Oranjefeest enthousiast gevierd Ontvangst van Hollandsche en Duitsche officieren ten raadhuize Ernstig ongeluk op Onrust Geslaagde kinderspelen in den middag Dinsdag 31 Augustus 1917 Tweede Blad I Zij, die het oranjefeest I hielpen slagen Inschrijving leerlingen U.L.O. school Duizenden en duizenden tijdens den lichtstoet op de been Hartelijke toespraak van den burge meester. Nadat de eerewijn rondgediend was, nam de burgemeester het woord. Hij zeide onge veer het volgende: Excellentie, Dames en Heeren, Het is thans voor de tweede maal, dat het gemeentebestuur het genoegen heeft u hier allen te zien en welkom te heeten en in het geheim mag ik u wel verraden, dat wij zullen trachten daarvan een gewoonte te maken, omdat het een zeer goede gewoonte is. Ik ben ervan overtuigd, dat het goed is, dat we op den verjaardag van H.M. de Koningin in het gemeentehuis bijeenkomen. Het spijt me slechts, dat we, wegens gebrek aan ruimte, niet alle officieren uit konden noodigen. Dames en heeren, het is een buitengewone dag vandaag. Er zijn tyden voorbij, waarin we met ons vorstenhuis hebben meegeleefd in groote spanning. Donkere dag;en. En nu ziet de toekomst er weer zoo zonnig uit. Dit jaar treedt onze geëerbiedigde Koningin haar veertigste regeeringsjaar in. Met haar zijn er slechts twee vorsten geweest, die dit voor recht ook hebben beleefd, Prins Maurits en Koning Willem III. We hopen, dat Hare Majesteit de Koningin nog vele jaren aan het hoofd van ons land en volk mag staan. Er is, dames en heeren, een verandering in het Nederlandsche volk. Een verandering ten goede. Er ontplooit zich in ons land een oranjegezindheid, die u, evenals mij, ten zeerste verheugen zal. Het zat wel in 't hart, maar men wist het niet. We zijn nu weer gaan &tacUmeiuuJ Het ruime Helder-terrein, dat zich uitste kend leent voor zoo'n groot gezelschap, was in tien banen verdeeld. Allen afgezet door touwen. Er waren tien verschillende groepen gevormd, die allen aparte spelen hadden. De organisatie van het geheel was in uitstekende handen. Het verliep alles snel en zonder haperen en van de tribunes, zoowel als langs de lijn had men een uitstekend gezicht op het veld. De belangstelling was buitengewoon groot. En dat was geen wonder. Het weer was ideaal. De burgemeester en mevrouw Ritmeester, zoowel als de vice-admiraal, woonden met tal van gemeentelijke en marine-autoriteiten, het feest bij. De massazang der kinderen. Alle kinderen zongen, onder leiding van den heer A. Krijgsman, met begeleiding van de Oranje-Harmoniekapel, een drietal vaderland- sche liederen. Geopend werd met het Volks lied, dat staande werd aangehoord. Frisch en klaar klonken de kinderstemmen. De heer Krijgsman had zijn groote koor goed onder bedwang. Een even te vroeg invallen bij het eerste vers, maar overigens geen hape ring. Een hartelijk applaus klonk op, na het laatste vers. Door de practische indeeling van het ter rein, konden daarna gelijktijdig de verschil lende kinderspelen beginnen. De leiding was bij de speeltuinleiders in goede handen. Wat spanden de kleintjes zich in. En de grooteren niet minder! Achter de lijn en op de tribune werd meegeleefd en telkens klon ken daverende lachsalvo's als een van de spelenden wat al te dwaze capriolen maakte. Daar waren veel smokkelaartjes onder de kleintjes. Als bij het appelhappen, zoo'n appel aan een touwtje wat al te onwillig was, dan gin gen de handen wel eens van den rug om den mond een handje te helpen. Maar o wee, als de leidsters het zagen. Een strafpunt was onverbiddellijk. De jeugdige zakloopers werden door een leider, die schor was van het namen roepen, aangemoedigd met: „Jongens, doe je best, de eerste prijs is een veulen". Ja, van die zak- kenloopers gesproken. Er waren er, die dansten zoo in één ruk het heele veld over, er waren er ook die begonnen met vallen, en er was er één die kans zag een gat in den zak te trappen en er toen op een holletje vandoor te gaan. Hij kwam het eerst