Cholera beJreigHe Japansche troepen Waarom ging Nederland- België naar Rotterdam? Mond-en klauwzeer dreigt DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hitier's vredesverlangen Kanonnen op loodsbooten Matige successen bij Sjanghai Eenheidskerk zal den vrede niet redden N.V. WACO - Hoorn In Hensbroek reeds uitgebroken UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 Chineezen sluiten de Janqtse-rivier af Uaet&ai Als ordemaatregel noodzakelijk ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 65e JAARG. No. 8102 Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Tegen een berg gevlogen Hooge winterprijs voor huisbrand Het moderne verkeer werkt besmetting in de hand Snelle uitbreiding in Noord-Holland HELDERSCHE COURANT 1 Hier en daar schijnen de Japanners op het SJanghai-front geringe suc ceseen te behalen, maar tot groote overwinningen is het tot dusverre nog niet gekomen, ondanks de al leruiterste inspanning der landings troepen. De gebouwen en Huizen ïn de internatio nale nederzetting trilden op hun grond vesten, toen Japansche oorlogsschepen en vliegtuigen gisteren Poetoeng op meedoo- genolozen wijze aanvielen om in een uiterste krachtsinspanning de Chineesche batterijen het zwijgen op te leggen. Nadat de Chineezen het vuur haddien ge opend, werd al spoedig het Japansche hos pitaalschip American Maru, dat bii het Ja pansche consulaat gemeerd ligt, getroffen. Chineezen granaten kwamen ook terecht in de dokken en op de kade, doch de Izoe- moe, een der doelen, werd niet getroffen. De Japanneezen begonnen dezen dag hun operaties met het bombardement op de sectoren Kiang Wan, en Yangtse Poe, doch concentreerden vervolgens hun aandacht op Poetoeng. De Japanneezen deelden mede, dat zij overeenkomstig het plan oprukken, doch de Chineezen daarentegen zeggen, dat de Japanneezen terein hebben verloren. Het is duidelijk, dat het Japansche plan Beoogt langzaam, doch zeker op te drin gen, aangezien zij om politieke redenen niet het gevaar van een nederlaag kunnen loopen. Zij schijnen wel verrast te zijn over de hardnekkigheid van den Chineeschen te genstand. Japan zal heden groot offensief inzetten. Volgens een exclusieve verklaring van den Australischen raadsman, van Tsjang kai sjek Donald, aan de Svdney Morning Herald, zal Japan heden het grootste offensief sedert het begin van het conflict ontketenen, ten einde de Chineezen uit de loopgraven te ver drijven. Indien de Japanners hierin slagen, zoo wordt eraan toegevoegd, zullen de Chi neezen van stelling tot stelling blijven strij den, tot aan de Westelijke grenzen van toe. Cholera onder de Japansche troepen. De woordvoerder der Japansche marine heeft medegedeeld, dat onder de Japansche troepen te Pausjan cholera in allerhevigsten vorm is uitgebroken. In drie dagen heeft men 80 gevallen geconstateerd, waarvan 20 met doodelijken afloop. De gezond heidsdienst heeft alle vereischte maatregelen genomen. Bezetting van de Pratas-eilanden niet permanent. De woordvoerder van het ministerie van nuitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Japansche marine de Pratas-eilanden heeft bezet, omdat het radiostation aldaar door de Chineesche autoriteiten voor militaire doel einden werd gebruikt. Hij deelde voorts mede, dat de bezetting niet permanent is. Oordeel van Nederiandsch predi kant over de „Oecumenische Be weging." Dr. P. J. Kromsigt, emeritus-predikant te 's-Gravenhage, behandelt in het Hervormd Weekblad de Gereformeerde kerk de een: heidsbeweging. Dr. Kromsigt stelt daarbij voorop, dat hij uit De Nederlander van 16 Augustus citeert: „Dat er in de diepte een heid bestaat tusschen de verschillende tak ken van Christus' kerk bewijst het feit der mogelijkheid van „Edinburgh" reeds." Maar dit voorop