spannende wintet-weiótufd Mddeï&cfie Haaïant r Ag£nda Sarrasani Dinsdag 21 September 1937 Tweede Blac Wie zal de hoofdprijs van 150 gulden krijgen Wie zal een heerlijke vacantie-reis naar Zwitserland maken Wie zal??? Jaarvergadering van Gemeente-ontvangers Aanbesteding Inschrijving Handelsregister Directeur Harmoniekapel Winnubst Hedenavond opening Watervliegtuig op drift De krant later verschenen Modehuis Herschel breidt zich uit Een circus wordt uit den grond gestampt In Amerika dictatuur geen J Burgerlijke Stand van Den Helder s wu\ in Vandaag vertellen we dus wie de hoofdprijs zal winnen. Wanneer we het twaalftal beelden geplaatst hebben, dat zal dus eind December zijn, wordt het biljet, waarop de namen van de plaatsen zijn ingevuld, op ons kantoor gebracht en daarvoor krijgt men in de plaa.ts een kaartje. Met dit kaartje gaat men, op een dag in Januari, die in de Heldersche Courant wordt bekend gemaakt, naar „Musis Sacrum", om daar een partijtje te sjoelen of een eenvoudig en amusant balspel te spelen. Het wordt in ieder geval een spel, dat ieder kan. Hierdoor bepaalt men dus zelf zijn prijs, want wie nu het hoogste aantal punten werpt heeft den eersten prijs, of 150 gulden. Wie daarachter volgt krijgt de reis naar Zwitserland of 75 gulden in contanten. Wie derde wordt krijgt een dames- of heerenrijwiel en zoo vervolgens gaan alle prijzen naar hun eigenaars. Het is dus alles zeer eenvoudig. De plaatsnamen van de beelden uit de krant invullen op een biljet, dat in de krant wordt ingelegd. Dit biljet begin Januari op ons kantoor inleveren en daarvoor in de plaats ontvangen, als de invulling natuurlijk goed is, een kaartje, waarop men in „Musis Sacrum" een keer gaat sjoelen of bal werpen. Wie dan misschien tachtig punten werpt, krijgt 150 gulden in handen. Het zal een prettig slot worden van onzen winter wedstrijd en in begin Januari weet men de namen van de gelukkige winnaars. Abonneert u nu op de Heldersche Courant. De Heldersche Courant, die het meest actueel niet alleen in haar plaatselijke berichtgeving, maar ook in haar berichten uit binnen- en buiten land is. Die uitstekende artikelen en goede overzichten geeft. Het goedkoopste dagblad in den kop van Noord-Holland. Weekabonnementen H cent. Kwartaalabonnementen 1.75. In ons nummer van morgen verschijnt het eerste plaatje, waar Jan Rapalje door onzen teekenaar werd ontdekt. Men kan dat invullen op de kaart, die eveneens morgen wordt ingelegd en doet dan mee aan den Winter- wedstrijd. Onze colporteur komt u Donderdag, Vrijdag of Zaterdag bezoeken. Vrijdag en Zaterdag in onze stad. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal hier ter stede de jaarvergadering worden gehou den van gemeente-ontvangers en finan- cieele ambtenaren. Vrijdagmorgen 10.50 u. zal de algemeene vergadering worden gehouden in „Het Kegel huis", hier zal door den ontvanger en beheer der van de Centrale Kas alhier, den heer P. van Dalen, een inleiding worden gehouden. Het programma vermeldt behalve dan het officieele gedeelte het bezoek aan verschil lende inrichtingen en instellingen ter plaatse. Vrijdagmiddag om vijf uur heeft de offi cieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats, in het Raadhuis. Gisteren werd aanbesteed namens den heer Nic. Graaff door architect J. J. van der Leek, het verbouwen van het woon- en win kelhuis aan de Spoorstraat no. 50. De uitslag luidde als volgt: N.V. Bouwbedrijf v.h. H. Doorn 2 K. Venema 2 H. W. Freeke 2 C. van Essen 2 J. Modder A. Cuperus 2 Reijers Vlaming 2 J. Steeman 2 G. van der Wal 2 Fa. Gebr. Riemers 3 A. de Kloe 2 Minneboo Walboom 3 H. Hagen 2 A. Smit 2 W. F. Labout 2 Fa. Gebr. Boot 2 J. P. van Os 2 L. Plaatsman 2 Fa. R. K. Koppen Zn., Julianadorp r> 3 E. Zon, Julianadorp, 2 A. C. van Oeveren, Middenmeer 3 Waar geen plaatsnaam bij vermeld Heldersche aannemers. .770.— 835.— .850.— 854.— .880.— .986.— 030.— .120.— .125.— .164.— 200.— .200.— 237.— 260.— .300.— 311.— .360.— .395.— .400.— .794.