China doet beroep op Genève Japanneezen dringen in het Noorden op DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Bruid gearresteerd Varkens-geschil nog niet uit de wereld Bestelauto in Friesland verongelukt Vliegtuigen helpen bij Hartstochtelijk pleidooi van Wellington Koo De Fransche franc blijft dalen Anarchie in Asturië bescherming tegen piraten UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 65e JAARG. No. 8106 CHINA SPANJE Eden voelt er niet veel voor Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT: Per WACO'Touringcar naar de Opening van mt de Staten Generaal, ■i Met bezoek aan Westland Inlichtingen Waco, Kanaalw.l37,tel. 773 Dr. Deterding en de Veehouderij centrale HELDERSCHE COURANT Nadat de Hongaarsche gedelegeer de zijn verklaring had afgelegd, nam de Chineesche vertegenwoordiger, Wellington Koo, het woord om te protesteeren tegen den Japanschen aanval in Noord-Ghina en bij Sjang hai. Ten spijt van alle nadeelen, die het heeft, heeft China zich gedwon gen gezien zich te verzetten tegen den gewapenden inval, aldus Well. Koo. Hij gaf voorbeelden van de stel selmatige vernietiging van men- schenlevens en goederen en protes teerde er tegen, dat de Japanneezen de internationale concessie als basis voor militaire doeleinden gebruiken. Op dit oogenblik aldus vervolgde hij is de toestand in het verre oosten buitengewoon ernstig. Japan, dat door de oorlogszuchtige partij beheerscht wordt, heeft openlijk zijn toevlucht tot wapengeweld genomen en heeft zijn groote, machtige oor logsmachine in beweging gebracht om China te veroveren en te regee- ren. De Chineesche afgevaardigde bestreed de door Japan aangevoerde motieven: overbe volking en behoefte aan grondstoffen. Hij herinnerde er aan, dat zijn land zich meer dan eens bereid verklaard heeft op econo misch gebied met Japan samen te werken, doch dat de goede bedoelingen van China altijd zijn afgewezen door de Japansche politiek van de „gepantserde vuist". Deze politiek streeft niet slechts naar de verove ring van China, maar ook naar de vernie tiging van buitenlandsche belangen en naar de verdrijving van Europa en Amerika uit hun bezittingen in Azië. Het is duidelijk, aldus Koo, dat China, door weerstand te bieden, niet alleen zijn eigen gebied verdedigt, maar ook de. belan gen en rechten der andere mogendheden beschermt. Indien de Chineesche pogingen zouden mislukken door gebrek aan steun van het grootste instituut, dat aan den vrede gewijd is en van de mogendheden, zou de Japansche agressie weldra ook die mogend- heden bedreigen, zoodat zij in haar eigen verdediging zouden moeten voorzien. Wellington Koo bezag daarna de moreele zijde van de kwestie en verklaarde, dat de verdragen en het pact, dat men plechtig gesloten heeft, geëerbiedigd moeten worden Om te beginnen moet strenge afkeuring worden uitgesproken over deze politiek van voortdurende agressie, die tot een duide lijke schending van het internationale recht en van de verdragsverplichtingen wordt. Vervolgens moet de illegale blok kade der Chineesche kusten, die een aan slag op gevestigde scheepvaart- en han delsrechten beteekent, uitdrukkelijk veroor deeld worden. Spr. sprak de hoop uit, dat men ook de verschrikkingen der luchtbom bardementen, door Japansche vliegtuigen gericht tegen Chineesche non-combattanten en vreemdelingen, zal veroordeelen. De toe stand in Europa staat niet los van de situ atie in het Verre Oosten: hij vloeit voort uit het feit, dat men het pact heeft doen eerbiedigen tijdens de crisis in Mandsjoe- rije. De vrede is ondeelbaar en zijn hand having is een zaak van algemeen belang. Indien het door de Japansche agressie geschapen probleem in het Verre Oosten op bevredigende wijze wordt opgelost door toepassing van de beginselen van het pact, zal dat zeer zeker een heilzame uitwerking