Agenda Lyceum officieel geopend De „Chief" AKKERTJES Dinsdag 7 September 1937 Tweede Blad Rector K. Boumai „Wij zijn niet in een hoer a-stemming Waardeerende woorden van burgemeester Ritmeester over de Jamboree Een ware volkenbond Gemeentelijk Lyceum Neem toch 'n "AKKERTJE" Vliegveld Waalhaven naar Defensie? Herijk van maten en gewichten Burgerlijke Stand van Den Helder Inschrijvingen Handelsregister Valsche eenheid D, Vischafslag Den Helder Dansinstituut „Polak" Gisteravond heeft In het gebouw aan de Hoofdgracht de officieele ingebruik name van ons Lyceum plaatsgevonden, een plechtigheid, waarbij o.a. vertegen woordigd waren het voltallig College van B. en W., het College van Curatoren, de Commissie van Toezicht op het L.O., de Commissie van Bijstand, de rector met het geheele personeel en enkele raads leden. Ondanks het feit, dat er van de zjjde van het gemeentebestuur getracht was deze opening zoo eenvoudig mogelijk te doen verloopen, is toch wel zéér duidelijk gebleken, dat ons nieuwe Lyceum zich reeds thans in breeden kring een groote mate van sympathie heeft weten te ver werven. Een sympathie, die, naar wfl hopen, van permanent karakter zal blijken te zjjn. Burgemeester Ritmeester: Het was burgemeester Ritmeester, die te 8 uur de bijeenkomst opende en zijn korte toespraak aanving met op te merken, dat men gemeend had, gezien het nog zoo jonge be staan der onderwijsinrichting, hiervan niet al te veel ophef te maken. Spr. memoreert de groote verandering, welke de oude Handels school heeft ondergaan; hoe deze nog voor kort onder de hoede van de Heldersche Mid- denstandsvereeniging stond, hetgeen, evenals thans de Bijzondere Kweekschool, als een unicum in den ï'ande aangemerkt kan worden. En nu behoort de Hoogere Handelsschool tot het verleden en is geworden tot een H.B.S. A met gymnasiale afdeeling. Een keuze moest gemaakt worden en het is deze school ge weest, die zoo gelukkig was aangewezen te worden. Gaarne had spr. gezien, dat het moge lijk geweest was hier ter stede zoowel H.B.S. A als B, benevens de gymnasiale afdeeling, in één gebouw onder te bren gen, doch dit heeft nu eenmaal niet zoo mogen zijn. De geest der school. Doch thans is de school er en men kan niet anders zeggen dan dat hier sprake is van een zeer vlot resultaat. Men meene evenwei niet, dat het zonder moeite geschiedde: integen deel; de drastische bezuinigingen bij het on derwijs, ingesteld door de regeering, zijn ook thans nog zeer voelbaar (o.a. met betrekking tot het aantal leerlingen per klasse), doch spr. is er zeker van, dat deze onvolkomenheid goedgemaakt zal worden door den geest der school. Vervolgens wijst de heer Ritmeester op de ingrijpende verandering inzake het karakter der school: nu toch zal men hier hebben te geven een voorbereidend hoogere studie, een studie, die niet besloten wordt aan het einde der 5e klasse. De vraag of deze taak, die zeer zekr een zware is, door den docent der school volvoerd kan worden, beantwoordt spr. be vestigend. Hij is overtuigd, dat er in dit op zicht geen enkel gevaar dreigt. Van niet te onderschatten beteekenis is voorts het feit, dat de gymnasiale afdeeling dusdanig wordt gevormd, dat leerlingen van de gymnasia te Soerabaja en Malang direct kunnen aansluiten. Dit heeft ten gevolge, dat de ouders geen enkele reden zullen hebben zich niet fel onze stad te vestigen. Prettig ts het, dat het College van Curato ren, ald&s vervolgt de burgemeester zijn rede, op dte hoogte is van gymnasiaal onderwijs. Aan den fijve heeft het dit onderwijs gevoeld, zoodat zijn oordeel op proefondervindelijke Wetenschap berust. Belangstelling van de zijde der bevolking is ct reeds, hetgeen