Met de Hengelsportvereeniging op Baarzenjacht Maandag 6 September 1937 Tweede Blad dUad&meuuM Geslaagd concours ondanks tegenwerking der baarsen Visschen een schoone sport Onze militaire machts middelen behoeven versterking Vechtpartij Lighallen in de Donkere Duinen Helders Fanfarecorps Het Engelsche muziek korps Gebeurtenissen, die tot nadenken stemmen W( Visschen een schoone kunst. Niet minder dan 80 man, allen leden van onze plaatselijke hengelsportvereeni ging H.S.V. „Den Helder", stonden gis terenmorgen opgesteld ip het Stations plein, de hengels over den schouder en kennelijk van plan dien dag de baarzen wereld in het Noord-Hollandsche Kanaal zware verliezen toe te brengen De zon laaide over het plein, de con troleurs, kenbaar aan de gele banden om den arm, inspecteerden de garde en de 80 zelf, vertelde elkaar van fabelachtige vangsten, langer of korter geleden ge pleegd. En we zijn geklommen in twee glanzen de autobussen van Moorman en om 5 mi nuten over negen werd het startschot ge lost en toog men naar het slagveld, het welk gelegen was bij het Westeinde. Tachtig man, blakend van vlsch- lust! Het is een belangrijk week-end geweest voor onze H.S.V. en haar secretaris, de meest enthousiaste baarzenverschalker in den lande, de heer Den Brasem, heeft er ons van ver teld. Beide dagen was het namelijk concours en Zaterdagmiddag was dit aangevangen met een 40-tal leden, die gisteren niet in de ge legenheid waren. Tusschen haakjes: een zeer te waardeeren principe van het bestuur, daar men ook hen, die Zondags, hetzij door dienst, hetzij door kerkgang niet in staat zijn er uit te trekken op een anderen dag de gelegen heid biedt. Er was dus groot animo voor het con cours, hetgeen ons begrijpelijk voorkomt, te meer daar wij hoorden, dat zoowel aas, als bussen en prijzen kosteloos zijn. Waaruit men zou kunnen concludeeren, dat het er met H.S.V.'s kas nog zoo slecht niet voorstaat en dat de 200 mannelijke leden, de 11 dames leden, de 36 adspiranten en 9 donateurs prompt hun financieele verplichtingen jegens den penningmeester nakomen! En voorts... er lokten mooie prijzen: voor de grootste baars werd namelijk een medaille van den heer Looyensteijn te Breezand be schikbaar gesteld. Voor de grootste bot, even eens een prijs, terwijl de heer Wever een eeremetaal had geschonken voor dengene, die de meeste baarzen aan de lijn sloeg. Men was dus, in verband met al deze schoone zaken, blakend van strijdlust en wij gaven geen cent voor de baarzen-gemeente in de Kanaalsche wateren. Tachtig tukkers turen in 't water. Om kort te gaan, we kwamen aan het Westeinde, waar men niet alleen verwelkomd werd door enkele, zij het ongeorganiseerde, collega's, doch waar tevens bleek, dat we in deze binnenlanden niet behoefden te vreezen voor den dood door verhongering of verdor- sting. Een ijsboer had namelijk reeds zijn ten ten opgeslagen, terwijl er voorts twee kna pen aan de boorden van 't water lagen, voor zien van een voorraad kogelfleschjes en tjam- pen metworst. Het was het zoontje van sla ger Band, wiens worst over excellente eigen schappen beschikt, gezien althans de aftrek bij de tuk-schare. 