Chineesche troepen ontsnappen aan omsingeling Gevecht op Spaansche duikboot in Fransche haven SQe Ipxmnende jaedt Italië blijtf „vrijwilligers" zenden Hallot hallo, hier de Pelikaan DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japansche troepen in gevaarlijke positie Bescherming Belgische garnalenhandel „Piet Hein1te Medembak -Fokveedag UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50. POSTGIROREKENING 16066 20 SEPTEMBER 1937 65e JAARG. No. 8109 SPANJE Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT de bilt seint. Breda 1937 afgelast BIJZONDERHEDEN over den winter-wedstrljd van de Heldersche Courant vindt men OP PAG. 1 VAN „STADSNIEUWS" Een hoofdprijs van 150 gulden; een tweede prijs, een reis naar Zwitserland enz. enz. Een uj-edWojd umahw-eA men iflïeeM! TliLjfyen dit men qaWmt yal bevitten. HELDERSCHE COURANT I K MAANDAG CHINA De Japansche omsingelingspogin gen tusschen de spoorlijnen Peiping Hankau en Tientsin—Poekau heb ben tot dusver blijkbaar niet tot het gewenschte resultaat gevoerd. De Chineezen trekken in de grootste haast terug en de krijgsverrichtingen worden door zwaren regenval belem merd. Men acht het mogelijk, dat de Chineezen de provincie Hopei prijsgeven en zich tot achter de grensrivier terugtrekken. Ter hoogte van Tsjengtjen zou een sterke Chi neesche stelling gebouwd worden. Uit Japansche vliegtuigen zijn op nieuw vlugschriften, waarin terug trekking tot achter de Gele rivier geëischt wordt, boven de Chineesche troepen geworpen. Onbehagen in Japan. De berichten omtrent de ontsnapping der in Noord China omsingelde 40.000 man Chi neesche troepen hebben in welingelichte kringen in Japan een gevoel van onbehagen gewekt, aangezien het doel van de Japan- neezen vooral was de algeheele vernietiging der Chineesche strijdkrachten, teneinde een geleidelijke ontwapening van China te ver krijgen, welke noodig zou zijn voor een definitieve handhaving der Chineesch-Ja pansche samenwerking en voor „de schep ping van een tijdperk, waarin een oorlog tusschen Japan en China onmogelijk zou worden." De behendigheid der Chineezen die aan de Japansche omsingeling ontsnapt zijn, ondanks de hoop, die de Japanneezen hadden een „slag bij Tannenherg" in China te kunnen leveren, doet vreezen, dat de Chineezen de Japansche troepen meesleepen in verre operaties en nog belangrijke strijd krachten overhouden na verjaagd te zijn uit „de streek", die gedemilitariseerd moet worden." Toch een „slag bij Tannenberg"? Sommige welingelichte kringen verklaren echter nader, dat de nieuwe „slag bij den Tannenberg" binnenkort geleverd zal wor den in het gebied van Sjanghai, wanneer de nieuwe Japansche versterkingen die langs het Oosten in Poetoeng aankomen, er in geslaagd zullen zijn de ten Noordwesten van Sjanghai gelegen stellingen om te trek ken. De ongerustheid, die het publiek de laat ste week aan den dag legde, na de verkla ringen in het Japansche lagerhuis betref fende de doeleinden van de Japansche ac tie jn China, en die plotseling verdwenen was door de melding van overwinningen in Noord-C'hina en in het gebied van Sjang hai, komt geleidelijk weer op tengevolge .Van de moeilijkheden der krijgsverrichtin gen in Sjanghai en van den onverwachten weerstand der Chineezen. Het Japansche publiek, dat het land niet door China be dreigd voelt, is van gevoelen, dat de mili taire operaties te belangrijk zijn voor een bestraffing der Chineezen en is van mee ning, dat het uiteindelijk doel van de Ja pansche actie de onderdrukking van den communistischen invloed in het Verre Oosten Japan te ver zal meesleepen, aan gezien het het gevaar loopt in een oorlog te geraken met de Sovjets. De militaire deskundigen twijfe len niet, dat de