Texel r Men moet van de opleving profiteeren De meening van Dr. ir. M. D. Dijt Landbouw-Huishoudonderwijs op Texel Gouden Kloosterjubileum De „dokter" van de werf trouwt Bevestiging en intrede Ds, Joh. Meynen Oranje en Israël ViMxtheAij, Ha-e ma-eten de ad'j-eïtentiei tuiden? Vischafslag Den Helder Vischafslag Oudeschild Burgerlijke Stand van Den Helder O co September-reizen vandeH.A.B.O. Kaep-,?3eA,pAeJkiriq, Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen ggt„Hr&' De rechterhand van Sir Henry Deterding heeft zich dezer dagen optimistisch uitgelaten over den economischen toestand. De thans be staande vooruitzichten acht de heer Dijt zéér bevredigend. De opleving is naar zijn meening van na tuurlijken aard en niet zoozeer het gevolg van de toenemende oorlogsindustrie als velen wil len doen voorkomen, al kan de invloed hier van natuurlijk niet ontkend worden. Het zijn in de eerste plaats organische factoren, die tot de thans bestaande opleving hebben ge leid en naar de meening van Dr. Dijt zullen deze factoren zich in de nabije toekomst, be houdens enkele inzinkingen, ook blijvend doen gevoelen. Op zichzelf is dit zeer verheugend, maar het legt ons tevens den duren plicht op, om al het mogelijke in het werk te stellen om een nieuwe ineenstorting te voorkomen. Daarom moet er nu iets gedaan worden. In dit ver band acht hij het initiatief van Koning Leopold een verheugend verschijnsel. Aan dergelijke initiatiefnemers, aan onbevangen verantwoordelijke personen met een groot zedelijk enthousiasme heeft de wereld in de eerste plaats behoefte. Het is tegen de wetten der economie, wan neer men eenerzijds de productie opvoert en anderzijds de consumptie beperkt. Aanpas sing moge misschien onder bepaalde omstan digheden noodzakelijk zijn. Voor een goede economische ontwikkeling acht hij dit niet den juisten weg. Het is trouwens zeer in het algemeen gesproken verkeerd de alge meene invloeden door bijzondere maatregelen te wijzigen. Te veel wordt z.i. de economische toestand door bijzondere factoren vertroebeld. Voorspelling thans moeilik. Zeer in het algemeen beschouwd acht de heer Dijt de hoop alleszins gerechtvaardigd, dat de opleving nog eenigen tijd zal aanhou den. Meer dan ooit breekt nu de tijd aan, dat er met. aanpakken iets te bereiken valt. Reeds thans is er een verheugende vermin dering der werkloosheid waar te nemen. En wij zullen niet eerder mogen rusten, voor er van werkloosheid geen sprake meer is. Van een contingent, dat nooit meer aan het werk gaat', kan en wil hij niet spreken. Er is op leving en er zijn symptomen, die op een blij vende verbetering wijzen. Nu is het slechts zaak hiervan ten volle te profiteeren. De Landbouwhuishoudcursus, die reeds ge durende den vorigen winter op Texel gegeven zou worden, doch die telkens weer door ver schillende omstandigheden moest worden uit gesteld, zal nu dezen winter gegeven worden. De lessen zullen a.s. Vrijdag voor een gedeelte der leerlingen aanvangen. Hoewel eenige meis jes, die zich vorig jaar opgaven, door omstan digheden nu de lessen niet kunnen volgen, is de deelname nog zoo groot, dat de cursus in twee groepen gegeven moet worden. De lessen worden in het „Glazen Paleis" te Den Burg gegeven. Den 25en September a.s. zal de Eerw. Zuster Ma Sigefride, in de wereld mej. Marie van Heerwaarden (onze vroegere plaatsgenoote) te Raalte in Overijssel in het R.K. Ziekenhuis en Pension haar gouden kloosterjubileum vieren. Zuster Sigefride trad 25 September 1887 te Tilburg in het klooster van Onze Lieve Vrouw van Barmhartigheid. Heel