stellende wil Dr. Kromsigt toch ook iets anders in het gezichtsveld trekken, ml., dat kerkversmelting niet de remedie is tegen al de ellende waaraan de menschheid lijdt. Een Schotsch spreker te Edingburgh ves tigde er de aandacht op, dat er tot in de 16e eeuw in West-Europa een ongedeelde kerk bestond, maar deze niets tegen oor log, revoluties, slachtingen, maatschappe lijk onrecht bereikte. In die landen waar men op het oogen- hlik maar één kerk heeft, bijv. in Spanje en in de Zuid-Amerikaansche staten, leeft men nu niet bepaald in het geluk van het duizendjarige rijk. Het ideaal van kerkver smelting is een dwaallicht, dat hen, die het volgen, allicht tot nieuwe scheuringen en een nog meer slinkende macht van het Christendom zal brengen. F.chter leidt een eenigszins begaanbare weg wel naar fede ratie, naar samenwerking en bondgenoot schap tusschen de kerken. Jangste afgesloten. De Chineezen hebben een groot aantal met zand gevulde jonken en andere handelsvaar tuigen in de Jangste laten zinken en daar door de Japansche oorlogsschepen belet troe pen verderop op de rivier te ontschepen. Door deze maatregel zijn echter enkele Amerikaansche kanonneerbooten afgesneden, zoodat evacuatie der Amerikaansche burgers eenige vertraging ondervindt. Financieele motieven kunnen geen rol hebben gespeeld, zegt de heer J. J. van den Berg, di recteur van het Olympisch sta dion. MEER BELANGSTELLING TE ROTTERDAM DAN IN DE HOOFDSTAD VERWACHT. Het heeft groot opzien gebaard, toen on langs de beslissing van het K.N.V.B.-be stuur werd bekend gemaakt, dat ook dit seizoen Nederland—België te Rotterdam zou worden gespeeld. Welke motieven hebben bij deze beslis sing een rol gespeeld? Officieel heeft het K.N.V.B.-bestuur nimmer commentaar op dit besluit gegeven, doch wanneer men het oor te luisteren legde bij voetbalinstanties, die het weten kunnen, kon men vernemen, dat het financieele motieven waren, welke den doorslag hebben moeten geven, toen het K.N.V.B.-bestuur zijn beslissing nam. De meening van Jan v. d. Berg. Tijdens een bespreking, welke wij met den directeur van het Olympisch Stadion, den heer Jan. J. van den Berg hebben ge had, heeft deze met de cijfers in de hand willen aantoonen, dat de financiën in het geheel geen rol hebben kunnen spelen. Immers, berekeningen van de in komsten, welke worden verkregen bij het spelen van den wedstrijd te Amsterdam en te Rotterdam, wijzen uit, dat het voor den K.N.V.B. slechts iets voordeeliger is den wed strijd te Rotterdam te doen houden, indien de inkomsten van het Olym pisch Stadion zoo ongunstig moge lijk worden gecalculeerd. Nadat spr. er op had gewezen, dat er ook moreele motieven waren, Amsterdam dezen wedstrijd te geven, toonde hij aan de hand van zijn cijfermateriaal, de juistheid van zijn bewering t.a.v. de financieele zijde aan. De motieven van het K.N.V.B.- bestuur. Een officieele verklaring van de zijde van het K.N.V.B.-bestuur omtrent de motieven, welke er toe hebben geleid, dat de beslissing inzake den wedstrijd NederlandBelgië, ten gunste van Rotterdam, is gevallen, is tot nu toe niet gegeven. Niettemin hebben wij van personen, die nauw betrokken zijn geweest bij de beslis singen, in deze door het K.N..VB.