op Europa hebben en den weg voor een Europeesche regeling voorbe reiden. Het beginsel van gemeenschappelijke vei ligheid, dat aan het pact ten grondslag ligt, is de eenige logische en stevige basis van elk vredesstelsel. De toestand in het Verre Oosten vraagt snelle maatregelen van den Volkenbond. De Raad heeft thans te beslissen of hijzelf de kwestie wil onderzoeken en maatrege len nemen, of de Volkenbondsvergadering er in wil kennen of de kwestie verwijzen naar de consultatieve commissie, die in 1935 door de vergadering ingesteld is voor het Japansch-Chineesche conflict, aldus be sloot Wellington Koo, wiens rede met een hartelijk applaus werd begroet. De Japanneezen verklaren sinds den aanvang van hun offensief in Noord-China vijftien K.M. te zijn op gerukt op het diepste punt en acht K.M. elders over een front van 125 K.M., dat zich uitstrekt van de bergen ten westen van de spoorlijn Pei- pingHankau tot een punt op 50 K.M. ten westen van Tientsin. De Ja panneezen kwamen eerst tot staan aan den oever van de rivier Tsjoe- man, op een twintigtal K.M. van de spoorlijn, die een Chineesch steun punt vormt. De Chineezen, zoo voegt men hieraan toe, bevinden zich in ge vaar te worden omsingeld tengevolge van verscheidene Japansche opmar- schen op ver van elkaar liggende punten. In de nabijheid van Koean hebben de Chi neezen de Japansche linies doorbroken. Na een feilen strijd, die den geheelen dag duur de, werden zij tenslotte weer teruggeslagen. Na den aftocht van vier Chineesche divi sies, hebben de Japanners de linie ten westen van Koean bereikt. In den sector van Koean hebben de Japanneezen de rivier Hun, die 400 meter breed is, overgestoken. Onder dekking van een verschrikkelijk Spervuur van hun geschut, dat de Chineesche loopgraven wegvaagde, doorwaadde de Ja pansche cavalerie de rivier, waarna de ge motoriseerde eenheden, gevolgd door de ar tillerie, met behulp van pontons de overzijde bereikten. Japansche verkenners, die zwem mend de rivier waren overgestoken, hebben de operatie vergemakkelijkt. De Japanneezen zetten thans hun opmarsch voort, zonder rustpoos te nemen en maken daarbij ge bruik van tanks in het vlakke terrein van de vlakte van Hopei. Aan het front van Sjanghai heerscht betrekkelijke rust. Gisteren was het aan alle fronfen van Sjanghai betrekkelijk rustig. Naar verluidt worden de Japansche troepen gereorgani seerd voor een aanval op de nieuwe Chinee sche verdedigingslinies. De ontscheping van nieuwe Japansche troepen aan de Jangtse tusschen Ljoeho en Lotien wijst op het voor nemen der Japanneezen den rechtervleugel te versterken. In den afgeloopen nacht is ver bitterd gestreden in den sector van Lotien, waar de Japanneezen het front eenige hon derden meters vooruit konden schuiven. Cholera onder de Japanneezen. De woordvoerder der Japansche marine heeft medegedeeld, dat 200 Japansche solda ten door cholera zijn aangeast van wie 65 zijn bezweken. De epidemie bleef beperkt tot de streek van Pausjan. Een Chineesch succes? Gemeld wordt, dat de Chineezen Hsing- tsji aan den spoorweg TientsinPoekau hebben hernomen en naar Matsjang opruk ken. Bijna koers van franc bereikt. Belgischen Gisteren heeft het Fransche devies weer voor een groote verrassing gezorgd, door een nieuwe niet onaanzienlijke daling. Deze daling, hoewel door velen sinds lang ge vreesd, is toch nog vrij onverwachts geko men, want Dinsdag is zij zeker niet te voor zien geweest. De steun, die van de zijde van het Fran sche Egalisatiefonds werd geboden, bleek te weinig ingrijpend te zijn, dan dat de koers daling, die natuurlijk in de eerste plaats te Londen tot uitdrukking kwam, waar de omzetten het grootste zijn, kon worden te gengehouden. De koers opende hier op f 6.48, liep daar na terug tot 6.38 en omstreeks 12 uur was een koers van 6.25 a 6.28 