de werf „lapt" voor Willem Dol. Willem Dol, de assistent in de verband- kamer op de Marinewerf, bij vele werfianen in de wandeling genaamd „de dokter" of de „semie-arts", gaat vandaag trouwen. Deze, voor den heer Dol blijde gebeurtenis in zijn leven, zou voor de krant nog geen aan leiding zijn daarover te schrijven, maar „Dolletje", zooals hij in verband met zijn „ondermaatsche figuur" ook genaemd wordt, heeft de bizondere sympathie van allen, die op de werf hun werk vinden. Als een van de kantoordames migraine heeft vindt ze bij Dol pijn-stillende aspirine, met builen en schrammen is Dol's kamer het toevluchtsoord en altijd vindt men den assi stent even bereidwillig en hulpvaardig. Dat is dan ook de oorzaak, dat bijna heel de werf „lapte" voor een huwelijkscadeau voor „den dokter". Ruim 108 gulden kwam er bij elkaar. Een bedrag, dat nog nooit eerder voor een derglijke gebeurtenis was bijeengebracht. En voor dit geld werden eenige klinkende cadeaux gekocht: een dressoir met looper, een eetservies, een rookstoel voor den bruidegom en een stoeltje voor zijn vrouw en zes vorken en lepels. Dit alles stond gisterenavond tegen zes uur u'tgestald, onder een groot dekzeil, in den uitsiagloods. Een honderdtal belangstellenden wachtten op de dingen die komen zouden. Om zes uur kwam Dol. met zijn bruid en zijn oude moeder, waarvan hij jarenlang de kostwin- naar was. in een luxe auto aanrijden. Een commissie van ontvangst, bestaande uit mej. C. Groen en den heer C. Riekwel, leidde het drietal binnen, waar het hartelijk ontvangen werd en dooor den heer Breed, den verpleger, werd toegesproken. Toen werd het dekzeil weggetrokken en daar stonden, voor de verraste oogen van het bruidspaar en hun moeder, de Koninklijke cadeaux. De oude moeder, die daardoor zeer getroffen was, zei spontaan: „Jullie worden vriendelijk bedankt voor de mooie cadeaux voor m'n jongen." De heer Dol zelf dankte daarvoor ook hartelijk. Men bleef nog wat gezellig babbelen en ging daarna naar huis. Vermelden we nog, dat deze cadeau-overdracht werd bijgewoond door den commies, den heer P. de Klerk en den adjunct-commies, den heer Mahieu. In Ds. Joh. Meijnen, gekomen van Den Helder, mocht de Geref. Kerk van Den Haag- West gisterenavond een opvolger begroeten van den betreurden Ds. W. v. 't Zant. Beves tiging en intrede vonden plaats in één dienst, die in de Nieuwe Zuiderkerk gehouden werd, en door een groote schare werd bijgewoond. Als bevestiger trad op Ds. W. W. Meijnen, van Dordrecht, oom van den nieuwen predi kant. Als ouderling van dienst fungeerde de jong ste predikant van West, Ds. L. Oranje. Ds. Meijnen opende den dienst met het doen zingen van Ps. 119 45 en het lezen van Rom. 10 vanaf vers 5, waarna hij voorging in ge bed. Spr. wilde niet spreken over de gevoelens, die hem thans bevangen. Spr. herinnerde aan het feit, dat de vader van den nieuwen leeraar, wijlen Ds. J. G. Meijnen te Barn zijn zoon niet meer hier heeft mogen bevestigen. Spr. dankte zijn collega en leerling;, Ds. A. de Bondt, dat deze hem de bevestigingsbeurt heeft willen afstaan. Spr. wees er op, dat het gaat voor dienaren en gemeente, beiden om één ding, n.1. om het Woord-, Daarom wilde spr. de aandacht der gemeente vragen, voor het woord uit 2 Tim. 4 2a, hetwelk hoofdzake lijk handelt over de roeping van Gods kerk en speciaal van Gods dienaren in het midden der wereld. Achtereenvolgens werd stilgestaan bij le. de onovertrefbare heerlijkheid van die roe ping; 2e. het duurzame en onveranderde karak ter van die roeping en 3e. de ontwijfelbare zegen aan de vervulling van die roeping van Gods wege verbonden. De bevestiger herinnerde aan den man, waarvan zijn neef thans opvolger mag zijn, den solieden prediker bij uitnemendheid van het Woord, wijlen Ds. H. v. 