Texel SERVIEZEN Avondkledinq naar ma fijnste afwerking Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest akker s Abdijsiroop VULCANA-HAAROEN Het kampeeren op Texel ZOETELIEF, Kanaalwec, 113-115. - Keizerstraat 75 Politic Stixaabi /dut LACO-HORLOGE5 Het vervoer bij T.E.S.O. in Augustus Installatie Eerw. Zuster R.K. Parochie Den Burg Bezoek aan de Staatsnatuur- reservaten Ingekomen personen Vertrokken personen Burgerlijke Stand Bouwvergunningen Vischafslaq Oudeschild V&w-olq. TladAniejJuuPi Zanghulde aan den vice-admiraal COR KRIGÉE, VAN GALENSTRAAT 71 De Koninginnefeesten Gcm. Lyceum-Bijz. Kweekschool Huiswerkcursus Burgerlijke Stand van Den Helder De Gorch Fock met volle zeilen vertrokken Het Engelsche muziek korps naar Den Helder EET-,THEE-, ONTBIJT. HELDERS WARENHUIS Fa. ZOETELIEF, Keizerstr. 75 VxMal Helder I-Overmaas I Uad&al Terrein Biosboys Nederlaagwedstrijden S.M.C. De tUateAfLaio Bruinvisschen-Gorch Fock 2-1 P|ET SCHMIDT - RUIJGHWEG 74 - TEL. 740 HOTEL - CAFE - RESTAURANT „DE TOELAST" PRIMA CONSUMPTIE - GEZELLIG ZITJE TEL 187 - 1. KLAS BILJARTS De nieuwe bepalingen een beleedi- ging voor de kampeerders. Een dezer dagen hadden wij een onderhoud met den heer Epe, boschwachter le klasse bij het Staatsboschbeheer op Texel, die, nu het seizoen hier zoo goed als geëndigd is, zijn meening over de uitwerking van de kampeer- bepalingen op Texel te kennen gaf. Op onze eerste vraag, of er dit jaar meer kampeerders waren dan vorige jaren moest hij helaas een ontkennend antwoord geven. Sinds enkele jaren ging het aantal ieder jaar met ongeveer 20 omhoog, het vorige jaar zelfs iets meer. Dit jaar echter zullen we blij moeten zijn, wanneer wij onze pl.m. 25 achterstand nog tot 20 kunnen reduceeren. Wat zijn naar Uw meening hiervan de voornaamste oorzaken? was onze volgende vraag: Hierop ontstond een gesprek, wat wij in korte trekken even willen laten volgen In de eerste plaats blijkt dan dat met de nieuwe bepalingen, waarvan men zooveel ver wachtte, de belangstelling zeer terug liep. De heer Epe meent dit op de volgende wijze te kunnen verklaren. De nieuwe bepalingen zijn om te beginnen een grove beleediging voor de kampeerders. Immers 90 van de kam peerders zijn van goede wille en om dat er enkele jaren geleden 10 van iets minder gehalte was moeten al die anderen het ont gelden. Een kampeerder wordt beschouwd als iets minderwaardigs. Waarom? Omdat en kelen misbruik hebben gemaakt van hun vrij heid? Dit is toch je reinste onzin, want als men volgens dit de kampeerders wil veroor- deelen, kan men iedereen wel veroordeelen, want overal zitten onwilligen tusschen. In de tweede plaats staat er in de bepalin gen, dat men levensmiddelen op Texel moet inkoopen. Voorwaar een goede bepaling, maar... dan moet men de kampschuren en pensions ook zoo iets opleggen, want deze koopen enkele weken voor het seizoen, met groote hoeveelheden tegelijk in. Niemand zal hun daarin ongelijk kunnen geven, maar waarom mag een kampeerder nu niet zoo goedkoop mogelijk leven? Ieder begrijpt toch, dat het voor een kampeerder een onmogelijk heid is om zijn voorraad voor twee S. drie we ken in te slaan en deze dan mee te brengen. De scheiding. Ten derde, en dit is voor de meesten de grootste verschrikking. De verspreiding van de kampeerder. Zooals bekend, zijn de dames en heeren in een apart kamp on dergebracht. De