VAN Pi PEN Saneringsplan voor liet slagersliedrijf Het verboden grondgebied Landbouw en industrie Natuur en conjunctuur |edgar rice; Twee meisjes aangerand Bakkersknecht doodgereden PROGRAMMA GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL j DOOR; iBURROUGHSi Nederland in tweeën Fe uilleton door Dennis Wheatley No. 6. In de betrekkelijke veiligheid van hun hut daar in de bomen greep Lady Greystoke plotseling de arm van haar man beet.,, Kijk!" fluisterde zij, ..wat is dat? Een man?" In de schemering tekende zich een silhouet af, een grote figuur stond rechtop, alsof hg luisterde, draaide zich dan langzaam om en verdween in de duisternis. „Wat was dat?" vroeg zij nogmaals „Ik weet het niet", ant woordde hij ernstig. „Het is te don ker om zo ver weg te kunnen zien, misschien slechts een schim van het een of ander voorwerp door de op komende maan beschenen. „Neen John, als dat geen mens was, dan was het een reusachtige en potsier lijke nabootsing van een mens. O, wat ben ik bang". De nachtelijke ge luiden van de grote jungle, geheim zinnig en verschrikkelijke, bezorg den hun doodsangst; verschillende keren werden zij opgeschrikt door de sluipende geluiden van grote lichamen beneden hen. Greystoke lag met zjjn gezicht naar buiten ge keerd, een geweer en een revolver lagen naast zijn hand. Nauwelijks hadden zij hun ogen gesloten, of het vreselijke gebrul van een panter klonk door het oerwoud. Het geluid kwam dichter en dichter bij, totdat zij het grote dier vlak onder zich hoorden. Meer dan een uur lang liep het dier snuffelend en krabbelend om de voet van de bomen, waarin zij hun verblijfplaats hadden opge slagen. Tenslotte liep de panter naar het strand toe, waar Greystoke hem duidelijk in het schitterende maan licht kon zien een groot, mooi dier; de grootste panter, die hij ooit had gezien. Vanuit de donkere scha duw van het machtige oerwoud kwam het diepe gebrul van een leeuw. (Nieuwe spelling.) Steeds minder boeren, steeds meer industrie-arbeiders „Zonder crisissteun was ons platteland overgeleverd aan pauperisme," zegt mr. dr. A. A. van Rhijn. Op da eerstvolgende algemeene ledenver-, gadering van het Verbond van Prat. Christ. Werkgevers in Nederland (Christelijk W'erk- geversbond) welke op Woensdag, 22 Sep tember a.s. te Apeldoorn zal gehouden wor den, zal om. aan de orde worden gesteld het vraagstuk: „De verhouding van indu- stri en landbouw", in te leiden door mr. dr. A.A. va.n Rhijn, secretaris-generaal van Economische Zaken. De referent is voornemens daarbij het na volgende schema van behandeling te vol gen: Het verschil in waardeering van industrie en landbouw is reeds van ouden datum. Ook in den tegenwoordigen tijd komt de tegen stelling tusschen industrie en landbouw nog telkens naar voren. Industrie en landbouw hebben in menig lopzicht een verschillende economische structeur De volgende verschilpunten moe iten worden genoemd: 1. In de industrie is het welslagen van het productieproces afhankelijk van de conjunct uur, in den landbouw niet alleen van de con junctuur, maar ook van natuur. 2. De landbouw is meer nog dan menig in dustrieel bedrijf afhankelijk van de inter nationale markt. 5. Het aanbod van landbouwproducten is tninder elastisch dan dat van industrieele producten. Deze verschilpunten maken den land bouw economisch meer kwetsbaar dan de industrie. Terwijl de industrie in de crisis werd gesteund vooral door contingentecrings- maatregelen, was de steun aan den land bouw verstrekkender. Hiervoor zijn de na volgende argumenten aan te voeren: 1. Zonder dezen steun aan den landbouw zou het platteland van Nederland zijn over gegeven aan pauperisme. 