De onveiligheid in de Middellandsche Zee Spaansch schip t DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Mussolini naar Duitschland Geeft Catalonië zich over? De luchtaanval op den Britschen gezant Middellandsclie Zee-Staten komen bijeen Japansche linies doorbroken Amsterdam als garnizoensplaats Samenwerking tusschen Duitschland en Japan EERBERICHT N.V. WACO - Hoorn UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 65e JAARG. No. 8096 Russisch blad geeft Italië de schuld De „Prawda" bevat een beschouwing, die in hoofdzaken op hetzelfde neerkomt, en dat o.m. nog zegt: de Italiaansche fascistische bandieten hebben schijnbaar vergeten, dat zij te doen hebben met de groote, proleta rische mogendheid die beschikt over een machtig rood leger en een roemrijke roode vloot, met een volk van 170 millioen men- schen, dat vredelievend, doch vreeselijk in Bezoek thans officieel aangekondigd Drie Hollanders aan boord SPANJE Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINTi Franco verzacht represailles tegen Frankrijk CHINA Poclocng gebombardeerd HELDERSCHE COURANT "i - t In verband met het tot zinken brengen van het motorschip „Timlr- jasef" publiceert de Isvestia een artikel, waarin het o.m. schrijit: Het lijdt geen twijfel, dat deze bandieten daden van een „onbekende" duik boot van een zeer bekende Middel- landsche-zee-mogendheid niet plotse ling op initiatief van de comman danten dezer onderzeeërs, torpedo booten en vliegtuigen geschieden. De excessen in de Middellandsche Zee worden niet gepleegd door afzonder lijke duikbooten, maar door schepen van een groote vloot, die door één centrum worden geleid. De piraterij in de Middellairdsche Zee wordt bedreven door schepen van die mo gendheid, die openlijk verklaard heeft, dat zij in geen geval van zins is een overwin ning van de republikeinsche wapenen in Spanje toe te staan. Alle feiten spreken er voor, dat de daden van piraterij van de „onbekende" duikboot een deel vormt van "n strategisch plan, dat een eenheid vormt. De bandietenuitvallen van schepen der Ita- liaansche vloot in de Middellandsche Zee staan in verband met de omvattende plan nen tot een blokkade, niet alleen van Span je, maar ook van aile handelswegen en havens, die door schepen van vredelievende staten bevaren en aangeloopen worden die niet geneigd zijn zich te onderwerpen aan de verboden van onbeschaamd geworden interveniënten. Volgens Hetzelfde blad zou Italië begin Augustus bevriende mogend heden, o.a. Japan, gewaarschuwd hebben, dat de Italiaansche oorlogs schepen in de volgende weken de schepen van „niet bevriende" mo gendheden tot zinken zouden bren gen, zoodat tijdelijk een anderen weg door het Kanaal van Messina gekozen moest worden. Het blad schrijft dan nog verder o.m:: de Organisator van de rooverij in de Middel landsche zee is de geheele wereld bekend. De schuldige aan den misdaad is gevonden. Taak is het eindelijk aan het internationale banditisme een einde te maken. ANTI-KOMINTERN-VERDRAG MOET VOLLEDIG IN WERKING TREDEN. De besprekingen, welke sedert Mei j.1. werden gevoerd tot verster king van het JapanschDuitsche anti-Komintern-verdrag en van de vriendschappelijke verhouding tus schen Japan en Duitschland, zijn gister te Tokio voortgezet in een bij eenkomst van de vertegenwoordi gers van de pers en van financi- eele, industrieele, politieke en offi- cieele kringen. In deze vergadering werd een mani fest opgesteld, waarin 't commu nisme een vloek voor de menschheid wordt genoemd en waarin wordt uit gestippeld, dat de Komintern achter de regeering van