Ayenda &adónieuw~6 De eerste schooldag Donderdag 2 September 1937 Tweede Blad Wedstrijden tusschen Gorch Fock- Frissche Morgen Gclukwenschen van dc Duitsche officieren De Kon» Marinekapel naar Almelo Een model van Hr. Ms. De Ruyter Zondagsschool Ned. Herv. Kerk Burgerlijke Stand van Den Helder Landrotten op de „Gorch Fock De Duitsche officieren als gasten van hun Hollandsche collega's Sarrasani komt Officiëele opening en inzegening van het nieuwe R.K. Militaire Tehuis De dagelijks terugkeerende rijwieldiefstallen Aanrijding De gevolgen van een ruzie Hengelsportvereeniging „Den Helder" Van onze adverteerders Uitstapje van Sperwerklanten Zeilexercitie op de „Gorch Fock" China en Rusland HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Vischafslag Den Helder Al dagenlang, al wekenlang was die eerste schoolgang niet uit hun gedachten geweest. „Mams, hoeveel nachtjes slapen nog..." Wat hebben ze het dikwijls gevraagd. En moeder telde af, in eigenlijk evengroote span ning als haar kleine meid of jongen zelf. Alle ooms en tantes wisten het, dat Marietje of Nini, Jaap of Keesje, naar „groote school' zouden gaan. De kleintjes vonden het een groote gebeurtenis in hun leven. Ze besef ten er onwillekeurig iets van, dat het nu uit zou zijn met hun vrije spel. En al was er de bekoring voor het nieuwe, het gewichtige van de „groote school", er was toch ook vrees voor het onbekende, het weg zijn van moeder, het niet meer kunnen spelen. Toen kwam de groote dag. Het was een Stralende zonnedag, een dagje om naar strand of naar de duinen te gaan. Maar daarvan was geen spraek meer. De heele familie was er vroeger voor opgestaan. Het Zondagsche jurkje of het Zondagsche pak mocht aan. Dat gaf iets feestelijks aan den eersten gang. Moeder kleedde zich ook. Er zat een brok Scheiding. Er kwam nu een ander in het in haar keel. Ze voelde het als de eerste leven van haar kind. Een ander, die beteeke- nis zou krijgen in het doen en laten van haar kleintje. Tot nog toe had ze de liefde en het vertrouwen alleen gehad. Nu zou het worden: „Moeder de juffrouw zegt, dat het zoo moet." En veel van dat kleine kinderhartje zou open gaan voor de juffrouw op school. De gang naar school was niet gemakkelijk. Niet voor de kleintjes en niet voor de moeders. Ze deden druk die moeders om niet toe te willen geven aan dat gevoel van weemoedig heid. Ze waren stil die dreumessen en kropen kleintjes tegen moeder aan. Kleuterkinderen nog. De een met een prachtig etui, vol pot- looden met felle kleuren en een fijn inktvlak en een liniaaltje en andere gewichtige dingen, die thuis wel honderdmaal bekeken, en ge toond waren. Nu hing het stil in het kleine handje. De groote jongens van de school, die van de vijfde en zesde klasse, heeren met plus fours, keken met onverschillige gezichten naar dat kindergedoe en naar hun moeders. Zij waren de kerels van ervaring, de weg naar de maatschappij lag bijna voor hen open. Nog een paar jaar Toen ging de cyrene. Een scherpe, harde onverbiddellijke klank. -Loslaten moeder, die kleine, dat is de eisch van het leven! Moeder klemt steviger het handje in haar hand. En de peuter daar beneden kijkt eens naar boven, 't Valt toch niet mee. De breede schooldeur staat open. De grooteren dringen naar binnen, maken een grapje met de con ciërge, de vertrouwde van iederen school jongen. Dan komen de moeders met de nieuwe lingen. De juffrouw van de eerste klas wacht ze op. Ze strijkt de kleintjes eens door het haar of onder de kin. Spreekt een bemoedi gend woord en zet ze in de bank. Moeder blijft wachten voor de klas, ze kan niet wegkomen. Ze lacht, maar het is niet van harte', ze knikt vriendelijk tegèn haar peuter, maar die ziet wel, dat er iets in moeders oogen is, dat anders is als gewoon lijk. En ze zitten daar, met benepen snoetjes. Èn enkele houdt het niet uit, begint te snik ken en wil weg. Dan weet de juffrouw, die vreemde nieuwe juffrouw, met een zacht woord het kleintje weer in de bank te krijgen. Moeder krijgt een stille wenk, dat ze heen moet