Felle brand te Rotterdam EGYPTE Proeven met mais- cultuur geslaagd moderniseert zich Meisje in kazerne te Fascistische beweging in Nederland Goh gezelschap opgebracht Auto rijdt tegen boom te pletter Naarden doodgeschoten 650 K.1VL per uur met de G I Richtprijs voor tarwe in 1938 Auto reed links van den weg Postvluchten op Indië Moordenaars biechten Millioenen dieren aan de wetenschap geofferd Stoker dood in kelder gevonden Motorrit zonder rijbewijs Cholera op Celebes 1 Kinderen ternauwernood gered. Lampekappenzaak in de asch gelegd. Met 16 stralen het vuur gebluscht. Omstreeks negen uur Zaterdag avond is in het hartje van de oude binnenstad een zeer felle uitslaan de brand uitgebroken. Het is on getwijfeld aan het zeer snelle en krachtige ingrijpen van de Rotter- damsche brandweer te danken, dat de brand in zekere mate nog zoo beperkt is gebleven, In de Korte Pannekoekstraat ligt in de panden 7 en 9 het lampenkappenmagazijn van de firma J. A. de Roode, Tegen negen uur is in het benedengedeelte van deze bij elkaar getrokken panden brand uitgebro ken en in zeer korten tijd sloegen de vlam men aam alle kanten uit. De winkelruiten sprongen en het vuur laaide fel naar bui ten. In de drukke, doch zeer smalle straat wekte dit uiteraard groote consternatie. De hitte was zoo grrfot, dat de spiegelruit van een tegenover gelegen winkel sprong. In middels brandde de zoldering door en van de winkelruimte sloeg de brand over naar de magazijnen, welke veel lampenkap pen en emballage bevatten. In het licht- brandbare materiaal vond het vuur een ge- makkelijken prooi en weldra was de eerste verdieping een laaiende vuurzee. Ook van deze étage brandde weldra de zoldering door en nog even later stond het geheele dubbele pand van voor tot achter en van onder tot boven in vlammen. Het dak brandde door en af en toelekte een hel- rose toorts hoog boven de omringende panden uit. Een dichte vonkenregen dwar relde rond en zware rookwolken dreven langzaam over de oude binnenstad. In dien tusschentijd was de brandweer gealarmeerd en met zes stralen werd de strijd tegen het vuur aangebonden. De Kipstraat, de Nieuwe Markt en de Pannekoekstraat werden door de politie met touwen afgezet en daarachter verdrong zich een dichte menigte. Alengs vervaagde de vuurgloed, de rook raakte meer en meer met stoom vermengd en tenslotte steeg er nog sleohts een flauwe stoomwolk op, het teeken, dat de brand ge bluscht was. Met de nablussching is men omstreeks elf aur begonnen en hiermede ging nog een groot gedeelte van den nacht gemoeid. Negen kinderen gered. In totaal is met 16 stralen op de water leiding gewerkt. Aangezien spoedig na het uitbreken van den brand het pand al in lichterlaaie stond, was men aanvankelijk zeer bevreesd voor een negental kinderen, dat op de eerste*en tweede verdieping sliep. Men is er evenwel ingeslaagd deze kinderen ongedeerd naar buiten te brengen. Eerst bracht, men er twee, later nog tweemaal, orie in veiligheid. De negende werd vermist, maar later bleek, dat deze bij overburen was. Ook wat dit betreft is deze brand dus nog goed afgeloopen. Rotterdamsche politie slaat goe den slag. Zaterdagavond heeft de Rotterdam sche politie een inval gedaan in een pand in de Vuykstraat te Rotter dam, waar men vermoedde dat ge legenheid werd gegeven tot hazard spel. Tien personen zijn naar het po litiebureau overgebracht. De „keembaas" (dit is de verbastering van Eet Engelsche „game boss"), is in arrest ge steld. Werkloozen vergokken hun geld. Geregeld komen er nog klachten binnen Bij de politie, dat werkloozen niet alleen hun steungeld in dergelijke inrichtingen vergok ken, maar ook hun meubilair beleenen om het befaamde „seven or eleven" te kunnen