2. Het financieel© weerstandsvermogen Van de meeste landbouwers is zwak. 3. Het is in den landbouw niet mogelijk prijsafspraken tusschen de ondernemers te maken als in de industrie, ter voorkoming Van te groote prijsverlagingen. De industrie heeft in het algemeen tij dens de crisis getoond de noodzakelijkheid van het treffe-n van verstrekkende maatre gelen tot steun aan den landbouw te gevoe len. r' Aan industrieele zijde wordt dik wijls de grief geuit., dat de land bouw niet voldoe-nde beseft, dat de prijzen der landbouwproducten in ons land laag moeten zijn, wil men de kosten van het levensonderhoud op een zoodanig niveau houden, dat de Nederlandsche industrie haar af zet op de binnenlandsche en buiten- landsche markt kan handhaven en uitbreiden. Aan landbouwzijde hoort men het bezwaar, dat de belooningen in de industrie zooveel hooger zijn dan in den landbouw en worden betaald ten koste van de landbouw. Te weinig wordt bij dit verschil in be looning in het oog gehouden de rui mere technische ontwikkeling in de industrie, welke meer dan de land bouw, door specialisatie en mecha nisatie haar productiviteit kan op voeren. Industrie en landbouw nemen in Neder land beide een belangrijke plaats in het economische leven in en hebben belang bij eikaars welvaart, De landbouw zal er zich rekenschap van moeten geven, dat het deel der Nederlandsche bevolking, dat zijn be staan in de industrie vindt, toeneemt, en in den landbouw afneemt, zoodat gunstige ontwikkelingsmogelijkheden voor de in dustrie aanwezig moeten zijn. Eenzijdige industrieele oriënteering moet evenwel worden vermeden, vooreerst daar de internationale handelspolitiek zulks niet toelaat en voorts, daar bij de bestaande in ternationale politieke spanningen rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid, dat •Nederland voor zijn voeding weer alleen op eigen bodem is aangewezen. Amsterdamsch Middenstands comité vergadert. MINIMUMPRIJZEN, BOETE EN BOYCOT. Op uitnoodiging van het Middenstands- actiecomité was Zondagochtend te Amster dam een aantal slagers en vlecschgrossiers bijeengekomen, teneinde nader overleg te plegen over het plan van dit comité tot sa- neering van het bedrijf. Dit plan beoogt in de eerste plaats te geraken tot een mini mumprijs-regeling voor den kleinhandel. De al te groote concurrentiestrijd, zoo bleek uit de mededcelingen der vergadering duidelijk, heeft geleid tot allerlei ongc- wenschte middelen, die dienen moeten om dien strijd het hoofd te kunnen bieden. En dat velen wellicht juist ten gevolge van de bedenkelijke concurrentiemiddelen hun ner vakgenooten dan nog diep in de schulden geraken, daarvan weten de gros siers mee te praten. Hoe vaak is het al niet voorgeko men, dat zij moesten overgaan de zaken van hun schuldenaren een voudig op te koopen en de slagers tot hun zetbazen te maken. Zulke transacties spelen zich achter de schermen af; het publiek merkt er niets van. Doch zij komen gere geld voor, nu al jaren achtereen. Wat moet er nu gedaan wor den? Het Middenstandsactiecomité heeft de meest, noodzakelijke eischen reeds eerder vastgelegd in tien punten. Thans breekt men zich het hoofd over de middelen om allo slagers te dwingen zich te houden aan de regels van het sanceringsplan. Wat de prijsregeling betreft stel de het comité voor met de grossiers overeen te komen, dat zij niet zou den leveren aan slagers, die zich niet aan die regeling zouden hou den. Bij overtreding zou een boete van f250 worden opgelegd. De grossiers stelden daartegenover, dat het voor de slagers toch eenvoudig genoeg is, die groothandelaren te gaan boycotten, die leveren aan in overtreding zijnde afne mers. Het comité achtte ook dezen vorm mogelijk; het wil echter geen regeling tref fen buiten de grossiers om. Zij hebben ten slotte evenveel belang bij een gezondmaking van het bedrijf als de slagers zelf. Het comité, dat den minister van Economische Zaken op de hoogte heeft gebracht van zijn streven, mocht als antwoord het verzoek