bereikt. Men brengt de koersdaling ten deele in verband met Groote Verzoendag, wanneer vele zaken gesloten zijn en dus niet aan den handel kunnen deelnemen. De voornaamste oorzaak zal echter wel zijn, dat de politieke toestand weer minder gunstig wordt beoordeeld. Ook maakt de voortdurende stijging van het indexcijfer der goederenprijzen een ongunstigen indruk, omdat hierdoor de positie van Frankrijk uiterst moeilijk wordt. De koers in termijnfrancs kwam onge veer op de hoogte van de noteering der Belgische francs. Het hooge disagio voor termijnfrancs wijst er veel op, dat men in beurskringen weinig vertrouwen heeft in de economische positie van Frankrijk. Valencia gebombardeerd. De Francotroepen hebben na een bij Leon behaalde overwinning den weg vrij naar Gijon. De Voz de Espana verneemt uit Santander, dat de anarchisten in Asturië verschillende gemeentebe sturen hebben afgezet en talrijke gemeentelijke functionarissen gefu silleerd hebben. De republikeinsche besturen werden door anarchisti sche commissies vervangen. Vijf uit Palma afkomstige vliegtuigen der opstandelingen hebben de haven en omgeving van Valencia gebombardeerd. Zij lieten tien bommen vallen, die schade heb ben aangericht en ook slachtoffers maak ten, doch men weet nog niet hoeveel. De aanval duurde van 8 uur des avonds tot half elf. De luchtafweerbatterijen hebben een levendig vuur op de vliegtuigen geo pend. Drie toestellen waren gedurende eenigen tijd gevangen in de lichtbundels der zoeklichten. Zij waren zeer goed te zien. De hemel was trouwens wolkenloos en de maan scheen helder. Voorts wordt gemeld, dat Franco de lichting 1929 heeft gemobiliseerd, waarbij alle 29-jarige mannen voor den militairen diens^ worden opgeroepen. Weinig aotie hij Aragon. De strijd aan het front van Aragon bleef beperkt tot den sector van Val de Esca- lera, waar de rechtschen na een kort ge vecht hun tegenstanders verdreven uit een stelling, waarvan dezen zich den vorigen dag meester hadden gemaakt. Wielrijder gedood. Chauf feur en passagier zwaar ge wond. Gisteravond reed een groote bestelauto van de firma van Doorn te Groningen, ge laden met stukgoederen, van Groningen naar Leeuwarden. Plotseling zwenkte de wagen op den Frieschen Straatweg bij Sla- perstil, gem. Hoogkerk, met onver minderde vaart sterk naar links, raakte eerst een juist passeeren- den wielrijder, botste vervolgens te gen een boom en vloog daarna in brand. De fietser, de 24-jarige smidsknecht J. Westerhof uit Leeg- kerk, die van zijn werk te Aduard op weg naar huis was, werd ver scheidene meters weggeslingerd. Door omwonenden, die kwamen toesnellen, werd hij na eenig zoeken in een sloot gevonden, doch bleek reeds overleden te zijn. De 24-jarige bestuurder van de bestel auto, de Vreeze uit Groningen en een naast hem zittende vriend, H. Postema, uit Zuid- horn, die voor plezier meereed, wisten zich hoewel zwaar gewond, uit de geheel ver nielde en brandende cabine te werken. De Vreeze kon nog mededeelen, dat er iets aan de stuurinrichting had gehaperd, doch daarna verloor hij het bewustzijn. Verschei dene doktoren uit de omgeving verleenden hulp, waarna de beide zwaar gewonden naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen werden vervoerd. Het parket onder lei ding van mr. Meindersma stelde ter plaat se een onderzoek in. Men zou probeeren de gewonden nog 's avonds een verhoor af te nemen. De^bestelauto en de lading is geheel door het vuur verwoest. De bruidegom nam het nogal kalm op. Familie ging de politie te lijf. Een zeventienjarig meisje te Amsterdam, dat aan de zorgen van den voogdijraad was toevertrouwd en in een inrichting werd verpleegd, was korten tijd geleden daaruit ontvlucht. Zij hield zich verborgen voor dc politie en voor men haar op kon sporen, vernam men, dat zij gisteren te Amsterdam in