Het groote vuurwerk Dinsdag 31 Augustus 1937 Tweede Blad iPiacüfdeuivJ Enthousiast begin van den dag - Reveille van de Oranjegarde Overal wappert het vaderlandsche dundoek Huldiging rechercheur Beukers Een lied, een leus, een naam, een vlag H.Z.V. en de lichtstoet Vischafslag Oudeschild W* JMets f Burgerlijke Stand van Den Helder ViucAeup Het bezoek van de „Gorch Fock" aan onze stad Agenda -BÉH Het oranjefeest Het is wéér Koninginnedag en er is wéér een stralende Oranjezon, die reeds vroeg deze dag haar baan begon, zoo glorieus als men dat maar wenschen kon. Een gouden zon over het Marsdiep, een gouden zon over de stad, die al de vlaggen en wimpels een feestelijken gloed schonk. Reeds vóór 8 uur was het overgroote deel der vlaggen uitgestoken: niet alleen in de city en langs de voornaamste wijken, doch ook in de kleine straatjes, in de bescheiden buurtjes hingen bijna roerloos de vaderland sche dundoeken in het diffuse morgenlicht. Er is ontegenzeggelijk een groote mate van enthousiasme in het vieren van het Helder- sche Oranjefeest, een enthousiasme dat de eerste marinebasis des lands waardig siert. Er waren diverse versierde straten, die in het vroege ochtenduur met hun smaakvolle entourage, met de vlaggen en het groen, een frisschen indruk maakten. Ook in dit opzicht mogen wij dankbaar zijn, dat het weer, ten minste naar alle waarschijnlijkheid, geen spelbreker zal worden. k De ouverture van den dag. k Om half acht vanmorgen ving de officleele viering van het feest aan met de, sinds eenige jaren reeds gewoonte geworden, re veille van het vendel der Oranje Garde. Hoewel gisteravond laat in Casino uit ge weest, waren de jongens en meisjes allen pre sent, gestoken in hun flatteuse uniform, en in het bezit van vlaggen en banieren. Hoewel nog vroeg hadden velen zich ge roepen gevoelt een kijkje te nemen en zich daartoe opgesteld langs de te marcheeren route. Als punt van uitgang had men de Koning dwarsstraat genomen en hier was het dat vendel zich opstelde onder leiding van vaan drig van Zweden. Precies half 8 was men kant en klaar: fier werden de vlaggen en de schilden met de schoone spreuk: ,,'t Is en 't was en 't blijft altijd: Oranje Boven" om hoog geheven en even later werd de eerste marsch ingezet. En met slaande trommen en pijpende flui ten ving de tocht aan, langs een groote route, de heele stad door en overal waar het vendel langs ging bracht het een feestelijke stem ming. Feesstemming. Om 9 uur begint het op de straten al te ,,loopen". Dan verschijnen ze, de Jutters, de meesten heben zich voor dezen dag gestoken in het Zondagsche pak, versierd met Oranje rozetten en -strikjes. Veel jongens en meisjes zien we met breede sjerpen, terwijl de laat- sten net als vroeger veelal Oranjebloemen in het haar dragen. Drukte was het ook in de versierde straten. Hier werd de laatste hand gelegd aan de versieringen, terwijl weer anderen bezig wa ren de nationale kleuren voor hun huizen uit te steken. En toen ook dat gereed was, toen ving eigenlijk het Oranjefeest aan, dat tot laat vanavond zal duren, en dat, naar wij hopen, daar geen enkelen wanklank ver stoord zal worden. De Parade. Om 11 uur had de klassieke Parade plaats, in zeker opzicht voor Den Helder het belang rijkste onderdeel der viering van het Oranje feest. Reeds geruimen tijd voor dit tijdstip was het een drukte van belang op de wegen die naar het Helden der Zeeplein voeren, daar het ook thans weer gold dat diegenen die het eerst kwamen, de beste plaatsen kon den innemen. Het was allemaal precies als het vorige jaar en toch... telkens is het weer nieuw, is het weer aijders en geen 100 procent Jutter of hij wil er bij zijn. Even voor 11 uur komen