— is zijn 1421 September 1927. Opheffingen: Den Helder: Sportzaak Jac. Snijder. Koningdwarsotraat 57, rijwiel- en Sportartikelen, De directeur van de harmoniekapel Win nubst, de heer H. B. Schenkels, majoor-staf muzikant Kon. Marine, is dezer dagen be noemd tot kapelmeester van het muziekkorps aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Met een reis naar de Straat van Gibraltar en de Atlantosche Oceaan van 22 Sept. tot 18 Dec. 1937 gaat hij zijn zoogenaamde „zee dagen" halen. Tijdens de afwezigheid van den heer Schenkels wordt de directie van de harmo nie „Winnubst" waargenomen door den heer D. H. Steinroth, maj.-stafmuzikant Stafmu ziekkorps Kon. Marine. Het feest ging gisteravond niet door en de redenen zijn bekend: regen, die in bakken uit den hemel plensde, en een aanwakkeren- den wind. En om kwart over 5 kwam het definitieve bericht: vanavond géén circus. Binnen een half uur was de stad met de tijding bekend en velen zullen bljj geweest zijn niet dien eersten avond door het slechte weer circuswaarts te behoeven. Vanavond zal thans de eerste voorstelling plaats vinden. Hopen wij, dat de weergoden wederom niet als spelbrekers optreden! Na een noodlanding op het Malzwin. Omstreeks half vier gistermiddag ontving de commandant van het vliegkamp „De Mok", overste H. Pitlo, het bericht, dat het water vliegtuig G. 6 een noodlanding had moeten maken en dat het afdreef naar het Malzwin, een opdiepte ten Noorden van onze haven. Hier was het vliegtuig op dreg gaan liggen. Onmiddellijk zond de commandant de sleep boot van het vliegkamp ter assistentie, welke spoedig het vliegtuig gevonden en benaderd had. De G. 6 werd op sleeptouw genomen. Aldus werd koers gezet naar Texel. Hiermede zou de geschiedenis afgeloopen geweest zijn, als niet intusschen het water hooger en de zee ruwer geworden was. Dit was er n.1. de oor zaak van, dat het vliegtuig van de sleepboot losraakte en afdreef. Natuurlijk werd er jaoht gemaakt op de recalcitrante waterkist, waar aan behalve genoemde sleepboot ook de „Utrecht" van Bureau Wijsmüller en de „Dorus Rijkers" deel namen. Het is tenslotte gelukt het vliegtuig te pakken te krijgen en behouden ten Noorden van Wieringen vast te leggen. Van hier zou het heden naar „De Mok" worden overgebracht. Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. Nader vernemen wij van bevoegde zijde de volgende nauwkeurige bijzonderheden: Nadat de sleepboot van het vliegkamp het vliegtuig vast gemaakt had, kwam het van wege de ondiepte op het Malzwin zelf aan den grond te zitten. Men achtte het raad zaam vanwege de hooge zeeën de beman ning van het vliegtuig op de sleepboot over te nemen. Later is het vliegtuig losgeslagen en opnieuw op drift gegaan. De L. 6 er op uit. Inmiddels was men op het vliegkamp in groote onzekerheid over den afloop van het gebeurde. Overste Pitlo besloot toen het vlieg tuig L. 6 naar buiten te sturen om den toe stand te verkennen. Dit gebeurde even voor de duisternis viel. De vlieger, de officier vlieger der le klasse P. Vroon, nam nog juist waar, hoe de sleepboot het vliegtuig vast maakte. Daarop bracht de vlieger rapport op het vliegkamp uit. Geruimen tijd verstreek en nog niets was er te zien van sleepboot of vliegtuig. Om 7 u. ronkten opnieuw de motoren van de L. 6, welke een niéuwen verkenningstocht ging ma ken. De heer Vroon, die ook thans het vlieg tuig bestuurde, had te kampen met slecht zicht, waardoor het verkennen zeer bemoei lijkt werd. Lichtkogels. Daar gingen lichtkogels de lucht in. Deze werden afgevuurd aan boord van de sleep boot, welke op deze wijze de aandacht van het vliegtuig wilde trekken. De heer Vroon kwam bij het zien van de lichtkogels in de meening te verkeeren, dat er gevaar aan wezig was. Hy besloot daarom een landing uit te voeren. Onder zeer moeilijke omstan digheden, in duisternis en by hooge zee heeft de heer Vroon deze landing in de nabijheid van de sleepboot met goed ge volg uitgevoerd. Het zou eerst later blij ken, dat deze manoeuvre niet noodig ge weest was, want van levensgevaar was geen sprake. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zomertijd. Zon Sept. op: ond.: Hoogwater Laagwater z 19 6.39 19.07 7.05 19.55 1-00 13.55 M 20 6.41 19.05 7.45 20.35 1.45 14.35 D 21 6.43 19.02 8.30 21.10 2.25 15.10 W 22 6.45 18.00 9.10 21.35 3.05 15.50 D 23 6.47 18.57 9.50 22.25 3.45 16.25 V 24 6.49 18.54 10.30 23.05 4.30 17.06 z 25 6.50 18.52 11.15 23.45 5.10 17.40 j In verband met de opening j van de Staten-Generaal. i In verband met de opening van de I Staten-Generaal en het uitspreken van de Troonrede door H.M. de Koningin mocht de krant heden niet vroeger ver- j j schijnen dan half twee. Onze abonné's ontvangen de Heldersche Courant dus een paar uur later dan gewooniyk. Wij roepen deze week tevens de clementie van onze abonné's in in ver- band met een huis aan huis versprei- ding, waardoor het den wykjongens niet mogelijk is de krant op tyd te be- j zorgen. In de meeste gezinnen zal zij j een half uur later in de brievenbus J komen. j Volgende week echter komt ze weer stipt op tijd. „Utrecht" en „Dorus Rykers" ter assistentie. Nu ook de L. 6 uit bleef werd door overste Pitlo den Commissaris van het Loodswezen in den arm genomen. Deze zond de „Dorus Rij ker" er op uit, terwijl van Bureau Wijsmüller de „Utrecht" naar de plaats van het gebeur de vertrok. Van „De Mok" was intusschen een tweede sleepboot ter hulp gesneld. Beide sleepbooten der marine hebben elkaar ten slotte gevonden en nadat de eerste op eigen kracht vlot gekomen was, zijn zij naar „De Mok" vertrokken. Intusschen was Coen Bot, de schipper van de reddingboot, in de war gebracht door de lichtkogels. Hij meende, dat het vliegtuig deze afzond. Hij ging er heen, doch... kwam bij de sleepboot terecht. Het vliegtuig dreef inmiddels in de richting Wieirngen af. Later ontving men bericht, dat het benoorden dit ex-eiland gestrand was, n.1. bij Noorderburen. Door een ploeg van De Kooij, welke per auto daarheen vervoerd was, werd het vliegtuig egborgen. Het vilegtuig was bemand met den sergt.- vliegtuigmaker-vlieger Kruidenier, luit. ter zee 2e klasse Stegeman en officier-vlieger 3e kL V. Waart. Het Modehuis Herschel in de Koningstraat, heeft wederom uitgebreid en wel dusdanig, dat zoowel de afdeeling hoeden als die der mantels en andere artikelen op belangrijk gunstige wijzen tot hun recht komen. Indien men van hedenmiddag af de zaak betreedt, vindt men aan den linkervleugel een speciale afdeeling voor de hoedenbranche, waarin thans de faatste nouveauté's gebracht worden uit de 3 modecentra Parijs, Weenen en Londen. Deze afdeeling werd op bijzonder intieme wijze ontwerpen en munt uit zoowel door goeden smaak als doelmatigheid: wat het laatste betreft doelen wij dan voornamelijk op de spiegels en de bijzonder geslaagde ver lichting. AANHOUDINGEN. 1 Door de politie van Ede was aanhouding verzocht van een persoon, die verdacht wordt van oplichting. Dit heerschap is gisteren door onze recherche aangehouden en op transport naar Ede gesteld. Tevens werd gisteren een persoon aange houden, die verdacht wordt van het plegen van niet nader te noemen handelingen. Een circus wordt niet gebouwd, het wordt ook niet in eikaar gezet, noch wordt het opgesteld. Het wordt namelijk „uit-den-grond-gestampt". En het is dit „uit-den-grond-stampen", waarvan wij gistermorgen en gistermiddag getuige zijn geweest. Het was allemaal weer net zooals vroeger, min of meer Amerikaansch. Amerikaansch de aankomst der enorme sliert wagens, Ame rikaansch het ultra-snelle transport en Ame rikaansch tenslotte het uit-den-grond-stam- pen. Het weer werkte niet mee, hetgeen even wel voor enkele honderden toeschouwers geen bezwaar bleek te zijn een kijkje op het.ter rein Javastraat-Singel te gaan nemen. Het was allemaal regen wat de kiok sloeg. Regen, die kletterend neerplensde op de zinken da ken der tientallen wagens, regen, die opspat- terde op de tentzeilen, regen, die het terrein herschapen had in een zachte substantie van modder, waarover het groene gras gevleid lag. En de wagens rolden het stationsempla cement af, nagestaard door de honderden en hobbelden terreinwaarts. Alle waren dicht. Een enkel raampje alleen geopend en hier door spiedde dan zoo nu en dan een hoofd: de oogen in dat hoofd namen de fucht op: de lucht, die grauw was zoover je kon zien en waaruit de regen in pijpenstelen neersloeg. Op het terrein. Op het terrein waren de pionniers bezig. 