WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ingezonden Zwxemmm Wedstrijden en demonstraties van de Bruinvisschen Ismen N.A.S.B. Inschrijving Handelsregister HERMAN NYPELS' Het geval van luitenant A Congres der Ned. Ver. tot be vordering der danskunst De eenzaamste stad Vacantie-wee Een stad zonder ondernemings geest 1 Tijdschriften zijn geen U krijgt het geld met rente op rente terug (Opname wegens plaatsgebrek vertraagd.) Ten aanschouwe van een talrijk publiek en begunstigd door zeer mooi weer hebben de Bruinvisschen voor haar moedervereeniging (H.Z.V.) Zaterdagmiddag j.1. eenige demon straties en wedstrijden gehouden, die een vlot en sportief verloop hadden en het pu bliek in de gelegenheid stelden een kijk te krijgen op de uitstekende krachten, die H.Z.V. met behulp harer onderaf deeling' naar voren weet te brengen. Als eerste nummer van het programma werden de beide wisselbekers, destijds dooi den heer H. v. Willigen en H.Z.V. beschik baar gesteld voor den besten H.Z.V.-er op de 200 m vrije zwem wijze verzwommen. Bij de heeren was Dick Liebert reeds voor het tweede jaar in het bezit van dezen beker, terwijl ook Agatha Vermeulen thans om het definitieve bezit zou moeten vechten, Het was eenigszins te voorzien dat Liebert, die door weinig gelegenheid voor training niet in topvorm was, een zware strijd zou moeten voeren tegen Arie Zuurmond. Hoewel de strijd gedurende de eerste ba nen vrij gelijk opging, vergrootte later Zuur bier zijn door uiterste inspanning verkregen voorsprong meer en meer, zoodat laatstge noemde gedicideerd won in den tijd van 2 min. 51.2 sec. De verdere uitslag van dit nummer was Henny v. d. Water 2e in 2 m. 59 sec.; Liebert in 3 min. 9.2 sec. en Tom Mulder in 3 min. 15 sec. Ook de 200 m race der Dames bracht een spannende partij, waarbij het echter Agatha Vermeulen glansrijk gelukte den beker defi nitief in bezit te krijgen. Hoe fraai hier de strijd was blijkt wel uit de gemaakte tijden, n.1.: A. Vermeulen 3 min. 14.2 sec. en Beb Goedhart 2e in 3 min. 16 sec. Tot dat de laat ste baan inging, was nog geen zekere voor spelling te doen, hoewel bij het laatste keer punt Beb reeds even achter lag. Het publiek heeft zeer zeker genoten van dezen wedstrijd, hetgeen wel bleek uit het medeleven en aan moedigen. Maartje Forrer en Tinie Stam, de beide schoolslag rivalen hadden deze gelegen heid aangegrepen de 200 m mee te zwemmen, waarbij Tinie Stam 3 min. 36,2 noteerde en Maartje Forrer, die de laatste vier slagen crawl zwom, nog juist 0.2 sec. eerder wist te arriveeren. Het volgend nummer was 25 m hindernis- zwemmen voor veteranen, waarvoor alleen van vrouwelijke zijde liefhebberij bleek te bestaan. Er moest door een autoband gekro pen worden en onder een zeil door, waarin een zich in het midden bevindend gat nog moest opgezocht worden en waardoor men dan alvorens het parcours verder af te leg gen, dan eerst nog het hoofd moest steken. Nadat de tweede badmeester Manus, onder groote hilariteit de baan gecontroleerd en in orde bevonden had, gingen de dames van start en hier wist Mevr. Vermeulen zich eer ste te plaatsen in 31,2 sec. (zwemmersbloed) en mevr. Jurg in 31,6 sec. Nummer 3 van het programma bleek een lang niet gemakkelijk baantje te zijn, waar bij veel van het evenwichtsgevoel gevergd werd, n.1. tobberoeien voor jongens. In 4 tobbes, door de Marine beschikbaar gesteld, gingen de jongelui op het pad en het behoeft wei niet gezegd, dat de meesten spoedig schip breuk leden. Dolf v. Driel toonde zich echter een prima schipper en bracht het wankele vaartuig in 48 sec. van de