M 2 Aqenda in moeilijkheden Ingezonden Duitsch schip lek geslagen Donderdag 9 September 1937 Tweede Blad De discussies beginnen naar verkiezings- redevoeringen te rieken Dn Feenstra Kuiper in de oppositie Rectificatie De „Gruno" zet een gewonde af HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen De behandelende genees heer van H* K* FL Prinses Juliana YlaadAAe^lt'XMi Met een zeker welgevallen hebben de edel achtbare heeren, Dinsdagavond de sluizen hunner welsprekendheid opengezet. Je kon zien, dat de vacantie hun goed gedaan had. Er waren er, die met gebruinde koppen" op het gestoelte der eere waren neergestreken, er waren er wier geest verfrischt was door den zilten zeewind, waarvan ze op het Huis- duiner strand hadden-geprofiteerd. Ze waren uitgerust en dat was in de discussies best te merken. We hadden om tien uur, zonder eenig bezwaar op straat kunnen staan, daar mee was het gemeente-belang in geen enkel opzicht geschaad: Integendeel! Nu had de Westerkerktoren al lang elf geslagen, voor dat voor de laatste maal de voorzittershamer bescheiden op het groene kleed klopte en de heeren zich van hun zetels verhieven, tot de volgende zitting De verbouwing van de kantoren van den Gemeente-ontvanger en van die van de Cen trale Boekhouding was het eerste dankbare onderwerp voor een breedvoerige bespreking. Alle fracties moesten er het hunne over zeg gen. Zelfs de heer Van Loo (V.-D.), die zich aanvankelijk voorgenomen had dezen keer zijn beurt te laten passeeren, nam het woord „omdat de anderen ook allemaal iets gezegd hadden". Enthousiast was geen van de heeren over de oplossing. De meesten braken een lans voor een „Centraal dienst gebouw", doch het feit, dat er een te groot bedrag mee gemoeid was, de bur gemeester sprak van 2y2 ton, deed hen besluiten, zich bij deze verhouding neer te leggen. De heer Mulder (A.-R.) verheugde zich er het meest over, dat hij nu zoo'n „netten buur" zou krijgen, want al is een goede buur beter dan een verre vriend, zoo zei hij, een leelijke buur is toch ook niet alles. Dr. Feenstra Kuyper kon zich niet met het voorstel betreffende de gasverwarming van het gebouw vereenigen. Kolenverwarming (centraal dan) is goedkooper, zoo redeneerde hij, dus dan moeten we het dure gas niet gaan gebruiken. We hebben aan het Raad huis als afschrikwekkend voorbeeld al ge noeg van de dure gasverwarming. In een handig pleidooi verdedigde wet houder v. d. Vaart de gasverwarming. Hij toonde aan, dat het geldelijk verschil niet zoo groot was en dat iedere uitbreiding van het debiet van de gasfabriek de positie van de gasfabriek gunstig beïnvloedt, terwijl het gas geleverd wordt voor even meer dan den kostprijs. De wethouder wilde ook vooral niet uit het oog verliezen de reclame-waarde van de gasverwarming. „Stel je voor, dat er iemand op de C.B. komt spreken over gas verwarming, dan kunnen ze daar zeggen: zie hier het goede resultaat van de verwarming, Zindelijk, schoon en aangenaam." Dr. Feenstra Kuiper lachte wat meesmui lend om een dergelijk argument. Hij hield liever de centen in het laadje. Wethouder Smits toonde zich de vurigste voorstander van een „Centraal dienstgebouw". De decentralisatie van de diensten van Sociale Zaken, volgens den wethouder de meest om vangrijke dienst op het oogenblik in de ge meente, is hem een doorn in het oog. „Als je jn het gebouw op den Kanaalweg een spijker slaat, stort het heelemaal in elkaar", zoo zei hij, tot niet geringe hilariteit van verschil lende raadsleden. Maar dat alles mocht niet baten, het voorstel werd aangenomen, nadat wethouder v. d. Vaart viog een beroep op den raad had gedaan om wat vertrouwen te heb ben in „het koopmansinzicht van het college" tvat betreft de verwarming. Het Centraal dienstgebouw is hiermee verder van de baan, dan het ooit geweest is, gaf de raadsvoor zitter den raad nog als troost achteraan. Het was opnieuw Dr. Feenstra Kuiper, die van leer trok tegen het voorstel van het College, om eenige klerken bij de diensten van Gemeente-werken en Water en Lichtbedrijven, te bevorderen tot adjunct-commies 2e kl. De