Rooden en Blauwen vechten om den Markelerberg verzoenende woorden Japan dringt in het Noorden op Postvluchteo op Indië Begrooting landbouw crisisfonds 1935 Twee paarden gedood, pikeur zwaar gewond Haagsche tram verplettert auto Twee garnalenvisschers gered Steun aan de aardappelteelt Waarschuwingen aan de staten, die zich afzonderen Ook Nederland caodidaat voor Volkenbondsraad Mr. Frida Katz verloofd CHINA Amerika bemoeit zich met het Verre Oosten De Britsche Leeuw heeft nog klauwen en tanden Mitrailleurs in het knollenland. Op drijfzakken varen de soldaten de beek over. Het waren inspannende en belang wekkende dagen, die van de oefenin gen der lichte brigade. Zij zijn even wel voor zoover wij hebben nage gaan tot aller tevredenheid ver- loopen. Heden beginnen de groote manoeuvres, waaraan de lichte bri gade als Roode partij zal deelnemen. Kolonel H. F. Af. baron van Voorst tot Voorst, commandant d.er lichte brigade wordt van leider partijcommandant en staat dan onder de bevelen van zijn broer, luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger. Naar het Twentekanaal. Door deze welvarende streek arm aan boerderijtjes, rijk aan boerenhofsteden op dezen killen ochtend, toen het gras nog zwaar en glinsterend van de douwdroppels was, reden wij van het Geldersche naar het Overijsselsche. Het doel was de Markelosche brug over het Twentekanaal, waar het eerste bataljon wielrijders, van de Roode Partij, was aangekomen en zich in het bezit van drie bruggen, waaronder de Markelosche, had gesteld. De Roode partij had tot opdracht de verovering van de Markelerberg, voor welk doel de commandant dezer gevechts groep, kolonel E. A. F. baron Creutz, over het 2e regiment huzaren op den rechter vleugel van den opmarsch beschikte, het 2e bataljon wielrijders de middenmoot), ter wijl over de linkerbrug één compagnie van de wielrijders marcheerden de rijwielen bleven in de bosschen achter als westelijke dekking. Het 3e bataljon van het regiment wielrijders bleef aanvankelijk als reserve en de pantserwagens werden via Lochem en Laren (O), als verkenningsmateriaal, in den rooden opmarsch betrokken om verrassingen op den westelijken vleugel te voorkomen. De Blauwe gevechtsgroep, onder bevel van luitenant-kolonel K. G. van der Mandele, de lezer heeft waarschijnlijk al geraden, had opdracht de Markelerberg te bezetten en den opmarsch van den vijand in de richting Markelo (de berg ligt zuidelijk van dit vriendelijke Overijsselsche dorp) te beletten. Aan den voet van den berg stond het le regiment huzaren en oostelijk van de hu zaren was de 4c verkenningsafdeeling op gesteld. De bajonet in de hand Toen wij bij de Markelosche brug aankwamen, was het le .bataljon van de wielrijders al gepasseerd en de manschappen van het 2e van dit regiment trokken in den looppas, de bajonet in de hand, voor de brug om, aan den anderen oever geko men, onmiddellijk in gevechtsstel ling het geweergevuur van den in de bosschen onzichtbaren vijand te beantwoorden. De Blauwe partij kreeg het gauw te kwaad en haar mannen schoten hun magazijnen leeg en sprongen dan op de fiets, op den terugtocht. De Roode artillerie richtte op de Marke lerberg, de Blauwe versperringen werden opgeruimd en overal doken Roode pantser wagens op, nadat motorrijders, die deze krachtige wagens escorteeren, de wegen Verkend en veilig bevonden hadden. Ergens in het knollenveld knalden de zware mitrailleurs van 9 milimeter, afge wisseld door geweer- en kanonschoten en in de lucht bromden de vliegtuigmotoren, Het gebruikelijke oorlogsrumoer, waaraan wij nu al gewend zijn geraakt en dat de dorpelingen weinig schijnt te beroeren. Prins Bernhard op komst. Tegen twaalf uur arriveerde Prins Bern hard op het, gevechtsterrein. De Prins sloeg met groote aandacht de manoeuvres gade en maakte telkens filmopnamen. Bij de hooge brug hield een halfeska- dron huzaren van 't le regiment (Blauw) den vijand tegen en de Roode partij moest, wilde zij haar opmarsch voortzetten, een anderen weg vinden, Over de Schipbeek. Er was een andere weg over