plank naar het vlotje. Piet v. d. Maden werd 2e in 50.8 sec. Na een demonstratie-nummer 3 X 50 m. wisselslag-estafette voor dames en heeren, volgde nr. 5 van het programma n.1. Stok- duiken. Een vijftal verzwaarde stokken moest van den bodem opgedoken worden in den korst mogelijken tijd. Mevr. Westerbaan werd le met 3 stokken in 16 sec. en Mevr. v. Os 2e met 3 stokken in 18 sec., terwijl bij de jongens het weer Dolf van Driel was die zich superieur toonde met 3 stokken in 30 sec. Programma-nummer 6 was weer aan snel- zwemmen gewijd en gaf met een 5 X 50 m. borstcrawl estaffette voor dames en heeren zeer goede sport te zien. No. 7 bracht een door de secr. der Bruin vissen per microfoon zeer geestig toegelicht nummer n.1. „Opoe leert duiken", waarbij een „oud moedertje" met de onmogelijkste capri olen van den toren dook. Het laatste nummer was een polo-wedstrijd tusschen een sterke Nereus combinatie (2e klasse) met 3 man uit haar eerste zevental, 2 man uit het tweede en 1 man uit het derde, plus keeper. Dat de Bruinvissen een harde noot zouden moeten kraken was te voorzien, doch een 20 nederlaag mag hun als een eer aangerekend worden. De gasten die op eerste uitnoodiging direct bereid waren ge weest om naar Den Helder te komen, gezien de zeer vriendschappelijke betrekkingen die de Bruinvissen met de clubs benoorden het Y onderhouden, brachten een snelle ploeg in het veld, doch H.Z.V. gaf mooi partij. De Bruin vissen-keeper was weer in vorm. alhoewel het uitgooien wel eens minder tactisch was. Ook het plaatsen zagen we bij de Bruinvissen wel eens beter. De heer P. de Ridder leidde den wedstrijd op voortreffelijke wijze en heeft overigens door het sportieve spel een niet al te moeilijke taak gehad. Hiermede besloot de Heldersche Zwem- vereeniging haar zoo wel geslaagden propa- ganda-middag en gingen de Bruinvissen naar huis om nieuwe krachten op te doen voor den wedstrijd te Schagcn, die den volgenden dag- gehouden zou worden. De feestavond Voor het einde der vacanties (met het oog op de mogelijkheid tot uitslapen) heeft de onderaf deeling der Heldersche Zewmveieeni- ging „De Bruinvisschen" officieel afscheid genomen van het zwemseizoen, hoewel zij natuurlijk nog wel een maandje baantjes zul len blijven trekken, alvorens de zaak weer op te breken. De fam. Polak was andermaal weer zoo vriendelijk geweest haar zaal „Mu- sis Sacrum" belangeloos beschikbaar te stellen. Na afscheid te hebben genomen van twee scheidende leden, werd de prijsuitreiking der op de vorige dag gehouden wedstrijden met een toepasselijk woord door den voorzitter verricht en ging men over tot het eigenlijke feest. Het was te voorzien, dat na de eclatante overwinningen van Zondagsmiddag te Scha- gen. al direct de stemming op het juiste peil zou staan en afgewisseld door korte num 5&>taaqde. u-e^hiopAcantpag-rLe Een Amerikaansch fabrikant van een reinigingsmiddel voor de huishouding (Oakite), had jaren geleden reeds getracht een groo- teren afzet voor zijn product te vinden. Na zeven jaar lang met allerlei reclamemiddelen geëxperimenteerd te hebben, had hij nochtans geen bevredigenden omzet verkregen. In 1935 nam hij de proef met courantenreclamein een gelimiteerd aantal plaatsen ging hij met kleine advertenties in couranten adverteeren. Het resultaat was dadelijk zoodanig, dat hij het volgend jaar couranten reclame op groote schaal ging toepassen en voor dit jaar nog meer advertenties in couranten op zijn verkoops-programma plaatste. Reeds in het eerste kwartaal van 1937 was de verkoop daardoor zoo groot, dat alle vorige verkoop-records