SPORTNIEUWS 1 Paddenstoelenvergiftiging gebruik Delft's herboren Godshuis weer in Minister van Schaik beleedigd Ronselaars gearresteerd F,G Reims doet Bakhuys een proces aan Arabische actie tegen ver deeling van Palestina 400 M. record van K. Baum- garten wordt niet erkend Duifschland en Italië waarschijnlijk niet vertegenwoordigd WxiteAAJioAl Jan Zeegers gewond tfcAa&en Achtkamp in Oostenrijk begonnen Leiding der Sovjet-indus trie geheel vernieuwd Vxret&at AMelLeJk Nieuw Europeesch record 110 meter horden Middelt, Zee - Conferentie Taifoen teisterde ook Macao Grootsche plechtigheid in de Nieuwe Kerk Leider van Zwart Front biedt herhaaldelijk aan zl)n beschuldi gingen te bewijzen. Ook zijn advocaat zegt het te kunnen. In hooger beroep een maand ge- eischt. Voor het gevechtshof te Den Haag werd gisteren de strafzaak behandeld tegen Ar- nold Meijer, leider van het Nederlandsche volksfascisme. M. had in het orgaan van deze partij „Zwart Front" een artikel ge publiceerd, cn in dat artikel zich beleedigend over den. toenmaligen minister van justitie Mr. van Schaik uitgelaten. Minister Van Schaik zou volgens dit arti kel jaren geleden, nog voordat hij minister was. den fraudeerenden penningmeester van den R.K. Steenfabrieksarbeidersbond gele genheid hebben'gegeven- naar Indië te .vluchten. In het artikel had M. tevens de houding van minister Van Schaik bij de naturalisatie •van Mannheimer gelaakt cn in verband hiermee ook eenige verdere beleedigende be schuldigingen jegens den minister geuit. Verdachte gaf de feiten toe en de zaak liep dan ook over de vraag of hier sprake was van een smaad volgens artikel 261 W. van S. of van de eenvoudige beleediging van artikel 166 en voorts over het recht van verdachte om tot bewijs van de waarheid van het ten laste gelegde feit te worden toe gelaten. waarop M. herhaaldelijk had aange drongen. De Rechtbank te Breda had na een uit voerige bespreking in raadkamer beslist, dat er sprake was van beleediging en dat ver dachte niet tot het bewijs kon worden toe gelaten. Bij het in hooger beroep gaan had Arnold Meijer verzuimd ook tegen de beslissing in zake het toelaten tot bewijs van zijn beschul digingen in beroep te gaan, zoodat deze kwestie voor het Hof niet meer ter sprake ge bracht kon worden. De procureur-generaal achtte de in de ■dagvaarding aangehaalde uitdrukkingen al le uitermate beleedigend en vorderde, met vernietiging van het vonnis van de recht bank te Breda, wegens eenvoudige beleedi ging een gevangenisstraf van één maand. De verdediger meende, dat de kwestie van het toelaten tot bewijs thans wel de gelijk ter sprake kon komen. Voorts betwistte pleiter het be leedigend karakter van de uitlatin gen en meende, dat hier slechts! van beschuldigingen tegen den mi nister sprake was, waarvan pleiter aanbood deze door bewijs te staven. Het Hof zal op 22 September arrest wij zen. Tragisch einde van een uitstap je. Student en zijn a.s. schoon moeder overleden; toestand van zijn verloofde zorgwekkend. Een ernstig geval van vergiftiging door het gebruik van oneetbare pad denstoelen heelt zich voorgedaan te Utrecht. Twee personen heeft dit het leven gekost. De vorige week Woensdag had mevrouw W. in gezelschap van haar dochter en den Indischen student H., die met haar dochter verloofd was, een fietstochtje naar Hilver sum gemaakt. Daar heeft het gezelschap paddenstoelen gezocht. De meegenomen exemplaren werden thuis bereid en bij den maaltijd opgegeten. Kort na het gebruik ervan deden zich bij alle drie vergiftigingsverschijnselen voor, die al spoedig ernstige vormen aannamen. De patiënten werden naar ziekenhuizen „DIT IS NIET DAN EEN HUIS GODS, EN DIT IS