%en bifaondeteathactie nieuwe UeidehAcAe. Qoutiant Uw- (ïuiiu-üend een GRATIS ABONNEMENT TIEN GULDEN IN CONTANTEN voor iederen ioosten nieuwen abonné, Texel's Vroede Vaderen bijeen Van DONDERDAG af zullen BESCHIKBAAR WORDEN GESTELD De veelbesproken op het tapijt GEDURENDE 1 KWARTAAL zal worden gegeven aan iederen 1en en 25en nieuwen abonné GEDURENDE EEN HALF JAAR zal worden gegeven aan iederen 5o«n ©n 75en nieuwen abonné die zich voor minstens een halfjaar abonneert Bovendien heeft de Heldersche Courant nog verschillende verrassingen in petto voor de komende wintermaanden! Verrassingen voor U en Uw kinderen! Dokter H* W. van Dommelen benoemd tot Gemeente-geneesheer Diverse geldleeningen afgelost voor hen, die zich vóór 1 Oct. a.s. voor minstens een half jaar abonneeren. Niet aileen zullen zij de Heldersche Courant tot dien datum gratis ontvangen, maar op de HELDERSCHE COURANT ft De dagelijksche oogst van onze colporteurs, die Donderdag met de colportage beginnen, wordt 'savonds aesrhud en dan genummerd, zoodat iedere nieuwe abonné gelijke kans heeft zoowel de eerste als de honderdste te zijn Zaterdag: heeft onze Texelsche vroedschap vergaderd, waarbij alle 13 raadsleden present bleken te zijn. Voorzitter was burgemeester A. F. Kamp. Na opening en lezing der notulen volgt ais eerste te behandelen punt, dat der Standplaatsen. Da Voorzitter deelt mede, dat het Rijk bereid is tot wederopzegging en uiterlijk voor 5 jaar aan de gemeente een privaatrechtelijke vergunning te verleenen op het haventerrein drie standplaatsen te doen vernemen voor den verkoop van fruit of ververschingen, onder bepaalde voorwaarden en tegen betaling eener Vergoeding van 5.per jaar. Het betreft hier,|teegt de Voorzitter, een maatregel van orde; het ligt niet in de bedoeling van B. en W. hieruit financieel voor deel te trekken; doch de omstandigheden kunnen B. en W. er toe nopen de plaatsen bij inschrijving tè begeven. De heer Parfevliet juicht het toe, dat financieel voordeel niet beoogd wordt, doch een inschrijving verdient dan ook geen aan- beveling. De minder-prettige ervaring in het afge- loopen jaar hebben volgens den Voorzit- t e r B. en W. naar deze richting doen over hellen. Het aangeboden ontwerp-besluit tot aanvaarding van de voorwaarden der ver gunning wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bouwpolltie. In behandeling wordt genomen een adres van den heer A. Eelman Cz., waarin deze verzoekt door ontheffing van de betrokken bepalingen van de Bouwverordening het mo gelijk te maken, dat een woning wordt ge bouwd op een hem toebehoorend perceel grond aan den Rozendijk.. De Voorzitter brengt in herinnering, dat indertijd aan Dr. Mauwe vergunning is verleend aan den weg een landhuis te bouwen uit overweging, dat de plannen daartoe reeds in een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeerden toen de nieuwe Bouwverorde ning in werking trad. De weg is onverhard en alleen in zeer bizondere gevallen is de Raad bevoegd te bepalen, dat aan een dergelijken weg gebouwd mag worden. Bij de vaststelling van de verordening ging deze bevoegdheid den Inspecteur van de Volks gezondheid aanvankelijk zelfs te ver. Van een bizonder geval kan hier niet gesproken wor den. De door adressant gemaakte vergelijking met de aan Mr. Muntz verleende vergunning voor het bouwen van een woonhuis aan den Minister Ruysweg gaat niet op, omdat deze grond in het uitbreidingsplan voor De Koog als bouwterrein bestemd is en in de bouw verordening de eisch van verharding van dezen weg uitdrukkelijk uitgezonderd is. Tot het verleenen eener ontheffing krach tens art. 22 der verordening zijn B. en W.. niet bevoegd, omdat het gebouw van weers zijden niet op minstens 100 meter afstand zou komen van bestaande gebouwen; bovendien