nieuwe abanné'ï in drie dagen! Jt^emLa ABDIJSIROOP Maandag 27 September 1937 tflacUrvLeuwj De animo voor de kindermiddagen Jongen in de Buitenhaven gevallen Mr, J. A. H. Coops overleden De kinderpagina van 't Juttertje Jubileum-tournee Wognum's Zangkoor Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte Feestavond van de mond- accordeonvereeniging „Ons genoegen" Dat zegt meer dan kolommen-lange artikelen, dat de Heldersche Courant het blad is voor U en Uw gezin. De volgende dagpremies werden Zaterdag nog toegekend. Een halfjaar de Heldersche Courant gratis aan: C. SCHENDELAAR, Keizersgracht 61 HEMELRIJK, 2e Vroonstraat 34 Een kwartaal gratis de Heldersche Courant voor HEYBLOK, v.d. Veerstr. 23, Julianadorp M.C. HOOGENBOSCH, Weststraat 66 C. Sweep, Vijzelstraat 169 Zweedsch stoomschip zat vast op de Zuidergronden Onsterfelijke melodieën Hond slaapt in een étalage zijn geen ÖJtt(co-Alen Dictators ontmoeten elkaar M, Burgerlijke Stand van Den Helder De animo onder onze jeugdige lezers, om mee te werken aan den Kindermiddag, is zoo groot gebleken, dat wij de aanmelding stop moeten zetten. Ongeveer tachtig kinderen gaven zich Zaterdagmiddag op. Deze gaan morgen voor de keuring, wat hun stem be treft en daar zullen er zeker verschillende sneuvelen, doch dat is aan de beoordeeling van den heer De Hoogh. We zullen trachten zoo veel mogelijk kinderen te houden enjdan b.v. twee groepen te vormen, die om beurten op treden en in. Den Helder waarschijnlijk ge zamenlijk kunnen zingen. Ten opzichte van den laatsten zin in ons stukje van Zaterdag moeten we een kleine aanvulling geven. „Er zijn geen kosten aan verbonden", zoo schreven wij. Nu is dit niet heelemaal juist. Alle repetities zijn gratis en natuurlijk ook de tochten naar de verschil lende dorpen, maar voor de operette is een eenvoudig jurkje vereischt en dat zullen de ouders zelf voor hun kinderen moeten maken of koopen. Het zal slechts een gering bedrag vragen, doch wij melden, het even, omdat wanneer dit een bezwaar zou kunnen vormen, men zijn kleintje morgen niet naar de eerste repetitie behoeft te zenden. Het tijdstip en de plaats van verzameling zullen wij in ons nummer van morgen nader bekend maken. Door opvarende van de M 2 gered. Gistermiddag waren, zooals dat trouwens regelmatig op vrije Woensdag- en en Zater dag- en Zondagmiddagen geschiedt, eenige jongelui op de Buitenhaven, bij Hr. „Java", aan het spelen, toen. door een onvoorzichtige beweging, een jongen van den kant gleed, regelrecht in het water. Op het hulpgeroep met een halve minuut een opvarende van den mijnenlegger M 2. present, die niet aarzelde oogenblikkelijk reddingspogingen in het werk te stellen. De redder, de stoker-olieman van Mecklen- burg smaakte het genoegen den jongen, een zoontje van den heer G. van Stralen, uit zijn hachelijke positie te bevrijden (hij was reeds onder water verdwenen). Een woord van hulde voor dit snelle optreden is hier o.i. zeker op zijn plaats. Na een langdurige ziekte is Zaterdag nacht, 43 jaar oud, in het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn overleden mr. J. A. H. Coops, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Mr. Coops werd in 1935 benoemd tot lid der Tweede Kamer voor de Liberale Staats partij „de Vrijheidsbond", als opvolger van mr. A. G. A. ridder van Rappard. Bij de jong ste Kamerverkiezingen verkreeg hij geen zetel. De heer Coops is 9 Januari 1894 te Den Helder geboren. FIETSEND ACHTEROMGEKEKEN. En de gevolgen daarvan Gistermiddag, te omstreeks 12 uur kwamen 2 dames aangefietst op de Binnenhaven, ter wijl een jongmensch, eveneens gezeten op een tweewieler, van de tegenovergestelde richting kwam (richting Zuidstraat). Toen de jongeman vlak bij de dames was, be ging hij de onvoorzichtigheid eenigen tijd ach terom te kijken, waardoor