WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ayenda Woensdag 15 September 1937 Tweede Blad &adónieuw~j De zeevaartschool ontgroent Onze abonnements voorstellingen Herdenkings samenkomst Burgerlijke Stand van Den Helder De komst van de «Grunau Baby" Staantribunes op het HRC terrein iPxhaken Schaakclub «Schaakmat Prins Bcrnhard op Hr- Ms. „Gelderland" Dc protest-commissie van de N. H. V. B, P,d,v* Het Noorden Bx>MjeAjih£Sduti Het Prinselijk jacht „Piet Hein' UióMfierdf Een prachtige sprong Vischafslag Den Helder Inschrijvingen Handelsregister De moeilijkheden in Duitschland De strijd tegen het Bolsjewisme Het is een oud, doch niettegenstaande dat een in jongelingskringen goed gebruik, dat ontgroenen, al zullen er dan ook slachtoffers gevonden worden die het met deze ziens wijze niet eens zijn. Op de scholen zijn, ook in Den Helder, de nieuwe cursussen weer aangevangen, maar het is de Zeevaartschool die de eerepalm in zake het presteeren van de beste Ontgroe- nings-methoden verwierf. Reeds verscheidene dagen lang ziet men hen in de avonduren door de stelling crossen: zingend en hossend. Soms stappend als een gesloten cordon landssoldaten, dan weer joe lend en schreeuwend als een opstandige Poolsche landdag. Er zijn menschen die zeggen „het is alle maal maar flauwekul", maar gelukkig wor den er anderen gevonden, die het met deze zienswijze niet eens zijn: het integendeel bar leuk vinden en ineens hun eigen schooltijd weer voor het oog getooverd krijgen. En met de laatste categorie zijn wij het ditmaal roerend eens. Gistermiddag bereikte de vreugde een hoogtepunt, hoewel men veilig kan aannemen dat er diverse van deze punten geweest zijn: de slachtoffers der ontgroen-zucht lagen in kinderwagens of werden op allerlei minder zachtzinnige wijze ten spot der gemeente- - naren voortgezeuld. De ontgroeners lachten en de ontgroenden lachten. Het was volstrekt niet uit te maken wie de meeste pret om deze gijn had, het geen het beste bewijs is, dat de plechtige inwijding van de jongstejaars aan alle eischen voldeed. Wat zich binnenshuis afgespeeld heeft is ons helaas niet bekend. Doch gezien het for maat der buiten-ontgroening mag men veilig aannemen, dat ook deze aan zeer uitgebreide eischen voldeed Zou men een schoonere ouverture kunnen bedenken voor den nieuwen cursus, die als een schaduw van ernstig plichtsbesef boven de zeevaart-hoofden hangt Geven het beste van het beste. Het abonnementsgeld voor 5 voorstellin gen, waarbij men dan gelieve te bedenken, dat men het beste van het beste voorgezet krijgt, betdraagt de som van 5 guldens (be nevens rechten) een bedrag, dat o.i. ook be scheiden beurzen zich nog wel veroorlooven kunnen. 5 Gulden voor een serie tooneelwerken, waarvoor men in de groote steden zeker het dubbele heeft te betalen. Deze goedkoope entrée is te meer opmerkelijk, daar de gezel schappen, in verband met de vrij geïsoleerde ligging van onze stad, hiermede. terdege reke ning houden en hun financieele condities zwaarder stellen. Nu zou men denken, dat deze ensembles het zoeken in de afwerking der entourage, in de keuze hunner requisiten et cetera. Maar vraag hiervoor naar het oordeel van hen, die reds eerder een abonnement namen. Dan zal men de spontane getuigenis kunnen hooren, dat de voorstellingen in ieder opzicht de ge lijke zijn van die in de hoofdsteden. Bij het naslaan van het prospectus (wie •r geen ontving kan dat alsnog gratis aan dragen bij de Casino-directie!) zal men ver last zijn door de keuze die men dit jaar ge maakt heeft. Een keuze, die o.i. zeker een uitstekende serie avonden waarborgt. Op 26 Oct. treedt op het Nieuwe Schouw- tooneel (dir. Frits