is de weg slechts pl.m. 7 meter breed. De bedoeling is niet overal bebouwing toe te iaten; voor de bouwvakarbeiders mag wei gering op het eerste gezicht minder werkge legenheid beteekenen; de ervaring leert, dat het gebouw na verloop van tijd wel op een ander terrein wordt gesticht. B. en W. bevelen den Raad dan ook met klem aan geen besluit te nemen, waardoor het mogelijk wordt aan den weg te bouwen. t Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten geen beslissing te nemen als door adressant gevraagd. Winstsaldo Rekening Weeshuis. Overeenkomstig het rapport van de com missie van onderzoek wordt zonder hoofdelijke stemming de rekening van het Algemeen Weeshuis over 1936 goedgekeurd, sluitende met een winstsaldo van 494.045. Verliessaldo Rekening Armbestuur. De rekening van het Algemeen Armbestuur over 1936 wordt op advies van de commissie van onderzoek zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, sluitende met een nadeelig saldo van 1805.59. Gemeente-rekening. De commissie, belast geweest met het on derzoek der gemeente-rekening over 1936, adviseert het door B. en W. aangeboden ont werp-besluit tot voorloopige vaststelling der rekening ongewijzigd vast te stellen, sluitende de rekening wat den gewonen dienst betreft met een batig saldo van 12.999.85 en wat den kapitaaldienst betreft met een batig saldo van 3849.66. Aldus wordt met elf stemmen besloten. In gevolge het bepaalde in de gemeentewet heb ben de beide wethouders zich van stemming onthouden. Eervol ontslag van dokter terhuis. Wes- Aan den heer J. Westerhuis wordt op zijn verzoek met ingang van den datum door B. en W. te bepalen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als ge meente-geneesheer met De Cocksdorp als standplaats. De Voorzitter doet hierop de deu ren sluiten. Na heropening der vergade ring wordt aan de orde gesteld: Benoeming gemeente-geneesheer. Met alle 13stemmen wordt benoemd de heer H. W. van Dommelen te Jutphaas, no. 1 van de door B. en W. aangeboden aanbeveling. No. 2 stond de heer >1. Kop pen te Alkmaar. Verkoop ambtswoning. Vervolgens wordt aan de agenda toege voegd de voordracht van B. en W. om voor 4000.aan den heer H. W. van Dommelen te verkoopen het huis met erf, tot dusverre als ambtswoning in gebruik bij den gemeente geneesheer te De Cocksdorp. De heer Parlevliet informeert of de koopsom zal mogen worden aangewend voor gedeeltelijke bestrijding van b.v. den bouw der nieuwe school te Oosterend. De Voorzitter antwoordt, dat daarvoor geen goedkeuring van Gedeputeerde Staten is te verwachten, omdat een school niet te beschouwen is als een rentegevend bezit. Volgens den heer Parlevliet wordt bij het innemen van een dergelijk standpunt uit het oog verloren, dat bij het aangaan van een ieening af te lossen in bijv. 40 jaar, misschien wel 2% maal het voor het werkobject benoo- digde kapitaal wordt opgebracht. Het ontwerp-besluit tot den verkoop wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Jaarwedde gemeente-geneesheer. Als gevolg van het besluit tot verkoop van de dokterswoning te De Cocksdorp wordt het ontwerp-besluit om de jaarwedde van den ge meente-geneesheer te De Cocksdorp te ver lagen van 800 plus vrije woning tot 500 plus vrije woning door B. en W. teruggeno men en in de plaats daarvan aangeboden een ontwerp-besluit tot wijziging der instructie in dien zin, dat de jaarwedde wordt bepaald op 700.—. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Geldleeningen. Zonder hoofdelijke stemming worden ach tereenvolgens aangenomen de voorstellen van B. en W.: a. tot buitengewone aflossing aan de Mij. voor Gemeentecrediet van drie leeningen per resta samen groot 81.850 a 4% tegen den koers van 101 en bij deze Maatschappij a pari 2 leeningen aan te gaan, één a 3 y2groot 44.770, en één a 3% groot 37.100. b. tot aflossing a pari bij het weduwen- en weezenfonds van Europeesche Militairen be neden den rang van officier bij de Koloniale troepen van de leening, per resto 43.500.