werden geslagen. mers als „Sportuitbeelding", „Koning Balde- kijn", „Schimmenspel" en last not least „De laatste vrijgezellen avond", zeer natuurge trouw door de heeren Schellinger en Grendel, ving een uitermate gezellig bal aan, dat tot laat duurde. De premies der steunbonnenverkoop, ten bate van de Bruinvisschen zijn gevallen op de nummers: 474, 412, 402. Begunstigd door de prachtige weersom standigheden, zijn op het terrein der N.A.S.B. aan de Sportlaan eenige korfbalwedstrijden gespeeld. Het program, zooals dit oorspron kelijk vastgesteld was, kon niet uitgevoerd worden, doordat Santpoort door omstandig heden genoodzaakt was terug te trekken. Het is ons mogen gelukken alsnog ELTO uit te noodig enom eenige wdstrijden te spelen, die dit ook aanvaardde en waarvoor wij vanaf deze plaats dan ook onzen hartelijken dank betuigen. Alle wedstrijden hadden een goed verloop, terwijl de spanning ook niet ontbrak. Vooral in den wedstrijd Den HaagELTO. Daar deze ploegen van gelijke sterkte waren. De ge- heele wedstrijd werd in een behoorlijk tempo gespeeld. De uitslagen waren de volgende: Den Haag IIDen Helder 30; ELTO—Den Haag I 0—0; DenHaag II—ELTO 04; Den HelderDen Haag I 13. TUtildwAwnAfixySil Postduivenvereen. Victoria Bovengenoemde ver. hield 1.1. Zondag een wedvlucht vanaf Roosendaal, welke werd be gunstigd door goed vliegweer. De duiven wer den om 10.30 uur in vrijheid gesteld wegens te late aankomst der verzending met een N.O.-wind. In concours 108 duiven, afstand 158 km. De eerste duif werd geconstateerd om 1.32.23, de 25e om 1.37.14, dus in vijf minu ten was het concours verloopen. De prijzen zijn verdiend als volgt: P. Ramler 1, 2, 13; G. Leen 3, 8, 9, 22; P. v. Vliet 4, 6, 7; C. Bruin 5; L. Bak 10, 12, 15; J. Kramer 14, 18; W. v. Leeuwen 11, 25; Duinker 16. 17, 23, 24; H. Boon; 19, 20, 21. Behaalde punten jonge duiven. P. Ramler 316, Duinker 215, Goosen Jnz., 210 J. Koster, 167, L. Bak 166, C. Bruin 161, Goosen Sr. 156, J. Buurmeester 150, W. v. Leeuwen 137, J. Kramer 119. De anderen alle beneden 100 punten. van 2431 Augustus 1937. Nieuwe zaken. Den Helder: Uitgeversmaatschappij Hollands Noorder kwartier N.V., Koningstraat 7880. Wijzigingen. Den Helder: „De Blauwe Express", Amsterdam; omgezet in een vennootschap onder firma. S c h a g e n N.V. Aardappelen-, Groene- en Fruithandel voorheen As. Deutekom; bestuurswijziging. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Uniformen voor de Kon. Marine- Mooi passend en niet duur. Vraagt onze prijscourant. £eqeA&^icMerL Naar aanleiding van een onlangs in ons blad verschenen bericht in verband met het ge beuren met den reserve luitenant A. en waarin stond vermeld, dat deze voor een eereraad moest verschijnen, meld men ons het volgende: De Bevorderingswet van de Koninklijke Landmacht zegt in art. 43, dat een officier niet uit den militairen dienst ontslagen kan worden dan op advies van een raad van onder zoek of raad van appel in het bewuste be richt abusievelijk als eereraad aangeduid). Slechts op schriftelijken last van den Mi nister van Defensie zegt art. 44, kan een offi cier voor een raad van onderzoek worden ge bracht. Deze lastgeving moet gegrond zijn op een schriftelijken klacht van een meerdere van dien officier, behoorende tot de Koninklijke Landmacht. In deze klacht moeten feiten om schreven staan ten gevolge waarvan de bedoel de officier voor niet eervol ontslag uit den militairen dienst wordt voorgedragen. De raad van onderzoek telt 7 leden, aan gewezen door loting en waarvan 3 officieren moeten zijn van hetzelfde wapen en 3 officie ren van andere wapens, allen ouder in rang en welke geen bloedverwantschap mogen hebben met den officier tot in den zesden graad. De rangen van de leden zijn afhankelijk van den rang van de officier; is deze b.v. eerste luitenant dan zal de raad van onder zoek bestaan uit: 1 Luitenant-Kolonel, Voorzitter. 