Chineezen tenslotte zullen worden verslagen, maar zij zijn van meening, dat de duur der vijandelijkheden in wezen zal af hangen van den datum, Waarop de Chineezen hun munitie zullen heb ben uitgeput. Dé Japansche vlootautoriteiten zullen 'de Chineesche ravitailleering met munitie moeten verhinderen en overgaan tot gen strenge versterking van de blokkade der Chineesche kusten, zelfs wanneer dit com plicaties met buitenlandsche mogendheden met zich mede zou bréngen. Japansche troepen in gevaarlijke positie. Hef Japansche telegraafagentschap Domei meldt, dat zich een uitzonderlijke strategi sche situatie heeft voorgedaan achter het front der Japansche troepen. Bij hun op- marsch in de richting van Pautingfo hebben deze troepen alle Chineesche linies door- stooten en achter zich Chineesche troepen elementen gelaten, die thans hardnekkig de Japansche achterhoede aanvallen. De Chineesche troepen, die aldus in het achterland der Japaneezen zijn gebleven worden geraamd.op 25 tot 50.000 man, zoodat zij in grooter getale zijn dan de troepenmacht der Japaneezen, die naar het Chinee sche binnenland oprukken. Wanneer deze Chineesche troepen behoor lijk zouden zijn uitgerust, zouden zij de Ja pansche eenheden kunnen omsingelen en hun verbindingslijnen met den kern van het leger afsijden. De Japansche militaire deskundigen verklaren echter, dat de bewe ging der Japansche troepen vergemakke lijkt wordt doordat luchtstrijdkrachten aan Chineesche zijde ontbreken, hetgeen een nauwkeurige waarneming der Japansche be wegingen onmogelijk maakt, terwij 1 de Ja pansche vliegtuigen de op den grond ope- reerende Japansche strijdkrachten iedere be weging van den tegenstander kunnen mel den en met bommen en mitrailleurvuur de Chineesche concentraties uiteen kunnen drijven. De luchtraids op Nanking. Ten aanzien van luchtaanvallen op Nan king deelt hét Chineesche telegraafagent schap „Central News" mede, dat de Chinee sche luchtstrijdkrachten boven Sinkiang twee der 46 Japansche toestellen, die in de richting van Nanking vlogen, hebben neer geschoten. Een twintigtal Japansche toe stellen bereikte Nanking en wierp bommen uit, waardoor geringe schade werd aange richt. Een nieuw luchtgevecht werd aange bonden, waarbij nog twee Japansche vlieg tuigen neergehaald werden Des middags de den volgens dit bericht, twee Japansche vliegtuigen opnieuw een aanval op Nanking en wierpen zes bommen uit, waardoor een persoon gedood en verscheidene anderen ge wond werden, terwijl een tiental huizen werd verwoest in de volkrijke zuidelijke buitenwijken. FRANKRIJK DREIGT MET OPENING DER GRENZEN. Opnieuw zijn, volgens betrouwbare berichten 7000 Italiaansche vrijwil ligers in Spanje geland en mogen wij Negrin, de Spaansche premier, gelooven, dan bereidt Italië zich voor om nog eens zooveel Italiaansche troepen als er reeds zijn, naar Span je te zenden. Als reactie op deze houding van Rome heeft Deibos, Frankrijks minister van Bui- tenlandsche Zaken, in de vergadering van den Volkenbond gezegd, dat Parijs niet zou aarzelen de tot dusver gevolgde niet-inmen- gingspolitiek te verlaten, indien anderen die tot een bespotting maakten en n#t groo- te klem zeide Delbos ,dat een nieuwe toe- strooming van Italiaansche strijdkrachten in Spanje het evenwicht zou verstoren, ten na- deele van de rechtmatige belangen en le vensbenodigdheden van andere volkeren. Ten koste van Nederland. Is het gebruik van boorzuur schadelijk voor de volksgezondheid? Sedert jaren gaan er in de kringen der Belgische garnalenvisschers stemmen op, die aandringen op re- geeringsmaatregelen tot bescherming van de garnaienvisscherij tegen de buitenlandsche, inzonderheid de Ne- derlandscJie, mededinging. De contingenteering