80 man langs het Kanaal, niet aan den Rijksstraatweg, maar aan de andere zijde: 80 paaltjes, ieder 5 meter van elkaar, waren neergeplant, keurig genummerd, wezen de plaatsen voor de garde aan. Men zou 3 maal 3 kwartier in concours zijn: telkens een nieuw traject bevisschend, zoodat de heeren controleurs de handen vol hadden. Enfin in 10 minuten waren de 80 gezeten; 80 „krappies" werden wreedeipk aan 80 hoekjes gepend en de wacht was op het startsein van hoofdcontroleur De Vries. Bjj de eerste muzikale stoot vlogen de bamboe-hengels boven het water en b(j de tweede ging het aas naar de diepte. Het Zondagsche concours was een feit ge worden. De parlementaire redacteur van het Hbl. Schrijft: Van bevoegde militaire zijde hoorden wij over het Rotterdamsch-Spaansche geval de volgende meening verkondigen: „Hieruit bljjkt eens te meer dan onze mili taire machtsmiddelen versterking behoeven. Voor sterkere machtsmiddelen aan den mond van den Nieuwen Waterweg schijnt inderdaad aanleiding te bestaan. Gezien echter de con- vooidiensten in de Middellandsche Zee, gezien ook Sjanghai en het tekort in West-Indië, kan op het oogenblik aan het stationneeren van marinevaartuigen aan de monding van onze zeehaven niet worden gedacht." Intus- ®chen gaf men ons verder te kennen, dat wat den Nieuwen Waterweg betreft, waarschijn lijk een veldbatterij aan den Hoek van Hol land reeds goede diensten zou kunnen be wijzen. Een en ander ter voorkoming van voor vallen, welke herinneringen oproepen aan den overval van generaal Urbïna op Curagao. Visschen een kunst. De verwachtingen waren gespannen. Niet allen hoog, maar zéér hoog. We hoorden ge tallen van 20 en 30 baarzen, en verbaasden ons over de baarzenrijkdom van ons Kanaal. Als een gallerij van beelden stonden ze daar: roerloos, turend naar de dobbertjes, pennen of drijvertjes. En zie, precies na 30 seconden sloeg de heer Frijser het eerste slachtoffers uit z'n element en had hiermede de score geopend. Visschen... wét een geduld hebben deze H.S.V.'ers, wélk een demonstratie van taaie volharding en geperfectionneerde slimheid. Wij zelf hadden altijd gemeend dat vis schen was: het slaan van een wurm aan een haak, genoemde haag laten zakken en daar na de visch opsjorren. Maar dat lijkt naar niets en ieder H.S.V.-er zal U bij het be weren van zooiets aanstaren of ge aan aan waanvoorstellingen luidt. Neen, het is iets anders: het is geen sport... het is een kunst! Een kunst, die men alleen na jaren ervaring machtig wordt. Zoe alleen hoe men hier het snoer afwikkelt als ware het een gouden draad. Hoe dan het steurkrabje de hoek in z'n lichaam gedreven wordt: in het glanzende ruggetje vlak bij het staartje. Hoe men.de diepte peilt tot op een centimeter nauwkeurig. Hoe men rekening houdt met den wind, den stroom, hoe men de schutsengelen des baarsvisschers aanroept. Het ging niet zooals men zich voorgesteld had: de baarzen bleken óók Zondag te hou den en blijkbaar niet voornemens zich willens en wetens aan de sportieve van de 80 over te geven, een standpunt dat wij van hun kant niets anders dan billijken kunnen. Af en toe werd er een op het vochtig be dauwde kanaalgras gewipt, maar het was lang niet „je-dat". Dat kwam straks, deelde men ons mede. Een enkele ving aan te mur- mereeren en begon met „wurrempies", maar ook dat scheen niet te helpen. Het bleef stil aan den kant, en alleen in het midden van het Kanaal stak af en toe een baars z'n kop bo ven het water en riep de tukkende H,S.V-ers in het voorbijgaan een vriendelijke groet toe. Zoo vergingen de eerste 3 kwartier en de buit was verre van vet. Het grootste deel bleek op het maatlatje nog onder de 18 te zijn ook en verkreeg de felbegeerde vrijheid, De „krappies" doen het niet. Dan begint de tweede periode, op een an der traject, maar ook hier kwam de baarzen wereld niet los. De booze opmerkingen waren niet van de lucht: de een beweerde, dat men ze fluiten moest, de andere dat ze ter kerke waren, ter wijl een derde de oorzaak zocht in het feit, dat de „krappies" aan vleeschvergiftiging leden en deswegen door de baarzen genegeerd werden. Soms ging het even goed: dan wipte een gelukkige er een paar uit, maar over het al gemeen was het maar heel zuinigjes. Veel slechter, aldus