bedoeling van dit kamp is ontegenzeggelijk uitstekend, maar wat theoretisch gaat kan soms in de praktijk wel eens minder uitkomen. Immers de dames die daar in een ver afgelegen kamp liggen hebben, wanneer er even tueel eens iets zou gebeuren, heelemaal geen bescherming. En wie krijgt later de schuld Hieraan ligt het dan waarschijnlijk, dat er maar zoo weinig dames gekampeerd hebben. Misschien hebben de pensionhouders wat meer dames gehad, doch dat kan ik niet nagaan. Een groot bezwaar vinden de meeste kampeerders ook het betalen van een kwartje leges-geld. Immers alleen de kampeerders öf zij, die in een kampeerschuur huizen hoeven dat te be talen. Waarom nu ook niet de personen, die in pensions zitten? Zij zijn het immers, waar de neringdoenden van Texel het minste aan heb ben. Na deze critiek ook nog een woord van ver goeding. Men zou en men moest dat „zede- looze gedoe" doen ophouden. Dit was een moeilijk werk, maar daarom had men een man met goede praktijk moeten raadplegen en niet leeken (misschien hebben enkelen wel eens gekampeerd of er wel eens iets over hoo- ren vertellen). Door schade wordt men nu eenmaal wijs. De moraal van dit betoog zal dus zijn: dat de gezinnen Texel een ideale kam peergelegenheid vinden, want immers zij ko men om hier enkele dagen te genieten van de stilte om hen heen. Men kan wel met vrij groote zekerheid aannemen, dat het volgende jaar het aantal gezinnen wel zal vooruit gaan, maar de jonge menschen, die een heel jaar hetzij studeeren of op kantoor of in fa briek werken, willen in hun vacantie vreugde en jool maken. En zij zijn het die niet op een paar guldens kijken, zij gaan meestal plat zak weer naar huis, en de Texelsche nering doenden hebben er hun voordeel van gehad. De heer Epe deelde in dit verband een aar dig voorval mee: Een dezer dagen liep ik door de duinen en op een der koppen stond een jong meisje haar hoogste lied uit te zingen. Ik er heen en op de vraag, waarom ze zoo vroolijk was, antwoordde zij onomwonden: Mijnheer, het geheele jaar zit ik op een muf kantoor en nu ik enkele dagen hier ben, moest ik mijn hart eens luchten. Kan iemand hierin nu kwaad zien? Aldus eindigde het onderhoud met den heer Epe. Wij veronderstellen, dat de meening van den heer Epe wel niet door alle Texelaren gedeeld zal worden en dat in den Gemeente raad het laatste woord over dit onderwerp nog wel niet gesproken zal zijn. Gevonden: 2 rijwielplaatjes, 1 porte- monnaie en 1 poppenmuts. jtiStk NIEUWSTE MOOISTE GROOTSTE KEUZE tr/y. 'FIRMA' BEEMSTERBOER telefoon372 Pracht Bimbam-Schoorsteenklok 12 dagen uurwerk f 13.40. PRIJZCN VANAF LOOPEN ALTIJD ACCURAAT FIRMA BEEM5TERBOER KEIZERSTRAAT i5 - D6N HELOS» I» i Weder is ook in de maand Augustus het personen- en auto-vervoer bij T.E.S.O. gestegen, doch ook nu weder is de invloed van den Vliegdienst op het le kl. personenvervoer merkbaar geweest. Verder is het rijwielen vervoer j in de maand Augustus belangrijk min- j der dan vorig jaar, vermoedelijk is dit i beïnvloed door het kampeerverbod. Wij geven hier de cijfers, die ons wel- willend werden verstrekt door den Di- i recteur van T.E.S.O. Personenvervoerd 1936 1937 le kajuit 7975 7781 2e kajuit 25602 25816 Rijwielenvervoer: 1936 1937 14203 13153 Auto's 811 890 In de maanden Juli en Aug. te za- men werden dit jaar vervoerd 13579 le kl. passagiers (13883 in 1936) en 42507 2e kl. passagiers (39914 in 1936). Het personenvervoer is dus in totaal over deze twee zomermaanden weder met pl.m. 2700 personen gestegen. Het rijwielenvervoer bedroeg in Juli en Aug. 20961 (21060 in 1936). Auto-vervoer in Juli en Aug, 1530 (1284 in 1936). Gisterenavond zijn, gedurende een plechtig lof in de R.