vertegenwoordiger van „Gemeente belang meende, dat hier meer gelet was op bet belang van den ambtenaar, dan op dat Van de gemeente. Het werk van de heeren motiveert deze promotie niet. De voorzitter toonde echter aan, dat de promitie van een ambtenaar wel degelijk het belang van de gemeente kan zijn en wethou der v. d. Vaart maakte tenslotte de opmer king, dat het hier niet anders was dan een automatische bevordering, die ieder ambte haar, die voldoet en die een bepaald aantal dienstjaren heeft, moet maken. Dat gaf geen gevaarlijke consequenties voor andere ambte haren, waarvoor Dr. Feenstra Kuiper bang Was. De heer v. Zwijndrecht (C.-H.) verweet, biet wethouder Smits aan Dr. Feenstra K„ dat hij de vergadering van G.O. maar had moeten bezoeken, dan was deze heele discus- Zie niet noodig geweest. In het Georganiseerd Overleg was de zaak in kannen en kruiken gedaan en nakaarten Was dus overbodig. Hoh, ho, zei dr. Feenstra Kuiper, waarschijnlijk was ik in het Geor ganiseerd Overleg niet met de heeren eens geweest en dan had ik in de openbare raads vergadering het gqyal ter sprake gebracht. De burgemeester opponeerde ook tegen de houding van de G.O.-verdedigers. Niet het Georganiseerd Overleg, maar de Raad heeft fie beslissing in bezoldigingskwesties, Wethouder Smits (r.k.) verdedigde, dat ook in de hoofdstad het G.O. deze beslissin gen nam, maar de burgemeester bestreed deze meening, door er op te wijzen, dat dat vroeger het geval was, maar dat door den Centralen Raad van Beroep uitgemaakt was, dat deze regeling in strijd was met de ge meente-wet en dat daarna in dezen toestand in Amsterdam verandering was gebracht. Met dit al ging bijna een uur met deze discussie heen en... werden de klerken bevorderd tot adjunct-commies. De kwestie van de verbetering van de Van der Veerstraat te Julianadorp, riep den heer Van der Veer (a.r.) in het strijdperk. We hadden onzen plattelander nog nooit zoo fef van leer hooren trekken. Er werd hier „een schreeuwend onrecht" gepleegd, zei hij en hij hief zijn vuist op naar de bestuurstafel. Het was alles wel niet zoo kwaadaardig bedoeld, maar de heer v. d. Veer was toch wel stevig verontwaardigd, dat waar andere straten, ook particulier eigendom, door de gemeente waren verbeterd, aan de Jb. v. d. Veerstraat niets werd gedaan. De schijn was indertijd door het College gewekt, dat deze zaak in orde zou komen. Maar er wordt niets gedaan. De v. d. Veerstraat is particulier eigendom van den heer Kuit, die aan deze straat ver- schilende huizen heeft liggen. De burgemeester gaf nu de verzekering aan den heer Van der Veer, dat de straat in orde zou komen, maar... niet met centen van de gemeente. Het leven is vol puzzïes. Het was de heer Boogaard, die als laatste van dezen avond in het strijdperk trad om het op te nemen voor zijn min- of onvermo gende vrienden, die den huiselijken haard tij delijk moeten verwisselen met het hospitaal- bed. De nieuwe verordening heeft voorge schreven, dat de menschen zich moeten ver zekeren tegen ziekte, met gevolg, dat ze nu 48 of 54 dagen gratis verpleegd worden. Maar wee hen, die verplicht zijn, een langere periode op de Buitenhaven te vertoeven. Voor heen betaalden zij 25 centen „logieskosten" per dag, nu moeten ze 1.50 „pensiongeld" geven. Maatschappelijk Hulpbetoon schiet hun dat bedrag wel voor, maar houdt het fater weer af van hun ondersteuning. De heer Boogaard wilde die oude regeling weer. Maar dat kon niet. Wethouder Smits betoogde het met duizend woordèn en een flux de bouche, waarmee hij voor de balie geen slecht figuur geslagen zou hebben, maar die in deze vergadering heusch te veel van het goede bracht. De burgemeester beloofde de zaak nog eens onder het oog te zien met zijn medebestuur ders. Hiermee kwam zoo ongeveer het einde van de vergadering, waarvan de breed voerige besprekingen, als we ons niet ver gissen, al begonnen te rieken nhar ver kiezingspropaganda. De gemeenteraads verkiezingen zijn in zicht...,.. Wij zouden deze raadsreflexen niet mogen besluiten, als we niet> vermeldden het feit, dat zonder eenige discussie besloten is, de lig- hah'en voor t.b.c.