gebleken is uit het aantal dpgegeven leerlingen. Men is dankbaar voor dit vert-rouwen, evenals men dankbaar is voor den steun en goeden raad van den Minister Van Onderwijs, K. en W. Spr» roert ook de kwestie aan van het doen bezoeken van de leerlingen der omtrekge- meenten. Het gesaneerde Anna Paulowna is bereid het vastgestelde bedrag van 200. per leerling aan dê gemeente Den Heider te betalen, doch niet aldus Texel. Het gevolg van dit Texelsche raadsbesluit is geweest, dat kinderen van niet kapitaalkrachtige ouders in deze gemeente niet in de gelegenheid zullen zijn aan de nieuwe onderwijsinrichting deel te nemen. Het spijt spr. ten zeerste, dat men Op Texel tot dit besluit gekomen is. Met het uitspreken van de hoop, dat de hieuwe onderwijsinrichting een blijvende bloei zal mogen genieten, verklaart bur gemeester Ritmeester haar voor geopend, f* Ds. Enklaar: Namens het Curatorium sprak Ds. H. A. Enklaar enkele woorden. Hij betuigt zoowel den burgemeester als den wethouder van on derwijs hulde voor datgene wat hier tot stand gekomen is en spreekt de hoop uit, dat met rector en docenten een prettige samenwerking blijvend zal geschapen worden. Spr. vindt het prachtig, dat Den Helder thans een inrichting bezit, waaraan het on derwijs zal hebben te streven naar een hoo gere geestelijke beschaving, een inrichting, waar men den leerlingen iets biedt voor het geheele leven. Het is een schoon doel en men kan verzekerd zijn van de vode mede werking van het Curatorium. Opdat men ge zamenlijk zal bereiken; een goede naam der school, opdat de faam ervan gevestigd zal worden en men te zijner tijd door de getoonde daden zal kunnen uitbreiden. Bij monde van de Commissie van Toezicht spreekt de heer W. J. Bakker zijn geluk- wenschen met de nieuwe school uit, waarvan hij hoopt, dat zjj rijke vruchten zal mogen dragen. De rector aan het woord. Als laatste der sprekers nam de rector, de heer K. Bouma, het woord. Deze is thans tf De Wereldjamboree is sedert korten tijd weer uit de dagbladberichten ver dwenen, maar onder de padvinders is het onderwerp nog steeds aan de orde van den dag, en het zal ook voor de j Nederlandsche padvinders en Jam- I boree-bezoekers interessant zijn iets te vernemen, over het oordeel van den i Chief Scout. Onze nieuwe onderwijsinrichting, het gemeentelijk lyceum. gedurende een 6-tal jaren in Den Helder, doch nog nimmer had hij (hot genoegen op een dergelijke wijze een nieuwen cursus aan te vangen. Hij wijst op het vele voorbereiden de werk, dat thans verricht is, doch tevens op de omstandigheid, dat men in feite nu eerst gaat beginnen. Men is blij, dat de eer geschonken is aan de oude Handelsschool, doch men meene niet, dat men hierdoor in een hoera-stemming geraakte. Integendeel: men wist maar al te goed, dat de onder scheiding gepaard ging met een groote mate van verantwoordelijkheid, die de taak van het geheele personeel niet on belangrijk zou verzwaren. Hiervoor heeft de school steun noodig: steun, zoowel in materieelen als ideëelen zin, doch tot nu toe heeft men de volle overtuiging, dat men dezen steun z a 1 verkrijgen. Het college van curatoren heeft een groote bevoegdheid verkregen, waardoor het con tact tusschen school en genoemd college zéér nauw kan zijn: het is de wensch van den rector, dat dit contact vruchtdragend zal zijn, ook met de Commissie van Toezicht op het M.O. en de Commissie van Bijstand. Dank aan het personeel. Zes jaar ken ik thans mijn personeel, aldus vervolgt de heer Bouma zijn betoog, en ik weet, dat ik hierop rekenen kan. Hiermede was de samenwerking steeds zeer lofwaardig en ik gevoel mij gedrongen op dit oogenblik hiervoor mijn dank uit te spreken. De