DE POORT DES HEMELS." (Gen. 28 176). Onder groote belangstelling is gis terenmiddag de gerestaureerde Nieu we Kerk te Delft op plechtige wijze weder in gebruik genomen. Hiermede is de omvangrijke restauratie van dit historische kerkgebouw, waarin zich de graven der Oranjevorsten bevinden, afgesloten, nadat binnen de oude muren gedurende ongeveer 15 jaren, slechts onderbroken door enkele periodes van rust, het lied van den arbeid heeft geklonken. Het is tusschcn half drie en drie uur in den namiddag. Door de hooge gewelven van het schip der gerestaureerde kerk, waarin door het flauwgetinte glas der ramen het daglicht getemperd naar binnen valt, rui- schen de orgeltoonen. De organist de heer J. H. Storm, impro viseert op het machtige instrument, dat hij, na een arbeid van vele jaren, zijn ouden luister heeft hergeven. Een keur van genoodigden, waaronder de hoogste autoriteiten in den lande vult lang zamerhand het kerkgebouw. Wanneer de orgeltonen zijn verstorven en de autoriteiten hun plaatsen hebben ingeno men. betreedt de president-kerkvoogd prof. dr. H. B. Dorgelo het preekgestoelte. Hij verzoekt den aanwezigen te willen zingen vervoerd, waar zij ter verpleging werden opgenomen. De toestand van mevrouw W., die met haar dochter in het Stads- en aca demisch ziekenhuis was opgenomen, was reeds vrijwel hopeloos, doch ook haar doch ter en haar aanstaande schoonzoon, welke laatste in de Diaconesseninrichting ver pleegd werd, waren er ernstig aan toe. Mevrouw W. is, naar thans eerst bekend wordt, reeds Zaterdagmid dag aan de gevolgen der vergifti ging overleden. Gisteravond is ook de student H. bezweken. Naar wij vernemen is de toestand van mejuf frouw W. nog steeds zeer zorgwek kend. „Eet dergelijke riskante lekker nijen niet". Nader wordt nog in de N.R.C. gemeld, dat de bekende deskundige op het gebied der paddestoelen, Dr. W. 11. Wette te Huizen, aan stonds veronderstelde, dat alleen de Ania- nita Mappa de vergiftiging veroorzaakt kon hebben (wat ook bij het bacteriologisch on derzoek is gebleken). Alleen al omdat de andere soorten nog niet rijp zijn. Hij heeft dit jaar buitengewoon veel van deze gevaarlijke zwammen gezien, niet al leen in het Gooi, maar ook in Brabant. De uitwerking van haar gift is eerst na twaalf a dertien uren te bespeuren en dan is dit reeds in het bloed opgenomen, zoodat in dien men er althans groote hoeveelheden van heeft gegeten er geringe kans op herstel bestaat. Tot het geslacht der amanita behoort ook de eetbare amanita rubescens of parelama- niet, maar deze is gemakkelijk van haar te onderscheiden, door het rose vleesch. De Amappa gelijkt echter zeer veel op de eeni ge eetbare champignons, die ook in bos- schen voorkomt, n.1. de Agaricus. Alle an dere champignons groeien in ons land op weilanden. Zij komt zeer veel voor in de bosschen van de Hollandsche Rading, het Spanderswoud, het Bikbergerbosch en an dere bosschen van het Gooi. Men moet al zeer deskundig zijn om haar van de A.map- pa te kunnen onderscheiden zood-at de heer de Wette met klem den raad moet geven om geen paddestoelen te eten, zonder dat men door een deskundige zich heeft doen voorlichten. Wij zouden hieraan den raad willen toe voegen: eet dergelijke riskante lekkernij in het geheel niet. De ervaringen van een werkzoe kende in Spanje. Begin .Tuli was een Arnhemsche jongeman door ronselaars overgehaald naar Spanje te gaan, waar hij werk zou kunnen vinden. De reis naar Spanje werd evenwel een wreede teleurstelling. Inplaats van werk te vinden, werd hij inge lijfd bij de regeeringstroepen, ten einde naar het front te worden ge zonden. Alvorens het zoover kwam, gelukte het hem te ontvluchten. Dc