aan, maar kreeg geen prijsZoo weinig gevoel had het comité voor humor. Het was een fijn feest voor de kinderen. De stem van de reus zorgde voor vroolijke muziek en de „Oranje Harmoniekapel" weerde zich met pittige marschen, zoodat de stemming er in bleef. Om vijf uur ongeveer waren de spelen geëindigd en sprak de burgemeester de kinde ren toe. Toespraak van den burgemeester. Voor den microfoon, zoodat hij over het heele veld te verstaan was, sprak de burge meester een hartelijk woord tot de kinderen. „Ik heb gezien, jongens en meisjes," zoo zei hij, „dat jullie veel plezier hebt gehad en dat je het erg prettig vond, dat je behalve de spelen, ook nog een versnapering kreeg. We hebben plezier vandaag, omdat de Koningin jarig is. Dat is een feest voor alle maal. Ik vind het prettig dat jullie zoo leuk gespeeld en mooi gezongen hebt. Prettig ook daarom, omdat we gezien hebben, wat jullie, kinderen van de speeltuinen, daar zoo leeren. Ik dank daarvoor de dames en heeren, die hun tijd en gaven daarvoor altijd en ook vanmid dag beschikbaar hebben gesteld. In het bizon der dank ik het Centraal Bestuur van de Speel- tuinvereenigingen. En zonder nu te willen ver vallen in het noemen van verschillende namen, wil ik toch een uitzodenring maken en dat wel voor den penningmeester van het Centraal Be stuur, den heer Boogaard. Wij weten, mijnheer Boogaard, wat u ge daan hebt en zijn u daarvoor buitengewoon erkentelijk. Uit dit alles blijkt uw groote liefde voor de kinderen en u verdient daarvoor de dank van de ouderen." Een hartelijk applaus klinkt op. „Ook den heer Krijgsman wil ik een har telijk woord van dank brengen. Hij heeft gedurende geruimen tijd de kinderen opge leid. Op operettegebied heeft de heer Krijgsman reeds naam gemaakt. Ik dank u voor wat u vanmiddag gegeven hebt". (Applaus). Vervolgens spreekt de burgemeester nog een woord van dank tot het Centraal Oranje-comité, dat de feesten van dezen dag organiseerde en hij verzoekt den heer De Jong, dien dank aan zijn mede-bestuur- j Het Oranjefeest is achter den rug en i het was een prachtig Oranjefèest. Hier- over zal onze heele stad het onge- twijfeld eens zijn. Het komt ons echter voor op deze plaats een hartelijk woord van dank te j moeten doen hooren jegens enkele in- stanties, die in niet onbelangrijke mate j i bijgedragen hebben tot dit groote suc- ces. Het zijn: onze plaatselijke muziek- I korpsen, onze politie (die een extra pluim verdient!), het Roode Kruis en de Oranje Gardisten. I Hun ijver was boven allen lof ver- heven! ders te willen overbrengen, terwijl hij den wensch uitspreekt, dat de burgerij de ver- eeniging financieel zal blijven steunen, zoo dat de taak in de toekomst kan worden voortgezet. Op verzoek van den burgemeester heffen tenslotte alle aanwezigen een hartelijk en driewerf hoera aan voor H.M. de Koningin. Na het afwerken van de finale's werden de prijzen aan de kinderen uitgereikt. Hieronder laten we de namen volgen. Hinderniswedloop (meisjes van 13 en 14 jaar): 1. Jopie de Looze; 2. Gina Gemers; 3. Riekie Weisenborn; 4. Harmpje de Vries; 5. Loekie Bekker. Blokjesrapen (meisjes 6 jaar)1. Trijntje Schapenkotter; 2. Maupie Dijkman; 3. Gerda Goedknecht; 4. Maupie de Lange; 5. Annie Hoek. Appelhappen (meisjes 9 en 10 jaar)1. Wijnie Zandwijk; 2. Aafje Kikkert; 3. Dina Bakker; 4. Jopie Broers; 5. Tini Gomes; 6. Lientje v. d. Meulen; 7. Maartje Wezelman; 8. Iety Bruining. Hoepelspringen (meisjes 11 en 12 jaar)1, Nely Oud; 2. Corry Hartog; 3. Corry Gerrit sen; 4. Harmpje Leijen; 5. Lientje Westra; 6. Cuna Visser. Baldragen (meisjes 7 en 8 jaar)1. Enny Brouwer; 2. Annie Remmerswaal; 3. Adry Mallet; 4. Netty Soek; 5. Ria van Donck; Betty de Ruijter; 7. Dilly Goedegebuur. Voetbal wedloop (jongens 11 en 12 jaar)1. Adriaan Eikelenboom; 2. Klaas Muijer; 3. Joop Webeling; 4. Thomas Bais; 5. Henk Heeres. Tonrollen (jongens 9 en 10 jaar): 1. Anton Erkens; 2. Arie van Beek; 3. Klaas Zoon, 4. Piet Brekers; 5 Jan