1 Majoor. 2 Kapiteins. 3 Eerste Luitenants. Zonder opgaaf van reden mag den officier 2 leden wraken. De raad van onderzoek vergadert in de standplaats van den bevelhebber van de chef der Militaire Afdeeling, waartoe de officier behoort. De bevelhebber van de militaire af deeling is met de samenstelling en dus met de loting belast. Op het advies van de raad van onderzoek is aan den officier beroep toe gestaan op den raad van appel. De 65ste Jaarlijksche Alg. Vergadering van de Nederl. Ver. tot Bevordering der Dans kunst werd dezer dagen in Amsterdam ge houden. De eerste dag werden candidaten voor het lidmaatschap aan een reglementair voorgeschreven examen onderworpen. Onze plaatsgenoot J. B. Polak, was ook nu lid van de examen-commissie. De lichtvaardige wijze, waarop de laatste jaren candidaten voor dezen tak van onder wijs worden opgeleid, was mede oorzaak, dat de eischen tot toelating tot genoemde Ver eeniging werden verzwaard. Tijdens de oefendagen werd het door de buitenlandsche afgevaardigden medegebrachte dans-nieuws gedemonstreerd. Parijs bracht een nieuw „rythme", waarop een nieuwe dans werd samengesteld, namelijk de „Trocadero". Naast fraaie Tango-variaties en de Cu- baansche dansen Tamborito en Rumba, even eens in Frankrijk „en vogue", werden ge toond de Engelsche Wals 1937; Rhythm dance en niet te vergeten „the Swing Step". Groote aandacht werd besteed aan het op voedende element, hetwelk aan een goed ge leid dansonderricht ten grondslag ligt. Bij de bestuurverkiezing werden herkozen: S. Martin (Haarlem), voorzitter; S. v. Stra- tum (Groningen), secretaris; I. D. Meyer (Rotterdam), penningmeester; A. Th. v. Erp (Den Haag) commissaris; J. B. Polak (Den Helder), bibliothecaris. De heele wereld is vervuld Van alle soorten ISME! Het dringt door elke opening In 't wereld-mechanisme. Men spoort het na in elke kunst En in 't maatschapp'ljjk leven; Soms is het puur uit winst-bejag! En elders zeer verheven. De één klimt snel de ladder op Door ISMEN voortgedreven! De ander valt er door in 't niet Verspeelt zijn rol in 't leven! Men moordt en brandt uit ISMEN-NIJD! En maakt van menschen slaven. Miskent de grootsten in hun soort, Negeert hun grote gaven. Een schreeuwer is er altijd by. Die 't buskruit heeft gevonden! En die daarom de ISMEN-KAT De bel heeft aangebonden! Een kleine kudde volgt hem dra, Begeesterd door zijn ISME. Maar 't slot van de historie is Toch altijd IK VERGIS-ME. Philip B. Polak. De eenzaamste stad der wereld ligt in het westen van den staat Nevada in Amerika. De marine der Vereenigde Staten stond eenige jaren geleden voor de vraag, waar de munitie en kruitvoorraden voor de vloot zouden kun nen worden opgeslagen. Geen enkele stad had lust deze gevaarlijke bergplaatsen in haar buurt te krijgen. Zoo kwam men op de ge dachte een kleine stad te bouwen midden in de woestijn van Nevada, 150 mijlen verwijderd van elke menschelijke woning. Een bijzondere spoorweg werd naar het stadje aangelegd. De stad is thans voltooid en draagt den naam Hawthorne. Onbevoegden worden er niet toe gelaten. Groote koepels van staal en beton rijzen uit de aarde op als een kroon boven de, onderaardsche munitiekamers. Tusschen elke bergplaats in liggen weer groote ruimten, op dat in geval van een ontploffing niet