onlvangen een ontwerp voor een eventueel verbindend te verklaren overeenkomst in te dienen. De grossiers bestudeeren thans de tien 'punten, waarna opnieuw overleg gepleegd zal worden. Zoo hoopt men ten slotte te ko men tot een voor allo partijen aanvaardbare regeling. Dr. M. D. Dijt, die als economisch adviseur van het comité zal optreden, heeft Zondag de besprekingen bijgewoond. Heeft het streven van het Middenstands- actiecomité kans van slagen? Velen staan er sceptisch tegenover, gezien de resultaten van vorige soortgelijke acties. Drie, vier keer reeds is een sanecringsplan gefaald door gebrek aan dwangmaatregelen tegen over onwillige slagers. Beschikt het comité, daar dan over? Dat niet, doch het heeft dit voordeel, dat er thans een wet is tot ver- Vertaling Eva Raedt de Canter 10. „Ik geloof dat je er reeds eerder geweest bent." „Ja, en nu kunnen ze ons niets vertellen dat We niet reeds weten. Rex arriveerde daar den vierden December, bezichtigde er de gebruike lijke gebouwen, en vertrok den elfden weer." „Wat doen we nu?" vroeg Simon peinzend. „Er is slechts één mogelijkheid die mij door een vriend werd meegedeeld, die aan de Ita- liaansche ambassade verbonden is. Er sghijnt een kleine „Stoleveya" te zijn, dat is een van die restaurants in de achterbuurten der stad, Waar ontevreden elementen der bevolking bijeen komen. Je begrijpt dat er maar weinig behoeft te gebeuren, of ze worden direct door de Ogpu gearresteerd. In ieder geval is het zeker dat de bezoekers contra-revolutionnaire sympathieën hebben. Men vertelde mijn vriend dat Rex daar gedurende zijn verblijf op een avond gezien is. Nu dacht ik dat wij daar ook eens een bezoek moesten brengen. Het heet „De Huilende Wolf", 't Is natuurlijk mogelijk dat hg er alleen uit curiositeit is heengegaan, doch an derzijds kan het ook zijn dat we er iets kunnen opsteken." „Wel wat gewaagd, vind je niet?" meende Simon lachend. „Ik bedoel met deze verrader lijke gidsen om ons heen." De hertog glimlachte. „Indien je er niet tegen opziet, kunnen we voor vanavond onzen plicht wel verzaken." „Wat? Dus we gaan niet naar het theater?" „Het is mogelijk dat zij niet direct zullen weten dat wij afwezig zijn. Maar ik geloof niet dat er ons, wanneer zij ons vinden, direct iets bijzonders overkomen zal. Wij kunnen ons be hoorlijk verontschuldigen en zeggen dat wij op het laatste moment besloten hebben niet naar het theater te gaan." „Prachtig", riep Simon uit. „Laten we gaan. Ik zal je onderwijl iets bijzonders vertellen. Het gebeurde voordat ik Londen verliet." „Wat was dat?" Simon vertelde de Reichleau van zijn ontmoe ting met Valeria Petrovna Karkoff, en van de afspraak om met haar den volgenden dag te lunchen. De hertog toonde zich verheugd en ge- intresseerd. „Deze vriendschap kan ons zeker geen kwaad doen," zei hg. „De beroemde artis- ten hebben een grooten invloed, meer dan ooit te voren. Dit is altijd zoo na een revolutie. Het eenige waarin de bevolking de dictators niet laat ingrijpen, is hun amusement. De machtig ste volkscommissaris zal zich wel tweemaal be denken voordat hij een prima donna of een ballerina moeilijkheden bezorgt." De schemering viel reeds en de lichten uit de huizen en fabrieken van den anderen kant der rivier wierpen hun duizendvoudige straling in de heldere lucht. Zjj keerden door de krakende sneeuw van het park en de modde rige straten terug naar het hotel. Het diner was lang en weinig afwisselend, en werd zeer langzaam opgediend. Daar zij niet vrijuit spreken konden, waren zij blij toen het afge- loopen was. Hierna gingen zij even in de hall zitten, waar gedanst werd. Het was een vreemd gezelschap. De meeste hunner droegen de proletarische Tolstoï blouse, of een of ander versleten uniform, een paar menschen waren in rok, terwgl zij, die er behoorlijk gekleed uitzagen