60 man was vooruit gegaan, de meesten be hoorden tot het vaste personeel. Kereltjes uit Tschechoslowakije, met opvallende verhoogin gen onder de armen van de overalls en die de hamers zwaaiden, op een wijze, die met ont zag vervulde, Zoo vergingen de eerste uren. De beide masten van de groote tent stonden reeds recht en staken als torens boven de hoogste huizen uit. De wagons, die op de Javastraat gerold waren, moesten nu per tractor het terrein op en dat gaf nogal ernstig bezwaar. Niet voor den tractor, maar voor den grond. Knetterend en sputterend hobbelde het ge vaarte met zijn last van den straatweg het trottoir op. Dan vlogen de tegels afs plankjes naar boven en krulden, als wilden zij een vriendelijke attentie aan de rupsband bren gen, op. Het gras van het veld had het zoo mogelijk nog erger te verduren. De wagens sneden er voren in van een deci meter of twee, hetgeen echter voor de reuzen- tractor geen bezwaar bleek te zijn. Zoo ving deze bouw aan. De regen ratelde op de wagens en tenten en doorweekte steeds meer den grond. Om 2 uur stonden er drie van de vier tenten overeind. Dat waren dan de slaaptent en twee voor de levende have. De vierde, waarin 's avonds de voorstelling gegeven moest worden, nam meer tijd in beslag. Het is een merkwaardig volkje, dat van het circus. Ze schreeuwen en hollen door elkaar en de buitenstaander meent, dat hier lederen vorm van organisatie zoek is. Maar dan slaat men den plank volko men mis, want daar is wel degelijk or ganisatie, alleen, men ziet haar niet zoo openlijk. Want de directie staat ergens, gepersonificeerd in een onopvallenden man met een ouwe regenjas om zyn hoofd geslagen en volgt ieder detail dezer heer scharen werklui met arendsblikken. We spreken een der heeren: het is 3 uur en naar onze meening onmogehjk, het geheele kamp vóór 8 uur op te zetten. De aangespro kene lacht, kijkt naar de fucht en zegt: „van avond wordt er opgetreden: tenzij het gaat stormen; dafür kann ich nicht". Romantiek...? Circus is romantiek, maar romantiek, die bestaat uit hard werken. En wérken kunnen deze kerels. Zwoegen en ploeteren achter wa gens, waar bijna geen beweging in te krijgen is. Met z'n tienen achter een gevaarte aan, dwars door den modder, die de wagens vast zuigt als met duizend magneten. Het is een indrukwekkend vertoon van menschenkracht. Men bijt op eindjes sigaret, bruin geworden door den regen. Men spuwt in de handen om alles-op-alles te zetten en men zoekt steunpunten in het gladde gras om zich schoor te zetten. In een wagen wordt brood uitgedeeld. Brood zonder boter, maar zwaar belegd met worst. Stuk voor stuk komen ze even aanloopen. Dan grijpen zwarte handen, waarop het eelt in zware kussens ligt, naar het voedsel, dat in een oogwenk verdwenen is. In de tenten staan de wagens met de die ren. Een stuk of 5 tijgers kijken door de tralies, schudden nerveus met de prachtige koppen. In een anderen wagen gromt een leeuw. De heele tent is doortrokken van den sterken geur dezer groote katten, die zich huiverend in het scliemer-duister terugtrek ken. De keerzijde. Ze wachten op den avond: over enkeie uren, als zij zelf in de piste zullen komen, en als al het goud en zilver van het circus straalt en flonkert in het licht der boog lampen, als de zwepen knallen en de dui zenden in gespannen aandacht dit feeste lijk gebeuren volgen. Dan is er niets meer van zwarte han den, niets meer van ploeterende kerels. Het is dan ad een maar goud en