spelen. Toen er Vrijdagavond dan ook een seintje kwam. dat er in de woning van den 37-ja- rigen H. van de W. gegokt werd, is de politie er met den arrestantenwagen op uitgegaan. Het geheele gezelschap werd in den arrestantenwagen naar het politiebureau overgebracht, hetgeen bij het te hoop geloo- pen publiek nogal eenige sensatie Verwekte. Uit het onderzoek bleek, dat H. van de W., zelf werkloos en steuntrekker, uitsluitend als „keembaas" optrad, d.w.z. niet daadwerke lijk aan het dobbelspel deelnam, maar al leen zijn apartementen ter beschikking stel de. De winnaars moesten hem het gebruike lijke bedrag van 10 procent van de winst afdragen. H. van de W. is opgesloten, de anderen Zijn, nadat proces-verbaal was opgemaakt, vrijgelaten. Een doode, drie zwaar gewonden. Gistermiddag om half zes is op den rijks leg YenloRoermond onder de gemeente Belfeld een personenauto, bestuurd door den 21-jarige A. Spakenborg uit Brunssum, en waarin nog drie personen zaten, verongelukt. De chauffeur wilde voor een fietser uit wijken. Hij verloor daarbij de macht over liet stuur, waardoor de auto tegen een boom te pletter reed. Alle inzittenden werden zeer zwaar gewond en zijn, nadat de eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Tege- len overgebracht Daar is S. kort na aan komst overleden. De toestand van de drie anderen, de hee- ren A. Claassen, J. Witjens en J. v. Zwa »en, allen uit Yenlo, is zorgwekkend, Nieuwe party opgericht, senthtorie vencorpen. Ras- Een groep gewezen N.S.B.'ers en een aantal andere personen hebben Zaterdag te Am sterdam opgericht de Nederlandsche Natio nalistische Beweging. Het doel der beweging is; Nederland het „universeele fascisme" te brengen. De oprichters zijn de meening toegedaan dat het nationaalsocialisme, vooral onder de christelijke bevolking geen verderen aan hang meer zal vinden. De Nederlandsche Nationalistische Beweging beschouwt het Cristendom niet als een westersch cultuur- verschijnsel, doch als een Christendom met Christus. Zij wil geen enkele klasse en 'geen enkel ras onderdrukken. Zij wil niet reactionnair zijn, maar inte gendeel een Beweging, die de organisatie van volk, staat en productie in de modern ste banen wil leiden. Het voornaamste ver schil tusschen nationaalsocialisme en fas cisme bestaat hieruit, dat het universeele fascisme scherp elke rassensuperioriteit en dus elke rassentheorie afwijst. Het natio- naal-socialisme propageert voorts een geëx alteerd nationalisme, de suprematie van het eene volk over het andere, wat dus nooit kan leiden tot broederlijke samenwerking tusschen de volken en nooit een universeele idee kan omvatten. De Beweging zal naast de Nederlandsche vlag geen andere vlag of symbool voeren. De leden zullen in besloten bijeenkomsten een blauw hemd met blauwe das dragen. Aan de leden zal geen eisch van gelofte-af legging op een of andere wijze worden ge steld." Naar het Utr. Dbl. verneemt, gaat deze nieuwe beweging, zoo zij inderdaad bestaat niet uit van de uit de N.S.B. getreden voor mannen als ds. van Duyl, dr. Pont, jhr. mr. van der Goes van Naters en anderen. Sergeant gearresteerd. Zaterdagavond is de 23-jarige R. E., uit Deventer, een meisje dat in dienstbetrekking was in een villa bij Naarden, in het wachtlokaal van de Promerskazerne te Naarden dood geschoten. Soldaten die voor het gebouw liepen, had den een schot gehoord en toen zij het wacht lokaal binnenstormden, lag het meisje op den grond. Had het meisje met revolver gespeeld? De wachtcommandant, de sergeant van O., uit Den Haag, was de eenige dj£ met het meisje in het wachtlokaal was geweest en verkeerde in zeer zenuwachtigen toestand. Hij beweerde dat het meisje met zijn revol ver had gespoeld en