Bouwmeester), 23 Nov. „Het Masker" (dir. Arnoldi), 25 Januari het Gezelschap Jan Musch, 3 Maart de „Amster- damsche Tooneelveeeniging" en tenslotte 5 April het „Centraal Tooneel", onder leiding van Cees Laseür. Zooals men ziet: commentaar vrijwel over bodig. Het is alles veelbelovend en gezien de ervaring van 30 jaren mag men ook aannemen, dat deze belofte door de praktijk waarge maakt zal worden. Den 19en September zal het 20 jaar ge leden zijn, dat in Den Haag werd opgericht de „Bond tegen het vloeken", die in Neder land en het Buitenland bekend is door de krachtige actie tegen de ontheiliging van Gods Naam. Aangezien indertijd door onzen stadgenoot, den heer J. Baas, het initiatief werd genomen tot oprichting van den Bond, heeft het be stuur besloten om in Den Helder een herden kingssamenkomst te houden. Een plaatselijk Comité van vooraanstaande personen bereidt deze vergadering voor. Plaats en tijd zullen nader bekend gemaakt worden. van 14 September 1937. BEVALLEN: J. van .HummelBakker, d.; S. J. van Dijk—Koning, z. 6n U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in- ge wan den doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLET.TES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75, Morgenmiddag op „De Kooy". Zooals wij indertijd gemeld hebben, verwachtte de Heldersche Zweefvlieg Club een „Grunau-Baby". Thans kun- j nen wij mededeelen, dat de komst van i dit zweefvliegtuig verzekerd is. Het zal n.1., als de weersomstandigheden daar- voor gunstig zijn, morgen door de lucht van Deventer, waar het gemaakt werd, j met een motorvliegtuig naar het vlieg- kamp „De Kooy" gesleept worden. Aldaar wordt het om ongeveer 4 uur des middags verwacht. Het zweefvlieg- j tuig zal bestuurd worden door den heer Bauling van de N.V. Vliegtuig- fabriek te Deventer, die ook de bouwer van het toestel is. Aangenomen mag worden, dat er na j de aankomst nog wel eenige proef- j vluchten met de „Grunau-Baby" ge- maakt zullen worden. Dat het toe stelletje hierbij bestuurd cal worden, i behalve door den bouwer, ook door één of meer leden van de Heldersche Zweef- j vlieg Club, mag als vaststaand worden i beschouwd. Als het weer medewerkt, wordt het een interessante, tevens be- langrijke middag voor de Heldersche Zweef vliegsport 1 Naar wij vernemen, heeft de v.v. „H.R.C." besloten op haar hoofdterrein een staantribune te doen bouwen, welke plaats zal bieden aan 1000 tot 1200 personen. Ook ligt het in de bedoeling om achter het doel nabij de „linie" een jongenstribune te doen oprichten. Het is zeer wel mogelijk, dat de beide tribunes nog tijdens het aanbrekende seizoen in gebruik zullen worden genomen. Van verbetering van het oude terrein ge durende de afgeloopen zomermaanden is geen sprake geweest: dit zal nu na afloop van de a.s. competitie gebeuren. Simultaan-séance door den heer Geus. Als inleiding voor de winterwedstrijden hield bovengenoemde schaakclub gisteravond een simultaan-séance in haar clublokaal in het R.K. Militair Tehuis „Stella Maris". De heer Geus, die als schaker in Den Helder altijd nog een klasse op zichzelf is, had zich bereid verklaard om als simultaanspeler tegen leden en niet-leden van „Schaakmat" zijn krachten te meten. En dat het den heer Geus niet te licht ge maakt werd blijkt wel uit het feit, dat liefst 31 deelnemers zich bij het bestuur hadden opgegeven. Het was de heer Wijker, de voorzitter, die de aanwezigen, in het bijzonder den simul taanspeler, van harte welkom heette. De heer Wijker sprak de hoop uit, dat de belangstel ling voor het sehaken door dergelijke séances mocht toenemen en dat niet-leden alsnog tot de vereeniging zouden toetreden. De voorzit ter wenschte