Toename van het Heldersche volks vermogen, ondanks nijpende crisis Rook TRiUMPH LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM CAKEBROOD! Ftmnciëefe positie van onze burgerij thans sterker dan voorheen! r del cent sigaret die blijft triomfeeren Centraal dienstgebouw of Ag£nda Een gelukkig begin Zaterdag. 4 September 1937 Tweede Blad Callantsoog en Anna Paulowna lijden zware financiëele verliezen KON ZICH NIET BEWEGEN Dank zij KL00STERBALSEM kan hij weer wandelen en fietsen AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE VS Bekendmaking Mij. tot Bevordering der Toonkunst j H.H. Adverteerders Laat ons llw Reclame-campagne verzorgen! Met het oog op de a.s. najaars- en winter-campagnes, j vestigen wij de aandacht van H.H. adverteerders er op, dat wij j ons gaarne belangeloos belasten met het ontwerpen van reclame- campagnes, het opstellen van teksten en'het maken van schetsen. Administratie Held. Crt. COR KRIGÉE, VAN GALENSTRAAT 71 z H.W. ZEGEL tPJxidimeuuM De wijziging in, het volksvermogen wijken voor de verschillende gemeenten nog sterker uiteen dan die betreffende het inkomen der bevolking. Dit is te meer opvallend, omdat er bij de bestaande bezits-verhoudingen gewoon lijk maar een beperkt verband is tusschen iemand's vermogen en de plaats zijner in woning. Voor een deel bestaat dat verband natuurlijk wèl als eenvoudigst voorbeeld willen wij wijzen op het kapitaal, dat in een zelf-bewoond huis is belegd maar bij effec tenbezit b.v. is dat verband geheel zoek. Dan immers kan 'n inwoner van Den Helder 'n deel van zijn vermogen verliezen door de slechte bedrijfsuitkomsten van een Amerikaansche automobielfabriek, zoowel als door een mis oogst in Brazilië of een overstrooming in Australië. Waar nu overal in ons land een zoo groot deel der vermogens elders is belegd dan waar de bezitters ervan wonen en ander zijds de crisis een w e r e 1 d-crisis was, die alle vertakkingen van het bedrijfsleven heeft aan getast, zou men kunnen verwachten, dat het vermogenverlies in dlle deelen en alle ge meenten van Nederland wel zoo ongeveer even groot zijn. Merkwaardigerwijze is daarvan echter geen sprake. Integendeel, in de eene ge meente blijkt de vermogenspositie der bevolking veel sterker geleden te hebben dan in de andere en de onderlinge af wijkingen zijn bovendien vaak zoo grillig, dat een bevredigende verklaring allerminst voor de hand ligt. In onderstaande tabel geven wij allereerst aan welke wijzigingen het aantal vermogen de ingezetenen in elk der vergeleken gemeen ten en in rijk en provincie onderging. Om den storenden invloed van een verschillende toe- en afname der bevolking uit te schake len, berekenden wij een en ander weer per duizend zielen. De eerste kolom geeft aan hoeveel aanslagen in de vermogensbelasting, d.w.z. hoeveel vermogens van zestiendui zend gulden of méér er per 1000 inwoners voorkwamen bij den aanvang van de crisis; de tweede kolom geeft het tegenwoordig aan tal weer, terwijl de derde kolom tenslotte de procentueele daling vermeldt. De „omliggen de gemeenten" rangschikken wij in opklim mende volgorde van hun teruggang. Gemiddelden: Vermogende ingezetenen per 1000 zielen: bij aanvang V. d. crisis thans Daling Rijk 24,9 20,9 16.— pc Provincie 25,3 20,7 18,1 H Stad: Den Helder 13,2 1-2,8 3,7 M Omliggende i gemeenten: Wieringen 30,— 23,— 23,3 II Wieringerwaard 81,— 59,8 26.1 V» Texel 47,8 32,8 31,3 n Anna Paulowna 30,9 18,8 38,8 H Callantsoog 28,— 15,4 45,— M De uitersten, Den Helder met 3,7 en Cal lantsoog met 45 procent! liggen wel zéér ver uiteen... en toch ook dicht bij elkaar. De daling van het aantal vermogende in woners in onze stad is minimaal, zoowel in vergelijking met de omliggende gemeenten als met de gemiddelden van rijk en provincie. ,Het kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SI. te H. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bjj brand-en snijwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 31 ct Potten: 02ct. en 3 1 04 Enkele weken geleden hebben wij aan de hand van de belastingcijfers laten zien, in welke mate het volks- inkomen in onze gemeente door de crisis i geleden heeft. Nieuwe gegevens stellen j ons in staat thans na te gaan welke veranderingen het volks-v e r m o g e n in Den Helder en omliggende gemeenten heeft ondergaan. Blijkbaar is Den Helder er in de crisis jaren in geslaagd héél wat gegoede in woners tot zich te trekken al is daarmede de neerwaartsche invloed van de crisis op het aantal vermogenden niet geheel onge daan gemaakt. In alle omliggende gemeenten, vermin derde het aantal kapitaalkrachtigen veel sterker dan gemiddeld in land en provincie het geval was. Het gemiddeld vermogen. Uiteraard hebben ook de vermogens van hen, die ook thans nog tot de kapitaalkrach tigen te rekenen zijn, in en door de crisis ge leden en ook in dit opzicht toonen de onder scheidene gemeenten groote verschillen, zoo als uit het volgende overzicht kan blijken. Gemiddeld vermogen bij aanvang V. d. crisis thans Daling Den Helder 44 mille 42 mille 4,5 pet. Omliggende gemeenten: Texel 3.9 mille 36 mille 7.7 pet. Callantsoog 31 R 00 <N 9,7 Wieringen 33 29 12,1 Anna Paulowna 45 T* CO 24,4 Wieringerwaard 55 39 29,1 Ook hierbij staat Den Helder aan de de spits en kan onze stad op een slechts héél geringe daling bogen. Bij den aan vang van de crisis was zoowel in Anna Paulowna als in Wieringerwaard het ge middeld bezit der kapitaal-krachtigen grooter dan in Den Helder, thans hebben de gegoeden in onze stad dooréén genomen een grooter vermogen dan de vermogen den in de omliggende gemeenten. Het resultaat van de vermindering van het aantal vermogende ingezetenen per duizend zielen en van ieders individueel bezit is een belangrijke verandering van het totale volks vermogen in elke gemeente. De omvang daar van blijkt uit de volgende tabel. Hierbij laat zich echter ook een derde factor gelden: de groei, c.q. de afname der bevolking. Totaal vermogen Vermeerdering bij aanvang of v. d. crisis thans vermindering millioen millioen Den Helder Omliggende gemeent: Wieringen Texel Wieringerwaard Callantsoog Anna Paulowna 17.3 18.6 +7.9 pet. 5.4 14.2 5.2 0.9 7,7 4.2 9.3 2.8 0.45 3,8 21.5 pet. 84.3 46.— 50.— 51,2 Toename van het volksvermogen. Den Helder behoort tot de zéér weinige gemeenten van het land, waar het volks vermogen in den loop der crisisjaren is toegenomen. De groote beteekenis, die een snelle stijging van het zielental voor een gemeente heeft, komt hierin sprekend tot uitdrukking. In de omligende gemeenten varieert de daling van het volksvermogen tusschen 21 en 51 procent. Waar in geheel Nederland het totale bezit van alle kapitaalkrachtigen met bijna 29 procent terug liep, blijken Wieringerwaard, Callants oog en Anna Paulowna niet alleen in absoluten maar ook in relatieven zin zwaar getroffen te zijn. Verheugende cijfers voor den midden stand. De nuchtere cijfers, die wij hierboven over Den Helder publiceeren, zijn waard om gespeld te worden, 'in het bijzonder door de neringdoenden in onze stad. De Heldersche winkelstand heeft ook zijn deel van de crisis te pakken en lijdt thans nog onder de naweeën van de devaluatie. Me nig zakenman bezuinigde wat maar eenigs- zins mogelijk was op zijn onkosten om zijn zaak in stand te kunnen houden. Wellicht bezuinigden velen daarbij te veel op hun reclame-budget en werden zoodoende inkoopen elders gedaan die met een doelmati ger, geregeld terugkomende reclame onge twijfeld