vertelde men ons, dan den dag ervoor. Er was een meneer en die zei: „Wind op de hand, baars aan den kant". En inderdaad kwam de wind op den wal, maar baarzen ho maar. Die moeten daar beneden een helsch pleizier gehad hebben. Inmiddels laafde men zich aan limonade en metworst, terwijl de ruggen der 80 door de stovende zon heetgebrand werden. Een en kele maal een overwinningskreet als er een bot of een paling overmeesterd werd. Maar helaasdie werden niet geteld, daar men moest baarzen Zoo verging deze schoone morgen en ieder was het er roerend over eens, dat de baarzen georganiseerd tegen werkten en bdjkens afspraak besloten had den geen krappie aan te raken. Waar het inderdaad veel van weg had Maarde morgen was van zon en na- zomersche overdaad. Het riet neuriede en fluisterde en het water ritselde tegen de baluw-zwarte schoeiing. En Lybellen stonden te dansen boven het water en speelden een charmeerend spel met de vlinders tusschen de rietpluimen. Zoodat, toen om bij half één voor het laatst door den heer De Vries getoeterd werd, nie mand spijt van dit uitstapje bleek te hebben, of het beschouwde als een mislukking. In tegendeel! En we zijn naar huisgereden in de bus sen, de hengels weer ingerold en afge droogd, de resteerende „krappies" kwa men van hun tijdelijk zaagselhuis terecht in de wijde wateren van het Kanaal en werden een kostelijk feestmaal voor de baarzen, die ons, als wij goed gezien heb ben, grijnzend nastaarden Door een caféhouder uit de Keizerstraat werd Zondagavond de assistentie van de po litie ingeroepen. De agenten, die met deze zaak werden belast troffen in het café een man met een ernstig bloedende hoofdwond aan. Een dokter, die gewaarschuwd was en den man verbond, gaf den raad om naar het hos pitaal te gaan om de wond te laten kram men. Het bleek, dat deze persoon een klap had gekregen met een bierglas. De twist was ontstaan, doordat beide vecht- lustigen het oog hadden laten vallen op de zelfde vertegenwoordiger van het schoone ge slacht, Engelsche troepentransportschip naar China. Het nieuwste Engelsche troepentransportschip „Dunera" zal morgen zijn eerste reis naar China aanvangen. De prijsuitreiking. Des avonds 6 uur waren de heeren weder om present, thans in Huize „Fukau", in de Hoogstraat, alwaar de resultaten medegedeeld en de prijzen uitgereikt werden. Op een tafel lagen de kostbaarheid uit gestald: variatie te over: o.a. een compleet servies, een rooktafel, een leeren jas, een barometer, enzoovoorts. In totaal niet minder dan 34 stuks. Ie prijs J. Blok mét 13 baarzen. 2e prijs D. Blansjaar, 12 baarzen. 3e prijs, J. J. Bijterd met 7 baarzen. De heer J. van Biemen ving het grootste exemplaar, metende van neus tot staart 26.5 centimeter en verwierf daarmede maar liefst 3 prijzen: de rollade door de vereeniging be schikbaar gesteld, een prijs voor het Kas- concours en een medaille. De grootste bot had de heer J. Blok, die daarvoor een kist sigaren uitgekeerd kreeg. Voorts verkreeg de heer D. Blansjaar een me daille van den heer Wever voor het grootste aantal baarzen in de eerste ronde (9). Het was de voorzitter van de H.S.V., de heer P. Bakker, die dit concours met een kort woord besloot en de prijzen aan de eigenaars overhandigde. Het bleek, dat dien dag 94 baar zen opgehaald waren, tegen 69 Zaterdag. En hiermede werd onder dezen vischdag een punt gezet, of beter gezegd, een komma, want a.s. Zaterdagavond vieren onze vrien den in Musis Sacrum een feest, dat, naar ons ter oore kwam, al het voorgaande met stukken zal slaan. Gaat het zien! Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de uitvoering van een werkobject door jeugdige werk- loozen (maken van lighallen in de Donkere Duinen)verstrekken van een renteloos voorschot aan de plaatselijke vereeniging tot bestrij ding der t.b.c.; verhooging subsidie. De Commissie ter bestrijding van de Jeugd werkloosheid in deze gemeente heeft eenige plannen doen ontwerpen voor de uitvoering van werkobiecten door jeugdige werkloozen, waarmee B. en W. zich in beginsel hadden vereenigd. Eén van deze plannen betreft het maken van rust- en lighallen in de Donkere Duinen, ten behoeve van de vereeniging tot bestrijding der t.b.c., alhier. Hieromtrent deelen B. en W. mede, dat bij genoemde vereeniging reeds sedert langen tijd een dringende behoefte bestaat aan lighallen ten behoeve van patiënten, die niet direct voor verpleging in een sanatorium in aan merking komen. In vele gevallen zal hierdoor de duur van sanatoriumverpleging kunnen worden beperkt, ja zoodanige verpleging zelfs worden voorkomen. Ook uit een oogpunt van nazorg, als overgang tusschen de sanatorium verpleging en de gezinsverpleging, is het ge bruik van lighallen voor de patiënten van zeer groot belang te achten. Ten slotte zijn de exploitatiekosten aanmerkelijk lager dan de kosten van sanatriumverpleging, waar door meer patiënten kunnen worden behan deld. De plaatselijke vereeniging tot bestrijding der t.b.c. is echter financieel niet bij machte de stichting der lighallen zonder hulp van de gemeente ter hand te nemen. Het voorstel van de Commissie voor de Jeugdwerkloosheid om het maken van de lighallen als werkobject door de jeugdige werkloozen te doen verrich ten heeft daarom ten volle instemming bij ons kunnen vinden. Wordt op dit werkobject de goedkeuring van den Minister van Sociale Zaken verkregen, dan mag er op worden ge rekend, dat in de kosten van het werkobject van Rijkswege volgens het objectieve percen tage uit het Werkloosheids-subsidiefonds een bijdrage aan deze gemeente zal worden ver leend, waardoor de kosten voor de gemeente zeer worden beperkt. Omtrent die kosten wordt meegedeeld, dat deze volgens een door den Directeur van Gemeentewerken opgemaakte be grooting in totaal kunnen worden ge raamd op plm. 9400, met inbegrip van de algemeene bedrijfskosten ad plm. 375. Volgens het ontworpen plan zullen voor dit bedrag kunnen worden gemaakt 5 lighallen, 1 contralehuisje en 1 toiletgebouwtje. Als plaats is gekozen een buiten het centrum der Donkere Duinen gelegen terrein, aan de zijde Derde en laatste zomerconcert op Woensdag 8 September van.8.30 tot 10 uur 's avonds in het Julianapark, onder leiding van den heer Th. C. Lugtenburg. 1. K.L.M.-marsch, Willy Schootemeijer. 2. Die beiden blinden, ouverture, E.H. Mehul. 3. Cinderella's bridal procession (characteristic piece), S. Dicker. 4. Bavataria-marsch, C. Komzak arr. A. Dreissen. 5. Valse des Libellules (Tirée de 1'Opérette de Frans Lehar) arr. L. de Schepper. 6. Fantaissie Ballet, L. Montagne. 7. Metaalbewerkers-marsch, Willem Ciere arr. B. D. Peters. van den Strooweg, te bereiken door middel van een te maken houten toegangspoort, in aansluiting aan het bestaande hekwerk lari^s dien weg. Totaal 3938,86, een uitgaaf, welke wij, ge zien het beoogde doel, wel verantwoord achten. B. en W. verzoeken daarom aan den raad voor de uitvoering van het werkobject het benoodigde crediet, ad plm. 9400.