jongeman, de 25-jarige J, de H., wonen de aan de Duivenstraat te Arnhem, is thans in de ouderlijke woning teruggekeerd. Blijkens zijn mededeelingen was hij begin Juli ingegaan op de schoone beloten welke hem door drie stadgenooten allen commu nisten waren gedaan. Hij zou in Spanje goed betaald werk vinden en na zes maan den weer terug kunnen keeren. De H. reisde op 6 Juli p. trein via Parijs naar Perpignan vandaar ging het met enkele andere, even eens geronselde landgenooten per autobus naar de Pyreneeën, welke te voet werden gepasseerd. De jongelui arriveerden vervolgens in een kazerne te Albacete, waar zij een militaire uitrusting kregen. Het eten was er slecht. Men verdiende zestig peseta's per dag. Plannen tot ontvluchting. De H. en enkele ander lotgenooten staken de hoofden bijeen en beraamden een plan tot ontvluchten. Op een avond begaven zij zich ongemerkt buiten de kazerne. Met een het eerste vers van psalm 75: „U alleen, U loven wij." Na het gemeenschappelijk gezang gaat prof. Dorgelo voor in gebed, waarna hij een rede uitspreekt. Het plechtige moment. In zijn rede geeft spr. allereerst een uit eenzetting aangaande de geschiedenis der restauratie, waarbij hij zijn ambtsvoorgan ger wijlen den heer J. C. van Woerden me moreert, die zich aan de zaak van de restau ratie heeft gegeven totdat een steeds voort woekerende kwaal zijn laatste lichamelijke krachten had gebroken. In dit verband uit spr. den wensch, dat de gedenksteen, wel ke in den Zuiderbeuk is geplaatst, tot in lengte van dagen zal mogen getuigen van zijn initiatief en krachtig streven. Vervolgens richt spr. zich tot den mi nister en brengt hem en zijn voorganger mr. Terpstra dank voor de hulp en steun aan de Kerkvoogdij geschonken. Een woord van warmen dank brengt spr. tenslotte aan allen, die aan de restauratie hebben medegewerkt» Met de bede, dat in dit schoone bedehuis door de boodschap der zoekende liefde vele harten tot nieuw leven gewekt mogen worden stelt spr. namens het college van Kerk voogden het kerkgebouw weder in gebruik. Vervolgens betreedt de minister van On derwijs, K. en W. Prof. dr. J. R. Sloteiuaker de Bruine den kansel, De bekende skiffeur en athleet Jan Zeegers Jr., is in den Amstel ter hoogte van de Zuider gasfabriek gisteravond in aanvaring gekomen met een vierriemsgiek van de stu- dentënroeivereeniging Nereus. Bij deze botsing is de heer Zeegers aan den linkerkuit gewond. Met twee diepe vleesehwonden is hij in het Onze Lieve Vrouwegasthuis opge nomen. Reshevski wint van Petrov. Gisteren werd de eerste ronde gespeeld van den achtkamp op de Senmiering. De partij EliskasesRagozin eindigde na 38 zetten in remise. Reshevski won van Petrov in een partij welke 55 zetten duurde. Het was een aange nomen damegambiet met ongeveer gelijk spel. Petrov weigerde in het eindspel een remise-aanbod van den Amerikaan, ver loor vervolgens een pion en moest ten slotte de winst aan Reshevski laten. Zeer interessant was de partij tusschen Capablanca en Fine,, welke na 57 zetten werd afgebroken. Het was een damegam biet met de Slavische verdediging, zeer goed door beiden gespeeld. Ook het middenspel dat zeer ingewikkeld was, werd op fraaie wijze door beide groot- particuliere autobus reisden zii naar Almau za. Vandaar werd de tocht te voet voortge zet. Met een aangeroepen auto reed men door naar Valencia, waar de jongelui zich tot den Nederlandschen consul wendden, die hen een verhoor afnam en geld, eten en bur- gerkleeren verschafte. Met een Fransch schip kon na eenige dagen de reis naar Marseille worden aanvaard, vanwaar men per trein naar Nederland te rugkeerde. Van de andere jongelui kwamen er twee uit Haarlem, een