Pieter van Cuyck's „Hongertocht" 0p Wieringen in 1789 Men voelt voor een vaste garnalendrogerij Hij ontdekte doodkisten uit den Noormannentijd Radioprogramma Ypelshoefeen aangenaam dorp - In den herberg met het duiveltje Uit onze Omgeving MARKTBERICHTEN Heffing op boter Dezer dagen waren wij zoo fortuinlijk uit een oud archief een brief op te duiken van den vermaarden Pieter van Cuyck, den 18-eeuwschen schilder, schrijver, archeoloog, oudheidkundige en kunstkenner den man, die in zijn t«d waardevol werk verricht heeft voor de hedendaagsche geschiedschrijvers en een bijzonder kenner van zijn tijd was. In den brief vertelt Pieter van Cuyck van een door hem gemaakte tocht over het toenmalige eiland Wieringen. Hij doet dat op zoo'n boeiende wijze, dat wij meenden deze onze lezers niet te mogen onthouden» Nu alle myne aanmerkingen over Texel aan U medegedeelt hebbende, zal ik U myn Vriend! noch iets zeggen omtrent Wieringen, maar het geen zoo veel niet zal kunnen wezen als van Texel, dewyl ik geen verblyf op die eilanden gehouden heb, maar dezelve alleenlyk bezien heb. Wieringen is voor het grootste gedeelte hoog Land, en van denzelfden als de hoog- tens op Texel, een leemachtige grond met keijen doormengt, zooals te vooren reeds be schreven is. Hier is noch al veel bouwland; en, wanneer het koorn gemaait is, loopen de schaapen en hoenders overal heen; de landeryen zyn hier af gemerkt met groote keisteenen; de wol, de kaas, en de lammeren, worden hier voor zoo goed als niet gehouden en gelden ook altyd minder, dan op Texel. Ik kwam liier met een boeijer by Westerland aan, alwaar thans slegts zeer weinige huizen staan; doch de over leden Opziener van 'Lands werken heeft my verhaalt, dat naar het noordwesten noch gevonden worden geheele straaten van gewezen Dorpen, welke, gelyk men by zeer laag water bespeuren kan, noch bestraat zyn; een gedeelte ven de kust naar het noordwesten staat ook geheel zonder dyk, is steil, en stuit door zyne hoogte en taaiheid de woede van de zee. Het Kerkje van Westerland. Het Kerkje van Westerland is het oudste, het welke ik hier omstreeks ergens in onze Provintie gezien heb; daar is veel duif steen aan, en het heeft zoogenoemde gegooten muuren, dat is, twee muuren, welker tusschen- wydte met cement en keisteenen is vol ge werkt; het choor is afzonderlijk gebouwt, en niet met de Kerk verbonden; en het bovenste gedeelte van den toren is waarschynelyk om- gewaait of verbrand. In dit Kerkje zyn oude zarken, die op stee- nen doodkisten gesloten hebben, wier steen van dien aart is, dat dezelve myns bedunkens, alhier gekoomen moet wezen te tyde, toen de Noormannen hier meester waren, die in de negende eeuw hier den baas gespeelt, en alles te vuur en te zwaard verwoest hebben; ik heb niemand aangetroffen, die zelfs by gissing iets maaken kon van de figuuren, die op deeze zarken zyn uitgehouwen, uitgezondert alleen da geene, die een kruis verbeelden (c). Van „Ypelshoef" en „Stroe" Hippolitus-hoef, in den gemeenen spreektrant Ypelshoef genoemt, is een aangenaam Dorp, vol huizen en boom gaarden; het Kerkje zal in de elfde of twaalfde eeuw gebouwt zyn; in het choor, hetwelk afgeschoten was, en niet gebruikt wordt, lagen onder een hoop puin en zand noch stukken van steenen beelden, die mogelijk, toen het binnenste gedeelte van de Kerk is ingestort, aldaar zyn neder- gesmeten; de kerk is in den jaare 1674 wederom herstelt. Van Ypelshoef wandelt men naar Stroe, hetwelke alleenlyk een arm Kapelletje is; boven de deur is een varken in opwerk of zoo- genoemt