gaan. Loslaten, moeder, dat is noodig voor uw kind om zelfstandig te worden, dat is noodig voor u, om te leeren begrijpen, dat het slechts geleende panden zijn. Achter in de klas zit een blondje, met oogen als sterren zoo stralend en naast haar een kleine jongen, die onwennig, niet naar zijn buurmeisje kijkt. „O, moeder, had die kleine meid thuis ge zegd, ik heb gehoord, dat je op die school naast een jongen moet zitten." „Welnee, kind, had moeder gesust, dat is niet waar." Nu zat haar kleine meid daar, de eenigste die naast een jongen gezet was. Hoe of het leven je ook te pakken kan nemen Hedenmiddag zullen een aantal leden van de bemanning van het Duitsche oplei dingsschip „Gorch Fock" zwemmen bij de „Frissche Morgen", terwijl heden avond een polowedstrijd gespeeld zal worden tusschen een zevental van de „Gorch Fock" en „Frissche Morgen I". De opstelling van F. M. I is: Kreukniet Kruisdijk Ernens v. d. Bogaerde Schekkerman J- Baarda H. Wildenberg Reserves: W. Th. Wildenberg, Duif, W. Uyleman. Het belooft een spannende wedstrijd te worden, daar gisteren het Duitsche team met 3—1 van de Adelborsten heeft gewonnen. Dat de jonkers over goede polospelers beschikken is bekend en toonden zij ook op Koninginne dag. Gisterenavond werd bij de F. M. de Wis selbeker voor dames verzwommen. Deze beker was beschikbaar gesteld door den heer A. J. de Vries, bestuurslid van de Frissche Morgen. De deelname was helaas niet groot en het waren in hoofdzaak pasbeginnende zwemsters, die in de baan kwamen. De 12-jarige Jo van der Reyden wist voor dit jaar op den beker beslag te leggen. Zij zwom de 100 m borstcrawl in den voor haar zeer fraaien tijd van 1 min 34.2 sec. Het vertrek van de Duitsche bark. Het vertrek van de „Gorch Fock" zal waarschijnlijk plaats hebben Zaterdag morgen 7 uur. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H.M. de Koningin. Van de gelegenheid tot complimen- teeren op het commandement der j Marine, ter gelegenheid van den ver- jaardag van H.M. de Koningin, heeft Dinsdagmorgen ook de commandant van de „Gorch Fock" gebruik gemaakt, I die de gelukwenschen namens de Duit- sche marine aanbood. Voor deze hoffelijkheid heeft de vice- admiraal den commandant bedankt. Gisterenmorgen heeft de vice-admi- I raai, door den officier van piket, den commandant van de „Gorch Fock" laten bedanken voor het pavoiseeren van de bark op 31 Augustus. Zaterdag wordt te Almelo een landdag ge houden, waarbij onze Marinekapel de muzi kale illustratie zou verzorgen. Aanvankelijk zou de Marinekapel reeds Vrijdagavond een concert geven in de stad, doch daar juist op dien dag de installatie van de pas benoemde adelborsten" plaats vindt, zal van dit avond concert wel niets komen. Dienst gaat nu een maal voor. Bezoek voor officieren en adel borsten. Morgenochtend van 10 tot 12 uur zal aan officieren en adelborsten gelegenheid worden gegeven tot bezichtiging van de Duitsche bark. De Ver. „Onze Vloot" heeft succes geboekt met het uitschrijven van haar wedstrijd in het bouwen van een model van Hr. Ms. „De Ruyter". Er zijn in onze stad verschillenden geweest, die zich aan de opgave hebben ge waagd en hun vrije avonden hebben doorge bracht, door zich te verdiepen in de proble men die het vraagstuk bood en de practische toepassing daarvan op hun model. Verschil lende van die modellen zijn min of meer ge slaagd. Een heel geslaagde vinden we op het oogenblik uitgestald in de étalage van den boekhandel van den, heer v. d. Haagen, Spoor straat. Het model is gemaakt door den oud instructeur van de marine, J. Kwekel. Het is tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurig en gemaakt op schaal 1 200. De heer Kwekel heeft zijn model geplaats in een glazen vitrine waarin het goed tot zijn recht komt. Er zal zeker belangstelling zijn voor dit knappe stukje werk. Onder verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie vestigen wij er de aandacht op, dat de aanvang der lessen van de Zondagsschool der Ned. Herv. Kerk plaats heeft op a.s. Zon dag in de openbare scholen