De weermacht in Indië preinhbeurten W- Ingezonden DAMESKOUSEN MODETINTEN Krachtige uitbreiding Marine-luchtmacht in de eerste plaats noodig! VEEL GELD 1 KeAJk en Zendinq, DUNSELMAN KEIZERSTRAAT 24 Den Helder Van onze adverteerders JUWELIER Texel Leger des Heils Lutherschc Jeugddienst 39 - 49 59 - 69 79 De Indische militaire medewerker van de „Avondpost", schrijvende over de weermacht in Tropisch Nederland, wijst er op, dat in de afgeloopen jaren leger en vloot feitelijk ver waarloosd zijn. D.w.z. men heeft beide de middelen moeten onthouden, om geheel up to date te blijven. Een en ander vanwege de financiën. Zelfs is het leger men weet het zeer deugdelijk ingekrompen. Dat kon zoo niet doorgaan. Men werd steeds weerloozer. De publieke opinie bemoeide er zich mede Er werd gepraat, geconfereerd en geschreven en ten slotte werd een comité opgericht. Dat comité, vertakt over geheel Indië, heeft mooi werk gedaan. Minder, van wege het bijeenzamelen van ongeveer een ton gouds, als wel daarom, dat het de gemoederen heeft wakker geschud en de Regeering heeft weten te overtuigen, dat er moest worden opgetreden. Geld of 'geen geld. Het werd geld; want, de devaluatie en de algemeene opleving maakten het mogelijk, over ettelijke millioenen de beschikking te krijgen voor leger en vloot. Onverwijld werd overgegaan tot dat, wat het eerst noodig was: versterking der techni sche hulpmiddelen. Te weten: luchtmacht en automatische wapenen. Men houde echter in het oog, dat alles, wat tot dusverre voor de weermacht is gedaan, alleen diende, om den achterstand in te halen, om weer bij te spijkeren, wat men te voren had afgebroken of nagelaten te doen. Daar voor is ongeveer 13 millioen noodig geweest. En men weet het nog is men lang niet bij. Van eenige uitbreiding of versterking is noch bij het leger, noch bij de vloot, sprake geweest. Men denke aan de luchtmacht, welke, tot voor de komst der bommenwerpers (die er nog lang niet allemaal zijn) vrijwel quan- tité negligeable was. Althans, voor oorlogs doeleinden. Nu men de materieele herziening gaat ter hand nemen, mag echter iets anders niet uit het oog worden verloren. Er dient evenwicht te zijn in techniek en getalsterkte en dat is, door de sterke inkrimping van het leger, ver loren gegaan. Natuurlijk heeft de Legercommandant den stoot gegeven tot het uitvoeren van verbete ringen. Dat is zijn plicht geweest. Maar, hij zou weinig succes hebben gehad, indien zich niet de publieke opinie, in Indië in de eerste plaats, maar ook in Nederland aan zijn zijde had geschaard. Men is gaan inzien, dat... er gevaar dreigt en men daar tegen niet voldoende afweermiddelen bezat. En, ls de vrees er bij komt, dan kan veel, wat vroeger niet heette te kunnen. Het zou gelijk staan met zichzelf een blind doek voor te binden, indien men zou meenen, dat nu alles in het reine is. Niets is minder het geval. Met credieten voor de weermacht, met de toezegging, dat een kruisertje zal wor den aangevraagd, houdt men zich geen belagers van het lijf. Bovendien pleegt men bij ons alles met mondjesmaat toe te dienen, zoodat het eene deel al ver ouderd of onbruikbaar is geworden, als een nieuw onderdeel wordt toegevoegd. In het Indische officierskórps heerscht zelfs hier en daar ernstige twijfel of het, langs dezen weg, wel ooit in orde zal komen, schreef dezer dagen het „Bat. N.blad". Indien er ooit een tijd is gewest, die snel en krachtig handelen wettigt, en noodig maakt, is het deze. Men heeft nu geen tijd meer, om op de toe komst te speculeeren en met plannen te wer ken. Er moeten nu maatregelen worden ge nomen. Deze betreffen: a. In den kortst mogelijken tijd de luchtmachten aanvullen en uitbreiden. Met materiëel en met personeel. De ge beurtenissen èn in Spanje, èn in China doen overtuigend zien, van welke enorme