uit Amsterdam en een uit Zwolle. In verband met deze ronselarij naar Spanje heeft de Arnhemsche politie de drie Arnhemsche communisten gearresteerd, die cjen jongeman de PI. hadden overgehaald naar Spanje te gaan. -• Het drietal is in het politiebureau opgesloten, teneinde aan een nader verhöor te worden onderworpen. Verjonging van het kader duurt uog steeds voort. Behalve Ljoebimof, den commissaris van de lichte industrie, heeft het centraal uitvoerend comité de ondercommissarissen van deze industrie, Mychkof en Jeremin, van hun ambt ontheven. Het commissari aat van de lichte industrie was aanzienlijk ten achter bij het productieplan voor het eerste halfjaar. Thans is het hooge personeel, dat de leiding heeft over de Sovjet Russische in dustrie vrijwel geheel vernieuwd. De beweging tot verjonging van het ka der duurt nog steeds voort. Van de 17 volkscommissarissen, die in het diploma tieke jaarboek van 1936 voorkomen, zijn en nog slechts acht in functie. meesters behandeld. In 't eindspel verkreeg Capablanca duidelijk voordeel, doch toen dc partij na 57 zetten werd afgebroken, waren de deskundigen het er algemeen over eens, dat remise toch wel het slot zou voxnien. Ook de partij tusschen Flohr en Keres, een orthodox damegambiet met de ruilva- riant, werd afgebroken na 56 zetten. Ook hier mag remise verwacht worden. Is er ook nog een aanbod van Metz? Het geval-Bakhuys, schrijft het Hdbld., is in Frankrijk nog niet afgeloopen, men zou kunnen zeggen, dat het pas begint. Reeds is hier eenigen tijd geleden een contract ge publiceerd dat Bakhuys geleekend heeft, en waarin bepaald werd, welk bedrag aan den middenvoor door de club te Reims gegaran deerd. Gistermorgen stond er een bericht in ..1' Auto" waaruit blijkt, dat het Stade de Reims Bakhuys een proces aandoet voor het niet nakomen van zijn verplichtingen. Volgens het ge noemde bericht heeft de advocaat van de club te Reims Bakhuys een aangeteekenden brief verzonden, om naar Beims te komen, doch de brief is ongeopend teruggekomen. In dit bericht wordt nu ook de voetbalclub van Metz genoemd en het heet dat ook de ze club aan den Nederlandschen midvoor een aanbod zou hebben gemaakt, dat waar devoller zou zijn dan het contract van Reims. Interessant is ook wel het feit, dat het ge- Eenheidscongres geopend Ori- enteering in de richting van Italië? Het Arabische eenheidscongres tegen de verdeeling van Palestina is gisterenavond te Beiroet geopend in aanwezigheid van vierhonderd vertegenwoordigers uit Pales tina, Irak, Syrië, Den Libanon, Egypte en Transjordanië. De vroegere minister-presi dent van Irak, Naji Soeedi werd tot voor zitter van het congres gekozen. Nabih Azme de voorzitter van de Syrische commissie tot verdediging van Palestina, getuigde van den wil der Arabische wereld iederen aanval op haar sbuvereiniteit te bestrijden. Hij ver klaarde vervolgens, dat het Arabische volk den „zionistischen kanker" niet zal toe laten, doch een minderheid, die volledige rechten geniet, zal tolereeren. Groot Britan- nié zal moeten kiezen tusschen de Arabische vriendschap en de zionistische politiek. In het laatste geval zouden de Arabiez-en zich naar een andere richting oriënteeren. An dere vertegenwoordigers legden soortgelijke verklaringen af. Vervolgens werd de Groot-Mufti van Je- rusalem tot eere-voorzitter van het congres gekozen. Morgenochtend zullen de bijeen komsten hervat worden. VULCANISCHE WERKING OP SALOMON EILANDEN. Do gouverneur van Nieuw-Zeeland heeft aan de Australische regeering medegedeeld, dat de vulcaan Bagana op het eiland Bou gainville, deel uitmakende van de groep der Salomon eilanden, in lievige werking is. De rook stijgt