-patiënten (voor- of nakuur) in de Donkere Duinen te bouwen, door onze jeugdige werkloozen. Een werkobject, dat zeker ieders sympathie zal hebben. Ook de mededeeling, dat opnieuw een lee ning zal worden geconverteerd van 300.000 °-ulden, behoort tot de zonnige kanten van deze vergadering. Het is, dank zij in hoofd zaak de uitstekende financieele relaties van onzen burgemeester, dat onze gemeente deze voordeelen worden bezorgd. Het raadslid J. J. Schoeffelenberger (Opp.) schrift ons: U laat mij in uw Raadsverslag, bij de be handeling tot bevordering adjunct-commies 2e klasse zeggen: De salarissen van den ge meente-ambtenaar zijn toch al zoo, dat ze er hun gezin nauwelijks behoorlijk van onder houden kunnen. Geachte Redactie, ik zou dit niet gaarne verkondigen. Ik heb dan ook ge zegd: Het salaris van deze beide menschen is niet voldoende, om een gezin te kunnen onderhouden. De mjjnenlegger wordt naar Ter schelling gesleept. Gevolg van ruwe zee. Geen persoonlijke ongelukken. In verband met loopende geruchten over een ongeluk op de mjjnenlegger M. 2, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat de mijnealegger M. 2 hedennacht, waarschijnlijk ten gevolge van slecht weer, moeilijkheden heeft ondervonden en as sistentie heeft ingeroepen van Den Helder. De sleepboot „Utrecht" van bureau Wijs muller is daarop uitgevaren en heeft het schip opgepikt en naar Terschelling ge sleept. Van persoonlijke ongelukken aan boord is geen sprake. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Het Engelsche muziekcorps, dat morgenavond 8 uur in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, een concert geeft. Na een moeilijken tocht achter de haven aan den grond gezet Het heeft gisteravond en vannacht op zee, getuige de ervaringen die wij hedenmorgen aan de Buitenhaven opdeden, aardig gespookt. Er woei een flinke Noord-Wester, de meest ongunstige wind voor schepen, die dicht op onze kust zitten, hetwelk o.m. het geval is met een aantal kleinere marineschepen, die aan de oefeningen met de kustwacht deelnemen. Aan het einde van de haven ligt momenteel het Duitsche vrachtschip „Elbing TV", dat vannacht in lekken toestand binnengebracht is. In hoeverre het slechte weer met dit lek- slaan verband houdt is nog niet uitgemaakt. Maar dat schip en opvarenden zeer moeilijke uren achter den rug hebben, is zeker. Gisteravond om half twaalf ontving het Havenkantoor alhier het verzoek, via de vuur toren, om een loods te zenden naar een Duitsch schip, dat op de reede lag. Daar er verder geen bijzonderheden genoemd werden, verkeerde de wachtsman in de meening, dat het schip op zou stoomen naar Harlingen. Derhalve wilde hij het aanbreken van den dag afwachten en de loods om half zes zijn werk laten doen. De loods bleef dus rustig in bed. Maar geruimen tijd later kwam een vlet de haven binnen, waarin zich de stuurman en eenige vletterlui van het Duitsche schip bleken te bevinden. Deze vertelden hoe de werkelijke situatie was, zoodat men be greep, dat de „Elbing IV" veel water bin nenkreeg. Er was dus gevaar aanwezig, Assistentie was dringend gewenscht. De loods gaat naar buiten. Onmiddellijk daarop is loods Sieben met de motorvlet naar de reede vertrokken. Hij vond daar inderdaad het schip in een hachelijke situatie. De lekkage bleek zich te bevinden in het achterruim. Men kon er echter niet bij komen, omdat het schip geladen is met een een lading bazaltslag, waarvan er in het achterruim alleen al een hoeveelheid van 110 ton zit. Pomp buiten werking. Dadelijk na de ontdekking, dat het schip lek geslagen was (hetgeen op volle zee geschied was) had de kapitein, S. Lucas, order gegeven om te pompen. Eenigen tijd was men er in ge slaagd verdere stijging van het water te voor komen, maar toen werd de pomp buiten wer king gesteld. Wat was n.1. gebeurd? Door het slingeren van het schip, lag de lading lang niet rustig en zoodoende kwam er veel klein fijn gruis van het bazaltslag los. Dit verstopte het rooster, dat zich in de pomp bevindt, zoodat het pompen niets hielp. Het water steeg nu steeds