beteekenis zelfs tegen een numerieke meerderheid, een overwicht in de lucht is. Dat hebben de Japanners aangetoond. b. Op korten termijn aanvullen en uit breiden van de andere technische hulp middelen. c. Onverwijlde uitbreiding van het per soneel. In het bijzonder van officieren en kader. Wellicht, dat aanneming in vasten dienst van reserve-prsoneel een gedeel telijke oplossing kan brengen. d. Aanneming van, vooral, Europea nen, in Nederland, maar ook in Indië; naast Amboneezen, Menadoneezen en In landers. e. Krachtige uitbreiding van de Marine-luchtmacht in de eerste plaats. Dit zijn maatregelen, die, onder de bestaan de situatie, geen uitstel kunnen lijden. Wjj gelooven, dat in Indië algemeen er zoo over wordt gedacht. En misschien in Nederland evenzoo. Zondag 5 September 1937 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10 uur, Ds. H. J. v. Rooyen, Doopsbediening van Heemstede Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 8.30 uur, Ds. J. H. Mulder, van Giessen Oudekerk en Nieuwkerk. 's Morgens 10.30 uur, Ds J. H. Mulder 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Voorbereiding H.A. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Voorbereiding H.A. 's Avonds 5.30 uur, Ds. J. H. Mulder Kerk (Hoogstraat). 10 uur en 's avonds 5.30 uur Radio-maandblad. In dit nummer plaats het radio-technisch bureau „Antenne", firma P. A. de Zeeuw een advertentie met bon, tegen inzending van welke bon men zich verzekert van de regel matige toezending van het „Radio-maand blad". Een maandblad, dat een uitgave is van Philips en dat het degelijk karakter draagt van deze wereldzaak. Het is een blad van niet minder dan 48 pagina's, verlucht met prach tige foto's en voorzien van goed geschreven artikelen en korte verhalen van bekende schrijvers. Het is niet alleen een aardig en waardevol bezit, maar ook een zeer goedkoop bezit. Men zie verder de advertentie. N.V. WALDORP RADIO. Najaarsbeurs 1937. Als oogst van een jaar Laboratoriumwerk presenteert Waldorp een vijftal nieuwe appa raten, waarin de vooruitgang der radiotech niek wederom sterk naar voren komt. Zijn de verbeteringen ten opzichte der toestellen van het vorige seizoen wellicht uiterlijk niet zoo opvallend, een nadere beschouwing leert anders. De toestelkasten zijn in gepolitoerd noten bout uitgevoerd met edelhoutbelegsels en zul ten het in menige omgeving uitstekend „doen". De schuine stand der stationsschaal, welke bij alle toesteltypen in de bovenrand der kast is ingelaten, maakt de aflezing zeer gemak kelijk. Zoowel de middenklasontvanger als de beide luxe ontvangers worden ook geleverd als gramofooncombinaties en prachtige staande kasten. Voor iedere beurs en voor ieders smaak is er zoodoende een „Waldorp" appa raat leverbaar. Oud Geref. 's Morgens Leesdienst Donderdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kramp van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de Heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Lith. Jeugddienst. Orgel en solozang Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, in de Westerkerk, Ds. H. J. v. Rooyen, van Heemstede. Doopsbediening. 's Avonds 5.30 uur, in gebouw Palmstraat, Cand. J. B. Oskamp Gebouw Middenstraat 117. Openlucht- Zondagavonc van samenkomst Oude 79 uur Helder. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u.,st raat prediking Molenplein 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst.. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. m bod GEVEN WIJ VOOR yotidenziUnh. 3EEM5TERBOER HUISDUINEN M. van Wichen ZONDAG 5 SEPTEMBER 1937. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Maandcollecte. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Groenenberg van Vlaardingen. Den Hoorn v.m. 10.30 u. Ds. Moen. De Cocksdorp v.m. 10.30 u. Ds. Salm. Zuid-Eierland n.m 4 u. Ds. Salm. Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. De Waal (Gebouw Fanbare), v.m. 10 uur, Cand. Wouda; n.m. 7.30 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. v. d. Leek; n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10 u en n.m. 3 u. Ds. Kok. Zaterdagavond, 8 uur. Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 uur, Bidstond. Zondagmorgen 10 u, Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 4 u., Openluchtsamenkomst op de Hollebol. Zondagavond 8 u., Verlossingssamenkomst. Bijzondere samenkomsten in verband met onze Moederdag. Maandagavond. 8 u., Straat Oudeschild. Dinsdagmiddag 2.30 u., Gezinsbond. Dinsdagavond, 8 u., Soldatensamenkomst. Woensdagavond, 8 u., Straatzang De Waal en Oost. Donderdagavond, 8 u., Heiligingssamenkomst. Jeugddiensten. Zondagmorgen, 9 u., Handleiding. Zondagmiddag, 12.30 u., Compagniesamen komst. Zondagmiddag, 5 u., Heilsamenkomst. Dinsdagavond. 7 u., Jongsoldatensamenkomst. Woensdagmiddag, 4 u., Liefdebond. Woensdagmiddag, 5 u„ Heilsamenkomst. Vrijdagavond, 7 u., Figuurzagen. Profanatie. In Zwitserland kwam hier en daar de zede op, om hij kerkelijke huwelijksinzegeningen met film en gramophoon de plechtigheid vast te leggen. Te Bern en Ziirich is men nu daar tegen opgetreden en werd elke photografische en phonografische opname van kerkelijke plechtigheden verboden; wie in strijd met dit verbod handeltzal uit de kerk verwijderd worden. De bjjbel als bestrijdingsmiddel. De gouverneur van den Amerikaanschen Staat Georgia heeft met het oog op de toe nemende communistische actie in den Staat besloten om een krachtige actie daartegen over te stellen. Hij oordeelde het het beste be gin te zijn, om 800.000 bijbels aan de jeugd uit te doelen, daar de bijbel „het beste wapen" is om het bolsjewisme te bestrijden. Het aantal christenen in Indië. (Per vliegmailAan het door de regeering in Indië gepubliceerde Indische verslag ont- leenen wy, dat er thans in Indië in totaal 20.r>lf.070 Christenen zijn, een op zichzelf op een bevolking van 61 millioen niet groot per centage, maar een cijfer, dat toch snellen groei vertoont. Gedurende het jaar 1935 zijn door de Protestantsche kerken en zendingscorpora ties 118.507 personen gedoopt, door de Roomsch-Katholieke kerk 1/01.99 personen, samen 158.706 personen in den loop van één jaar. Deze aanwas werd grootendeels op de buitengewesten gevonden, maar ook op Java was er groei. Hier tegenover staat, dat het aantal leden der Indische Protestantsche kerk terugliep van 103.000 tot 57.000 Europeanen. Deze terug gang is echter slechts schijnbaar. In 1817 werd de Indische Protestantsche kerk door koning Willem I als voortzetting van het werk der Oost-Indische Compagnie georganiseerd. Iedere Europeaan die in Indië aankwam werd zonder meer tot de Indische Protestantsche kerk ge rekend, tenzij hij uitdrukkelijk verklaarde dit niet te willen. In 1933 echter is de Indische kerk gereorganiseerd en voor wat haar bestuur betreft van de Indische regeering losgemaakt. Sindsdien wordt het ledental niet door het aantal Europeanen bepaald, maar door het aantal dat werkelijk in de plaatselijke kerke lijke registers staat ingeschreven. Zoodoende geeft het tegenwoordige cijfer den rechten toestand aan. Voorts moet hierbij nog vermeld worden, dat ook een drietal complexen van inheemsche gemeenten tot de Indische Prote stantsche kerk behooren, n.l. de kerk op de Molukken, in de Minahassa en op Timor en onderhoorigheden. In totaal komt het zieken- tal van de Indische kerk, deze inheemsche gemeenten meegerekend, op 738.600 zielen. Dit totaal kan dan nog weer gesplitst worden in Nederlandsch sprekende en niet-Neder- landsch sprekende gemeenten. Tot de eerste categorie behooren 87.037 zielen Europeanen cn Indo-Europeanen)tot