ongeveer 5000 M. hoog op. Het gebied is dicht, bewoond. De hoofdstad be vindt zich echter niet in gevaar. publiceerde contract een zinsnede schijnt te bevatten, welke in strijd is met de reglemen ten van den Franschen Voetbalbond. On danks dit feit heeft de voetbalclub te Reimr. het vaste plan, al was het maar voor het principe, met een proces te beginnen, zelfr in de mogelijkheid, dat de club van der Franschen bend een bestraffing zou kunnen krijgen. DE ATHLEET NOG NIET GENATURALISEERD. Ook de estafetterecords van dc Trekvogels ongeldig. Naar wij vernemen zal de recordcommis sie van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie zeer waarschijnlijk het Ne derlandsche record van Karl Baumgarten op de 400 meter, gevestigd op 26 Juni 1937 te Boedapest, met een tijd van 48.8 sec., alsmede de records over de 4 x 400 meter estafette van de Trekvogels met ecn tijd \an 3 min. 22.1 sec. en op de Olympische Estafette van dezelfde vereeniging, met een tijd van 3 min. 31.5 sec. beide verrichtin gen vonden Zondag j.1. op de Sintelbaan te Amsterdam plaats niet erkennen, om dat Karl en ook zijn broer Heituz Baum garten nog niet het Nederlanderschap heb ben verworven. Zij bezitten voor de wet de Duitsche nationaliteit. Finlay noteert 14.1 sec. Tijdens de gisteravond voortgezette inter nationale athletiekwedstrijden verbeterde de Engelsche athleet Finlay het Europeesche record op de 110 meter horden door dezen afstand af te leggen in den tijd van 14.1 sec. Het lyereldrecord is in bezit van Forest Town (V.S.) met een tijd van 13.7 sec., ge maakt op 27 Augustus van het vorig jaar te Oslo. Berlijn grijpt terug naar het In cident met de „Leipzig", Het Duitsche antwoord op de Britsch-Engelsche uitnoodiging tot deelneming aan de Middellandsche Zee-conferentie Is gisterenavond verzonden. Het antwoord is gezon den aan de niet-inmengingscommis- sie. De bewoordingen van het ant woord zijn vastgesteld tijdens een haastige bijeenkomst, die gehouden werd na het appèl van den arbeids dienst. Volgens te Neurenberg verkregen inlichtingen, is men van meening, dat het Duitsche antwoord begeleid wordt door zoo veel reserves en be zwaren, dat het gelijk staat met een afwijzing. Inzonderheid komt Ber lijn terug op het incident met de „Leipzig". Naar verluidt, zal ook het Italiaansche antwoord in wezen een weigering inhou den. Rome zal de uitnoodiging niet botweg af- wijzeft, maar als zijn meening te kennen geven, dat de kwestie in de non-interven tiecommissie thuis behoort. Of in liet Italiaansche antwoord ook nog zal gerept worden over de Russische stap, is niet bekend. EPIDEMIE VAN KINDERVERLAMMING IN AMERIKA. Volgens een mededeeling van den open haren gezondheidsdienst te Washington zijn in de op 28 Augustus geëindigde week 2600 nieuwe gevallen van kinderverlamming ge constateerd, het grootste aantal dat sinds dit jaar in een enkele week zich heeft voorge daan. VERDWENEN DANTZIGER ZOU IN SPANJE ZIJN. Het persbureau van den Senaat in Danlzig deelt mede, dat de sedert 26 Mei verdwenen sociaal-democratische afgevaardigde Hans Wichmann, eenige dagen geleden uit Span je een brief heeft doen toekomen aan zijiï vroegere partijgenooten te Dantzig, die zich! thans in het bezit der autoriteiten bevindt, Het persbureau van den Senaat voegt hier aan toe, dat het thans dus vaststaat, dat ichmann zich in Span je bevindt cn dat de geruchten, die in verband met zijn verdwij ning de ronde hebben gedaan, komen te ver vallen. Uit Macao wordt gemeld, dat de Taifoen» Wélke op 2 September Hongkong heeft ge teisterd, ook enorme schade heeft aangc* richt aan de Portugeesche kolonie. Er zijn vijftien dooden en zeventien wonden. Be