de bataljons aan: muziek voorop, daverende marschen van onze Koninklijke Marine Kapel onder leiding van kapelmeester Leistikov. Stram komen ze aangemarcheerd: onze Nieuwediepsche Jantjes, kranig en fier. We zijn trots op het marcheeren van onze ma rine... vooral nu we weten dat een andere marine haar gadeslaat: de bemanning van de Gorch Fock; de Duitsche driemaster. Wij zien den Commandant van het schip, eenige officie'ren, kadetten en onderofficieren, met gespannen aandacht het schouwspel gadeslaan en als Wé ons niet vergissen was daar een groote mate van waardeering voor deze parade. Er werd deelgenomen door een regiment, bestaande uit 3 baltajons van de marine en vports een compagnie van het regiment Kust- artillerie. Honderd procent Nieuwediep! Van het moment, waarop de troep aange marcheerd kwam tot aan het einde is alles in de meest volstrekte orde verloopen: tamboers en pijpers roffelden en bliezen zooals men dat van hen gewend is, en de opstelling was vol komen militairement. De commandant der parade was Kapitein- luitenant tgr zee IJ. Pitlo, terwijl als adju dant was toegevoegd de kapitein der mariniers J. H. H. de Bruyn. Om het plein stonden eenige duizenden toe schouwers opgesteld en gepoten kennelijk van dit jaarlijks terugkeerende militaire festijn, dat zoo zeer spreekt tot het hart van al wat Jutter heet. Nadat de opstelling plaatsgevonden had, werden de troepen geïnspecteerd door Vice- admiraal T. L. Kruys, die wij in gezelschap zagen van zijn staf, van de oudsten der aan wezige zeeofficieren en door den Garnizoens commandant, overste J. H. C. Benz van den Berg. Zoo verliep dit feest van klank en kleur, een feest zonder hetwelk de viering van een Heldersche Koninginne-verjaardag niet denk baar is. Voor 12 uur was het weer af marcheeren: alvorens het echter zoover was werd, even na afloop van de inspectie gedefileerd voor den Vice-admiraal, en eerst daarna ging het terug riaar de schepen en inrichtingen, met muziek voorop. En weer daverden de marchen door de stra ten, marcheeren stram onze militairen door de oude veste, nagestaard door duizenden en duizenden belangstellenden langs den weg. Hartelijke woorden van den bur gemeester. Het spreekt vanzelf dat het bij onze politie met haar drieploegenverband slechts bij hooge uitzondering voorkomt, dat nagenoeg het geheele corps op het Hoofdbureau ver- eenigd is. Er moet dan al sprake zijn van een jubileum van een der corpsleden of een an dere zeer bijzondere gelegenheid. Toen dan ook gisterenochtend 11 uur, alle leden van het corps, behoudens degenen die met straatdienst waren belast, aan het bu reau aanwezig waren, moest er dus wel iéts bijzonders aan de hand zijn. Gelukkig was dit „iets" van aangenamen aard. Het corps was n.1. bijeengekomen om ge tuige te zijn van het uitreiken van een Ko ninklijke onderscheiding aan een zijner ver dienstelijkste leden en wel aan den recher cheur van politie G. Beukers, die vergezeld was van zijne echtgenoote. In tegenwoordigheid van den Commissaris van Politie, van de Inspecteurs en overige leden van het corps, sprak de Burgemeester het politiecorps toe en deelde mede, dat het hem een genoegen was aan het personeel te kunnen mededeelen, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft aan rechercheur G. Beukers, een onderscheiding en wel de zilveren Eere medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau toe te kennen. Nadat de Burgemees ter, Beukers en diens echtgenoote met de on derscheiding had gelukgewenscht, verzocht hij den Commissaris van Politie de draagme- dailles op de borst van den heer Beukers te spelden. De Burgemeester deelde voorts mede, dat hij de ervaring heeft opgedaan, dat