het huwelijk zou treden. Dit zou ten ge volge hebben, dat zij meerderjarig werd, waardoor zij aan het toezicht van den voogdijraad onttrokken zou worden en de ontzetting uit de ouderlijke macht geen voortgang zou hebben. De ouders hadden het huwelijk gearrangeerd. Om dit te voorko men, heeft de voogdijraad ingegrepen. Twee rechercheurs verschenen voor de huwelijksvoltrekking in de trouw kamer en arresteerden de jonge bruid om haar weer naar het ge sticht terug te brengen. De bruidegom, die pas achttien jaar is, nam het geval kalm op, doch de familieleden dachten er anders over, zij begonnen met stoelen naar de politie te smijten. De agenten weerden zich duchtig met den gummistok. Al vechtende kwamen beide partijen in de gangen van het stadhuis en tenslotte op straat terecht, waar het publiek in geamu seerde spanning de scène, die natuurlijk niet een nederlaag voor de bruilofsgasten eindig de. Het bruidje werd tenslotte via het bureau der kinderpolitie weer naar het gesticht te ruggebracht, de bruidegom en enkele der familieleden kregen een proces-verbaal. MIDDELLANDSCHE ZEE. Italië wil nog eens over het Accoord van Nyon spreken. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat een es kader verkenningsvliegtuigen he den vertrekt van de basis Felix- stowe naar Malta om deel te nemen aan het controleplan voor de Mid- dellandsche Zee. Een tweede eskader, dat thans gestationeerd is te Pem- broke Doek zal later eveneens naar Malta gaan. De Italiaansche bladen leggen den nadruk op de onaanvaardbaarheid van de besluiten van Nyon, doch wijzen tevens de opvatting van de hand, volgens welke men op een dood punt zou zijn gekomen. De niet-inmen- gingscommissie is het aangewezen orgaan om de kwestie te bespreken. In de onmiddellijke omgeving van Eden verklaarde men gisterenavond: „Er kan geen sprake van zijn het accoord van Nyon wederom in be spreking te brengen. Onze eenige zorg is de toepassing er van te ver sterken." Verwachting: Krahtige tot ma tige Zuidwestelijke tot Wes telijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen buien, aanvankelijk zachter, later weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Het doel blijft de deelneming van Italië te verkrijgen. Men is echter van meening, dat alleen een krachtige vastbeslotenheid van Frankrijk en Engeland, die een catego risch mandaat hebben van de deelnemende mogendheden Rome er toe kan brengen zijn legitiem deel te aanvaarden van de verant woordelijkheden bij de onderdrukking der zeeschuimerij. Voorts wijst men er op, dat een uitbreiding van de zones, die voor deelneming van Ita lië gereserveerd zijn, zou kunnen geschieden door raadplegingen langs diplomatieken weg, terwijl een absolute pariteit van Rome het noodig zou maken, dat de conferentie op nieuw bijeen zou komen. In beide gevallen echter zou eerst tusschen de mogendheden, die het accoord van Nyon onderteekend hebben, overleg moeten zijn gepleegd en overeenstemming zijn verkregen. Te Londen worden echter, naar Reuter verneemt, de berichten ongegrond genoemd, die er melding van maakten, dat groot-Brit- tanje van oordeel zou zijn, dat het onuitvoer baar zijn zou Italië een belangrijk deel te doen nemen in het patrouillesysteem tegen de zeeschuimerij. Wie was die „Zwitsersclie firma"? Eerste Kamerlid Pont vraagt li- guidatie der veehouderij-centrale. De heer Pont, lid der Eerste Kamer heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den minister van economische zaken: Indien, gelijk de minister in zijn ant woord op de op 26 Augustus j.1. ingezonden vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer van der Weijden, betreffende levering van varkens door de veehouderij centrale ver klaart, niet aan een bepaalde firma werd geleverd, doch wel eenige verkooptransac ties werden afgesloten met „een" Zwitsersch