't Sant. Hij heeft uit zijn stervende handen het Woord overge dragen. Dat Woord blijft en het moet verkon digd, zonder er iets aan toe of af te doen. Hierna ging Ds. Meijnen over tot bevesti ging van den nieuwen predikant. Hij las daar toe het formulier. Nadat Ds. Meijnen de vra gen van het formulier bevestigend had be antwoord, zong de gemeente haren nieuwen leeraar staande toe de zegenbede uit Ps. 134. Onmiddellijk daarna deed Ds. Meijnen zijn Intrede. Onder het zingen van Ps. 52 7 beklom de nieuwe predikant den kansel. Als tekst koos Ds. Meijnen Ef. 4 11 en 12. Sprekend over „Christus geeft ons aan elkander" stond de prediker achtereen volgens stil bij: le. het voorrecht van die gave, 2e. de onderscheiding in die gave en 3e. de bedoeling van die gave. Spr. wees op de beteekenis van de predi king, die is een nader brengen van Christus tot den mensch. Daartoe onderhoudt hij de ambten in het midden Zijner kerk en schenkt Hij Zijn dienaren, die in gaven onderscheiden zijn. Spr. accentueerde de beteekenis van den predikant: hij is herder en leeraar. Daarin ï'igt een koninklijk, een profetisch en een priesterlijk element, naar spr. met voorbeel den nader illustreerde. Er is een gevaar een grootestadspredikant te zijn en in de Resi dentie te staan aan de spits eener gemeente. Alleen Ghristys kan ons hier voor zelfver heffing .behoeden. De dienaar moet leeren bij den voet van het kruis zal Christus gestalte in hem krijgen. Dienaar en gemeente zjjn er wel voor elkaar, maar niet om elkaar. Het moet alles dienen tot het Soli Deo Gloria. Hierna ging Ds. Meijnen voor in gebed. Toespraken bleven achterwege en de nieu we predikant richtte zelve ook geen enkele toespraak tot personen of colleges. Met het zingen van Ps. 84 6 werd de dienst besloten. Onder de talrijke aanwezigen zagen we de predikanten van Den Haag-West Dr. J. Hoek, Ds. P. Nomes en Ds. A. de Bondt; Ds. K. v. Anken van Delft, vertegenwoordiger van de Classis 's-Gravenhage, en een deputatie van den kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag, benevens Ds. Meijnen van Visvliet (Gron.j, jongste broer van den nieuwen predikant. Het is bekend, welk een innige verhouding er vanouds bestaat tusschen het Oranjehuis en het Nederlandsche Jodendom, zoo lezen wii in het Lib. Wbl. De rit van Prinses Juliana en Prins Bern- hard, vergezeld van H.M. de Koningin, bij hun eerste officieele bezoek als Kroonprinselijk Echtpaar aan Amsterdam, door de kwistig versierde hoofdstedelijke „Jodenbuurt", is dan ook, zooals men zich nog zal herinneren, een ware zegetocht geworden, terwijl het tijdens zijn verblijf te Amsterdam door Prins Bern- hard afgelegde persoonlijke en zoo ongedwon gen bezoek aan de Diamantslijperij der firma Asscher uiteraard ook in het bijzonder door de Joodsche bevolking hoogelijk is gewaar deerd. In het Augustus-nummer van het te Münohen verschijnende blad „Der Weltkampf" kan men nu, onder het opschrift: „Ook Gij BernhardBrutus?" lezen: De „Israëlit" meldt uit Amsterdam het be zoek van de Koninklijke Familie aan de rijk versierde Jodenbuurt van de hoofdstad en het in ontvangst nemen van de hulde van 1200 Joodsche kinderen. Omtrent dezen Gemaal van de Kroonprinses, den Duitschen Prins Bernhard, wordt gemeld, dat hij eveneens aan wezig was en dat hij tevens de Diamant slijperij van den Jood