basreliëf van benthemmersteen uit gehouwen; dit dier, de getrouwe medgezel van St. Anthony, doedt zien, aan welken Heilige, dat Kapelletje was toegeweid. Van daar gaat de weg naar Oosterland; al wandelende zagen wy niet zonder aan doening, dat in den storm, die in de maand November van het voorige jaar hadt gewoed, geheele einden van den dyk met derzelver grondvest van rys en wier door den wind en zee waren opgeligt, en aan de andere zyde van het land waren gesmeeten. Octoberijijijijhk,3'jtnwD,h Sunkok, S ,ztoed.. s De Kerk van Oosterland L mede zeer oud, en het spyt my, dat ik dezelve van binnen niet bezien heb, alzoo ik naderhand vernam, da- er noch veele oude zarken in die Kerk leg gen, maar, toen wy daar kwamen, was het eene brandende zonneschijn, waarom ik het bezien van die Kerk. uitstelde tot myne we derkomst; doch toen ontbrak my de ty Welvarend den Oever. Noordoostelyk van Oosterland vonden wy het Dorp den Oever, hetwelke niet zeer oud schynt te zyn, en een slegt houten Kerkje heeft; hier leggen de kaagen en ligters, waarmede de Wieringers noch al veel naar Amsterdam en elders vaaren; door welke zeevaart zy veel gelds verdienen, waar door dat Dorp ook zeer welvaarende is-. Het Kaas- en Broodspel. Nu, myn Vriend! noch een woord nopens de lotgevallen van dit Eiland; in den jaare 1490 waren de Vlaamingen meesters van Wierin gen; in den jaare 1492 hadden de Wieringers evenais de Texelaars deel in de onlusten van het kaas- en broodspel, en wierden er ook evenals hunne buuren voor gestraft; in de jaare 1522 roofden en brandden de Gelder- schen op dit Eiland; hetwelk vervolgens zeer veel leedt in de stormen van de jaaren 1717, 1725, 1726, 1775, en vooral in dien van de maand November 1776, wanneer de dyk byna geheel vernielt wierdt, en geheele stukken dyks tot aan de andere zyde van het Eiland gesmeten wierden. Ongastvrij Wieringen. Eer ik Wieringen vaarwel zeg, moet ik U evenwel verhaalen, hoe wy hier den dag door- bragten; het was middag toen wy bezweet, vermoeit en hongerig van Ypelshoef kwamen, het geen ons aandreef om naar eene herberg te zoeken; wy tuurden naar een uithangbord zoo als een Sterrekyker naar een Staartstar, en vonden er eindeiyk een, hetwelk met een verkleind afbeeldsel van een rood monstertje beklad was, wiens uitzigt my al aanstonds een kwaad voorteken scheen te zyn; wy vielen als steenen neder op een bank, die in een groot voorhuis stondt, alwaar een hoop roomsche boonen in een hoek lag; de waardin kwam voor, en beantwoordde onze vraag, of wy daar eeten konden, met ja, wat believen de Heeren? wy vroegen om lamskarbonaden met een salaadje; och, zeide de vrouw, dat is op het geheele eiland niet te vinden, niemand eet hier versch vleesch, en des zoomers wordt er nooit geslagt; wel nu, was ons antwoord, wy zullen ons dan met struiven van gerookt spek of ham behelpen; doch dit wierdt weder om beantwoordt op deeze wyze, voorleden week hebben wy het laatste daar van opge- geeten, en ik heb geen kruim in huis; wy keeken eikanderen met lange gezigten aan en vroegen met een flaauwe stem, wat hebt gy dan? ejjeren, zeide het wijf, hetwelke wy toen zoo vriendelyk niet meer aanzagen; maar wy moesten geduld neemen; en toen wy zeiden, geef er ons dan wat salade by, antwoordde het onbarmhartige vrouwspersoon op een koelen toom, ik zal by de buuren gaan zoeken, of zy noch wat in hunne tuinen heb ben. Terwyl zy dat bezoek afleide, spraken wy over het voordeel van zich in eene groote Stad en voikryke Maatschappy te bevinden, alwaar men met minder omslag twintig