Zwart; 6. Piet Luij- ting; 7. Henk Zwart; 8. Wim Farenhorst. Hardloopen (jongens 6 jaar)1. IJf Blok ker; 2, Bertus Bosman; 3. Joop de Vries; 4, Freek Phil; 5. Corn. Pauw. Zakloopen (jongens 7 en 8 jaar): 1. Pauw Voortuhisen; 2. Corn. Snijders; 3. Henk Voorthuizen; 4. Steef van Amersfoort; 5. Leendert Amiabel; 6. Frans Heesbeen; 7. Jaap Lingbeek; 8. Jaap de Groot; 9. Jaap v. d. Werf. Fietsrijden met ringsteken (jongens 13 en 14 jaar)1. Frans 1'Istelle; 2. Theo Steenis; 3. Bertus de Bruin; 4. Gerard Molenaar; 5. Bennie Dole. In de Emmastraat. Na de siësta ving om 2 uur de pret aan in de Emmastraat. Eenige honderden hadden zich hier verzameld om te genieten van de sportieve prestaties der jonge Emmastrate- rianen. Er was politie bij, die echter, evenals des morgens in de Vlamingstraat, slechts dienst deed om al te enthousiaste jongens en meisjes binnen „de lijn" te houden. Ook hier werd touwtje gesprongen door jongedames, die daarbij tevens moesten hard loopen, er werd ring gestoken, al zittend in een bakfiets, terwijl de jongens zich onledig hielden met schoone spellen als baldribbelen en eveneens ringsteken in de bakfiets. De vreugde was hier, ook des avonds al evengroot als in de Vlamingstraat: er werd aangevuurd, er werd gelachen en de oudjes aan de deuren werden jong van pret. In de stad zelf was het een drukte van belang. De Marine, en de Werf hadden, zooals dat gewoonte is, vrij-af, de scholen zijn nog nét niet begonnen en is het dus een wonder, dat er in de stad een allergezelligste drukte heerschte. En daarbijgeen k&ns op regen, geen wolkje aan het strak over Den Helder ge spannen blauwkortom, het was de meest ideale Oranje-feestviering die men indenken kon. Een overzicht tijdens de groote parade, welke Dinsdag op het „Helden der Zeeplcin' werd gehouden. Man door springen van een geweer ernstig gewond. Gisteravond heeft op Onrust, tijdens de vie ring van het Oranjefeest, een ernstig ongeval plaatsgevonden, dat een schaduw over het blijde gebeuren in onze stad werpt. De heer Van N., welke in het bezit was van een z.g. ganzenroer, had besloten aan zijn vreugde uiting te geven, door het lossen van een aantal schoten; plotseling is toen, waar schijnlijk door het te zwaar laden, het appa raat uit elkaar gesprongen. De heer N. kreeg enkele stukken in de buik en werd zwaar bloedend naar het Marine Hospitaal vervoerd. Naar wij vernemen is zijn toestand, hoewel ernstig niet levensgevaarlijk. Ook twee andere personen, de heeren L. en H., werden door de wegspattende stukken ge wond. De een in de borst, de ander in het been. We vestigen er de aandacht op, dat de inschrijving van leerlingen voor de openbare school voor U.L.O. aan de Molenstraat nog kan plaats hebben tot en met Zaterdag a s. aan de school en wel tijdens de gewone school uren. Zie de desbetreffende advertentie.i De commandant der marine, vice-admiraal T. L. Kruys, inspecteert de troepen. In de Vlamingstraat. Tijdens de parade was het de Vlaming straat, die onder aanvoering van een energiek comité, kinderspelen organiseerde. Nu is 't met kinderspelen meestal zóó, dat men niet weet wie de meeste pret hebben: de vaders en moeders of de kinderen. In dit geval was dit een volkomen onoplosbare puzzle, want de Vlamingstraters, te goeder naam en faam bekend staande pretmakers, hebben, en dat zoowel oud als jong, eenige uren doorgebracht die ze niet spoedig zullen vergeten. De jongens en meisjes hielden wedstrijden met kunstig versierde fietsen, blokjes-rapen, hardloopen en ringsteken. Daar was veel enthousiasme bij de jeugdige deelnemers, maar niet minder bij de langs de straatzijde ge schaarde ouders... Het toppunt van vroolijkheid werd bereikt toen een der bewoonsters op den „Wonder- fiets" kroop, een vreemd gedrocht, uitgebroed door den heer Gunthert. Het was zoo dwaas, dat het niet te beschrijven is. En DAT wil wat zeggen! In de garage van den heer v. Twisk vond na afloop de prijsuitreiking plaats en werden de gelukkige