in Den Helder waren verricht. Cijfers, die spreken. Ook mag men de vraag stellen of uit bovenstaande cijfers niet blijkt, dat het thans voor onzen winkelstand meer dan ooit noodzakelijk is, zich met een doel matige reclame met intensieve versprei ding over de geheele stad meer speciaal tot de inwoners van Den Helder te richten. De enorme daling van inkomens en ver mogens op het platteland in den omtrek, ste ken wel zeer ongunstig af tegenover de nog steeds stijgende welvaart binnen de stelling Den Helder. Moge deze belangwekkende economische beschouwing, zoowel als die in ons blad van 21 Juli j.1., over de welvaart In onze stad velen een aansporing zjjn tot nieuwe energie en tot nieuwe ontplooiing van het zakenleven in onze oude veste, gedachtig aan Coen's lijfspreuk „Ende dispereert niet De Commissaris van Politie te Apeldoorn maakt bekend, dat bij hem talrijke berichten zijn binnengekomen, waaruit blijkt, dat door het Advertentie-bureau „Evident" of door het Nationaal bureau „Actief", beide te Apel doorn, advertenties worden geplaatst in of ter plaatsing worden aangeboden aan diverse bladen, waarbij onder het Hoofd „Taxateurs door geheel Nederland" tegen betaling van 0.60 aangeboden wordt de toezending van de tekst van eene Ministerieele kennisgeving, de benoeming van leden of plaatsvervangende leden van pachtkamers betreffende, alsmede van een model-verzoekschrift, om voor eene benoeming als zoodanig in aanmerking te mogen komen. Teneinde zooveel mogelijk te voorkomen, dat gegadigden door deze advertenties te hooge verwachtingen gaan koesteren ten aanzien der geldelijke vergoeding, vestigd genoemde Com missaris van Politie de aandacht van belang hebbenden op den inhoud van art. 57 der Pachtwet, luidende: „De niet tot de rechterlijk macht behoorende leden van de pachtkamers en hunne plaats vervangers genieten vergoeding van reis- en verblijfkosten en verdere vergoeding volgens de regelen door Ons te stellen." Ten aanzien dier „verdere vergoeding" nu is nog geen regeling getroffen, zoodat men met betrekking tot de hoe-grootheid eener mogelijke „verdere vergoeding" in het on zekere verkeert en hiermede bij zijn verwach tingen rekening dient te houden. Bovendien zij opgemrekt, dat de pacht- kamer van het Kantongerecht bestaat uit den Kantonrechter als voorzitter en twee (even tueel vermeerderd met eenige plaatsvervan gers) niet tot de rechterlijke macht behooren de personen, die deskundig z.jjn ten aanzien van de verhoudingen op pachtgebied. Voor hen, die deze deskundige niet bezitten is het inzenden van een verzoekschrift nutte loos en heeft het voor zulke sollicitanten geen zin 0.60 te offeren voor Ministerieele tekst en model verzoekschrift. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer, vestigen wij er de aandacht op, dat de aanvang der koorrepetities van de ver- eeniging gesteld is op a.s. Maandag, 8 uur. In studie wordt genomen de „Mattheus Passion" van Bach. We hebben de vorige week in ons verslag betreffende de verbouwing van het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon, gewezen op de onbevredigdheid van deze oplossing, inzake de huisvesting van den dienst van Sociale Zaken. De scheiding die er bestaat door de twee gebouwen, n.1. één aan den Kanaalweg (Arbeidsbeurs) en één aan de Kerkgracht (Maatschappelijk Hulpbetoon) kan de dienst zeker niet ten goede komen. Wè wezen hierbij op de eenigst af doende oplossing: Een Centfaal dienst gebouw, waarin de verschillende over de stad verspreide gemeente-diensten, on dergebracht zouden kunnen worden. Im mers, zeiden we, straks staat een ver bouwing van de Centrale boekhouding en van het kantoor van den Gemeente-ont vanger voor de deur en die zal ook een kapitaal