de laatste categorie behooren 651.573 zielen van wie 627.1/21/ in de buitengewesten. De zendingscorporatics hebben 205 zende lingen en 2210 gemeenten met 11/1/8.1/62 zielen. In 1935 zijn door de zending 20.728 volwasse nen en 62.612 kinderen gedoopt. De Gereformeerde kerken hadden eind 1935 1/61/9 zielen. Voorts zijn er nog 13 kleinere kerken en gemeenschappen, o.a. de Anglicaan- sche kerk met 3 gemeenten, de Orthodox- Russische kerk met 1 gemeente, enz. Het Leger des Heils telt 25.773 aanhangers. De Roomsch-Katholieke kerk telde eind 1935 1/15 Europeesche en inheemsche priesters en een zielental van 1/1/3.537, van wie op Java 100.610 en in de buitengewesten 31/2.927 zielen. Fransch seminarie overvallen. Het seminarie der Fransche paters Maristen in China is geplunderd en de paters, onder wie één Nederlander, zijn door de plunderaars als gijzelaars meegenomen. De Fransche ambas- Een Europeesche vermaardheid d e WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn, bij Apothtk«n en Drogisten Voor Nederiond: v Dutlm - Oegstgeest Tlkto-x Wijnrood en stralend wit z(jn uw trompetten, fijn als reukwatertrechter, die de kunst der zilversmeden uit het allerdunst metaal weet tot een duur kleinood te pletten. Zoowel als bij een zilvren rammelaar kunstig de bellen trosgewijs nederhangen, pralen uw bloemen op haar brooze stangen als was, die neerdruipt van een kandelaar. Uw teer gebloei omzweeft een zoet aroom, dat welt uit telkens nieuwe bloemenmonden. Natuur! Wie kan uw groot geheim door gronden Weeft gij van reuk om 't bloemkleed zulk een zoom? Bram van Strienen. (Morks Mag.) Sade doet moeite met de handeling te komen. bandieten in onder- Katholiekencongres Dortmund. Te Dortmiiïid vond een groot Roomsch- Katholiek congres plaats, waar o.a. door mgr. dr. Borning, aartsbisschop van Osnabrück, ge sproken werd. Het congres was in het bijzon der gewijd aan den arbeid onder de Duitschers in den vreemde. Voor dit doel bleek door de Roomsch-Katholieke Duitschers in Duitschland zelve in 1936 620.000Mark bijeengebracht te zijn, dat is bijna 200.000 Mark meer dan in '35. Zending In Abessinië. De heer T. P. Bevan, vertegenwoordiger van het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap in Abessinië, heetf van de Italiaansche regee ring bevel gekregen, dat land te verlaten. De heer Bevan staat sedrt 1913 in dienst van dit genootschap en was sedrte 1921 vertegenwoor diger daarvan in Abessinië, gedurende welken tijd hij een groote activiteit heeft ontwikkeld. In 1936 nog werden 17.000 bijbels of gedeelten daarvan in Abessinië verspreid. A.s. Zondag 10.30 u. v.m. hoopt Ds. W. J. F. Meiners wederom een Jeugddienst te hou den. Nu vrijwel alle vacanties in den aanvang van September tot het verleden zullen behoo ren, is deze Jeugddienst in het bijzonder be doeld als wijdingsdienst voor het nieuwe school- en werkjaar. Deze dienst zal opgeluisterd worden door muziek en solozang. Zie de advertentie in dit nummer. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Verenigingsbesturen! Vraagt bij ons prijsopgaaf voor Uniformen- Keurige pasvorm. Lage prijzen. £),e uieeJl üi feilen en Siantalie-ëtx Uit w-dJkth, teAAtz q,exLce£tc (itykt, dat ui-e tu-CieidêwicjeAi %,'pt Naast het Oranjefeest is er slechts een gebeurlijkheid die dit in belang rijkheid deze week evenaardt; het ver blijf van de „Gorch Fock".' Welk een vreugde is daar gegaan door de rijen van onze jonge dochters, hoe popelden de zielen van de garde der oude-vrijsters, die verwoede pogin gen in het werk gesteld hebben de harten van de jongens uit 't Derde Rijk te ontdooien en daarin op voortreffe lijke wijze zijn geslaagd. Het is een ontvangst geworden, die weer eens gedemonstreerd heeft hoe goedhartig de Jutter in wezen eigenlijk wel is: want nietwaar, voor enkele jaren