goede schotelen kan doen gereed maaken, dan hier eijeren met salade bekoomen. Matigheid vóór alles. Toen evenwel de salade en de eijeren voor den dag kwamen en op de tafel ston den, vertroosteden wy ons met gesprek ken over den langmoedigen Epictetus, en over de lessen van de Stoïsche Wys- geeren, die ons geleert hadden, hoe wei nig een mensch tot zyn bestaan noodig heeft, de maatigheid zoo zeer geprezen hadden, en meer andere aanmerkingen hadden gemaakt, welke voor graage maagen niet zeer geschikt zyn; onder- tusschen aten wy ons Nebucadnezars salaadje, en merkten aan, dat die matige Vorst er nogh niet eens eijeren by hadt; ook was de wyn evenredig aan de maal- tyd. Maar, gelyk het geluk en het ongeluk, zich beurtelings in deze waereïd verwisselen, ver- zagtede deeze schraale kasteleinsche van het roode monster onze geemelykheid, toen wy haar het gelag rykelyk betaalden, dewyl zy ons te kennen gaf, dat indien wy des avonds aan het Dorp den Oever pleisterden, wy aldaar eene uitsteekende herberg vinden zouden; dat wy van de twee herbergen, die aldaar nevens eikanderen stonden, de laatste verkiezen moesten, alwaar de aanneemers van den dyk, waar aan toen gwerkt wierdt, hun verblyf hielden. Door dit troostelyke vooruitzigt aangemoe- digt, gingen wy weer welgemoed op reis, en telden met eikanderen op, welke goede schotels eene boerenwaardin ons al zoude kunnen geeven; wy vonden er in onze ver beelding genoeg, het geen ons verlangen ver meerderde, en onze schreden deedt verdub belen. Eeieren met sla... sla met eieren. Eindeiyk kwamen wy op de gewenschte plaats; naar een goed avondmaal te vraagen was het eerste werk; maar och! wy onder vonden al aanstonds, dat men van verdriet of schrik niet sterft; lees de saamenspraak van die middag eens na, en ik heb U alles gezegt, wat hier wederom het gesprek uitleverde; het eenige onderscheid bestond in deeze taal kundige verandering, dat, daar wy des mid dags salade met eijeren gegeten hadden, wy des avonds eijeren met salade aten; dit, myn Vriend, is eene waare schildery van dien dag, dien ik, met eene zwarte kool getekent heb, wie zou nu zegen, dat men in ons lieve, ryke, Holland plaatsen aantreft, alwaar men om te kunnen eeten en drinken op zyn Spaansch moet reizen. De andere zijde der medaille. Des anderen daags, toen het wederom zeer warm was, moesten wy andermaal van de ééne zijde van het eil&nd tot de andere,te weeten, van het Dorp den Oever tot Wester land kuijeren; en dus kwamen wy, al lenden sleepende, eindelijk des middags te één uur wederom aan den hoek, alwaar ons vaartuig lag, hetwelke met goeden wyn voorzien was; aanstonds wierden er vier of vijf flesschen naar de nabygelegen boerenherberg gebragt; en hier wierdt onze vraag naar struiven met ham, door een jong, lief, en zindelyk boerin netje met een bevallig ja beantwoord; o, weldoende Natuur! wat zijn de vermaaken, die Uwe noodzaakelykheden ons verschaffen, niet lieflyk! aangenaam hoekje van het een zame Wieringen, mooi en vriendelyk meisje! lekkere struiven! wyn, daar ik Jupiter zeiven op zoude hebben durven onthaalen! wanneer ik onlustig ben, herroep ik U slegts in myn geheugen; en ik ben daadelyk opgeruimt. Vergeef my, myn Vriend! deeze dichterlyke uitstap, maar ik kan van Wieringen niet spreeken, zonder my dat voorval te binnen te brengen. Naar Nieuwediep. Ten laatsten moesten wy dit hoekje weder om verlaaten; wij stapten in de boeijer; de wind kletterde in de zeilen; en de Schipper stuurde ons naar het nieuwe Diep; wy had den ter linkerhandde zoogenoemde