dat daarop een schot was afgegaan, dat haar in den neus had ge troffen. Het meisje was onmiddellijk overleden, zooals de garnizoensdokter heeft kunnen vaststellen. Zelfmoord zou volgens den dokter zeer onwaarschijnlijk zijn, omdat bij het richten de revolver dan eerder de rechter helft van het gelaat zou hebben getroffen. Bovendien is het slachtoffer gevonden met de handen in de mantelzakken, hetgeen wel zelfmoord uitsluit. De militaire politie heeft de zaak in on derzoek en bewaart het diepste stilzwijgen. De sergeant is voorioopig in het politie bureau opgesloten. Het meisje was sinds eenige weken te Naarden in dienst. Zij was steeds oppassend en vlijtig. Finsch vlieger bewijst de deug delijkheid van het Fokker fabrikaat. Een der Finsche vliegers', deel uitma kende van een commissie van Finsche deskundigen, die op Schiphol vertoeft voor de overneming van een serie Fokker D. 21 één-persoons jagers, »heeft dezer dagen ook den tweemotorigen jachtkruiser Fokker G. 1 aan den tand gevoeld. Nadat deze vlieger alle bekende knnstvluchtfiguren had uitgevoerd zette hij op 4000 M. hoogte een verticale duikvlucht in en bracht eerst op 1000 M. hoogte het toestel weer in hori zontalen stand. Gedurende deze duikvlucht bereikte de G. 1 de formidabele snelheid van 650 K.M. per uur. Een dergelijke duik met een tweemotorig toestel, dat meer dan 4000 Kg. weegt, kan als eenig in zijn soort wórden beschouwd, temeer waar gedurende de duikvlucht het toestel volkomen vrij van trillingen bleef. Kolendamp vergiftiging? Gistermiddag werd in den kelder van het gebouw van den Kamer van Koophandel te Breda de stoker van de centrale verwar ming A. L. levenloos aangetroffen. Men vermoedt, dat de man tengevolge van ko lendampvergiftiging oni het leven is geko men. Het slachtoffer was gehuwd. Systeem 19311935 hersteld. Door de wijze van berekening van den tarweprijs voor de oogsten 1936 en 1937 dreigt eenig misverstand te ontstaan onder de landbouwers, bij de vergelijking dezer prijzen met die van vorige oogsten. Ten einde nu te voorkomen, dat dit misverstand ook ten aanzien van den oogst 1938 zou bestaan, heeft de minister van economische zaken besloten, den tarweprijs weer vast te stellen op ongeveer dezelfde wijze als dit geschiedde in de jaren 1931 t.m. 1935. De tarweprijs voor gemiddelde kwaliteit tarwe, geleverd ter plaatse vdn normale aflevering op om streeks 1 Februari is door den mi nister voor den oogst 1938 vastge steld op f 10.per 100 kg. De prijs der tarwe was in 1931 f 12.50, in 1932 en 1933 f 12, in 1934 11, in 1935 f 10, in 1936 f 9 en in 1937 f 9.25. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de richtprijzen voor 1936 en 1937 practisch f0.60 a f 0.65 hooger waren door een voor be- waarloon over de periode 1 September1 Februari toegevoegde vergoeding. De richt prijzen 1936 en 1937 bedragen dus practisch f 9.60 a f 9.65 resp. f 9.85 a f 9.90 indien de tarwe ingeleverd is omstreeks 1 Februari. Door een afronding tot f 10 is voor het jaar 1938 weder het systeem hersteld om den richtprijs betrekking te doen hebben op een gemiddelden inleveringsdatum van omstreeks 1 Februari. Graan op den kouden grond ge zaaid en geteeld. Het bericht, dat het onlangs een teler in Ermelo op de Veluwe gelukt zou zijn in vier maanden tijds rijpe mais te kweeken, is bij nader onderzoek niet geheel juist gebleken. De mais was namelijk eerst uitgezaaid in broeikassen en later uitgeplant in den kou den grond. Een nogal kostbare werkwijze, waarbij een loonende maiscultuur onmoge lijk wordt geacht. Meer succes had de heer H. Bennink te Apeldoorn, die na jaren lange studie en proeven in de Vereenigde Staten op het gebied van maiscultuur, zich het vo rige jaar in