de ge- heele voorraad vernietigd zou kunnen worden. Het inwonerstal der munitiestad is ongeveer 100 menschen, die in bomvrije onderaardsche betonhuizen een eenzaam leven leiden. Het grootste deel der bevolking heeft niets anders te doen dan oppassen. Het is ook een stad zonder vrouwen en kinderen. Een groothandelaar schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.": Nu de vacanties zoo wat ten einde zijn en zeer velen na een jaar hard werken hebben genoten van hun welverdiende rust en ont spanning, zou ik een deel van deze vacantie- gangers eens opmerkzaam willen maken op een categorie van menschen, die de maand Augustus in angst en beven hebben doorge maakt. Dit zijn de winkeliers en de neringdoenden. Onopzettelijk schijnen veel particulieren te hebben vergeten, dat zij nog „iets open hadden staan" bij hun winkeliers en zij zijn rustig weggegaan met de boodschap, dat laatstge noemden veertien dagen, een maand en soms nog langer niets behoefden te leveren, daar zij met vacantie gingen. Hebben deze menschen weieens bedacht wat het voor winkeliers zeg gen wil een maand ten minste 50 pet. van hun verdiensten te moeten missen en dan nog niet eens het hun toekomende geld te kunnen ont vangen, terwijl de fabrikanten en grossiers op de vervaldagen hun wissels presenteeren Vele, als solide bekend staande zakenmen- schen, hebben met hangende pootjes uitstel van betaling moeten vragen, wat niet noodig was geweest, indien zij op tijd hun geld hadden gehad. Laten zij, die zich aan dit euvel schul dig maken, zich eens voorstellen, dat hun salaris eens 14 dagen of een maand later werd uitbetaald. Heusch, winkeliers zijn geen rijkaards. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Wanneer men eenige maanden in Den Hel der heeft doorgebracht en overal eens heeft rondgeneusd, dan wordt men hier in tegen stelling met vele steden in Holland, om van het buitenland niet eens te spreken ge troffen door een totaal gebrek aan onder nemingsgeest, waarop slechts enkelen een uit zondering maken. Is dit een gevolg van de marine of de marinewerf, of tenminste van het feit, dat een zeer groot gedeelte van de bevolking daarvan in meerdere of mindere mate afhan kelijk is? Het kan zijn, maar naast marineplaats was Den Helder toch ook altijd visschersplaats. Doch juist bij dit gedeelte der bevolking, dat van de visscherij leeft, is een stemming, die een verloren zaak kenmerkt: „Door de crisis en bovenal door de afsluiting van de Zuider zee is de visscherij nu toch eenmaal zoo goed als kapot gemaakt en door iedere verdere regeeringsmaatregel wordt het nog steeds be roerder. Er is toch niks meer aan te doen." Geen plannen voor verandering op vis- scherijgebied, geen plannen voor verbetering, alleen afwachten en hopen op steun van de regeering. Nu is het zeker, dat elke cent. besteed aan de visscherij. zooals het momenteel is, weg gegooid geld is en wanneer het zal gaan. zoo als de schrijver van dit stukje het vreest, dan is de visscherij van Den Helder gedoemd om te verdwijnen, met uitzondering misschien van eenige kotters en een enkele garnalen- visscher. Menigeen zal misschien zeggen: „Laat maar verdwijnen, want wat geeft het om iets in stand te houden, waarmee men niet genoeg kan verdienen om er van te leven?" Doch wat dan te doen met al degenen, die nu reeds vele jaren staan, zitten of liggen te wachten (waarop?), met alleen de herinne ring, hoe het eens was, en dat het dien tijd voorkwam, dat er in de visscherij voldoende geld verdiend werd om van te leven. Laat men ook niet vergeten dat ditzelfde nu oogenschijnlijk