de deelnemers een prettigen avond. Het is in alle opzichten een prettigen avond geworden. Er werd buitengewoon serieus ge speeld en de verscheidenheid van openingen, waarvan de heer Geus zich bediende, brach ten de noodige variaties in het spel. Ondanks het feit, dat sommige partijen zich heel aardig ontwikkelden, zou het toch te ver voeren om hier nader op in te gaan. Het zij gezegd, dat de heer Geus, die natuur lijk in een snel tempo moest spelen, wel eens het een en ander over het hoofd zag, wat hem in een tweekamp niet zou overkomen. Toch is het resultaat voor den simultaanspeler heel fraai te noemen, daar hij van de 31 partijen er 21 wist te winnen, 4 remise speelde en 6 verloor. Het is te hopen, dat het doel, dat de schaakclub „Schaakmat" zich met dezen wedstrijd heeft voorgesteld, n.1. vermeerde ring van het ledenaantal en een grootere be langstelling voor het schaken, bereikt mag zijn. Hieronder laten wij de namen volgen van hen, die de partij wonnen of remise speelden, en wel in chronologische volgorde. Gewonnen werd door de heeren: T. Hey- blok, J. Veis, B. Bischoff, J. Geurts, D. Dijks hoorn, Th. Bijlsma. Remise werd gespeeld door de heeren: A. Groen, J. van Gorkum, J. Wijker, L. v. d. Have. Piet Hein's verovering van de Zilveren Vloot, illustratie uit „Het Prinselijk jacht" Voor het bijwonen van schiet oefeningen. Gisterenochtend heeft Prins Bernhard, die vergezeld was van den adjudant van H. M. de Koningin, luitenant ter zee der eerste klasse jhr. Van Holthe, zich te IJmuiden in gescheept aan boord van Hr. Ms. „Gelder land". Z. K. H. werd verwelkomd door den com mandant van de „Gelderland", kapitein-luite nant ter zeer Van Straelen, waarna de Prins de wacht in specteerde. Spoedig daarna ver trok de „Gelderland" naar zee voor het hou den schietoefeningen. De oorlogsbodem werd gisterenmiddag tusschen drie en vijf uur in IJmuiden terugverwacht. Het Dagblad" voor IJmuiden meldt nog: Hedenmorgen reeds vroegtijdig werd aan boord alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst van Z.K.H. Aan boord van de „Gelderland", die onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee Van Straalen stond, be vond zich de schout-bij-nacht Dekkers, als leider van de oefening. Voor de ontvangst stond de bemanning op het dek aangetreden en had de eerste officier op den steiger plaats genomen, waar ook aanwezig waren de commissaris van politie, de heer Weyburg, en de havenmeester, de heer Seyfert. Voorafgegaan door een politiemotor arri veerde om 8.40 uur Z.K.H. in de Maybach- auto, vergezeld van Zijn adjudanten luitenant ter zee le klasse Jhr. van Holthe tot Echten en kapitein Jhr. Röell. Terstond begaven de heeren zich aan boord, waar de wachtparade geblazen werd, terwijl de prinselijke standaard in den achtermast geheschen werd. Daarop werd de Prins aan den Etat-major voorgesteld en inspecteerde Hij de beman ning. Middelerwijl waren de toebereidselen voor het vertrek gereed gekomen en werden de trossen om acht uur vijftig losgegooid. Langzaam stoomde de „Gelderland" naar zee In het verslag van de N.H.V.B.-vergade ring, voorkomend in de courant van j.I. Maandag, is abusievelijk vermeld, dat als plaatsvervangende leden van de protestcom missie worden herbenoemd de heeren C. A. Amons, M. Hoogendijk en J. L. Goedknecht. In feite is de secretaris van de v.v. „Helder", de heer H. C. Freeke, benoemd in de plaats van den heer Goedknecht. 