van den garnalenin- voer schonk, aldus het Hbl., slechts gedeel telijk bevrediging en daar er ook van de zijde van den handel bij voortduring ernstige critiek op deze invoerregeling werd geoefend besloot de regeering eenigen tijd geleden een inter-ministrieele commisie in het leven te roepen, die maatregelen tot bescherming van de kustvisscherij in het algemeen en van de garnaienvisscherij in het bijzonder zal hebben te bestudeeren. Deze commissie heeft dezer dagen in het stadhuis te Ostende haar eerste vergadering gehouden. Een van de grootste grieven tegen de bestaande invoerregeling is, dat de helft van het invoercontingent vastgesteld op 450.000 kg. ongepelde garnalen, in de vier maanden van Juni Lm. September moet worden afgenomen. Gelijke verdeeling van den invoer over het geheele jaar. De inter-ministerieele commissie heeft nu besloten te trachten de handelsovereenkom sten in dier voege te doen wijzigen, dat in het vervolg het contingent zal worden ver deeld in gelijke maandelijksche hoeveelhe den, zoodat de markt niet meer, zooals thans het geval is, plotseling door een grooten in voer vah buitenlandsche garnalen over stroomd zal worden, maar men veeleer zal komen tot een gelijke verdeeling van den invoer over het geheele jaar, waardoor sterke prijsschommelingen vermeden zouden kun nen worden. Strenge maatregelen worden overwogen om te verhinderen dat de maan delijksche hoeveelheden overschreden zou den worden. In geval van herhaalde overtreding zal men zelfs voor uitsluiting van de overtre ders niet terugschrikken. Controle op den invoer. Ten einde de controle op de ingevoerde hoeveelheden te vergemakkelijken werd bepaald, dat de invoer slehts zal worden toegelaten over de grenskantoren Esschen (Dom), Watervliet en Schapenburg. Ook wil men trachten het beheer van uitvoer- contingent in eigen handen te krijgen, waartoe onderhandelingen met Frankrijk noodzakelijk zullen zijn. Voor Nederland is voorts nog van belang dat men overeen is gekomen, het invoer contingent van 100.000 Kg. gepelde garna len, dat aan Nederland werd toegestaan, zoo mogelijk tot de helft terug te brengen terwijl men tevens overweegt, den vrijen invoer van garnaal-conserven aan banden Mislukte poging van Franco-aan hangers om de C 2 te bemach tigen. Een duikboot der Spaansche regee ring, de C 2, die sedert drie weken in de koopvaardij haven te Brest (Frankrijk) gemeerd ligt, in af wachting van herstellingsarbeid aan den motor, is Zaterdagavond het tooneel van een merkwaardig ge vecht geweest. Tegen tien uur kwam een boot langszij met twaalf in bur ger gekleede personen aan boord. Een hunner zeide de commandant van de C 4, een duikboot, die te Leverdon op reparatie wacht, te zijn. Aan boord van de C 2 bevonden zich slechts de gezagvoerder en 11 min deren. Nadat de commandanten el kaar begroet hadden en de mannen in carré waren opgesteld, stelde de nieuw-aangekomën commandant voor, de C 2 voor drie millioen te koo- pen. Toen de commandant van de C 2 weigerde, werd een automatisch schietwapen op de bemanning ge richt; de opvarenden werden gebon den. Het lawaai trok de aandacht van een ma troos. die op wacht stond en reeds waren de meertouwen losgeworpen, toen deze man een der aanvallers neerschoot en de alarm; sirene deed weerklinken. De aanvallers sloegen toen haastig op de vlucht, terwijl zij den commandant van de C 2 en een der offi cieren als gijzelaars medenamen. Nader vernemen wij, dat de mannen, die getracht hebben zioh meester te maken van de duikboot C 2, gisterenmorgen in de vroeg: te per auto Vanuit Brest vertrokken zijn, Zij zijn aangehouden in de omgeving van Bor deaux met den gezagvoerder en den officier- mecanicien van de C 2, die zij