de politie alhier haar taak op de juiste wijze vervult en dat hij over het corps zeer tevreden is. Vervolgens sprak de Commissaris van Po litie Beukers en diens echtgenoote toe en complimenteerde hen met de ontvangen on derscheiding, waarbij de Commissaris de hoop uitsprak dat in de toekomst ook an dere leden van het politiecorps voor een offi- cieele erkenning van hunne verdiensten in aanmerking zullen mogen komen. Dc Gorch Fock" loopt de haven binnen. (Foto Studio Modern). Een lied klinkt thans door Nederland! Vol jubel ongedwongen! Een lied, zoo oud als 't kleine Volk Door wien het wordt gezongen. Een lied, zoo krachtig en zoo rein! Dat spreekt van hechten trouw; De schoonste hymne die er is: 't WILHELMUS VAN NASSAU. Een leus is 't die ons samen bindt! Sinds lang-vervlogen dagen. De leus, waarmeê „De Zwijger" eens Ons zuchtend Volk kwam schragen! Een leus, in daden omgezet, In oorlog en in vree! De leuze van ons Vorsten-huis: Het fier' JE MAINTIENDRAI! Een naam ligt nu in ieders mond, Eerbiedig uitgesproken! Een naam, die in de harten leeft! Vol liefde, ongebroken! Een naam, zoo klankrijk en zoo eêl! Vol symbolieken zin! 't Is: WILHELMINA VAN NASSAU! De naam der Koningin! Een vlag: het rood en wit en blauw, Waait uit, in dorpen, steden; Een vlag, waaronder 't Vóór-geslacht Zoo moedig heeft gestreden! Een vlag, die ons een traan ontlokt, Zijn wij aan 't vreemde strand; Een vlag, door ons met vreugd begroet! DE VLAG VAN NEDERLAND! Een lied, een leus, een naam, een vlag! Door eendracht hecht verbonden! Beschenen door de „vrijheids-zon"! Door woord noch daad geschonden! Dat lied, die leus, die naam, die vlag Vorstin en Volk zoo dier, Blijv' het symbool van het geluk: Een klaver-blad van vier. Philip B. Polak. In een advertentie in dit nr. verzoekt het bestuur van H.Z.V. den deelnemers aan den lichtstoet 7.45 uur te willen verzamelen voor het perceel Weststraat 66 en de lampions mee te brengen. Op 26/8 32 kg ongezoute garnalen 15 ct. per kg. Op 30/8 60 kg gezoute garnalen k 15 ct. per kg. 60 kg ongezoute garnalen k 15 ct. per kg. Er kwam heel officieel een uitnoodiging op onze redactie, een getikt folio-vel van het jongens-feest-comité „Tuindorp", om aanwe zig te zijn bij het afsteken van: „het groote vuurwerk", des avonds om 9.30 u.', op een terrein aan de Sportlaan, hk Pasteurstraat. De uitnoodiging was onderteekend door den voorzitter W. Lastdrager en den secretaris H. Grimme. Wat doe je als je zoo'n vriendelijke intro ductie krijgt? Natuurlijk heengaan, zij het dan een beetje sceptisch gestemd ten opzichte van het „groote" vuurwerk. Maar dat scep ticisme was in dit geval volkomen ongegrond, want het vuurwerk was groot en de organi satie van het jongenscomité was af. We werden ontvangen door een van de leden van het comité, die onze fiets in ontvangst nam en ons met zijn zaklantaarn over het hobbelige terrein naar de gereserveerde plaatsen bracht. Het ging alles vlot en je kon merken, dat het niet voor het eerst was, dat het jongens comité een dergelijke organisatie aan de hand had. Voor het vierde jaar ontsteken zij al een vuurwerk op den verjaardag van H. M. de Koningin. Eerst heel bescheiden, met weinig belangstellenden, maar ieder jaar nam het in omvang toe en naarmate het vuurwerk groeide, naar die mate groeide ook de belang stelling. Gisterenavond waren er zeker een drie- k vierduizend toeschouwers. Zij stonden drie vier rijen dik achter de hekken, over de volle breedte van het terrein, dat aan drie zijden open was. De politie, onder leiding van dep inspecteur, den heer Schipper, zorgde er voor,' dat er geen onbevoegden op het afge zette terrein kwamen. Om even over half tien ging de eerst vuur