— a 45/i8 en tot dit bedrag een leening a pari tegen 3% aan te gaan met de Nutsspaar- bank te Den Helder overeenkomstig de voor waarden opgenomen in het ontwerp-besluit, zooals dit staande de vergadering met betrek king tot betalingen na den verschijndag in gunstiger zir voor de gemeente bij monde van den V oorzitter door B. en W. met goed vinden van de geldgeefster gewijzigd wordt. c. tot buitengewone aflossing tegen den koers van 101 van de geldleening, rentende 5% 's jaars, bij het Eigen Pensioenfonds voor de Europeesche en met dezen gelijkge stelde Militairen beneden den rand van Offi cier in Nederlandsch-Indië, welke gelden door de T.E.M. uit de door haar gevormde reserve aan de Gemeente worden afgelost. Omlegging Boschweg. Het bestuur van het Waterschap „De 30 gem. polders" heeft aan B. en W. gevraagd te willen bevorderen, dat door de gemeente voor 650.wordt bijgedragen in de kosten van het omleggen van de bocht bij Koppen bosch in den Boschweg bij Oosterend, waar- ring van het wegdek, worden begroot op van de kosten, buiten die van de asphaltee- 1300 en zulks uit overweging, dat het hier in hooge mate een algemeen verkeersbeiang betreft. In aanmerking nemende, dat het wegvak grenst aan de bebouwde kom, er een vrij druk doorgaand verkeer is en alles is gedaan om schending van het natuurschoon te voorko men tevens zal in de bocht p.l.m. 500 m2 terrein met heesters worden bepland stellen B. en W. voor in de kosten voor de helft tot een maximum van 650.- bij te dragen, on der bepaling, dat het werk in overleg met hen zal worden uitgevoerd. De voordracht van B. en W. wordt na discus sie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. deelen mede, dat de gemeenten bij de wet verplicht zijn geworden zich met be trekking tot de gemeentegelden te verzeker- ren tegen benadeeling door plaatselijke ambte naren en anderen. De gemeenten staan voor de keuze: een verzekering te sluiten bij particu liere maatschappijen, of een onderlinge te stich ten, waarbij de aangesloten gemeenten het risico gezamenlijk dragen, met de mogelijkheid om een deel van dit risico door herverzekering op anderen over te dragen. De Vereeniging van Nederl. gemeenten raadt met klem aan deze laatste richting in te gaan en heeft daarom het initiatief genomen tot de oprichting van de „Fraude-onderlinge van ge meenten". Deelneming zal moeten geschieden voor min stens drie jaren. Op grond van de motieven in hun voordracht vermeld, stellen B. en W. voor te besluiten, dat de gemeente aan de oprichting van de Fraude- onderlinge zal deelnemen. De Voorzitter wijst er op, dat bij de op richting bepalingen kunnen worden vastgesteld, afwijkende van die in het voorstel opgenomen. Het bedrag waarvoor door de gemeente waar- borgsregelingen zal moeten worden deelgeno men zou ten volle alleen dan moeten worden gefourneerd, als in alle deelnemende gemeen ten het gegarandeerde bedrag zou worden zoek gemaakt. De heer Parlevliet keurt het af, dat de verzekering wordt ondergebracht bij een soort overheidslichaam inplaats van bij particuliere maatschappijen. Uit ervaring is het spreker bekend, dat met overheids lichamen minder vlot gewerkt wordt dan met particuliere maatschappen. De heer Leber verklaart zich voor het voorstel; op den duur werken onderlinge maatschappijen het voordeeligst. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming akngenomen. Bij de hierop volgende rondvraag wenscht de Voorzitter enkele mededeelingen te doen met betrekking tot het kampeeren. Het kampeerprobleem. Spreker deelt mede, dat op terreinen van het Staatsboschbeheer hebben gekam peerd in het vorig jaar 1987 personen, en in dit jaar 1602; bij particulieren waren resp. 1142 en 1628 kampeerenden, zoodat het aantal kampeerders, vergeleken met 1936 is toegenomen met rond 100. Op grond van de dit jaar opgedane er varing, ligt het in de bedoeling van B. en W. de voorwaarden te wijzigen in dien zin, dat er niet drie soorten kampen zul len zijn, doch twee, n.1. kampen voor ge zinnen en meisjes en kampen voor jon gens; op den dag zullen de meisjes zich in de jongenskampen mogen ophouden. Hoe de verordening overigens hier gewerkt heeft mag worden afgeleid uit de omstandig heid, dat ambtgenooten van spreker hem toe stemming hebben gevraagd de bepalingen te mogen overnemen en hen met eventueele wij zigingen in kennis te stellen, zulks omdat zij door de werking der voorschriften op Texel zich genoodzaakt zien soortgelijke maatrege- len te treffen. Het Hoofdbestuur van de V.V.V. Mooi- Texel heeft op een na met algemeene stemmen uitgesproken, dat de regeling gunstig gewerkt heeft en zich met de zoo even genoemde wijziging accoord ver klaard. De heer Bruin constateert, dat deze mededeelingen wel afwijken van de verkla ringen van den heer Epe aan den verslag gever van de Heldersche Courant. De heer Epe zegt, enkel gesproken te hebben over het kampeeren op staatsgronden. Wulken. De heer Van der Vis, in de veronder stelling verkeerende, dat voor Wieringen de minimum-prijs voor wulken is vastgesteld op 22 cent per kg, informeert of ook voor Texel reeds een minimum-prijs is bepaald. De Vo-orzitter antwoordde onkennend en voegt hieraan toe, dat in het persbericht, waarop de heer Van der Vis deelt, de gemiddelde prijs -zal zijn vermeld. De heer H e n k e s deelt mede, dat het wulkenveld door verzanding aanmerkelijk klei ner geworden is en in verband hiermede in een bespreking tusschen belanghebbenden en een vertegenwoordiger van de Visscherijcen- trale voorgesteld is een minimumprijs te be palen op 20 cent per kg. Urinoirs. De heer Bruin vestigt de aandacht op klachten over de urinoirs op de Vischmarkt. De Voorzitter zegt, dat reeds veel verbeterd was toen er over geschreven werd. SchoolIxHi w. De heer Parlevliet dringt aan op be spoediging van den schoolbouw te Oosterend, aangezien onder de bouwvakarbeiders reeds werkloosheid dreigt. De Voorzitter zegt, dat omtrent het plan overleg gepleegd wordt met den Inspec teur. Rijwielpad. De Voorzitter gevoelt weinig voor den door den heer Parlevliet in het belang van de dorpsbewoners aanbevolen aanleg van een rijwielpad van het Eierlandsche Huis naar de Cocksdorp. Het doel van de toeristen is nu eenmaal niet de Cocksdorp doch den vuur toren en de ligging van een eventueel pad zou niet aantrekkelijk zijn. Waarschijnlijk wordt de Vuurtorenweg binnen niet te landen tijd geteerd. De heer Parlevliet dringt aan op we ring van zoogenaamde fruit-automaten in café's In Frankrijk zijn ze verboden. Den heer Dogger gaat dit te ver. De Staatsloterij is van veel grooter omvang. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. Werkloozenmaatregelen. De heer H e n k e s noemt het een groote onbillijkheid, dat ongeorganiseerde werkloozen in de werkverschaffing 0.50 per week op hun loon gekort worden, ongeacht het aantal dagen of zelfs uren, waarop in de betrokken week gewerkt is. De Voorzitter zegt, dat het nu een maal voorschrift is. De heer Bruin merkt op, dat de bedoe ling is toetreding tot de werkloozenkassen te bevorderen. Pomp. De heer H e n k e s vraagt, een onderzoek in te stellen in verband met de aansluiting van een particulier pand op de pomp aan de Steenenplaats te Den Burg. Sluiting. (Zie vervolg Texelsch nieuws op de volgen de pagina). DAGPREMIES

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8