RADIO Vier jaren ordening in het kippenhok Postvluchteo op Indië Sluiting Staten-Generaa' Ver. voor modelvlieg- tuigenbouw in oprichting Auto rijdt op groep kinderen in Leeggeloopen autoband kostte chauffeur f 1000. Blum blijft optimist „Oostenrijk blijft onafhankelijk" Het fabriceeren van helsche machines Ex-Keizer Wilhelm was bijna naar Berlijn gegaan Italië houdt voet bij stuk Diemer werkloozen weigeren uitzending Poolwinter in aantocht Bommen gestrooid op Britsche torpedojager Convooi-geleiders op de vlucht gejaagd Waar zullen Australische vlieg^ havens in onze Oost komen? Eerste vaart van de „Nieuw Amsterdam" PROGRAMMA alleen dêzê vluchtheuvels Veroenlgde vergadering der belde Kamers. Zaterdagmiddag te 2.45 uur is In het gebouw van de Tweede Kamer de vereenigde vergadering geopend van de beide Kamers der Staten- Generaal tot sluiting van de zitting, onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steen-wijk, voorzitter van de Eerste Kamer. De heer Colijn, minister van Algemeene Zaken, hield de volgende sluitingsrede: Hare Majesteit de Koningin heeft imij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Sedert de opening zijn slechts enkele maanden verloopen. De voorstellen tot veran dering in de Grondwet zijn opnieuw in overweging genomen; deze over weging is nog niet geëindigd. In naam van Hare Majesteit de Koningin en daartoe door Haar ge machtigd, verklaar ik deze buiten- gewone zitting van de Staten-Gene raal te zijn gesloten. De voorzitter sluit, nadat de minister de vergadering verlaten heeft, daarop de ver gadering. Landelijke organisatie plaatselijke af deelingen. met Onder leiding van den algemeen secretaris der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, den heer H. Walaardt Sacré, werd te Den Haag een bijeenkomst gehouden voor volwassen belangstellenden in den modelvliegtuigen- bouw. In zijn openingswoord deelde de heer Walaardt Sacré mede, dat in den laatsten •tijd wel gebleken was, dat ook de ouderen belangstelling voor de modelvliegtuigen- sport bestaat., terwijl de wensch was geuit om tot oprichting van een aparte vereeni ging te komen. De heer H. J. Hagelen Hzn., hield hierna (een korte inleiding en deelde o.a. mede, dat reeds een veertigtal personen, uit verschil lende plaatsen in ons land, zich in principe bereid hadden verklaard aan de oprichting van een dergelijke vereeniging mede te wer ken. Hierna werd een commissie benoemd, die Btatuten en huish. reglement zal ontwerpen, welke in de vervolg-vergadering van 15 jOctober a.s. behandeld zal worden. De Ned. Ver. voor Modelvliegtuigenbouw zal een landelijke organisatie, met plaatse lijke afdeelingen worden. De gelegenheid zal tevens worden geopend, om personen, «lie in plaatsen wonen waar geen afdeeling Han worden gesticht, als verspreid lid toe <e laten. De nieuwe vereeniging zal zich bij de K. N.V. van L. aansluiten, terwijl een nauw contact met de centrale jeugd commissie van de K.N.V. van L. zal worden tot stand gebracht, P Spoorbonnen voor de reis naar Maasbommel niet afgehaald. In Diemerbrug doen zich moeilijk heden voor met de uitzending van werkloozen. Veertig hunner weige ren naar de rijkswerkverschaffing te Maasbommel te gaan, met het ge volg, dat zij met ingang van de nieuwe week geen steun meer zullen ontvangen. Kort geleden moest de gemeentelijke werk verschaffing van lioogerhand worden stop gezet. De gemeenteraad van Diemen besloot daarna de werkloozen in hun eigen beiang uit te zenden naar de kanalisatiewerken van de Maas. De betrokkenen hebben daartegen geen bezwaar, doch