pijl de lucht in, ontvangen met een „Ooooo"- geroep van de jeugd achter de tralies. In prachtige kleuren spatte de pijl uiteen en daalde langzaam naar het terrein. Een gou den regen ontlokte een daverend applaus, een waterval van licht oogstte gejuich en een sterrenregen, door een van de jeugdige toe schouwers begroet als „de lekke waterlei ding", werd toegejuicht. Het publiek was dankbaar en stak die dankbaarheid niet onder stoelen of banken. Draaiende zonnen, sissen de pijlen, knallende bommen en prachtig ge kleumd bengaalsch vuurwerk losten elkaar af, totdat om kwart over tien het slotstuk kwam, een „Leve de Koningin", verlicht door ben gaalsch vuur en omgeven door spuitende licht fonteinen. Een hartelijk gejuich van de zijde van jongeren en ouderen was de dank voor de jeugdige organisatoren. De jongens hebben eer van hun werk ge had. De ouderen hebben zich slechts zijde lings met de organisatie van de jongens be zig gehouden. Daar was b.v. de heer Huis man, ernst-vuurwerker, die het vuurwerk afstak en zelf voor de vervaardiging van een zestal vuurpijlen had gezorgd. Daar waren voorts de heeren Lastdrager eh Guyken, res pectievelijk timmerman en scheepmaker, die de stellages op het terrein hadden opgesla gen, maar overigens hadden de jongens voor de heele rompslomp, die er omheen is, ge zorgd. En dat hadden ze gedaan op lofwaar dige wijze. De jongelui verzochten ons nog een woord van hulde te willen opnemen voor de Nederlandsche vuurwerkfabriek, te Leeu warden, die het vuurwerk leverde, tot volle tevredenheid. Om tegen half elf stroomde het terrein leeg. Het jongens feest-comité had de feest viering voor den verjaardag van H. M. de Koningin op waardige wijze geopend. Hulde, jongelui! Vuurwerk De Ruijterstraat. Het buurt-comité „De Ruijterstraat", deelt ons mede, dat het vuurwerk, bij gunstig weer, hedenavond om 10 uur zal worden afgestoken op het gazon voor_ school 8 aan de Van Galen straat, In den ouderdom van 59 jaar is Zondag te Haarlem overleden, de heer W. J. Mets. Jarenlang is de heer Mets medewerker aan ons blad geweest. Eerst schreef hij wekelijks zijn schetsen, onder het pseudoniem „Robinson". Onze lezers zullen zich de fijne schetsen her inneren. Wat een open oog had de heer Mets voor den rijkdom, die er in de natuur is. Hoe sprak uit alles zijn liefde voor de zee, waar hij al zijn vrijen tijd doorbracht. Hij kende' de zee in haar nukken en in haar meest vrien delijke verschijning en zijn vlotte pen teekende levendig het beeld dat hij zag. Later, na zijn overplaatsing naar Aerdenhout, werd zijn relatie aan onze krant van anderen aard. Door het regelmatig bezoeken van IJmuiden, door zijn interesse voor het vraagstuk van de visscherij en zijn blijvende belangstelling voor Den Helder, wierp hij zich op het visscherij- vraagstuk en verzorgde voor ons de visscherij- rubriek. De heer Mets was niet alleen op dit gebied zeer goed geörienteerd, maar ook zijn technische kennis van de vraagstukken, die hij behandelde, maakten zijn artikelen tot een gezaghebbende bron, voor ieder, die interesse had voor de visscherij. De heer Mets geloofde in de toekomst van Den Helder als visscherijplaats. Telkens weer overtuigde hij ons van de groote beteekenis, die de visscherij voor onze stad kan krijgen. Nu is de pen aan dezen arbeidzamen geest ontvallen. Betrekkelijk plotseling is hij heen gegaan. Nog de vorige week zond hij ons trouw zijn copie, totdat er Vrijdagmorgen een berichtje van zijn zoon kwam, dat vader door ziekte tijdelijk verhinderd was zijn werk waar te nemen. En gisterenmorgen reeds bereikte ons het bericht van zijn heengaan. Wij voelen dit heengaan als een gemis voor onze krant. Wij zullen