hij op een gegeven oogenblik pardoes tegen de twee fietsen aan botste. De dames sloegen tegen den grond, waarbij bleek, dat de japon van de eene er niet zonder „kleerscheuren" was afgekomen. Ook de arm van deze dame was leelijk geschramd, zoodat een voorbijganger haar moest verbinden. Door een technische fout is Zaterdag, zeker tot teleurstelling van velen onzer jeugdige lezers, de Kinderpagina uit de krant geble ven. Wij brengen haar vandaag. In verband daarmee kunnen de raadsels nu, inplaats van tot Woensdagavond, tot Donderdagmorgen negen uur ingeleverd worden. Neen, een. jubileum-concert is dit niet ge worden: daarvoor waren de menschen te zeer in massa thuisgebleven. Wèl voor zanglief hebbers een delicatesse van den eersten rang. Twintig jaar is het geleden, dat dit „Wog num's Zangkoor" werd opgericht, en twintig jaar is het dus ook geleuen, dat „de Wog- nummers" tengevolge van het overlijden van hun directeur en oprichter, den heer W. Saai, uit elkander gingen. Maar de zoon, D. Saai Wz., tezamen met de oude getrouwen van de over het geheele land bekende Vereeniging, zette de traditie voort en uit de puinhopen van wat eenmaal „de Wognummers" geweest waren, verrees het jongere '„Wognums Zang koor". Zeer zeker heeft het Zondagavond de tra ditie en de reputatie van wijlen Willem Saai hooggehouden, en ofschoon het niet de be kendheid bezit van den voorganger; ook als „Wognums Zangkoor" vormt het een ver eeniging van den eersten rang, die ons een programma bood, dat select was van samen stelling. Het koor beschikt daarbij over de artistieke medewerking van den heer G. van Ravenzwaaij. Het eerste deel van het met zorg gekozen programma was reeds aanstonds zeer veel zijdig. Naast 17e eeuwers als Buxtehude, Praetorius en Lotti ontmoetten we er Men- delssohn, Michiel Haydn en Bruckner naast onzen eigen Diepenbrock. Het gaat niet aan al die nummers hier te bespreken; buitengewoon aantrekkelijk was de oude Paaschzang van Michael Praetorius, waarbij een apart vrouwensextet den beurt zang van de engelen vertolkte. Van Mendelssohn kregen we vier „Spreu ken", evenzeer op de christelijke feestdagen betrekking hebbend, en van Diepenbrock een 15e eeuwsch bruiloftslied. Met enkele composities van Bruckner werd het eerste gedeelte besloten. Na de pauze kregen we een drietal Vale- rius-liederen. Vooral het lied van het „Haes- ken" werd zeer geestig en vlot vertolkt. Van Donati, die leefde van 15201603, was er een allergeestigst dansliedje, geschreven in 4/4 maat, waarin elke stem zijn eigen 3/4 maat danst, hetgeen een bizonder effect maakt. Orlando di Lasso's Landsknechtsserenade werd in 't Italiaansch gezongen. Het spijt ons. maar de compositie van N v. d. Linden kon ons niet zeer bekoren. Met Alphons Diepenbrocks „Den Uil" werd het programma besloten, doch niet dan nadat dit nummer gebisseerd was. En dat was het besluit van een concert, waarvan het publiek (helaas te weinig in getal!) zeer genoten heeft. Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akkers Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bq beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bjj borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. T)p uitsluitend van plantaardigen aard zijnde weiVzame bestanddeelen uit. welke Abdijsiroop een wereld-v^aardheid hel> Abdijsfroop ^nog uitgebreiri door de toevoe^n| ^oet^beschouwd6 vzorder^afs krachtigste'mid- dei ter verdrijving van den hoest en van gibm. De plantaardige extracten, in Abdgslroop ver werkt. werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige aamen- AbdijsU(f(^rlt,.Aewïrrtld3t béste* Ho* st-siroop". Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40,14.