kosten, terwijl op deze wijze toch nooit een bevredigende oplossing wordt bereikt. Spoediger dan we verwacht hadden lag de raadsbijlage, waarin deze verbouwing wordt aangekondigd op onze redactie-tafel. In ons nummer van gisteren hebben we haar opge nomen en daaruit blijkt dat hiermee een be drag van ruim 22000 gulden gemoeid is. Twee en twintig duizend gulden, die voor het kantoor van den gemeente-ontvanger en voor dat van de Centrale Boekhouding wel een op lossing brengt, maar toch niet de oplossing, die gewenscht is voor het goed en vlot func- tioneeren van alle gemeente-diensten. De verbouwing van de Centrale Boekhouding een verbetering. Inderdaad beteekent deze verbouwing een groote verbetering. Nu is iedere verandering aan het gebouw op de Weststraat een verbe tering, want het is nog onbegrijpelijk, dat deze primitieve toestand zoolang geduurd heeft. Hier ontbreekt nu letterlijk alles wat als eisch aan een kantoorgebouw gesteld mag worden. Het is een labyrint, waarin menige bezoeker (ster) het spoor bijster is geworden. Na de verbouwing zal dit alles veel verbeterd zijn. De kantoren ruimer en lichter en prac- tischer ingedeeld, de wachtruimte voor het publiek vergroot en de loketten vermeerderd. Dat zelfde geldt zoowel voor het kantoor van den ontvanger als voor dat van de Centrale Boekhouding, dat boven gevestigd is. Vraagt men ons echter of de toestand door deze ver bouwing nu bevredigend is opgelost, dan zeg gen we neen. Immers, de bouwval op den Kanaalweg blijft bestaan en de decentralisatie van diensten van sociale zaken wordt niet opgelost. De directeur van de gemeente-reini ging moet door een gang zijn kantoor berei ken, waar hij vandaag of morgen nog eens vastloopt, omdat de breedte zijn omvang niet kan bevatten. En de directeur van den vee- en vleeschkeuringsdienst moet op den Ka naalweg blijven staan als een bezoeker van de arbeidsbeurs door „de gang" het gebouw verlaat. Neen, bevredigend is de onderbren ging van de diensten van de gemeente nog geenszins. Is de verbouwing verantwoord? We vragen ons daarom af is het- voteeren van 22000 gulden verantwoord. Is het niet verstandiger en in de toekomst voordeeliger, den knoop nu eindelijk eens door te hakken en te komen tot den bouw van een Centraal dienstgebouw, waarin het kantoor van den Ontvanger, van de Centrale Boekhouding, de Arbeidsbeurs en Maatschappelijk Hulpbetoon, benevens dat van den directeur van de Gem. Reini ging ondergebracht wordt? Het vergt inderdaad een groot bedrag. Er zal zeker meer dan een ton mee gemoeid zijn, maar geld is momenteel tegen een laag rente percentage te krijgen en terrein dat geschikt is, ligt nog voldoende braak. Voor den hoek tegenover den Watertoren is nog steeds geen bevredigende oplossing gevonden. Zou een Cen traal dienstgebouw niet een goede oplossing zijn? Het terrein is tamelijk in het Centrum gelegen en als straks de overweg of de tunnel er is, is het ook vanuit de binnenstad gemakkelijk te bereiken. Bezuiniging door Centralisatie. Centralisatie brengt niet alleen voor de verschillende diensten een belangrijke tijdsbesparing, het brengt ook in andere opzichten bezuiniging. Voor één gebouw is noodig één conciërge en één Centrale verwarming en één telefooncentrale. En zoo zijn er meer voordeelen op te noemen. Wij meenden goed te doen, voordat de raad deze gelden voteert, nog even hierop te moeten wijzen, opdat we niet blijven verbouwen, zon der tot een bevredigende oplossing te komen. Maar een oplossing voor de behuizing van de gemeente-diensten Is noodig, meer dan noodig, en dus niet de zaak uitstellen en op de lange baan schuiven, maar den knoop doorhakken! Smakelijk, voedzaam en goedkoop f C» 16 Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Port Arthur" en „De Kandelaars van den Keizer". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Golddigers of 1937" en „Liefdes Affaires"t Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De wereld in wording" en „Lang den Weg", Feestavond (dansen Gymn.-ver. „Pro Pa« tria", Badpaviljoen, hedenavond 8 uur. Zondag 5 September. Zeebad Huisduinen, 's Middags en 's avonds dansen (The Rhytm Stormers). Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) 7.40 20.80 Laagwater (heden) 1.20 14.15 Hoogwater (Zondag) 8.15 21.05 Laagwater (Zondag) 2.10 15.00 Licht op (heden) 20.26 Barometerstand Den Helder 767.0 Temperatuur zeewater 18.1 Temperatuur lucht 16.8 Hoogste temperatuur lucht gisteren 19.2 Aaagste temperatuur lucht gisteren 13.5 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zomertijd. Zon Sept. pp: ond.: Hoogwater Laagwater Z 5 5.16 19.40 8.15 21.05 2-10 15.00 M 6 5.07 19.38 8.55 21.35 2-50 15.35 D 7 5.08 19.36 9.30 22.00 3.25 16.10 W 8 5.10 19.33 10.00 22.30 4.00 16.35 D 9 5.11 19.30 10-30 22.55 4.30 17.00 V 10 5.13 19.27 10.55 23.20 5.00 17.25 11 5.14 19.25 11.25 23.45 5.30 17.45 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 6 Sept. tot 13 Sept. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. CINE-EIM FOTOHANDEL KOrsINQSTCAAT 73. TELEFOON £79. ONTWIKKELEN- AFDCUKKËN- VËR9ROOTEIM Ze stonden er gisterenmorgen om half twaalf al voor het Raadhuis. Hun groene petjes flat teus op hun ongekamde haren, de groene truien en bruin manchester broeken aan en niet te vergeten, de grijs-roode das wat zwierig om hun hals geknoopt. Die voltooide hun wel pen-uniform. Ze stonden daar met een hand vol confetti en een hart vol verwachting. Straks zou ze komen, hun leidster, de leid ster van de Zaterdag horde, Gon Griek, nu niet in bruine padvindsters uniform, met de padvinstershoed op, maar in wit kanten japon, het hoofd getooid met witten hoed van kant- stroo, als een sprookjesprinses. Hun leidster, die anders holt en dolt, nu als een stralende bruid, statig in de lange japon. Ze wachten, de welpen, achter hen een dikke haag van belangstellende vrienden en kennis sen en van nieuwsgierige menschen. Een eere» wacht daar voor het Raadhuis van dat rumoe rige goedje, dat zoo moeilijk stil kan staan en dan nog wel met een halve hoepel, waaraan guirlandes hangen en vlak naast de deur van het Stadhuis, twee kleine dreumessen met da totempalen. De kerkklok had al twaalf slagen doen hooren en het Monument had zijn uurliedje al uitgezongen over het Helden der Zeeplein, toen er boven op de trappen in het Raadhuis een schim van de bruid werd gezien. De jon gens werden er stil van. Langzaam kwam ze aangeschreden. Er was niets van uitbundig heid, maar wel een uitstraling van diepe vreugde. Aan haar arm haar bruidegom, Wim Engel. Ze stonden daar op de trap van het Stad huis en de welpen zongen, zongen spontaan en hartelijk: Hoort, zegt het voort De bruid lachte gelukkig en haar bruidegom, was aangenaam getroffen door deze aardige hulde aan zijn jonge vrouw. Toen schreden ze de trap af, naar de wach tende auto. En de welpen riepen! „Hiep, hiep, hé!" en ze strooiden met volle handen confettie over het jonge bruidspaar, dat zich dit lachend liet welgevallen. Een regen van roze en witte en blauwe papiersnippers. Een feest van kleuren op het glanzende wit en het stemmige zwart. De jongens grepen het in hun uitbun digheid weer van de stoep van het stadhuis en deden het opnieuw neerdalen op het jonge paar. Toen stapten ze in de auto en reden weg... Geluk, bruid en bruidegom, geluk, het was een zonnig begin, moge de voortzetting van jullie huwelijksreis even zonnig en vreugde vol zijn...

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5