die gemeente vestigde. Uit Noord-Amerika, waar het klimaat groofen- deels met dat van ons land overeenkomt, heeft dezen kweeker mais meegebracht, wel ke in het afgeloopen voorjaar op een vijftal proefvelden, o.a. te Gard eren en te Ughelen door hem -is uitgezaaid in de koude grond. Het succes was verrassend. Alles zins bevredigend was de oogst, zoo wel van korrelmais (geschikt voor vee- en kippenvoeder) als van zoete mais, welke een smakelijk tafelge recht is en in Amerika als een veel begeerde delicatesse wordt gebruikt. Daar op vele boerenbedrijven proeven wor den genomen met vroeg rijpende Duitsche mais en mais uit de Donauianden, terwijl bij tuinders een toenemende belangstelling be staat voor suikermais, wijst de heer Bennink er op, dat de Amerikaansche soort om haar grootere kolven de voorkeur verdient. J'ii product eischt echter groote ervaring %an deze cultuur, temeer daar ons klimaat Wh- tiger is dan het gebied, waar deze soort in Noord-Amerika wordt gekweekt. Volgens deskundigen is het echter moge lijk met deze soort even groote oogsten nier te lande te winnen als in de beste maisge- bieden van Amerika. Voor het bewaren van het zaad lieeft. de heer Bennink in Verband met het vochtige klimaat speciale silo's ontworpen, waarin de mais veilig bewaard kan worden. Naar het zich laat aanzien openen de ge slaagde proeven op den kouden grond gun stige perspectieven voor den verbouw van dit product, dat thans jaarlijks bij ontzag lijke hoeveelheden moet worden geimpoi- teerd. Doodelijke aanrijding. Gisteravond om acht uur is op den Rijks weg ArnheimNijmegen, nabij het café „De Klomp" te Eist een wielrijder, wiens naam en woonplaats nog niet bekend zijn, aange reden door een auto, die links van den weg reed en bestuurd werd door zekeren O. uit Arnhem. De wielrijder werd tegen den grond geworpen, waar hij door voorbijgan gers zwaar gewond werd gevonden. De automobilist, die was doorgereden, is door de politie van Eist later opgespoord in het café Scheerders, dat eveneens aan den Rijksweg ligt. De man is in arrest gesteld en in het gemeentehuis opgesloten, terwijl de auto in beslag is genomen. Een inmiddels gewaarschuwde dokter liet den wielrijder terstond naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem vervoeren, waar hij kort na aan komst is overleden. Meisje gedood. Zaterdagavond te ruim half twaalf is op de Weesperzijde te Amsterdam een motor fietsongeluk gebeurd, waarbij een meisje doodelijk is gewond. Een motorrijder, met zijn verloofde achter op de duo, passeerde een vrachtauto. Hij slipte en beiden kwa men te vallen. Het meisje, dat zeer ernstige verwondingen had opgeloopen, werd in zorg- wekkenden toestand naar het onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd, waar zij korten tijd later is overleden. De bestuurder van het motorrijwiel, die slechts licht gewond werd, was niet in het bezit van een rijbewijs. Geruchten. De inspecteur van den dienst der volksgezondheid voor de groote oost, die op inspectiereis te Atnbon vertoefde, is Za terdagochtend met een marine-vliegtuig naar Makassar vertrokken in verband met het feit,, dat daar cholera zou zijn uitgebroken. Aneta-Batavia teekent hierbij aan, dat van het uitbreken v.an cholera te Makassar geen sprake is. Wel hebben zich in den laat.sten tijd te Madjene, 50 a 60 km. ten noorden van Makassar, alsmede op eenige eilanden in de buurt, een aantal verdachte ziektegevallen voorgedaan met cholera-verschijnselen, doch eenige positieve zekerheid is nog niet ver kregen. Ook uit het onderzoek van den bac terioloog van den dienst der volksgezondheid te Makassar is zulks niet komen vast te staan. Men is evenwel reeds begonnen met vac cinaties, terwijl met het KNILM-toestel van Maandag 27 dezer een nieuwe voorraad vaccin naar Celebes zal worden gezonden. Vertrek van Aankomst te Wielewaal (heenreis) Reiger (terugreis) Specht (heenreis) Ibis (terugreis) Jodhp. 