hooger in het achterruim. Aan boord heerschte geweldi ge spanning. Zonder dat hij over een kaart van het Schulpengat beschikte week kapi tein Lucas van de gebruikelijke route af om veiliger en rustiger water te zoeken. Hij is daarin volkomen geslaagd, hetgeen zeer zeker een knappe prestatie genoemd mag worden. Niettemin was loodsassistentie zeer ge wenscht, want het schip bleef water maken. Wie schildert dan ook de toestand van opvaren den, toen er maar geen loods kwam, na het met morse-seinen gedane verzoek aan den vuurtoren. Vletterlui er op uit! Op den Dijk stonden als gewoonlijk eenige vletterlui en die zagen al gauw, dat er iets aan de hand was met het schip. Zjj hoorden het trouwens eenige malen driemaal achter elkaar signalen geven. Een vlet werd uitgezet en eenige kwartieren later stonden eenige Heldersche vletterlui aan dek van den Duit- scher! Loods brengt het schip binnen. Daar kwam de loods en die ving dadelijk aan het schip behouden binnen te brengen. Welis waar had het schip niet de benoodigde papie ren, maar het wilde onze haven als noodhaven aandoen. Zoo kwam het, dat vannacht om twee uur ongeveer het lekke Duitsche schip, dat on geveer 540 ton meet en dat op weg was van Rotterdam naar Elbing, onze haven binnen kwam. Een lek schip mag echter niet gemeerd worden, weshalve het door den heer Sieben aan het einde van de haven aan den grond gezet werd. En daar ligt het nu, in afwachting van de dingen, die komen zullen. Kapitein en beman ning, samen bestaande uit 10 koppen, halen even ruimer adem, ofschoon de zorgen van den eerste natuurlijk nog niet geweken zijn. Door het hQQgp vygter. was jiet.schip vanmorgen vlot gekomen, maar „het kan natuurlijk onmogelijk zijn reis vervolgen. Waarschijnlijk zal hier dan de lading van het achterruim gelost worden, om een onderzoek naar de lekkage in te stellen. Best mogelijk, dat de schade dan hier hersteld zal worden. Vermoed wordt, dat eenige klinknagels losgegaan zijn. Zooals het schip daar ligt, nabij het Kuitje, maakte het een goeden indruk, ofschoon het toch al 38 jaar oud is, zooals de stuurman vertelde. Tot de marineschepen, die aan de oefenin gen met de kustwacht deelnemen, behoort ook Hr. Ms. „Gruno". Geheel onverwachts liep deze pantserboot vanmorgen om 8 uur de ha ven binnen. Naar ons bleek, om een gewonde af te zetten. Het schip heeft gisterenavond en vannacht flink „gekojangd", waarbij en kele voorwerpen, die nog niet vastgesjord wa ren, omvielen. Een der opvarenden kreeg een zwaar voorwerp op den voet. Op dokter's advies werd hij naar het Marine-Hospitaal gebracht. Van een ernstige verwonding is geen sprake. DEN HELDER Onze afdeling Kleeding naar maat voldoet aan hoge eisen. Coupeur aan huis te ontbieden. Dr. C. L. de Jongh, oud-stadgenoot. De officieele me dedeeling, die gis teren in de Staats- crt. werd opgeno men, over den toe stand van H. K. H. Prinses Juliana was onderteekend door de doctoren De Jongh en De Groot. Het zal me nige stadgenoot niet bekend zijn, dat Dr. de Jongh een oud-Helder- - sche is, zoon van den oud-gemeente-ontvan- ger, den heer A. J. de Jongh, die op de Djjk- straat, alhier, woonde. Dr. de Jongh, die een eenvoudige en be scheiden figuur is, stelt eigenlijk heelemaal geen prijs op deze bekendheid in de krant en het was niet gemakkelijk van zijn familie ook maar een mededeeling, van wat meer intieme- ren aard, over zijn leven los te krijgen. Dr. de Jongh is al jaren huisarts van de Koninklijke Familie, wel een bijzondere onder scheiding dus. Ook als de Koningin in het buitenland medische hulp noodig heeft, wordt de Haagsche dokter daarvoor ontboden. Bij de ziekte van de Koningin-Moeder was Dr. de Jongh de behandelende geneesheer. In „De Telegraaf" van gisteravond vinden we nog eenige bijzonderheden omtrent zijn studie. Foutief was in dit blad de mede deeling, dat dokter de Jongh gynaecoloog is. De heer de Jongh is n.1. werkzaam als internist. Dr. C. L. de Jongh, die te Amsterdam ge studeerd heeft, promoveerde in Leiden bij prof. Enthoven, den vroegeren hoogleeraar in de physiologie, b(j wien hij als assistent