Zand gronden, alwaar de lootsen, volgens hun ver haal, de overblyfsels der muuren van eene groote Stad zouden gevonden hebben; doch het spyt my, dat ik gedurende myn lang ver blyf op Texel zulks niet eens zelf heb gaan onderzoeken; want dan zouden muuren van die groote Stad mogelijk in die van een Kerk hof verandert zyn; immers ik heb te meer malen ondervonden, hoe weinig staat te maaken is op het verhaal van lieden, die geene kunde bezitten, en wier oordeel niet geoeffent is. (c) Zyn die Figuuren Grafschriften in Runnische letteren? (P. v. C.). DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937. Hilversum I. AVRO-uitzenidng. 11.0011.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Jetty Cantor's Ensemble. 11.00 Lezing. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuizek. 1.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.15 Lyra-Trio en gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Kinderhalfuur. 5.30 Orgel, viool en saxofoon. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.30 „Een jaar los van het goud", causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 „Roep Meneer Zwam eens", opera. 9.00 Chansons. 9.30 Radiotooneel. 10.05 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 10.45 Actualiteitsflitsen. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO Dans- orkest. 11.4012.00 Orgelspel. Hilversum H. KRO-uitzending. 8.00—9.15 én 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 De KRO-Melodisten, solist en gramo foonmuziek. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 „Is dilettantisme in de muziek een zegen of een vloek", causerie. 6.20 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 „Schoonheid in Nederlands Polderland", causerie. 7.35 Sporthalfuur 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 De Lecuona Cuban Boys. 9.00 Causerie over de a.s. modecursus. 9.01 KRO-Orkest en solisten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 4de en 5de acte van de opera „Pelléas et Mélisande" 11.15 Beirchten ANP. 11.2512.00 Gramofoonmuziek. ANNA PAULOWNA Kleuren in huis en bij de kleeding. Als u of ik, lezer of lezeres, moesten ver tellen wat kienr is, zouden we er ons waar schijnlijk in één enkel zinnetje met een Jantje van Leiden vanaf maken. Maar als iemand als de heer A. V. Hartogh, architect N.I.V.A. te Haarlem, die eenige jaren heeft gestudeerd om in „het wezen" der kleuren door te dringen, een lezing komt houden voor de afd. van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen en over boven genoemd onderwerp, dan zijn een paar uur tjes daarover eigenlijk veel te kort. Wat moeten wij er in ons verslag dan wel van maken? Laten we ons maar bepalen tot een paar van z'n conclusies. Hoewel zei spr., en we gaan dan de the orie, wat kleur eigenlijk is, maar stilzwij gend voorbij hoewel 't kiezen van kleu ren een integreerend onderdeel is van vele beroepen en ook de huisvrouw zich vaak voor dit werk geplaatst ziet, is er nog maar weining studie van dit onderwerp gemaakt en de resultaten, hierbij bereikt, zijn maar zeer poover. De oorzaak 'hiervan dienen we te zoeken in de relatieve waarde van de kleur. Een kleur op zichzelf, zonder entou rage, is iets geheel anders dan een kleur te midden van andere kleuren; eenzelfde kleur zal, op andere wijze belicht,, door schaduwwerking en reflexen en onder inwer king der omringende tinten, telkens een geheel andere lijken. Een ander moeilijkheid is, dat de rijkdom aan kleuren zoo groot is, dat de kleuren en tinten bijna niet zuiver te bepalen zijn. Een