24 Sept. Rang. 25 Sept. Jodhp. 24 Sept.[Bagdad 25 Sept. A'dam 25 Sept. Band. 25 Sept. Athene 25 Sept. Medan 25 Sept. Eindelijk licht in een duistere zaak. Naar wij vernemen, hebben de beide mannen, die er van werden, verdacht nu bijna een jaar geleden een oude vrouw te hebben vermoord in baar woning in de Groote Bickerstraat te Amsterdam, een vol ledige bekentenis afgelegd tegen over den subst. officier van justitie mr. H. A. Wassenbergh. Zij hebben uitvoerig medegedeeld hoe zij hun misdrijf hebben gepleegd en welk aandeelMeder er in gehad heeft. De Wee jongemannen zijn kort na het misdrijf gearresteerd, doch zij bleven hard nekkig hun onschuld volhouden Het onder zoek bracht echter vele bezwarende om standigheden aan het licht, o.a. werden ge vonden vingerafdrukken. De buit, een aan tal gouden voorwerpen, hadden zij op de markt verkocht. Waarschijnlijk zal de zaak op 20 October voor de rechtbank worden behandeld. Strijd tegen de vivi sectie, Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Nedeiïandschen Bond tot bestrij ding der vivi-sectie, welk jubileum Zater dagavond te 's Gravenhage gevierd werd, sprak Ds. G. Westmijse een rede uit, waar aan wij het volgende ontleenen: De bond voert een strijd tegen het „hond- sche" in de wetenschap uit liefde voor het dier in liet algemeen. Beginseleisch van den Bond is; wat voor den mensch geldt, geldt ook voor het dier. Dezen eisch heeft de mensch te aanvaar den als een objectiviteitsprincipe. Levens- eerbied en wetenschapsloutering moeten sa men kunnen gaan. De wereld is anders overgeleverd aan het barbarisme. In het vervolg van zijn rede ge waagde spr. van de onzinnige, en nuttelooze vivi-sectie proevên, wélke de wetenschap alleen doet uit nieuwsgierigheid. Jaarlijks vallen drie millioen dieren ten offer aan de vivi-sectie, waarvan 90 onver doofd. Nu nog staan we onmachtig tegenover deze schending van den levenseerbied, maar de hoop, het ideaal en het geloof liggen in de toekomst. DE VROUWEN ZIEN REIKHAL ZEND NAAR Dfc EMANCIPA TIE UIT. In Egypte wordt algemeen ver wacht, dat na het huwelijk van den jongen koning Faroek voor de Egyp tische vrouwen een nieuwe tijd zal aanbreken. Wat wist men eigenlijk eenige jaren gele den van Egypte af? Van het moderne Egyp te wel te verstaan, want van de toestanden in het oude rijk der pharo's was men ovor het algemeen goed op de hoogte. Ook de vele touristen zochten naar het verleden, terwijl zich om het heden niemand bekommerde. In de laatste vijftien jaren is er een nieuw Egypte opgestaan, dat in alle opzichten de aandacht verdient. Het is een vooruitstre vend land, dat zijn onafhankelijkheid en zelf standigheid in een langdurigen strijd niet met de wapenen, maar door taai onderhan delen in Londen en Genève, verworven heeft en nu leeft onder een eigen dynastie, die be wust tracht de verbinding met de oudere pha'rao's te herstellen. Drang naar moderniseering. Maar de moderne Egyptenaren hechten er geen waarde aan, naast de ook hun heilige tradities van het verleden, vast te blijven houden aan zeden en gebruiken, die nog stammen uit den tijd, dat Egypte onder Turksche heerschappij stoncl. De vrijere le vensopvattingen van het Westen hebben ook in Egypte ingang gevonden. Jonge Egypte naren studeeron aan Europeesche universi teiten en technische hoogescholen. Jonge officieren leeren in Europeesche legers het militaire handwerk en dat men ook aan de sport geeft, wat haar toekomt, bewees de sterke deelname van Egypte aan de Olym pische Spelen. i