ontberen zijn helder inzicht in dit voor onze stad zoo belangrijk vraagstuk. De heer Mets is geboren op Texel als zoon van den kapitein van de Texelsche boot. Hij bracht zijn jeugd op Oudeschild door, waar hij de Fransche school doorliep. Hij studeerde daarna voor het examen van rijksklerk en kwam in dienst van de Posterijen. Zij eerste standplaats was Edam, vanwaar hij naar Hoorn ging. Na een plaatsing van een jaar aldaar, werd hij overgeplaatst naar Den Burg (T.), waarna in 1914 zijn benoeming volgde tot beheerder van het bijkantoor, Ankerpark, alhier. Tot de opheffing van dit kantoor had hij daarvan de leiding. We zeggen niet teveel als wij beweren, dat hij zijn gelukkigste jaren in Den Helder heeft doorgebracht. Het vertrek uit Den Helder, tengevolge van de opheffing van dit bijkantoor, heeft hem zeer aange grepen. In 1933 volgde zijn overplaatsing naar Aerdenhout. Slechts een jaar heeft hij daar nog gewerkt, toen werd hem, vanwege zijn zwakke gezondheid, vervroegd pensioen ge geven. De heef Mets vestigde zich in Haarlem, maar hij was veel in IJmuiden, want de zee trok hem en als we hem spraken dan was er altijd het verlangen nog naar zijn oude stad. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk zal morgenmiddag om 1 uur in Haarlem plaats hebben. van 28 Augustus 1937. BEVALLEN: M. FranssenKeijzer, z. C. ClowtingMeijers, d. M. E. HalderStorm, z. van 30 Augustus 1937. BEVALLEN: F. Cornielje—Dekker, d.; P. Haarsmade Vries, z.G. H. de MeijerNije, z.; A. Koning—Appel, z.; R. Augustijn— Stienstra, z.; H. VisserDijkstra, d. OVERLEDEN: A. W. MolenaarCordia, 71 jaar. dant der marinekazerne te zijn opgetreden. Gisteren kwamen te IJmuiden één stoom- logger en vier motorloggers binnen met te- samen bijna 2400 kantjes haring. Niet minder dan dertien stoomtrawlers en één Rotterdamsche motortrawler waren giste ren te IJmuiden aan den afslag gekomen. De besommingen liepen zeer uiteen, zoo was de IJM. 89 Libra de laagste met 832 en de IJM 112 Rotterdam met 3473 de hoogste in aanvoer. Bovendien waren er nog twee Zweedsche kotters binnengekomen, die er van profitee- ren dat het contingent voor Zweden nog niet uitgeput is. Dit is wel het geval met Dene marken doch over twee dagen hebben wij weer een nieuwe maand en dan zullen de Denen ook wel weer hun vlag vertoonen of beter gezegd hun leverfüe visch in de markt zetten. Van de Katwijksche vloot kwamen 26 motorloggers aan de mark't; 'de besommingen dezer schepen varieeren niet sterk en loopen van de 250 tot 500; een stak er evenwel boven uit met 697, Morgenmiddag van half vjjf tot zes uur ter bezichtiging van het publiek. 196 kadetten, jonge frissche kerels, die hun eerste zeereis maken, zijn aan boord van het Duitsche opleidingsschip „Gorch Fock". In hun helder-witte werkpakken doen ze hun dienst op het kraakheldere schip. Alles aan boord getuigt van orde en discipline. Het is Duitsch militair. Een enkele adelborst hangt over de verschansing aan den havenkant en kijkt naar de fraaie lijnen van de „Java", of is geboeid door het spel van de meeuwen, die rond den vreemden eend hun sierlijken vlucht maken. Maar dan klinkt het bootsmans fluitje, ten teeken, dat er bezoek aan boord komt. Allen springen in de houding en blijven stram staan, tot opnieuw het fluitsein ge geven wordt, waarna het leven 'aan boord zijn gang weer gaat. De „Gorch Fock" is ongewapend. Het schip dient uitsluitend voor de practische bekwa ming van adelborsten en leerl.o.officieren voor hun toekomstige taak. Hier aan boord leeren ze de zee kennen, zooals men de zee nooit leert kennen op een zeeschip, zei ons een van de officieren van de wacht. Alles wordt met de hand gedaan. Hier leert men het