importconsortium, waarbij een prijsver schil van ongeveer 22% overigens wordt er kend, hoe is dan de naam van dit consorti um, daar de minister in zijn verder betoog namelijk wel spreekt van het „genoemde" consortium, doch nalaat den naam te noe men? Indien aan het nader te noemen Zwit sersch consortium werd verkocht, waarbij de Nederlandsche N.V. Zilversmit en Pin to's Handelmaatschappij te Rotterdam zich slechts met het toezicht op dezen export be lastte, waarom werden dan de facturen door de veehouderijcentrale ten name van ge noemde Nederlandsche Vennootschap uit geschreven? Indien het juist is, dat verwach tingen omtrent toekomstig gunsti ger transacties met Zwitserland den bedongen prijs aannemelijk deden zijn, hoe vallen deze verwachtingen dan te rijmen met de door de regee ring gevoerde politiek van produc tiebeperking, waardoor een blijven de verovering van nieuwe markten wegens een alsdan noodwendig te voorzien tekort aan varkens tot de onmogelijkheden behoort, en derhal ve het verkoopen van de betreffen de partijen tegen prijzen, welke be langrijk lager beneden die, welke el ders konden worden gemaakt, wei nig zakelijk schijnt? Acht de minister het niet veleer aangewe zen om voor onzen afzet steeds de hoogste markten te benutten, wanneer het er niet om gaat een markt blijvend te veroveren? Was dr. Deterding op het oogenblik, dat hij genoegen nam met een prijsreductie van f 0.03 per kg. (de helft van het verschil tusschen f 0.40 en f 0.34) er mede bekend, dat, gelijk uit het antwoord van den minister blijkt door de veehouderij cen trale ook voor f 0.32 en f 0.30 was ver kocht? Zoo neen, is hier dan wel sprake van een correcte halveering van het prijsver schil en is de minister niet van oordeel, dat waar hij in het midden laat of dr. Deterding recht had op dit prijsverschil, hetgeen er op zou wijzen, dat de voorwaarden van een dergelijke belangrijke transactie niet wer den vastgelegd, doch verzekert, dat zijn ambtsvoorganger, met het oog op het zeer hooge bedrag der reeds aangekochte land bouwproducten, derhalve uit waardeering voor dr. Deterding's ingrijpen om te gera ken tot hoogere landbouw-, tuinbouw- en veeteeltprijzen, op de reductie van f 0.03 was ingegaan, een dergelijke handelwijze in het algemeen afkeuring verdient, en in het bijzonder wanneer personen die, als dr. De terding, zich voor hun vaderland zeer ver dienstelijk hebben gemaakt, daarvan het slachtoffer worden? Is de minister verder niet van oor deel, dat bij al dien dr. Deterding geen recht kon doen gelden op een berekening der varkens tegen den laagsten prijs, waarop ze aan wel ken „buitenlandschen" afnemer dan ook zouden worden verkocht, de alsdan onverplicht toegestane re ductie van f 0.03 feitelijk het ka rakter draagt van een geschenk ten koste der landbouwcrisiscentrale derhalve van de boeren-leveranciers tot wier steun dr. Deterding's aan- koopen juist zouden strekken? Indien daarentegen dr. Deterding krach tens gemaakte overeenkomst wel aanspraak kon doen gelden op dezen laagsten prijs, is dan deze maatstaf niet slechts op de var kens zij het ook achteraf en slechts ten deele toegepast, doch ook op de overige door of namens hem aangekochte produc ten? Is de regeering niet van oordeel, dat, waar uit het antwoord van den minister wel is gebleken, hoezeer de veerhouderijcentrale op hpiangrijke punten gefaald heeft, het geen er eenerzijds niet toe kan hebben bij gedragen om den eerbied voor de overheid te versterken en anderzijds tot de overtui ging moet hebben geleid, dat de economi sche nadeelen dezer centrale voor de boe ren grooter zijn dan de beweerde voor deden, het in het welbegrepen landsbelang moet worden geacht ten spoedigste tot li quidatie der veehouderijcentrale te beslui ten?

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1