Staten-Generaal Speciale financieele maat regelen voor Defensie De alarmklok luidt! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER H.M. spreekt de troonrede uit Regeering streeft naar Om persoonlijke redenen Vertrouwen geschokt N.V. WACO - Hoorn UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50. POSTGIROREKENING 16066 21 SEPTEMBER 1937 65e JAARG. No. 8110 Einde der landbouwcrisis- maatregelen» - Wettelijke regeling van den werktijd der landarbeiders. Coördi natie van het verkeer te land en te water. Wettelijke regeling voor werkloosheids verzekeringen steunverleening schrijft Ds. van Duyl telegrafeert Mr. Pont Hef vliegveld fe Bergen Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Dc zomergasten protesteeren Ook V.V.V. in actie Göring coatra Schacht IELDERSCHE COURANT X DINSDAG Op der ening Met de traditioneele luister is zoo juist de nieuwe gewone zitting der Staten-Generaal door H. M. de Ko ningin in de aloude Ridderzaal ge opend. Öok dimaal dromde een dichte menigte samen langs den weg, die H. M. de Konin gin, gezeten in den gouden koets, aflegde. Bij het binnentreden in de Ridderzaal werd de Landsvrouwe ontvangen door de commissie van in- en uitgeleide uit de bei- jde Kamers der Staten-Generaal. De Koningin nam plaats op den troon en Ving onmiddellijk aan met het voorlezen van !de Troonrede, PE TROONREDE. lieden der Staten-Generaal, Mij wederom in uw midden bevin dend, gevoel ik allereerst behoelte uiting te geven aan Mijn gevoelens yan dankbaarheid voor de tot dus ver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande. Deze verbetering in belangrijke dee- len van het bedrijfsleven verleven digt de hoop, dat de nog steeds om vangrijke werkloosheid geleidelijk verder zal kunnen worden ingeperkt, Alle maatregelen, die der regeering doel- tnatig voorkomen om het proces van herstel Uit de langdurige depressie te bevorderen, Zullen harerzijds worden genomen of aan .Uwe goedkeuring onderworpen. De ontwikkeling van den economischen toestand in NederlandschIndië geeft reden tot voldoening. In het gunstig verloop van de opbrengst der landsmiddelen weerspie gelt zich de allerwegen ingetreden opleving in Landbouw, Handel, Nijverheid en Scheep vaart,, waartoe mede bijdroegen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voed selgewassen der Inheemsche bevolking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als ge- Volg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaartspeil der bevolking van NederlandschIndië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven gele genheid in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gelden beschik baar te stellen voor de bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der be volking. Door toepassing van daartoe geëigende middelen zal ernstig worden gestreefd naar verbreeding en versterking van de economi sche basis, teneinde die voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden onder- Vonden. Hoewel in Suriname een lichte verbete ring, zoowel bij den in en uitvoer als bij de voornaamste cultures viel op te mer ken, bleef de economische en financieele toestand van dat gewest nog weinig bevre digend, integenstelling met dien van Cu- racao, aan welk gebiedsdeel de wereld crisis ongemerkt is voorbij gegaan. Te midden van de geestelijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eisch, dat in wetgeving en bestuur vóór al les Gods Wet tot opperste richtsnoer wor de genomen. In zijn algemeen karakter zal het regeeringsbeleid het kenmerk van een doelbewust streven naar beveiliging en ver steviging van de positief Christelijke grond slagen onzer samenleving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat met v»«t ven gen ook door zijn innerlijke redelijkheid instemming vordert. Het karkater van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, bescherming van de publieke eerbaarheid, onthouding door de overheid van aanmoediging van alles wat tot onthei liging van den wekelijkschen rustdag aan leiding geeft, en krachtige handhaving van het gezag. Eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van geweten, en handha ving van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur blijven hechte pijlers van ons volksbestaan. De regeering oveiweegt een nadere rege ling van het vereenigingsrecht, ter bevor dering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de internationale omstan digheden veelszins aanleiding ge ven tot bezorgdheid, bleef het vriendschappelijk karakter, hetwelk