een andere ibrug. Die brug was vernield, maar het water was daar kalm en smal, zoodat de overtocht op drijfzakken mogelijk leek. Erg vlot ging het niet. Het duurde lang voordat de leeren zakken met lucht gevuld en in het water waren. Hiervan de troep mannen een verwijt te maken zou onhil- lijn zijn. De commandant der lichte bri gade. maakte in dit verband de opmerking, dat een oefening als deze lang niet genoeg gedaan wordt, omdat... de 5^2 maand oefe- ningstijd daar te kort voor is. Het slot viel om kwart over een, toen de leider deed ophouden. Rood's opmarsch was niet tot het einde volbracht en Blauw had zich bij de Markelerberg kunnen handhaven. Verhooging van ruim 17 milli- oen aangevraagd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de be grooting van het Landbouwcrisis fonds voor 1935. In totaal wordt een bedrag van f 17.377.000 op den gewonen dienst meer aangevraagd. Dit bedrag wordt echter gedekt door een, meerdere opbrengst der middelen ad f 24.800.000.- te weten f 9.500.000 als voordec- lig slot van den gewonen dienst 1931 3.600.000 aan heffing op suiker f 6.000.000 De stemming voor den derden va- canten zetel in den Volkenbonds raad zal niet voor Woensdag of Donderdag worden gehouden. Ver scheidene delegaties schijnen Bel gië den door de nièt-herkiezing van Spanje vrijgekomen zetel te willen aanbieden. Indien de regeering te Brussel, tegen de algemeene ver wachting in, hiervoor niets zou ge voelen, zou Griekenland, als Balkan- staat gesteund door Turkije, talrijke stemmen op zich kunnen vereeni gen, evenals Nederland. als batig saldo van de steunverleening aan den Inheemschen tarweverbouw, oogst 1935 en f 5.700.000 aan heffing op margarine, vetten en oliën. Ten slotte wordt geraamd, dat de gewone dienst een voordeelig slot van f 7.400.000 zal opleveren. Bij de beoordeeling hiervan dient er ech ter rekening mee te worden gehouden, dat uit dit overschot nog belangrijke uitgaven voor de steunverleening aan de melkveehou derij zullen moeten worden gefinancierd, die eerst in de jaren 1936 en 1937 zijn of zullen worden gedaan en dat genoemd voordeelig slot van f 7.400.000 derhalve noodig zal zijn om de begrooting 1937 zon der nadeelig slot te doen sluiten. Uiter aard zullen de uitkomsten van 1936 en 1937 ten zeerste den invloed van de depreciatie van den gulden ondervinden en is het thans nog niet mogelijk met eenige zeker heid iets te dien aangaande te voorspellen. Paarden tegen elkaar opgeloopen bij Friesche draverijen. Gistermiddag zijn voor het begin van de kortebaandraverijen te Luin- jeberd twee paarden, die voor de sul- key waren gespannen en waarvan een der berijders op een verkeerde baan reed, in volle vaart met el kaar in botsing gekomen. De paar den vlogen met de koppen tegen el kaar en waren vrijwel op slag dood. De pikeur W. Herder, uit Nijehaske, die een stok in het onderlijf kreeg, werd zwaar gewond. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toe stand is ernstig. Chauffeur op slag gedood. Gistermiddag te circa half zes heeft aan de Schenkkade, hoek Adel- heidstraat te Den Haag een ern stig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij een persoon op slag werd gedood en een andere met zeer ern stige verwondingen naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Op genoemd tijdstip reed aan de Schenk kade een tramwagen van de zg. Blauwe- tram, bestuurd door den 37-jarigen A. B. te Voorburg in de richting Den Haag. Bij de Adelheidstraat gaan de rails dwars over den weg en juist toen de tram den rijweg overstak, kwarp uit de richting Den Haag een bestelauto, bestuurd door den 21-jarigen chauffeur J. B. te 's-Gravenhage. Naast hem zat de 33-jarige F. B., eveneens te Den Haag. Of de chauffeur den tramwagen niet opmerkte, dan wel, dat hij dacht er nog juist voorlangs te kunnen, is moeilijk na te gaan, doch 't noodlot wilde, dat de auto door de tram werd gegrepen. De wa gen werd tusschen de tram en een ijzeren paal plat gedrukt en van voren geheel ver- niejd. De chauffeur B. was vrijwel op slag dood, zijn medepassagier