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Het seizoen der Feestavonden is weer aan gebroken. Zoo hield Zaterdagavond de mond- accordeonvereeniging „Ons Genoegen" haar eerste feestavond in Casino. Niet alleen de eerste feestavond van dit sei zoen, maar tevens de eerste, die zij zelf orga niseerde. „Ons Genoegen" bestaat nu precies een jaar en dit jaar is voor deze vereeniging een succesvol geweest. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer Kortman, de geschiedenis van de vereeniging. Van een heel simpel begin, n.1. het spelen op gevoel, was men overgegaan tot het spelen van muziek en dat dit een buiten gewone vooruitgang beteekent hebben wij kun nen constateeren. De vereeniging stelt zich vooi' om eventueele baten van haar avonden ter beschikking te stellen van vereenigingen ter bestrijding van de t.b.c., tevens zal zij in ziekenhuizen of rust huizen voor muzikale verpoozing zorgen. Alzoo een louter philantropisch doel, dat zij zich stelt. Wat1 de avond zelf betreft, deze is in alle opzichten geslaagd te noemen. De heer Den Boer, de leider van deze vereeniging, heeft reeds beste resultaten bereikt en het hartelijk applaudiseeren na ieder nummer, was het beste bewijs, dat men het gebodene op prijs stelde. Vooral het Largo van Handel, dat door een kwartet werd gespeeld, bleek een dankbare compositie. Technisch was alles wel niet in orde en men greep ook nog wel eens mis, maar toch werd het geheel .goed vertolkt en men kon duidelijk de wil bemerken om deze prachtièe compositie van Handel, die voor deze jonga vereeniging wel iets te zwaar was, zoo goed mogelijk uit te voeren. De Zaag-solo van den heer P. Vonk, als inter mezzo bedoeld, viel er bij het publiek^iitstekend in. Men applaudiseerde zoo lang tot de heer Vonk een extra nummer ten beste gaf. Ook de medewerking, die de tooneelveree- niging het Noorderlicht, verleende, met haar tooneelstukje van J. yan Maurik Jr. „Pakket ten voor Dames", was een goede afwisseling in het programma. Dit tooneelstukje werd reeds eerder door het Noorderlicht opgevoerd en toen uitvoerig door ons besproken, zoodat wij hier niet nader op terug behoeven te komen. Alleen zij opgemerkt, dat vooral de tweede acte op een buitengewoon geestige wijze werd gespeeld, zoodat er veel en hartelijk is gelachen. Rest ons nog te vermelden, dat de Casino band op een uitstekende wijze haar gedeeite van den avond heeft gevuld en een gezellig bal, waarvan de leiding in handen van den heer Schaap berustte, den avond besloot. Deze eerste uitvoering van „Ons Genoegen" kan niet anders dan tot volle tevredenheid van bestuur en leden zijn verloopen en zal zeker een aan sporing zijn om dat wat reeds bereikt is tot een hooger peil op te voeren. v Op eigen kracht vlot gekomen. Gistermiddag heeft het Zwèedsche s.s. „Eva", dat geladen was met ijzer, geduren de eenige uren vast gezeten op de Zuider gronden. Direct na ontvangst van het be richt van de stranding is de sleepboot „Utrecht" van bureau Wijsmuller ter assis tentie uitgevaren. Zonder van de hulp van deze boot gebruik te maken is de Zweed laat in den middag op eigen kracht vlot gekomen. Het schip heeft zijn reis naar Kopenhagen daarop full speed voortgezet. Voor het eerst sedert vele maanden heeft gistermorgen in het Rialto-Theater een film gedraaid, welke zich niet eigent voor de avondprogramma's, en zoodoende voor een ander publiek in een morgenvoorstelling ge geven wordt. Voor alles zij opgemerkt dat deze film, die luistert naar den naam „Onsterfelijke Melodieën", in feite géén intellect-film is. Integendeel, het is een film die zeker niet is gebaseerd op het een of ander, het intellect belang inboezemend, onderwerp, doch integen deel, een gewone bewerking van een zuiver romantisch gegeven betreft. „Onsterfelijke Melodieën" werd vervaardigd naar aanleiding van het feit (tenminste naar alle waarschijnlijkheid), dat de mensch ook heden ten dage nog bij tijd en wijle