grasvlakte b.v. is groen, i maar bij nauwkeurige beschouwing blijkt die groene kleur te zijn samengesteld uit een oneindig aantal variaties van die kleur, zooveel tinten, dat we er geen afzonder lijke namen voor hebben. Spr. ging ook in op het verschillend rea- geeren op kleuren. Kleuren hebben ook een psychologische uitwerking, waarmee reke ning is te houden bij hei inrichten van zie kenhuizen, woon- of slaapvertrekken, werk kamers, enz. Na de pauze gaf spr. eenige voorbeelden van het toepassen van verschillende kleu ren al naar gelang het mobile (beweegbare) of immobile voorwerpen gold. De lichtere kleur van de automobielen suggereert snel heid, zei spr., de lichte kousen der dames en geven haar iets viefs. Bij het kiezen van een kleur voor een huis dient ook gelet op de omgeving. Maar altijd, zoo besloot spr. zullen we vóór alles persoonlijk moeten zijn. Wat bij den een past, harmonie.ert niet bij den an der; de juiste kleur kiezen we met ons in nerlijk de kleur geeft ons innerlijk weer. Na deze lezing dankte mevr. Keijzer-de Jong, voorz. van de afdeeling, allereerst den spreker, bracht den dank over van de afd. van het Witte Kruis aan die dames, die door huisbezoek 200 nieuwe leden voor Wijkverpleging wonnen, deed nog een paar mededeelingen en sloot de vergadering, na dat eerst nog mevr. Wilms tot afgevaar digde ter algemeene vergadering werd be noemd. Vergadering „Vischlust". „Vischlust" vergaderde Zondagmiddag bij den heer W. Kossen. Na het openingswoord van den heer P. Smit, las de heer Winnubst het jaarverslag. Het aantal leden, waaronder ook eenige dames zijn, steeg van 14 tot 24, het aantal donateurs van 2 op 29. De rekening van den heer Bregman werd goedgekeurd. De ontvangsten waren f 101.70, de uitgaven f63.46V2, waardoor het saldo van f 14.65 steeg tot f 52.88V2- De vereeniging stelde voor het seizoen 19371938 twee bekers beschikbaar, voor het grootste aantal gevangen baarzen en voor den grootsten baars. Besloten werd de vereenigingsgelden op de Boerenleenbank te beleggen. Nadat de heeren H. Siebenga en J. Rozen broek als bestuursleden waren herkozen en de volgende wedstrijd, te houden in de Mo lenvaart en met „vrij aas", was vastgeseld op Zondagmorgen 10 October, volgde slui ting. WIERINGEN DE OFFICIEELE INGEBRUIKSTELLING VAN HET SUCCES-TERREIN. Een feestelijke middaq. De opgewekte marschmuziek van „Harmo nie" deed Zondagmiddag een stroom van bezoekers naar het Succesterrein vloeien. Naar schatting waren wel een 8 a 900 per sonen aanwezig. Nadat de muziek zich, omstuwd door talrijke aanwezigen, op het terein had opgesteld, nam de voorzitter van Succes de heer Oden het woord. Hij bracht dank aan alle instanties, die aan de verbetering hun medewerking hadden verleend en gaf daarna het woord aan burgemeester Kolff. Deze filiciteerde Succes met het fraaie terrein. Spr. hoopte dat Succes nog veel plezier van het terrein zou beleven en er nog menige overwinning zou vieren. Hierna verklaarde Burg. Kolff het terrein voor ge opend. Harmonie speelde daarop het Wilhelmus Tenslote werd het woord gevoerd door den Voorzitter van het bezoekende „VUen- wijckers" die Succes complimenteerde met het mooie terrein. Vervolgens werden door de dames van de gym., o.i.v. den heer Pennekamp knotsoefe ningen gedemonstreerd, enz. terwijl Harmo nie die daarbij begeleidde, de nog resteeren- den tijd met marschmuziek vulde. Daarna volgde de spannende voetbalmatch Tenslotte dient niet overmeld te blijven dat Harmonie in de pauze een vroolijke rondmarsch maakte (men waande zich in het