staan erop de noodzake lijke uitgaven voor materiaal en kleeding, welke zij volgens voorschriften zelf moeten bekostigen, vergoed te krijgen. De gemeente nu wil hun voorschotten ge ven, onder voorwaarde, dat deze later wor den terugbetaald. Dit nu is het waartegen de werkloozen krachtig protesteeren. Zij meenen, dat het wekelijksche steunbedrag niet toereikend is om de voorschotten nader hand terug te betalen. De werkloozen kon digden aan niet naar Maasbommel te zullen vertrekken, wanneer hun verzoek niet werd ingewilligd en de eerste groep, bestaande uit tien man, die Maandag zou worden uit gezonden, heeft Zaterdag aan dit dreigement gevolg gegeven. Zij hebben namelijk geen van allen de spoorbonnen, welke voor hem waren aangevraagd, afgehaald. Het gemeentebestuur van Diemen zou zich Maandag tot den minister van sociale zaken wenden en intusschcn andere werkloozen voor uitzending naar rijkswerkverschaffing aanwijzen. Leerling-chaufieuse aan het stuur. Zeven kinderen gewond. Zaterdagavond reed op den Heerenweg te Heemstede in de richting Haarlem een auto, met als Jeerling-chauffeuse mevrouw R. de V., geb. ten K., onder toezicht van den heer A. A. van M., beiden wonende te Vlaardin- gen. Even voorbij de buitenplaats „Grocnen- daal" wilde de bestuurster 'n auto passeeren. Daar evenwel uit de richting Haarlem eeni- ge auto's naderden, trachtte mevrouw de V. haar voorrijder rechts te passeeren. Tege lijkertijd kwam uit de van Merkenlaan een auto. Uit vrees voor een botsing wilde me vrouw de V. de van Merlenlaan inrijden De heer van M. greep echter het stuur om te trachten het erf van huize „Zuiderhoek" op te rijden. Dit bleef echter bij 'n poging. De auto botste tegen een paal van het hek van de villa. Juist was uit de van Merlenlaan een groep van negentien kinderen van het Doopsgezinde kinderhuis te Haarlem met een leidster het hek voorbijgeloopen. Na de botsing met de paal schoof de auto nog een eind door, waarbij de wagen achter op de groep kin deren inreed. Een zevental werd hier bij gewond. Van deze moesten er drie met beenbreuken en andere verwon dingen naar het Diaconessenhuis te Haarlem worden vervoerd. Een voorbijkomend geneesheer, later bijge staan door drie andere dokters uit Heem stede, verleende bij dit ongeluk de eerste hulp. De vier lichter gewonde kinderen zijn naar het Doopsgezinde Kinderhuis terugge gaan. Brutale diefstal te Rotterdam. De 26-jarige chauffeur R. A. uit Schie dam, moest voor de chocoladefabriek De Baronie te Schiedam geld halen bij de Twentsche Bank op de Noordblaak te Rot terdam. Hij ontving twee zakken, een met 200 rijksdaalders en een met 500 guldens. Deze zakken zette hij onder de bank in de stuurcabine. Bij het wegrijden bemerkte hij, dat zijn linkerachterband leeg was en hij ging dus aan het werk om het reservewiel te monteeren. Toen hij even later een stuk ge reedschap haalde uit de cabine, bemerkte hij dat de beide zakken met geld verdwenen waren. Dade lijk waarschuwde hij de politie, maar het onderzoek leverde tot nu toe geen resultaat op. Ongeveer een half jaar geleden heeft een soortgelijke diefstal plaats gehad voor de Incassobank op de Leuvehaven. De politie vermoedt, dat dieven in deze buurt opzettelijk de autohanden leeg laten loopen om hun slag te kunnen slaan. Eicr-export met 113 millioen ge stegen. Vrijlating van de pluimveeteelt zou funeste gevol gen hebben. In het restaurant van Burgers' dierenpark- te Arnhem is Zaterdag de elfde pluimvee dag gehouden, georganiseerd door de Com missie voor Pluimveebelangen der Geld. Overijsselsehe