werk zaam was; later heeft hij zich als internist in 's-Gravenhage gevestigd en is thans als eerste geneesheer aan het gemeente-ziekenhuis aldaar werkzaam. Dr. de Jongh heeft verschillende weten schappelijke artikelen gepubliceerd, o.m. „Acute gele leveraprophie" (1915); in 1917 verscheen „Taenia Nana"; de Tijdsverhouding tusschen electro- en machanocardiogram; 1930 „Mededeelingen over Pokken" en 1931 „Ver anderingen aan de ledematen bij inwendige ziekten". Ook in talrijke buitenlandsche tijdschriften zijn publicaties van zijn hand verschenen. Tevens heeft dr. de Jongh nog eenige jaren geleden een eenvoudige methode uitgewerkt voor de bepaling van de hoeveelheid bloed- suiker. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur, Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Port Arthur" en „De Kandelaars van den Keizer". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Een avontuur in Polen" en „De oude beer is zeer ondeugend". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De wereld in wording" en „Lang den Weg". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) Laagwater (heden) Hoogwater (Vrjjdag) Laagwater (Vrjjdag) Licht op heden 10.30 22.55 4.30 17.00 10.55 28.20 5.00 17.25 20.00 Barometerstand Den Helder 765.2 Temperatuur zeewater 17.3 Temperatuur lucht 15.0 Hoogste temp. lucht gisteren 17.6 Laagste temp. lucht gisteren 14.7 FAILLISSEMENTEN, In de week van 30 Aug. tot en met 4 Sept. 1937 werden in Nederland 73 faillissementen uitgesproken. HUISWERKCURSUS. De heeren hoofden van scholen, die een huiswerkcursus hebben opgericht, verzoeken ons te verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin wordt mee gedeeld, dat de cursus is begonnen. TOURNEE CONCERTGEBOUW-ORKEST ONDER LEIDING VAN PROF. MENGEL BERG. OOK IN DEN HELDER? M. de R., Mag ik in het belang van de muziek een plaatsje in Uw blad voor het volgende? Wellicht hebben de stadgenooten in de bladen gelezen, dat prof. dr. Mengelberg ter eere van het 50-jarig bestaan van het Concertgebouw in enkele plaatsen van het land met zijn orkest een jubileum-concert denkt te geven. Van de Feestcommissie kreeg ik een brief met de mededeeling van dit Tournée-plan en van „het denkbeeld om ook Den Helder in onze Jubileum-tournée op te nemen." Ja zelfs ston den er in den brief de vereerende woorden: „vanzelfsprekend hebben wij hierbij in de eerste plaats gedacht aan Den Helder, waar het con cert, dat wij in 1935 onder auspiciën van de Alg. Ver. Radio-Omroep mochten geven, zulk een grooten weerklank vond." Ik vond het inderdaad een groote eer voor onze stad deze woorden te mogen lezen, maar nog grooter eer zou ik het vinden, als zulk een concert met volledig orkest (89 man) hier wezenlijk zou kunnen gegeven worden. Want het is mij bij de inmiddels gehouden besprekingen gebleken, dat de uitvoering van het voornemen financieele moeilijkheden mee brengt. Al komt het Concertgebouw-orkest voor een betrekkelijk lagen prijs 1600 is niet veel voor 89 man), toch zal het niet doenlijk zijn deze som uit de recette bijeen te brengen. Het zou slechts te wagen zijn, indien bijeenge bracht kon worden een reserve-fonds van 500.—. En nu is dit mijn vraag: zouden er een 20 burgers en burgeressen zjjn, die elk 25. zouden willen bijdragen voor deze reserve Om daardoor mogelijk te maken, dat aan velen het kunstgenot van een Mengelberg-avond in Den Helder geschonken wordt Er zijn er hier zoo- velen, die van goede muziek houden, maar zijn er ook, die een financieel offer willen brengen om zulk een grootschen avond mogelijk te maken Aan U, stadgenooten en muziekliefhebbers, het antwoord. Een naamkaartje aan mijn adres als bewijs van instemming en deelname is vol doende. Ik hoop niet beschaamd te worden en het plan te moeten afschrijven. Integendeel hoop ik spoedig te kunnen melden, dat het concert kan doorgaan en dat er een comité wordt gevormd om de uitvoering voor te be reiden. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte, teeken ik, met hoogachting H A. Enklaar. Dij kst raat 12,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5