Nanking staat. Japan is derhalve thans in onmid dellijk conflict met de communis tische organisatie en de conferentie acht het daarom dringend noodig, dat het Duitsch-Japansche anti-Kom internverdrag volledig in werking treedt. De vergadering, welke een comité van actie koos, werd bijgewoond door den leider van de vereeniging van den „Zwarten Draak", Mitsoeroe Toyama, die achter de schermen in Japan veel invloed uitoefent, alsmede door vele vooraanstaande journa- ftsten,- diplomaten en partijleidersj zfjn toorn is. De Sovjet-Unie zal de brutale provocatie van de Italiaansche fascisten niet dulden. De Sovjet- regeering, die uitdruk king geeft aan den wil van de millioenen der volksmassa en sterk is door de vurige liefde en aanhankelijkheid van deze volks massa, zal na een onderzoek van alle om standigheden de teugellooze Italiaansche bandieten tot de orde weten te roepen. VOOR TWEEDE HELFT SEP TEMBER. In de tweede helft van September zal het hoofd der Italiaansche regeering, Benito Mussolini, den Fuehrer en Rijkskanselier op zijn verzoek een bezoek in Duitschland brengen. Het D.N.B. voegt hieraan toe: Het is een gebeurtenis van unieke, emi nente beteekenis, dat de schepper van het fascistische Italië en de schepper van het nationaal socialistische Duitschland op deze wijze elkander persoonlijk ontmoeten. De bijeenkomst zal ten doel hebben opnieuw de nauwe ideeële verwantschap en verbon denheid der geweldige revolutionnaire be wegingen aan den dag te leggen, welke in de beide landen tot een nieuwe vorming van het geheele volks- en staatsleven ge leid hebben. Met zijn Fuehrer weet het ge heele in het nationaal socialisme vereenig- de Duitsche volk zich eensgezind in de diepgevoelde vreugde den Duce van het fascistische Italië binnenkort op Duitsch grondgebied te kunnen verwelkomen. In volle vaart naar Bilbao. Nederlanders later aan wal gezet Sinds geruimen tijd lag in de Rotterdam- sche haven het Spaansche stoomschip „As- cori Mendi", welks bemanning, evenals het geval was met de Spaansche „Sendeja" en „Baurdo", die Nederlandsche havens aan deden, verdeeld was in regeerings- en Fran co-gezinden. Naar aanleiding van het feit, dat de ka pitein, een Franco-man, koers naar Bilbao wilde zetten, ontstond krakeel op het schip en de kapitein durfde met zijn rebelleerende matrozen de reis niet aan. Hij trachtte daar op een Nederlandsche bemanning aan te monsteren, doch onze Jantjes voelden er niets voor. Toen de „Ascori Mendi" gisteren in opdracht van de haven-autoriteiten versleept moest worden, omdat de ligplaats in de Maashaven door een ander schip zou worden ingenomen, en zich daartoe 2 klerken van de firma Sota en Aznar, alsmede de loods Scheurkogel aan boord bega ven, heeft de bemanning, eenmaal op de rivier gekomen, plotseling de sleeptrossen doorgehakt en zee ge kozen. Men begrijpt de ontsteltenis der drie, al dus ontvoerde Nederlanders. „Niet schietenl" De Rotterdamsche rivierpolitie, die het schip onmiddellijk achtervolgden, slaagde er niet in, den Spaanschen kapitein tot te- rugkeeren te brengen. Op nadrukkelijk verzoek van de^ in zoo hachelijke positie verkeerende Nederlan ders hebben de politiemannen geen geweld gebruikt „Niet schieten!" klonk het van boord. De Rotterdammers waren bevreesd, dat de Spanjaarden hun stadgenooten letsel zouden toebrengen en keerden dus onver- richterzake terug. Te Iloek van Holland werden klerken en loods, benevens drie republikeinsch ge zinde Spanjaarden, echter netjes via een loodsboot aan land gezet, terwijl het schip zijn reis naar Bilbao vervolgde: Franco vordert aan het Ara- goneesche front. Vluchtelingen kunnen de haven van Gijon niet verlaten. Geruchten, welke de ronde doen. nopens onderhandelingen van de zij de der generaliteit van Catalonië over een onvoorwaardelijke overgave, worden in alle kringen druk bespro ken. Echter, ofschoon ook Queipo de Llano in een zijner laatste radio-toe spraken op deze geruchten heeft ge zinspeeld en ze eveneens in de bui- tenlandsche pers ruime verspreiding vonden, is er te Salamanca noch be vestiging, noch ontkenning van te verkrijgen. Het door de nationalisten op het Aragon- front ingezette tegen-offensief duurt onver minderd hevig voort en heeft een succesvol verloop. Hun doel is de Valencia-troepen te omsin gelen, zegt Un. Press. Ook in de lucht is fel gestreden en vol gens berichten uit Saragossa hebben de rechtschen verscheiden toestellen der regee ring omlaag geschoten. Toch schijnen ook de -regeerings- troepen successen te behalen. Valencia meldt althans, dat de regeeringstroepen zich meester hebben gemaakt van Belchite aan het Aragopeesche front. Volgens berichten uit Salamanca wordt de opmarsch naar Gijon in snel tempo voort gezet. Na de jongste successen van de bri gade uit Navarra bevinden de troepen van Franco zich thans op ongeveer 29 K.M. ten Zuiden van Gijon, terwijl zij in westelijke richting ongeveer veertig K.M. van de stad verwijderd zijn. Te Santander bevinden zich op het oogen- blik pl.m. negentig duizend gevangenen, waarbij inbegrepen de verdachte personen, die uit voorzorg zijn gearresteerd. Zeven Britsche stoomschepen, die dui zenden Spaansche vrouwen en kinderen zouden evacueeren, konden niet uit Gyon vertrekken, daar de haven door de „Almi- rante Cervera" en drie andere oorlogssche pen der opstandelingen is geblokkeerd. Japan toont neiging tot ontken ning. In welingelichte kringen te Tokio geeft men uiting aan ernstigen twijfel omtrent de nationaliteit van den vlieger die den Brit schen ambassadeur in China heeft aangeval len. Het onderzoek, dat op talrijke Japan- sche luchtbases is ingesteld, heeft er, naar men zegt, niet toe geleid dat men de iden titeit van den vlieger, die voor den aanval verantwoordelijk zou zijn, heeft kunnen vaststellen. Medegedeeld wordt, dat de Japansche autoriteiten het onderzoek van den aanvang af opnieuw hebben moeten beginnen, daar gebleken is, dat de auto van den ambassa deur niet langs den weg reed, welken men dacht en die als basis voor de naspo ringen heeft gediend. NOG GEEN DEFINITIEVE BESLISSING. Werkzaamheden in de Oranje Nassaukazerne begonnen. In verband met de mededeeling van den minister van Defensie, dat Z.Exc. rekening zal houden met de belangen van Amster dam, wat betreft het wederom vestigen van een garnizoen, verneemt het Hsb., dat in de Oranje-Nassau Kazerne reeds verschil lende maatregelen op onderscheiden ge bied zijn genomen orn binnenkort troepen te kunnen huisvesten. Heeft het oorspron kelijk in de bedoeling gelegen een deel der thans te Naarden gelegerde troepen te Am sterdam in garnizoen onder te brengen, thans komt voor legering in aanmerking een groot deel van het Korps Luchtdoelar tillerie uit Utrecht. Hoewel naar verluidt, de minister van Defensie een difinitieve beslissing over Am sterdam nog niet heeft genomen, kan toch met groote zekerheid worden gemeld, dat Amsterdam na verloop van eenige maan den wederom een garnizoen zal krijgen. ENGELAND HEEFT BELANGRIJKE VOORSTELLEN TE DOEN. ZAL ITALIë AANWEZIG ZIJN? Naar Reuter verneemt heeft de Britsche regeering op de de volgen de week te Genève te houden confe rentie