Maatschappij van Landbouw. De leider der vergadering was de heer H. D. Zelders uit Zutphcn. Spr. deelde in zijn openingswoord mede, dat de commissie in verband met de windhoos, welke de omge ving van Landsmeer geteisterd heeft waarbij enkele pluimveehouders be drijven werden vernield, besloten heeft een fonds in het leven te roe pen, ter schadeloosstelling van door dergelijke natuurrampen getroffen plu imveehouders. Ir. J. G. Tukker hield vervolgens een in leiding over het onderwerp „Vier jaren teeltregeling voor de pluimveehouderij". De teeltregeling trad in December 1933 in wer king, toen de toestand in de pluimveehoude rij door te groote broedcapaciteit, de lage prijzen, het ineenstorten van den eier-export naar Duitschland en de val van het Engel- sche pond bijna onhoudbaar was geworden. De teeltregeling heeft een tweeledig doel: le De mogelijkheid te scheppen tot be- heersching der grootte der pluimveehoude rij. 2e Verbetering van den pluimveestapel. De resultaten van de teeltregeling noem de spreker alleszins bevredigend. In 1937 werden 86 procent van het aantal broedeie- ren, dat mocht worden in gelegd, van de er kende bedrijven betrokken. Daarnaast zijn de broeduitkomsten ver beterd, de opfok-resultaten en de eier-pro- ductie verhoogd, terwijl deze laatste beter over het geheele jaar is verdeeld. Aan de hand van do omzetcijfers kan geconcludeerd worden, dat het binnenlandsch verbruik sinds 1933 is gestegen. Ook de export is geste gen. Bedroeg deze in 1934 nog 787 millioen, dit jaar zal zij pi.m. 900.000.000 bedragen. Houdt men daarbij in het oog, dat het aantal oude kippen sinds 1934 met 3% millioen is gedaald, dan kan men zeggen, dat de toestand voor de - pluimveehouderij thans heel wat gunstiger is dan in 1933. Op de vraag, of de teeltregeling ook pa de crisis behouden zou moeten blijven, ant woordde spreker, dat als de landen hun grenzen weer gaan openstellen, men het eerste doel der teeltregeling (beheersching der productie) wel zou kunnen laten varen. Het tweede doel de verbetering van 't product zal men echter binnen afzienba- ren tijd niet kunnen missen, willen wij on ze positie, op de wereldmarkt handhaven. Zou men op dit oogenblik reeds de pluim veeteelt volkomen vrijlaten, dan zou een volgend jaar de productie zoo enorm stijgen en de prijzen dientengevolge zoo snel dalen, dat het bedrijf niet meer loonend zou zijn. Frankrijk zal nóg een leening moeten sluiten. Leon Blum heeft gisteren het woord ge voerd op een bijeenkomst der Fransche so cialistische partij te Roubaix. Ilij zeide, dat de partij vastbesloten is te volharden in de tenuitvoerlegging van de taak, die zij in het kabinet heeft. Zooals Chautemps gezegd heeft aldus Blum beteekent de rustpoos noch een achteruitgang, noch een stilstand. Wan neer men den tegenwoordigen toestand van Frankrijk vergelijkt met dien aan het begin van het jaar, is de balans zeer gun stig. Het economisch herstel is ongetwij feld nog onvolledig, doch ieder streven tot verruiming der voortbrenging kan reke nen op den volledigen steun der socialisti sche partij. Het is te betreuren, dat de voor uitgang van het economische leven opnieuw gehinderd wordt door de misdadige kapi- taalvlucht. BlumP bracht hulde aan den moed waarmede het tegenwoordige kabi net den toestand der begrooting onder de oogen heeft gezien, en verklaarde, dat de staat nogmaals een leening zal moeten sluiten. Sprekende over de buitenlandsche poli tiek, zeide Blum, dat Frankrijk den on- deelbaren vrede wil, den vrede, die steunt op recht en moraal. Frankrijk