-K. Kerk te Den Burg, de Eerw. Zusters van de Alh. Verlosser, die zich in een Zusterhuis alhier hebben gevestigd, ge ïnstalleerd. Gedurende de predikatie wees pastoor Brinkman erop, dat ondanks de herhaalde po gingen van zijn voorganger, het tot heden nimmer gelukt is hier Zusters te krijgen. Reeds in 1907 heeft Pastoor Lagerwey hier voor moeite gedaan, zei spr. Gedurende den wereldoorlog heeft Pastoor Van Kelckhoven zelfs de moelijke reis naar Duitcshland voor dit doel ondernomen. Aanvankelijk scheen men toen te zullen slagen, maar juist de oor log deed deze pogingen toen mislukken. Later heeft ook nog Pastoor Hoosemans stappen in die richting gedaan, doch ook te vergeefs. Nu is het eindelijk gelukt en zijn de Eerw. Zus ters hier. Spr. deelde verder mede, dat het tehuis, waarin de Zusters gevestigd zijn „den naam ,,St. Agnes" zal dragen, een naam, die voorheen het klooster (thans Algem. Wees huis) heeft gedragen. Spr. hoopt, dat de komst dezer Zusters tot heil en geluk dezer parochie moge zijn. „De Muy" werd bewaa,kt van 19 Maart t.m. 31 Aug. en is bezocht door 955 personen; „De Westerduinen" (Zilvermeeuwenkolonie) bewaakt van 2 Mei t.m. 25 Aug., werd be zocht door 1768 personen. „De Geul" bewaakt van 25 April t.m. 19 Juli werd bezocht door 322 personen. Thomas Kalk, van Luxemburg Wilz' naar Schildereind, Den Burg. Hermanus Pitlo, van Ned.-Indië naar Vlieg kamp „De Mok". Abr. Adr. de Lange, r.-k„ van Ned.-Indië naar Den Hoorn 49, Vliegkamp „De Mok". Cornelis Dros van Rotterdam naar Wever straat 58, Den Burg. W. van Ingen-Schenau en familie, van s-Gravenhage naar Schildereind, Den Burg. Maria Legerstee met kind, van Rotterdam naar Hoekstraat 7, Oosterend. Simon Dros, van Weverstraat 58 naar Am stelveen, Amsterdamsche weg 285. Dirk J. M. v. Maanen, van De Koog 20a naar Den Helder, Parallelweg 48. Gatze Goslinga, van Den Hoorn naar Har- lingen, Ooievaarssteeg 29. Boeke Duizendstra, van Oudeschild 82 naar Amsterdam a.b. schip. Gerard Gielis, van Witte Kruisweg 4 naar Ned.-Indië. Cornelis de Ra, van De Koog 23 naar Sche- veningen, Haringkade 145. van 28 Aug. tot en met 3 Sept. 1937. ONDERTROUWD: Leonardus Johannes Dijt en Barbara Maria Zijm. GETROUWD: Johannes Cornelis van Heer waarden en Gertruda Tuinsma. Louw Begert en Wietske Medema. Aan L. Roeper Pz., 't Noorden, bijbouw wo ning. 1 September. 80 kg gezouten garnalen 15 ct. per kilo. 60 kg ongezouten garnalen 15 ct. per kilo. 2 September. Geen aanvoer. 3 September. 272 kg gezouten garnalen 15 ct. per kilo. Den laatsten avond van het verblijf van de „Gorch Fock" hebben duizenden menschen een wandeling naar de Buitenhaven gemaakt. Om half negen stonden zeker reeds twee ii drieduizend belangstellenden voor den drie master te wachten op den zangMaar het bleef stil op de „Gorch Fock", tenminste stil wat het zingen betreft. Wel werden bevelen gegeven en klonk zeker wel vier- of vijfmaal: „Antreten, Antreten", maar daar bleef het bij. De jongens liepen weer even snel weg als ze gekomen waren. We hebben ons toen aan boord van het