Parallelweg, Oost- slootstraat en Oude Helder. Voor bijzonderheden zie men de advertentie. van 1 September 1937. ONDERTROUWD: L. Orelio en C. A. J. Rozemond; W. J. Maartens en G. A. van Bre- derode; G. Jordens en W. Koete".; A. Brinks- ma en T. Kok; W. A. Arents en M. C. van Kralingen; P. Swaters en Th. J. Mos. BEVALLEN: H. M. F. A. van Schaik Tiessen, z. m OVERLEDEN: P. W. Filmer, (m.), 65 j. Groote belangstelling. Gistermiddag te half 5 was het publiek in de gelegenheid een kijkje te nemen aan boord van de „Gorch Fock" en hoewel te voorzien was dat de belangstelling groot zou zijn, nam zij verrassende vormen aan. Zeker meer dan duizend Jutters hadden zich in qeue opgesteld voor de driemaster en werden door enkele politieagenten in groepjes doorgelaten. Op het schip verzorg den de Duitschers de verdere ontvangst en we kunnen niet anders zeggen, dan dat deze naar ieders genoegen was. Wat men vroeg kreeg men prompt uitgelegd en niets was den cadetten te veel. Zoodat ook dit bezoek de reede gelegde vriendschapsbanden weer in niet onbelangrijke mate verstevigd heeft. Dinsdagmiddag hebben de commandant en de Duitsche officieren onofficieel aan een vriendschappelijke maaltijd aangezeten met Hollandsche collega's, in de Marineclub. Eenige jongere officieren hebben 's avonds een dansavond bijgewoond in „Musis Sacrum". Naar wij vernemen zal het wereldbekende circus Sarrasani van 20 t.m. 24 September een bezoek brengen aan onze stad. Het circus zal geplaatst worden op een weiland aan de Javastraat. Door circusliefhebbers zal dit bericht met instemming worden vernomen, omdat Sarra sani op dit gebied het beste van het beste geeft. Wij lezen in „Stella Maris", dat op Vrijdag 17 September a.s., 's avonds om acht uur, het Tehuis in de Prins Hendriklaan zal worden ingezegend en officieel geopend. Iédere Katholieke marineman is hierbij ge- inviteerd. Een bewoner van de Cornelis Ditostraat deed aangifte, dat hij sedert Zaterdag zijn rijwiel vermist. Een bewoner van den Kanaalweg, die zijn rijwiel op zijn erf had staan, moest tot de conclusie komen, dat rijwieldieven ook hier zijn karretjes wel konden vinden. Door de politie werd op den zeedijk een rij wiel aangetroffen, dat hier onbeheerd stond. Dit rijwiel is in tusschen door den eigenaar afgehaald. Het belastingmerk was echter ver dwenen. Gisterenmiddag had op het Helden der Zee plein een aanrijding plaats tusschen twee per sonenauto's. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bumper van de eene auto werd afgerukt, terwijl de zijkant van de andere auto werd beschadigd. Vannacht betrad een bewoner'van de Bin nenhaven met een hevig bloedende hoofdwond het Hoofdbureau. De man verklaarde, dat hij 's middag3 ruzie had gehad met enkele per sonen. Toen hij gisterenavond door de Lange- straat reed werd hem plotseling een stuk glas naar het hoofd geworpen. De man kon na op het hoofdbureau verbonden te zijn, naar zijn woning gebracht worden. LACHENDE WINNARESSEN IN PARIJS. Bij de studenten-wereldspelen in Parijs heb ben de Duitsche vertegenwoordigers(sters) op 24 nationaliteiten een overweldigende ge zamenlijke zege behaald op Frankrijk en Hongarije. Hier ziet men de wereldkampioen hordenloop, mejuffrouw Dempel (Weimar) toen zij tesamen met mejuffrouw Westphal, die tweede geworden was, voor de jubelende bijvalsbetuigingen van de Duitsche kolonie danken. Rechts de derde in deze overwinning, mejuffrouw Whitehead (Engeland). Weet gij hengelsportelingen, Vier September is de dag, Dat gij, niemand uitgezonderd, Heel veel visch verschalken mag? Moeder zit met smart te wachten, Als gij thuis komt van den strijd. Laat ze vroolijk naar U kijken. Laat ze niet uit puren nijd: U gaan zeggen, hengelaartje, Waar is nu je groote baars. Jij vischt wel met groote woorden, Maar die lap ik aan mijn laars. Toont, dat gij als hengelaar steeds, En als lid van H.S.V. Niet met oridermaatsche baars komt, Dan pas is de zaak O.Ké. Naast je hengelsport-ideeën, Maak je onze leuze waar: 't Aantal leden steeds vergrooten, Ja, dan is het voor elkaar. Jan Mens. Met vijf autobussen zijn de Sperwerklanten een dezer dagen op stap geweest naar Fries land. 