werd met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De vlet verdween in de golven. Gistermorgen om 9 uur vertrok uit Uitlui den de motorgarnalenvlet Sch. 105, met aan boord twee Scheveningers, de 30-jarige W. Spaans en de 31-jarige P. Spaans. Gedurende de vaart had de bemanning voortdurend met ruw weer te kampen en onophoudelijk moest water worden gehoosd. Toen het scheepje ter hoogte van Scheve- ningen was gekomen, was de toestand ha chelijk geworden, en moest de reddingsboot „Zeemanshoop" ter assistentie uitvaren. De ze boot was bemand met den monteur Huis man, den schipper M. J. Bruin en de haven bedienden A. Dijkhuizen en J. Harteveld. Het was ongeveer kwart over vijf des middags, toen het aan de reddingsploeg mocht gelukken, op ongeveer 200 meter uit de kust, de beide in nood verkeerende gar- nalenvisschers aan boord van de reddings boot over te brengen, juist op tijd, want vrijwel onmiddellijk daarna sloeg de gar- naienvlet op ongeveer 150 metetf bezuiden het Zuiderhavenhoofd om, waarna het scheepje in de golven verdween. iPxJiaktn Flohr-Reshevski remise De partij uit de vijfde ronde van den schaakachtkainp te Baden tusschen Flohr en Reshevsky is na 115 zetten remise ge worden. Hierna werd nog een aanvang gemaakt met het verder spelen van de afgebroken partij uit de zevende ronde tusschen Fine en Reshevsky. Na 73 zetten werd de partij echter weder om afgebroken. Fine, die aan zet is, heeft een geringe winstkans. Heden worden alleen deze partij tus schen de beide Amerikanen en de afge broken partij uit de achtste ronde tusschen Petrov en Reshevsky voortgezet. De stand van den achtkamp is thans: 1. Keres 7 punten. 2. Fine 5 punten plus 1 afgebroken partij. 3. Capablanca 5 punten. 4. Reshevsky VA punt plus twee afgebro ken partijen. 5. Flohr VA punt. 6. Ragozin 3 lA punt 7. Eliskases 2'A punt. 8. Petrov 2 punten plus 1 afgebr. partij. De Minister van Economische Za ken heeft besloten, uit het land- bouw-crisisfonds steun te verlee- nen ten behoeve van telers van aardappelen, welke zijn gedenatu reerd. Het bedrag der steunuitkeering per 100 kg. gedenatureerde aardappelen, behoudens nadere wijziging, is bepaald als volgt: A. Naar gelang de denaturatie- plaats vindt: In het tijdvak van 20 September tot en met 30 November 1937 op f 0.70. In het tijdvak van 1 December 1937 tot en met 28 Februari 1938 op f 0.80, en in het tijdvak van 1 Maart 1938 tot en met 23 Juni 1938 op f 0.90 met dien verstande, dat dit laatste bedrag ook zal worden uitge keerd, indien de denaturatie na 23 Juni 1938 geschiedt, mits de aanvrage voor dena turatie uiterlijk op 23 Juni 1938 in het be zit der organisatie is, en het aangevraag de tijdstip binnen zeven dagen na dien datum ligt. B. In afwijking van het onder A bepaalde, voor zoover betreft partijen, behoorende tot rubriek a, waarvan de denaturatie is ge schied in het tijdvak van 1 Februari 1938 tot en met 23 Juni 1938, op f 1.50 met dien verstande, dat dit bedrag ook zal worden uitgekeerd, indien de denaturatie na 23 Ju ni 1938 geschiedt, mits de aanvrage voor denaturatie uiterlijk op 23 Juni 1938 in het bezit der organisatie is en het aangevraag de tijdstip binnen zeven dagen na dien da tum ligt. Mej. mr. C. Frida Kat* (Chr.H.) Mej. mr. C. Frida Katz het chr.-hist. Tweede Kamerlid en lid van den gemeenteraad, heeft zich verloofd met C. W. F. baron Mackay, sedert 1908 burgemeester van Ermelo. ANTI-JAPANSCHE STEMMING ONDER DE BUITENLANDERS TE SJANGHAI. De regeering der Vereenigde Sta ten heeft besloten 'n vertegenwoordi ger naar de consultatieve volken- bondscommissie voor het Japansch- Chineesche conflict te zenden. De strijd in Noord-China. Het gros der Japansche troepen aan de spoorlijn TientsinPoekau bereidt een al gemeen offensief op Thangtsjau voor. Een detachement dat de Chineesche troepen uit de stellingen ten westen van Matsjang ver drijft, heeft gisterenmorgen Jentsjatsjang, Tsjentsjatsjang en Tsjantsjatau, ten zuid westen van Tatsjeng. bezet. De Amerikaansche onderdanen uit het binnenland van China, die