schip begeven en gevraagd of er nog gezon gen zou worden, want dat de menschen daar voor gekomen waren. „Ja, er wordt gezongen," zei een van de officieren," maar in den tuin van het Com- mandementsgebouw, voor de woning van den Vice-admiraal, tusschen 9 en 10 uur. Om 9 uur vertrekken de jongens zingend van hier, begeleid met fakkels." We vroegen een scheepsroeper en hebben toen van het schip af deze mededeeling, die met applaus ontvangen werd, bekend ge maakt. Men wist nu tenminste dat het wach ten niet tevergeefs zou zijn. Maar er werd toch heel wat van ons geduld gevraagd, want het was geen negen uur, geen half tien, maar vijf minuten voor tien, voordat de jongens zich opstelden voor het schip. Ze waren niet militair op tijd en hebben daardoor heel wat menschen teleurgesteld. Niettegenstaande het late uur echter waren er nog duizenden op de Buitenhaven en die hebben genoten van den zang van de jongens van de „Gorch Fock". Omgeven door de waaiende fakkelvlammen, trokken ze zingend naar het commandements- gebouw. Daarvoor stonden eenige duizenden menschen. En toen zongen ze, vaderlandsche liederen en zeemansl ederen, pittig en opge wekt, begeleid door de harmonica. De luiste raars werden stil als bij een kerkconcert en telkens als er een lied uit was, klonk er een hartelijk applaus. Deze zanghulde was bedoeld als dank van de opvarenden van 't Duitsche schip voor de prettige ontvangst bij de Nederlandsche Ma rine en... de Heldersche bevolking. De begeleidende officier en eenige cadatten werden door den vice-admiraal ontvangen, die zijn hartelijken dank betuigde voor deze aar dige attentie en verzocht dezen dank aan hun kameraden over te brengen. Om half elf marcheerden de jongens af, keurig, correct en het publiek was tevreden, maar het was jammer voor al die honderden, die teleurgesteld waren, omdat ze niet langer konden wachten. De politie, die een zwakke bezetting had, om dat dit concert niet vooruit bekend ge maakt was, had een zware taak om het ach ter de troepen opdringende publiek tegen te houden, doch kweet zich daarvan op voor treffelijke wijze. II NOG STEEDS IETS APARTS PROBEERT U OOK EENS f 0 25 De burgemeester betuigt zijn waar deering. Dat onze burgemeester tevreden is over de wijze van feestviering, zooals het Centraal Oranje-comité, die verzorgd heeft op 31 Augustus, blijkt uit het schrijven, dat genoemd comité ontving en dat we hier laten volgen: „Voor de door u zoo krachtig gegeven lei ding bjj de Oranje-feesten op 31 Augustus, moge ik u wel mijn oprechte waardeering en dank betuigen." Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat de leerlingen van het Gemeentelijk Lyceum en de Bijzondere Kweekschool a.s. Maandag morgen tusschen 9 en 12 uur gelegenheid ge boden wordt het lesrooster over te nemen. De heer G. T. Campagne, leeraar M.O., Singel 162, alhier, maakt in een advertentie in dit blad bekend,i dat hij zijn huiswerkcursus, omvattende volledig toezicht op en hulp bij alle huiswerk, wederom aangevangen heeft. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie. 3 September. GETROUWD: W. F. Engel en H. M. Griek. BEVALLEN: G. StegmeijerTelkamp, d.; T. J. BetzemaStevens, d. OVERLEDEN: H. Visser, m., 79 j.; M. Schraa, v„ 48 j. EEN KWAADAARDIGE HOND. Een bewoner van den Burgemeester Hou- wingsingel werd door een hond in zijn been gebeten. WASCHGOED ONTVREEMD. Een bewoonster van de Sperwerstraat deed aangifte, dat van haar erf eenig waschgoed, w.o. een zijden damesjapon, was ontvreemd. AANRIJDING. Een autobestuurder deed aangifte, dat hij op de Weststraat door een andere auto was aangereden. Bumper en spatbord »an zijn wa gen werden beschadigd. Bij onderzoek bleek, dat de schuldige een autobestuurder uit Naarden was, die er intusschen, wat zijn wa gen betreft, ook niet heelhuids was afgeko men. Zijn achterbumper was n.1. afgescheurd, terwijl het rechterachterwiel gebroken bleek te zijn. is de vanouds beproefde Akker s Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds m oude tijden bekende „genees-kruyden Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddei! Per flacon 90 ct., f 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Duizenden slaan het zeldzame schouwspel gade. Vanmorgen vroeg aan den buitenkant: boven de gronden komt de zon door de nevels boren, kartelt de pluizige wolken met een ragfijn gouden weefsel en doet de zee flonkeren met duizend vergulde lovertjes. Mild zoeft een nauw voelbaar Noordenwindje over het Marsdiep en de haven. Er is een merkwaardige drukte: van Hoofd gracht en Ankerpark zijn ze gekomen, eerst bij tientallen, dan honderden en als het 7 uur is, het bij benadering opgegeven uur van ver trek der „Gorch Fock", hebben zich eenige duizenden langs haven en dijk opgesteld om niets te missen van een schouwspel, dat he laas in onze tijden tot de zeldzaamheden is gaan behooren. Op de bark is het van hurry up: daar dave ren nu de bevelen over het dek, daar staat de hoogbootsman met zijn megafoon en brullen de officieren de bevelen. Alles is klaar tot vertrek. De loopplank wordt binnenboord geheschen en dandan komt de verrassing. Want nie mand had verwacht dat er vanmorgen ge zeild zou worden: men had gehoopt, dat het uit de Z.W.-hoek zou waaien, een bramzeil koeltje, en nu dit uitbleef was deze hoop in rook vervlogen. Maar zie... de jongens vliegen in het want en daar is het van gïjen geslagen: de heele lap wordt te voorschijn gehaald, en klaar ge maakt om uit te halen. Om slechts enkele minuten over 7 is het stil water en komt de „Gorch Fock" los. Traag drijft zij naar het midden van de haven en langzaam, heel langzaam, gaat het naar bui ten. De duizenden loopen mee: alles trekt naar het Wierhoofd en den Dijk, om den drie master uitgeleide te doen: op de schepen wordt gegroet, en vóór de „Gorch Fock" bui tengaats is, schalt van haar dek een drie werf „hoch". Dan wordt opgestoomd naar de ree en hier ontplooien zich de zeilen: in 5 minuten hangt de enorme lap uit. De stroom heeft men nog niet mee, zoodat er niet zoo heel veel vaart in het schip zit, doch dat zal niet lang meer duren. En via het Schulpengat zet de driemaster met haar populaire bemanning koers naar Kiel, het einde der reis. Een bizonder korps en een bizonder concert. We krijgen de laatste weken wel buiten- landsch bezoek. Drieduizend padvinders uit alle oorden van de wereld brachten een be zoek aan onze stad. De Duitsche matrozen en cadetten van de „Gorch Fock" zijn vanmor gen juist vertrokken en nu wordt het bezoek van een groot Engelsch muziekkorps aange kondigd, waarover we vorige week reeds eenige mededeelingen deden. Er heeft zich voor de ontvangst van het korps een plaatselijk comité gevormd, waar van onze burgemeester het