— te willen verleenen, opdat de vereischte goedkeuring aan den Minister van Sociale Zaken kan worden gevraagd. Merkten wij hiervoor reeds op, dat de ver eeniging financieel niet in staat is de stichting der lighallen te bekostigen, het is haar even zeer onmogelijk de kosten van inrichting daar van te dragen, althans in een keer te betalen. Zij verzoekt daarom een renteloos voorschot te verstrekken van ten hoogste 2500.Aan gezien hetbouwen van de lighallen geen zin heeft, wanneer niet teyens voor de inrichting daarvan wordt gezorgd, achten wij het ge- wenscht dit voorschot te verleenen. De vereeni ging stelt zich voor het bedrag in hoogstens 10 jaren terug te betalen, welke termijn o.i. niet te lang is. Eenig risico is aan dit ter leen ver strekken niet verbonden, omdat de gemeente het bedrag der jaarlijksche aflossing toch altijd op de subsidie kan inhouden. Er behoeft dus geen vrees te bestaan, dat de gemeente haar geld niet terug krijgt. Ten slotte wordt gevraagd het bedrag der jaarlijksche subsidie te verhoogen van 7500 rond tot 8000.Wanneer de verpleging van lijders in de lighallen n.1. doorgaat, zal zulks noodzakelijk een vermindering van het voor uitzending naar sanatoria beschikbare bedrag tot gevolg hebben. Om die uitzending niet te zeer in het gedrang te laten komen, is verhoo ging van de subsidie gewenscht. Voor de ge meente brengt dit een hoogere uitgaaf van rond 500.mede. Toch zal wel blijken, dat deze geen nadeelige gevolgen medebrengt. Thans is de toestand n.1. zoo, dat patiënten, die niet langer thuis verpleegd kunnen worden en voor wier uitzending toch geen geld be schikbaar is, in een ziekenhuis moeten worden opgenomen. Na de inrichting der lighallen zal de vereeniging een grooter aantal patiënten kunnen verzorgen en dat zal ongetwijfeld een gunstigen invloed hebben op de verpleging van lijders aan t.b.c. in een ziekeninrichting. Daar een dergelijke verpleging als regel nogal van langen duur is, is het duidelijk, dat het aldus te bereiken voordeel al gauw tegen het nadeel van een hoogere subsidieering opweegt. Op grond van het vorenstaande, en onder mededeeling, dat de Commissie van bijstand voor de Financiën, zich daarmede kan veree nigen, geven B. en W. den raad in overweging het verzoek der vereeniging in beide opzichten in te willigen. Vrijdagavond in de Nieuwe Kerk, Weststraat. Vrijdag a.s. zal het muziekkorps van Har- lesden onze stad bezoeken en een avondcon cert geven in de Nw. Kerk aan de Weststraat. Het zal een bizonder concert worden, omdat het een bizonder corps is. Een corps samen gesteld uit mensehen uit verschillende kringen van de maatschappij, die uit roeping tot den evangelisatie-arbeid van het Leger des Heils zijn overgegaan. Zoo is er o.m. een electro- technisch ingenieur, een notaris-klerk, een Londensch busconducteur, een reclame-schil der, een rentmeester, enz. De leiding berust in handen van den Chef van een Chemisch laboratorium. Twee-en-twintig jaar voert Kapelmeester Lyons het korps reeds aan. Hjj heeft er een van de beste korpsen van Enge land van gemaakt. En dat wil wat zeggen! Het zal dan ook een genot zijn het korps te beluisteren. De animo ervoor blijkt groot, zoodat ieder, die heen wil, aangeraden wordt, niet te lang te wachten met het koopen van kaarten, die bij het Leger des Heils en bij de Heilssoldaten verkrijgbaar zijn. Er heeft zich een comité van ontvangst ge vormd, waarvan de volgende dames en hee ren deel uitmaken: Eere-voorzitter, burge meester G. Ritmeester; J. de Bruyn (Sted. Muziekcorps); H. J. P. Egner; Toon de Hoogh; Ds. v. cl. Poel; J. N. E. Teune; me vrouw Vroom en kapiteine Paul. e staan in de Europeesche politiek op nieuw voor een crisis. De gebeurtenissen van de komende weken kunnen beslissend worden voor de verdere ontwikkeling van den toestand in ons werelddeel. De besprekingen, die Hitier en Mussolini zullen voeren, zijn van het groot ste belang, ook al willen Duitschland en Italië ze als volkomen onschuldig voorstellen. Het feit, dat zoowel de minister van buitenland- sche zaken als die van oorlog aan de bespre kingen deelnemen zegt voldoende óver de be