wil den vre de met ontwapening, omdat 't uit het verle den geleerd heeft, tot welk een ontknoo ping de wapeningswedloop leidt. GUIDO SCHMIDT: Anti-Duitsche houding ware echter catastrofaal. De Geneefsche correspondent van de „Reichspost" heeft een onderhoud gehad met minister Guido Schmidt. Deze deelde mede, dat de besprekingen, die hij te Genëvé met verschillende staatslieden gehad heeft, ten doel hadden te doen weten, dat het in de bestaande omstandigheden voor Oosten rijk van het grootste-belang is, dat zijn hou ding niet verkeerd begrepen wordt. De be sprekingen moeten niet verstaan worden als een soort van wijziging in de buitenlandsche politiek van Oostenrijk. Schmidt verklaarde met nadruk, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk meer dan ooit een deel der Europeesche politiek van Italië uitmaakt en dat anderzijds een anti-Duitsche politiek van Oostenrijk slechts catastrofaal voor dat laatste land zou kunnen zijn. Dit standpunt wordt ondersteund door een rede, welke Schusclmigg gisteren te Inns- brück heeft gehouden. Overwinteraars zullen nog maar enkele dagen de zon zien. De leider van de Russische Noordpoolex peditie deelt mede, dat het dagelijks duis terder wordt in het poolgebied. De zon stijgt nog slechts 5 graden boven den hori zon en gaat dan weer onder. Nog enkele dagen zal zij zichtbaar zijn en dan zal zij ondergaan, waarna de overwinte raars haar niet zullen weerzien voor Fe bruari 1938. Men gaat zeer vernuftig te werk. Te Parijs heeft men op eenmaal weer levendige belangstelling voor den aanmaak van helsche machines opgevat. De in de afgeloopen maanden gebruikte, waarvan er een, die niet ontploft was, kon worden onderzocht, zijn. volgens de N.R.Ct., toesteilen van fijne nauwkeurigheid, die met de bommen van anarchisten uit het einde van de vorige eeuw maar verre verwant schap vertoonen. De Zaterdag te Parijs tot uitbarsting geko- mene moeten volgens een overeenkomstige geïndustrialiseerde melhode ontstaan zijn. Voor zorgvuldige vervaardiging van de huls is een wel uitgeruste werkplaats ver- eischt. En ook de bevestiging van het horlo ge, dat ter ontsteking dient, luistert nauw. Een wijzer bewerkt het electrische kontact door tegen een metalen stuk te stooten dat men van buiten af moet kunnen besturen. In normalen tijd steekt het buiten de wijzer plaat uit, zoodat de wijzers vrijelijk kunnen draaien. Het in orde brengen van dit mecha nisme is het werk van een specialist. Men weet, dat het zgn. toliet in Frankrijk voor de bereiding van munitie gebezigd wordt. Ettelijke maanden geleden is een fa briek bij Marseille te Saint Chamas, waar dit goedje gehanteerd- werd, in dé lucht ge vlogen. Het komt voort uit de distillatie van uit steenkool getrokken teer. Bij de fabricage van slaghoedjes wordt een even dijk vernuft tentoon gespreid. Ze be- GEEN ENKELE TREFT DOEL. Zes zware bommen zijn door een vliegtuig uitgeworpen in de buurt van den Britschen torpedojager „Fearless", die ter reede van Gijon ligt. Het vliegtuig keerde terug in de richting van Gijon. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en er is ook geen schade aangericht. Dit bericht is door de Engelsche admiraliteit bevestigd. RECHTSCHE KRUISER BRENGT TWEE KOOPVAARDIJSCHEPEN OP. Gisternacht heeft de rechtsche Spaansche kruiser „Canarias" twee koopvaardijschepen, de „Sister" en de „Jaime 2", die op weg waren naar Minorca, gepraaid en opgebracht naar een rechtsche haven, na de drie be geleidende oorlogsschepen der link- schen op de vlucht te hebben ge jaagd. De ernstige toestand van zijn zieke vrouw kon hem daarheen roepen. Hitier gaf toestem ming. Prinses Hermine, de vijftig jaar oude echtgenoote van den ex-keizer Wilhelm, onderging den 25sten Augustus een ern stige operatie in een Berlijnsch ziekenhuis. Haar ziekte werd geheim gehouden: voor den vroegeren Duitschen keizer, die thans 78 jaar oud is, werden maatregelen getrof fen, zoodat hij in het uiterste geval naar haar toe kon gaan. Dit zou liet eerste bezoek geweest zijn, dat de gevallen heerscher aan Duitschland ge-bracht zou hebben, sinds hij 19 jaar gele den als balling naar Doorn ging. Hitier, die over de vroegere onderdanen van den keizer thans een veel grootere macht uitoefent, dan Wilhelm indertijd, gaf hem vergunning de grens te passeeren als de dokters de hoop opgaven. Twee en een halve week na de operatie vreesde men den ex-keizer te moeten roepen. Wilhelm telefoneerde eiken dag en zond rozen voor zijn vrouw. Een week geleden was de crisis echter voorbij en begon de Prinses te hersteller/. Zaterdag mocht zij voor het eerst opstaan. Deze week zal zij naar een sanatorium in Zuid-Duitschland gaan. De ex-keizer trouw de haar in 1922. Mondelinge boodschap aan de Fransche en Britsche gezanten over de Middellandsche Zee-con- tróle. Gistermorgen heeft Graaf Ciano een mon delinge boodschap gericht tot de Fransche en Britsche zaakgelastigden, die op het Paleis Chigi waren ontboden. De bood schap luidt: „De Italiaansche regeering was van mee ning, dat in haar nota van 14 September gemakkelijk de beteekenis naar voren kon komen van de daarin vervatte opmerkin gen betreffende de eventueele deelneming van Italië aan de vlootmaatregel-en, voor zien in hot accoord van Nyon van 14 Sep tember. In verband met de door de zaak gelastigden van Groot-Brittannië en Frank rijk gedane mondelinge mededeeling betref- staan gewoonlijk uit zwavelzuur, dat de uit barsting te weeg brengt, doordat het met een zeker kruit *in aanraking komt. Verkoop ontplofbare stoffen voor rekening van den staat. De staat heeft het monopolie van deze soort fabrikage met uitzondering van die, welke particuliere vennootschappen zelf mogen aanmaken. De verkoop van kruit en ontplofbare stoffen geschiedt voor reke ning van den staat in de pakhuizen der in directe belastingen of door van bepaalde bevoegdheden voorziene personen. Die stof fen kunnen evenals alcoholica alleen met geleibrieven circuleeren, indien de verzon den hoeveelheden de twee K.G. te boven gaan. De minister van oorlog bepaalt er den prijs van na overleg met zijn ambt genoot van financiën. Ze worden slechts aan gepatenteerde industricelcn geleverd en in beginsel alleen in de hoeveelheid, die ze kunnen bewijzen noodig te hebben. Hier zij bij gevoegd, dat na den bomaan slag, door Vaillant tegen het einde van de vorige eeuw in de Kamer gepleegd, waarbij vele leden en personen uit het publiek ge wond werden, de politie zich wilde verge wissen van de uitwerking, die opgetreden zou zijn, als het werktuig in plaats van in de lucht te ontploffen, den grond geraakt had. Daartoe werd op een open plek een l>om, die met de gebruikte zooveel moge lijk overeenkwam, tot springen gebracht ter wijl in de nabijheid een aantal honden was opgesteld, zooals de ministers in die gedenkwaardige vergadering gezeten waren. De helsche machine, in de richting van de dieren geworpen, barstte op den grond uit een, waarbij tien honden gedood of levens gevaarlijk gewond werden. Waaruit men besloot, dat de ministers den dans ternau wernood ontsprongen waren, Vertrek van Aankomst te Ibis [Rang. 18 Sept. Singap. 