eere-voorzitter- schap bekleedt. Bizonderheien omtrent de ontvangst zullen we in het begin van de vol gende week bekend maken. Men zie voorts de advertentie in dit nummer. TEGEN DE OUDE LAGE PRIJZEN! DRINKSERVIEZEN 30dlg.3.95 Zondag a.s. zal Helder de laatste oefenwed. strijd op het terrein spelen voor de a.s. com. petitie. Als tegenstander zal hiervoor fun. geeren het sterke Overmaas uit Rotterdam, welke in de Westelijke 2e klasse nog steeds een der sterkste clubs blijkt te zijn. Ook de vorige competitie is dit op afdoende wijze be wezen. Voor Helder wordt deze laatste oefenwed strijd dus een zeer belangrijke, daar na dezen wedstrijd tevens de elftallen voor de a.s. com- petitie moeten worden samengesteld. Speelt het elftal echter, zooals Zondag j.i. tegen V.V.A. werd gedemonstreerd, dan kan het publiek een spannenden wedstrijd tege- moet zien. Vooral het spel van de Rotterdam mers, welke zeer sterk uitkomen, zal het aan kijken volkomen waard zijn. De opstelling van Overmaas is als volgt: Van Genderen De Bruijn Zevenbergen i Van Meel Kunst Fynand Zoutewelle Jongkrijg Kramer Bogers Jongejan Als bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat de spelers Fynand en Kramer meerdere malen deel uitmaakten van het Rotterdamsch elftal, terwijl de rechtervleugel Zoutewelle en Jong krijg eveneens bekende figuren zijn van het Rotterdamsch voetbal. Het elftal van Helder was ons nog niet be kend, doch zal op een enkele uitzondering na wel zijn zooals tegen V.V.A. 1. Uitslagen: HygiëaBoutje Los Bios-BoysSlagers 6—4 (na verl.), 3—3 Agenda: Zondag 5 September 10 uur: Nederlaag wedstrijd SMC. SMCBios-Boys. 11.45 uur: Seriewedstr. B.B. om 3en en 4en prijs: SlagersBoutje Los. 4—2 Om den „Steinbeker". Uitslag wedstrijd. SMCABC (winkeliers) Agenda: Zondagmorgen 9.45 uur. SMCBios Boys. Woensdag 8 September, 18.30 uur: SMC—V.V. Raadhuis. Watervogels IHelder II, v.m. 10 uur. Pl.m. 7 uur fluit scheidsrechter Schille- meijer de beide zeventallen het water in en deze stellen zich alg volgt op: Laag Völker Epp Keiler von Ehrens Günther Hellendahl J. Timmerman H. v. d. Water F. Sikkink J. v. Allar C. Boonen Tj. Brinksma P. v. d. Werff. Direct bij het begin kenmerkte zich een forsch spel zoowel bij de Bruinvisschen als bij de Duitschers, waarin de voorhoede zeer snelle zwemmers en met harde schoten werd v. d. Werff op de proef gesteld. Daarna kwam overwicht voor de Bruinvisschen en uit dit overwicht werd het eerste doelpunt geboren. Jo Timmerman krijgt den bal teruggespeeld, deze. plaatst hem onbereikbaar voor den kee per in het doel Met dezen stand kwam ook de rust. Hierna kwam door onderling goed begrijpen, het tweede doelpunt van de hand van H. v. d. Water. Een vlug spel ontwikkelde zich, en het zeer talrijke publiek genoot van het mooie en faire spel der beide partijen. Duitschland zette alles op alles en onder groot gejuich werd door von Ehrens het tegen- punt gemaakt. De „Bruinvisschen"-keeper, welke uitstekend werk verrichtte, was door dit schot volkomen verrast en met dezen stand 12 1) kwam het einde. De hakenkruisvlag, welke van het gebouw op verzoek van de Duitschers wapperde, werd neergehaald en zoo behoorde deze internationale polo-wed strijd weer tot het verleden. DlrT O. 3 iildcH correcte pasvorm Een weelde van warmte uit weinig brand' Alleen bii

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6