'PotiduCicenijxo.'d Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. een wedvlucht vanaf Vilvoorden, afstand 229 km. In concours waren 91 duiven. De duiven werden om 8 uur in vrijheid gesteld met Noorden wind. De eerste duif bereikte haar hok om 12.42.10 en de twintigste om 1.28.34. Door de volgende leden werden de prijzen behaald: L. ten Kate 1, 2, 12, 17; De Jong 3; K. Bontes 4, 6, 9, 11, 13 ,15; P. Dirks 5, 7, 19; W. Westerhof 8; Limonard 10; B. Zwierzicky 14, 16, 18; T. Kos 20. Zoojuist verscheen bij H. A. M. Roelants, te Schiedam, het gedenkboek ter gelegenheid van de ingebruikname van het prinselijk jacht. Mr. Trip schreef in zijn kwaliteit van voor zitter van het Algemeen Comité tot Aanbie ding van een Nationaal Huwelijksgeschenk een Voorwoord. De voorzitter van de Tech nische Commissie, belast met den bouw van het Prinselijk jacht, de heer Ernst Crone schreef het hoofdstuk over de totstandkoming van het jacht, terwijl de heer H. C. A. van Kampen, hoofdredacteur van „De Waterkam pioen", o.m. de beschrijving van het jacht ver zorgde, onder gebruikmaking van de gegevens door de Technische Commissie verstrekt. Zeer veel zorg werd aan de illustraties be steed. Bij de levensschets van Piet Heyn werd, naast diverse gravures in zwart, een fraaie kleurenplaat van den aanval op San Salvador opgenomen. Ook bij de afbeeldingen van het jacht bevinden zich illustratie in kleuren druk. Het meest bijzonder als illustratie is echter wel de bijna 1 meter lange, uitslaande pa norama-foto van de vlootrevue, die speciaal voor dit boek gemaakt werd, en dank zij de gunstige weersomstandigheden uitstekend slaagde. Wie het sierlijke jacht, dat als nationaal huldelblijk aan Prinses Juliana en Prins Bern hard werd aangeboden, op zijn proeftocht in de haven van Nieuwediep heeft aanschouwd, zal de uitgave in het bijzonder waardeeren. Maar vele anderen in het bijzonder de watersportliefhebbers zullen van dit fraaie gedenkboek genieten. Hierboven ziet men een afbeelding van de aardige gravure welke in het boek voorkomt van Piet Hein's roemruchte verovering van de Zilvervloot. RIJKSVISCHAFSLAG TE IJMUIDEN. Prijsnoteering. Tarbot, per kg 0.780.60; tong, per kg 1.36—1.10; griet, per 50 kg 29.00—25.00; middel schol, per 50 kg 30.0028.00; zet- schol, per 50 kg 36.0021.00; kleine schol per 50 kg 29.006.00; schar, per 50 kg 10.004.10; tongschar, per 50 kg 36.00 23.00; pieterman-poon, per 50 kg 2.50; klein middel schelvisch, per 50 kg 26.0019.00; kleine schelvisch, idem 177.60; kabeljauw, per 125 kg 80.0030.00; groote gul, per 50 kg 27.0027.00 kleine gul, per 50 kg 22.00 —5.00; wijting, per 50 kg 8.505.70; ma kreel, per 50 kg 9.106.50; haring, per 50 kg 4.203.25; vleet, per stuk 3.601.20; leng, per stuk 3.10—1.90; heilbot, per kg 1.20—1.04. Den Helder, 14 Sept. 1937. Aangebracht door korders; Tongen per kg 1.22—1.08 Slips 1.020.88 Tarbot 0.70 Schol le soort per kist 8.007.00 Schol 2e soort 4.502.50 Schar 2.101.30 Bot 4.503.70 Aangebracht door garnalenvisschers Levende garnalen 1.35 per Lit Gekookte garnalen 0.15 per kg 7—14 Sept. 1937. Nieuwe zaken: Den Helder: P. Miedema, Spoorstraat 87, chocolaterie, biscuit en diversen. Sint Maarten: W. Strooper, Eenigenburg, A 53, café en winkel en kruidenierswaren. Wieringen; J. T. de Jong, Nieuwstraat 14, makelaar in onroerende goederen. Wijzigingen: Den Helderr N.V. Tabak-, Sigaren- en Galanteriehandel „de Rookende Amerikaan", Spoorstraat 37; bestuurswijziging. A. Kapitein, 2e Vroonstraat 126, slagerij (filiaal). A. M. Witsenburg, Hoofdgracht 60, brood- en banketbakkerij; overgegaan aan M. J. Top. „De Eerste Aanleg", Badhuisstraat 50, café, enz.; eigenaar uitgetreden. W. Bierenbroodspot, Spoorstraat 9597, handel in manufacturen, enz.; overgegaan aan mej. P, W. L. Bierenbroodspot, D e moeilijkheden waarmee Duitschland, vooral in het binnenland te worstelen heeft, zijn ook op het Congres te Neurenberg, tot uiting