nieuwe haveninrichtingen te Rapraih zijn vernield, terwijl verscheidene gebouwen ei woest zijn. Een groot aantal schepen 13 gezonken, Volledige samenwerking. De minister vangt aan met zijn hartelij ke dankbaarheid ervoor uit te spreken dat wij den grooten dag beleven kunnen, waar op dit statige gebouw volledig is hersteld Over de noodzaak van die herstelling be stond reeds jaren volledige overeenstem ming. De gang van zaken is geschetst door den president-kerkvoogd en de minister gaat daarop zijnerzijds niet weder in. Alleen her innert hij aan de grootsche samenwerking die te dezer zake heeft bestaan. Hare Majesteit de Koningin ging voor, tal van particulieren brachten hun offer, de kerkelijke gemeente spande zich in, de overheid van rijk, provincie en burgelijke gemeente deed het hare, en langs dezen weg is het ideaal van de herstelling bereikt. Spr. wijst er dan op, dat de kerk de laatste rustplaats is der Oranje's en wijdt vervol gens zijn aandacht aan het zuiver kunst zinnige gedeelte der restauratie. Boven de kunst staat volgens spr. de re ligie, boven het contact met dc schepping staat liet contact met den schepper. Wanneer het gaat om behoud van een gebouw, dat tegelijk monument is en plaats van eeredienst, dan ligt het in de rede, dat overheid en kerk hier samen gaan, gelijk reeds sinds tal van jaren met zoo gelukkige uit komst geschiedt. Door een speciaal fonds zal de Ned. Herv. Kerk in staat worden gesteld meer op het gebied der restauratie werkzaam te zijn. Langs dezen weg zal te meer bevorderd worden, dat kunstschatten uit het verle den worden bewaard en dat de kunst on£ niet alleen in verband stelt met de on zichtbare wereld van ideaal en intuitie, maar ook met den onzichtbare, dat zij niet alleen aan de schoonheid zich wijdt, maar ook aan het allerschoonste en hem ont moet, die in Jezus Christus Hooggeloofd zich tot deze wereld heeft nedergebogen. Mogen, zoo eindigde de minister, de dank voor het verleden, de taak voor het heden en de toerusting voor de toekomst elkander in dit herstelde gebouw bij voortduring ontmoeten in een gezamenlijk streven naar omhoog. Dan is tenslotte het. woord aan den voor zitter van den kerkeraad, ds. H. P. Brandt. Als uitgangspunt van zijn rede neemt spr. hetgeen men vindt in Genesis 28 17b: „Dit is niet dan een huis Gods, en dit is de poort des Hemels". Volgens het bijbelsche verhaal heeft Ja- cob deze woorden gesproken, toen God zich aan hem in Bethel openbaarde. Jacob zag er een goddelijk visioen: hemel en aarde waren bijeengekomen. De eenzame streek van Luz was een huis van God geworden, aldus kunnen wij volgens spr. het woord' van den aartsvader verstaan. Maar, zoo vraagt hij zich af, mogen wij 't in betrek king brengen tot de plaats, waar wij ons thans bevinden? Daar bestaat toch een groot verschil tusschcn den tempel der natuur, waar een Jacob op de knieën zonk en deze kathedraal, waar alles door menschcnhand is geschapen. Toch herha len wij heden eerbiedig en dankbaar het woord van Jacob, want ook wij kennen onze gewijde plaatsen en onze heilige tijden. En dat maakt voor den Kerkeraad vooral het heerlijke karakter van dezen dag uit, aldus spr., dat de gemeente deze kerk weer als haar bedehuis in gebruik mag nemen. Met de bede, dat velen in dit kerkgebouw de gemeenschap met God in Christus zul len mogen vinden, besluit spr. zijn rede Nadat tenslotte een dankgebed is uitge sproken, wordt de plechtig~e samenkomst besloten met het gemeenschappelijk zingen van Psalm 150 1: „Looft God. looft zijn naam alom waarna de autoriteiten en vervolgens de andere genoodigden het kerkgebouw verlaten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2