der Middellandsche Zeemo gendheden belangrijke voorstellen te doen. Te Londen gelooft men, dat ook Italië een afgevaardigde naar de conferentie zal zenden, zoodat de vertegenwoordigende landen zullen zijn: Engeland, Frankrijk, Italië, Joego-Slavië, Turkije en Grieken land. Zoowel Frankrijk als Engeland zijn geheel onafhankelijk van elkaar bezig veiligheids plannen uit te werken. Het D. N. B. geeft over de voorgenomen conferentie het volgende commentaar van een Italiaansch blad. Terwijl het Fransche volksfront met het wild geraas zijner pers Engeland tot ex treme besluiten tracht te bewegen, duikt plotseling het voorstel op van een Geneefsche Middellandsche Zee-conferentie, blijkbaar tot organiseering van een systeem van collec tieve veiligheid in die wateren. Het voorstel heeft reeds een aanzienlijk aantal intriges en listige manoeuvres te voorschijn geroepen. Italië te willen plaatsen in een situatie, welke het dit land onmogelijk zou maken, aan die conferentie deel te nemen, zou met 'n openlijk vijandige houding gelijk staan, welke die der sanctie-periode in ernst nog overtreft. Italië wil er voorloopig nog van afzien, de ernstige gevolgen van zulk een handeling naar voren te brengen. In welingelichte kringen te Rome wijst men erop, „dat Genève als conferentie-stad voor Italië niet in aanmerking kan komen en dat overigens een dergelijke conferentie grondig zou dienen te worden voorbereid. Overigens is Italië ook geenszins van plan naar Genève te gaan, om er aan de werk zaamheden van den volkenbond deel te Verwachting: Zwakke tot mati ge Westelijke tot Zuidweste lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Wellicht opklarend. nemen, terwijl het Abessljnsch cadaver nog steeds de lucht verpest. Waarin de veiligheidsplannen zullen be staan, is volgens de N.R.Ct. nog niet be kend, daar de grootste geheimhouding wordt bewaard. Men beperkte er zich gistermiddag toe te verklaren, dat de Engelsche plannen (die geheel onafhankelijk van de Fransche wor den uitgewerkt) geheel anders' zouden uit vallen dan wij wel zouden denken. Dij zou kunnen beteekenen, dat er aan eert convooistelsel, waar men den laatstien tijd hier nogal het een en ander over heeft gehoord, niet wordt gedacht. Gissingen over de vraag wat men dan wel op het oog heeft, hebben onder de huidige om standigheden geen zin Het eenige wat men zou '-'innen zeggen is dat de Engelsche op zet er waarschijnlijk niet zoo zeer op ge richt zal zijn de scheepvaart in de Midt- dellandsche Zee bescherming aan te bid den, die uiteraard niet eeuwig kan voort duren, dan wel de moderne zeeroovers op een of andere wijze voor eens en voor al tijd te demonstreeren. dat „piraterij geen geld in het laatje brengt." Rechtsche spionnen worden met rust gelaten door de Fransche regeering. Nadat de Fransche regeering in Zuid- Frankrijk een spionnage-centrum had opge ruimd en verdachte personen had bevolen ten Noorden van de Loire te gaan wonen, heeft Franco als tegenmaatregel, gedreigd vijf vooraanstaande Franschen Noord-Spanje uit te zetten. Nader wordt bekend, dat de rechtsche Spaansche regeering besloten heeft, de vijf Fransche persoonlijkheden niet over de grens te zetten, maar hun 600 K.M. ten Zui den van San Sebastian een verblijfplaats aan te wijzen. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver» krijgbaar bij de chauffeurs De Chineesche troepen, aange wakkerd door haat tegen de in dringers vechten met leeuwen moed en stormen recht op het vuur der Japansche kanonnen in. Een leger van 60.000 Japansche soldaten bleek, volgens Un. Press niet in staat aan de verwoede char ges weerstand te bieden en op vijf plaatsen werden de Japansche linies doorbroken. Tegen middernacht was het groo te Japansche offensief, bij Sjang hai niet slechts volkomen tot staan gekomen, doch bovendien trokken de Japansche soldaten over een af stand van minstens vijftien mijlen van het 25 mijlen lange front terug. De Chineezen bereikten opnieuw den oever van de Wangpoe en dreigden hun te genstanders letterlijk de rivier in te drij ven. De Japansche linies zijn doorbroken op twee plaatsen in het Poetoeng-district over de Wangpoe tegenover de Bundkade, be nevens op den Westelijken oever der rivier juist boven Woesoeng. De Japansche positie blijkt zoo wanhopig dat de woordvoerder der Japansche marine aankondigde, dat de vloot wellicht haar houding zal moeten wijzigen en de Chi neesche burgerlijke districten aanvallen. Ook Chineesche successen bij Tientsin. De Chineesche bladen te Sjanghai melden dat een Chineesche voorhoede Sjautsjan en Sjensjoeikoe, gelegen halverwege tusschen Takoe en Tientsin, heeft bezet. De Chi neesche voorhoede bestookt de Japansche achterhoede. Het gros der Chineesche troe pen blijft langs het groote kanaal naar Tientsin oprukken. Over den spoorweg Tientsin—Poekau zijn nieuwe Chineesche versterkingen voor dit front aangevoerd, en men venvacht een dezer dagen een alge meen offensief der Chineezen. Voorts wordt bevestigd, dat Vrijdagavond ook te Atnoi hevige gevechten tusschen Chi neezen en Japanners zijn ontbrand. Poetoeng gebombardeerd. .Gedwongen door de verontrustende ont wikkeling der krijgsverrichtingen op het gevechtsfront bij Sjanghai hebben de Japan ners gisterenmorgen Poetoeng gebombar deerd, welk vuur onmiddellijk door Chi neesche batterijen werd beantwoord. Twee Chineesche granaten raakten het Ja pansche consultat na eenige schoten die niet ver genoeg gingen, waardoor er grana ten in Tsjangpoe vielen. Een regen van Ja pansche granaten kwam op Poetoeng neer. De Japansche autoriteiten verklaren, dat het doel van het bombardement was mi trailleursnesten en de posities van 3000 Chi neesche francs-tireurs te vernietigen, die aanvallen doen op het Japansche admiraals schip „Idzoemo" en het Japansche consu laat. Het wordt evenwel niet onwaarschijn lijk geacht, dat het bombardement geschied de om de ontscheping van Japansche troe pen te dekken. Japan waarschuwt. Naar aanleiding van de verontrustende ontwikkelingen van gisteren, hebben de Japansche autoriteiten een waarschu wing laten hooren, die ten nauwste de in Sjanghai liggende buitenlandsche oorlogs schepen betreft. Zij hebben namelijk medegedeeld, dat, in dien de Chineezen van Poetoeng uit op de Japansche oorlogsschepen op de rivier en de Japansche stellingen aan den oever blij ven schieten, het Japansche marine com mando gedwongen zal zijn, zijn houding ten anzien van het schieten zijner kanonnen nabij de buitenlandsche oorlogsschepen, te herzien. Japan heeft geld noodig. Buitengewone begrooting van ruim twee milliard. De suppletoire begrooting voor de „expe ditie' 'in China die in de buitengewoone zit ting van den landdag is ingediend, be draagt 2.022 millioen yen, waarvan 1.422 millioen bestemd zijn voor het leger, 350 millioen voor de marine en 250 millioen voor de vorming van een reserve voor het departement van financiën. Het totale bedrag van de gewone begroo ting en de buitengewone begrootingen zal 5.451 millioen yen bedragen, terwijl het bedrag der begrooting van het vorig jaar slechts 2.217 millioen groot was.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1