lam geslagen vis- scherijbedrijf menschen heeft voortgebracht, die in elk deel van de wereld getoond hebben, zich te kunnen meten met ieder ander. Waarom dan nu alle ondernemingsgeest verdwenen en waarom niet getracht, ergens anders te probeeren dan in een land waar men denkt, dat alleen landbouwers leven en waar men, ten koste van andere groepen en van enorme kapitalen, land maakt, dat veel te duur is. Door de kostbare kunstwerken, daar voor benoodigd, wordt de prijs van het nieu we land immers zoo hoog, dat Argentinië het graan voor de helft van den prijs kan produ- ceeren, die het in de Wieringermeer moet op brengen. Waarom dan niet in een ander deel der wereld geprobeerd, zich een levensonder houd te scheppen? Visch is in sommige gedeelte van Zuid- Amerika, Canada (British Colombia) in groote hoeveelheden te vangen en markten voor de te vangen visch zijn op niet te groote afstanden van die vischplaatsen aanwezig. Zou het daarom zoo onmogelijk zijn om eens te laten zien, dat de schrijver zich vergist heeft en er nog voldoende ondernemings geest aanwezig is en dat er in de stad Den Helder nog lieden zijn met die eigenschappen, waar onze bevolking tot nog voor weinige jaren om bekend was, ver buiten de grenzen van eigen land en werelddeel. Carlos. Carlos is wat pessimistisch gestemd ten op zichte van den ondernemingsgeest van onze stadgenooten. Als hij die alleen zoekt in het „uittrekken uit de stad hunner inwoning", zooals hij aan het slot animeert, prijzen we ons gelukkig, dat de Helderschen niet te ondernemend zijn, want het kan geenszins in het belang van onze gemeente zijn, dat de stad leeg loopt. En of de levensmogelijkheden elders nu zooveel grooter z(jn?Dat is een vraag, waarop we niet gaarne bevesti gend antwoord zouden geven. Ook de inzichten in de mogelijkheden voor onze visscherij deelen we niet met Carlos. We hebben juist de laatste maanden in onze krant telkens weer, op goede gronden, naar voren gebracht, dat er voor onze visscherij nog groote mogelijkheden zijn, mits er komt een nieuwe geest in een groot deel van onze vis- schers en de bevoegde instanties inzien, dat Den Helder het sterkst gedupeerd is door de afsluiting van de Zuiderzee en de vissc.hers dus recht hebben op hulp. Het is juist, dat door de ongunstige om standigheden, waar onder de menschen de laatste jaren hebben moeten visschen, de fut er uit geraakt is, maar dat wil niet zeggen, dat de boel nu dood is en dood moet blijven. Geenszins! Red. Heldersche Courant. KeJiJk m T^endüiq, DE GEREFORMEERDEN. Uit Ziirich wordt door het Zwitser- sche persbureau ons medegedeeld, dat de groep Gereformeerden, die aan de zijde van dr. Niemöller staat en hoofd zakelijk in het Wuppertal woont, door de inhechtenisnemingen thans grooten- deels van leiding beroofd is. Superinten dent Albertz zit thans reeds vier weken. Ds. Middendorff is wel vrijgelaten, maar de langdurige verhooren hebben hem zoo afgemat, dat hij voorloopig geen dienst kan doen. Ds. Karl Immer te Barmen zat drie weken. Volgens Ziirich kreeg hij door de zware verhooren op den Alexanderplatz te Berlijn een beroerte en werd toen vrijgelaten; hij ligt thans in een ziekenhuis te Berlijn. Vorige week is ook de voorzitter van den Gerefor meerden bond dr. Hermann Hesse te Elberfeld gevangen genomen. Voor de rechtbank werden tot dusver enkele predikanten vrijgesproken. Eén echter werd veroordeeld, n.1. Ds. Kell- ner uit Tiefenfurt. Tegen dien werd een maand gevangenisstraf geëischt. Het vonnis luidde inplaats van gevangenis straf 150 Mark boete. De motiveering voor het vonnis