Asscher met zijn bezoek heeft vereerd. De bijzondere genegenheid van het Nederlandsche Koningshuis voor het Jodendom schijnt dus reeds op hem te zijn overgegaan." Wij willen, nu ons Koningshuis in het debat betrokken is, de gebruikelijke reserve in acht nemen. Commentaar is trouwens vrijwel over bodig. Slechts twee korte opmerkingen willen wij tegenover dit Duitsche blad en alle andere Nazi's, die zich met de zaken van ons Koningshuis ook in de toekomst nog zouden willen bemoeien, maken. En wel deze, dat Prins Bernhard geen Duitsche Prins meer is, maar een Nederlandsche Prins met den hem bij de wet toegekenden titel van „Prins der Nederlanden" en dat hij op den dag van zijn verloving ten overstaan van het geheele Nederlandsche volk plechitg verklaard heeft, zich te zullen richten naar de tradities van het Oranjehuis, waarin hij werd opgenomen. Welnu, dit woord heeft de Prins gehouden en zal hij blijven gestand doen en geen buiten- of binnenlandsche stokebrand zal er in slagen, daarin eenige verandering te brengen. NIEUWBENOEMDE MARINE-OFFICIEREN BIJ DEN MINISTER VAN DEFHTSIE. 's-Gravenhage, 8 September. Een 27-tal nieuwbenoemde marine-officieren, die Dins dag zijn beëedigd, hebben hedenochtend, zoo als ieder jaar gebruikelijk is, hun opwachting gemaakt bij den Minister van Defensie, den heer Van Dijk, die hun heeft toegesproken. Het nieuwe jaar was niet geheel compleet, aangezien reeds eerder vier van de 31 nieuw benoemde officieren, na als zoodanig te zijn beëedigd, met de mijnenvegers naar Indië waren vertrokken. Er zijn verschillende grondprincipes, die voor een advertentie van toepassing zijn, waarvan er vier wel de voornaamste zjjn en wel: aandacht belangstelling be geerte reactie. Natuurljjk moet een advertentie de aan dacht trekken. Doet zij dat niet, dan heeft de advertentie dus niet reeds voor een vierde deel haar plicht gedaan. Daarna wordt de belangstelling opge wekt, want alleen als een klant belangstel- ing voor het artikel heeft, waarvoor men zijn aandacht heeft gevraagd, is het mo gelijk resultaten te bereiken. Doch nog ls men pas op de helft van het beoogde resultaat der advertentie. Want al heeft men de aandacht op een artikel gevestigd en er belangstelling voor opgewekt, dan nóg is de begeerte er naar niet geschapen, terwijl tenslotte als laatste prikkel de reactie moet volgen, die den klant er toe brengt in Uw zaak te komen om te koopen. Alleen als Uw advertentie dus deze vier grondslagen stuk voor stuk in zich heeft, is het mogelijk, dat zij succes afwerpt. Is het U niet mogelijk dit alles te be reiken, wendt U dan tot een expert op advertentiegebied; het is verstandiger dat U geld uitgeeft voor het opstellen van goede advertenties, die dan ook profijt af werpen, dan dat U zelf de teksten samen stelt, die het tenslotte niet blijken te doen, en waardoor Uw geld dus grooten- deels verloren is. Er zijn vele zakenmenschen, die zelf een cursus in reclame hebben gevolgd en wel in staat zjjn een pakkende advertentie te ontwerpen en de aandacht van het pu bliek er op te vestigen. Dit kan door een woord, dat pakt, door een afbeelding, of door een aanhaling, waarin ieder mensch belang stelt. Een schoenzaak kan bijv. in zijn adver tentie zetten: „Slijt Uw jongen ook zoo veel schoenen?" Een dameskapper: „Zit Uw haar ook altijd even netjes als dat van Mevrouw B" en dergelijke meer. Hiermede hebt U dus de aandacht ge trokken en belangstelling gewekt. Ook nu moet de. begeerte tot koopen worden opge wekt. Nu werkt U het grondidee verder uit. door bjjv. te zeggen: „Laat Uw kinderen toch stoeien, zonder dat zij verboden be hoeven te worden", of „een r|j krullen in Uw hals zou U bijzonder goed staan", doch breng nog niet de aandacht op de schoe nen zelf of op den kapper, dat gebeurt nog weer later, waardoor dus de reactie om te koopen moet worden opgewekt. Als het met het artikel, dat U aanbiedt, in overeenstemming is te brengen, probeer dan door het afdrukken van een coupon het publiek er toe te krijgen, door invul- vullen en inzenden nadere inlichtingen te krijgen, of monsters aan te vragen. Zeer belangrijk is tevens een afzonder lijke studie te maken van de beschikbare ruimte om te adverteeren. In de eerste plaats moet een advertentie overzichtelijk worden opgesteld en vooral rustig zijn. Geen schreeuwende opschriften of zooveel tekst, dikwijls met een veel te kleine let ter, dat het publiek niet eens de moeite van het lezen neemt Niet te veel vetge drukte letters laten zetten, want dat leidt de aandacht te veel af. Laat één enkele zin goed tot zijn recht komen, maar daarin moet U dan ook zeggen, wat U op Uw hart hebt. Vijf zes vetgedrukte zinnen geven den indruk van een chaos, en dat is voor den lezer te moeiend. Een advertentie met een teekening valt alt|jd op. Laat een bekwaam teekenaar een teekening voor U maken, welke U laat clicheeren. Deze kosten hebt U maar één keer, en het geeft aan Uw advertentie een speciaal cachet. Groote zaken, die -roote advertenties plaatsen, gebruiken dikwijls een combinatie van teekeningen en tekst, doch bij het teekenen van den tekst moet men er wel op letten, dat de letters duidelijk zijn en niet zoodanig met krullen en rare vormen zijn verdraaid, dat het lezen van de advertentie gelijk staat aan het oplossen van een puzzle. Want ook daar heeft een lezer niet altijd zin in. Om nu den tekst, die U hebt ontworpen of hebt laten ontwerpen te toetsen aan Uw eigen inzicht, doet U verstandig deze voor U op een courant te leggen en Uzelf eerlijk af te vragen: „Als deze advertentie van een mij onbekende zaak was, waarom zou ik er dan heen gaan en het artikel koopen?" Kunt U hierop geen afdoend antwoord vinden, dan is de advertentie niet goed en beantwoordt niet aan de vier gestelde grondprincipes. Laat de toon van Uw advertentie steeds beschaafd en aangenaam zijn, doch hekel er niemand in, of bespot er geen concur rent mee. Dit wekt geen goodwill, hetwelk Uw zaak juist noodig heeft. Vele firma's veranderen den tekst van hnu advertenties steeds, doch of dit de juiste methode is, hangt af van hetgeen U hebt aan te bieden. Mocht U echter de aanbieding veranderen, laat dan toch de vorm van Uw advertentie, de opmaak, het kenteeken steeds hetzelfde zijn, dan weet het publiek tenslotte, dat deze advertentie bij Uw zaak behoort. Het publiek is slecht van geheugen. Z|jn uw advertenites steeds op dezelfde manier opgemaakt, dan herinnert men zich Uw voorgaande advertenties door die, welke nu in de courant staat. Dit uitvoerige artikel dient natuurlijk niet om den zakenman in enkele trekken te leeren, hoe hij pakkende advertenties moet opstellen. Dat is een studie, waar voor men meerdere jaren noodig heeft. Het dient alleen om een algemeen inzicht te geven van de verschillende factoren, waarmede rekening moet worden gehou den. IJmuider Vlschhandelvereeniging. In de Dinsdagmiddag door deze vereeniging in hotel „De Willem Barendsz" gehouden Algemeene Ledenvergadering, ter verkiezing van een secretaris wegens bedanken door den heer J. L. Uitzinger, werd benoemd verklaard de heer C. Koster Jzn., welke zich onder voor behoud bereid verklaarde deze functie te aan vaarden. Verzending van haring naar Rusland, Het eerste gedeelte van den verkoop van 26.300 vaten haring, n.1. 