zijn portie romantiek van noode heeft. En als men weet dat „Onsterfelijke Melodieën" werd gebaseerd op enkele composities van den inderdaad 'onsterfelijke Walzerkönig Johann Strauss, dan weet men tevens, dat de romanticus hier naar hart en ziel zijn lusten kan botvieren. Het is alles Weenen wat de klok slaat: Weenen circa 1880 met alles wat daaraan annex is. Dames in creoline's en queu de Paris, juffrouwen en jonklieden, flaneerend langs het Prater en kushanden wisselend ach ter ritselende gordijnen. In het midden hiervan Strauss, componee- rend achter de piano, en... als jeune premier. Deze film behoort niet tot de super-klasse. Verre van dat. Ook het gegeven is niet bijster origineel en reeds vele malen eerder tot stof van dergelijk scenario geweest. Dat alles evenwel doet niets ter zake. waar het betreft de appreciatie van hem of haar, die nog altijd, juist in dezen tijd, verlangt naar een bete romantiek. Rest ons te vermelden, dat in het bijpro gramma enkele interessante vóór-films draai den, waarvan die over Java met zijn vulkaans buitengewoon interessant genoemd mag wor den. Het is prettig, dat de heer Van Twisk in het geven van enkele goede bij-nummers zich nimmer van den karigen kant laat zien. DE NOVA-SENTO ESPERANTO-CURSUS. Op den Nova-Sento esperanto-cursus kunnen nog enkele leerlingen geplaatst worden. Zij, die hieraan alsnog wenschen deel te nemen, gelie ven hun aandacht te wijden aan de advertentie, welke in dit nummer werd opgenomen. VERBEELDDE HIJ HET ZICH? De bezitter van een pakhuis in de Molen straat vertelde op het hoofdbureau, dat on- gewenschte bezoekers zich in zijn pakhuis op hielden. Bij het onderzoek, dat de politie direct in stelde werd echter niemand ontdekt, terwijl er geen sporen aanwezig waren, dat iemand zich in het pakhuis had opgehouden. Het gebeurde vanmorgen, omtrent 't zesde en zevende uur van den dag. In de étalage van een bekend modehuis. In genoemde éta lage, rijkelijk voorzien van smaakvolle bont jasjes, charmante japonnen (kant-omhangen), andere jasjes (met moderne applicatie) lag een hond. En wat voor een hond: een dier, zwart als eens de helhond Gherberus geweest moet zijn, met geloken oogen, liggende op een stuk bontvel. De Maandagochtend-gangers bleven staan: geen enkele uitgezonderd en verbaasden zich aan dit zeker niet-alledaagsch schouwspel, want het was een canis familiaris van opval lende afmetingen, die daar in waarlijk onbe schaamde luiheid zijn Zondagsroes lag uit te pitten. Velen stonden te kijken naar den étalage hond; sommigen spraken het vermoeden, uit, dat het dier stervend was, anderen vermoed den, dat het een grenzelooze brutaliteit van het zwarte beest was, terwijl weer een ander deel hierin een nieuwe reclame-attractie zag. Al deze belangstelling onderging de bouvier met waarlijk hondsche onverschilligheid. Hij knipperde met z'n linkeroog en wuifde zoo bij tijd en wijle met het stompje staart. Om dan weer behaaglijk weg te kruipen in het bont, peinzend over de voorbije Zondagsche vreugden. Zoo sliep deze hond in de étalage van een modemagazijn, onbekommerd over de zorgen des levens, zijn hondenslaap, tot vreugde en verbazing van hen, die via de Koningstraat hun emplooy opzochten. DOOR EEN HOND GEBETEN. Een bewoner van den Kanaalweg deed aan gifte, dat zijn zoontje door een hond is ge beten. RIJWIELDIEFSTAL VINDT NOG STEEDS PLAATS. Een bewoner van Breezand, die zijn rijwiel onbeheerd voor een café in de Keizerstraat had staan, deed aangifte, dat zijn karretje is ontvreemd. In de Prins Hendriklaan werd een rijwiel- belastingmerk van een fiets gehaald. DRANKMISBRUIK. Een tweetal personen, die te -diep in het glaasje hadden gekeken zijn ter ontnuchte ring in het hoofdbureau opgesloten. DE BALDADIGE JEUGD. Een winkelier uit de Spoorstraat deed aan gifte, dat de