met zich mee hadden genomen. Vier hunner waren op 13 September te Brest aangekomen. Het waren: Parella Rapheal, Martin Antonio, een advo caat uit Hendaye, Sangello en Robert Chaix, beiden ingenieurs uit Saint Jean de Luz. Onder bedreiging van een automatisch vuurwapen waren, zooals hierboven gemeld, de commandant van de C 2, kapitein Jesus de Las Haras en luitenant Fernando gebon den, evenals de bemanning, waarbij gebruik gemaakt werd van kettingen en henneptou- wen. De aanvallers trachtten te vuren op den op wacht staanden matroos, Digo Augusto, die in zijn wachthuisje zat, maar deze leg de den eerste, die hem naderde, met een revolverschot neer. Onder bedreiging van den revolver lieten toen de aanvallers zich naar land brengen in een boot van de C 2. De Fransche politie deelt omtrent den overval op de Spaansche duikboot nader mede, dat de commandant van de C 4, na den Franschen schildwacht van het arsenaal omver geloopen te hebben, gevolgd door tien man aan boord klom van de C 2 en de be manning last gaf in een compartiment van het schip bijeen te blijven, terwijl hij be sprekingen zou voeren met den commandant van de C 2. Een matroos, die de wijk had genomen in den gevechtstoren, weigerde te gehoorzamen en doodde een der bezoekers, die hem wilde dwingen het voorbeeld van zijn kameraden te volgen. De aanvallers wilden vervolgens, dreigend met hun revol vers, de bemanning dwingen in zee te ste ken onder de vlag van Franco. De Fransche schildwacht had inmiddels den wachtpost van het arsenaal gealar meerd en de aanvallers vluchtten, waarbij zij den gezagvoerder van de C 2 en den officier-mecanicien als gijzelaar meenamen. Door de Franco regeering op touw gezet. Een der gearresteerde personen, die een overval op de C 2 gepleegd hebben, is in het bezit gevonden van een brief van den kolonel Troncoso, die het bevel voert over de rechtschc troepen in Guipuzcoa, waarin de commandant van de C 2 uitgenoodigd wordt de duikboot tegen een belooning van 2 millioen pesetas uit te leveren, te leggen, waaihij men hoofdzakelijk de be scherming van de Belgische conservenindu- strie op het oog heeft. Wat het gebruik van boorzuur betreft, waarover men telkens weer den Nederlandschen garnalenvisschers bittere verwijten heeft gemaakt, deze aan gelegenheid werd door de commissie in beraad gehouden, daar van de zijde der vischhandelaars werd verklaard, dat de desbetreffende klachten ongegrond zijn. Het gebruik van boorzuur, waarmede de Nederlandsche vissehers veelal hun garna len tegen bederf vrijwaren, is geen gevaar voor de volksgezondheid, betoogde men, daar het booorzuur niet doordringt tot de garnalen doch aan de pel blijft vastkleven. Internationale radio-uitzending uit vliegtuigen. Amerikaansch experiment. Gisteravond te ruim 8 uur startte van Schiphol het D.C. 3-vliegtuig der K.L.M. P.H.A.L.P., de „Pelikaan", bestuurd dooi den gezagvoerder Hondong, voor een vlucht boven Amsterdam en een gedeelte van de Noordzeekust tusschen IJmuiden en Noord- wijk. De vlucht werd gemaakt in opdracht van de Nationale Broadcasting Companv of the United States, de groote Amerikaansche om- roepmaatschappij, die haar hoorders weer eens iets nieuws wilde bieden en dat deed in den vorm van een experiment, dat de mogelijkheid moet aantoonen, niet alleen om uitzendingen van ver uit elkaargelegen plaatsen zoodanig op te vangen samen te voegen, dat zij als één geheel opnieuw uit gezonden kunnen worden, maar tevens om dat te doen als de uitzendpunten geen vaste, ergens gevestigde zenders zijn, maar kleine bewegende en beweeglijke zenders, zooals uit brandweer- en poiitieauto's, en uit vliegtuigen. Teneinde de proef op overtuigende wijze te nemen heeft de National Broadcasting