13.150 Schotsche tonnen eerste kwaliteit levend op zee gezou ten haring met een netto vischgewicht van ongeveer 120 kg per ton, gepakt in nieuwe Schotsche vaten, zal Maandag 13 en Dinsdag 14 September a.s. te Rotterdam worden ge laden en op de verschillende reederijplaatsen is er reeds volop werk om de haring, welke voor 90 pet. mag bestaan uit maatjesharing en voor 10 pet uit volle haring, alles vangst 1937, te pakken. De 10 pet volle haring moet afzonderlijk verpakt worden geleverd. De andere helft van dezen eersten contract verkoop zal vermoedelijk einde September te Rotterdam worden geladen. De haringvisscherij van Altona. De resultaten van de haringvisscherij ver toonden verleden week een grooten vooruit gang. De prijzen voor de haring van Doggers- bank waren zoo laag gedurende de afgeloopen weken, en de kwaliteit was zoo onbevredi gend, dat de haringvloot weer naar de Fla- den-gronden trok. Het weer was gunstig en er werden flinke vangsten gemaakt. De boo ten brachten gemiddelld 12001500 manden haring aan, en er waren zelfs die 25003000 manden bereikten, schrijft de Fishing News. Slechts heele kleine hoeveelheden haring werden van Doggersbank aangevoerd. Uitstekende kwaliteit. De kwaliteit van de haring van de Fladen- gronden was uitstekend en de aanvoer vond aftrek genoeg, wel voornnamel|jk voor rooke- rijen. De driezet van Holhausen zal ik de volgen de maal behandelen. Hans Lange. O. Flechner Memorial Tourney. 1936. le prijs. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.151.08 Slips 0.98—0.95 Schol le soort p. kist 7.406.50 Schol 2e soort 4.402.40 Schar 3.102.40 7 Sept: Aangevoerd 336 kg gezouten gar nalen, 45 kg ongezouten garnalen k 15 ct. p. kg. 8 Sept.: 415 kg gezouten garnalen, 95 kg ongezouten 15 ct. p. kg. r- van 8 September. ONDERTROUWD: C. van Huystee en de Wolf; P. J. Althuyzen en M. Wirtz; A. Jor- ritsma en C. C. van Oostrom. GETROUWD: F. R. Herman en C. B. Kop pen. 'IS ft 'Ü8 m M 4%M Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit: Khl, Df8, Tdl en h5, Lg8, Fa6 en f 4, pi f2 en g2. Zwart: De4, Db7, Tc3 en h4, Lh8 en h7, Pe5, pi b5 en h2. Uit den landenwesdtrijd, die dezen zomer in Stockholm gehouden werd en waarbij ons land op de zesde plaats eindigde, is deze partij. Keres. Euwe. Stopt de a pion. 1. e4 e5 22. g4 Le4 2. Pf3 Pc6 Hier kon Lg4:, f5, 3. Lb5 a6 Lf5:, Tf5:, Dg6j. 4. La4 Pf6 23. f5 Lh4 5. 0—0 Fe4: 24. Pe4: 4: 6. d4 DO 25. Tg2 Ta8 7. Lb3 d5 26. Pc5 Pe5: 8. de5: Le6 Dit kost wit een 9. c3 Le7 pion. 10. Le3 Pa5 27. Le5: Dc:t Pbd2 is iets ster- 28. Ld4 Dd5 PT fl> ,»1 r 5' wel een 29. Df4 c5 ontwikkelingszet, Wit besluit tot een maar dreigt niets. offer combinatie. Voor zwart schijnt 30. Lg7 Kg7: beter 00. Euwe 31. g5 Tc3: speelde Paö al in 1922 Zwart offert kalm tegen Wolf (Pistyan) terug. 11. Pd4 0—0 32. Dh4: Df5: 12. f3 Pc5 33. Dh6t Td8 Nog beter is Pd2. 34. Dc6 Td8 13. f4 Pb3: De beslissende aan 14. Pb3: Pc4 val. Beter was ab3:. 35. Db5: Tcd3 15. Ld 4 Lf5 36. Tfl Tdl Pb2: geeft Dc2, 37. Tf2 Dg4j* PcS, f5, Ld7 en f6! Beter was De2. 16. Tf2 a5 38. Khl e3 Beter Del en Pd2! 39. Tf7 e2 17. Pc5 a4 40. Db3 Tfl:t 18. Del De8 41. Tfl:t c4 19. Pd2 Dc6 opgegeven. Het slot 20. b4 ab3: e.p. is wel zeer geestig. 