-bestuur ge nomen, verscheidene gegevens ontvangen, welke een duidelijk licht werpen op deze aangelegenheid. Voorop zij gesteld, dat het in de be doeling zou liggen van het bestuur van den K.N.V.B., indien de omstan digheden daar althans Aanleiding toe zuilen geven, in de toekomst een vol komen evenwicht te scheppen tus schen Amsterdam en Rotterdam. Met andere woorden, het zou geenszins tot de onmogelijkheden behooren, dat ook Amsterdam twee keer achter el kaar NederlandBelgië krijgt toege wezen. Van een vaste terugkeer naar Rotterdam is dan ook geen sprake. In het bestuur van den K.N.V.B. heeft men onder het oog gezien, dat er in het alge meen een dalende lijn in de publieke be langstelling valt te ontdekken. Nu is in ver schillende opzichten gebleken, dat de be langstelling in de stad Rotterdam op het oogenblik grooter is dan in de stad Amster dam, hetgeen ook verklaard kan worden door het feit, dat de aantrekkingskracht- van een nieuw stadion natuurlijk grooter is dan een gebouw, dat er reeds vele jaren staat. Zoo heeft men de vaste overtuiging, dat een wedstrijd NederlandLuxemburg te Rot terdam meer belangstelling zou trekken dan te Amsterdam. En aangezien men den Luxemburgschen Voetbalbond de zekerheid heeft moeten geven een zoo groot mogelijke recette te verkrijgen, ging deze ontmoeting naar Rotterdam. Ook het argument, dat het Nederiandsch elftal niet meer op die hoogte staat van weleer, dat er noodzakelijke wijzigingen in het team moeten komen, hetgeen ongetwij feld weer van invloed zal zijn op de publie ke belangstelling, is een der motieven van het besluit van het K.N.V.B.-bestuur geweest. Immers men weet, dat de publieke belang stelling te Rotterdam op het oogenblik voor voetbal enorm is. Duitschland is een oase in de woestijn van onrust. Führer doet de zooveelste aanval op het communisme. Gisteravond heeft Hitier op het Zcppelin- veld te Neurenberg het woord gevoerd voor 140.000 politieke leiders der N.S.D.A.P. Van te voren had de rijksorganisatieleider dr. Ley, erop gewezen, dat van de twee mil- lioen politieke leiders der beweging 97 pro cent hun functie als een eere-ambt uitoefe nen en slechts 3 pet. als hoofdambt. Hitier zeide o.m. dat de partijdag 1937 onder het motto van den arbeid gehouden wordt, „omdat wij thans, nadat Duitschland in vier jaar vrij gemaakt is, het recht hebben, ons over onzen arbeid te verheugen." Overigens was de rede van den Führer werd een felle aanval op het communisme. „Het is, zeide hij, een belachelijke vermetel heid te trachtten, in Duitschland nog eens de ziekte binnen te brengen, die wij uitge dreven hebben. Duitschland is een element van rust, een factor van veiligheid en daar door een waarborg voor den vrede geworden. De overige wereld moet inzien, dat het een geluk is, dat zich temidden van de zich uit breidende onrust in Europa behalve de groo te staat ten zuiden van ons, ook in het noorden een bevindt, die geconsolideerd is en stand zal houden voor den vrede. „Gij allen, zoo besloot Hitier, kent de groote plannen, die wij ons voor genomen hebben te verwezelijken. Zij loopen deels over tientallen van jaren, deels over generaties. Zouden de andere volken zich eveneens groote opgaven stellen, dan zullen zij wellicht gemakkelijker het verlangen naar den vrede kunnen begrijpen, dat ons Duitschers vervuld." Wij vernemen, dat in verband met de noodzakelijkheid, voor den Nieuwen Waterweg bij Hoek van Holland over eenig machtsmiddel te beschikken, de loodsbooten, die voor den Waterweg den loodsdienst doen, van kanonnen zullen worden vo«rz-en. Door middel van draadlooze tele fonie zal de buitengaats zijnde boot dan worden gewaarschuwd, wan- neer daadwerkelijk ingrijpen tegen een schip, dat zich aan eenig mis drijf heeft schuldig gemaakt, noo- dig - Het mag, merkt het Hsbl. op, ongetwij feld tot voldoening strekken, dat de Regee ring tot dezen maatregel heeft besloten; zij heeft hiermee de consequenties aanvaard van de pijnlijke gebeurtenissen in de vorige week op den Nieuwen Waterweg. De hier gevonden oplossing mag zeker handig worden genoemd, daar zij naar ten volle mag worden vertrouwd, aan 't doel zal beantwoorden, n.l. in overtreding zijn de schepen tot rede brengen, en tevens het land niet op groote kosten zal jagen. De Loodsdienst