Company de medewerking ingeroepen van acht verschillende Europeesche landen. Op het vastgestelde tijdstip zijn in acht hoofdsteden verkeersvliegtuigen opgestegen met een speciale zendin- stallatie aan boord, door middel waarvan het vliegtuig zich op een nauwkeurig bepaald tijdstip moest melden. Daarvoor had elke machine slechts tien seconden toegemeten ge kregen. Via een grondstation in het betrokken land moest dit worden opgevangen en vandaar per tele foonkabel naar Bem worden geleid, waar het centrale knooppunt was en waar men verbonden was met den Volkenbondszender te Genéve, welke op de korte golf de aldus ontvangen en onmiddellijk na el kaar uitgesproken aanmeldingen der vliegtuigen naar de Vereenigde Staten uitzond. Hier moest het te New York worden op gevangen om via het National Broadcasting Systeem ten gehoore van de vooraf op de hoogte gestelde Amerikaansche luisteraars te worden gebracht. „Nu jullie beurt." Het Nederlandsche vliegtuig was aan de beurt onmiddellijk na het te Brussel met hetzelfde doel opgestegen Sabena-vliegtuig en zou onmiddellijk gevolgd worden door het boven Berlijn vliegende toestel der Deutsche Lufthansa. Aan boord van de nieu we ..Pelikaan" had men voor dit doel een speciale reportage-zender geplaatst met een capaciteit van cira 100 watt en werkende op een golflengte van 55 meter. Het grondsta tion van den Rijksberichtendienst op Schip hol was per telefoon verbonden met het Centraie knooppunt te Bern en kon dus Verw.: Zwakke tot matige wind, aanvank, uit uiteen- loopende, later uit Noorde lijke richtingen, zwaar be wolkt met tijdelijke opkla ringen, nog kans op regen.» buien, iets koeler. Verdere vooruitzicihten: Opkla rend weer. meeluisteren naar de daar ontvangen uit zendingen uit de andere vliegtuigen. Op de gewone luchtvaartgolf van 932 me ter stond Schiphol in verbinding met de „Pelikaan" en kon aldus draadloos den marconist waarschuwen, onmiddellijk nadat de Belgen zioh hadden gemeld: „Nu jullie beurt". En terstond klonk de stem van den speaker: „Hallo, Hallo, hier de K.L.M.- machine D.C.3 „Pelikaan", vliegend boven Amsterdam, bestuurd door Jack Hondong'. Hiermee had het K.L.M.-vliegtuig zijn opdracht vervuld. De uitgezonden woorden werden te Noord- wijk door het zendstation Nora opgevan» gen en per telefoon doorgegeven naar Bern en van daar via Genèie naar Amerika, waar de luisteraars binnen een tijdsverloop van vijf minuten gehoord hebben hoe acht vliegtuigen, vliegende boven acht verschil' lende Europeesche steden, zich na elkaar gemeld hebben... tenminste, indien de uit zending geslaagd is en de ontvangst goed was. Daaromtrent zal men binnen enkele dagen rapport ontvangen. Enthousiasme op de kade. Gistermorgen kwart voor twaalf arriveer de het prinselijk jacht „Piet Hein" geheel onverwacht in de haven van Medemblik. Aan boord bevonden zich H.K.H. Prin ses Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en Z.D. H. prins Aschwin. Spoedig had zich een talrijke menigte op de kade verzameld, die door het zingen van vaderlandsche liederen uiting gaf aan vreug de over dit bezoek. De burgemeester van Medemblik was eveneens ter plaatse aanwezig. Na een oponthoud van ongeveer een uur verliet het jacht na water en benzine te hebben ingenomen, weer de haven, toege zongen en toegejuicht door de velen, die op de kade aanwezig waren. Het Prinselijk Paar dankte hiervoor wuivend. Het mond- en klauwzeergevaar. De uitvoerende commissie fokvee dag Breda 1937, heeft op advies van den heer inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst, wegens 't gevaar, dat het heerschende mond en klauwzeer met zich brengt, de zen fokveedag afgelast.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1