de wijk hadden genomen naar Ilaitsjau, het eindpunt van den Loenghai spoorweg, zijn door een Ame rikaansche torpedojager geëvacueerd. Nieuw Japansch offensief. Na een week van kalmte hebben de Ja pansche troepen een nieuw offensief inge zet ten Zuiden van Tientsin. Zij vallen de Chineesche stellingen ten westen van de spoorlijn TientsinPoekau aan. De strijd bij Sjanghai. Gisteren hebben beide partijen aan het front bij Sjanghai nu en dan geschutvuur uitgewisseld, Een Chineesch vliegtuig heeft in den avond twee bommen laten vallen op het Japansche vliegveld te Jangtsepoe. Aan den vierden luchtaanval op Nanking is door 31 toestellen deelgenomen. Vertrek van Aankomst te Ibis Isingap. 20 Sept Band. 20 Sept. (heenreis) I 1 Va,k kthene 20 Sep' A dam 30 Sept. (terugreis)l Nandoe Basra 20 Sept. Jodhp. 20 Sept. (heenreis) Torenvalk R 2o Sept. Jodhp. 20 Sept. (terugreis) 1 In de concessies zijn thans meer dan dui zend gevallen van cholera geconstateerd. De meeste lijders zijn Chineezen. In de in ternationale concessie zijn in de laatste vier dagen 165 gevallen aangegeven. Tot dusver re zijn 120 Chineezen en negen vreemdelin- gen aan de ziekte bezweken. Britsche ambassadeur vraagt inlichtingen over bombardement Nanking. De Britsche ambassadeur, Graigie, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den onderminister van buitenlandsche zaken, Horinoetsji, teneinde te vernemen wat de ware bedoelingen der Japansche regeering zijn ten aanzien van de aangekondigde lucht aanvallen op Nanking. Horinoetsji zou daarop den ambassadeur de verzekering hebben gegeven, dat het, zooals viceadmi- raal Hasegawa reeds heeft verklaard, uit sluitend de bedoeling der Japansche regee ring is ,de Chineesche troepen en militaire gebouwen te bombardeeren, teneinde de mi litaire operaties der Chineezen te belemme ren. Japansch verzoek afgewezen, De Britscfhe admiraal Little en de Fram sohe admiraal Lebigot hebben beslist gewei, gerd in te gaan op het verzoek van Hase gawa om hun oorlogsschepen stroomop waarts van Nanking te doen ankeren wegens de bedreiging met een bombardement van de Chineesche hoofdstad Dinsdag. Anti-Japansche stemming in de concessies. De waarschuwing der Japansche admira liteit om Nanking te evacueeren, heeft de anti-Japansche stemming in Sjanghai ver, ergerd. Tal van verzoeken zijn door vooraan, staande buitenlanders tot hun regeering ge, richt om een gemeenschappelijk front te vormen tegen de aanmatigende houding der Japanners. AUTOBOTSING MET DRIE DOODEN. Te Skelleftea (provincie Vaster- botter in Zweden), zijn twee auto's met elkander in botsing gekomen. Er zijn drie dooden en zeven ge wonden. De toestand van vier ge wonden is ernstig. LABORATORIUM VAN MARCONI WORDT MUSEUM. Het wetenschappelijk laboratorium yan Guglielmo Marconi te Rome, zal worden in gericht tot museum. Werken van de hand van den grooten geleerde, zijn wetenschap pelijke instrumenten en boekerij zullen er in worden ondergebracht. Eden spreekt Eden heeft gisterenmorgen in de vergadering van den Volkenbond een opmerkelijke rede uitgesproken, wel ke een duidelijke uiteenzetting gaf van het Engelsche standpunt tegen over de huidige internationale jsitu- atie. Engeland's bewapening. Belangrijke mededeelingen deed de En gelsche minister over de Britsche herbewa pening, die, naar hij zeide, krachtig wordt voortgezet. Zoo verklaarde hij volgens het Hdbld: De tonnage van de thans voor de Britsche zeemacht in aanbouw bedraagt op het oogenblik meer dan 450.000 ton. Hierbij zijn niet begrepen de tonnages van de reeds verleden jaar van stapel geloopen schepen, noch de 55.000 ton aan oorlogsschepen, wel ke het parlement onlangs heeft goedgekeurd. De totale uitgaven voor den opbouw van de Britsche vloot, bedragen 130 millioen. De uit breiding van leger en luchtmacht is op even energieke wijze ter hand genomen. Al zeide Eden, dat hij deze getallen noem de als illustratie van de sombere gevolgen van de verzwakking van de internationale orde, toch had men sterk het gevoel, dat die getallen tevens bedoeld waren