gekomen. Men loopt niet graag te koop met zijn moeilijkheden en dat zal men vooral in Duitschland niet doen, omdat men tegen over de buitenwereld het prestige heeft op te houden, dat alles zoo best gaat. Maar het Congres te Neurenberg, zooals men weet „Het congres van den arbeid" geheeten, is gericht geweest op het werk, dat gedaan zal moeten worden om de moeilijkheden te boven te komen. In de redevoeringen is daarbij natuurlijk naar voren gebracht, dat het hui dige Duitschland over voldoende krachten, beschikt om die moeilijkheden te boven te komen. De „N.R.Crt." zegt in een beschouwing daarover o.m.: Ongetwijfeld is de oeconomische positie van. Duitschland voor dé gansche wereld, doch vooral voor de omringende landen, wier han del voor een goed deel op dit rijk is aangewe zen, van de grootste beteekenis. Een gezond en innerlijk krachtig Duitschland is voor een groot deel van Europa de voorwaarde voor zijn eigen bloei. Men zal er zich dan ook slechts over kunnen verheugen, wanneer Duitschland zijn moeilijkheden spoedig te boven komt en weer een plaats gaat nemen onder de koopkrachtige naties. Men moge over het nationaal-socialistische bewind den ken, zoo men wil, doch men zal moeten erken nen, dat inwendige rust voor het bereiken van dit doel een eerste vereischte is. Wij gelooven niet, zegt het blad, verkeerd te denken, wanneer wij in de redevoeringen van Neurenberg van dit jaar vooral een streven zien, om de bevolking van de nood zaak van het handhaven van die inwendigs rust te overtuigen. Het moeilijkste van de binnenlandsche vraagstukken, dat van Staat en Kerk, is, zooals we reeds meldden, niet aangeroerd, maar wel hebben Hitier en zijn trawanten hun vuist opgeheven tegen het bolsje wisme. In het bolsjewisme ziet Duitschland nog altijd zijn grootsten tegenstander en al heeft het, in het jaar dat voorbijging, zoo nu en dan wel eens om economische redenen ge- coquetteerd naar de Sowjet-Unie, dat is geen reden om er nu weer de banvloek over uit te spreken, 't Was geen zuivere liefde al mocht het nationaal socialisme aan den anderen kant wel een weinig waardeering hebben voor het communisme, omdat het daaraan zijn macht te danken heeft. Was er geen communisme geweest, we hadden nooit een nationaal-socialistische staat gekend. Die twee zijn dan ook onverzoenlijke vijanden en men kan in Duitschland nog geen gelegenheid voorbij laten gaan om zijn gal uit te spuwen op het communisme en daarin het Jodendom te doen deelen, omdat ze die twee steeds met elkaar vereenzelvigen. Het oordeel des onderscheids is in dezen bij onze Oosterburen niet groot. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur, Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Lloyds of London". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De man, die zijn ziel verkocht" en „Het laatste schot". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Regime" en „Moord op de Huwelijksreis", Woensdagmiddag: Tivoli-theater, Kindervoorstelling, aanvang 2 uur. Woensdag 15 September, Badpalijoen, 8 uur: Dansavond „The Roman-, cing Serenaders", Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) Laagwater (heden) Hoogwater (Donderdag) Laagwater (Donderdag) Licht op (heden) 2.30 15.25 8.40 21.10 3.50 16.55 10.20 22.40 19.46 Barometerstand Den Helder 748.6 Temperatuur zeewater 14.7 Temperatuur lucht 10.0 Hoogste temperatuur lucht gisteren 13.5 Laagste temperatuur lucht gisteren 8.0 HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen Den Helder. Zoekt U iets op het gebied van sport of livreikleding, bij ons altijd klaar gemaakt of naar maat, extra lage prijs,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5