21. Pdb3: Ta3 Dr. P. Feenstra Kuiper. Bezoek aan de „Graf Zeppelin". De H.A.B.O. vraagt in de advertentie-rubriek van dit nummer de aandacht voor haar Sep tember-reizen naar Duitschland. Niet alleen dat deze zeer „rustig" zijn, maar zjj'worden tevens gekenmerkt door speciale attracties. Zoo staat op het programma o.m. een bezoek aan en in het luchtschip „Graf Zeppelin." Het moet een imposant schouwspel zijn dit wonder der tech niek en zij, die middels de H.A.B.O. er reeds van genoten hebben, waren er over in de wol ken, ook al bevond het schip zich op den be- ganen grond. Deze reizen zijn spotgoedkoop en men doet goed de advertentie te raadplegen. Parade der politieke partijen, door D. Hans, uitgave C. J. Terwee, Putten (G.), prijs 0.95. Verschenen is een nieuwe druk van het boekje van Hans, waarin hij de politieke par tijen de revue laat passeeren en een overzicht geeft van het ontstaan en de verhouding van de bewegingen, over het ontstaan en de ont wikkeling der partijen, over de beginselen der partijen enz. Wij hebben eenige maanden ge leden reeds een bespreking gegeven van het werkje. Het is nu bijgewerkt tot en met de verkiezingen van Mei j.1. Op duidelijke, klare wijze behandelt de schrijver zijn stof. Het werkje kan hartelijk aanbevolen worden aan allen, die in beknopten, toch volledigen vorm, iets meer van het parlementaire leven en al zjjn uitingen wil weten. stoomv. maatsch. nederland. Ghr. Huygens. t., 8 Sept. v. Colombo. Johan de Witt, u., 7 Sept. te Algiers. Marnix v. St. Aldegonde, 8 Sept. te Amsterdam. Saleier, t., 6 Sept. v. Singapore. Simaloer, u., 8 Sept. te Padang. Towati, u., 7 Sept. v. Suez. kon. ned stoomboot maatschappij. Aurora, 7 Sept. v. Messina. Berenice, 7 Sept. v. Triest. Boskoop, t.. 6 Sept. te Valparaiso. Hermes, 7 Sept. v. Bourgas. Juno, 7 Sept. op 270 mijl Z.W. van Ouessant. Merope, 7 Sept. v. Algiers. Oberon, 7 Sept. v. Tunis. Odysseus, 7 Sept. v. Barcelona. Orpheus, 8 Sept. te Kopenhagen. Rhea, pass. 7 Sept. Ouessant. St.ella, 80 mijl Z.W. v. Finisterre Tiberius, 6 Sept. pass. 7 Sept. Gibraltar. Van Rensselaer, 5 Sept. v. Curagao. Venus, 7 Sept. v. Cephalonia. kon. paketvaart maatschappij. Barentsz, 6 Sept. te Hongkong. Bontekoe. 7 Sept. v. Port Louis (Maur.). Japara, 6 Sept. v. Port Natal. Sawahloento, 7 Sept. v. Sandakan. holland—amerika lijn. Burgerdijk, 8 Sept. te Antwerpen. Delftdijk, 7 Sept. te San Francisco. Drechtdijk, 6 Sept. v. Bermuda. Edam, 7 Sept. te New-York. Leerdam, 7 Sept. v. Tampico. Lochkatrine, 6 Sept. Swansea. Maasdam, 5 Sept. te Norfolk. Statendam, 7 Sept. v. New-York. Volendam, 7 Sept. te New York. java—new-york-lijn. Bintang, 4 Sept. te New Orleans. Kota Radja, 7 Sept. v. St. Vincent. Mapia, 6 Sept. te Penang. Peisander, 6 Sept. te Batavia. Tabian, 6 Sept. te Quebec. rotterdamsche lloyd. Baloeran, toeristenvaart, 8 Sept. v. Lissabon Dempo, 8 Sept. v. Batavia. Garoet. 8 Sept. te Batavia. SS ?ecie' u" pass- 8 SePfc- Sagres. Modjokerto, u., 8 Sept. v. Suez ?fhoïïtai\g' o' cpass- 8 Sept- Dover- l v m- 7 u- te Marseille. Soekaboemi, u., 8 Sept. v. Suez. stoomvaart mij, oceaan. Deucalion, 5 Sept. v. Port Said. Ph'iw»'!'?"' 6.Sopt' te Port Saicl- ?cpt' v' R°«erdam. Theseus, 7 Sept. te Belawan. kon. holl. lloyd. Amstelland, u„ 7 Sept. te B.'Ayres. java-china-japan lijn. rotterdam—zuid-amerika-lijn. Alphacca, t.. 7 Sept. v. Rio Janelro. iereenigde nederl. scheepvaart mij. (Holland—Afrika LUn). SSSa.Niftt ifisst (Holland—Br.-Indi« LUn). Hoogkerk, u„ 8 Sept. te Antwerpen. haven van nieuwediep. 8 Sept. 1937. ^k0-en van Harlingên en vertrokken mar Londen het Engelsche s.s. „Falcon". Hnru^°mer 7an 0001 e" vertrokken naar gen het Ned. m.s. „Zwartewatert

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6