onze verhouding tot andere mo gendheden pleegt te dragen, onge rept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tusschen de volken en het daarmee saamhangende gevaar van interna tionale verwikkelingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten wor den voortgegaan met de versterking van onze weermacht. Belangrijke voorstellen daartoe zullen onver wijld aanhangig worden gemaakt. De regeering zal zich beijveren de samen werking in onderneming en bedrijf ten bate van de geheele volkshuishouding te bevorderen. Met handhaving van krachtige medewer king aan de bevordering van op wederkee- righeid gegrond internationaal ruilver keer, is noodig versterking van onze han delspolitieke weerbaarheid, ter beveiliging van den buitenlandschen en binnenland- schen afzet van onze producten, met inacht neming van nauwe samenwerking tus schen Nederland en de deelen van het Ko ninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zullen, met handhaving van den voor den land bouw nog noodzakelijken prijssteun, zoo veel mogelijk beëindigd worden. Daarnaast zal bevorderd worden, dat nuttige regelin gen door de bedrijisgenooten zelt zullen worden overgenomen en voortgezet of op gebouwd. Verschillende wettelijke maatregelen lot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke regelin gen tot beperking van den arbeid der ge huwde vrouw en tot het rekening houden met gezinslasten bij het arbeidsinkomen. Ten aanzien van de landarbei ders zal de practische uitvoerbaar heid van een wettelijke regeling van den arbeidstijd, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de georganiseerde be langhebbenden uit den weg worden geruimd, worden onderzocht. Het temperen van de gevolgen der werk loosheid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, beschouwt de regeering als een harer voornaamste plichten Wettelijke rege lingen betreffende werkloosheidsverzeke ring en steunverleening zullen worden voorbereid. Voortgegaan zal worden met de uitvoering van openbare werken als mid del tot werkverruiming, met de werkver schaffing en met het cultureele werk voor de werkloozen. Ondanks de ingetreden verbetering in den economischen toestand -en de daarmede sa menhangende stijging van de opbrengst der middelen, blijven, na de diepe depres sie der laatste jaren, de openbare financiën nog in bijzondere mate zorg vereiscben. Buiten hetgeen op economisch-sociaal ter rein en op het gebied der defensie onver mijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatrege len, waaronder die op het gebied van het onderwijs, dan ook eerst ter hand geno men kunnen worden, wanneer de inwen dige positie van het budget voldoende zal zijn versterkt. De verhooging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere financieele voorzieningen noodig maken. Naast de reeds genoemde voorzieningen stelt de regeering zich voor een regeling tot coördinatie van hei goederenverkeer te land en te water tot stand te brengen, ter wijl een herziening van de woningwet in voorbereiding is en een wettelijke regeling van de opleiding der onderwijzers zal wor den aanhangig gemaakt. De toewijding, waarmee Leger en \Moot, zoo mede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk, hun (aak vervul len, stemt mij tot erkentelijkheid. In het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding in hartelijke samen werking van Regeering en Staten-Generaal worden gevraagd. Met de innige bede, dat ons allen door den Almachtigen God de kracht en de wijsheid geschonken worden, die Hij alleen geven kan, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Twee voormannen verlaten N.S.B. Ds. G. v. DUYL. Mr. D. F. PONT. Naar het hoofdkwartier der N ationaal Socialistische Bewe ging ons mededeelt, heeft Ds. G. van Duyl aan ir. A. A. Mus- sert bericht, dat hij zich genoodzaakt ziet zich uit de N.S.B. te rug te trekken. Tevens verzoekt Mr. D. F. Pont, lid der Eerste Kamer, ons mede te deelen, dat hij gisteren het volgende telegram heeft verzonden aan ir. A. A. Mussert, leider der Nationaal Socialisti sche Beweging in Nederland: „Kan wegens geschokt vertrouwen in uw leiding, niet langer deel uitmaken der N.S.B. Stel mijn Kamerzetel ter beschikking". Het Nationale Dagblad bevat het volgen de bericht: Men deelt ons mede, dat Ds. G. van Duyl den volgenden brief heeft gericht aan den leider van de Nationaal Socialistische Be- weeine: Utrecht, 18 September 1937. Den Heer ir. A. A. Mussert, algemeen leider der N.S.B., Utrecht. Leider, Hiermede verklaar ik, dat ik mij tot mijn leedwezen genoodzaakt, zie mij terug te trek ken uit de Nationaal Socialistische Bewe ging, hoezeer is haar beginselen, haar strijd en haar leider ben toegedaan. De redenen van dit terugtrekken zijn van volstrekt persoonlijken aard en staan met de beweging in geen enkel verband. Ik verzoek u dus hierbij ontslag uit mijne functies en tevens als lid der beweging. Ivcjz.) G. G. van -Duyl. Tevens werd ons medegedeeld, dat ds. Van Duyl den voorzitter van het Centraal Stembureau heeft medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet aanneemt. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, ligt de reden van dit uit treden, zooals uit het bovenstaande reeds bleek, in zuiver particuliere aangelegenhe den van Ds. van Duyl. Wij hebben dus hier aan dan ook verder niets toe te voegen. Het Nationale Dagblad meldt verder: Tot opvolger van Ds. van Duyl in de Eerste Kamer is aangewezen mr. W. de Rij ke, uit Haarlem. (Mr. Pont is, zooals bekend, oud-burge meester van Hillegom. Hij werd op staan- den voet als burgemeester van die gemeente ontslagen, toen hij zich candidaat stelde voor de N.S.B. in de Eerste Kamer. Wie hem als Kamerlid zal opvolgen is nog niet be kend. -Red,) Gemeenteraad, V.V.V. en Midden- standsvereenigingen in bet geweer Zal een algemeene actie nog helpen? Wel een beetje laat, maar toch mis schien nog wel op tijd wordt in onze gemeente plotseling de alarmklok geluid. Het plan van Defensie om onder den rook van Bergen een vliegveld te stichten, heelt de zware klok in beweging gebracht en haar alarmeerende klanken zijn doorge drongen in de huizen van onze vroede vaderen, in de zalen d. groote hotels; in de kamers der talrijke pen sions en in de winkels der nering doenden. Er heeft zich na dit alarmgelui onmiddel lijk een groote activiteit ontwikkeld. Op ini tiatief v. d. raadsleden, de heeren dr. J. He melrijk en E. J. Voüte heeft het gemeente bestuur een spoedvergadering van den ge meenteraad belegd op Donderdag a.s. des avonds om half acht, teneinde het plan van Defensie onder de loupe te nemen. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn de meeningen in den Raad verdeeld. Er zijn leden, die de totstandkoming van een vliegveld te Bergen een ramp vinden, omdat Met voortdurend geronk der zware motoren van de militaire vliegmachines, zoowel overdag als ook des nachts, de vredige rust van Bergen binnen en van de badplaats wreed zal verstoren, anderen weer zijn de meening toegedaan, dat de vestiging van een aantal nieuwe gezin nen de plaats als zoodanig ten goede zal komen, Maar aldus zeggen de tegenstan ders, mogelijk zal dat inderdaad een gering voordeel zijn, doch dit zal bij lange na niet opwegen tegen het nadeel, dat ook ongetwij feld velen, die hier van de landelijke rust komen genieten, de plaats zullen verlaten om naar rustiger oorden te vertrekken, ter wijl het voor tal van zomergasten een belet sel zal zijn, hun vacantie rustig in Bergen door te brengen. En bij een door gister ge houden enquête is ons gebleken, dat de te genstanders van een militair vliegveld verre in de meerderheid zijn. Er hebben lijsten gecirculeerd in de ge meente onder de leden van de V.V.V. om het bestuur van Vreemdelingenverkeer te verzoeken een vergadering te beleggen, om daar de zaak in den breede te bespreken. Deze vergadering waarop ook niet-leden van V.V.V. hartelijk welkom zijn, zal a.s. Woensdagavond in de groote zaal van de Rustende Jager gehouden worden. Ook de beide Middenstandsvereenigingen zijn wakker geworden door het luiden van de zware klok en hebben hare leden tot een vergadering bijeengeroepen. De Berger Win- keliersvereeniging komt Vrijdag; de R. K. Middenstandsvereeniging ,,De Hanze" Don derdagavond in spoedvergadering bijeen. Naar men ons mededeelde zal er een alge meene actie worden op touw gezet, teneinde te trachten de plannen van Defensie te ver ijdelen. Of deze actie tot een resultaat zal leiden is een vraag waarop wij niet gaarne bevestigend zouden antwoor den. Het plan om in de Bergermeer een vliegveld te stichten, past vol komen in een door Defensie ont worpen algemeen plan ter verdedi ging van de Noordzeekust en het is daarom de vraag, of de Regeering het oor zal leenen aan de protesten der Berger ingezetenen, indien zij 's Lands belang stelt boven dat der bewoners. Er is een lichtpunt in deze zaak, hetwelk hoop geeft, dat het nog niet te laat is. Im mers, er is nog slechts sprake van „voor- loopige koopcontracten", de Regeering