zeemanschap dus uit de eerste hand. De jongemenschen, meest jongelui van 19 en 20 jaar, zijn van half Juni af aan boord. Twaalf Juli zijn ze hun zeereis begonnen, door de Oostzee naar de Far öer-eilanden en vandaar naar Schotland en Engeland, door het Kanaal naar Holland. Den Helder is de eerste stad, die in Holland aangedaan wordt. Ook de eenige stad. Van hier gaat het schip naar zijn standplaats, Kiel. Eind September is de diensttijd voor de jongelui aan boord afge- loopen en gaan ze hun studie aan den wal voltooien. De zeereis was hun best bevallen. Er was over het geheel genomen goed weer, al deed een sterke wind het schip wel eens rare capriolen maken, waartegen de magen niet steeds bestand bleken. Alles aan boord getuigt van groote zinde lijkheid. De verblijven van de adelborsten, de bergruimten voor het touwwerk en voor de kooien. De kleermaker in zijn kamer springt op, als we ons hoofd om den hoek van zijn deur steken en brengt ons stram den Hitler groet. Boven de toegangen tot de verblijven, zoowel van de officieren als van de kadetten, hangt het beeld van den man, die Duitsch- land weer zijn marine heeft teruggegeven. De kadetten in hun verblijven zitten juist aan den avondmaatlijd, brood met boter en worst, 't Ziet er apetijtelijk uit. 't Zal misschien menige lezer interesseeren, dat de twee voorste masten, de fokkemast en de groote mast, een lengte hebben van 42 meter en de bezaansmast van 37 meter. Het is een wirwar van touwen, die naar boven gaan, waarvan de leek weinig verstand heeft en waarvan hij ook weinig begrijpt. De bark is genoemd naar den Duitschen dichter Gorch Fock, zoon van een visscher- man, die in den grooten oorlog, bij den zee slag in het Skagerak is gevallen. Zijn eigen naam was Rudolf Kinau, Gorch Fock was de dichternaam. Morgenmiddag bezoek voor het publiek. Morgenmiddag van half vijf tot zes uur is het schip voor ieder die er belang in stelt, te bezichtigen. De jongelui aan boord zijn vriendelijk en voorkomend en zullen zeker alle gewenschte inlichtingen geven. Donderdag op hetzelfde uur is het schip te bezichtigen alleen voor Duitsche genoodigden. De dag van vertrek was gisteren nog niet bepaald. Vermoedelijk zal het schip Vrijdagmorgen onze haven verlaten. Het programma voor morgen. Het programma voor morgen luidt: 9 uur. Autotocht voor twintig Duitsche adel borsten naar den Afsluitdijk, onder lei ding van Nederlandsche zee-officieren. 11.30 uur. In het officiersverblijf op de Onder- zeedienstkazerne zal voor de officieren van het Duitsche opleidingsschip een ge- schappelijke maaltijd worden aangeboden, boden. 19 uur. Gemeenschappelijke maaltijd voor commandant en eenige officieren van de „Gorch Gock", aangeboden door vice- admiraal en mevrouw KruysKoumans. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Born to dance". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Haar groote zonde" en „Amor op de baren". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Oproer in San Antonio" en „Circus", Dinsdag 31 Augustus. Sportterrein „Helder", Sportlaan. Aanvang 2,30 uur Kinderspelen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) Laagwater (heden) Hoogwater (Woensdag) Laagwater (Woensdag) Licht op (heden) 2.55 15.45 3.30 21.40 4.25 17.50 10.35—23.50 20.22 Barometerstand Den Helder 765.6 Temperatuur zeewater 18.2 Temperatuur lucht 15.3 Hoogste temperatuur lucht gisteren 19.4 Laagste temperatuur lucht igsteren 13.3 GESLAAGD: Bjj het j.1. gehouden examen voor trompettist-contrabassist bij de Kon. Mili taire Kapel, direct. Kapteln Dr. C. L. Walter Boer, is geslaagd voor korporaal-muzikant de heer H. Bosveld Jr.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5