valt onder Defensie, het eenige wat noodig is, is op de boot nog wat extra marine-personeel te doen varen, om het geschut te bedienen, het kan gering in aantal zijn, een paar rrian is voldoende. De kanonnen zelf zullen iicht moeten zijn daar de afmetingen van de loodsboot zwaar ge schut moeilijk zou toelaten. Het lichte ge schut is echter ruim voldoende om het noo- dige gezag in te boezemen en vluchtelin gen tot inkeer te brengen. Verwachting: Krachtige tot ma tige meest Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk nog eenige kans op regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Koel weer, afnemend buiig. VLIEGRAMP IN ZWITSER LAND. Een vliegtuig van de lijn BernBazel is nabij Waldenburg in de Jura, tengevolge van den mist tegen een berg gevlogen. De bestuurder en twee passagiers werden ge dood. De marconist werd gewond. Geen Russische anthraciet meer op de Hollandsohe markt. De Rotterdamsche corr. van het Hsbld. meldt, dat de huisbrand thans 30 cent per H.L. en industriekolen f 4.per ton duur der is dan vorig jaar. Vooral de scheepsvrachten maken een be langrijk deel uit in deze verhooging. Dit jaar zal geen Russische anthraciet uit het Donetzheken op de Nederlandsche markt aanwezig zijn. Scheepsvrachten en assurantiepremies door de gevaarlijke Mid- dellandsche Zee maakten aanvoer onmoge lijk. Cokes is zeer schaars'ch en zal dezen winter wel f 19.— a f 20.— per ton gaan noteeren. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs Gisteren meldden wij reeds dat het gevreesde mond- en klauwzeer tot in de Haarlemmermeerpolder was door gedrongen en thans moeten wij helaas berichten, dat onder een kop pel van 16 melkkoeien van den vee houder D. Wit Sz. te Hensbroek, tongblaar is geconstateerd. Volgens mededeeling zelfs in hevige mate. ^let verrassende snelheid verspreidt zich ditmaal de ziekte over ons land en het is te begrijpen, dat de veehouders met angst en beven de vorderingen van de besmetting vol gen. Het Hdbld. heeft een onderhoud gehad met den inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst in het district Zuid-Holland, den heer K. de Vink, naar aanleiding van het veel vuldig heerschen van het mond- en klauw zeer in die provincie. De heer De Vink zag de situatie vrij drei gend in. Nog is de ziekte onder den vee stapel aan het opkomen maar het ziet er. volgens den heer De Vink, naar uit, dat de gevreesde veeziekte zich sterk zal uitbreiden. De verschijnselen, welke tot nu toe zijn ge constateerd, wijzen op een vrij besmettelijk karakter. Het verloop van de ziekte is even wel tot op dit oogenblik. volgens de bevin dingen van den heer De Vink, normaal. De laatste dagen komen er gere geld ongeveer tien gevallen per dag op het bureau van den inspecteur binnen, maar de heei De Vink vreest dat dit aantal wel tot veertig a vijftig per dag zal oploopen. Het vermoeden bestaat, dat het mond- en klauwzeer ditmaal uit Frankrijk en (of) België is gekomen. Immers, de eerste ver schijnselen dezer veeziekte deden zich in de Zuidelijke provinciën, o.m. in Noord- Brabant, voor. En langzamerhand kwamen bij de rijksinspectie opgaven in uit Noor delijker streken. Het mond- en klauwzeer is gedurende eenige jaren vrij sporadisch in ons land voorgekomen. Daarom treffen de talrijke gevallen van thans des te sterker. De verspreiding van de ziekte wordt tegenwoordig sterk in de hand gewerkt .door het moderne verkeer. Vroeger was het veetrans port veel beperkter, omdat men de vrachtauto nog niet kende. Tegen woordig gaat het vee soms van de Rotterdamsche markt heelemaal naar een markt in Friesland of Groningen. Het besmettingsgevaar is daardoor belangrijk toegenomen. Het gaat nu door het geheele land. De heer De Vink wees er verder op, dat een afdoende