zilver en vroolijkheid en licht. Dan is het „circus", met al de bekoring, die dit in vele eeuwen heeft gehad. En Sarrasani wéét wat circus is^i resident Roosevelt is meermalen ge kwalificeerd als de dictator van de Ver. Staten. Inderdaad heeft zijn optreden vaak veel overeenkomst gehad met dat van de dictators van Europa. En toch.., er was een groot verschil, bij alle over eenkomst. Roosevelt heeft zich tenslotte altijd neergelegd bij de uitspraken van het Congres en het Gerechtshof, ook al waren die tegengesteld aan zijn eigen overtruiging. Wie evenwel noch mocht twijfelen aan de democratische gevoelens van Roosevelt, die moet sinds de vorige week wel tot ander in zicht gekomen zijn, toen Amerika's president een radio-rede heeft gehouden, die door het geheele land is verbreid. Met kracht heeft hij daarin de democratie verdedigd tegen de autoritaire stelsels, maar zeer terecht maakte hij daarby de opmerking, dat de democratie, om zich te handhaven, haar bestaansrecht opnieuw dient te herwijzen door te toonen, dat zij in staat is in materieel opzicht haar aanhangers tenminste evenveel te schenken als de dictators het de hunne doen, zegt de N.R.Crt., is een beschouwing over de rede voering van Roosevelt. Roosevelt's uitingen zijn voor geen an deren uitleg vatbaar. Hij heeft te duide lijk te verstaan gegeven, dat hg van den geest van het absolutisme niets moet hebben en dat hij de gevaren van het veldwinnen van de autoritaire gedachte in de wereld als een ramp beschouwt. De N.R.Crt. zegt: Terecht heeft Roosevelt zijn volk het ge vaar voor oogen gesteld van den arglistigen aanval, welken de wassende dictatuur richt op het moreel van de democratie. Dit gevaar bedreigt zelfs een land als Amerika, dat voor een gewapende aggressie niet bang behoeft te zijn. Tengevolge van het optreden van de dictatuurstaten en van hun ondermijnend werk in de democratische landen is de we reld in een staat van vrees gebracht, vrees voor agressie, vrees voor invallen en revolu tie en vrees voor den dood. Terecht mocht de President der Ver. Sta ten den huldigen toestand der wereld in de sombeste kleuren schilderen. Helaas echter bepaalde hij zich in zijn rede, wat het remedie betreft, tot den boven adn- gehaalden eisch, dat de democratische regee ring zichzelf zal rechtvaardigen door maat regelen, welke het volk toonen, dat de dicta tuur nutteloos is. Hij deed geen middel aan de hand voor landen, die niet als Amerika door hun natuurlijke ligging gewaarborgd zijn tegen den geest van invasie, die naar zijn zeggen steeds de dcitatuur vergezelt. Hij gaf ook, voorzoover wij uit de ver slagen van zijn rede kunnen opmaken, door niets te verstaan, dat de Ver. Sta ten bereid zouden zijn het bedreigde Wes ten, of het evenzeer bedreigde Oosten an deren dan een moreelen steun te verlee- nen in hun onvermijdelijken strijd voor de handhaving der democratie, die hun dierbaar is. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van l'3.aS> 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half ach. „In 't witte Paard" en „Carnaval in Wee nen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Het huis met duizend kaarsen" en „De overval in de prariën". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Wolga-bootsman" en „Jenny". Circus Sarrasani, terrein tusschen Singel en Javastraat. Aanvang voorstelling 8 uu». Dinsdag 81 September. Bovewaal Kegelhuis, 8 u. Vakstudiefilm avond. Alg. Ned. Typografenbond. Woensdag 28 September Circus Sarrasani, 2 u. Matinée. Opgenomen om 8 nur hedenmorgen. Barometerstand Den Heider 757.5 Temperatuur zeewater £4,5 Temperatuur lucht 155.9 Hoogste temp. lucht gisteren 14.7 Laagste temp. lucht gisteren 11.6 Hoog water (heden) 8.30 21.10 Laagwater (heden) 2.25 15.10 Hoogwater (Woensdag) 9.10 21.45 Laagwater (Woensdag) 3.05 15.50 Licht op (heden) 19.30 van 20 September 1937. B§V4LLEN: M. Kok—Peter», d. OVERIG DEN; W, Wit (m.), 92 jaar.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5