jeugd 's avonds in zijn portiek baldadigheden uithaalt. U krijgt het getd met rente op rente terug et meer dan gewone belangstelling ziet Europa uit naar de resultaten van het bezoek van Mussolini aan Hitier. Aan de regie heeft niets ontbroken. Geweldige „geestdrift" (in hoeverre ze echt is zullen we in het midden laten) en een reeks van feestelijkheden, van het formaat zooals onze Oosterburen die ver staan te organiseeren. De besprekingen tusschen Mussolini en Hitier zullen ongetwijfeld een ander karakter dragen als ze gehad zouden hebben voor de conferentie van Nyon. De krachtige, eenstem mige houding door Engeland en Frankrijk aan den dag gelegd, zullen zeker een stempel drukken op het onderhoud tusschen beide dic tators. Een remmende factor voor onbedacht zame besluiten zal de Engelsch-Fransche een heid vormen. Waar beiden bovendien duidelijk hebben te kennen gegeven Duitschland en Italië niet van hun saamhoorigheid uit te slui ten, zullen Mussolini en Hitier hebben te kie zen tusschen een sterker isolement of tus schen een gezonde en waarachtige samenwer king. Die is nog mogelijk. Engeland en Frank rijk hebben dat de laatste maanden getoond. Zal Duitschland en Italië daarvoor blind zijn of zal men ter elfder ure nog beseffen, dat alleen op zeer gezonde, eerlijke basis van samenwerking, de belangen van de landen individueel het best gediend is? In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda over het eerste onderhoud tusschen Mussolini en Hitier: De beide leiders stellen hun solidariteit in den dienst van den vrede. Van de elementen, waarop deze vrede gebaseerd moet zijn, zijn er vier van het grootste belang. 't Klinks mooi. Men vindt elders de vier elementen. We willen slechts even stilstaan bij twee ervan. Ten eerste moeten het fascisme en het nationaal-socialisme bij de andere landen, wien zij overigens geéhszins hun ideolo gen willen opleggen, volkomen begrip en de hun toekomende achting vinden. Een eisch, dien men redelijkerwijs zou mo gen stellen, als beiden zich werkelijk hielden aan de belofte, dat zij hun ideologieën niet aan anderen willen opleggen. Maar daarvan is in de practijk niet veel terecht gekomen. We willen slechts den naam „Spanje" uit spreken. En dan, als men achting eischt, dan moet men die achting waardig zijn. We willen wederom slechts twee feiten noemen: beknot ting van geestelijke vrijheid, den strijd tegen de kerk. Het zijn redenen waarom men Duitschland en andere totalitaire staten niet de hun „te- komende achting" kan toedragen. Een ander element stellen beiden voor de voorwaarde van den vrede. Alle landen moeten in Europeesche solida riteit gemeenschappelijk tegenstand bieden aan de afbrekende machten en eindelijk de gemenschappelijke gevaren begrijpen. Welke „afbrekende machten" worden be doeld en welke „gemeenschappelijke geva ren" We leggen het den lezer slechts voor. We zullen deze week ongetwijfeld nog op een en ander terugkomen. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Slechts een vrouw" en „Bij de Jantjes", Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Zigeunerprinses" en „De Veroveraar van Indië". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Bannelingen van het Duivelseiland" en „Het Millioenenmeisje". 2829 September: Alg. Mil. Tehuis, Spoorstr., 310 u.: Fancy- fair Oud-Kath. Vrouwenvereeniging. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 764.6 Temperatuur zeewater 14.8 Temperatuur lucht 13.2 Hoogste temp. lucht gisteren 17.7 Laagste temp. lucht gisteren 12.3 Hoogwater (heden) 0.50 Laagwater (heden) 6.40 18.55 Hoogwater (Dinsdag) 1.10 14.00 Laagwater (Dinsdag) 7.35 19.50 Licht op: heden 19.19. van 25 September 1937. GETROUWD; P. Swaters en Th. J. Mos. BEVALLEN: S. Visserde Jong, z.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7