Duitschers of joden waren. Het meerendeel der vrouwen zag er verhit en ziekelijk uit. Slechts weinigen waren gekleed in de, door de revolutie in zwang gekomen, dracht, terwijl het grootste deel imitaties van oude Londensche en Parijsche modes droeg. Hier en daar, en lang niet altijd met de best gekleede mannen, zag men vrouwen wier zeer kostbare kleeding de toets van de duurste restaurants der Europcesche hoofdsteden kon den doorstaan. Iedereen scheen royaal te drin ken, hoewel de prijzen zeer hoog waren. De band speelde slecht en de kellners waren zeer kortaf. Simon en de hertog bleven niet lang en waren opgelucht toen het tijd was, om zoogenaamd naar het theater te gaan. De hertog hield een van de weinige Moskouer taxi's aan, ze stegen in en zetten zich op de harde zitplaatsen. De Reichleau gaf den chauf feur met zachte stem het adres, de auto reed weg en met veel lawaai gingen zij de volle straten door. Aan de lantaarnpalen op iederen straathoek waren eenige luidsprekers beves tigd, in plaats van muziek schalde voort durend een scherpe stem korte mededeelingen in de ooren der menigte. bindend- en onverbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten, benevens een commissie van toezicht op de naleving van die wet. Indien liet sanceringsplan de goed keuring van de overheid kan wegdragen, zoodat genoemde wet er op van toepassing kan worden verklaard, is die kans van sla gen grooter dan in alle vorige gevallen. Toen minister Steenberghe een week gele den de commissie van toezicht installeerde sprak hij over de taak van de overheid om een goede controle op de naleving mogelijk te maken. Dader trachtte één der slachl- - offers te wurgen. Op het Meyepad onder de gemeente Nieuwkoop zijn Maandagavond twee meis jes uit Alphen aan den Rijn, 13 en 14 jaar oud, aangerand door een jongeman, die toen zij zich verzetten, één van haar in het gras wierp en het kind de keel dichtkneep. Het andere kind riep de hulp in van een voorbijganger, die den onverlaat nazette Deze wist zich echter in het rietland te verbergen. In den loop van den avond echter is het do politie gelukt den dader, den 18-jarigen II W. uit Nieuwkoop, te arresteeren. Na met de beide meisjes te zijn geconfron teerd, heeft hij gedeeltelijk bekend, zich aan een en ander te hebben schuldig ge maakt. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Terwijl hij brood uit zijn wagen nam, stoof een vrachtauto op hem af. Maandagavond omstreeks half negen zijn op den Boschdijk te Best, twee autos met elkaar in botsing geweest, waardoor de 29- jarige G. Verhulstdonk werd gedood. Op genoemd tijdstip stond ter hoogte van „do Heidebloem' de bakkersauto van de firma Licbrand uit üirschot stil, terwijl de 29-jarige ongehuwde G. Verhulstdonk brood uit de auto nam. üp dat oogenblik kwam van do richting Eindhoven een groote Vrachtauto der firma van Looy uit Boxtel, welke geladen was met groente. De chauf feur bemerkte te laat den bakkersauto en botste met kracht tegen den wagen op. De auto werd aan den overkant van den weg in de sloot geworpen. De knecht geraakte onder de wielen van den groente-auto en was op slag dood. liet stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis te Best vervoerd. De politie legde beslag op de beide auto's, die veel matericclc scbade kregen. RADIO DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937. Hilversum I. AVRO-uitzenidng. 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwgidng. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Het Omroeporkest. 11.20 Declamatie. 11.45 Het Lyra-Trio. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 Orgelconcert en zang. 2.15 Declamatie. 2.45 Het Omroeporkest en gramofoonmuziek, 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 rianovoordracht. 5.05 Voor de kinderen. 