19 Sept, (heenreis) I 1 Valk 'eagdad 18 Sept!Athene, 19 Sept. (terugreis)l Nandoe I \thene, 18 Sept Basra 19 Sept. (heenreis) I' Torenvalk |Medan 18 Sept. Rang. 19 Sept. (terugreis1 fende de Italiaansche nota en de bovenge noemde maatregelen, preciseert de Italiaan sche regeering, dat rij onder rechtsgelijkheid met onverschillig welke andere mogend heid van de Middellandsche Zee verstaat, dat een positie, gelijk aan die van de Brit sche en Fransche vloten zal moeten worden gereserveerd voor de Italiaansche floot, wil Italië deelnemen aan deze vlootmaatrege len Het aldus gepreciseerde voorafgaande draagt het karakter van een positieve op merking." De regeering van het Australische ge- meenebest Canberra zal bij de onderhande lingen met het Nederlandsch-Indische gou vernement over het aanleggen van havens, in onze Oost voor vliegbooten, aandringen op toestemming voor vijf vlieghavens, name lijk te Batavia, Soerabaja, Koepang en twee tusschenlandingsplaatsen. v» In verband met den regelmatigen voort gang van den afbouw van de „Nieuw Am sterdam", welke te Rotterdam plaats vindt, is, naar ons door de Holland-Amerikaiijn. wordt bericht, de eerste afvaart van Neder- land's grootste passagiersschip op 11 Mei 1938 van Rotterdam vastgesteld De terugreis waarvoor ook in Amerika reeds groote be langstelling bestaat, zal op 21 Mei van New- York plaats vinden. De vorderingen, die worden gemaakt zijn zeer goed vanaf de rivier waar te nemen. Sinds kort zijn de masten geplaatst. De groote gestroomlijnde schoorsteenen zullen waarschijnlijk tegen het einde van het na jaar worden aangebracht. DINSDAG 21 SEPTEMBER. Hilversum I. AVRO-uitzending. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (Gr.pl.)'. 10.30 Kovacs Lajos' orkest en solist. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Reportage Binnenhof en uitzending van de Troonrede door H. M. de Koningin. 1.30 Gramofoonmuziek. I.45 Omroeporkest en solist. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 De Palladians. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-orkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Kinderkoor „Zanglust", 7.30 AVRO-Dansorkest. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Herhaling Troonrede (opn.). Hierna grai mofoonplaten. 8.30 Taptoe. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15 Causerie „De mlllioenennota". 10.45 Actualiteitsflitsen. II.00 Berichten ANP. Hierna Fanta-orkest, 11.30—12.00 Het AVRO-Dansorkest. Hilversum H. HRO-uitzending. 4.005.10 HIRO, 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Reportage Binnenhof en uitzending van de Troonrede door H. M. de Koningin. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 3.10 KRO-Kamerorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 Causerie „De gezegende". 4.35 Gramofoonmuziek. 4.45 „Welk licht werpt het spiritisme oveï ons leven", causerie. 5.10 De KRÓ-Melodisten, en solist. 7.00 Berichten. 7.15 „Heeft de Nederlandsche opera toe* komst", interview. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Heruitzending Troonrede. 8.30 Taptoe. 9.00 Gramofoonmuziek, 9.15 „Over de nieuwe millioenen-nota. 9.45 KRO-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist. 111512-00 Gramofoonmuziek. Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zullen mogen door motor rijtuigbestuurders links of rechts worden voorbijgere den; alle andere altijd ter rechterzijde. (De overige weggebruikers moeten er steeds rechts langs.) groen groen [i* 101*1

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2