stadion) en dat de dames T. de Wit en G. Snooij ons vergastten op hun mooie vrije oefeningen. Wielerclub Wieringen. Gistermiddag vergaderde in het Wieler baan-restaurant bovengenoemde vereeniging De scretaris de heer J. W. J. Cornelese opende de vergadering, daar de presidente verhinderd was. Misschien zegt de secretaris is dit ook mijn laatste vergadering met jul lie geweest, want zooals jullie weten ga ik mij elders vestigen. De hierna voorgelezen notulen werden on veranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van de fede ratie, waarin deze mededeeling doet van een te houden kampioenswedstrijd op den weg te Midden-Beemster. Hieraan kan de ver eeniging echter niet deelnemen. Een schrijven van de Wieringer Wieler baan waarin deze het lid Kreijger geluk- wenscht met z'n kampioenschap van de Fe deratie op de baan. Dan is er nog een schrijven van R. Post, waarin deze, door werkzaamheden genoopt, bedankt als bestuurslid van de vereeniging. De kascommissie doet bij monde van S. Lont verslag en zegt de boel in orde bevon den te hebben. De heer Duijnker brengt hier na verslag uit, waaruit biijkt dat de Ont vangsten tot 23 Scpt. waren f 659,43. Uitgaven f 625.12. Saldo f 34.31. Nog te innen gelden f 21.10. De secretaris memoreert dan in een uit voerig verslag de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Bestuursverkiezing. Voor de stemming was het bestuur als volgt samengesteld: Mevr. de HaanBoskcr, pre., J. W. J. Cornelese. secr.. Alb. Duijnker, penningm., C. Omis en R. Post, commissa rissen. Na de stemming was het als volgt; Mevr. de Ilaan-Bosker, pres., N. Th. P.oersen, sec., Alb. Duijnker, penningm., C. Omis en K. Rot gans, commissarissen. De Kascommissie wordt als volgt samen gesteld: W. de Vries, Korshuize, J. Kreijger. Als wedstrijdcommissie werd benoemd Gel- tof, K. Rotgans, C. Korshuize, res. Alb. Duijn ker. Vervolgens wordt het maandprograin- ma vastgesteld. Hierna worden nog wat huishoudelijke za ken besproken, waarna de heer Duijnker den heer Cornelese dankt voor het vele door hem voor de club gedaan (applaus). Sluiting volgt. Gecombineerde vergadering van de Visschersvereeniging D.E. T.V. en Motorvisschersvereeni- ging „Woeringen", in Hotel de Haan. Deze vergadering was gistermorgen be legd om een bespreking te houden over de financieele regeling der garnalendrogerij, welek thans in werking is en voor 4 maan den is gehuurd. Op de vorige vergaderingen moest men zich bepalen tot het maken van gissingen, thans is er wat meer overzicht over deze zaak. Gebleken is dat er garnalen be trekkelijk dicht bij de haven te Den Oever zijn te vangen, dat het visschen op zich zelf rendabel is en dat het drogen ook rendabel is. Dit wil niet zeggen, dat de drogerij, wel ke thans in huur is en werkt, winst af zal werpen. Dit is ook te begrijpen, als men weet welk een voorbereidende werkzaam heden moesten worden verricht. De opkomst op deze vergadering was be vredigend, toen voorzitter J. J. Tijsen open de met welkom. Spr. memorerede hoe de zaken er thans bij staan en we concludee- ren daaruit dat steeds betaald moet worden en dat de inkomsten pas later komerf Er is dus bedrijfsgeld noodig en het bestuur kan dat zelf niet voorschieten en ook de vereeni- gingen kunnen dat niet betalen. Met deze inleiding houdt spreker de vergadering voor geopend. Notulen worden met goedvinden niet ge lezen. De secretaris, de heer Jb. Lont leest enkele van de vele correspondentie-stukken voor, van den Economischen Technologischen Dienst. De voorzitter is de meening toegedaan, dat