's Morgens om 8.45 u. werd vertrokken in de beste stemming en 's avonds om 11 u. keerde men terug, met gezang en gejubel. Van den heelen tocht werd een film ge maakt, die dezen winter in een van de plaatselijke theaters vertoond zal worden. Elke passagier ontving'een blikje ananas, gratis aangeboden door de fima v. Melle. Het werd een prachtige, afwisselende tocht, waar door de menschen 's avonds hoogst voldaan weer in de stad terugkeerden. De dankbe tuiging, elders in dit blad opgenomen, is het beste bewijs, dat de menschen uitzien naar een volgenduitstapje. 19e eeuwsche sfeer in onze haven. Bejaarde marineklanten halen hun hart op. Gistermorgen kwart voor 10. Op de Gorch Fock is alle hens aan dek: de hoogbootsman staat met een megafoon in z'n hand om een serie bevelen te gaan uit bulderen. De zeilen zitten nog vastgesjord, maar lang zal het niet meer duren, want er staat een zeilexercitie op het program, een attentie welke de commandant van den bark den commandant van het Koninklijk Instituut heeft bewezen. En met hem een groot aantal oud-marine klanten, dei een schouwspel hebben mogen gadeslaan, die hun al datgene weer liet zien, waar hun harten nog steeds vol van zijn: een volgetuigde bark, wel niet koersend voor een stevigen bries, maar dan toch volgetuigd. Een zeldzaam schouwspel in onze Nieuwediepsche haven. Toen wij op de haven kwamen was de exer citie reeds in vollen gang: onder aan den steiger, boven op den weg, bij de Zeedok- sluis, kortom, overal stonden de belangstel lenden te genieten van het unieke schouw spel. Niet in het minst de Jonkers van het Instituut, die er kennelijk „stil" van waren. Maar behalve de Jonkers waren daar heel wat oud-onderofficieren van de Nederlandsche marine, die zich nog opperbest konden herin neren de tijden, dat we met geen onderzeeërs en kruisers naar de Oost voeren, doch het deden met houten zeilers in vele maanden... Verscheidene keeren hadden wij de „Gorch De zeilen worden geborgen. Fotobureau „Modern". Fock" reeds gezien, maar steeds met de masten en ra's zonder zeilen. En zie, de metamorfose was volkomen: zoo volkomen, dat men zich onwillekeurig ver plaatste in een tijd die ver achter ons ligt. De zeiltijd. Als een ranke vogels lag zij daar: als het ware klaar tot wegvliegen, de zee op, het wijde blauw in, van horizon tot horizon. Welk een schouwspel: aan de ra's de dwarsscheepsche zeilen, aan de boegspriet en tusschen de masten (benevens aan bezaansboom) de langscheepsche. Alle zeilen werden losgemaakt en bij gezet, terwijl de hoogbootsman de enorme lappen op diverse wijzen liet brassen: bij den wind, halve wind, voor den wind. Dan weer zeilen reeven, gijen, gorden en bij zetten. Het was een schoon gezicht, deze Duit sche cadetten aan het werk te zien. Hoe ze als de bekende katten het want enter den. Hoe ze daar in de ra's klauterden, in de looppas... en hoog boven het spiegel gladde waterdek van de haven, als kleine miniaturen met hun voeten in de paarden steunden. Het duurde niet zoo heel lang, want ze weten wat tempo is, deze jongens van de „Gorch Fock": maar niet spoedig zullen we vergeten de opvallend kwieke wijze waarop hier de gewone dwarszeilen losgegooid wer den, de langscheepsche vrijgemaakt en de bram- en boven bramzeilen bijgezet. Een kranig stuk werk. We hebben nog even met een der onder officieren een praatje gemaakt en deze wees er op dat niets aan dek machinaal geschiedt. Alles, maar dan ook alles gebeurt met de hand. Trouwens... een machine zou het zeker niet sneller konden doen. Ook hoorden we nog, dat de hoogbootsman van de „Gorch Fock het bestaat van de groote mast aan stuurboord naar boven te klauteren, en via de zaling aan bakboord neer te gaan in den tijd van46 seconden. En het is geen bluf! Zeilexercitie op de „Gorch Fock": zij die het geluk hadden het te aanschouwen, zullen het zeker niet spoedig vergeten, r\ ls ren verrassing is Zondag de