5.35 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Orgelspel. 7.30 Causerie: „Merkwaardige Instellingen in Nederland". 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.30 Radiotooneel. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Dansorkest. II.00 Berichten ANP. Vervolg dansmuziek. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkles. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus voor de jeugd. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.45 Zang en piano. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De rechte koers". 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 Lezing: „Kometen en Meteoren". 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Ber. ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. „Wat betekent dat toch?" vroeg Simon. „Die luidsprekers schijnen nooit op te hou den. Ik hoorde ze vanmorgen en vanmiddag weer Is er dan den geheelen dag zooveel nieuws?" ,Dat behoort bij het vijfjaren plan, kerel," antwoordde de hertog schouderophalend. „De massa moet voortdurend op de hoogte blijven van dit plan. Deze megafoons deelen mee wat er is gedaan, hoeveel tractors er vandaag in Stalmgrad zijn gefabriceerd, hoeveel nieuwe leeraren deze week plechtig aan de universi teit van Charkow zijn geïnstalleerd, hoeveel ton metaal het groote Kuznetsky bassin heeft geproduceerd, hetwelk pas in exploitatie is, hoe de Communistische jeugd van Nischow- gorod in een resolutie heeft besloten haar vijfdaagschen vacantiedag voor een jaar op te geven, zoodat het plan sneller klaar zal zijn, en iedere vjjf minuten roept de omroeper bovendien- „Gij allen die dit hoort, wat doet gij voor het vijfjarenplan? Wat doet gij om het vijfjarenplan in vier jaar te voltooien?" Het is iets verschrikkelijks, kerel, deze fana tiekelingen zullen ons nog eens geheel over vleugelen," besloot de hertog 'bijna huiverend. Ze waren stil geworden en peinsden beide over de voor hun oogen opdoemende bedreiging der West-Europeesche beschaving, die door deze woeste, onweerstaanbare en monster achtige activiteit dreigde vernietigd te worden. De auto verliet hortend en stootend het vlakke asfalt der hoofdstraten en vervolgde met veel bochten zijn weg door de voorsteden van de stad. Eindelijk stopte zij voor een huis in een zijstraat. Zachte muziek werd hoorbaar en dit tesamen met het lichtschijnsel door de zwaar behangen ramen, waren de eenige levens teekenen. De chauffeur klopte hard op de deur en nadat deze geopend werd, verzochten zij den chauffeur over een uur terug te komen. Daarna gingen zij naar binnen. Het sneeuwde hevig, en toen zij zich van hun pelsjassen ont deden, waren zij verbaasd over de hoeveelheid sneeuw, die op hen gevallen was, gedurende het korte wachten bij den ingang. Zjj namen een tafeltje bg den grooten, Chineeschen haard en bliezen zich in de handen, om hun ver kleumde vingers te verwarmen. Een slordig uitziende vrouw kwam op hen toe en na een kort gesprek met den hertog, zette zij een glas brandewijn voor hen neer dat naar zoete cognac smaakte. In de zaal stonden zoowat twintig tafels, waarvan ongeveer een dozijn bezet was. Allerlei menschen waren aanwezig, verscheidene ordinaire, dom en brutaal kijken de arbeiders in den gebruikelijken kaftan, hier en daar een beter type, wiens kleedij verried dat hij een of andere lagere ambtenaar was. Een paar gezichten verrieden het lijden van de beschaafde Europeanen die betere dagen gekend hadden, elders weer een man met een prachtig hoog voorhoofd en met groote blauwe oogen, die droomerig voor zich uitstaarde. De eenige aanwezige vrouw had een scherp en onaangenaam gezicht, met den doorborenden blik van een kakkerlak, slordig haar, bestaan de uit afwisselend gele en zwarte plukjes. Een groepje mannen stond met elkaar te spreken. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7