als een waarschuwing aan die landen, die meenen, dat de Britsche leeuw zelf aan het aftakelen is. Waarschuwende woorden richtte Eden tot hen, die het Volkenbondsverdrag hebben geschonden en niet op Britsche hulp be hoeven te rekenen om profijt van deze schending te trekken. Dit sloeg kennelijk op Italië. Hierna ging Eden over tot het uiteenzet ten van het standpunt, dat het toch niet onmogelijk moest zijn om met alle staten, welke ideologie zij ook huldigen, tot sa menwerking te komen. Conflicten, nationale of andere, verlagen den levensstandaard der volkeren even zeker als samenwerking dien verhoogt. Er bestaat volgens Eden geen enkel con flict tusschen staten, dat niet op vreedza me wijze kan worden beslecht. Engeland is bereid om naar middelen voor vriendschap- EDEN. pclijke internationale samenwerking te zoe ken en om toe te treden tot een overeen komst inzake beperking en vermindering der bewapening, maar eerst moeten de sta ten, leden of nict-ledcn van den Volken bond, wier aandeel in de samenwerking on ontbeerlijk is, toonen, dat zij bereid zijn mede te werken. Tot dien tijd zal de Volkenbond zijn taak niet volledig kunnen ver vullen en zal Engeland zijn mili taire uitgaven, noodig voor de ver dediging van het Britsche rijk, en voor de uitvoering van de interna tionale verplichtingen voortzetten. Non-interventie moet blijven., Eden verklaarde zich vervolgens voor stander van de non-interventie politiek i. z. Spanje, ook al moest er op verschillende mislukkingen worden gewezen. Begrijpelijkerwijze sprak Eden ook nog enkele woorden over Nyon, waarna hij de landen die hun deel neming hadden geweigerd, duide>- lijk maakte, dat Engeland niet van plan was zich langer met praatjes om den tuin te laten leiden. Snelle actie was noodzakelijk. De overeen komst van Nyon is in werking ge treden, maar Engeland en Frank rijk blijven (evenals de andere on derteekenaars, naar hij overtuigd was) te allen tijd bereid voorstellen van andere belanghebbenden in overweging te nemen. Over het Verre Oosten was Eden nog kor* ter. Hij betreurde de luchtbombardement ten en het speet hem dat de vijandelijkhe den juist waren uitgebroken op het oogen* blik dat alle teekenen wezen op een spoe- dige betere samenwerking tusschen alle landen in het Oost-Azië. Het grondstoffenvraagstuk. Hierna ging Eden over tot de bespreking van het grondstoffenvraagstuk en van den economischen toestand in het algemeen. Hij volgde daarbij dezelfde lijn als in het begin van zijn rede, namelijk dat Engeland, het machtige Engeland, bereid is het zijne bij te dragen door verlaging van douane-tarieven en van preferentieele rechten tot het herstel van een vrijer handelsverkeer, maar eerst moeten die landen, die een deviezencontrole handhaven en zich thans in moeilijkheden bevinden, bereid zijn hun politiek te wijzi gen in dien zin, dat een normaal interna tionaal handelsverkeer en het vertrouwen hersteld worden. Tegenover de Vereenigde Staten staat En geland natuurlijk anders. Eden wees er op, hoe Engeland en de Vereenigde Staten ge zamenlijk dertig procent van den totalen wereldimport vertegenwoordigen. Een overeenkomst tusschen Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten, beoogende hun douanetarieven te verminderen, zou een der meest doel treffende maatregelen zijn niet al leen in hun eigen belang, doch ook in dat der geheele wereld. Deze over eenkomst zou gesloten moeten wor den op de basis van meestbegunstig- de natie. J'"1, concrete belofte, die Eden aflegde was, dat Engeland bereid is om mot iedere dle zulks wil, in onderhande- nrefpronf "i" °Ve,r verlaf?'ng van bijzondere Poni«r U rechten in niet autonome ko- honf,a -welke ''echten niet te rechtvaardigen onw^"g0An, a<in den internationalen handel m»., u r0rens verdere actie te onderne- ten V^aC- Ensetend totdat, ook andere sta- mn v„ fen hebben, dat zij de welvaart van hö<ÏLri i8rCn a- ,e?n kl,nnen dienen en ver- nuddel van internationale sa- tieken vrede °n V&n ecoiM>mischen en poli-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2