens bij elkaar gekomen. Alle leden waren aanwezig. Het rapport van den voorzitter van de con trole-commissie, admiraal van Duim, en van den secretaris van dc commissie, Hemming, werd aan de vergadering voorgelegd. Lord Plymouth dankte beiden voor hun uitstekend werk en stelde voor dat het rapport door de vertegenwoordigers naar hun respectieve re geeringen zou worden gezonden, waarbij zij hun regeeringen moeten verzoeken bijzon dere aandacht te besteden aan de aanbeve lingen welke in het rapport worden gedaan en welke door de regeeringen of de commis sie door administratieve maatregelen kun nen worden tot stand gebracht, zonder dat een bijzondere wetgeving noodig is. Verder werd voorgesteld te vragen de ant woorden vóór 10 September a.s. in te zen den. Men was het algemeen er mee eens, dat die een zeer geschikte datum was. Overgaande tot de financieele zijde van de niet-inmenging verklaarde Hemming dat de financieele positie meer bevredigend is dan de vorige keer. De vijf groote mogendheden die tachtig procent van de kosten moeten op brengen, hebben betaald of hebben verze kerd, dat zij zullen betalen. Bemanning van een schip ont dekte verstekeling. Dezer dagen werd in een ziekenhuis in een der Duitsche havensteden een Duitscher verpleegd, die tot twaalf jaar gevangenis straf was veroordeeld in verband met een gepleegde inbraak. In een onbewaakt mo ment slaagde hij er in uit het. ziekenhuis te vluchten. De politie heeft aldaar een onder zoek ingesteld en zij vermoedde, dat hij in de haven aan boord was gegaan van een schip, dat naar Rotterdam zou vertrekken, om de reis als verstekeling mede te maken. Dezer dagen kwam het schip in de Rijnhaven te Rotterdam aan. Nog voordat de rivierpolitie, die een oogje in het zeil hield, bij het schip aankwam, waren havenarbeiders reeds in de ruimen begonnen met de werkzaamheden. Plotseling zagen zij een vreemde eend in de bijt. De onbekende, die zich ontdekt zag, nam daarop de beenen, maar aan gezien hij weg noch steg wist, liep hij aan de Rijnhaven vast. Toen de achtervolgde man geen kans meer zag te ontkomen, sprong hij in het water en verborg zich onder een der stei gers. Op dat oogenblik arriveerde juist de rivierpolitie, die den man oppikte en hem ter beschikking van den vreemdelingen dienst stelde. Het bleek inderdaad de ge zochtc te zijn. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs Verwachting: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noorde lijke wind, gedeeltelijk be wolkt, droog weer behou dens kans op onweer, wei nig verandering in tempe ratuur. Verdere vooruitzihten: Weinig verandering. Bij het departement van Defensie werd gisteravond telegrafisch bericht ontvangen van den commandant van Hr. Ms. „Van Galen", dat, voor wat genoemd schip be treft, geen bijzondere voorvallen hebben plaats gehad en dat alles wel is aan boord. INWONERS VAN VOGELEN. ZANG ETEN PADVINDERSLEK KERNIJEN DE POLITIE GRIJPT IN. De politie te Bloemendaal heeft Donderdagavond 'n inval gedaan in eenige woningen te Vogelenzang en daar levensmiddelen in beslag ge nomen, die van de Jamboree afkom stig moeten zijn. De bewoners verklaren deze voorraden ten geschenke te hebben ontvangen, waar aan de politie echter twijfelt. Er was, aldus het Hdbl., zooveel, dat de voorraden met een vrachtauto naar het politiebureau moesten worden vervoerd. Eenige- bewoners zijn in voorloopige hechtenis gesteld. De commissaris van politie meent echter, dat de bewoners, bij wie deze voorraden zijn gevonden, zich nietbezorgd behoeven te maken, indien inderdaad zou blijken, dat zij geschenken hebben ontvangen. Aanleiding tot dezen inval was, dat de aandacht van de politie er op was geval len, dat zooveel menschen te Vogelenzang levensmiddelen van de Jamboree in hun bezit hadden. Bij sommigen werden ver scheidene doozien zeep. groote flesschen koffie-extract enz. gevonden. De voedingsdienst van de Jamboree te 's-Gravenhage heeft op een vraag, of inderdaad zooveel ten geschenke is' gegeven, geantwoord, dat daar geen sprake van was. Er is niets ten geschenke gegeven. Echter is dadelijk na de sluiting van de Jamboree geconstateerd, dat zeer veel be woners uit den omtrek op het terrein zijn gekomen. Het hoofdkwartier had den sub leiders verzocht voor het vertrek der con tingenten de overgebleven voorraden in te leveren aan het bureau. Daaraan hebben verscheidene sub-leiders niet voldaan. Het hoofdkwartier was daardoor genoodzaakt in sommige kampen de voorraden af te halen, waarvoor vrachtauto's werden gebruikt. De overeenkomst met de leveranciers was n.1., dat de overgebleven voorraden weer konden worden ingeleverd. Politie-agenten aan den pad- vindersdisch. Er warén natuurlijk wel veel aangebroken pakjes, bussen en flesschen en deze kon den niet worden ingeleverd aan dc leveran ciers. Zij zijn weggegeven. Aanzienlijk was deze voorraad niet. Ondergeschikten kun nen wat hebben cadeau gedaan, meenende, dat zij daar het recht toe hadden. Zoo is ook in de eerste dagen van de Jamboree voorgekomen, dat onbekenden aanzaten aan de padvindersmaaltijden, ook politie-pei-so- neel. Daaraan is toen spoedig een einde gemaakt. DENATURATIE ERWTEN OOGST 1937. De Noderlandschc Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat dc denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 16 Augus tus 1937 tot en met 28 Augustus 1937 zal be dragen f 1.25 per 100 kg., indien het be treft door handelaren gedenatureerde groe ne erwten, welke voldoen aan het voorloo- pig vastgestelde standaardmor.ster van kwa liteitsklasse C en f 0.75 per 100 kg., indien het door telers gedenatureerde voedererw ten betreft. (Adv.) 's Gravenhage, 27 Aug. 1937.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1