als een garnalendrogerij zelf ter hand genomen wordt, deze wel levensvatbaarheid heeft. De financiering. Om de thans in werking zijnde drijvende garnalendrogerij te financieren, vraagt voorz. van de vergadering de machtiging om bij de Boerenleenbank Wieringen gel den in loopende rekening in voorschot op te nemen tot een bedrag van f 10.000. Allen zijn hiervoor. De secretaris vraagt de vergadering of 't bestuur moet doorgaan met het voorberei dend wprk, om te komen tot stichting van een eigen garnalendrogerij. Er is reeds sprake van een N.V. in oprichting, waarbij 38 personen medewerking toezegden, met 'n bedrag van f 2800.— in aandeelen a f 50. De rondvraag. De heer C. Bakker Johz. zou het aan willen houden op een drijvende drogerij. Daartegen zijn zooveel bezwaren, dat daaraan niet gedacht kan worden. De heer N. Tijsen wil spijkers' met koppen slaan en nu tot oprichting van een vaste drogerij overgaan. De voorz. en de secretaris doen dan een boekje open van hunne ervaringen op dat gebied en dat moet voor een visscherman wel bedroevend zijn. De medewerking was nog niet groot. De spreker zegt toe voor de zaak eens flinke reclame te maken. Niets kan voorz. aangenamer zijn. De heer Jn. Poel laat bemoedigende klan ken hooren, betreffende het visschen op garnalen, en hieruit blijkt dat met onder linge medewerking hij' de visschers veel is te bereiken. Voorzitter zegt dat ook deze spreker met zijn collega's regelingen kan treffen, en voorz. hoopt tevens dat Poel succes zal hebben. Uit de verdere geanimeerde samenspraak op de vergadering kunnen we afleiden, dat men al meer aanvoelt dat hier een vaste garnalendrogerij moet komen. En wij be amen dit ook, Wieringen is voor industrie een bij uitstek gunstig gelegen plaats. Voorzitter sluit hierna de vergadering. ALKMAAR, 25 September. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 4 melkkoeien f 220260, 6 overhouders en 2 bokken en geiten, waarvan de prijzen niet genoteerd. ALKMAAR, 25 September. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: groothandel 72V2771/-; cent en kleinhandel 7577^2 cent. Handel goed. Kipeieren (groothandel) f 55.35 en Eend eieren f 3. Handel matig. ALKMAAR, 25 September. Eierveiling. Aanvoer: 150.000 kipeieren: 56—58 Kg. 4.75—5.05, 58—60 Kg. 4.80-5.10, 60—62 Kg. 4.S5—5.25, 62-64 Kg. 4.90—5.35. 6466 Kg. f 55.45, kleine eieren 40—54 Kg. 2.954.55 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 27 Sept. Aanvoer: 5800 Kg. uien 2—2.70, drielingen 2.40—2.60, grove 2.30-2.90, gele nep 7—7.10, 1700 Kg. spercieboonen 5—8.40, 150 Kg. kro ten 1.40—1.60, 4650 Kg. roode kool 1—1.30, 52200 Kg. witte kool 1—1.20. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Sept. Aanvoer: 1000 Kg. bl. eigenheimers 2.60, 24.000 Kg. uien 2.502.80. drielingen 2.30 2.50, grove 2.60—2.80. gele nep 6.60—7, 6800 Kg. peen 1.20—1.40, 400 Kg. spercieboonen 77.90, 500 Kg. rammenas 1.90, 3000 Kg. kroten 1.50—2.40, 13000 Kg. roode kool 1.70— 2.80, 65.000 Kg. witte kool 0.90—1.10, 9000 Kg. gele kool 11.50. ALKMAAR. 27 September. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 81 vette koeien f 165280, graskalveren f 3048. 25 vette kalveren f 40—70, per Kg.. 45 tot 80 et., 50 nuchtere kalveren f 818, 29 vette schapen f 2335, 268 vette var kens 5559 ct. per Kg., 16 biggen van pl. m. 10 weken. De heffing op boter en de vervoervergun- ning is voor de week van 26 tot en niet 2 October, behoudens tusschentijdsehe wijzi ging, weder vastgesteld op 50 cent per k;g.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3