rector wijst er op, dat van dit perso neel offers gevraagd zullen worden: offers vooral van de persoonlijke belangen en wen- schen. Zij zullen echter spontaan gebracht worden, omdat het in het belang der school is. De heer Bouma eindigt zijn woorden met de hoop uit te spreken, dat het Ge meentebestuur over enkele jaren zal kun nen zeggen: onze keuze was een juiste keuze, en aanvaardt hiermede de nieuwe school. De burgemeester besluit dan het officieele gedeelte van den avond, waarna men nog eenigen tijd, onder het genot van een kopje thee, bijeen bleef. In „The Times", het voorname Engelsche dagblad, schreef de Chief Scout dezer dagen een belangwekkend artikel over de Wereld jamboree te Vogelenzang. De organisatie. Eerst memorert Maden Powell uitvoerig de organisatie van de Jamboree, waarbij hij vol lof is, zoowel over padvinders als over de zeshonderdduizend „zeer vriendelijke" bezoe kers. Vooral is B. P. te spreken over het on gedwongen bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard. „Zij zaten als alle anderen op den grond, en deden net zoo van harte aan het zingen mee. En zoo eindigde een voortreffelijke Jamboree in een hartelijke vriendschappelijke atmosfeer. Twee dagen later was de groote stad van zeildoek met haar vroolijke bewoners verdwenen, met achterlating van die twee dingen, die ieder padvinder gewend is achter» te laten: 1. Niets. 2. Hun dank. Lord Baden-Powell is er .van overtuigd, dat deze Nederlandsche Jamboree er veel toe heeft bijgedragen om het internationaal ver trouwen en vriendschap onder de jeugd te versterken; hij beschouwt dit vertrouwen als een van de belangrijkste factoren die de pad vindersbeweging in onze benarde wereld heeft te vervullen en de tweede helft van zijn uitvoerig schrijven is hier geheel aan gewijd. „Eenige jaren geleden" vertelt B. P. „ver trouwde een afgevaardigde van den Volken bond mij toe, dat hij vol hoop uitzag naar den tijd, dat ex-padvinders lid zouden zijn van Genève. Dan zullen wij menschen van alle einden van de aarde zien samenkomen om samen te werken voor een gemeenschap pelijk doel, inplaats van samen te komen als in een parlement ieder om de belangen van zijn eigen land naar voren te schuiven. De padvindersconferentie is de ware Volken bond". „Dit", zegt de Chief Scout verderop „was ook besloten in de openingsrede van Konin gin Wilhelmina". Internationale broederschap. De geestelijke achtergrond van de pad vinderij is daar. Gedurende de laatste twee jaar is het totaal aantal padvinders op de wereld toegenomen met 340.000. zoodat wij er nu 2. 812.000 hebben en achter deze j^roep staan nog vele mililoenen jonge menschen van verschillende nationaliteiten, die de padvinderstraining hebben meegemaakt, en die zich gerealiseerd hebben, dat zij deel uitmaken van een groote internationale broederschap. In de zusterbeweging van het Meisjeseilde, nu 1.300.000 leden sterk, zien wij denzelfden geest groeien". Een Europeesch diplomaat waarschuwde B. P. eens tegen dezen groei. Hij toonde ons aan, dat tenzij wij het roer stevig in handen hielden 't schip uit den koers kon raken, en den ondergang kon tegemoet gaan. Twee redenen hebben wij om ons tegen deze opmerking te verdedigen. Eerst is de beweging een natuurlijke evolutie, automa tisch uit eigen initiatief opgroeiend. De tweede is dat het gebaseerd is op zeer simpele ethica van de religies die allen gemeen heb ben. namelijk den dienst van God en mede- mensch". Tot slot wijst lord Baden Powell er in zjjn „Times"-artikel op, dat een belang rijke maar niet veel besproken eigen aardigheid van de padvinderij juist die natuurlijke groei is. Dertig jaar geleden schreef hjj over padvindersonderwerpen een boek, dat door de jeugd is gelezen en herlezen, en waaruit de millioenenbewe- ging groeide. Van bovenaf is deze nooit georganiseerd. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij het voorstel tot het oprichten van een gymnasiale afdeeling aan de H.B.S. A, waar door een gemeentelijk lyceum tot stand kwam, zijn wij er van uitgegaan, dat de lessen van de afdeeling H.B.S. A en van de gymnasiale af deeling zooveel mogelijk zouden worden ge combineerd. Voor de derde klasse zou die com binatie kunnen plaats hebben voor de vakken Nederlandsch, Fransch, Engelsch, Duitsch, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Natuurkunde, Scheikunde, Teekenen en Lichamelijke Oefe ning. Blijkens een van den Rector vah het Ly ceum ontvangen schrijven, geeft de Inspec teur der Lycea in overweging om, indien er voor de gymnasiale afdeeling en de H.B.S. A. samen meer dan 30 leerlingen zijn, geen les sen te combineeren. Voor de derde klasse hebben zich thans 32 leerlingen aangegeven, t.w. 10 voor de gym nasiale afdeeling en 22 voor de afdeeling H.B.S. A. De vraag dient daarom thans reeds onder de oogen te worden gezien of aan het door den Inspecteur in overweging gegeven idee gevolg zal worden gegeven, dan wel of niet-combinatie, evenals aan de overige klas sen eerst zal plaats hebben indien het aantal leerlingen meer dan 36 bedraagt, waarbij wij aanteekenen, dat splitsing aan de H.B.S. voor heen kon plaats hebben, indien het aantal leerlingen meer dan 25 bedroeg, welk aantal na dien tijd is verhoogd eerst tot 30 en later t0w1j6 hebben over deze aangelegenheid het oordeel ingewonnen van het College van Cura toren, welk College blijkens het bij de stukken overgelegde advies mededeelt, dat een klasse combinatie, 30 leerlingen te boven gaande, ongewenscht is. Van deze niet-combinatie zou- den naar de meening van het College kunnen worden uitgezonderd de vakken teekenen en lichamelijke oefening. De Commissie van Bij stand voor het Onderwijs sluit zich bij het advies van het Curatorium volkomen aan. De kosten van het niet-combineeren van de derde klasse worden geraamd op pl.m. 3.000, waartegenover staat een mindere uitgave uit het gemeentelijk studiefonds van 500.om dat aan de leeraren van de Kweekschool dan enkele uren kunnen worden opgedragen, welke lager worden bezoldigd dan bij combinatie van de derde klasse van het lyceum. Het niet-combineeren zal dus een meerdere uitgave vorderen van pl.m. 2500.welk be drag geheel voor rekening der gemeente komt. Wij achten het, met het Curatorium en de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs, van belang voor het onderwijs, dat, indien het aantal leerlingen meer dan 30 bedraagt, de lessen, met uitzondering van die voor tee kenen en lichamelijke oefening, aan de gym nasiale afdeeling en de afdeeling H.B.S. A niet worden gecombineerd en wij geven U daarom in overweging in dien geest een be sluit te nemen. Boekjes ten behoeve van de Chr. U.L.O.-School. Het Bestuur der Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", alhier, wendt zich bij schrijven van 27 Juli 1937 tot den Raad met het verzoek ingevolge artikel 72 der L.O.Wet 1920, medewerking te willen ver- ï'eenen voor het aanschaffen van een aantal boekjes ten behoeve van de Christelijke U.L.O. school aan de Kolensteeg. Deze aanschaffing is noodig wegens uitbreiding van de leerstof en ten gevolge van de toeneming van het aan tal leerlingen dier school. B. en W. geven den Raad in overweging voor de bedoelde aanschaffing medewerking te verleenen. en al die klachten en bezwaren zullen verdwijnen, dank zij de buitengewone samenstelling van Apoth. Dumont, waarmede de "AKKERTJES" zijn gevuld. En.... ie zijn onschadelijk Ge proeft niets, Uw maag raakt niet van streek, ze glijden naar binnen. Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52 cent. Gemeenschappelijk burgerlijk veld onder de gemeente Overschie. Het vliegveld Waalhaven zal als burgerlijk vliegveld verdwijnen en worden overge nomen door Defensie ten behoeve van de militaire luchtvaart, aldus de bladen van de A. P. Het tot stand komen van het gemeen schappelijk burgerlijk vliegveld te Overschie zou volgens deze mededeel in gen vrijwel ver zekerd zijn. Dit vliegveld zou worden een knooppiuit van belangrijke Europeesche ver bindingen, waarvan een aantal thans op Schiphol samenkomen. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat vóór 1 October a.s. alle maten en gewichten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van verkoop e.d., moeten zijn voor zien van de letter k. Voor degenen, die tot nu toe verzuimd heb ben om hunne maten en gewichten in de laat ste twee jaren te laten herijken, bestaat daar toe alsnog gelegenheid o.a. aan het IJkkan- toor te Amsterdam, Brouwersgracht 276 A. Dit kantoor is voor het publiek gedurende het geheele jaar eiken Maandag en Vrijdag van 9.3015.30 uur geopend. Bovendien zal ge noemd kantoor ditmaal nog open worden ge steld op Dinsdag 21, Woensdag 22, Donderdag 23, Dinsdag 28, Woensdag 29 en Donderdag 30 September, eveneens van 9.3015.30 uur. Van 6 Sept. 1937. BEVALLEN: C. ZonneveldHeeres, z.; G. DoornVisser, z.; G. G. HoekstraFaes, d.; M. C. van HeuvelGoedhart, z.; P. Mazairac Verberne, d.; G. Schagerde Klerk, z. OVERLEDEN: M. J. Krug (m.), 72 jaar; J. J. KraanVerbeij, 54 jaar. Van 31 Aug.—7 Sept. '37. Nieuwe zaken: Den H e 1 d e r: K. F. Oortgijsen, Westgracht 80, makelaar in onroerende goederen. Texel: S. C. Eelman, Weverstraat 17, Den Burg, commissionnair in stroo, hooi en vlas. Wijzigingen: Anna Paulowna: C. Wit, Zandvaart 59, rijwielhandel en -hersteller; overgegaan aan C. Wit Jr. Stalenhuis, Meerweg 63 B, Breezand, winkel in manufacturen en dameskleeding naar maat; overgegaan aan H. J. Straathof. Texel: N.V. E.T.A. Eerste Texelsche Advo- caatfabriek v/h Gebrs. Dros, Steenenplaats 3, bestuurswijziging. Opheffingen: Den Helder: Chr. Goes, Oostslootstraat 22, slagerij en grossier in vleesch. HIJ HAD ER ZIN IN. Gisterenmorgen betrad een persoon het hoofdbureau, die mededeeling deed van het feit, dat hij nog eenige dagen tegoed had. Dit bleek inderdaad zoo te zijn en de man werd naar Alkmaar overgebracht. OOK DEZE PLAATS IS NIET VEILIG. Een persoon, die zijn rijwielplaatje op zijn jas had bevestigd, en dit kleedingstuk bij de Donkere Duinen even op het strand had ge legd, deed de ontdekking, dat zelfs deze plaats niet veilig is voor belas tingmerk- dieven. ZIJ WILDEN WEL DRINKEN, MAAR NIET BETALEN. Een caféhoudster riep gisterenavond de assistentie van de politie in. Een aantal be zoekers, was n.1. zonder betaling, hard weg- geloopen. Het gelukte de politie een van deze menschen te achterhalen en dit heerschap bleek nu gewillig om de consumptie te be talen. uitschland zal deze week in het teeken staan van het Neurenbergsche Congres, het vijfde sedert de vestiging van het „Derde Rijk". De Duitscher en de buitenwereld zullen zich weer kunnen verbazen over de staaltjes van regie, die op deze dagen in het bizonder uitkomen. Want daarin is Goebbels, de mini- ter van propaganda, een meester. Het zal een vertooning worden, die tot het buitenland zal spreken en die den Duitschers zelf, die zeer gevoedg zijn voor massale demonstraties, sterk zal imponeeren. Er zullen van de week donderende rede voeringen worden gehouden en het buitenland zal luisteren wat voor