langrijkheid. Dat het vraagstuk van de Mid dellandsche Zee en alles wat daarmee samen hangt ter sprake zal worden gebracht, wijst er ook op dat de besprekingen een beslissend karakter kunnen dragen voor den verderen gang van zaken in Europa. De Middellandsche Zee kwestie is op het oogenblik van het grootste belang. De gang van zaken van de laatste weken heeft den in ternationalen toestand zeer vertroebeld. We hebben daar van de week al in een overzicht op gewezen. Overzichtelijker zijn de Europeesche en we reldsituatie er de laatste weken niet op ge worden, zoo schreef de Maasbode dezer dagen in een beschouwing over het Middellandsche Zee vraagstuk, en de stemming onder de na ties begint bedenkelijke vormen aan te nemen. Dat zijn twee feiten, welke sterk de aan dacht van allen, die de internationale politiek nauwlettend volgen, trekken. Er worden in de bezonnen, verantwoordelijke pers nu in de andere gebeurt het steeds woorden en uit drukkingen gebruikt, welke tot nadenken stemmen. Ongetwijfeld toonen de regeeringen, van wie het lot van Europa bovenal afhangt, een tot gerustheid stemmende zelfbeheer- sching; maar de zenuwachtige sfeer in ons werelddeel neemt in verband met de gebeur tenissen in de Middellandsche Zee en ook in het Verre Oosten toe, en dat is een zeker ge vaar. Want in nervositeit doet men vaak dïn-' gen, welke in oogenblikken, dat men volko men meester over zich zelf zou zijn, nooit zou den voorkomen. Het blad wijst dan op den ernstigen wil van de gezaghebbende naties om den vrede te be waren en op de diplomatieke soepel- en han digheden, die de mogendheden de laatste jaren openbaren om de moeilijkheden te omzeilen of bij te leggen. Natuurlijk bestaat als alternatief steeds de gruwelijke oorlog. Maar in tegenstelling met verleden tijden, toen de oorlog vaak gewild en nog vaker als redmiddel gezien werd, vreezen nu allen, na de bittere ervaringen van nau welijks twintig jaar geleden met de geheele nasleep van na-oorlogsche èllende, den oorlog als de verschrikkelijkste ramp, welke niet alleen den overwonnene, maar ook den over winnaar met onverbiddeijke logica kan tref fen. Momenteel wordt, vooral door Parijs en Londen, een werkelijk bewonderenswaardige activiteit ontwikkeld om den oorlog, welke in .de Middellandsche Zee gevoerd wordt, ditmaal eens niet té localiseeren, maar tot een einde te brengen. Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 9—12 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Port Arthur" en „De Kandelaars van den Keizer". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Golddiers of 1937" en „Liefdes Affaires", Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De wereld in wording" en „Lang den Weg". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) Laagwater (heden) Hoogwater (Zondag) Laagwater (Zondag) Licht op (heden) Barometerstand Den Helder Temperatuur zeewater Temperatuur lucht 7.40 20.30 1.20 14.15 8.15 21.05 2.10 15.00 20.26 764.6 18.0 17.3 l 19.2 t 10.3 HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Voor Indische Kleding hét aange wezen adres. Vraagt prijscourant, Zeer voordelig. ZIJ WAREN TE JONG. Zaterdagavond werden een aantal kinderen uit de bioscoop verwijderd, daar zij de ver eischte leeftijd nog niet hadden bereikt. OPENBARE DRONKENSCHAP. Zaterdagavond werd een persoon voor openbare dronkenschap in arrest gesteld. WEER EEN RIJWIEL GESTOLEN. Een rijwiel, dat onbeheerd in de Graven straat stond, was bij terugkomst van den' eigenaar verdwenen. MISHANDELING. Zondag werd op het hoofdbureau aan gifte gedaan, dat door een bewoner van de Dahliastraat, dat hij is mishandeld. F1

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5