bstrijdingsmethode helaas nog altijd niet is gevonden. Het afslachten van het zieke vee is een kostbare maatregel en stuit trouwens op nog andere bezwaren ook. Het ligt voor de hand, dat het ziektever loop nauwkeurig wordt gadegeslagen en zoo noodig zal de inspectie niet voor verder gaande maatregelen als de thans getroffe ne terugdeinzen. Ook de veetentoonstelling te Laren gaat niet door. - Noord- Holland ernstig bedreigd. Ook de vee-tentoonstelling die te Laren zou worden gehouden, gaat niet door. Dit besluit is gegrond op de uitbreiding, die bet mond- en klauwzeer in Noord-Holland krijgt en die het natuurlijk wenschelijk maakt, het samenbrengen van vee op een tentoon stelling te vermijden. Dat de uitbreiding in deze provin cie inderdaad belangrijk is, vernam het blad van den veterinair inspec teur in Noord-Holland, den heer H. J. Odé, die meedeelde, dat het aan tal gevallen van door mond- en klauwzeer besmette dieren de vori ge week vier bedroeg en in de vier dagen van deze week, waarover be richt was ontvangen, veertig. In eeni ge dagen dus een zeer snelle toene ming. In Zuid-Holland bedraagt het aantal be kende gevallen al 360. De heer Odé beschouwt de ziekte nu al zeer ernstig, in tegenstelling met de enkele gevallen, die in het voorjaar voorkwamen en die toen dan ook niet tot een uitbreiding van eenige beteekenis hebben geleid. Dit heeft mij dan ook doen besluiten, merkte de heer Odé op, de tentoonstellings commissie te Laren, in een vergadering, waarin ook „Stad en Lande" van Gooiland vertegenwoordigd was. te adviseeren de tentoonstelling niet te doen doorgaan. Het doet mij genoegen, dat men dit advies heeft opgevolgd. Het zou een zeer bescheiden ten toonstelling zijn geworden, dus schade zal dit besluit van de commissie niet ten ge volge hebben. Al dergelijke vee-samenkomsten moeten nu vermeden worden, omdat de ziekte een zeer ernstig karakter draagt. Onze veestapel is eenige jaren lang van het mond- en klauwzeer bevrijd geweest; maar na de ernstige besmetting, die nu in Zuidholland is gebracht vermoedelijk geïmporteerd, maar dat is nog niet vastgesteld wordt ons -eheele land me de ziekte bedreigd. Er zijn deze week 60 gevallen gemeld uit 21 gemeenten, meerendeels in de omgeving van Amsterdam. De verbreiding is in Noord- Holland uitgegaan van Amsterdam en Pur- merend, waar vee was aangebracht gekocht op de markt in Zuid-Holand. „Welke maatregelen worden nu getroffen" vroegen wij, „tegen mogelijke verdere uit breiding van de ziekte."? In de eerste plaats is er het verbod van vervoer van besmet vee. Als in een weide de besmetting is geconstateerd dan worden aan die weide de wettelijk voorge schreven kenteekenen aangebracht en een verbod van vervoer van het vee afgekon digd. De melk mag onder bepaalde voor waarden, waaronder valt ontsmetting van de bussen, vervoerd worden. De besmette dieren worden zoo veel mo gelijk geïsoleerd. Daar zijn natuurlijk veel bezwaren aan verbondendaarom is de bepa ling gemaakt, dat uit een besmette weide geen enkel stuk vee vervoerd mag worden. En dan is het eenige wat gedaan kan wor den zorgen dat het besmette vee zoo goed mogelijk geisoleerd wordt. Maar ook dat is zeer moeilijk, omdat de besmetting soms al verder is gegaan dan onmiddellijk te con- stateeren valt. Er bestaat wel een serum waarmee de dieren worden ingespoten, maar dat heeft betrekkelijk weinig waarde, om dat de immuniteit niet langer dan 14 da gen duurt en men onzen geheelen veestapel niet elke veertien dagen kan inspuiten. Er zit dus niets anders op, dat de ziekte te laten uitwerken en alles wat uitbreiding kan veroorzaken zooals tentoonstellingen en markten zooveel mogelijk te vermijden en uit te schakelen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1