belangwekkends daar uit te puren is, want er zal veel in zijn, dat een herhaling is van redevoeringen van vorige jaren, maar er zal toch ook wel iets gezegd worden over problemen, die de Duitschers en het buitenland bezig houden, b.v. de verhou ding van Kerk en Staat. Zal de strijdbijl voor- loopig begraven worden? Het lijkt er eenigs- zins op, dat er een periode van rust in zaf treden. Laat ons het hopen. Wat het Congres vooral moet doen, dat is het wekken van een eenheid naar buiten. Hitier en de zijnen gaan er prat op, dat ze in de jaren dat het nationaal socialisme in Duitschland aan het bewind is, er een groote eenheid onder het volk is. Het is slechts schijn. „De Maasbode" schreef gisteravond in een beschouwing o.m.: Het is een valsch beeld, het Duitsche volk is wellicht nooit zoo innerlijk ver deeld geweest als juist onder het natio- naal-socialistisch regiem, zelfs in de eigen rijen, waar de verschillende groepeeringen en vleugels elkaar ten bitterste bestrijden. Maar op het partijcongres, dat over het geheele jaar uitstraai't, heerscht de stram ste discipline; geen schijn of vleugje van verdeeldheid, alles eendracht en eenheid samen. Straks zullen binnenskamers de meenings- verschillen uitgevochten worden; maar nu scharen allen zich onvoorwaardelijk om den Führer. We zien kracht, kracht, niets dan kracht. Neurenberg is het feest van de volbloed nationaal-socialisten; van de elite, zegt het blad. Daar komen en gaan honderdduizenden, zij stroomen daar door een levende kracht gevende bron. Tamelijk snel, want de over-, overgroote meerderheid der bezoekers blijft slechts een of twee dagen. Maar die massale beweging, meesterlijk georganiseerd en ge- ensceneerd, maakt een overweldigenden in druk. Hier vergadert een minderheid van het Duitsche volk. Maar die minderheid over- heerscht door haar geaccapareerde macht; zij domineert, zij terroriseert, zij vernietigt. Maar zij geeft in al haar uitingen het beeld van een massale gemeenschapseenheid. HERMAN NIJPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Op het gebied van Overhemden, Dassen, Handschoenen, Hoeden enz, grote keuze, laag in prjjs. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur, Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Port Arthur" en „De Kandelaars van den Keizer". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Een avontuur in Polen" en „De oude beer is zeer ondeugend". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De wereld in wording" en „Lang den Weg", Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) Laagwater Hoogwater (Woensdag) Laagwater Licht op (heden) 9.30 22.00 3.25 16.10 10.00 22.30 4.00 16.35 20.06 Barometerstand Den Helder 762.6 Temperatuur zeewater 18.4 Temperatuur lucht 18.6 Hoogste temp. lucht gisteren 20.1 Laagste temp. lucht gisteren 14.2 Den Helder, 6 Sept. 1937. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.980.80 Slips 0.75 Schol le soort per kist 7.405.60 Schol 2e soort 3.402.10 Schar 2.40 Even regelmatig als de herfst en vrijwel gelijktijdig komt elk jaar de circulaire van het dansinstituut „Polak". De circulaire, welke men alleen al gaarne inkijkt om te zien of het nieuwe aanwinsten heeft op het gebied van uitspraken over het nut en de beteekenis van het dansen. In dit blad treft men weer zoo'n „Polak-circulaire" aan en daarin een nieuw citaat. Maar behalve dat, een aantal vleiende beoordeelingen over het instituut, o.a.: van wijlen kolonel P. S. Groen. Na lezing van dit rondschrijven zal menigeen weer be sluiten om zijn kind(eren) van de prima dans- cursussen van Tilly P. en Jac. P. te laten profiteeren,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5