Op het oogenblik bevinden land en volk zich nog in het stadium van den overgang en in een zekere gisting. Hot is ook geen wonder, dat de vertegenwoordigers van de oude zeden opbotsen tegen de voorvechters van nieuwe ideeën. In een land, waarvan De Moeder van koning Faroek Is een zeer moderne vrouw. meer dan 90 van de bevolking Mohamme- daansch is, kan men niet eenvoudig Wes- tersche, d.w.z. niet-Mohammedaanschc ideeën planten. Zooals zoo dikwijls in Oostersche landen, beteekent het voorbeeld van boven af alles. Koning Faroek's voorbeeld. Koning Faroek beeft in den afgeloopen winter een aantal Europeesche wintersport plaatsen bezocht. Vele afbeeldingen in de tijdschriften vertoonden hom in gezelschap van zijn zusters, die ongesluierd en Euro- peesch gekleed aan de vreugden van de wintersport deelnamen. Reeds dit vormt een breuk met het verleden. Zij danken deze vrijheden kenne lijk aan hun moeder Nazli, die in haar soort een zeer moderne vrouw is. Koningin Nazli heeft haar zoon Faroek en de vier dochters met grooten zorg opgevoed. Zij kregen Engelsche onderwijzers en gouver nantes. Koning Faroek is dan ook de eerste Egyptische koning, die het Engelsch even goed als zijn moeder taal beheerscht, De jonge prins werd weliswaar Ietwat geïsoleerd opgevoed, maar aan zijn zusters en hun vriendinnen, waartoe ook Sazi Nas Zoelfikar, de dochter van een rechter zich bevond, had hij toch goede speelkameraden. In 1935 werd prins Faroek naar de. En gelsche militaire academie te Woolwich ge zonden. Hij was daar nauwelijks een half jaar, toen zijn vader stierf. Het verblijf in Engeland heeft zijn moderne opvattingen nog versterkt. Emancipatie der vrouw. Voor de Egyptische vrouw zal er nu wel van afhangen, hoe de toekomstige gemalin van den koning, de 16-jarige Sazi Naz Zoel fikar zich tegenover de moderne vrouwen vraagstukken stelt. In zoovere is de Oriënt vrijer in zijn op vattingen dan het Westen, dat. er voor zijn. vorsten geen probleem der ebenbürtigkeit bestaat. Uit welken kring de koning zijn vrouw ook kiest, zij is koningin en «geniet al de eer aan haar positie verbonden. Dat J de verloving van den koning in het geheeV le land met zooveel blijdschap begroet i>C is in de eerste plaats een gevolg van heR feit, dat de koning zelf zoo buitengewoon populair is. Daar komt echter nog bij, üqX de moderne Egyptenaren zich verheugen over het feit, dat een koningin het leven van den koning deelt en niet meer de oude harem. De Egyptische vrouwen hebben nog geen stemrecht maar onder hen is een zeer actieve beweging gaande, die moderne rechten opeischt. De houding van den koning ten aan zien van alle vrouwenvraagstuk ken zal ongetwijfeld mede afhanke lijk zijn van de opvattingen van zijn vrouw, wijl ook de jonge bruid even als haar toekomstige gemaal een moderne Westersche opvoeding ge noten heeft en zeer intelligent is. De bruid niet bij het huwelijk. Het huwelijk, dat binnen afzienbaren tijd in het zomerpaleis van den koning bij Alexandrië gesloten wordt, zal nog volgens de oude Mohammedaansche gebruiken plaatsvinden, d.w.z. de bruid zal er niet bij tegenwoordig zijn. Haar vader zal haar bij het huwelijk, dat voltrokken wordt door den rector van de Azhar-universiteit, die het re ligieuze opperhoofd van alle Mohammeda nen in Egypte is, vertegenwoordigen. Maar direct na de voltrekking van het huwelijk vindt er iets nieuws plaats, n.J. de huwe lijksreis, die tot nog toe in Egypte niet ge bruikelijk was. Misschien begint met deze reis over de Middellandsche Zee op het ko- ninjilijke jacht „Mahroessa" de reeks van \ër\\achte hervormingen, die het leven vim Egyptische vrouwen geheel zal verande ren,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2