heb ben ook w ij moord en brand ge schreeuwd over de wel zéér afdoende wijze waarop onze Oosterburen met hun politieke tegenstanders afreken den. We hebben onze gal toen maan denlang uitgespuwd en het was BITTERE gal. Maar hoe blijkt weer, dat de goede tijd alle wonden heelt en dat alles tenslotte vergeten wordt: want de Heldersche jongens hebben deze Duitsche knapen tot gids gediend en er geen Groschen voor gevraagd. Onze middenstand heeft hen voor geen rooie cent beschwindeld en onze meis jes hebben zich gestoken in hun Zon- dagsche bullen en Gorch Fockpeiten op de haren gezet. Het is een verbluffende ontboeze ming. Waar is de verklaring te zoeken? Dat we nog altijd in onze harten een zeevarende stad gebleven zijn en daar van op handige wijze de profijten wis ten te trekkenOf zijn we alles vergeten omdat het al weer een paar jaar geleden is. Wij weten het niet. Overigens was er Oranjefeest. De een vond het een mooi feest en de ander zei, dat het rammelde. De waar heid ligt intusschen in het midden, doch dezelfde waarheid gebiedt te schrijven, dat onze Oranjefeestelijk heden inderdaad een min of meer vlak karakter krijgen. Ze zijn volkomen aan elkaar gelijkvormig. Waarschijnlijk vinden de heeren van het Comité dit ook zóó, zelfs zéér waarschijnlijk, want enkelen van hen bezitten ontegenzeggelijk aanleg voor het artistieke, maar zij zullen tegenwer pen: wie geeft ons het geld? En daar gaat het om: hoe komt ons Oranjebestuur aan contanten? Die kwestie is netelig en zeer acuut! (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactlfc Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) ORANJE-FEESTEN! Zeer geachte Redactie, Vergun mij, voor eenmaal, eenige ruimte in uw veelgelezen dagblad. Bij mij alsook bij velen van onze stadgeno®- ten, komt de vraag maar steeds weer op: Moet een stad als Den Helder steeds maar jaar in, jaar uit. met een programma als ook nu weer in elkaar gezet, zich niet scha men met zulk een pover figuur? Is een advertentie, zooals Maandag 30 Aug., in uw blad stond: 1.25 per persoon naar Amsterdam naar het vuurwerk", niet een aan klacht tegen hen die zich hier, in de plaats onzer inwoning, sieren met den naam van „Centraal bestuur van Oranje-Vereenigin- gen" Heeft men geen geld voor groote feesten, zoo neen, haal het dan op, doch niet met een enveloppe met den sierlijken naam Oranje feesten er op, en ingesloten een kaart ter invulling van lid voor één der 2 Oranje-ver- eenigingen, zooals verleden jaar geschiede. De opbrengst was aan geld en nieuwe leden een totale mislukking. Geachte Redactie, mag ik eens verklaren hoe of dit komt? Zoo ja? Dan hoop ik U een middel aan de hand te doen om wel aan geld te komen voor een waardig feest, be sloten met een, onze stad waardig, vuurwerk. Geen circulaires doen drukken voor een slor dige 225.Geen ellenlange en veelvuldige dure vergaderingen. Geen eenzijdige neutrale invloed met uitschakeling van de slordige 600 leden der Christelijkè Oranjevereeniging zoo als (voor dat onderget. hierover eenige harde noten heeft gekraakt ter plaatse waar zulks behoorde het geval was. Geen gemelk bij de straatversieringsbestu- ren om een bijdrage voor een algemeen feest, neen niets van dit alles, doch hoe dan wèl? De Oranje-vereenigingen, Christelijke zoo wel als Neutrale gaan hun gang met het pro- pageeren van de gedachte dat „Nederland en Oranje" één zijn, en „God, Nederland en Oranje" één zijn. Doch voor een feest in onze goede stad is noodig, om allen, die voor Oranje voelen en dat is bijna 100 in één zak te krijgen. Nu heb ik een voorstel geachte redactie, en wel dit: 20 vrachtauto's rijden door de stra ten onzer stad op een Zaterdagmiddag van 12.30 uur tot 2.30 uur. Dan is elkeen thuis. Elke auto is eenvoudig versierd en heeft een 6-tal muzikanten als passagiers. Dit kunnen zijn bespelers van trompetten, harmo nica's, fluiten, violen, trommels enz. Hoofd zaak is, dat men door de ongewone muziek de menschen attent maakt op de nadering van 10 meisjes (dames) in hunne Zondagsche kleedij, waarvan 5 aan eene zijde der straat en 5 aan de andere zijde collecteeren. Wij hebben dus noodig. 