mededeeling van het sluiten van een niet aanvalsverdrag tusschen China en Rusland gekomen. Een ver rassing, hoewel er de vorige week in die rich ting toeh reeds eenige geruchten geloopen hadden. De bedoeling van het sluiten van dit verdrag is niet erg duidelijk. Het merkwaardigste van het geval is, dat China, wel verre van zijn heil te zoeken in het communisme, dit met kracht heeft be streden, schrijft de „Nw. Rott. Crt." in een beschouwing naar aanleiding van deze ver dragssluiting. Het heele streven van de regee ring te Nanking is gericht op een nationaal herstel, zoowel buiten Japanschen als buiten Russischen invloed. Door Japans onbehouwen optreden krijgt men nu den paradoxalen toestand, dat het China drijft in de richting, waar voor het dit land juist wil behoeden, en dat China, hoewel het zulks zelf ook niet wil, noodgedwongen dien kant uit gaat. Het is moeilijk zich voor te stellen, wat China van dit verdrag verwacht. Het zal wel niet gelooven, dat het hiermee de, laat on3 nu maar zeggen, geestelijke infiltratie van het communisme een dam zal opwerpen. Om steun te verkrijgen van Rusland zal het China ook wel niet te doen zijn, d.w.z. dat het wel niet zal verwachten, dat Rusland te zijnen behoeve Japan den oorlog zal verklaren, ter wijl het materieelen steun in den vorm van oorlogsbehoeften ook zonder dit verdrag wel zou hebben verkregen, al bestaat natuurlijk de mogelijkheid, dat Rusland in dezen juist een middel tot pressie op China heeft gevon den om tot het aangaan van een dergelijke overeenkomst te geraken. In strijd met deze veronderstelling is echter; wat het Duitsche nieuwsbureau van f Chinee- schen kant verneemt, n.1., dat reeds een jaar lang met Moskou over een dergelijk verdrag werd onderhandeld en dat de huidige gebeur tenissen Nanking aanleiding hebben gegeven er thans spoed mee te betrachten. Volgens dit bericht zou China toch tot zijn besluit zijn gekomen uit vrees, dat het com munisme van de huidige moeilijkheden ge bruik zou maken, niet om Chineesch gebied aan te tasten, maar om van binnen uit China voor zijn beginselen te veroveren. De gebrui ken van de Russische propapanda kennende, lijkt het ons naïef te veronderstellen, dat een. dergelijk verdrag een dusdanig streven zou kunnen onderdrukken. Het eenige voordeel, dat Nanking misschien van het verdrag heeft te verwachten is van middellijken aard, d.w.z. dat hierdoor de com-' munistische scharen in China tot steun van ganscher harte aan den strijd tegen Japan zullen worden bewogen, maar of deze anders zou zijn uitgebleven, is ook nog de vraag. Hoe men de zaak ook bekijkt, zegt de „Nw. Rott. Crt.", men komt steeds weer tot da conclusie, dat het voordeel van dit Russisch- Chineesche verdrag geheel aan Russischen kant is en dat China beter zou hebben gedaan de onderhandelingen, als zij toch traineerden, nog maar een tijdje langer te rekken. Gemaakte Heren- en Kinderkleding Moderne keuze in alle prijzen Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Born to dance". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De aangebeden Vrouw" en „Dat wat ja niet bent". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Oproer in San Antonio" en „Circus". Zaterdag 4 September. Feestavond dansen Gymn.-ver. „Pro Pa- tria", Badpaviljoen, 8 uur. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoog water (heden) Laagwater (heden) Hoog water (Vrijdag) Laag water (Vrijdag) Licht op (heden) 5.45 18.45 12.10 0.20 6.50 1945 13.25 20.22 Barometerstand Den Helder 760.7 Temperatuur zeewater 18.4 Temperatuur lucht 18.1 Hoogste temp. lucht gisteren 22.7 Laagste temp. lucht gisteren 17.5 GESLAAGD: voor examen wiskunde L.O. onze stadgenoot, de heer H. Korrelboom. 1 September. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.13—0.98 Slips 0.92—0.84 Tarbot 0.75 Schol le soort p. k. 7.205.80 Schol 2e soort 3.701.70 Schar 2.00—1.20 Bot 4.50—3.25 Kreeft p. stuk 2.20—1.50 Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.35

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5