jongens en meisjes voorzien van een even mooie als smakelijke cadeaux. De kinderspelen op het voetbal terrein „Helder". Om twee uur had de afmarsch, uit verschil lende punten van de stad plaats van de kin deren, die 's middags deel zouden nemen aan de Kinderspelen op het terrein van de voet balvereniging „Helder", aan de Sportlaan. Er waren er niet minder dan1480. Een lange kleurige stoet langs Polderweg en Mid denweg, er tusschen in de Oranjegardisten, opzij de leiders van de jonge schare. Er werd natuurlijk veel oranje gedragen, oranje strik ken en lintjes, oranje mutsen en oranje kran sen in het haar. De speeltuin-tamboertjes sloegen er kranig op los en de Oranje Har moniekapel deed daverende marschen hooren, waarop het gemakkelijk loopen was. Onze optimistisch gestelde verwachtingen van gisteren zijn niet beschaamd; integendeel, het is een Oranjefeest geworden zoo stralend, zoo vol van de traditioneele Oranje-zon, dat er in geen enkel opzicht meer iets te wenschen overgebleven is. Na de parade bleek eerst, hoezeer de Jutters besloten hadden het feest op „ouder- wetsche" wijze te vieren. Duizenden en duizen den vulden de straten en er was, met name in de city, soms geen doorkomen aan. Ontvangst van officieren op het Raadhuis. Na afloop van de Parade, waarvan we het verslag nog in ons nummer van giste ren hebben gegeven, begaven zich de vice- admiraal, tal van hoofdofficieren en com mandanten van schepen, op uitnoodiging van het gemeentebestuur, naar het Raad huis, waar ze ontvangen werden door den burgemeester en mevrouw Ritmeester, de wethouders De Boer en Smits en de heeren Daalder en Wijker. De commandant van de „Gorch Fock" en eenige van zijn officieren, waren eveneens aanwezig. De burgemeester toonde zich een charmante gastheer en onderhield zich, met zijn echtgenoote, op aangename en onderhou dende wijze met de verschillende maritieme autoriteiten. Het contact, dat op deze wijze, door onzen eersten burger, tusschen marine en burgerij gelegd wordt, wordt aan beide kan ten zeer op prijs gesteld. De wijze waarop onze burgemeester de marine, als we het zoo eens op ondeugende wijze mogen zeggen, heeft „in gepalmd", komt onze stad ten goede. Op deze wijze komt sterker naar voren, dat de marine en Den Helder één zijn, een eenheid die zich openbaart door een intiemer contact van marine en burgerij. beseffen wat wij aan Oranje te danken hgbben. We hopen, dat we dit jaar, of begin van het volgend jaar, de vreugde zullen beleven, dat ons Oranjehuis bestendigd zal blijven. Tot de aanwezige Duitsche officieren richt de burgemeester zich in het Duitsch met de volgende woorden: Het verheugt mij in het bijzonder hier wel kom te heeten den Commandant en heeren officieren van het zeilschip „Gorch Fock", als vertegenwoordigers van de ons bevriende Duitsche natie. Zij, met hun schip, herinneren ons aan den heldentijd van De Ruyter, Tromp, Evertsen en v. Kinsbergen, onder wie onze oorlogsvloot zich zulk een grooten naam ge maakt heeft. Daarnaast heeft uw aanwezig heid, juist op dezen dag voor ons zulk een bijzondere beteekenis, omdat u komt uit het land, waaruit ook onze Prins Bernhard stamt. Moge de goede verstandhouding, die sedert eeuwen met onze Duitsche buren heeft be staan, altijd voortduren. Op verzoek van den burgemeester heffen hierna allen een driewerf hoera aan voor Hare Majesteit de Koningin. Dankwoord van den vice-admiraal. Als oudste van uw gasten aldus de vice- admiraal dank ik u en het gemeentebestuur voor de aangename wijze waarop u ons de parade doet besluiten. Vroeger verspreiden we ons, na afloop van de parade, als een kudde zonder herder. Doch sedert het vorig jaar hebt u daarin verande ring gebracht. Wij kunnen niet anders dan deze geste van u toejuichen en hopen, dat de verstandhouding tusschen marine en burgerij, steeds beter mag worden. In gezelligen kout bleef men tot ongeveer half één bijeen. K

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5