20 auto's, welke zeer zeker door de heeren handelaren in bouw materialen, meubelen, kolen, vis'ch, fruit enz. enz., ons gratis voor twee uren ter beschik king willen stellen. Verder 200 meisjes (dames). Deze zullen zeer zeker binnen 24 uur bijeen zijn. Ondergeteekende heeft eens kans gezien om> voor een veel zwaarder taak inzake onze Oranjefeesten, in een uur 40 da mes bijeen te krijgen. Dus zal met onzen zeer geachten Burgemeester aan het hoofd, deze zaak in 24 uur voor elkaar zijn. Het geld, aldus opgehaald, zonder dat één cent (zegge één cent) wordt misbruikt, wordt dan aldus besteed: 600.voor een goed vuurwerk; 600.voor een kinderfeest van alle scholen; de rest voor eenige goede pittige feestelijkheden op één der terreinen in de buurt onzer gemeente. Alle buurtvereenigingen zullen zeker hun best doen evenals voorheen, de straten weer zoo prachtig te versieren als met 7 Januari 1937 het geval was. Nu zullen er zijn die opmerken, hoe wil onderget. aan een bedrag van plm. 1800.— komen, terwijl de collecte van verleden jaar maar een 800.heeft opgebracht? Ook deze vraag zal onderget. U wijzen. Ie. Het publiek moet de wetenschap heb ben, dat niet een groot gedeelte van het geschonken geld terecht komt in de kas „onkosten". 2e. „Het gemodder met een lichtstoet zon der licht", „een optocht gemaakt van eenige willekeurige vereenigingen", „een feest zon der vuurwerk", daar heeft niemand meer een cent voor over. 3e. Het programma moet eens in de Hel dersche Courant verschijnen en dan collec teeren, dan krijgt men waar voor datgene wat men geeft. Het programma bevat een feest van 1000.één van 1500.en één van 1800.—. Dus naar gelang de ingezetenen geven, wordt programma 1, 2 of 3 gegeven. Het publiek zal dan unaniem voor programma 3 hunne beurzen openzetten. 4e. Mag ik hierbij onzen eersten Burger uitnoodigen deze koe bij de horens te vatten? Met alle krachten zal onderget. hem daarbij behulpzaam zijn. Edelachtbare heer Burge meester, laten wij onze stad geen feest meer geven als nu en voorganade jaren, doch een feest van alle ingezetenen, voor alle ingezetenen. Secretaris van het Comité tot steun van de beide Oranjevereenigingen: R. ZWOLSMAN, Sluisdijkstraat 68, Den Helder. Het Centraal Oranjebestuur heeft tot heden voor haar ruim 1000 leden en een groot deel van de overige Heldersche ingezetenen de verschillende Oranjefeesten kunnen leiden, on danks de beperkte geldmiddelen en ook on danks 's heeren Zwolsmans eeuwige oppositie, want hij weet het altijd beter. Wij vinden die oppositie niet zoo erg, omdat we begrijpen, dat ons werk verre van vol maakt is. Onze besturen gaan voort op den ingeslagen weg, houden zich gaarne voor g e- zonde op- en aanmerkingen aanbevolen, en willen alle goede pogingen aanwenden om het doel der beide vereenigingen „Oranje boven" zooveel mogelijk te bevorderen. Daarbij kan de heer Zwolsman misschien nog heel goed werk leveren, maar dan niet met krantengeschrijf en niks uitvoeren, maar -'el door zijn voorstellen, voorzoover ze uitvoerbaar zijn, ter vergadering te brengen, en dan mede te doen aan het vele werk, dat voor en op de Oranje feestdagen te verrichten valt. Want aan voldoende werkers, niet alleen in naam, maar ook in daad, hebben niet- alleen wjj, maar ook andere plaatselijke vereenigin gen, nog steeds te kort. Op eventueel verder geschrijf zal door ons niet worden ingegaan. Centraal Oranjebestuur, Den Helder.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7