zal niet eerder dan 1 December een beslissing nemen. Zij kan dus nog altijd haar plannen wijzigen en uitzien naar andere terreinen, welke niet de bezwaren hebben, welke wij zooeven hebben ontvouwd en welke ongetwij feld in een breed opgezet request aan de Regeering zullen worden kenbaar gemaakt. Wij hebben getracht de meeningen van verschillende vooraanstaande personen in bovengenoemde organisaties te weten te komen, doch zij allen hebbern niet vooruit willen loopen op de te houden besprekingen op de reeds uitgeschreven vergaderingen. Zooals wij reeds hierboven zeiden, is de tegenkanting zeer groot, uit een oogpunt van het behoud der rust in Bergen en ook uit een oogpunt van zuiver commercieelen aard. Intusschen gaat Defensie voort met uit voeren van besprekingen met de landeige naren die nog geen voorioopig koopcon tract teekenden: tot heden echter zijn er verder nog geen cjefinitieve resultaten be reikt. Wij zijn wel zeer benieuwd hoe de Re geering reageeren zal op het algemeen pro test hetwelk de gemeente Bergen zeker zal doen hooren. Waar de voorbereidingen, door Defensie zeer in het geheim zijn getroffen, is het o.i. de vraagstol nu oen algemeene actie nog helpen zal! .1 Verwachting: Krachtige tot ma tige Westelijke tot Noorde lijke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken met regen, later opklarend, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Op klarend weer. Een 15-tal zomergasten heeft zich met het volgende adres tot den Berger Gemeente raad gericht: Koog aan de Zaan, September 1937, Aan den Raad der Gemeente Bergen, Edelachtbare Heeren. Ondergeteekenden, allen zomergasten van Bergen, hebben met schrik vernomen, dat er plannen bestaan tot aanleg van een mi litair vliegveld in de Bergermeer. Weliswaar zal Bergen vermoedelijk eenig voordeel hebben van het feit, dat er zich een aantal gezinnen komen vestigen, doch dit voordeel is slechts tijdelijk en ver dwijnt grootendeels, zoodra de bevolking zich hierop heeft ingesteld. Hiertegenover staat een groot en blijvend nadeel, dat zich steeds sterker zal doen ge voelen, namelijk dat van de voortdurende rustverstoring door de dag en nacht oefe nende vliegtuigen. Dit zal op den duur ernstig afbreuk doen aan het vreemdelingenverkeer van Bergen, dat het juist hebben moet van zomergas ten, die de rustige sfeer van Uw Gemeente verkiezen boven de drukte en het vertier van grootere badplaatsen. Ook voor hen die blijvend buiten willen gaan wonen zal Bergen door het geronk der motoren van de laagvliegende machi nes alle aantrekkelijkheid verliezen. Ondergeteekenden verzoeken U dan ook al het mogelijke in het werk te stellen om te verkrijgen, dat het geprojecteerde vlieg veld zoo ver weg komt te liggen, dat het bestaan van Bergen als badplaats niet in gevaar gebracht wordt. 't Welk doende enz. Jan A. Dekker Joh. A. Dekker G. van Holk J. J. Keyzer J. A. C. Verkade Dr. C. Banning C. Cremers E. Kaars Sijpesteyn M. K. Honig G. N. Honig Mr. J. Wilkens A. Dekker Jan Heyn A. J. Ebmeyer A. HonigMeevers De V.V.V. ie Bergen heeft haar leden en belangstellenden voor een spoed-eischende vergadering bijeengeroepen op Woensdag 22 September, om half 9, in de Rustende Jager. Als punt van behandeling: Bespreking der plannen van het departement van defensie tot stichting van een militair vliegkamp te Bergen. Officieel wordt Schacht's ontslag mogelijk geacht. Van officieele zijde worden de geruchten over een aftreden van dr. Schacht als pre sident van de Duitsche Rijksbank tegen gesproken. Men verklaart in dit verband, dat Schacht in officieele aangelegenheden een algemeen erkende bevoegdheid bezit en dat er geen enkele reden bstaat zijn diensten te doen eindigen. Daarentegen spreekt men niet de mogelijkheid tegen, dat Schacht voor eenigen tijd het ministerie van economische zaken zal verlaten. Sedert het in werking treden van het vierjarige plan hebben zijn functies op dit ministerie veel van haar beteekenis verloren en leiding van het economische leven berust meer in handen van Göring en diens des kundigen. BRANDJE IN BRIEVENBUS GESTOOKT. De directeur van het Haagsche postkan toor deelt mede, dat op 19 dezer door bal dadigheid brand werd veroorzaakt in de brievenbus de La Reyweg hoek Loosduin- sche kade. De beschadigde brieven werden voor zoo ver mogelijk aan de afzenders teruggege ven. De overblijfselen van enkele stukken, die grootendeels zijn verbrand, beruster aan het hoofdpostkantoor. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1