was, dat hij in zijn preek gezegd had, dat in het tegenwoor dige Duitschland de predikanten en ge meenteleden om der wille van het evan gelie vervolgd worden. De rechter oor deelde dat dit verwijt aan den Staat on waar is 'en niet geduld kan worden. De predikanten worden naar zijn oordeel wel vervolgd, doch niet om der wille van het evangelie. EEN BRIEF VAN Dr. NIEMÖLLER. Dr. Martin Niemöller heeft vanuit de gevangenis dezer dagen een brief ge- scéireven, aan welken wij het volgende ontleenen: Ik verklaar gaarne, dat ik mij heden na 6 weken niet slechts ongebroken, maar ook vol dank en vreugde over Gods genadige leiding in mijn cel bevindt. Het is immers een ondoorgrondelijke waarheid van onzen Heere Jezus Christus, dat zijn trouw in alle omstandigheden ons overeind houdt, inderdaad alsof er niets geschied is, ter wijl toch juist alles geschied is wat ons nood aandoet. Zoo rust ik- dus nu in vrede uit van de vele onrust der laatste jaren en wacht getroost en geduldig af, of de Heer mij weder in Zijn dienst bui ten deze muren van noode heeft. Of èn wanneer? Het zal niet mijn zorg zijn. Groet U vooral van mijIk weet dat ik door veel gebeden gedragen word, te zamen met de anderen, die door God in deze eenzaamheid en stilte gebracht zijn." GROOTE GIFT. De diaconie der Gereformeerde Kerk te Delft ontving als restitutie op vroeger genoten steun een bedrag 'vdh 2400. Het loopend diaconaal tekort ten be- irage van 1800 was daarmee tevens weggewerkt. „In weer en Wind" van Augustus. Dat de zomer thans zijn hoogtepunt heeft bereikt, blijkt ook uit menig artikel, opge nomen in de Augstus-aflevering van „Ia Weer en Wind", maandblad gewijd aan na tuurleven, reizen, volkskunde en buitensport en uitgegeven door W. L. J. Brusse N.V. te Rotterdam. Dra M. BarendrechtHoen karakteriseert Augustus als de maand der vacanties en van den oogst, van den lediggang en der bedrij vigheid derhalve. Met den aartszwerver onder onze natuur- historici, Jan P. Strijbos, den onderhoudenden causeur, maken wij een verre reis: naar Noss. een beroemd Shetlandsch vogeldorado; drs. J. J. Smith vertelt ons opnieuw verrassende dingen uit het geheimzinnige leven der mie ren en A. de Jong geeft een relaas van zijn ervaringen, opgedaan by nest-kastjes-con- tröle te Schiedam. Ook de illustratieve verzorging van het veelzijdige nummer staat op hetzelfde peil als die der voorafgaande afleveringen. „Onze Aarde", Augustus-nummer. Uitg. van Holkema Warendorf te Amsterdam. J. C. Lamster schreef een zeer interessant artikel „Zeenomaden in den Archipel" over onze Oost. Interessant en... leerzaam Mar kant foto materiaal siert deze bijdrage. Mia Spier vervolgt haar impressies met „Finland een nieuwe Natie'", terwijl de heer Schnitger het heeft over tijgerbeelden in Zuid-Sumatra Vermelden wij tenslotte nog de mededeelin- gen van het heden en verleden der Sioux- Indianen, en de bijdrage over Eskima-honden, die gefokt worden op den Eigergletcher. Al deze artikelen munten uit door zeer mooi illustratief materiaal. „Morks Magazijn." Augustus-nummer. Uit gave Firma C. Morks Cz„ Dordrecht. Van den inhoud noemen wij ditmaal de vol gende bijdragen: In de rubriek „Persoonlijkheden" heeft H. G. Cannegieter het over Bert Brugman, ter wijl Antoinette van Hoyteman schrijft over „Spanje en het Koningschap". Er is een opmerkelijk gedicht van Bram van Strienen: „Phlox", terwijl tooneelliefheb- bers kunnen genieten van de bijdrage van Cornelius Conijn, die schrijft over 't Russi sche tooneel. Adu-eAierütie,b^iieri QjTAaóJxn

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7